6 terwijl in het Slu0t diaconie weeshuis al- Bbrt"':, waarin ruim 800 kinderen zijn opgenomen, 'kind c. f 120 'sjaars kost, bedragen de kosten lro;il> een stadsbestedeling per jaar niet meer dan en zijn de verkregen resultaten allezins in ipek voordeel der laatste wijze van verpleging. 1°"; oprichting van weeshuizen hier te lande 'I* wel is waar haar oorsprong te danken aan lechte werking van het stelsel van uitbe- actl' ng maar de fout lag in de wijze van toepas- e"seC!, niet in het stelsel zelf. Op de meest over- e seisnde wijs bewees de spreker, uit statistieke van'iven, door de politie hier te lande in de laat- 'J Uic,; tijd verstrekt, hoe hoogst ongunstig de ver- 5 w"'ling is, waarin vooral het vrouwelijk deel "^er bevolking uit de weeshuizen voortgekomen, z'il tegenover de vrouwelijke bevolking in'tal- :n a'een, die buiten gestichten is grootgebracht, spreker wees er op hoe bij eenig onderzoek nadenken dat verschijnsel zich maar al te 1 liet verklaren en toonde alweder uit belang- 10 statistieke gegevens aan hoe weinig dikwijls ksu'dt toegezien op de geschiktheid van hen, die lnd het hoofd van dergelijke gestichten worden schmlid. de;;aar het merkwaardigst en sterkst bewijs voor twa voorkeur, die het stelsel van uitbesteding n- lient, werd geleverd door eeue vergelijking ork: de resultaten die beide stelsels te Berlijn heb- opgeleverd. Daar worden 2460 weeskinderen ■Luntadskosten verpleegd, door hen aan de zorg strai bijzondere personen toe te vertrouwen; 117 ïsiMjges, in verschillende deelen der stad geves- HK£i, zijn met het toezicht belast en alles is zoo- «ztrig ingericht, dat aan éen persoon het toezicht ssim: niet meer dan 6 a 7 kinderen is opgedra- aarn, Maar bovendien bezit Berliju in het nabu- verk Hiimmelsbürg een weeshuis, dat ongetwijfeld h volde schoonste, best ingerichte gestichten van nscti-i aard kan gerekend worden. Toch zijn de ;omsten, vooral ook weder met het oog op de eerijlijkheid van het vrouwelijk deel der ver- rs icgden, zoo opvallend in het voordeel der ver en :;iug buiten gestichten, dat, onzes inziens, de ;n, nchte spreker zijn warm pleidooi bij zijne joverders had kunnen winnen alleen door de ondtmelding der cijfers, waarmede hij het verschil larvs verkregen resultaten aantoonde, an t'en slotte wees de spreker op hetgeen nog kan teldirden gedaan om de verpleging in gestichten, iscbAr die nu eenmaal bestaat en zoolang zij be- hoo.it, te ontdoen van vele der gebreken die haar [eves veelal aankleven. Hij noemde als zoodanig Ier d». een nauwlettende keus der personen die r Bai het hoofd der gestichten worden gesteld, het den der kinderen naar de openbare scholen, zl aanleeren bij de meisjes van dat gene wat lezii, éérst als dienstboden en later als huisvrou- ks in, in hunnen stand kan te pas koinen. Einde- lai wekte de spreker, naar aanleiding eener ,vij ;dzijde uit de weeshuisuovelle van den heer noetilema, zijne hoorders op om de bekende mis- le riken tegen te gaan, die bij het aannemen van auiesjongens als leerlingen of knechts zoo menig- jdeldig plaats hebben. Ouder de weeshuizen in tsprp laatsten tijd gebouwd die wat inrichting en D jreer betreft, bijzonder uitmunten, noemde de ar|; eker het gesticht te Dordrecht, dat in elk op lacht voor een model kon doorgaan. ,er De spreker eindigde met te betoogen dat de aücik der wezenverpleging door ieder behoort ter aï0,rte te worden genomen omdat zij, in den ruim- q n zin des woords, ieders zaak is en maakte j Bst eene vurige opwekking daartoe een einde n het genot, dat hij ruim een uur lang, aan ,n ne hoorders had verschaft. In daverende toe- uj, ichingen brachten zij er den geachten spreker irz4nnen dank voor. ,u Het eenige wat wij gisterenavond opnieuw itreurdeu was dat nog betrekkelijk zoo velen vr,io een dergelijk genot verstoken moeten blijven ,jjKlndat de ruimte der Stads-Gehoorzaal, ook voor i ize bijeenkomsten, geene verdere uitbreiding ,in het getal hoorders toelaat. Wij herinneren oliechts hoe reeds bij de tweede bijeenkomst in t saizoeu de verkoop ven toegangkaarten moest eij orden geslaakt en hoe reeds vroeger de coin- issie, zeer tegen haren wil, genoodzaakt was t de ledeu der Maatschappij van T Hut, die as ichtens vrijen toegang hebben, het verzoek te chten om zoo min mogelijk van dat recht sbruik te maken ten einde plaats te be- r ouden voor heu, voor wie de bijeenkomsten t de eerste plaats bestemd zijn. Vandaar dat ;'ij, ook met het oog op de Volksvoorlezingen, - dringende behoefte erkenuen aan een lokaal rooter dan de tegenwoordige Stads-Gehoorzaal u Q levendig toejuichen het plan, onlangs door urgemeester en Wethouders ingediend, om, door et wegbreken van oude en het bijbouwen van ieuwe lokaliteiten, in die algemeen gevoelde ehoefte te voorzien. Wij kunnen dan ook niet alaten in het voorbijgaan den vurigen wensch erlt 'e spreken (die, wij zijn er van verzekerd, f JOr honderden ingezetenen van allerlei rang .._:1 stand wordt gedeeld) dat aan gemeld plan onzen Gemeenteraad een gunstig onthaal moge beurt vallen en hopen dat de leden van dien aad iu hunne beoordeeling van gemeld plan niet uilen vergeten dat onder hen, die in het genot der voorgestelde vergrooting zullen deelen, ook behoort het minder bevoorrechte deel der bevol king dat het personeel der bezoekers van de Volks voorlezingen uitmaakt. Wij erkennen dat daaraan geene geldelijke voordeelen zijn verhonden doch schrijven onzen Gemeenteraad doorzicht genoeg toe om het bestaan te erkennen ook van voordee len, die zich niet onmiddelijk tot guldens en centen laten herleiden. Hartelijk wenschen wij dat, zoo mogelijk, reeds een volgend saizoen onze stoutste wenschen op dit punt volkomen bevredigd moge zien. Met genoegen vermelden wij de tegenwoordig heid van den heer burgemeester en den heer wethouder De Fremery, die beiden de bijeen komst tot het einde toe hebben bijgewoond der gelijke bewijzen van belangstelling kunnen der commissie niet anders dan hoogst aangenaam zijn en worden ook door de bezoekers op hoogen prijs gesteld. BUITENLAND. Duitaclilaiid. De indruk te Berlijn door de offlcieele beves tiging van de capitulatie van Parijs en de bezet ting van de forten door de Duitsche troepen teweeg gebracht was onbeschrijfelijk, zoo zegt de Kölni- sche Zeitung. Het blad laat er op volgen: „Het des middags uitgegeven telegram van den keizer aan de keizerin kondigde ook de hoogst gewich tige politieke voorwaarden aan, dat eene consti tuante binnen veertien dagen te Bordeaux zal bijeengeroepen worden. Hiermede zijn blijkbaar de vredespreliminairen reeds voorbereid. Deze moeten door de voorloopige regeering voorgelegd worden. De geleidelijke weg zou wel zijn dat de Con stituante eene uitvoerende commissie benoeme, waaraan de definitieve voorwaarden van Duit sche zijde, behoudens de overlegging aan de ver gadering konden medegedeeld worden. Deze ver gadering zou ook de voorloopige regeering kun nen bestendigen. Eene vertrouwelijke bespreking over de grondslagen van den vrede zal wel reeds plaats hebben gehad. Dit vloeit uit den ganschen loop van zaken voort en het zal nu uit de feiten moeten blijken, hoever de voorloopige regeering, Frankrijk kan winnen voor den vrede gegrond op de Duitsche voorwaarden. De consti tuante moet voor hare beraadslagingen, zal de wapenstilstand tot vrede leiden, ougeveer een tijd van acht dagen hebben. Voor lange redevoe ringen zal het alzoo aan tijd ontbreken. Eene voortzetting van den oorlog, nadat de legers ver slagen en Parijs in onze handen is, blijft onwaar schijnlijk. Parijs geeft door zijn overgave feitelijk voor Frankrijk het jawoord tot den vrede en dit zal spoedig even zoo goed een voorschrift zijn dat algemeen opgevolgd wordt, als het voorschrift dal tot dusver werd opgevolgd om tegenstand te bieden. Het ontslag van Gambetta, dat reeds is of zal aangenomen worden, kan als bewijs daar van worden aangemerkt. Het gerucht van de po ging tot zelfmoord van Bourbaki is, toont wijders aan hoe het met Frankrijk staat om zich verder tegen de onverbiddelijke noodzakelijkheid te ver zetten. Zoo zal men dan in de hoop op vrede niet bedrogen worden. De bijeenroeping eener consti tuante maakt overigens een einde aan het jongste Bonapartische plan om de voormalige kamers van het Fransche keizerrijk bijeen te roepen, aan welker verwezenlijking buiten de belanghebbende coterie te Brussel en van vluchtelingen in andere streken wel niemand ernstig zal geloof geslagen hebben." De oflicieuse Norddeutsche Allgemeine Zeitung, het bericht van de capitulatie van Parijs en het sluiten van eenen wapenstilstand mededeelend, laat daarop volgen: „De wapenstilstaud van drie weken, welke gelijktijdig met de capitulatie ge sloten is, heeft onmiskenbaar ten doel de voor bereidende stappen voor het sluiten van een defi nitieven vrede, waartoe ook het bijeen roepen eener constitueerende vergadering behoort, gemak kelijk te maken en te bespoedigen. De juiste voor waarden van dezen wapenstilstand kennen wij nog niet, maar waarschijnlijk zal, bij de moei lijkheden welke andere schikkingen ongetwijfeld ondervonden zouden hebben, het uti possidetis, de stelling der legers op het oogenblik van het sluiten der overeenkomst, tot grondslag genomen zijn. „Wal aangaat de erkenning van den wapen stilstand door het te Bordeaux gevestigde gedeelte der regeering en door de bevelvoerende Fransche generaals, schijnt men volkomen gerust te kunnen wezen. Volgens de laatste berichien uit Bordeaux heeft men van dien kant geenen tegenstand te wachten en geeft zelfs Gambetta zijn spel verlo; ren. En wat de generaals betreft, deze zijn zelve bet best met den toestand hunner legers bekend en moeten inzien, dat zij met zulke strijdkrach ten niet in staat ziju betere voorwaarden, laat staan voordeelen voor Frankrijk te verwerven. Die legers zullen voorzeker niet tegen den wapen stilstand protesteeren. Voor het overige mag men met zekerheid aannemen, dat de rijkskanselier den wapenstilstand voor geheel Frankrijk niet onderteekend zou hebben, zonder overtuigd te zijn dat het gesloten verdrag overal waar het des- zelfs uitvoering geldt nageleefd zal worden; en bovendien zijn ruimschoots middelen voorhanden om voor de eerbiediging van het verdrag te zorgen." De kleine vesting Bitche, waaraan men niet meer denkt, heeft, zoo leest men iu de Indépendance, voor eenige dagen een teeken van leven gegeven. Sedert drie maanden, leefde het garnizoen en het bataljon Blieren, dat tot observatie-corps diende, in vrede; maar het schijnt datde Franschen zich begonnen te vervelen met beiersch bier te drinken, en de Indépendance Beige te lezen die de Duitsche post hun geregeld aanbrengt. Om zich te verzetten, zegt de Courrier du Bas-Rhin van 20 Januari, deden zij in den afgeloopen nacht een uitval ondersteund door een hevig kanonvuur van de wallen een uitval die natuuurlijk door het Observatie corps werd afgeslagen. De verliezen zijn onbekend. België. Reeds langs telegrafischen weg waren berich ten ontvangen van gistingen en onrustbarende bewegingen te Verviers. Thans lezen we in de Indépendance een schrijven uit Verviers van Zondag 11. van den volgenden inhoud: „Eene groote meeting van werklieden is aan gekondigd tegen hedenmiddag in een fabriek in de straat Disson. Onderscheidene werklieden te dezer stede zul len als sprekers optreden en de heer Janson moet eveneens het woord voeren over het aan de orde gesteld onderwerp van de bijeenkomst: De erken ning van de Fransche republiek. Er loopt hier ter stede het gerucht, dat na de meeting eene demonstratie zou plaats hebben. De werklieden zouden zich bij duizenden naar het stadhuis begeven. Dit punt staat vast maar de geruchten verschil len omtrent het doel van deze demonstratie. Eenige zeggen dat de werklieden werk eischen, anderen dat zij de republiek zullen uitroepen» van andere zijden hoort men dat de demonstra tie tegen de loting voor de militie zal gericht zijn. Het eenige zekere is dat het gerucht dat er iet» moet voorvallen, algemeen verspreid was; ieder spreekt er over maar niemand durft iets te be vestigen zoowel in de fabrieken als onder de par ticulieren." De Indépendance die heden aangekomen is laat hierop dit onderschrift volgen. „Onze correspon dent te Verviers was in staat ons gisterenavond een zeer geruststellend post-scriptum te zenden. De meeting heeft plaats gehad, en hoewel een groot aantal werklieden op de been was is de orde geen oogen blik verstoord." TELEGRAMMEN. Bordeaux, 28 Januari. O/ficieële mededeeling. De generaal Clinchamp is tot opperbevelhebber van het eerste leger benoemd, ter vervanging van ge neraal Bourbaki, die zelf hem als zijn eventueelen opvolger had aangewezen en die, tengevolge van een noodlottig toeval, buiten staat i» den actie ven dienst te blijveu waarnemen. Florence, 30 Januari. In de zitting der Kamer heeft de Minister van Justitie inlichtingen gege ven over het in beslag nemen van dagbladen te Rome, die een brief van pater Hyacinthe open baar maakten. De heer Oliva heeft een interpellatie gericht tot de Regeering over de verplichtingen, die vol gens zijn meening de Regeering tegenover de buitenlandsche diplomatie met betrekking tot den Paus had aangegaan. De Minister van Buitenlandsche Zaken ant woordde, dat er behalve de in het Groene Boek openbaar gemaakte verklaringen, geen andere stukken van de Regeering bestonden. Hij wees op de door Italië gevolgde staatkunde; de afge legde verklaringen betrekkelijk Rome bevestig den het beginsel van vrijheid der Kerk, zooals dit door Cavour was vastgesteld. De wetsbepa lingen namen elke verdenking weg, dat de Paus aan eenige menschelyke souvereiniteit onderwor pen zou worden. De algemeene discussiën over het wetsontwerp betreffende de aan den Paus te verleenen waar borgen, ziju daarop gesloten. Versatile», 30 Jan. Ojjicieel Duilsch bericht.) Voor Parijs werd de uitvoering van de gesloten over eenkomst heden zonder verstoring voortgezet. Bij Blois verbrandde de kolonel Belon den 28sten de brug, daar de vijand op den linkeroever van de Loire tegen de stad oprukte. De vijand trok echter den 29sten weder zuidelijk. Het tweede korps nam den 28sten bij Nozeroi een vijandelijk transport. De vierde reserve-divisie was den 26sten tot Passavant doorgedrongen en nam 200 man ge vangen. De legerkorpsen onder Bourbaki stonden tus- schen de troepen van Manteuffel en de Zwitsersche grenzen. Uit Arbois wordt bericht dat de voorhoede van de Zuid-armee en de 14de divisie, gislerennamid- dag de aftrekkende Fransche armee bereikte wes telijk van Pontarlier aan de Zwitzersche grenzen. Sombacourt en Chaffois werden stormenderhand ingenomen, ongeveer 3000 man gevangen gemaakt en 6 stukken geschut genomen. Luxemburg, 30 Januari. De berichten, die door het dagblad van Trier in omloop zijn gebracht betreffende het sluiten van eene overeenkomst met Duitschland waarbij Luxemburg zich ver bindt twee millioen schadeloosstelling te betalen, de exploitatie van alle spoorwegen af te staan en in de stad Luxemburg een Duitsch garnizoen op te nemen zijn van allen grond ontbloot. Freiburg, 30 Januari. Volgens berichten uit Bazel zijn de grenzen herhaaldelijk door Fransche troepen geschonden. Volgens nadere berichten uit Basel is het leger van Bourbaki met inbegrip van de artillerie de Zwitsersche grenzen overgetrokken ter hoogte van Puntrut en Heuenburg. Brussel, 30 Januari. Luidens particuliere be richten, alhier uit Versailles ontvangen, zullen de gedurende den oorlog vastgestelde bepalingen betreffende het vreemdelingen-verkeer ook tijdens den wapenstilstand nog geitreng worden gehand haafd. Militaire beweegredenen nopen daartoe. Bordeaux, 30 Januari. In eeue openbare ver gadering is eenstemmig geprotesteerd tegen den wapenstilstad, en is tot het volgende besloten handhaving van] het gezag bij Gambetta; oorlog tot het uiterste; bijeenroeping te Bordeaux vau een comité, welks leden gekozen zouden worden uit republikeinsche vereenigingen in de voor naamste steden van Frankrijk.] Er hebben hier demonstraliën plaat» gehad ter eere van Gambetta, die ongesteld is. De rust is niet verstoord geworden. Versailles, 30 Januari. De nood te Parijs is zeer groot. De meeste spoorwegbaueu zijn door de Franschen in den loop van den oorlog opge broken, zoodat de aanvoer van levensmiddelen zeer bemoeilijkt wordt. Het Duitsche leger voor ziet voorloopig met zijne levensmiddelen de stad. Brussel, 30 Januari. Een hier aangekomen nummer van de Patrie van 25 Januari meldt, dat Rocheforl bij den laatsten uitval zwaar verwond is. De heer Baudin, voormalig gezant te 's-Gra- venhage is tot gezant te Koustantinopel benoemd. Hijsscl, 30 Januari. Eeue telegrafische dépêche uit Bordeaux meldt: Een bij Chatellerault be speurde luchtballon is waarschijnlijk in zee ge- vallen. Te Avesne» iu het departement du Hord werd eveneens een luchtballon gezien, die ook in zee is neergekomen. Berlyn, 30 Januari. Op bevel des kouings, zal niet thans, maar na het sluiten van den vrede Victoria geschoten worden. De koning zal op zijn vroegst Vrijdag te Berlijn terugkeeren. Londen, 30 Jan. Lord Granville had beden een aanval van jicht. Het Fransch gezantschap heeft officieel verzocht de verzending van al het voorhanden koorn, meel en koleuvoorraad naar Dieppe te bevor deren, waar de Fransche regeeriug schikkingen voor den inkoop heeft getroffen. De gezamenlijke morgen bladen begroeten den wapenstilstand met vreugde; ze gelooven, dat het einde van den oorlog genaderd is. De Times zegt: De tegenwoordige gematigheid van Duitschland ten opzichte vau den totaal overwonnen vijand is een goed voorteeken voor de verdere onderhandelingen. Frankrijk heeft in zijn uitersten nood geen mildere voorwaarden kunnen verwachten. Frankrijk zal de voorwaar den van den overwinnaar aannemen. De laatste heeft er belang bij, de voorwaarden zoo gematigd mogelijk te doen zijn. Londen, 31 Jan. In een brief van Gladstone wordt verklaard dat de Fransche Regeering nooit gevraagd heeft om erkend te worden, siuts de zending van den heer Thiers. De Engelsche post is gisteren naar Parijs ver trokken, vergezeld door den maritiemen attaché der Fransche ambassade, den heer Truffle. Tus- schen Calais en Parijs kon de gemeenschap niet dan na verloop van eenige dagen geregeld her steld worden. De Times zegt dat, na de capitulatie van Parijs, het aantal voorstanders van den vrede in Frank rijk toeneemt. Een telegram uit Berlijn van den 30slen Jan. zegt dat de Bonapartisten blijven onderhandelen met Von Bismarck en de bijeenroeping van den Seuaat en het Wetgevend Lichaam trachten te bewerken. De vredesvoorwaarden door Duitsche bladen medegedeeld, zijn voorbarig en onnauwkeurig. De Standard stelt een Congres voor tot beëin diging van den Pruisischen oorlog. LA-A-TSTJE BEHICHTJEN. 's-Gravenhage, 31 Januari. In de heden gehou- deu zitting van den gemeenteraad is het voorstel tot plaatsing van een uiterlijk kenteeken aan de woningen waar poklijders zijn, afgestemd. Over het voorstel van den heer De Pinto wegen» den Schouwburg zijn de stemmen andermaal ge staakt zoodat dit i» verworpen. Toen i» aangenomen met algemeene stemmen

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3