als een lid van het huisgezin der familie Aubiers beschouwd wordt, het innigst schijnt hij gehecht te zijn aan Adriën, de zoon van Uw. Aubiers, officier in Franschen dienst. Een regeerings-be- richt wordt ontvangen dat hij doodgeschoten is, waardoor de familie in rouw wordt gedompeld. Doch Noël kan het niet gelooven; er zijn met dit jongmensch reeds zoovele wonderlijke zaken gebeurt, waarbij hij gered werd, dat het nu wel een wonder zou zijn wanneer hij niet het gevaar had weten te ontsnappen. Hij wind zich meer en ineer op, wordt door hetgeen hij zich in het hoofd heeft gezet zenuwachtig en juist die zenuw achtige toestand werd heerlijk door den heer Vos weergegeven. Hij daagde de waarheid uit, verzekerde dat hij niet verschrikken zou als hij den jongenheer voor zich zou zien staan en juist, de verschijning van den gewaanden doode gaf aan zijn zenuwgestel een schok, die hem later zijn dood kostte. Waarschijnlijk heeft de heer Vos het spel van den grooten Régnier gezien. Er was althans niets op het zijne aan te merken dat dan ook bij het publiek de grootste tevredenheid opwekte. Uw. Kleine stond ook hem waardig ter zijde, zoodat met de dames v. d. Finck en Verwoert een uitstekend ensemble werd gevormd. Voorts was de heer Kistemaker (Adriën) volkomen, de onverschrokken wildzang, die, in weerwil zijner vrolijkheid, de liefde voor zijne moeder, mees terlijk deed uitkomen. nKanonnenvleesch" werd vervolgens ten tooneele gevoerd. Otto Kern (de heer Morin) was de ondeugende man, die, verliefd op Constance, haar <?p straat vervolgde, zich een weg tot haar hart baande en door verschillende intriges, alles zoo wist te bewerken, dat drie gelukkige huwelijken ge sloten werden. Hij wist de wed. Blom zoo te verschalken, dat hij haar eindelijk om den vinger wond, haar in alles toegaf en haar toch bedroog. Den heer Morin komt allen lof toe voor zijn heerlijk spel en niet minder Mw. Kleine met de dames v. d. Fink en Verwoert. Ook den heer K. Vos, die als de eerlijke rentmeester een koddig spel leverde, omdat hij maar niet kon uitkomen met zijne verantwoording, was uitmuntend. Over het algemeen voldeed dit blijspel uitste kend. Alle artisten verdienen onze goedkeuring. Het is dan ook niet te verwonderen dat zulk een gezelschap levendig wordt toegejuicht. Wij wenschen onzen stadgenooten nog vele zulke genotvolle avonden toe. De Kiesvereeniging Alblasserdam en Omttreken heeft besloten, op het voorbeeld der Dordtsehe Kiesvereeniging, den heer Bredius, te Dordrecht, tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te stellen. De vraag heeft zich voorgedaan, of de eigenaar van een door longziekte aangetast rund bevoegd is, om, na behoorlijke aangifte van het ziekte geval, dat rund onverwijld, met inachtneming onder politie-toezicht, van de voorschriften op het verbranden of begraven der ingewanden, ten zij nen bate te slachten en de overige deelen te gelde te maken of zelf te gebruiken. Die vraag acht de Minister van Staat en van Binnenl. Zaken, blijkens diens missive van den llden dezer, lett. C. (9de afd.) voor toestemmende beantwoording valbaar, mits de, ziekte eerst kort geleden opgemerkt en niet ver gevorderd zij, en de eigenaar zich onderwerpe aan de voorschriften omtrent desinfectie. Onder die voorwaarden acht Z. Exc. de bedoelde handelwijze wenschelijk, zoowel in het belang van den eigenaar als van de schatkist, terwijl de spoed, waarmede de afmaking alsdan zal plaats hebben, tot wering der besmetting kan bijdragen. staan, want hij was de steun haari harten, waar haar echtgenoot slechts haar uiterlijkeu steun was, en bewees haar al die teedere oplettendheden, die alleen een liefhebbend hart kent. De kleine Anna kon haar dus dat alles nog niet in dier voege vergoeden, zij was vooreerst slechts het ontvan gende deel en de moeder gevoelde dus een onbe schrijflijk verlangen naar den verwijderde lieve ling. Er kwam wel is waar meer vreugde en geluk in haar leven, toen het kleine meisje grooter werd en de zorg en teedere liefkozingen der moeder konde beantwoorden, maar het was toch, alsof met Felix den geest der vroolijkheid ver dwenen was, die voor haar leven even nood zakelijk was als lucht en zonnenschijn, en lang zamerhand verspreidde zich den ernst en de koude, die over het wezen van den regeerings- raad lagen, door het huis, en strekte zich uit tot in het hart der vrouw die zooveel be hoefte aan liefde had. Pracht en rijkdom ontbra ken niet om haar heen, de regeeringsraad zag gaarne eene zekere plechtstatige toliede pracht, die met zijn eigen wezen het best harmonieerden; hij waardeerde het genot eener goed bezette tafel zeer hoog, en zijn huis was op grooten voet inge richt. Zijne aanspraken en, zooals hij meende, zijne De gemeentebesturen zijn uitgenoodigd, om in voorkomende gevallen zich dienovereenkomstig te gedragen. Bij het admissie-examen te Groningen zijn vier van de zes examinandi toegelaten. Te Monster heeft iemand twee bankbiljetten, een van f60 en een van 40, die hij verloren had, teruggevonden onder het steenkolengruis in den kolenbak, waaruit zij wellicht een oogen- blik later naar den kachel verhuisd waren. De Staati-Courant bevat de volgende rivierbe- richten. Keulen, 17 Januari. Waterstand 5 voet, 10 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks een tiende gedeelte der breedte van den Rhiju. Wijk-bij-Duurstede, 16 Januari. In den Rood- voet het ijs steeds vast, vóór de stad blank water. Waterstand 5.78 meter AP., of 3.05 meter onder noodpeil. Gevallen 0.01 meter. Vianen, 17 Januari. IJs vast, geregelde over tocht met pijper. Waterstand 4.12 meter -+- AP. Vreeswijk, 17 Januari. IJs vast. Waterstand 4.12 meter. -+- AP. of 2.40 meter onder noodpeil. Val 0.08 meter. Gorkum, 17 Januari. IJs vast, overtocht te voet. Waterstand 3.37 meter -+- AP., of 2.23 meter onder noodpeil. Gevallen 0.09 meter. Werkendam, 17 Januari. IJs vast, ook op de Nieuwe Merwede. Waterstand 2.70 meter -4- AP.; of 2.55 meter onder noodpeil. Gevallpn 0.06 me ter; te Paulownahoeve 2.16 meter -1- AP. of 0.84 meter onder noodpeil. Gevallen 0.07 meter. Sliedrecht, 17 Januari. Geene verandering in den toestand van het ijs. Waterstand 2.06 meter -+- AP. of 1.94 meter ouder noodpeil. Val 0.04 meter. Dordrecht, 17 Januari. Waterwegen onveran derd. Waterstand 1.08 meter -t- AP. of 2.92 me ter onder noodpeil. Val 0.02 meter. Haringvliet en Hollandech Diep beneden Lage Zwaluwe open, de brugopeDingen van de spoor brug vrij van ijs. Dordsche Kil tot 's-Gravendeel open. Goereesche gat zonder drijfijs. Maastricht, 17 Januari. Blank water. Volgens een laatstledeu Zondag bij het Depar tement van Marine ontvangen bericht, was het koloniaal stoomvaartuig Argus, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse P. J. Rosen- wald, Zaterdag den 14den dezer, te Point de Galle (Ceylon) aangekomen. Aan boord was alles wel. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën van den 14den Januari 1871, litt. Apz. n*. 39, zijn: 1°. de hoofdonderwijzers W. L. Megelik, J. F. van der Blij, D. G. Sigmondt, W. F. Weide, J. J. Cleypool, H. B. H. Horsker, J. van Duyn en J. J. Looyé: en 2". de hulponderwijzers J. F. den Hollander, J. L. G. Ducker, W. A. de Hond, J. Oostenbroek, J..H. de Puy, C. van Duuren en J. C. Elshout, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandse!] Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse voor de dienst daar te lande. Bij resolutie van den Minister van Financiën van 14 Januari 1871 is, krachtens het bepaalde bij Koninklijk besluit van 17 Februari 1870 Staats blad n". 32). de betrekking van brievengaarder op Vlieland, met ingang vau 1 April 1871, opge dragen aan den directeur van het Rijks-telegraaph- kantoor aldaar H. J. Schmidt. De officier vau gezondheid der 1ste klasse H. C. Steenbergen wordt met den 16den dezer ge plaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ten einde belast te worden met de waarneming der be trekking van geneeskundige bij 's Rijks werf, i verplichtingen tegenover de wereld vermeerder den aanmerkelijk, toen hij president werd, en daardoor een der voornaamste ambten bekleedde; prachtige diners, die de bevrediging der gour mands opwekte, volgden elkander onafgebroken langzamerhand werd het laatste overblijfsel der gezelligheid verbannen om voor eene stijve eti quette plaats te maken. Over het geheel, vermeer derde den invloed, die Marie op hare huisgenoo- ten en omgeving uitoefende, onmerkbaar. Even als echter onder den bleeken, kouden hemel van het Noorden, de bloemen wegkwijnen die onder de warmere zonnestralen zoo heerlijk gebloeid heb ben, zoo verkwijnde de heldere geest dezer vrouw, wier levensbehoefte vroolijkheid en liefde waren, eene zekere matheid en berusting verving hare vroegere levendigheid en een herhaald sukkelen wekte de gegronde vrees van den geneesheer on. Voor een korten tijd herhaalde zij zioh wel we der, als haar lieveling te huis kwam bij zijn jaarlijksch bezoek; dan triomfeerde zijne omver- staanbare opgeruimdheid die aller harten won, over den kouden ernst van haar huis, als hij haar aanzag met lachjes vol zonneschijn en vreugde, die haar hart tot in zijn binnenste verwarmden. Dan was het, alsof ook de kleine Anna zich on afhankelijker ontwikkelde; het hartstochtelijk, geweldadig onderdrukte temperament van het het gedeelte mariniers en het Koninklijk Insti tuut voor de marine aldaar; en de scheepskler ken W, A. Le Rutte en W. van der Meer wor den met den 21sten daaraanvolgde geplaatst, respectievelijk op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk en voornoemd wachtschip. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Eindhoven, E. M. Jonckbloet, notaris en wet houder aldaar. Z. M. heeft de Heer P. C. S. Olrik erkend en toegelaten als consul van Denemarken te Batavia, Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. H. M. Nepveu, van het 2de reg. inf. in rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. BINNENLAND. Amsterdam, 17 Januari. Gisteren en heden zijn alhier overleden: de heer Johan EduardStumpff, de bekende musicus en orcheitdirecteur van het Park en Frascati, tweede luitenant bij de dienst doende schutterij en ridder van de Eikenkroon; en Mevr. Coenen-Van-Ollefen, vroeger eene zeer verdienstelijke tooneelspeelster aan den Schouw burg. De heer Mr. S. H. Molken boer heeft wegens redenen van gezondheid zijn ontslag genomen als secretaris aan de Nederlandsche Bank. Texel, 18 Januari. Op het strand alhier is men bezig het voor eenige jaren gestrand Russisch schip Jagio uit het zand op te graven. Men is reeds ver daarmede gevorderd en er bestaat alle hoop, dat men slagen zal. Intusschen geven deze werkzaamheden vele behoeftigen brood. Rotterdam, 17 Januari. Op de begraafplaats onder Crooswijk is heden namiddag het stoffelijk overschot van Mr. J. H. Burger ter aarde besteld. Toen de kist in het familiegraf was nederge- laten, nam de heer Mr. H. H. Tels het woord. „Hier bij de geopende groeve" sprak hij, „wenscht ieder van Burger's voormalige ambtgenooten dat een woord van hulde worde gesproken, een woord van ware hoogachting, eeu woord vau innige toegenegenheid, uit het hart gevloeid. Niemand toch was bij de Balie meer gezien, meer geacht, meer bemind dan Mr. Burger. Zijne talenten en bekwaamheden werden daar hoog geschat, maar zijn edele inborst, zijne welwillendheid, zijne rondheid wonnen aller hart. Burger was hetgeen de Romeinen den echten jurisconsult noemden: vir bonus juris peritus, een braaf man, ervaren in het recht. Braafheid in den ruimsten zin des woords was de grondtoon van zijn karakter. Zóo kende men hem in de praktijk; zóo kende men hem als lid vaD den Raad van toezicht en disci pline, waarvan hij jaren achtereen lid is geweest; maar zóo ook kende men hem in zijn vriend- 6chappelijken omgang." Na vervolgens te heb ben herinnerd, hoe Burger door een ongeval in de kracht zijns leveDS aan zijne dierbare betrek kingen en hoogschattende vrienden was ontrukt, eindigde hij met de verzekering: dat de nage dachtenis van den overledene in stad en land bij velen in zegenend aandenken zal blijven, maar nergeDS meer dan bij zijne ambtgenooten, die zijne edele, degelijke hoedanigheden dagelijks hebben leeren waardeeren. Ook uit naam van het Burgerlijk Armbestuur werd bij het graf een waardig woord gesproken. Dit geschiedde door den heer Mr. L. G. Greeve. De R. Mees wenschte eeD enkel woord daar aan toe te voegen. Na hetgeen reeds gesproken was, rustte zijns inziens op hem alleen de taak, den overledene hulde te brengen wegens hetgeen hij als lid van het Bestuur der Rotlerdamsche Spaarbank was geweest. Diep getroffen betuigde de heer Dr. G. A. Schneither namens de familie zijn dank voor zooveel bewijzen van belangstelling, van deel- kind maakte zich op verrasseude wijze lucht, zoo lang het een steun vond aan den broeder en me vrouw Rieger moest dan tot hare verbazing er kennen hoezeer hare kinderen elkaar geleken. Zij hield zoo zielsveel van haar klein meisje en beminde het zoo trouw en teederlijk, maar Felix was toch het kind haars harten, hij was het evenbeeld zijns vaders, den geliefde harer jeugd, die hare liefde heden evenals vroeger toebehoorde, toen zij voor het eerst aan zijne borst had gele gen. En wel mocht zij met moederlijken trots op Felix zien, want hij had woord gehouden, hij was in waarheid de zoon zijns vaders. Niettegenstaande zijne jeugd, was hem door zijn talent, dat zich schitterend ontwikkeld had, reeds eer en onderscheiding te beurt gevallen; hij was vroeg tot een man gerijpt naar geest en lichaam, en niemand had hem in dien strijd bij gestaan. Hij was de wereld ingezonden met de zegenwenschen, tranen en gebeden zijner moe der, maar niet geleid door de ernstige verma ningen, door de harlijke raadgevingen zijns vaders, maar overgegeven aan alle gevaren, waaraan hij blootgesteld was door zijn heftig, hartstochtelijk temperament. Wordt vervolgd,) neming, van vriendschap, tot afscheid aan - dierbaren man, wiens stoffelijk hulsel hier in schoot der aarde was neergedaald. 's Gravenhage, 18 Januari. Weder is een derlander, ditmaal een onzer stadgenooten ge. len in den dienst van het Roode Kruis, name- ,jt een der verplegers van het Haagsche com^ j, Püblichhausen, die ook reeds in dienst gew^j^ is bij de Ned. ambulance te Saarbrucken, eolin opnieuw voor eenigen tijd mede naar Havre^g vertrokken. Hij is aldaar aan eene keelzitare, overleden. Naar men verneemt oefende hijj| gewone tijden het beroep van letterzetter uiil0rz: laat hij eene weduwe na. Den 12den Jan. overleed alhier Mr. Wi,,n Hendrik du Cloux, ridder der orde van Nederl. Leeuw en gepensioneerd Indisch fl(,aD ambtenaar. Reeds op jeugdigen leeftijd naar ls,<jat vertrokken, diende hij den Staat, gedurende 4m tijdvak van meer dan dertig jaren, in verschei4.or(j eervolle en hooge betrekkingen. Op zijn ven jja als directeur van producten gepensioneerd, keejf u] hij naar het vaderland terug, om de welverdit:10bt rust te genieten. Menschlievendheid eneenez'ran zame bereidvaardigheid om zijne medemensct de te helpen, maakten het sieraad van zijn goedaa:ertr karakter uit en niemand, uit welken rac^inc stand der maatschappij, kwam te vergeefs bij fregi Zijne nagedachtenis zal bij zijne betrekkingetp c talrijke vriendenschaar steeds in eervolle en daip c bare herinnering blijven. ,j Thans kunnen wij met zekerheid melcron: dat het stoffelijk overschot, van den Russiscuizt Minister, De Knorring, morgen ochtend vrij I uit deze residentie per Rijn spoor naar Bacvon Baden zal worden overgebracht. jtas Aan het Dep. van Justitie is heden aaeerd steed, bet onderhouden en doen van herstelliu;ie aan1*. het huis van verzekering en het paiekc van Justitie te Leeuwarden. Minste inschrijvoege voor het huis van verzekering de heer E. Wsen sink te Leeuwarden, voor ƒ2196. Voor hetptó'Vi van Justitie, de heer N. W. Stoett te Leeuwaroallt voor f 1750. 2". de arrond. rechtb. en het huis nali arrest te Sneek. Minste inschrijver de heer De S» art te Sneek, voor f 724. en ƒ688. 3°. de alépl rechtb. en het huis van arrest te Heerenvejers Minste inschrijver, de heer P. A. Dijkstra, nem ƒ1590, en ƒ950. 4'. de arrond. rechtb. en het In van arrest te Zutfen. Minste inschrijver de Hen A. J. Uijterwijk te Zutfen, voor 1480. 5*. de Jen gev. te Utrecht. Minste inschrijver de heer Luit De Leur te Utrecht, voor ƒ6079. 6°. het huisbeei arrest en de arrond. rechtb. te Amersfoort. licnei ste inschrijver de heer D. J. Boks voor ƒ1181),mat 750. 7°. de arrond. rechtb. en het huis van a;-/(bes; te Haarlem. Minste inschrijver de neet wat Creemers te Haarlem, voor 685, en lldat 8°. de arrondissem.-rechtbank te Hoorn. Mitgev inschrijver de heer P. J. Blauw, voor ƒ1039. I de huizen van arrest en opvoeding te Alkmtren het eenige geldige biljet was van de heer J. kis! Graaf te Alkmaar voor ƒ1800 en 3585. 10°. provinciaal gerechtshof en het huis van verzeger ring te Middelburg. Minste inschrijver, de heerin M. K- Jeeres en Zonen te Middelburg, voor ƒ1) val en ƒ1225. 11'. de arrond.-rechtbank en het tbel van arrest te Zierikzee. Minste inschrijver, one heer J. Lammers te Zierikzee voor ƒ1084, bij' ƒ1365. 12'. het huis van arrest te Goes. Kiezer inschrijver de heer P. Buitendijk te Goes v de 6967, en 13'. het huis van arrest te Roermo ool Minste inschrijver de heer J. J. Janssens te Rv' mond, voor 2969. Het onderhoud enz. loopt: spectievelijk over de jaren 187], 1872 en 187!, Rijswijk. 18 Januari. Jl. Zondag, des morg: ten halfzes ontstond er brand in eene koes: 1 staande op het nabijgelegen Sion, vlak bij S w« kenburg, bewoond door den bouwman v. Veld De woning it ongedeerd gebleven, maar de Se' met den voorraad aardappelen, hooi enz. is v bic brand. De vier koeien en de varkens die zich in bevonden zijn gered. Men veronderst dat de brand is ontstaan door het stoken i 00' een kachel, om te voorkomen dat de aardappe zouden bevriezen. Men berekent de schade r een en ander, waartegen men zich bij twee ais en chappijen had verzekerd, op p. m. 1500. lof moet hier tevens melding worden gemas ln van eenige arbeiders, in den omtrek woonacb: scl die onmiddelijk de meest krachtdadige hulp v. leenden, zelfs met gevaar voor hunne eigen sonen. Aan die hulp is het toe te schrijven i, 'ei het huis niet mede is verbrand, waardoor vo' w' zeker der maatschappijen, aanzienlijk groot Wl schade zou zijn berokkend. Deze lieden verdi nen daarom wel, dat de maatschappijen de te! hen bewezen diensten edelmoedig erkennen. w Schoonhoven, 17 Januari. Gisterenmiddag pl alhier op de gracht een uitmuntend georgs: leerde schoon-wedstrijd op schaatsen plaats getis U1 De prijs, een gouden cilinder horloge, werd t, D< haald door J. v. d. Graaf uit Gouda, en de p' Vf mie, een zilveren cilinder-horloge, door S. Stre: land, van Streefkerk. 28 mededingers hadt te zich aangegeven, waarvan zich echter 16 na dl k< eersten rid terugtrokken. Niettegenstaande k, slechte weder dat veel wegnam van het get dat men zich had voorgesteld, werd dit kunstr den, dat zulk een groot contrast maakte met

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2