tijds aan de humane raak der dierenbescherming bewezen hoogstverdienstelijke bemoeingen. De bevolking der gemeente Helder bedroeg op 31 December 1869, 9443 m. en 9151 vr. totaal 18594 personen. Gedurende 1870 vermeerderde de bevolking met 349 ui. en 338 vr. te zamen 687 personeD, terwijl zicli in deze gemeente ves tigden 1234 m. en 469 vr. In 1870 rijn te Deventer geboren 595 en over leden 467 personen; gehuwd 127 pareu. Te Zutfen werden in het jaar 1870 geboren 247 m. en 225 vr.; overleden zijn 414 personen (211 m. en 203 vr.); in de gemeente vestigden zich 1159 personen (537 m. en 622 vr.) terwijl naar elders vertrokken 1287 pers, (606 m. en 681 vr.) het totaal der bevolking bedroeg op 31 Dec. 1870, 15318 zielen (8258 m. en 7060 vr.) levenloos aangegeven werden 32. Gehuwd 115 paren. Te Kampen zijn in het jaar 1870 geboren;301 m. en 287 vr.; overleden 212 in. en 192 vr.; ge huwd 127 paren. In de gemeente hebben zich gevestigd met inbegrip van 't garnizoen: 638 m. en 358 vr. naar elders zijn vertrokken 653 m. en 351 vr. Te Schagen zijn in 1870 geboren 55 jongens en 54 meisjes. Overleden 27 m. en 32 vr. In de gemeente hebben zich gevestigd 195 m. en 198 vr. naar elders zijn vertrokken 147 m. en 135 vr. De bevolking stond op 31 Dec. 1870 uit 1365 m. en 1444 vr. Te Epe «ijn in 1870 geboren 273 kinderen, 154 in. en 119 vr. waaronder 3 tweeling geboorten: overleden 156 personen, 86 m. en 70 vr. In de gemeente hebben zich gevestigd 190 personen, 104 m. en 86 vr. terwijl uit de gemeente ver trokken 248 personen, 137 m. en 112 vr. De Minister van Financiën brengt, naar aan leiding van art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 28 Mei 1861, Staatsblad N°. 47, en art. 4 van dat van 18 September 1863, N". 62, ter algemeene kennis, dat de prijzen der edele metalen, waar van aan 's Rijks munt gedenk- prijs- en eere penningen worden vervaardigd, in overleg met den muntmeester en het Muntcollegie, voor het jaar 1871 even als in het vorige jaar worden bepaald: Voor het goud van 0.983 fijn op (1700 per kilo gram voor het zilver van 0.985 fijn op ƒ116 per kilo gram. In deze prijzen zijn de vergoeding van renten en het verlies van stof begrepen. De kosten voor het slaan der penningen zijn vastgesteld bij Zijner Majesteits besluit van 18 September 1863, N". 62, te vinden in de Staats courant van 6 October 1863, N°. 236. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangeu is een muntbiljet groot 10, door een onbekende, onder het postmerk Js Her togenbosch van 12 dezer, tot voldoening van te min betaald successierecht ingezonden. „De Portugesche Regeering heeft verschillende wijzigiugen gebracht in de tariven van inkomende rechten, dillerentiele rechten en scheepstonnegel- den, welke met 1 Januari 1871 in werking treden. De voornaamste dier bepalingen, wat den handel met Nederland aangaat, zijn de volgende 1". Differentiele rechten. De 'Is differentiele rechten op aangevoerde goederen worden afgeschaft voor de vlag van alle natiën waar geene differentiele rechten bestaan. 2°. Inkomende rechten. Boter betaalt voortaan 150 reis per kilo. Kaas, Nederlandsche of ordinaire, 100 reis per kilo. Fijne soorten 175 reis per kilo. Aardappelen, rijst, paarlgarst, gepelde rijst, peulvruchten 20 reis per kilo. 3°. Scheeps-tonnegelden. Vreemde en Portugesche stoom- en zeilschepen zullen voortaan 100 reis per gemeten kubieken meter betalen. Stoomschepen in de vaste vaart als gesubsidieerde maalpakketten, zullen, wan neer zij gratis brievenmalen medenemen, 15 en anders30 reis per gemeten kubieken meter betalen. Stoomschepen die niet als gesubsidieerde maal pakketten dienst doen en aanloopen om lading te completeren of passagiers in te nemen, zullen 50 reis per gemeten kubieken meter betalen, al nemen zij gratis brievenmalen mede. Bijleggers zijn vrij van tonnegelden. Schepen die meer dan eene haven van dit Rijk aandoen, en waarvoor in eene haven de tonnegelden vol daan zijn, zullen op diezelfde reis in de andere havens vrij zijn. Schepen in ballast aankomende en met eene volle lading zout vertrekkende, z"ijn vrij van tonnegelden." De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- nchten. Keulen, 14 Januari. Waterstand 18 voet, 2 duim. Gewassen in 48 uren 2 voet 2 duim. Huihuizen, 13 Januari, voormiddags 6 ure. IJs overanderd vast: overtocht te voet. Waterstand 12.65 meter 4- AP. of 4.25 meter onder noodpeil. Gevallen 0.13 meter. Nijmegen, 13 Januari. De Waal vóór de stad open en blank water. Overvaart gemakkelijk en geregeld met losse vaartuigen. Boven en be neden de stad ijs onveranderd. Temperatuur 31* F. Pannerden, 13 Januari voormiddag 6 uur. IJs onveranderd vast; overtocht te voet. Waterstand 12.46 meter 4- AP. of 3.43 meter onder noodpeil. Gevallen 0.09 meter. Arnhem, 13 Januari. IJs steeds vast. Westervoort, 13 Januari. Overtocht te voet over het ijs, ook met geladen kruiwagens. Deventer, 13 Januari, geen bericht. Te Wijhe ijs onveranderd. Passage over het veer te voet en met handkarren over het ijs. Waterstand 8.94 meter 4- AP., of 2.76 onder noodpeil. Gewassen 0.04 meter. Katerveer, 13 Januari. Namiddag 2 uur. IJs vast, zoomede te Kampen. Waterstand 2.22 meter 4- AP., of 2.74 meter onder noodpeil. Gewassen 0.06 meter. Wijk-bij-Duurstede, 13 Januari. IJs in den Rood- voet steeds vast, vóór de stad blank water. Wa terstand 5.82 meter 4- AP., of 3.01 meter onder noodpeil. Gewassen 0.05 meter. Vianen, 14 Januari. IJs vast, geregelde over tocht. Waterstand 4.28 meter 4- AP. Vreeswijk, 14 Januari. IJs vast. Waterstand 4.28 meter. 4- AP. of 2.24 meter onder noodpeil. Zonder was of val. Gorkum, 14 Januari. IJs vast; overtocht te voet. Waterstand 3.53 meter -f- AP. Gevallen 0.01 meter. Werkendam, 14 Januari. IJs te Werkendam en in de Nieuwe Merwede vast. Waterstand 2.82 meter -(- AP.te Paulownahoeve 2.30 meter 4- AP. Sliedrecht, 14 Januari. IJs onveranderd. Geene bijzonderheden. Waterstand 2.15 meter 4- AP. Val 0.01 meter Dordrecht, 14 Januari. Waterstand 1.26 meter 4- AP. In het Hollandsch Diep en den Kilmond veel drijfijs. Overigens onveranderd. Brielle, 13 Januari IJs vast. Waterstand 0.71 meter 4- AP. Was 0.30 meter. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de dienstdoende schutterij te Rotterdam, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: aan H. Ker- dijk, als luit.-kol., onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, met vergunning om de uniform der schutterij met de onderscheidings- teekenen aan zijnen rang verbonden te blijven dragen; en aan J. N. Van Houten Jr. als kapit. En zijn voorts bij de dd. schutterij te Rotterdam benoemd tot luit.-kol. H. Th. Wilkens, thans maj. tot maj. P. Havelaar Jzn., thans kapit.; tot kapit. F. D. O. Obreen en H. J. Heeren, beiden thans lste luit.; tot lsten luit. H. A. Van Overzee en O. Reuchlin, beiden thans 2de luit.; tot 2den luit. A. Willemse en R. P. Mees, beiden thans sergeant. Z. M. heeft aan J. F. Bijleveld van Serooskerke, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Middelburg. Z. M. heeft goedgevonden met den lfiden dezer te bevorderentot luit. ter zee der lste kl., den luit. ter zee der 2de kl. J. A. Waldeck; en tot luit. ter zee der 2de kl., den adelborst der lste kl. J. Van Scheers. Z. M. heeft aan den hoofdingenieur der marine bij 's Rijks-werf te Amsterdam B. J. Tideman, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft de hoogbootsman bij 's Rijks-werf te Hellevoetsluis, J. Wyngard, met den laat- sten dezer maand wegens lichaamsgebreken eer vol uit 's Rijks dienst ontslagen, onder toeken ning van zoodanig pensioen als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben, en te zijner vervanging, met den lsten April aanstaande, als bootsman bij die werf aangesteld den gepens. bootsman van de zeemacht J. Terbeek, onder stilstand van het aan hem bij Zr. Ms. besluit van 3 Juli 1865, n°. 66, verleende pensioen. BINNENLAND. Amsterdam, 14 Jan. Burgemeester en Wethou ders hebben bij den Gemeenteraad een voorstel ingediend tot oprichting eener Hoogere Burger school voor meisjes met driejarigen cursus. Over eenkomstig de denkbeelden van het raadslid, de heer De Koning, staat in het plan het letterkun dig en aesthetisch element op den voorgrond, zonder uitsluiting der exacte en natuurkundige wetenschappen. Het doel is: door voortzetting van het meer uitgebreid lager onderwijs bevorderlijk te zijn aan de algemeene ontwikkeling en be schaving der vrouw. Zeven onderwijzeressen of leeraars zullen wor den aangesteld tegen ƒ2000, uit deze de directrice met ƒ3000 en vrije woning; de verdere onder wijzeressen en leeraars genieten eene bezoldiging naar gelang der lesuren. Rotterdam, 16 Januari. De thermometer wijst 23° een snerpende wind verdubbelt de nijpende koude, maar de baan is spiegelglad, het ijs „gezond" en duizende liefhebbers van 't schaat senrijden, die gisteren reeds o! zulke lange ge zichten trokken toen eensklaps een „malsche" regen de straten van onze stad in een modderpoel herschiepen, togen dus naar Plassen en Singels, Maas en Park om nog eenmaal het ijsvermaak te genieteD, voordat wellicht opnieuw de dooi, in hun oog „op verraderlijke" wijze zou invalleD. En 't wemelde niet alleen van „gierenden en zwierende langs de baan," op de plassen zag men er zelfs met zeer lange pijpen gewapend, ten teeken dat zij zonder éénmaal te vallen, den tocht van Gouda herwaarts hadden gemaakt maar ook narresleden, fraai uitgedoscht, ijsschuiten, hoog getuigd, snorden over de spiegelgladde ge- vrozeu watervlakte. Doch talrijker nog dan zij, die de schaatsen hadden aangebonden, of die door viervoeters werden voortgesleept of die in schuiten over het ijs zweefden, waren de wandelaars 't was hier en daar „zwart van de menschen", zooals de volksuitdrukking luidt, 't Waseen win- tertafreel zóo vroolijk, zóo opwekkend, zóo pret tig dat zij, die heden troost zochten of troost moesten zoeken bij den kachel, inderdaad reden tot klagen hebben. 't Was een genotvolle win terdag, die echter nog aangenamer zon geweest zijn, als de scherpe Zuidwester de ooren en neuzen der wandelaars niet zóo hoog getint had. (A R Ct.) IJsselmonde, 14 Jan. In de laatste raadsverga dering deelde de burgemeester mede, dat er op de aanvrage om subsidie tot vergrooting der openbare school antwoord was ingekomen en wel dat er tegen het verleenen van dat subsidie twee bezwaren waren. Uit het verslag van den in genieur der school bleek namelijk, dat de school, al onderging zij door vergrooting eenige verbe tering, toch altijd en gebrekkig geheel bleef dat niet aan de eischen des tijds voldoet, en dat er in deze gemeente geen schoolgeld wordt geheven. Men hoopt dat de gemeenteraad bij de nadere beslissing die nu genomen moet worden, er toe over zal gaan een geheel nieuw locaal te laten bouwen, als wanneer er op subsidie gerekend kaD worden en ook het tweede bezwaar zal worden opgeheven, daar toch alleen schoolgeld geheven mag worden van gegoeden en niet van onvermo- geDden, ja zelfs niet van minvermogenden. 's-Gravenhagz, Het Indisch Genootschap zal op Dinsdag 31 Januari e. k. vergaderen en de vol gende onderwerpen behandelen. 1'. Is militaire bescherming van gouvernement»wege onmisbaar voor particuliere ondernemingen op de buiten bezittingen (b. v. voor mijnoutginning) 2°. De belastingen in Nederlandsch Indië 3°. kustver- lichting in Nederlandsch Iodië 4'. Telegrafische verbinding van Java met het overig gedeelte van Azië en met Australië 5°. Het gevangenis-wezen op Java. De Kamer van Koophandel en fabrieken alhier heelt voor het tijdvak van 1871, tot haar voorzitter en onder-voorzitter herbenoemd de heeren J. B. Maxwils en M. L. Hermans. Naar men verneemt, is de heer Herman C. F. Ten Kate, alhier, benoemd tot leeraar aau de Kunst-Academie te Antwerpen. Katwijk, 14 Jan. Door tusscheokomst van den heer L. te Leiden, ontving de Burgemeester van eenen onbekenden gever de belangrijke som van ƒ1009 ten einde die voor ieder der beide dorpen ad 500 te verdeeleu onder de verschillende arm besturen van alle gezindheden, tot het verstrek ken van eenen buitengewoncn onderstand in voediDg, kleeding of verwarming. Boskoop, 13 Januari. In de vergadering ,der Pomologitche Vereeuiging van heden werd reke ning en verantwoording gedaan over het dienst jaar 1870; tevens werd de begrooting voor het loopeDde jaar 1871 ingediend en goedgekeurd, die evenwel een deficit aantoonde van 300. De door het bestuur voorgestelde rentelooze leening in 30 aaudeeleu van 10, met jaarlijksche uitlo ting, tot dekking van dit tekort werd mede aan genomen en onmiddellijk voor 20 aandeelen door de aanwezige leden geteekend, terwijl zonder twijfel de overige onder de absente leden of vrienden der Vereeniging zullen geplaatst worden. Voort» werd in beginsel aangenomen dat door de VereenigiDg op de in Maart a. s. te Haarlem te houden tentoonstelling van vruchtboomen zal deelgenomen worden, en dat door het bestuur, in een spoedig te houden Vergadering, eene be grooting van uitgaven daarvoor zal ingediend worden. In deze vergadering legde de heer A. Koster Mzn. die sedert zeven jaren de betrekking van penningmeester vervuld had zijne betrekking neder, en werd die door den heer G. Boer, daar toe benoemd, aanvaard. Schoonhoven, 15 Januari. Tot voorzitter der Kamer van Koophandel en fabrieken alhier, in plaats van den heer C. J. F. Van den Braak, is gekozen den heer A. Graves Kooiman Jz. De Kamer heeft besloten het adres te ondersteunen door de nijverheidsvereeniging alhier den 22sten Dec. 1870 aaD Z. M. den Koning gericht, ter zak, van den verkoop van gouden en zilveren werkec bij vervoer langs de grenzen. Gorccm, 14 Januari.Dehervormdediaconiealhiei V ontving in de laatste dagen des jaars als legat een van wijlen den heer S. Van Borcharen te Utrechi al de som van ƒ500, vrij van sucessierechten, e:den van den heer A. te G. een gift groot ƒ1000 me Sch het uitsluitend aangewezen doel om in deze;mci barren wintertijd te «trekken tot uitdeeling vai de I warme spijs, dekking en brandstoffen. ond Utrecht, 14 Januari. Hedenmorgen is langsde:c'lu Rijnspoorweg met den trein van 10.45 vaD Au-^e sterdam alhier aangekomen, een transport ziekewel militairen, ten einde in het groot rijks hospitas die opgenomen te wordeD. Het aantal verpleegden it genoemde inrichting bedraagt op dit oogenblit ZI-'D 238. offii Geoningen, 14 Jan. In de Groninger 6'ouranl vai j- gisteren vindt men eene opgave der in deze pro ja, vincie nieuw gebouwde en op stapel staand: ^4 schepen, waaruit blijkt, dat in 1866 uitgerust ei g8r naar zee gezonde werden 67 schepen, metend! 9987 tonnen, Op 1 Januari 1867 stonden op stape ge; 55 schepen, meteDde 7965 tonnen, terwijl dit o; 1 dezer slechts bestond uit 23 schepen, metend: 3310 tonnen, waarvan de grootse bereids in 186. j op stapel waren gezet en het nog te bezien stonc ujtl of zij in dit jaar wel verkocht en in de vaar ggj, gebracht zouden worden. Boveudien waren dt 1 verliezen ter zee in de laatste jaren buitenge pjjk woon groot, en de scheepsvrachten over het al jal gemeen laag, zonder uitzicht op verbeteriD" ujp Alles wat met den bouw, de uitrusting en dt geg reederij van zeeschepen in betrekking staat, kwijnl iiej dan ook, en alleen het bouwen van binnenvaar tus tuigen, meerendeels voor rekening van personen,-j buiten deze provincie, verschafteen levendigheid sch Het schijnt dat de constructie en vorm dier sclie get pen beter bevallen dan vroeger en dat men hier en goedkooper kan bouwen dan elders. dei Leeuwarden, 13 Jan. De bevolking der groote kei strafgevangenis alhier bestond op 1 JaD. dezei J jaars uit 618 mannelijke gevangenen. De ver-aai meerdering in dat kwartaal was 15, de vermin- dering 16, waarvan 13 ontslagen en 3 overleden i® de IIV GrE ZONDEN. Leiden, 15 Januari 1871. M. de Redacteur! Vergun mij een plaatsje in uw Dagblad tot bespreking van een .zaak van Leidsch belang, vergun mij tevens dat ik, om kort te kunnen zijn, met de deur in huis val. Het door de firma De Breuk en Smits jaarlijks uitgegeven Algemeen Adresboek van de gemeente Leiden, behoort oogenschijnlijk tot een van de voor Lei- dens ingezetenen meest nuttige en daarom alge meen begeerde zaken. Doch helaas moeten we een ieder aanraden ie 1871 liefst zoo min mogelijk het Adresboek te raadplegen, en wel om de eenvoudige rede dsl het vol fouten is. WaariD is de oorzaak hiervan te zoeken? Mi. dunkt M. de Redacteur bij den Uitgever. Deze vertrouwt te veel op eigen krachten, hij waant zich zelve op de hoogte van Leidens toestanden en meent geen hulp van buiten noodig te hebbeD, welke hij zich toch zoo gemakkelijk zoude kun nen verschaffen. Welke Secretaris zoude niet ge negen zijn hem, op beleefd verzoek, opgave van het bestuur van zijne vereeniging te doen? et dat hij hulp noodig heeft, moge blijken uit de volgende opgaven 1°. Commissie van de Sociëteit Amicitia, 2". Com missie van de Hulpbank, 3°. Lijst vau Candidaat Notarissen, 4'. Commissie van Administratie ove: de gevangenissen, 5'. Commissie van de Naan looze Vennootschap de Bierbrouwerij „de Post hoorn." Deze toch zijn of geheel foutief of onvolledig, of met open plaatsen vermeld, welke reeds lang weder vervuld zijn of waar geen vacature ge weest is. De uitgave van een dergelijk Adresboek is eer der een ondienst aan Leidens ingezetenen dat een dienst. Het non tali auxilio moeten wij den Uitgevei toeroepen, in de hoop hij voor volgende jaren, zoude Januari of Februari geen beter tijdstip voor de uitgave zijn, de uitgever schijnt het tegen deel te meenen, om het Leidsche Adresboek ast zijn doel te doen beantwoorden, niet alleen op eigen wetenschap zal steunen. U Dw. Dnr. O. (Ofschoon de klacht van O. niet ongegrosc is, meenen we hem de verzekering te kunne: geveD dat de gebreken niet altijd te wijten zijn aan de uitgevers of bewerkers van adres- o: andere jaarboeken. We laten nu in het middet de oorzaak van de fouten in het Algemeen Adres boek van de gemeente Leiden, maar een gevvoo» bezwaar waarmede dergelijke uitgaven te kampei hebben is juist dat de „hulp van buiten" zooveel te wenschen overlaat.) Red- en de Pr rej od ee ku be wi ge sp: no ge Pi hi. d\ ge re va de na Pi le dt dl ht ht hi of h< d' et Vf ee w 01 et

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2