31n ogenaamde hardrijderijen, door een groot aan- er'°l toeschouwers bijgewoond. Bij zulk een wed- rijd blijkt eerst duidelijk, tot welk eene hoogte eea en het, ook in dit opzicht, door oefening kan en8eengen. De commissie heeft haar ijrig pogen, aainei de regeling dezer niet alledaagsche zaak, met COü n besten uitslag bekroond gezien. S^Utrecht, 18 Januari. Eergisteren zijn uit Arn- n> eoim langs den Rijnspoorweg een drietal Fran- avre'he krijgsgevangenen, die uit Wezel ontsnapt echten, hier gepasseerd. Te Arnhem werden zij 6 h'hn het station in ruime mate van het noodige !r uriorzien, en ieder beijverde zich om deze onge- kkigen iets aan te biedentoen ze reeds in ^ï'jn wagon zaten, werd hun nog een mandje van iet twee flesschen Bordeaux-wijn aangeboden, h Bo an het station werd ook een collecte voor hen iarh;daan, die 20 opbracht. Zij zijn naar Amster- inde iam gebracht om aan den Franschen consul te cheid-orden overgeleverd. ven Harderwijk, 18 Jan. Gisterenochtend omstreeks 1, keijf uren is in de nabijheid dezer stad een colossale 3rdit:10htballon neergekomen, waarin zich eenige sne r*ransche officieren bevonden. Naar men verneemt lenst) de ballon om zes uren des morgens van Parijs sdaaiertrokken en moet door den sterken zuiden- ratyind een duizelingwekkende vaart hebtfen ge- bij Lregen, om reeds vijf uren later Harderwijk iageip ongeveer negentig uren afstands te bereiken, en datp circa vijf kwartier afstand der stad bereikten tj na vele vruchtelooze pogingen den vasten melcrond, te halfdrie verschenen zij alhier te raad- issiscuize. Twee van de drie luchtreizigers waren d viij bet neerkomen, gelukkig niet gevaarlijk ge- r Bacvond, maar toch ernstig genoeg om in het hos- itaal alhier te worden opgenomen, terwijl de i aacerde, de heer Gobron, een hoofdofficier der genie, ellinpie slechts een lichte kwetsuur aan het been heeft ït paiekomeu, zich over Amersfoort naar Utrecht heeft hrijvtiegeven, vanwaar hij naar Amsterdam vertrok- E. Wsen is. et pa! Volgens de mededeelingen der reizigers was de war lallon naar Bordeaux bestemd, er werd bij her huis ualing door de Duitschers op de ballon geschoten, heer Je ballon zelf, waarin nog een gedeelte der de dépêches was achter gebleven, hebben de reizi- renveters aan zijn lot moeten overlaten. Nadat men ,ra, riem om halftwaalf op korten afstand der stad het In de Zuiderzee had zien neervallen, welke in de tien colossaal ijsveld herschapen is, werd hij door '.deden hevigen wind weer opgenomen en verdween er Luit het gezicht in de richting van de Noordzee. De huisheer Gobron gaf ook te kennen dat het bombarde- irt. Jlment op de Parijzenaars al zeer weinig indruk llgOmaakte. Een halfuur nadat hij opgestegen was, in a,-«bespeurde hij een hevig gevecht. De richting Ueei Waarin de ballon dreef deed hein veronderstellen f iidat een gedeelte van Faidherbe's leger in een Miigevecht was gewikkeld. 1089. Naar men nader verneemt is de ballon giste- .Ikm: renmorgen onder Urk wedergevonden, met een er J. kist, inhoudende 500 kilo aan brieven. 10". Wageninqen, 16 Januari. Aan de Hoogere Bur- verz;gerschool alhier, heeft de heer Van Dam, leeraar i heerin de natuur- en scheikunde en aanverwante or li vakken een cursus voor meisjes geopend, waarin het [behalve natuurlijke geschiedenis ook meetkunde ijver, onderwezen wordt. Deze lessen vinden zooveel 1084-, bijval, dat reeds bij velen het denkbeeld is gere- i. iliczen, of en in hoeverre het mogelijk zou zijn, al oes i de lessen aan de school behalve voor de jongens ermeook voor de meisjes toegankelijk te stellen. te K'.. oopt j BUITENLAND. 1875 DuttacUand. morg: koes: Uit Bern wordt geschreven. Sints den 13den bij 6 was de landstreek tusschen Montbélliard tot de Veld Zwitsersche grenzen het tooneel van een reeks de gevechten, die in meerdere of mindere mate i8 bloedig waren. Volgens een gisterenavond van die Boncourt afgezonden telegram zag de afzender dersii dien dag 40 wagens met gewonden, waaronder Ijgjj ook vele Pruisische officieren, in de richting van lappe Dannemarie voorbijtrekken. Te Pruntrut kwamen ade dien dag drie wagens met gewonde Duitschers ee ma en Franschen aan, die door de internationale Oq associatie' in vereeniging met bijzondere personen »emai *n de 'n det Ursuline, klooster en in de normaal macl, school gevestigde ambulances werden verpleegd. ulp J Terwijl de vesting Longwy tot dusver slechts ,eD ingesloten was, zal zij nu een ernstig b'eleg rnoe- jTen ten doorstaan, daar de stad wegens hare spoor- or vt' wegverbindingen door de Duitschers zeer begeerd grop wordt Terj Is eenmaal het vuur der belegerings-batterijen j. tegen Longwy geopend, zoo zal de arme stad wel spoedig in het lot van andere versterkte juj plaatsen deelen en in weinige dagen in eene puin- eor -, hoop geschoten worden. Tot bevelhebber van het 3 gei U'' 'andweer bestaand belegeringecorps is be- /er(j noemd de majoor v. Krenski, tot dusver chef de p- van den generalen staf van den Groothertog van Stre 5^S'enburg, wiens plaats weder door den lui- hadu 'enaD'"holonel graaf VValdersee, adjudant van den n3 j koning, is bezet. nde k In de Beiersche kamer heeft de afgev. Kolb, een o;[ der hoofden van de patriottische partij, bij de aan- runslt 7ra8e van nieuwe gelden voor den oorlog zich ten sterkste tegen het voortzetten van den krijg ver klaard. Duitschland verlangt naar vrede, zeide hij, en het kan een eervollen vrede bedingen. Alleen moest het geen grondgebied willen an- nexeeren, 't geen trouwens even ourechtvaardig is, als schadelijk voor Duitschlands belangen. Over het lot van volkeren mag alleen door het stem recht worden beslist. De annexatie zal vrede en rust in de toekomst uitsluiten. En welke vvreede, barbaarsche gewoonten zullen er uit den oorlog voortspruiten, hoe zullen handel en nijverheid lijden, en denkt men, dat Duitschland den terugslag niet zal gevoelen van de verwoesting van Frankrijk? De voortzetting van den oorlog achtte Kolb een onnoodig bloedvergieten. Op grond van de in Beieren openbaar ge maakte verlieslijsten constateert de Augsburgsche Allg. Zeil., dat het Beiersche leger sedert het begin vau den oorlog op het slagveld een verlies geleden heeft van 12,031 man, en wel 1644 doo- den, 10,218 gekwetsten en 169 gevangenen. Onder de 1644 gesneuvelden bevindeu zich 154 officieren. Hierbij zijn echter niet de zieken vermeld, noch hoeveel lijders anders dan op het slagveld over leden zijn. Frankrük. De Graaf de Chainbord heeft protest aange- teekend tegen het bombardement te Parijs. Het komt voor in de Union en luidt als volgt: „Het is mij onmogelijk langer het stilzwijgen te bewaren. Ik had de stille hoop dat het sneven van zoo vele helden op het slagveld, dat de onverschrokken tegenstand van een hoofdstad, tot elke opoflering bereid om den vijand buiten hare muren verwij derd te houden, aan mijn vaderland nieuwe rampen zou sparen; maar het bombardement van Parijs ontrukt aan mijn smart een kreet die ik niet langer kan inhouden. «Zoon van de Christen-Koningen die Frankrijk gemaakt hebben wat het is, lijd ik zwaar bij het zien van al die rampenveroordeeld om ze niet ten koste van mijn leven te kunnen afwen den, neem ik tot getuigen de natiën en de Ko ningen, en ik protesteer, zoo goed ik daartoe in staat ben ten aanhoore van gansch Europa, te gen den bloedigsten en meest ellendigen oorlog die ooit gevoerd werd. Wie mag met meerrecht als ik tot de wereld spreken, voor de stad van Clovis, van Clotilde en van Geneveva; voor de Stad van Karei den Groote, van Lodewijk de Hei lige, van Philippe Auguste en van HeDdrik IV voor de stad der kunsten, der wetenschappen en der beschaving. „Neen! ik kan de verwoesting van de groote stad niet aanzien, die al mijn voorvaderen heb ben kunnen noemen ma bonne ville de Parit. „En daar ik niets anders kan doen, verheft mijn stem zich uit de ballingschap om te protes teeren tegen de vernietiging van mijn vaderland; zij wendt zich tot de aarde en tot den hemel, overtuigd dat zij de sympathie der menschbeid zal verwerven en hopende op Gods rechtvaar digheid. „Hendrik." De heer Anatole de la Forge, toegevoegd aan den generaal Rénault bevelhebber van het kamp te Bordeaux, heeft de volgende proclamatie gericht tot de op voet van oorlog gebrachte na tionale garde van de zes departementen van ge noemd kamp: „Burger s. Het gouvernement van de nationale verdediging heeft mij de eer aangedaan, mij toe te voegen aan den dapperen generaal Renault, die belast is met u te oefenen in het ruwe beroep van den oorlog. Ik heet u welkom in dit kamp, dat reeds een traditie van dapperheid bezit, en waaruit reeds naar het leger vertrokken zijn de onver schrokken nationale gardes van de Gironde. Frankrijks gevaren roepen u te wapen gij hebt uwe haarsteden vaarwel gezegd om u te voegen bij uwe broeders in het leger, nu bij de mobiele garde, die reeds tegenover den vijand staat. Die vijand heeft zich vermeten daags na de schandelijke capitulatiën van Sédan en Metz, ons vaderland te beleedigen door te zeggen dat de Fransche legers weggevaagd waren, en Frank rijks eer verloren was! De troepeD van koning Wil helm hebben sedert vernomen, en gij toont hen dit nog dagelijks, dat zich in de plaats van ver raden en verkochte legers eene gebeele natie heeft gesteld. Voorzeker gij zijt wel de gewapende natie, de Fransche natie, dezelfde die een twin tigjarig cesarisme niet heeft uitgedoofd, maar die eensklaps ontwaakt is op de roepstem der repu bliek. Burgers, die nu ook soldaten zijn, ge betaalt allen aau het vaderland dezelfde heilige schuld. Dus voortaan in onze rangen, geen nummerver- wisselaars geen plaatsvervangers, maar vrije mannen. In het kamp zult ge de militaire deug den leeren kennende eerste van allen is de discipline. Hier, is zij streng, want zij is de wet, de eenige macht waarvoor republikeinen bukken. Door haar te gehoorzamen, zult ge binnen wei nige weken goed onderrichte en soiede soldaten zijnen allen, allen vereenigd als een man, met een kloppend hart voor eensgezindheid zullen we in het vuur gaan onder den kreet Leve Frank rijk 1 Leve de éen en ondeelbare republiek!" Omtrent de arrestatie van den heer Pinard, oud-minister van Binnenlandsche zaken onder het Keizerrijk, verneemt men dat hij naar Lyon, in de gevangenis van St.-Joseph is overgebracht. De oorzaak van deze inhechtenisneming moet zijn, dat hij zich bezig hield met bonapartische in triges door nummers van het Bonapartisch dagblad, „le Drapeau}', onder redactie van den imperialist Cassagnac, rond te deeleD, ten einde de nationale defensie te ontmoedigen. Men meldt dat eene bezending driekleurig lint te Straatsburg aangekomen en onder de bur gers verdeeld is. De dappere bewoners en bewoon sters van Straatsburg willen protesteeren tegen elke poging tot annexatie van hun stad bij Duitsch land, door de nationale kleuren te dragen. De vrouwen zullen de japonnen en de mannen de hoeden er mede versieren. Een groot aantal jeugdige Elzassers ontvluch ten over Zwitserland naar Lyon om onder de Fransche vanen plaats te nemen. Omtrent de jongste uitvallen van Parijs tegen de belegeraars leest men in Daily Tele graph. In den nacht van Maandag hebben de Duitschers, ten zuiden van Parijs hun front tot Val de Meudon en tot Mouloneaux vooruitge schoven. Zij hebben eenigen tegenstand ondervonden maar slaagden er in hunne beoogde stelling te bezetten. Den vorigen morgen hadden de Fran schen vroegtijdig een aanval gedaan tegen de batterij van Notre-Dame de Clamart, die onlangs door de belegeraars veroverd was. Een vrij hevige strijd werd gevoerd, waarbij de Franschen van de bajonetten gebruik maakten. Niettemin werden zij door het 6de Beiersche korps teruggeslagen. Een officier van dit korps, heeft een bajonetsteek bekomen. Dit is de eerste officier die zulk een verwonding bekomen heeft sedert het begin van den oorlog. Denzelfden dag heeft tegen den middag een uitval plaats gehad door de troepen te St.-Denis, en wel ODder persoonlijke aanvoering van Trochu. Deze aanval is mede afgeslagen, zonder dat de Duitschers vele verliezen hadden. Maandag-ochtend heeft weder een uitval en wel op groote schaal plaats gevonden door de troepen van het fort Vanves, tusschen Clamart en Chêtillon. De botsing was hevig. Ten laatste zijn de Franschen, doch niet dan door de over macht, teruggeslagen. Officieele rapporten van den Gouverneur van Parijs van 13 Januari, des avonds en van 14 Jan. zijn door de Indépendance openbaar gemaakt. We lezen in het eerste rapport: Aan de Marne blijft het bombardement hevig en onafgebroken, zonder eenig beter gevolg dan de vorige dagen. De kommandant van Vincennes prijst de hou ding van de troepen onder het bereik van het vuur en van de nationale garde, die belast is met de verdediging van onze stellingen aan die zijde. Den ganschen dag heeft de vijang geschoten op de dorpen Nogent en Plaisance. Het bombardement vrd Parijs heeft niet opge houden en is zeer levendig geworden van tien uren tot middernacht. De Pruisen hebben gedurende den nacht onder scheidene aanvallen gedaau op verschillende pun ten van de loopgraven, die de forten met elkan der verbinden. Zij werden overal teruggeslagen. Sints 17 dagen heeft de vijand eene aanzienlijke hoeveelheid munitie verspild zonder een ernstig resultaat te verkrijgen. Onze verliezen zijn be trekkelijk gering, de branden worden in hun ge boorte gestuit, de aangebrachte schade wordt eiken dag zooveel mogelijk hersteld. De Gouverneur acht zich gelukkig bij deze ge legenheid hulde te kunnen brengen aan de bui tengewone uitmuntende houding van officieren, soldaten en de nationale garde, in deze moeilijke omstandigheden en rampen. De onverschrokken heid der bevolking is bewonderenswaardig. Door tusschenkomst van den Amerikaan- schen gezant had Von Bismarck zich beklaagd, dat de Franschen onlangs weder op een parle mentair geschoten hadden. Onmiddellijk heeft generaal Trochu een onderzoek ingesteld, dat echter tot niets geleid heeft. Hij heeft hiervan kennis gegeven aan Von Moltke, met bijvoeging van drie rapporten, waaruit blijkt, dat de Duit schers ook herhaaldelijk op Fransche parlemen tairen geschoten hebben. Eenmaal had de Duit- sche bevelhebber zich daarover verontschuldigd. Trochu wil dat echter niet aan kwade trouw der Duitschers toeschrijven, nog minder aan ge brek aan krijgstucht; hij voert het slechts aan, om te bewijzen, dat zulke feiten, in weerwil daarvan, kunnen gebeuren, en hij vraagt van de Pruisische bevelhebbers, dat zij betreurenswaar dige gevallen, die ook bij hen voorkomen, niet bij de Franschen als aanleiding tot besehuldi gingen bezigen. Verder heeft Trochu aan Von Moltke geschreven, dat geen der Parijsche gast huizen tot een ander doel gebruikt wordt en daarbij protesteert hij tegen de beschieting dier gebouwen, die zoo aanhoudend en met zooveel juistheid plaats heeft, dat er aan geen toeval kan gedacht worden. TELEGRAMMEN. Londen, 17 Januari. In een redevoering die de heer Forster, minister voor het onderwijs, te Bradford hield, zeide hij dat Engeland, indien het tusschen de oorlogvoerende partijen bemid delend wil optreden, vóór alles billijk moet zijn. Engeland heeft gedaan wat mogelijk was om den oorlog te stuiten. De inlichtingen die Glad stone en Granville in het parlement zullen geven zullen daarvan het bewijs leveren. Engeland moet isder oogenblik gereed staan om in het belang van den vrede werkzaam te zijn, maar zijn in vloed moet niet steunen op wapengeweld. De Times meent te weten, dat het bombar dement van Parijs de bevolking begint te ont stemmen. De ontevredenheid tegen het gouver nement neemt toe en zal waarschijnlijk tot hevige demonstratiën aanleiding geven. Van een militair standpunt beschouwt de Times het bombardement alt eene kolossale fout. De Horning Potl betoogt, dat de conferentie zich zal moeten bezig houden met den vrede in het Westen, eene grootere levensquaestie dan de vrede in het Oosten. De conferentie zal door Gran ville worden geopend met eene vredelievende toespraak, waarop de heer Von Brunuow in ver zoenenden geest zal antwoorden. De gevolmach tigden zijn heden reeds bijeen geweest; het ging zeer rustig toe. Jules Favre was nog afwezig; men verwacht hem in den loop der volgende week. De protocollen zullen vóór hunne defini tieve vaststelling aan de goedkeuring van het Fransche gouvernement worden onderworpen. Het blad acht het onmogelijk, dat eene vergade ring van gevolmachtigden van Europeesche Mo gendheden geen poging zal doen om de vijande lijkheden tusschen Duitschland en Frankrijk te doan staken. Versailles, 16 Januari. (Officieel.) Luidens de tot haden ingekomen berichten van onze tweede armee, bedraagt ons gesamenlijk verlies aan doo- den en gewonden in de zegevierende gevechten van den 6den tot den 12den dezer: 177 officieren en 3203 manschappen. De vijand verloor tot dus ver meer dan 22000 man aan ongekwetste gevan genen, benevens 2 vaandels, 19 stukken geschut en meer dan 1000 beladen transportwagens om niet eens te gewagen van een massa wa pens, ammunitie en oorlogsmaterieel. Voor Parijs blijven onze baterijen haar vuur gaande houden. Onze verliezen zijn gering. Bordeaux, 16 Januari. Gisteren is het leger van Bourbaki den ganschen dag in het gevecht ge weest. Het heeft Montbeliard en een zestal omlig gende dorpen bezet. Een gedeelte van het leger van Chanzy is mede slaags geweest. Het 21ste korps werd op hevige wijze aangevallen; het hield zich ferm en maakte zelfs eenige vijandelijke manschappen krijgsge vangen. Het 16de korps had een wanhopig gevecht te doorstaan, waarbij den admiraal Jau- regéberry een paard onder 't lijf werd doodge schoten, en de chef van zijn staf den dood vond. De overige korpsen boden minder wederstand. In spijt van het slechte weder en de verwarring, die deze gevechten deden ontstaan, hield de terug tocht aan zonder verlies van materieel. Harre, 17 Januari. De Pruisen hebben den maire en de notabelen van Bolbec medegevoerd zij vragen een losgeld van 100,000 franken. Bern, 17 Jan. (des avonds). Van den komman dant der Zwitsersche troepen te Pzuntrnt is officieel bericht ontvangen, dat heden wederom over de gansche linie tusschen Von Werder en Bourbaki gevochten is. Luxemburg, 18 Januari. In den brief van den koning van Pruisen aan prins Hendrik raad hij de Luxemburgsche regeering behoedzaamheid aan; daarbij verklaart hij, dat het Pruisische gouvernement nimmer plannen heeft gesmeed tegen de onafhankelijkheid van het groothertog dom. Men verzekert, dat onze regeering toege geven heeft aan het verlangen van graaf Von Bismarck, oin een Duitsche commissaris hier ter stede aan te stellen. Een deel der Luxem burgsche jagers bezet de dorpen Differdange, Niederkorn, Rodange en Potange, alle nabij Longwy. De lichting van 1868 is opgeroepen. Vier Pruisische mineurs hebben de spoorweg brug bij Longwy doen springen, waarbij alle vier door de ontploffing het leven verloren. Cherbourg, 18 Januari. De 50.000 man die vertrokken zijn om Chanzy te versterken, hebben hem niet kunnen bereiken, daar de spoorwe" afgesneden was. Te Cherbourg can tonneeren veel soldaten en matrozen. >larlitbericliten- Amsterdam, 18 Jan. Galatz 205. Levering stem ming onveranderd; Maart 200; Oct. 209, Raapolie 6/w. 51%; vliegend 50; voorjaar 47; najaar 44s^. Lijnolie, 6/w. 33%; vliegend 32%; voorjaar 33% 3854najaar 34%, 34%. Koolzaad, April 91Oct 80. Boekweit, stemming onveranderd.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3