N°. 3363. Donderdag A°. 26 Januari. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". E LUCHTVAART DC Vu\W*ll ol 1 i LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze f.ourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DES ADVERTKNTIEN. Voor iederen regelo.lfi Grootere letten uaar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 35 Januari. De Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek, hield 23 Januari 11. hare jaarlijksche algemeene vergadering in het gebouw tot Nut van 't Algemeen. Uit het door den secretaris uitgebrachte verslag bleek, dat de roepstem dier mannen, welke in het laatst van het jaar 1869 een uitnoodiging richtten aan alle vrienden van het bijzonder en openbaar onderwijs hier ter stede, ten einde eene vereeni- ging te stichten tot bestrijding van het schoolver zuim, niet vruchteloos was geweest. In Januari 1870 kwam zij tot stand, zóodat reeds in Waart met de werkzaamheden een aanvang gemaakt kon worden. Bijna de geheele stad werd toen be zocht door de medewerkers, om bekend te worden met den toestand van het schoolbezoek en school verzuim der kinderen van on- en minvermogenden tusschen de zes en twaalf jaren. Uit datonderzoek bleek.dat van 2517 kinderen 391 niet schoolgaan; de redenen van het schoolverzuim zijn228 reeds werKzaam, 30 bezwaren tegen de vaccine, 19 onmisbaar in het gezin, 8 wachten op plaatsing, 22 onverschilligheid, 34 ziek, 6 armoede, éen gods dienstige bezwaren en 43 onbekende redenen. Uit deze cijfers blijkt, dat het schoolverzuim voornamelijk daaraan toe te schrijven is, dat de kinderen te vroeg in 't werk treden, hetzij in een fabriek, hetzij elders. Dit is een groot bezwaar waaraan weinig te doen is. De ouders te over tuigen van hunne verplichting, om hunne kinde ren onderwijs te doen geven, is niet voldoende zij zijn volkomen overtuigd van die waarheid, maar de kleine verdiensten van het kind zijn onmisbaar in het huisgezin. Mochten eenmaal heereu fabriekanten en werkbazen kunnen be sluiten, geen kinderen beneden den twaalfjarigen leeftijd in dienst te nemen, dan zou mogelijk een groote dienst aan de maatschappij worden be wezen Hierop de aaudacht te vestigen en zooveel mogelijk door geldelijke middelen op de ouders te werken, is heigeen de ledeu der vereeuiging kunnen doen. Maar buitendien zijn er nog vele kinderen die niet schoolgaan of zoo ze al schoolgaan zeer on geregeld van het onderwijs gebruik maken. Deze op te sporen en tot getrouw schoolbezoek op te wekken, is 't geen de vereeniging zich ten doel stelt. Dat zij dit jaar reeds niet vruchteloos heeft gewerkt blijkt daaruit, dat zich meer kinderen voor de openbare scholen hebben aangemeld dan vroeger. Eene goede controle te houden op het schoolgaan is zeker van het uiterste gewicht, zij rekent op de krachtige medewerking der ouder wijzers van de bijzondere en openbare scholen van on- en minvermogenden. In plaats van de leden van het Hoofdbestuur: de'heeren J. Drost en J. W. Schaap, die beiden voor hunne betrekking hadden bedankt, werden verkozen de heeren H. C. Coebergh en J. Pel. Als secretarissen staan thans aan het hoofd der afdeelingen de heeren: F. C. Segaar, P. J. Groen, J. Pel, H. Tillema, H. C. Coebergh, Dr. L. W. E. Rauwenhoff, Mr. G. A. Van Hamel, A. P. W. Sanders en S. A. Andreson. De rekening van den penningmeester sluit met een nadeelig saldo, hetgeen is toe te schrijven aan de belangrijke onkosten van drukwerk van registers enz. Het spreekt van zelf dat, wil men iets tot stand brengen, stoffelijke ondersteuning hoogst noodzakelijk is. De burgerij blijve van die zijde steeds de vereeniging steunen. Het lidmaatschap is, door aangifte bij een der leden van het Hoofd- i bestuur of bij een der secretarissen, te verkrijgen tegen een jaarlijksche contributie van 50 cents of zooveel meer als men zal willen schenken, j Maar wat zij bovenal noodig heeft, is zedelijke medewerking. De overtuiging te vestigen, dat kennis te verspreiden onder de lagere volksklasse het beste middel is lot bestrijding van het paupe risme, is het streven der vereeniging. Ieder werke daartoe in zijn eigen kring mede en de Maat schappij zal eenmaal de weldadige vruchten van onze gezamenlijke pogingen ondervinden! Het is hier de plaats niet om uit te wijden over de groote verdiensten van Miquel als hoog leeraar en vooral als geleerde beoefenaar der stelselmatige botanie. Talrijke geschriften over verscheidene onderdeelen dezer wetenschap, waar onder eenige van grooten omvang, hebben hem eene blijvende plaats verzekerd onder degenen, wier namen steeds met eere zullen genoemd worden, zoolang grondige wetenschap en ijverig streven tot uitbreiding onzer natuurkennis op prijs worden gesteld. UtrDagbl.) Men schrijft uit 's-Gravenhage aan het Handels blad: De heer Engelvaart heeft voor de hem aan geboden portefeuille van oorlog bedankt. Het ont slag van den heer Booms is aangehouden tot na de benoeming van een opvolger. De heer Booms vertrekt echter naar buitenslands. Denkelijk wordt een minister ad interim benoemd. Het gemeentebestuur heeft bevolen dat aan ieder huis, waar de pokken-epidemie heerscht, van gemeentewege zal worden aangeplakt een papier waarop het woord „pokziekte" met aan duiding van aard en het karakter. Dit meenen we althans te moeten opmaken uit hetgeen aan onderscheidene woningen is waargenomen. Officieel is ons echter van een en ander niets bekend. Gisteren trof de Hoogeschool te Utrecht een zware slag, door het overlijden van den hoog- leeraar F. A. W. Miquel, op negen-en-vijftigjari gen leeftijd. Zijn dood was onverwacht, ofschoon reeds sedert geruimen tijd eene slepende kwaal kwaal zijne gezondheid had ondermijnd. Niet alleen voor de hoogeschool, maar voor de geheele wetenschap, waaraan de overledene zijn leven gewijd had, is zijn heengaan een groot verlies. Miquel toch behoorde tot die weinige geleerden in ons vaderland, wier namen ook daarbuiten met roem genoemd worden. Ofschoon Hannove- raan van geboorte, was hij, sedert hij zijne stu diën aan de hoogeschool te Groningen voltooide, Nederlander geworden. Na zijne promotie ves tigde hij zich als med. doctor te Rotterdam en vervulde daar tevens het lectoraat in de botanie aan de klinische school gedurende verscheidene jaren. Vandaar werd hij beroepen als hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam, waar hij den langsten tijd van zijn werkzaam leven doorbracht. In 1860 had zijne benoeming plaats tot hoogleeraar aan de Utrechtsche hoogeschool, waar hij zich, behalve met het onderwijs in de botanie, ook met dat in de geologie en mineralogie belastte. Weinig tijds later werd hem bovendien ook de betrekking van directeur van 's Rijks herbarium te Leiden opgedragen en brak daarmede voor deze inrichting eene nieuwe periode aan, waarin zij rijkere vruchten afwierp, dan ooit le voren. Onder de stellingen van den heer Mr. P. A. L. Mac-Lean, eergisteren alhier bevorderd tot doctor in de rechten, kwam ook deze voor: „De instel ling van het Roode Kruis werkt den oorlog in de hand." Te Ooststellingwerf is overleden de heer B. A. Prakken, lid van de Provinciale Staten van Fries land en «edert 20 jaren wethouder in genoemde gemeente. Bovendien was de overledene eene reeks van jaren voorzitter van de 10de afdeeling der Maatschappij van Landbouw en, sedert de oprichting, president van de liberale kiesvereeni- ging Ontwikkelingzoomede jaren lang voorzitter van 't departement Oostervvolde der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aan onzen landgenoot, de heer Portielje van Amsterdam, thans te Antwerpen gevestigd, is opgedragen het portret te schilderen van Z. M. den Koning der Belgen. (A. R. Cl De Staals-Courant bevat de volgende rivierbe- richten. Keulen, 24 Januari. Waterstand 7 voet 9'/, duim boven nul. Bijna geen drijfijs. Nijmegen, 24 Januari. IJs en overtocht onver anderd. Waterstand 3.75 meter onder noodpeil. Was 0.05 meter. Tiel, 24 Januari. Waterstand 3.02 meter onder noodpeil. Was 0.18 meter. Bommel, 24 Januari. IJs vast. Waterstand 2.70 meter onder noodpeil. Was 0.15 meter. Pannerden, 24 Januari. 6 uren voormiddags. IJs vast. Waterstand 3.17 meter onder noodpeil. Was 0.05 meter. Grebbe, 24 Januari. IJs vast. Waterstand 3.51 meier onder noodpeil. Was 0.15 meter. Doesburg, 24 Januari. IJs vast. Waterstand 9.10 meter AP. Was 0.15 meter. Zutphen, 24 Januari. IJs vast. Waterstand 6.76 meter AP. of 2.24 meter onder noodpeil. Was 0.06 meter. Deventer, 24 Januari. IJs vast, passage met ge deelte brug. Waterstand 2.92 meier onder nood peil. Was 0.03 meter. Katerveer, 24 Januari. IJs vast. Waterstand 2.84 meter onder noodpeil. Was 0.03 meter. Kampen, 24 Januari. IJs in IJssel monden en Zuiderzee vast. Waterstand 1.70 meter onder nood peil. Was 0.01 meter. Culemborg, 24 Januari. IJs vast. Waterstand 2.82 meter onder noodpeil. Was 0.11 meter. Vianeu, 24 Januari. IJs vast, overtocht geregeld. Waterstand 2.75 meter onder noodpeil. Was 0.11 meter. Vreeswijk, 24 Januari. IJs vast. Waterstand 2.56 meter onder noodpeil.- Was 0.11 meter. Sleeuvvijk, 24 Januari, 10 uren 15 min. voorm. IJs vast, overtocht met sehietschouw en te voet. Waterstand 3.56 meter onder noodpeil. Was 0.10 meter. Werkendam, 24 Januari. IJs vast. Waterstand 2.34 meter onder noodpeil. Was 0.10 meter. Sliedrecht 24 Januari. IJs vast, Waterstand 1.80 meter onder noodpeil. Was 0.02 meter. Alblasserdam, 24 Januari. IJs vast. Waterstand 3.12 meter onder noodpeil. Was 0.02 meter. Maastricht, 24 Januari. Blank water. Roermond, 24 Januari, Blank water. Waterstand 16.32 meter -(- AP. Val 0.20 meter. Venlo, 24 Januari. Zonder ijs. Waterstand 12.63 meter -|- AP. Val 1 meter. Woudrichem, 24 Januari, 9 uren 30 minuten voorm. IJsverzetling. Munnikenland gedeeltelijk blank, evenzoo noordelijke Maasoever over 1,500 meter en beneden Loevestein. Op de Beneden- Maas ijs overal vast. Waterstand 3.86 meter -4- AP. Was 0.12 meter. Blijkens mededeeling van de Indo-European Tele graph Company limitedzullen de navolgende prij zen in rekening worden gebracht voor telegrammen, bevattende 10 woorden en minder van Londen naar Perzie, alle stations met inbegrip van Bushire 2.3/* pd. st., naar Indië, alle stations ten westen van Chittagong 3 pd. st„ die ten oosten van Chit- tagong eu in Ceylon 3.4/pd. st. Voor telegrammen van 10 tot 20 woorden: naar Perzie, met inbegrip van Bushire, 2.7/6 pd. st., naar Indië alle stations ten westen van Chittagong 4 pd. st. D.ie (en oosten van Chittagong 4.4/-pd.st. Naar Penang 6.7 pd st., naar Singapore 6.3/- pd. st., naar Java (Batavia en Weltevreden) 7.5/- pd. st., naar Java (ten Wes ten van Samaraug) 7.6/- pd. st., naar Java (ten oosten van Samarang) 7.8/: pd. st. Dit tarief is met 15 Januari in werking getreden. Bij besluit vau Z. E. den minister van tjinnen- landsche zaken van den 17den Januari 1871, N°. 121, 12de aldeeling, is aan de Zwolsche en Rot- terdamsche Schroefstoomboot-maatschappij alhier concessie verleend ook te Kampen te mogen la den en lossen, en zal dus op die stad bij open water eene geregelde dienst beslaan tot vervoer der goederen naar en van Amsterdam, Gouda, Leiden, Rotterdam en Schiedam, volgens de be staande tarieven naar en van Zwolle. De minister van Financiën maakt hekend dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot /100, Y- 6"Jl li gedurende hel beleg van Parijs. Vervolg). Door in tonnen verdund zwavelzuur te doen in werken op metallisch zink of wel door waterdamp over wit-gloeiende ijzeren staven in een porce- leinen buis te laten gaan, verkrijgt men zooveel wa terstofgas als men wil. In de nabijheid van steden kan men in plaats van het gewone lichtgas, ook van draagbaar gas gebruik maken, dat men in ijzeren tonnen van denzelfden vorm als de stoom ketels aan eene drukking van b. v. twintig at- mosfeeren kan onderwerpen. Tien van die ketels zijnvoldoende om een ballon van 1600 kubieke meters te vullen. Bij militaire waarnemingen wordt slechts éen aëronaut vereisebt en geen ballast. Het doel der waarnemingen door de ballons bestaat natuurlijk daarin om de bewegingen van den vijand te bespieden, zijue marschen en verdere werkzaamheden uit te vorschen, vandaar, dat het oplaten van dergelijke weerhouden ballons van slechts korten duur is. Een militaire waarneming door middel van een weerhouden ballon moet dus als het ware op een gegeven oogenblik plaats hebben, daar de ballon hij de minste beweging in de lucht, in de rondte draait en zoodoende de waarneming on mogelijk maakt. Dit heeft dan ook de diensten der weerhouden ballons sedert het begin der be legering van Parijs tot nog toe zeer belemmerd. Noch op het plein Saint-Pierre te Montmartre, noch op het fort Vanvres, of op de markt van Auteuil, heeft men eenig nut van belang van dit middel ter waarneming van den vijand gehad. Te Auteuil, waar men zich voorgesteld had om op die wijze de bewegingen dér Pruisen in de bosschen van Meudon, Sevres en Saint-Cloud te observeeren, heeft dit ook weinig resultaten opge leverd, eenmaal is de wind zelfs zoo hevig ge weest, dat de ballon gescheurd is. Toch heeft Frankrijk de namen van Meusnier, Coutelle en Conté, die met roem bekende aëronauten van de eerste republiek en de diensten die zij in ver schillende omstandigheden hebben bewezen, niet vergeten; vooral iD een vlakke landstreek, kan een weerhouden ballon nog meer nut doen dan in een belegerde plaats. De heer Eugene Godard beweert, dat hij met zijn ballon, gedurende de expeditife in Italië, niet alleen de onverhoedsclie beweging der Oostenrijksche voorhoede hij Castig- lione, heeft kunnen waarnemen, den avond voor den veldslag van Solfernio, maar dat hij tevens het fort N°. 8, van Peschièra heeft kunnen op meten. Zoo heeft ook gedurende den Amerikaan- schen oorlog in 1861, een aëronaut zeer gewichtige inlichtingen aan den generaal Mac-Clellan ver strekt. Die ballon werd opgelaten aan de oevers van den Potomac, waar toen het federale leger kam peerde, en kwam spoedig boven Washington. Op een zekere hoogte gekomen, sneed de aëronaut het touw door waardoor zijn ballon weerhouden werd, en geraakte toen juist boven de vijande lijke liniën. Hij kon op zijn gemak de positiën en de bewegingen van het leger der geconfede- reerden waarnemen. Vervolgens daalde hij in den staat Maryland neder en deed onmiddellijk zijne belangrijke be richten den opperbevelhebber toekomen. Men zegt, dat Mac-Clellan er zoo over tevreden was, dat er door het departement van oorlog onmid dellijk bevel gegeven werd, om 4 nieuwe lucht ballons te doen vervaardigen. i De gewichtige diensten, die de weerhouden ballons gedurende den oorlog kuunen aanbren gen, doen dadelijk aan de Montgolfières denken, dat de eerste luchtballons geweest zijn. Men weet, dat deze met verwarmde lucht gevuld waren en dat de Montgolfières opstijgen door he( ver schil der densiteit tusschen de verwarmde lucht, waarmede ze gevuld zijn, en gewone dampkringslucht, een verschil, dat, bijalgen men de lucht tot 100° verwarmt, de helft kan bedra gen en aan de verwarmde lucht alle voordeelen geeft van het lichtgas. In 1864 werd te Parijs een ballon opgelaten vol gens dit systeem, l'Aigle genoemd, die 14000 kubieke meters bevatte en een der grootste was, dien men ooit opgelaten heeft. De vulling geschiedde binnen het uur, terwijl er met lichtgas verscheidene uren toe noodig zouden gevveest zijn. Vpjgens de aëronau ten van den ouden stempel, blijft de Montgolfière de koningin der luchtvaart. De heer Eug. Godard beweert, dat men er weer toe terug zal komen en volgens hem haalt er niets hij. Het gebruik dat men van den montgolfière, en van de ballons in oorlogstijd kan maken, vooral gedurende een beleg, leidt ons als van zelve tot het geliefkoosde denkbeeld der aëronauten, name lijk om met den ballon in de ingesloten stad terug te keeren. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1