van storting tc kunnen volhouden, behandeld en met groote helderheid de verplichting tot storting volgehouden. Volgens het Ulr. Dagblad zal eerstdaags tegen de brochure van den heer van Nierop een tegen- brochure van den Utrechtschen raadsman der weigerachtige aandeelhouders 't licht zien. Aan den gemeenteraad te Amsterdam is door den heer J. G. Jager het volgende voorstel inge diend „De ondergeteekende heelt de eer voor te stellen het nemen van het volgend besluit." Burgemeester en Wethouders worden uitgenoodigd den raad te dienen van advies over de vraag: „Behoort de jaarmarkt, bekend onder den naam van Kermis, zooals die thans is geregeld, behou den te blijven, au zoo niet, langs welken geleide lijken weg kunnen daarvoor iuplaats treden volksvermaken van beter gehalte, onder den invloed, zoo die bestaanbaar wordt geacht, van het gemeentebestuur. „De ondergeteekende acht het tegenwoordig oogenblik daartoe gunstig, en vleit zich dat dit gevoelen weerklank zal vinden bij de meerderheid van den Raad; terwijl hij overtuigd is dat B. en W. gaarne eene opdracht zullen aannemen, waardoor de oplossing zal worden voorbereid van een vraagstuk, dat inderdaad door niemand onbelangrijk kan geacht worden, die een open oog heeft voor de eigenaardigheden van ons volks leven. „Dat de hoofdstad daarbij een gelukkig voor beeld geve, is zijn wensch." Met belangstelling ziet men te Amsterdam het besluit van den Raad in deze tegemoet. In de gemeente Hummelo en Keppel zijn gedu rende 1870 geboren 58 jongens en 42 meisjes, levenloos aangegeven 4, onder deze geboorten komen 2 tweelinggeboorten voor. Overleden zijn 23 ongehuwde mannen en 15 ongehuwde vrou wen, 8 gehuwde mannen en 10 gehuwde vrouwen 7 wedr. en 4 wed., gehuwd zijn 24 paren. In de gemeente zijn komen wonen 82 mannen en 93 vrouwen, terwijl vertrokken 82 mannen en 112 vrouwen. De bevolking bedroeg op 31 December 1869, 1601 mannen en 1509 vrouwen. Thans be draagt die 1610 mannen en 1504 vrouwen. Te Middelburg zijn in 1870 geboren 512 perso- neu (272 m. en 240 vr.)26 levenloos aangegeven (13 m. en 13 vr.)447 overleden (232 m. en 215 vr.); 148 huwelijken gesloten en 2 echtscheidingen in geschreven. Te 's-Hertogenbosch zijn in 1870 geboren 396 m. en 377 vr., totaal 773; overleden 409 m. en 330 vr., totaal 739; en 186 huwelijken gesloten. De Staals-Courant bevat de volgende rivierbe- richten. Keulen, 11 Januari. Waterstand 8 voet 2 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks een vijfde gedeelte der breedte van den Rhijn. Nijmegen, 10 Jauuari. Toestand van het ijsou- verauderd; de overvaart gaat gemakkelijk. Tem peratuur 30° F. Panuerden, 10 Januari, 's morgens 6 uren. Het ijs vast; overtocht te voet. Waterstand 12.43 me ter -t- AP. ol 3.46 meter onder noodpeil. Gewas sen 0.21 meter. Arnhem, 10 Januari. Geeue verandering in den toestand van het ijs. Westervoort, 10 Januari. Idem. Wijk-bij-Duurstede, 10 Jan. Geene verandering in den toestand van het ijs. Waterstand 5.b2 meter -t- AP. of 3.31 meter onder noodpeil. Gewassen 0.10 meter. Vreeswijk, 11 Januari. Het ijs vast; Water stand 4.13 meter. -+- AP. of 2.39 meter onder nood peil. Gewassen 0.11 meter. Gorinchem, 10 Januari. Het ijs vast, ook te Werkendam, Paulownahoeve en Sliedrecht. 11 Januari. Het ijs vast. Waterstand 3.37 meter -t- AP. Gewassen 0.11 meter. Dordrecht, 10 Jauuari. Het ijs vast; Overtocht met ijssohouvven. Waterstand 1.45 meter, gewas sen 0.05 meter. Het Hollaudsch Diep beneden de brug open; het vloedijs, bij eb afdrijvende; de brugopeningen zijn vrij behalve 11 en 12. Over tocht naar Willemsdorp per Belgische spoor- en veerroeiboot. vangen mededeelingen de cholera in de haveis van de Zwarte Zee sedert 25 November jl. heeft opgehouden te heerschen, de quarantaine-ma;,t- regelen op de schepen, die met dat tijdstip ie havens hebben verlaten, niet meer zullen worden toegepast. Z. M. heeft pensioenen verleend ten laste vin den Staat aan: Willem van der Salm, gewezen hoofdonderwijzer te Maurik, ten bedrage vtn 383 'sjaars; Johannes Ranneff, zich schrijvenle Johannes Ranneft, gewezen hoofdonderwijzer te Zendereu, gemeente Borne, ten bedrage van 256 'sjaars; Hermanus Samuel van Ravesteyn, gewe zen hoofdonderwijzer te Zwartsluis, ten bedrage van 433 'sjaars; Johannes Faber, geweztn hoofdonderwijzer te Blessum, gemeente Mensl- dumadeel, ten bedrage van 333 'sjaars. Z. M. heeft aan C. Dobbelaer, te Hontenis:e, H. Van den Hurk en B. H, A. Tellerhofi, beidtn te Wamel, en J. Boere, te Cabauw, gemeente Willige Langarak, vergunning verleend tot let aaunemen en dragen van het kruis „Fidci et V r- tutiaan ieder hunner door den Paus geschonken Z. M. heeft benoemd bij het Departement vin Justitie: tot raad-advis. Mr. A. A. De Pinto, thans referendaris; tot hoofdcomm. J. W. G. Coojs, thans comm.; tot comm. G. W. Kemna en J. Oosterland, thans adj.-comm.; tot adj.-comm. P. Muller, thans 1ste klerk. Z. M. heelt de scheepsklerk V. W. Van Gogb, dienende op het eskader in Oost-lndië, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebracht. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het (jp te richten postkantoor te Zwijndrecht de heer K. S. De Wijn, thans geagreëerde klerk ten post- kantore te Neuzen. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht te bi- noemen tot offic. van gezondh. der 2de kl. (n. b. v. r.), den offic. van gezondh. der 3de kl. J. J. H. Van Frankenhuyzen, van gemeld personeel. De Minister van Financiën maakt bekend, dat van Maandag den zestienden Januari 1871 af, ten kantore van den agent van het Ministerie van Financiën in de Spinhuissteeg te Amsterdam, zul len worden afgegeven nieuwe bladen coupons, voor tien halfjaren rente der schuldbekentenissen ten laste van het voormalig Amortisatie Syndi caat, rentende 3% ten honderd in het jaar. Die afgifte zal geschieden tegen intrekking van de vroeger uitgereikte bewijzen tot het bekomen van nieuwe coupons na 1 October 1870, welke bewijzen aan voormeld kautoor moeten worden ingeleverd, vergezeld van behoorlijk ingevulde nommerlijsten, waarvoor aldaar formulieren ver krijgbaar zullen zijn. De Minister van Marine brengt ter kennis van j de belanghebbenden, dat, naardien volgens ont- I»E PERIODIEKE PERS. Het Noorden dreigt heden het ministerie Thor- becke te zullen bestrijden, indien deze staatsman in gebreke mocht blijven, onmiddellijk te voldoen aan hen die uitbreiding van het kiesrecht ver langen. Onmiddellijk, want het Noorden verlangt, dat de maatregel hals over kop nog dezen zomer in werking zal treden. Tot dien prijs alleen kan het blad de verma ning van de Arnhemsche Courant tot eendracht, behartigen. Het Noorden meent de zekerheid te hebben, door deze verklaring af te leggen, de tolk te zijn van de liberale burgerij te Amsterdam. De Goudsche Courant schrijft ook over het stemrecht en zelfs zeer verstandig. Zij is van gevoelen dat ons kiesstelsel ellendig werkt, maar zoolang de zekerheid niet bestaat, dat een nieuw stelsel beter zal werken, zoolang is 't nog geen zaak daaraan iets te veranderen. In beginsel is de Goudsche Courant voor alge meen stemrecht, en den dag waarop dit in ons vaderland kan ingevoerd worden, zal zij als een gelukkigen dag beschouwen; maar die dag zal niet spoedig aanbreken. De fout van ons kiesstelsel is, dat de census alleen is gelegen in het belastbaar vermogen der ingezetenen, niet als zoodanig, maar „bij gebreke van ander bewijs," als teeken eener vermoedelijke bekwaamheid. Men had ook andere teekenen van vermoedelijke bekwaamheid moeten opnemen. liet is niet geschied en kan niet geschieden zonder grondwetsherziening, want de grondwet schrijft een census voor. Nu wil men het stelsel oplappen door den cen sus te verlagen en dus het aantal kiesbevoegden uit te breiden. Maar de Goudsche Courant brengt redenen bij voor haar meening, dat uitbreiding vooreerst niet veel meer dan de deur zou open zetten voor onvrije verkiezingen; pressie zal meer doen dan overtuiging en we zullen in plaats van dichter bij 't algemeen stemrecht, er veel verder van af zijn geraakt. „Zoolang de ontwikkeling van't volk niet tot op die hoogte gestegen is" besluit de courant dat elk staatsburger eeu eigen oordeel kan vellen over de voornaamste vragen van den dag, zoolang de belang stelling iu den staat van's lands zaken niet is ont waakt door eenige keunis vau 't staatsbestuur, zoolang kan er van uitbreiding van 't kiesrecht geen sprake zijn. De burger moet eerst gaan be grijpen wat het zegt kiezer te zijnmoet eerst gaan inzien dat 't geen een last schijnt, een voor recht is en eerst dan kan 't algemeen stemrecht ingevoerd worden. Doet men 't vroeger, men geeft een gevaarlijk werktuig in de handen van enkele drijvers." We lezen in de Arnhemsche Courant. In een der nommers van de Tijdspiegel van 1S70 komt een stuk voor van een man, die tot in de laatste oogenblikken zijns levens het openbaar onderwijs met hart en ziel voorstond. We be doelen Mr. J. Léon. Belangrijk noemen we dat stuk, vooral in dezen tijd, nu de jaarwedden der openbare onderwijzers eiken dag besproken wor den; nu er eene vereeniging tot stand gekomen is, die zich ten doel stelt, door zedelijke middelen alles aan te wenden, de lage traktementen te verbeterennu velen belangstelling toonen in het lot van den onderwijzer, van wien zoo veel afhangt; want goede onderwijzers, goede scholen, getrouw ter school gaande kinderen, zijn de factoren voor goed onderwijs. In de school ligt het volk; wat we van de kinderen maken, zal de natie eens wezen. Belangrijk is het stuk en daarom hebben we de vrijheid genomen, er een gedeelte van over te nemen, opdat de in houd meer en meer bekend worde. De jaarwedde van den openbaren onderwijzer. „Uit de laaste opgaaf, voorkomende in het ver slag over 1866 en 67 aan de Staten-Generaal, blijkt, dat iu 1866 de gemiddelde jaarwedden van eiken hoofdonderwijzer was als volgt; Noord-Brabant fa86, Gelderland ƒ589, Zuid-Hol land f988, Noord-Holland ƒ853, Zeeland ƒ744, Utrecht 737, Friesland ƒ586, Overrijsel ƒ526, Groningen ƒ505, Drenthe 382, Limburg ƒ434, gemiddeld, ƒ649; en van eiken hulponderwijzer: Noord-Brabant 295, Gelderland ƒ307, Zuid-Hol land /406, Noord-Holland ƒ410, Zeeland en Utrecht ƒ346, Friesland 345, Overrijssel 33, Groningen ƒ307, Drenthe ƒ233, Limburg 244, gemiddeld ƒ349. Dat een gemiddelde jaarwedde vau ƒ649 voor den hoofdonderwijzer en 349 voor den hulpon derwijzer een toereikend inkomen is, waardoor zij in staat gesteld zijn, „zich met al de krachten van hun geest aan hun moeielijke taak te wij den," zal zelfs de grootste vijand van ons open baar lager onderwijs niet licht beweren. Over de middelen die aangewend kunnen worden om tot verbetering te komen van het tractement des onderwijzers, wordt verschillend gedacht. Maar hiermede zullen allen zich wel vereenigen, dat wij den plaatselijken besturen niet genoeg op het hart kuDnen drukken, dat het on derwijs den burger maakt: dat wij gelijk de heer Stieltjes zich eenmaal in de Tweede Kamer uitdrukte minder bang behoeven te zijn voor de Pruisische bajonnetten dan voor de Pruisische scholen; dat de toekomst vau het onderwijs, ook af hankelijk is van de vraag, of het inkomen van den onderwijzer zoodanig ie, dat hij in de school aan mets anders behoeft te denken dan aan het onderwijs, en daarvan niet afgetrokken wordt door de dagelijksche zorgen voor zich en zijn gezin. Wanneer wij want vooral op dit gebied moeten wij ons geene illusien maken dit thema nog eindeloos zullen moeten varieren, om einde lijk gehoor te vinden, dan is het des te aange- mer, wanneer men ziet, dat er van tijd tot tijd gemeentebesturen zijn, die het belaug van het onderwijs stellen boven bekrompen finantieele consideratien, en met hart en ziel doen al wat zij kunnen, om de jaarwedde des onderwijzers te verhoogen," i i i\ i "v i v i Amsterdam, 11 JaDuari. Het door Mr. Th. A. Haas voor den directeur der universeele assu rantie-maatschappij de Adelaar voorgesteld accoord van 15 pCt. is heden, door de bij de wet ver- eischte meerderheid van stemmen der crediteu ren in dat faillissement aaugenomen. Nieuwedlep, 11 Jan. Gisterenmorgen werd hier het bericht ontvangeD, dat gisterenavond van het Oude Schild gezien was eeu stoomschip drijvende in het ijs met gebeschen zeilen. Dit bleek te zijn de stoomboot Baron van Heemstra die, zooals bekend is, bij Wieringen tusschen het ijs in ongelegenheid was geraakt. De sleep boot Archimedes is ter assistentie vertrokken en heeft het vaartuig hier binnen gesleept. 's-Gravenhage, 11 Jan. Naar men verneemt komt op de voordracht door het Provinciaal Ge rechtshof opgemaakt in de vacature in dat col lege onlangs ontstaan, iu de eerste plaats voor, de heer Mr. J. B. L. Wentholt, kantonrechter hier ter stede. Omtrent de pokkenepidemie die sedert eenigen tijd zoo hevig alhier heerscht wordt het volgende medegedeeld: Den 27sten Aug. stierf een kind aan de pokken, den 3Usten overleed daaraan een militair in het garnizoenshospitaal, den 4den en lOden September hadden aldaar nog twee gevallen met doodehjken afloop plaats. Iu de tweede helft der maand Sept. kwamen nog enkele sterfgevallen bij niet-militairen voor. In 't geheel stierven in die maand 8 lijders aan pokken. In October bedroeg dit 14. In November nam de ziekte toe. In die maand stierven 42 poklijders en tot het einde van December klom de epidemie steeds, zoodat in de laatste week van het jaar niet minder dan 75 personen aan pokziekle be zweken en het cijfer der in December overledenen 204 bedroeg. Van 17 Jan. zijn 35 sterfgevallen aan pokkeu aangegeven. In 't geheel zijn tot 7 Jan. 305 sterf gevallen aan pokkeu bekend geworden. Volgens opgave bedraagt het getal aangetasten omstreeks 1000. De verhouding van de overledenen tot de u ;oes der aangetasten is zeer ongunstig. Het is uit dezet jl demie duidelijk dat de bevolking de zorg toepassing van het voorbehoedmiddel zeer h-, verzuimd. Utrecht, 11 Januari. Gisteren zijn de milici nv] van de lichting van 1870, die bij de loting Je naar huis te kunnen gaan hooge nummers ïen trokken hadden en bij de verschillende cot van het alhier in garnizoen liggende 2de reg. r art. behoorden, met groot verlofnaar huis gezondjL Het centraal Israëlitische weeshuis alhr®?f mag door de krachtdadige hulp die de commis^611 van alle zijden mocht ondervinden, als tot staf gekomen beschouwd worden. Voortdurende :ot dersteuuing blijft echter zeer wenschelijk Dezer dagen werden langs den Staatsspo weg een groot aantal runderen naar 's-Bo«?e' vervoerd, die op de Amsterdamsche markt wat'"0'1 aangekocht. Er waren beesten onder die 60lsc^ 700 kilo wogen en waarvoor men 270 betaa^e had; de aanvoer van vette kalveren, langs"® zelfde liju naar hier, is mede door destremmi^ der vaart aanzienlijk. Arnhem, 12 Januari. Door de commissie v?OÏ toezicht op het middelbaar onderwijs alhiljS is aan belanghebbenden bekend gemaakt dat ;e toelatings examens aan de middelbare school vo'eD meisjes alhier, een aanvang zullen nemen c'e Woensdag 25 Jauuari in het gebouw der scho8D Harderwijk, 11 Januari. De geheele lading li'S koeken uit het schip dat nog altijd in het ijs t°6' klemd zit, is hier binnengebracht. Door verse! lende personen is daarmede tot een gesamen] ooi ia: got ,ev ;ei I, rot '.Ol "110 ra ;n ';ta ra bedrag van p. m. ƒ1800 verdiend. Een onzer visschersschepen, dat tussch Schokland en den Frieschen wal in het ijs z is met groote krachtsinspanning binnen 6 dag-16 door 19 onzer stadgenooten in de haven van Scho?' land binnengebracht, Overbetuwe, 11 Januari. Gisteren zijn de wate. wachten uitgezet, het water blijft steeds wassenc en bij het zware ijs is men hier in niet gerini' bezorgheid, te meer daar het ijs in de riviere bij ongewoon hoogen waterstand zich vastzet!; Deventer, 11 Januari. Gisterenmorgen wet op eenvoudige wijze, gelijk hij geleefd en gewerl''" had, het stoffelijk overschot grafwaarts geleid va16 Mr. P. Bosscha, sedert 1829 hoogleeraar aan li^ Athenaeum alhier. Sedert 1854 genoot hij de wej® verdiende rust. Behalve zijne betrekkingen e. vrienden geleidde eene commissie uit het colier van curatoren en van de hoogleeraars het stoi felijk overschot van den verdienstelijken ma: naar de laatste rustplaats. Dezer dagen kwamen hier vier Fransohc krijgs gevangenen aan, die uit Minden gevlucht wareJe en na eene zeer moeilijke reis van 4 dagen deze Ei. bereikten. De aanvoerder was een Elzasser en spt-Qj een weinig Duitsc-h. Op Duitsch terrein echter hac den zij niet naar den weg durven vragen en op ecu klein kaartje en een zakkompas moeten afgaa^ om Nederland te bereiken. Nadat zij de stad ee^ weinig rondgewandeld hadden, werd er in eeT{ koffiehuis eene collecte voor hen gehouden, di' ruim ƒ11 opbracht, zij vertrokken daarop naa5{ Amsterdam, om door tusschenkomst van det^ franschen consul in staat gesteld te worden uaaje hun vaderland terug te keeren. BUITENLAND. Dnïtseliland. Naar aanleiding van een artikel in de laatstij, aflevering van de Revue de la Belgique, geteekecij, Leo van der Kinderen, en ten opschrift dragende La Belgique de 1870 et la parlie /lamand, schrijft dl Kölnisclie Zeitung van heden een hoofdartikel ondei{ den titel van Duilschland en de Vlamingen. De heer Van der Kinderen wil dat de Vla1( mingen zich aansluiten bij het groote Duitschlaruj, waarvan het door oorsprong en taal een telg iij- en dit wel door eene nauwere verbinding mej Duitschland op het gebied van taal, letteren cq volksleven. „Laten we ons dus," roept de schrijve'! zijn Nederlandsch sprekenden broeders toe, „ver duitschen om niet verfranscht te worden." De Kolnitche Zeitung neemt natuurlijk akte vart deze ontboezeming. Het blad is echter van ge? voelen dat het Vlaamsch gedeelte van Belgi-a nog op verre na niet rijp voor hetgeen de heet( van der Kindere wenscht. „Intusschen," zegt hetj blad „kunnen wij duitschers ons niet dan ver; heugen over den broedergroet, welke onze stam-j genoten ons toeroepen. Dat zij zich niet op hetj dwaalspoor doen brengen door de on heil profeten, die hun steeds vrees aanjagen, dat het groote; Duitschland lieu van hunne politieke zelfstand digheid zal berooven. Duitschland zoekt slecht-1 zijn recht en zijne veiligheid het te. verdenketi van veroveringszucht is slechts een van die midi delen, welke zijn vijanden bij gebrek aaD betere; aanwenden. De Nederlander echter, zoowel in België als in Holland, zullen hun zelfstandigheid het best waarborgen, als ze die ernstige en eer lijke onzijdigheid in acht nemen, welke hun toe stand en hun politiek verleden hun voorschrijft Zoo kuunen we dan ook de Vlamingen slechts in het vertrouwen versterken, waarvan onlang' door het blad „de Zweepin de volgende bewoor-: dingen is gewag gemaakt: „Dezelfde mate van

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2