VEREENIGING „NUT EN GENOEGEN." //Hoe dit zij, men kan uit dat alles leeren Tan welk gehalte de gecombineerde oppositie is, die zich reeds openbaart vóór men eenig programma of mededeeling heeft en die in menig opzicht zelfs tot geheel persoonlijke grieven of overwegingen afdaalt. Intusschen meen ik te mogen voorspel len dat het ministerie, wat de oppositie in de kamer van zoogenaamde radicale of geavanceerde zijde betreft, niet zoo heel veel te duchten heeft, en dat wel om de eenvoudige reden, dat dit anders door conservatieven zoo zeer gevreesd, doch thans zoo zeer gevierd ras, in de tweede kamer eindelijk niet aanwezig is. Ja, zelfs de heer Vnn Houten die in ieders mond is als men de goede landskinderen wil bang maken voor democratische weerwolven, is bij lange niet zoo rood als sommigen het wel willen doen voorko men. Dat democratisch element in den zin, dien daaraan tegenwoordig in zeer geavanceerde bla- deu of in sommige bepaald republikeinsche ge schriften gegeven wordt, bestond en bestaat niet in onze tweede kamer, en zal er zelfs met uit breiding van het stemrecht niet veel wortel schie ten. Vrijheidszin en volkskracht, gehechtheid aan onze liberale instellingen en niet minder, aan hare doorgaande, geleidelijke ontwikkeling, mogen niet verward worden met de min of meer onbe stemde uitingen voor een regeringsbeleid gegrond op een algemeen stemregt, waarvan het bedrie- gelijke zoowel als het gevaarlijke nog in de laatste tijden maar al te zeer is gebleken, tegelijk met zijne natuurlijke verwantschap tot de allee verwoestende sociale revolutieleer, die als begin sel den eigendom als diefstal qualificeert." z/JIocht het gelukken dat de oneenigheid onder de liberalen, die zich nu en dan vertoonde, mis schien ook omdat het afgetreden bewind niet altoos even duidelijk haar gedragslijn afbakende of hare beginselen formuleerde, nu voor goed ophield, ook met het oog op de treurige ervaring in deze crisis, waardoor wij bijna aan den voor avond eeuer reactionaire omwending hebben ge staan waarvan de loop en het einde niet te voor zien waren, ja, dan zou de optreding van deze regering, samengesteld bovendien uit emi nente en achtenswaardige staatslieden of specia liteiten, door ieder vriend des vaderlands kunnen beschouwd worden als een zegen en als een rustpunt.als de intrede eener parlementaire werkzaamheid en voor het algemeen landsbelang schoone toekomst." BINNENLAND. Amsterdam. 12 Januari. Door de arrond. rechtb. (kamer van burgerlijke rechtszaken) werd giste ren eene beslissing genomen in een hoogst op merkelijk geval. Een vader namelijk van een buiten huwelijk verwekt kind, had op aandrang der naaste betrekkingen, de moeder van dat kind getrouwd. Van het stadhuis gekomen, verklaarde hij echter, in tegenwoordigheid van getuigen, dat hij zijne vrouw haatte, haar wel in zijn huis wilde ontvangen en in haar onderhoud voorzien, maar elke nadere samenwoning uitsloot. De vrouw stelde dientengevolge een eisch in tot scheiding Tan tafel en bed. De rechtbank wees, bij zijn bovengemeld vonnis dien eisch toe, op grond, dat de weigering dier nauwere samen- of bijwoning viel in de termen van art. 288 Burg. Wetboek, hetwelk een vordering tot scheiding van tafel en bed toelaat op grond van buitensporigheden en grove beleedigingen, welke hier aanwezig wareD, door de weigering zelve, en door de, voor de vrouw zeer beleedigende wijze, waarop die was geschied. Men behoeft hierbij wel niet op te merken dat het hier een onder de rechtsgeleerden zeer be twist vraagpunt gold, waarover intusschen nog een zeer kleine jurisprudentie bestaat. 's-Gkavenhage, 13 Januari. Men deelt het Va derland het volgende mede als een bewijs zoowel van de groote besmettelijkheid der pokken, als van de doelmatigheid der vaccinatie als voorbe hoedmiddel. Bij een ingezetene dezer stad had een der leden van het gezin de pokken gekregenmen zond de kinderen, schoon ze gevaccineerd waren, uit voorzichtigheid naar een bloedverwant inde zelfde stad. De kinderen brachten het pokkengif met zich naar die woning, zoodat de bloedver wante aan de heerschende ziekte overleed, ter wijl zij zeiven van alle ongesteldheid vrij bleven. öchkveningen, 13 Januari. Eene schuit van den reeder M. De Niet, die gereed lag om naar Oi- tende te vertrekken, is gisterenavond voor Sche- veningen in den grond en vol water geraakt. De bemanning is met eene roeiboot van boord moeten worden gehaald. Het is mogen gelukken de aan verschillende kooplieden toebehoorende en door het zeewater beschadigde lading, bestaande uit 13G0 manden bokking en 30 ton zoutenvisch, uit het vaartuig te lossen. Gouda, 12 Januari. Sedert eenige dagen is de ijzeren draaibrug aan het eind van den Katten- singel hij het Jaagpad alhier, voor het publiek opengesteld. Rijtuigen kunnen er echter nog niet over passeeren, daar de bestrating door de vorst niet heeft kunnen geschieden. De brug is zeer fraai en doeltreffend, weegt ongeveer 95,000 kilo en is in de ijzergieterij de Prins van Oranje te 's Hage vervaardigd. Ook de nieuwe ijzeren draai brug aan 't begin van den Kattensingel zal du spoedig in orde komen, daar het ijzerwerk ver vaardigd in de ijzergieterij van de heeren Ent- hoTen Co. te 's-Hage gereed ligt. Kuilenburg, 12 Januari. De rivier zit sedert eenige dagen voor de stad vast, nu met wassend water. Met gespannen verwachting ziet men de houdiDg van den rivier-pijler der spoorwegbrug te gemoet, wanneer de ijsmassa's hunne krach ten daartegen zullen beproeven. Ten gevolge van de stremming der communicatie, die anders van Rotterdam naar den Moerdijk plaats heeft, pas seeren groote treinen deze stad. Dezer dagen pas seerden hier o. a. ook twee waggons geheel ge vuld met hammeD, die met den meesten spoed naar Frankrijk werden verzonden. Arnhem, 12 Januari. Gisterenavond zijn als leden der Werkmansvereeniging „Arnhem" weder aangenomen 30 werklieden (gewone leden) en 2 buitengewone leden. Aan de talrijk opgekomen leden werd een ar tikel voorgelezen uit een vroegeren Praclischen- Almanakgetiteld. „Hoe kan men een volk rijk ma kendoor Prof. Vissering. Zwolle, 13 Januari. Gisteren vierden een groot aantal schippersgezellen alhier een eigenaardig winterfeest. In de vreemdsoortigste costumes uit- gedoscht, hielden zij des morgens een statigen op tocht en begaven zich met muziek naar de fraai versierde ijsbaan, waar een groot gedeelte van den dag aan een hardrijderij op schaatsen en aan optochten gewijd was. Des avonds hielden ze een optocht met fakkellicht, die niet weinig nieuwsgierigen op de been bracht. Groningen, 12 Januari. Hoewel de ophef fing der Landbouwschool alhier, nog niet defini tief besloten is, heeft toch de directeur dier in richting zijn voornemen kenbaar gemaakt om zijne betrekking tegen 31 Maart neer te leggen. Assen, 12 Jan. Gisteren-nacht is in het stations gebouw alhier, een brutale poging tot diefstal ge pleegd, vergezeld van binnen en buitenbraak. Het onderste gedeelte eener groote ruit is uitge broken, waardoor de dief of dieven naar binnen zijn gekomen met een beitel zijn laden en kasten opengebrokende stationschef had echter, de kas naar zijne woning medegenomen; alleen éen lade is niet opengebroken, hierin bevond zich juist de som vau 12 gulden. De dief of dieven hebben zich, zeker zeer teleurgesteld, door de buitendeur die ze van binnen ontsloten hebben, verwijderd. Assen, 12 Januari. Op verschillende plaatsen dezer provincie hebben de landbouwers veel last van de wilde ganzen die geheele akkers winter rogge tot op den grond afknagen, zoo zelfs, dat ze omgeploegd moeten worden. Vooral de gemeente Dalfsen moet door die ongenoode gasten 't drukst bezocht worden. Sneek, 12 Jan. De vergadering Burgerplicht heeft tot haar candidaat voor lid der Prov. Staten ge steld, in plaats van den heer Reneman, die na benoemd te zijn van dat lidmaatschap afzag, den heer Pasma, een der vorige liberale candidaten. Middelburg, 12 Januari. Gelijk in vele andere gemeenten des Rijks, schijnt de regeering ook hier niet voornemens de kantoren voor posterijen en telegrafie in éen gebouw te vereenigen. Bei den zijn thaDS zeer ondoelmatig, in perceelen niet aan het Rijk behoorende, ingericht. Het was dus een goede gelegenheid, om dit alles in een flink gebouw te vereenigen. Men vermeent ech ter, dat in plaats daarvan dezer dagen van Rijks wege een huisje met pakhuis alhier is aangekocht, alleen bestemd voor telegraafkantoor en direc teurswoning. Goes, 12 Jan. Bij de herstemming voor twee leden Tan den gemeenteraad, werden, voor de vacature ontstaan door het bedanken van den heer De Laat de Kanter, uitgebracht op den heer Meylink 18i en op den heer De Laat de Kanter 112 stemmen, zoodat eerstgenoemde is verkozen. Ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer O. Verhagen werden uitgebracht op den heer Hanlo 157 en op den heer Besseling 111 stemmen, zoodat eerstge noemde verkozen is. INGEZONDEN. Deze vereeniging is thans haar vijfden jaar kring ingetredenafwisselend lief en leed, was ook, gelijk alles hier op aarde, haar deelmaar, wanneer men eene vergelijking maakt tusschen de oprigting en het heden, dan heeft deze ver eeniging ruime stof tot dankbaarheid, en de edele werkmansvrienden die haar bij den aanvang door geldelijke bijdragen hebben gesteund, kun nen zien dat hunne hulp niet te vergeefsch is geweest. Veel uitbreiding is aan dezelve ge geven; bij den aanvang werd slechts een'enkelen avond, de, aan ons kosteloos in gebruik gegeven localen gebruikt, thans worden zij op alle werk dagen tot het een of ander doel gebezigd, de Zaturdag avond tot genoeglijk zamenzijn, de ove rige avonden tot nuttige bezigheid. Praktische voorlezingen door Heeren die bereid waren deze moeijelijke taak in ons midden te vervullen, welke voorlezingen voor een' ieder buiten de vereeniging toegankelijk waren. Hand-Dupuis- en thans ook bouvvkundigteekenenlessen in geschiedenis, aardrijkskunde, meetkunst, cijfer kunst en briefstijl; al deze lessen worden door bevoegde personen kosteloos gegevenvooral verdient ook vermelding de vrij uitgebreide biblio theek en voornamelijk het ziekenfonds, waaruit zieke leden per week Drie Gulden genieten, en, wanneer men in aanmerking neemt, dat leden die geen lid zijn van het ziekenfonds, vijf cents en zij die tevens lid van het ziekenfonds zijn, slechts tien cents per week contribueêren, dan staan wij zelfs verbaasd, hoe uit die kleine con tributie zooveel kan gedaan worden. Twee groote kagchels ter verwarming verscheidene gaz- pitten ter verlichting, bediening, het in orde houden der localen, onderhoud der bibliotheek en verdere bijkomende onkosten, te veel om op te Doemen. Evenwel zouden de uitgaven onmo gelijk geheel uit bovengenoemde contributie be streden kunnen worden, maar dankbaar vermelden wij de voortdurende ondersteuning door de „Maatschappij van Nijverheid" en door Vijftien Heeren Donateurs, een bewijs dat die Heeren deze vereeniging op prijs stellenonze leeskamer werd bij voortduring voorzien van Tijdschriften en Nieuwsbladen, mede voor het grootste deel geschonken. Platen en boeken werden cadeau gegeven voor de best gekeurde haudteekeningen in den voorgaanden winter vervaardigd. Door de vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap" wer den gelden geschonken, welke dienden als be krooning op de, door de vereeniging „Nut eu Genoegen" uitgeschreveue practische prijsvragen, waarvoor vier inzenders van werkstukkeu elk met vijf gulden zijn bekroond. Op de uitgeschreven prijsvraag „Welke middelen zouden aangewend kunnen worden, om de Vereeniging „Nul en Genoegen" tol eene ware volktvereeniging te vormen F' waren drie antwoorden ingekomen, be oordeeld door vier Heeren daartoe verzocht, welke antwoorden wel niet volkomen werden geacht, maar toch die onder het motto Ons Streven als de beste werden geoordeeld, de schrijvers hiervan waren de leden K. F. L. Van der Woerd, J. Brevee en L. J. Engels, welke de hiervoor bestemde prijs van f 5.— disponibel stelden voor hem, die dezen winter het beste stel teekeningen zal vervaardigd hebben. Wij gelooven dat het nut der vereeniging te weinig bekend is, welligt zouden meer weik- mans vrienden zich ook aanbieden tot eenejaar- lijksche bijdrage, al was het enkel tot stijving der kas, bestemd voor zieke leden; wat kan toch prijzenswaardiger genoemd worden, als wanneer werklieden zich onderling verbinden om zieke medeleden die hun werkloon moeten missen te on- ondersteuneu en voor volslagen achteruitgang te behoeden, elk weldenkende zal zulk eene handel wijze toejuichen; maar zulleu wij het kunnen volhouden? Het aantal leden blijft nagenoeg op gelijke 6terktevan tijd tot tijd verliezen wij leden, maar de nieuw aangekomenen vervullen die openstaande plaatsen weder; het is vreemd dat zulk eene vereeniging niet jaarlijks in een groot aantal leden toeneemt, te weinig bekendheid is in ons oog hiervan.de oorzaak; wanneer alle patroons en werkbazen hunne onderhoorigen aansporen om lid dezer vereeniging te worden, zulks zou zeker een' gezegenden invloed hebben, hoe groo- ter getal leden, hoe beter zij in staat zal zijn zich zelve te beheeren. Het bestuur is voor dit jaar zamengesteld uit de leden J. Goedeljee President, J. A. Van der Mark lste Seer., J. G. Eggink 2de Secr., G. P. Philippo lste Penningm., H. J. Trap 2de Penningm., J. C. Vermey Bibliothecaris, A. A. De Graaff lste Comm., A. A. Niemeijer Jr. 2de Comm. Wij eindigen met den wensch dat die Heeren welke onze vereeniging met hunne wijsheid, wetenschappelijke kennis, geldelijke bijdragen, het schenken van tijdschriften eu nieuwsbladen; zoo volijverig ten dienste staaD, ons zullen blij ven schragen en ondersteunen, en menigeen, wien zijn stand in de maatschappij verbiedt, lid dezer vereeniging te worden, zich er door moge aan getrokken gevoelen, als donateur toe te treden, opdat uit deze vereeniging nog veel! zeer veel goeds! voor den werkman verkregen mag wor den. J. Goedeljee, Pres. J. N. Van der Mark, lste Secr. BUITENLAND. Frankrijk. Het tweede Duitsche legerkorps ouder Prins Frederik Karei en den Groot-Hertog van Mec klenburg Schwerin heeft het leger van generaal Chanzy, na het eerst een tijd lang goed geob serveerd te hebben in twee dagen totaal versla gen. Het plan van dien generaal om het 2de Duitsche legerkorps, meer en meer naar het wes ten te lokken is dus niet alleen verijdeld, maar zijn leger is het slachtoffer geworden van die op zichzelf algemeen goedgekeurde manoeuvre. Aanvankelijk er iD geslaagd om de spitsen de hem vervolgende kolounes tot aan de poorte;6rb van Le Mans te doen naderen, ofschoon men nu n;baI het gebeurde van eergisteren en gisteren me ^j! evenveel recht kan beweren dat de Duitscher"'01', het zoo wilden, hebben de Duitsche legerhoofden, het oogenblik gunstig geacht om krachtiger offen-, sief op te treden. Het eerste gevolg daarvan was de veldslag bi Louvron en La Chapelle, waarbij een of aDdert)eu-' vleugel van Chanzy's leger met groot verlies ut - zijn stellingen werd verjaagd. Toen eens dit re'°v; sultaat bereikt was heeft het gros van het Duit-,wj sche legerkorps een aanval gedaan op Chanzy'/^ hoofdmacht, meer bekend onder den naam vat yy westerleger. Dit geconcentreerd om de ge wichtigs^ k stad Le Mans en laDgs de geheele linie der Sarthe aa; heelt die schok niet kunnen doorstaan. Blijkens bet heden ontvangen telegram uiijjg] Versailles toch is het westerleger geheel verslagetrkj en de stad Le Mans veroverd. Allerjammerlijkst zijn deze berichten weder q, voor de Fransche zaak en treurig steken zij alw( hij de berichten per ballon uit Parijs ODtvangei)rr( dat men aldaar het volste vertrouwen stelt irB de houding van de Fransche legers in de depar jks tementen. Aller oogen waren zelfs in de laatste dagen o eto- ChaDzy gevestigd. Men beschouwde hem niechr alleen als een bekwaam krijgskundige maar al D< de man die zijn troepen vertrouwen inboezemd H< eu alle demoralisatie van de Fransche schareies die onder zijn bevel stonden in een krachtiguai discipline had weten te hervormen. ebe Up hem en Faidberbe, die in het noordwesten® van Frankrijk een Duitsch leger tegenover zictan heeft, bouwde men Frankrijks redding. ,il Die hoop is thans wat het westerleger betreft, -e voor de hoeveelste maal? - in rook vervlogcu.eei Intusschen schijnt Chanzy er in te zijn geslaagdilh zijn verstrooide troepen op een of ander punie weder verzameld te hebben, waarschijnlijk op'ar den linker Sarthe-oever, zoodat de Duitschersen die volgens hun telegram den vijand vervolgen/ei nog een slag zulleu moeteD leveren alvorens inevi het westen van Frankrijk geheel meester te zijrvep en zich met het Duitsche leger in het noordwestecaa in gemeenschap te kunnen stellen iel! In het noordwesten van Frankrijk blijven dem beide legers van von Manteuffel en Faidherbee elkander voortdurend gadeslaan; met dit onder at scheid, zegt een voornaam Duitsch blad, dat de in; generaal Faidherbe en zijne troepen zich in hunneien cantonnementen zeer stil houden en zich tot heüee samentrekken van versterkingen schijnen te Ve/-liet palen, terwijl de Duitsche troepen aanhouden!we strooptochten in het departement Pas de Calai ter: ondernemen, de onderlinge gemeenschap c-: inr vijandelijke afdeelingen verstoren en daardov1'31 het vertrouwen der Franschen op de onwaai-len achtige bulletins van Faidherbe het Duitscblez- blad neemt dus aan dat de Duitschers den veldier slag bij Bapaume hebben gewonnen meer ei;esi meer verzwakken, ;en Inmiddels, zegt eveneens dit blad, verstigt meneli, met de meeste belangstelling het oog op hetoor-ral logstooneel in het oosten van Frankrijk. Voor'-en zooveel uit de telegrammen en bijzondere berich->ot ten blijkt heeft Bourbaki eene poging gedaan onmu met sterke strijdkrachten van Besanjon uit, doorl's het dal van den Oignou, naar Montbeliard doornu te dringen, alwaar hij vermoedelijk hoopte zicb'ig te vereenigen met de vrijkorpsen, die langs degM Zwitsersche grenzen noordwaarts getrokken waia> ren. De generaal Von Werder verijdelde echtet^el dit plan, daar hij den 9den van Vesoul en LuneMÉ naar den Oignon oprukte en de vijandelijke korp^a' sen terugwierp. Nadat de generaal Von Werder'er nu het aan den Oignon omstreeks I mijlen teD® zuid-oosten .van Vesoul gelegen stadje Villers-Se.ves'j bezet en zich in het bezit daarvan gehandhaafd0' heeft, beheerscht. hij de zuidelijke toegangen to:5ei Mont-béliard en Belfort, en de generaal Bourbakhat zal thans naar Besanfon moeten trekken, tenzi®0 het hem gelukken mocht de tegenover hem staand;lve troepen van Von Werder die volgens de bericbir< ten door Von Manteuffel zou vervangen worderiro naar Vesoul terug te dringen. he We vermoeden dat Faidherbe en Bourbak1® spoedig den weerslag zullen gevoelen van Chan-iaa zy's nedérlaag. Immers een beslissende nederlaagres van priDS Frederik Karei zou ook de Duitscheied legers in gevaar hebben gebracht. Daarmede werfje; dan ook van Fransche zijde rekening gehoudenvel die de vrijcorpsen van Garibaldi lieten manoen-eei vreren om te gelijk met de voorwaartsche be wegingen van Bourbaki de gemeenschap tusschen' het Duitsche leger der Vogezen en het leger vac prins Frederik Karei te verbreken. Dien teaou gevolge moesten de Duitsche legerhoofden zee!1® voorzichtig te werk gaan en vooral hun opera-"0 tien zooveel mogelijk in gemeen overleg uitvoe"e ren. Nu echter het groote gevaar dat in het wester-^'i dreigde, geweken is, kunnen de legers in lie''10 noordwesten en in het oosten meer zelfstandig®1' te werk gedaan en zelfs op de hulp van het 2de"! Duitsche legerkorps rekenen en de oorlog heef' A? dit geleerd dat de Pruisische tactiek zich voora "e regelt naar de omstandigheden. Het zou ons da» ook niet verwonderen dat Bourbaki en Faid'

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2