ze-vertrouwen die wij in Duitsehlands toekomst f stellen, stellen we ook in zijn eerlijkheid en zijn ''achting voor de Nederlandsche nationaliteit, die rich versterkt en ondersteund gevoeld door den 'ic' nvloed, welke de Germaansche beschaving in Jg Je wereld verkrijgt en meer en meer verkrij- rs jen zal." Mc JFranlcrijU. T Onder het opschrift van de Clubs van Parijs (1 Jeest men in een met de jongste luchtballon-post verzonden Journal des Débats, het volgende, waar- loor men zich een denkbeeld kan vormen welk jSti!ot Parijs beschoren is als de tegenwoordige e :oestand nog langer duurt. In den avond van 601 den 4deu dezer heeft men in de club Favié te Belleville sterker dan ooit aangedrongen op het Communisme, als het eenig redmiddel, volgens de schilderachtige uitdrukking vaneen redenaar, om de erwten en boonen te voorschijn te doen ko men.1 Doch aanvankelijk kwam het vraagstuk ier huishuur in behandeling. 11 Een redenaar stelde een besluit voor om het gouvernement uit te noodigen, een burger stelde een amendement, om voor het woord uit ie noodigen, aan te manen in de plaats te stel len wij zeggen uit te noodigen om onbepaald lhij V [Je betaling den huurpenningen, der pachter sn der interesten te schorsen, omdat het onbillijk is de voorrechen, die aan de kapitalen zijn toe gekend in de crisis die we beleven, te handhaven. Het besluit is met eenparige stemmen aange nomen en zal daarvan kennis worden gegeven jan al de andere clubs, met verzoek om hun goedkeuring er aan te hechten. Vervolgens kwam ter tafel de quaestie der i 2 evensmiddelen en van het brandhout. Volgens a"ïen spreker zijn we nog in het bezit van een C'"Voorraad voor vier maandenals men maar mag soeken waar ze zijD, dat wil zeggeu, in de schuil- atehoeken van de opkoopers en vooral in de voor- 'en raad-kelders van de godsdienstige genootschappen lln'jn de pastoors. Hij kan er persoonlijk voor in- 'er staan dat voormalige pastoors eiken dag versch :eürarkensvleesch eten. Een ander burger houdt erdch bezig met de brandstoffen. Men beschuldigt m'iet volk, zegt hij, boomen omvergehaald te hebben ™>m daarvan brandhout te zagen, timmerwerven 1 ''geplunderd en planken te hebben gestolen. Maar w,;le nooddruft kent geen wet, en wat mij betreft, D ek verklaar rondweg dat zoo men mij oproept ''Kot ioogenaamde handhaving der orde, en om de sSngelukkigen te beletten zich iets te verschaffen mSm zich te verwarmen, ik tot den eerste die ik op neeterdaad betrap, zou zeggen: ik zal je een -.landje helpen, arme sukkel! Stormachtige bijvals- betuigingen). Men heeft bij een timmerman in het '!~llde arrondissement geplunderd; maar waarom? P'~Omdat Jules Ferry het hout had opgeeischt, ter- 'la tvijl de maire Mottu het integendeel voor de e< jrmen van het arrondissement wenschte te be enouden. Toen heeft het volk zich van het hout eemeester gemaakt en daar heeft het goed aan eegedaau. Het heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal, naa5egt Jules Ferry in zijn circulaire. Die advocaat ^CIichijnt dus niet te weten, dat de diefstal somtijds uaaien geoorloofd middel is om recht te verkrijgen Nieuwe Toejuichingen). Maar dit is nu eenmaal het ""stelsel van het gouvernement, om ons te laten omko- nen van koude en gebrek. Het wil ons tot capi- .ulatie voeren, en ik geloof, zoo als de zaken ju door zijn toedoen staan, dat de meerderheid in itstije wijken van het centrum voor den vrede zou- -e' ien zijn. (Zeker, zeker I) n(^e Andere sprekers kiezen de militaire quaestie ('iot onderwerp. Een van hen verzekert dat, krach- nde,ens het volkenrecht van alle beschaafde natiën, iet garnizoen van een belegerde stad, na den ^'honderdsten dag van het beleg, elk, zelfs het meest 'an jarbaarsche middel mag te baat nemen om te 0 'overwinnen. Dit is een wet die alle rechtsgeleer- f'len kennen en het gouvernement kan met haar 1 e'aiet onbekend zijn. Men zou dus gebruik kunnen 'jvc'naken van het grieksch vuur. ,vei Nu heeft men wel is waar de vernielende rracht van het grieksch vuur in twijfel getrok- va'ten, maar er zijn verbeteringen in aangebracht, vaardoor men met éene vuurpijl duizende Prui- ïlg'sen kan dooden, indien ze treffen, maar ook hee'illeen op deze voorwaarde kan men er iets mede 1 h litrichten. ver Men heeft ook het gouvernement een ontplof- taui-iare bom aangeboden, die niet eenmaal ontploft, li'naar driemaal! Welnu het gouvernement heeft ïten len uitvinder naar het comité der artillerie ver- oottjvezen, en men weet wat dit zeggen wil. (Tee- star ienen van verontwaardiging). ichül Maar het gouvernement wil oni ook niet ver- iketledigen; het gouvernement wil ons aandePrui- nidsen overleveren, alleen het communisme kan ons ter redden, het is er meer dan tijd voor. sl in We hebben reeds lang genoeg gedraald indien heicwe ons niet morgen of overmorgen naar het eentadhuis begeven zijn we verloren, want noch die toe japegaai van een Jules Favre zal ons redden en rijft jog minder Trochu, die leliën op de képis van cbt-le mobiele garden van Bretagne heeft doen plaat- ingtien, (waarschijnlijk ziet de spreker stukjes her- oor tnelijn voor leliën aan.) van Er zijn Bonapartisten in de forten en nog gis teren heeft men beproefd de Mont-Valerien over te geven. De spreker verklaart nogmaals dat het oogen- blik daar is om de commune in te stellen en is overtuigd dat als de mannen aarzelen,de vrou wen hen den weg naar het stadhuis zullen wijzen. (Krijschende stemmen: Jat ja! we zullen ons voorop stellen!) We weten wel dat het gouvernement zijn réac- tionnaire bataljons tegen ons zal zenden, maar thans zal het niet gaan zooals op den 31sten Octo ber, en we zullen zien of het hart bij de repu blikeinen nog op de rechte plaats zit. (Donde rende toejuichingen. Van alle kanten roept men: Leve de Commune!) Een ander burger verklaart dat door het com munisme de Pruisen niet alleen door het Grieksch vuur en de driedubbel ontplofbare bommen zullen verdelgd worden, maar dat de overvloed zal terugkeeren door het goud- en zilvergeld af te schaffen. De commune zal besluiten dat ieder goud- of zilverstuk als valsche munt zal worden aangemerkt en dat ieder die ze aanneemt in ruil van levensmiddelen met den dood zal gestraft worden. In de plaats van het geld zal men assignatiën stellen en daarvan een voldoende hoeveeelheid onder het volk verdeelen om in al zijn behoeften te voorzien. Kortom de commune zal voor geen revolution- nair middel terugdeinzen; zij zal de jacquerie te baat nemen indien het noodzakelijk is en het terrorisme van 93 zal niets zijn bij dat waarop het communisme de réactionnairen en de ver raders zal onthalen. Vervolgens worden eenige militaire nieuws tijdingen aan de vergadering medegedeeld. Een burger deelt mede dat er een duif aangekomen is. Die duif bracht geene dépêches mede, maar zijn vederen waren gesneden in den vorm van cijfers en men heeft uit „de duif kunnen ont cijferen Een leger van 80.000 man is te Creil aangekomen en rukt op Parijs aan. Een ander burger bevestigt die goede tijding en voegt er bij dat de voorposten van het te hulp snellend leger reeds door de Pruisische liniën ziju gedrongendoch een derde burger trekt de echtheid van die mededeelingen in twijfel, Vergeten we niet, medeburgers zegt hij dat we van ochtend het fort Mont-Avron ontruimd hebben en dat de mannen die ons besturen de traditie van Bonaparte volgen. Dit is een nieuwe illusie die zij bij ons komen opwekken om den indruk van een nederlaag te verzachten. Laten we ons dus niet nogmaals in de strikken laten lokken en uitroepenLeve het communisme Nog andere bedroevende mededeelingen wor den gedaan. Een burger bericht dat twee personen van honger zijn omgekomen. Deze droevige tijding veroorzaakt uit den aard der zaak veel sensatie; daar weenen vrouwenhier worden dreigende kreten aangeheven. Het bureau zend dadelijk afgevaardigden uit, om inlichtingen in te winnen. De afgevaardigden komen ongeveer een uur later terug. Inderdaad zijn twee personen, een man en eene vrouw gestorven in de rue Dénoyez; ze hebben de lijken gezien; de vrouw slechts be dekt met een stuk crinoline. De geneesheer gaf voor dat zij tering had en dat de man zich door middel van luciferskoppen had vergiftigd; maar de afgevaardigden trekken de getuigenis van den geneesheer die een reactionnair is, in twijfel. Evenals in de drama's van Shakspeare, voegt zich het grappige bij het treurige. Een burger bevestigt dat een soortgelijk geval in het 11de arrondissement is voorgevallen; hij wil in bijzonderheden treden, doch het bureau legt hem stilzwijgen op, omdat, daar het 11de arrondissement bestuurd wordt door den burger Mottu, niemand daar van honger kan omkomen. Een ander feit, dat ongelukkig buiten twijfel is, zegt het Journal des Débats, want het bleek stellig, is dat eene vrouw, die dezen morgen ge durende eenige uren bij de uitdeeling van brand hout met een kind op haar armen had staan te wachten, later bemerkte, dat het arm schepseltje bevroren was en dat alle pogingen om de levens geesten op te wekken ijdel waren. Men moet niet vergeten dat de bevolking van Belleville, grootendeels samengesteld uit arbeiders zonder werk, meer dan eene andere ten prooi aan ellende is; bij gebrek aan locale hulpbronnen heeft men er de cantines niet talrijk genoeg kun nen maken en er was tot heden toe slechts eene plaats waar de uitdeeling van brandhout ge schiedde. Kan het dus anders dat deze zoo zwaar be proefde bevolking vatbaar is voor demagogische opruiingen. Dat dus de regeering haar ijver ver- dubbele om die ellende te hulp te komen. De maires van Parijs hebben zich niet bezig te houden met politiek, maar wel met de taak om aan de behoeftigen krachtig en onafgebroken hulp te verleenen. Ze hebben slechts hun mond open te doen en van alle wijken uit Parijs zullen giften en gaven toestroomen. TELEGRAMMEN. Berlijn. 11 Januari. De koningin heeft van den Koning de volgende berichten ontvangen: Versailles, 10 Januari. „Generaal Von Werder htd gisteren bij het dorp Vallerois-le-Bois ten ztiden van Vesoul een gelukkig gevecht tegen de troepen van Bourbaki en 800 man krijgsge vangen gemaakt. /Voor Parijs sneeuw, daarna mist zoodat het bombardement op de forten slechts zwak wordt vmrtgezet. ■/Vit Amiens wordt bericht, dat Pérrone den lOien gecapituleerd heeft, waarbij meer dan 3000 minschappen krijgsgevangen werden gemaakt." Versailles, 1) Januari. OfficieelDe tegen den geieraal Chanzy opereerende kol onnes zijn den lOlen, na aanhoudend zegevierende gevechten geeverd te hebben, met hunne voorhoede op een mjl afstand van Le Mans genaderd. De onzen veroverden 1 stuk geschut en 3 mitrailleuses en miakteu ongeveer 2000 man krijgsgevangen. De verliezen aan onze zijde zijn niet aanzienlijk. Het leger van generaal Von Werder leed in he; gevecht van Villerexel, een verlies van 13 offcieren en ongeveer 200 man. Berlijn, 11 Januari. De Prov. Corresp. deelt mtde, dat de verkiezingen voor den Rijksdag eeist in het midden van Februari kunnen plaats hejben. 'Jit de korpsen van de generaals Von Werder, Zastrow en uit andere groote troepen-afdeelingen is eene sterk oostelijk leger gevormd, dat onder afzonderlijk komuiando zal staan en welks opera ties men met alle vertrouwen te gemoet ziet. Voorts verwacht het blad, dat het lot van Parijs bimenkort zal beslist zijn. St.-Petersburg, 11 Januari. In doorgaans goed onlerrichte kringen wordt verzekerd, dat de Zwarte-Zee-Conferentie spoedig ophanden is. Brussel, 11 Januari. Een uittreksel uit eene pe: ballon uit Parijs ontvangen correspondentie van het bureau Havas, gedagteekend van 8 dezer, luidt als volgt: /Ongeveer 20.000 granaten vallen dagelijks. De uiterste punten, welke bereikt worden, zijn de straten Sonülot, Vanneau, Avenne en Breteuil, nabij het hotel der invalieden. Sedert den 5den vielen 15 dooden en werden 60 personen gewond. Bianen de stad worden dagelijks eenige vrouwen en kinderen getroffen.. De overheid heeft de in woners aangemaand om samenscholingen te ver mijden op de plaatsen waar bommen vallen. Op drie plaatsen is een begin van brand onmiddel lijk gebluscht. Dsn 8sten Januari bleef het granaten regenen in den Faubourg St.-Germain. Dien morgen te 6 uren vielen er 4 in de straat Madame; 3 op de ijzergieterij van René en andere gebouwen. Eene barstte in de straat St.-Jacques, op het oogenblik dat een kerk uitging; eene andere viel in den tuin van het Luxembourg. In den omtrek van het Luxembourg, op den hoek der straat St.-Jac ques en op den boulevard Port Royal, is eenige schade aan gebouwen aangericht. De inwoners van de bedreigde buurten hebben de wijk geno men, en worden gehuisvest in de woningen der afwezigen. Het schijnt zeker, dat de Duitschers een loop graaf geopend hebben tegen de forten Nogenten Rosny. Die loopgraaf zou zijn aangelegd volgens eeo methode, waardoor, zonder ernstige verlie zen, een eerste parellel kan getrokken worden. Blanqui, Flourens, Millières en andere betrok kenen bij de onlusten van den 31sten October 11., zullen, naar men gelooft, niet door een burger lijke maar door een militatre rechtbank gevon- nisd worden. Eene op den 7den dezer gedane verkenning doet veronderstellen, dat de vijand een batterij gedemaskeerd heeft in het park van St.-Cloud. Het vijandelijk vuur veroorzaakte geringe schade aan de vestingwerken. De belegeraars richten een helsch vuur tegen het fort Mont-Rouge, hetwelk met zijn zwaarste stukken antwoordt. Schwerln, 12 Januari. (Telegram van gisteren avond van den Groothertog van Mecklenburg aan de Groothertogin). Nadat onze troepen gisteren l'Huisne hadden bezet, hebben we heden een hevige maar zege vierende veldslag bij Louvron en La Chapelle geleverd. Aan onze zijde zijn de verliezen betrek- keling gering. We maakten 10,000 gevangenen. Morgen rukken we tegen Le Maus op. Londen, 12 Januari. De Times zegt, dat naar mate het duidelijker wordt, dat Oostenrijk op de conferentie zich tegeu Rusland verzetten zal, het minder in het belang van Pruisen is haar samen komst te bespoedigen. Pruisen wil iedere verwik keling vermijden, tot zijn strijd met Frankrijk afgeloopen is. Zekere kenteekenen doen gelooven dat de Porte er niet tegen zou hebben met Rus- land rechtstreeks te onderhandelen om in het vervolg moeilijkheden te voorkomen. De Standard wil, dat Engeland onmiddellijk i tusschen beide kome en verklare, dat Frankrijk niet van grondgebied beroofd mag worden. Zijn eer en invloed zijn er mede gemoeid. Brussel, 12 Januari. De Indép. meldt uit Os- tende, dat zes kisten met wapenen in beslag zijn genomen, die over Engeland naar Frankrijk be stemd waren. Vele Fransche soldaten werden weder aan de grenzen krijgsgevangen gemaakt. Weenen, 12 Januari. De Tages-Preise deelt on der voorbehoud mede, dat Oostenrijk op een vertrouwelijke aansporing van Pruisen een vre desbemiddeling beproeven zal. De door Pruisen ge stelde voorwaarden zouden zijnbezetting van een Parijsch fort tot aan de vredes-ratiücatie; Frank rijk betaalt 1000,000,000 thaler voor oorlogskosten, afstand van den linker Rijnoever ter breedte van 4 mijlen; afstand van 20 oorlogschepen eu van een Afrikaansch eilaudslechting van alle ves tingen, die dichter dan 20 mijlen bij het afge stane gebied liggen. Gr e me n g-d e Berichten. Te Knype heeft dezer dagen een hoogst treurig voorval plaats gehad. Vier personen van Korte- zwaag, van de harddraverij te Joure huiswaarts keerende, reden langs de vaart, toen een van hen, een zoon van den landbouwer W., eensklaps ineenzakte en na in een der naburige woningen ingebracht te ziju, weinige oogeublikken later overleed. Een broeder van den overledene, heeft hierdoor zulk een schrik bekomen, dat men ook voor het behoud van zijn leven vreest. Dit plot seling sterfgeval wordt toegeschreven aan het aanhoudend inademen der koude lucht. Men meldt uit Nieuwe Niedorp van 10 Januari: Hedenochtend heeft het ijs hier een offer ge- eischt. Een knaap uiteen der buitenwijken dezer gemeente, op weg naar de school, begaf zich op het ijs. Een tijdlang ging het goed met glijden, totdat de knaap in de diepte wegzonk. Ofschoon zoo spoedig mogelijk hulp werd verleend, waren de levensgeesten hoogstwaarschijnlijk reeds uit- gebluscht, toen het kind gevonden werd. Hoogst waarschijnlijk. maar ook hier heerscht nog bij sommigen het oude wanbegrip, dat drenke lingen op den wal moeten blijven liggen totdat de politie het feit heeft geconstateerd. En zoo is 't geschied, dat ook deze knaap nog eenigen tijd ter plaatse waar hij door het ijs was gezakt op den bevroren grond is nedergelegd, alvorens men hem naar de naastbijzijnde woning of naar het ouderlijk huis vervoerde. Wanneer zullen die dwalingeu omtrent dit pnnt een einde nemen? LAATSTE BER1CHTJEIV. 's-Gkavenhagb, 12 Januari. Naar men verneemt is Z. Exc. de Minister van Oorlog, de heer Booms, sedert een paar dagen ernstig ongesteld en is het den Minister door zijne geneesheeren verbo den zijne ambtsbezigheden te verrichten. De ongesteldheid schijnt te zijn veroorzaakt door de bijzondere bedrijvigheid waarmede Z. Exc. zijn ministerieele loopbaan heeft begonnen. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuidholland heeft een voordracht opgemaakt, ter vervulling van de betrekking van raadsheer in dat Hof, en zijn daarop geplaatst de heeren Mrs.: J. B. L. Wentholt, kantonrechter te 's-GraveuhageS. A. Lette van Oostvoorne, rechter in de Rechtbank te Brielle; J. Pols, rechter in de Rechtbank te Rotterdam; Jhr. A. F. De Öavornin Lohman, rechter in de Rechtbank te 's Bosch; J. J. Loke, rechter in de rechtbank te Rotterdam, eu M. A. Eekhout, rechter in de Rechtbank te Dordrecht. De Secretaris der Nederlandsche Juristen- Vereeniging, de heer Mr. G. A. Van Hamel, heeft H.H. leden herinnerd aan het verzoek door hem bij de toezending van het ontwerp reglement gedaan om hem n. 1. hunne bedenkingen tegen dat ontwerp schriftelijk mede te deelen, uiterlijk voor 1 Februari a. s. Bij Kon. besluit van 11 Jan. is de heer A. H. Iddekinge, thans ontvanger der directe belastingen en acc. te Wieringerwaard, benoemd tot ontvanger der zelfde middelen te Blodel c. a.opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en acc. gevestigd te Wieringerwaard, bevattende de gemeente van dien naam; de gemeente Wieringerwaard gevoegd bij het ont vangkantoor der directe belastingen en acc. te Zijpe, onder voortdurend beheer van den tegen- woordigen titularis, den heer F. H. De Koning. 274ate S T A A T S - L O T K K IJ. vierde klasse. vierde lijst. Trekking van Donderdag 12 Januari. Pr()zen van f 6A. 397 2946 5940 8932 10868 12977 16175 18152 575 3589 6779 9195 11276 13286 16199 18258 632 4252 6811 9287 11552 13358 16255 18433 795 4333 6885 9848 11556 13732 10392 18616 983 4369 7027 9939 11575 14330 16441 18646 1144 4819 7398 10143 11811 14394 16622 18763 1168 4968 7835 10171 11938 14727 ol6816 18814 1560 5091 8047 10279 11946 15506 f7037 19243 1664 5604 8128 10357 12045 15735 17410 19510 1673 5674 8326 10407 12125 15§K 17466 19523 1679 5684 8535 10535 12217 16001 17641 19542 1977 5856 8656 10094 12410 161-38 18031 19783 2708 5884 8860 10696 JKAJAAA THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. Woensd Donder. roorg. 5 u. 22° 24" nam. 12 D. 35° as 4 1 u." Hl Ct tjfeöigoi 09 II Haa(.r. I avond 8' n. Ï5° avond 10 n. 22° Wind: Woensdag fft) 1'Bön'cllih orgen 5 uren Z. W., middag 4 uren N. W.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3