ZOMERPRET! SOIREE MUSICALE ADVERTENTIES. SCHOUWBURG TE LEIDEN. lukte den Duitschen generaal om, in weerwil der grootere vijandelijke legermacht, zijn positiën te behouden. Daags daarna, Dinsdag, werd de aanval her nieuwd; ditmaal waren twee Fransche legercorp sen in het vuur, die een aanval deden op de hoofdmacht des vijands bij Bapaume. De 15de divisie en een detachement kavalerie, onder prins Albrecht van Pruisen (den zoon) hield hier den strijd vol van 8 uur des ochtends tot 6 uur dei avonds. De dorpen in den omtrek werden beurte- lings, ontruimd en met de bajonetten hernomen, en ten slotte nam Faidherbe den terugtocht aan. Deze bloedige dag is het blijkbaar, die door Faidherbe wordt bedoeld in zijne telegram van S Januari. f Hoort men nu den Franschen bevelhebber, dan E zijn de Pruisen uit al hunne positiën verdreven. Maar de officieele Dnitsche telegrammen melden, tdat de positiën bij Bapaume „roemrijk zijn be- tji houden" tegenover de grootere vijaudelijke macht. Ei> De juistheid der Duitsche lezing blijkt uit de Fransche berichten zeiven. Immers na de „over ig winning" van den 3den, zoo heet het, hebben a Faidherbes troepen de kantonnementen betrok- l' ken te Boyelies, en nu is Boyelies een dorp op D den weg naar Atrecht, ongeveer 4 uren noorde- lijker dan de plaats van het gevecht. Dit zou zeer goed overeenkoinan met de mededeeling van den Pruisischen generaal Von Wartensleben, dat de V Fransche troepen in den nacht van 3 op 4 Januari ll| zijn afgetrokken in de richting van Atrecht, en 'f? op dien weg door de Duitsche cavallerie zijn 3C achtervolgd. Waarschijnlijk heeft de cavallerie k| dan hare vervolging gestaakt bij Boyelies, en !ej heeft het Fransche leger hier de kantonnemen ten betrokken; maar hieruit blijkt dan tevens, dj dal Faidherbes leger op den 5den althans zich d nog buiten de linie Atrecht-Kamerijk bevond en 'e misschien een nieuwen aanval voorbereidt. Dat )e' de wederzijdsche verliezen, maar vooral die der iet Franschen, groot zijn geweest, blijkt zoowel uit si de Duitsche telegrammen als uit een bericht uit éi Rijssel, dat daar 1500 gewonden waren binnen gebracht. Tegenover het negatieve voordeel van Von uil Göben, die zijne stelling bij Bapaume niet heeft its behoeven te verlaten, al heeft het hem ook groote an verliezen gekost, staat een meer positief voor- fd deel door eene andere afdeeling der Ilde Duitsche alt armee behaald ten zuiden van Rouaan. Men ber de innert zich, dat op de beide laatste dagen van iet -het jaar eeue verkenning der Duitschers uit de Rouaan, langs den linkeroever der Seine, in de en richting van Honfleur, door de Franschen, onder ni{ generaal Roye, is afgeslagen, en dat de laatsten de; .zich in het bosch van la Londe en het kasteel tb Robert le Diable hadden versterkt. Thans wordt ing uit Amiens gemeld, dat de generaal Von Bent int heim in den vroegen ochtend van 4 Januari deze Fransche troepen heeft overvallen en uiteenge- rrt jaagd; zelfs zijn bij dit gevecht drie vaandels, nt- twee kanonnen en ruim 500 gevangenen in han- ijk den der Pruisen gevallen. ilif Omtrent het gevecht bij Delle, aan de Zvvit- ivai sersche grenzen, wordt in de officieele Duitsche gei berichten een voorzichtig stilzwijgen bewaard. Het eenige wat Von Treskow hieromtrent me- oui dedeelt is, dat er geen gevecht bij Croix heeft get plaats gehad, waarbij een 200 tal Franschen op rei Zwitsersch grondgebied waren terecht gekomen. tie1 Man weet, dat dit voor de Duitschers gunstige gevecht slechts een voorpostengevecht was, dat oef de eigenlijke strijd eerst daags daarna, den 3den aai Januari, is gevoerd bij Delle, et 1 Spanj e. dei In de zitting der Cortes van den 2Ssten Decem ber vroeg de regeering machtiging om de con- irei stitutionneele waarborgen voor de persoonlijke oek vrijheid der burgers eene maand lang buiten wer- ug- king te stellen. Twee van het zeer geringe aan- nct- tal republikeinscho leden, welke die zitting >cb- bijwoonden, verklaarden den moordaanslag op ane den generaal Prim, en de politieke moorddaden leb in het algemeen, te verfoeien, zoo mede een ïele Carlist. De daders van dien aanslag waren toen lijn nog niet gevat noch bekendof een politieke partij iche en, zoo ja, welke, de hand daarin had gehad looi was nog een onderwerp van gissingen onder het ihil lpttbliekdoch het trok nu zeer de opmerkzaam- neo heid dat op den 24sten December, korten tijd vóór dien aanslag, een republikeinsch dagblad de van Madrid, el Combatc, in een uiterst heftig arti- ijde kei tegen het Bewind en tegen den verkozen luit- Koning, verklaard had zijne uitgifte te staken ime dewijl het nu tijd was om de pen tegen het ge- -erd weer te verwisselen. erd. uid- TELEGRAMMEN. ane, iens Batavia, 5 Januari. (10.50 't ochtends.) De Licht Sa- straal, kapitein Jansen, is den 3den dezer alhier veg, aangekomen. De gezagvoerder, de equipage en ime. de passagiers verkeeren in den besten welstand, ge- Vracht naar Nederland 85, nominaal. ;ond (IV. ft. Cl.) des Arra», 1 Januari. Alhier is de volgende dépê- terd che-van generaal Faidherbe ontvangen: Den ge- 2den dezer zijn wij opgerukt naar de vijandelijke ge- kantonnementen rondom Bapaume, Wij maakten ons meester van Achiet en Biencours. Onze aan val op Behagnies mislukten, maar de Pruisen hebben toch die plaats ontruimd, omdat zij ten gevolge onzer bezetting van Achiet werden om singeld. Den Sden leverden wij slag over de geheele linie. Wij namen Sapignies, Favreuil en Grevilliers, op de linie Avernes Biefvillers. Laatst genoemde plaats was ten 6 uren het centrum van het gevecht, toen de Pruisen uit al hunne posi tiën werden verdreven. Het slagveld lag vol dooden. Talrijke gekwetste en ongekwetste man schappen zijn in onze handen gevallen. Eenige pelotons hebben bij Bapaume zonder daartoe gegeven orders een gevecht aangegaan. De Prui sen waren in de huizen verschanst. Daar de plaats niet genomen kon worden zonder haar te vernielen, werden de pelotons teruggeroepen. Wij hebben tuischen Adimper en Boyelies de kan tonnementen betrokken. De vóór deze plaatsen gelegen dorpen zijn geheel verwoest. Bordeaux, 5 Januari. Gambetta heeft deze stad verlaten om een bezoek te brengen aan het leger van Chanzy. Versailles, 5 Januari. (O/fideel.) De tegen het Zuiderfront van Parijs opgerichte batterijen, wier wapening door den vijand niet is gestoord ge worden, beschoten heden in deüloop van den dag de forten Issy, Vanvres en Montrouge, benevens de verschansingen van Villejuif en Point du Jour en de kanonneerbooten op de rivier. Tegelijkertijd werd het beschieten van het noordelijk en ooste lijk front krachtig voortgezet, gedeeltelijk uit nieuw opgerichte batterijen. Het gevolg was zeer gunstig, ondanks de tamelijk sterke mist. Het verlies dezerzijds bestaat uit 4 man dooden en 15 gekwetsten (waaronder 4 officieren). St.-Petersburg, 6 Januari. De Minister van Oorlog heeft een ontwerp ingediend betreffende de militaire dienstplichtigheid. Daarbij wordt deze op vijftien jaren vastgesteld; waarvan zeven jaren effectief. 25 procent van hen die den ouderdom van vijfentwintig jaren hebben bereikt, worden ieder jaar onder de wapenen geroepen. Het af- koopen van den dienst wordt opgeheven. De rang van officier kan niet dan na afgelegd examen worden verkregen. Brussel, 6 Januari. De Etoile Beige zegt: de quaestie ol België het recht heeft Fransche mili tairen, die uit Duitschland ontsnapt zijn, te inter neeren zal bij een rechterlijke uitspraak worden beslist. Twee officieren hebben zich tot den rech ter gewend met het verzoek in vrijheid te worden gesteld. De behandeling dier zaak is op den 13den Jan. vastgesteld. De Echo du Parlement behelst eene correspon dentie uit Berlijn, waarin gezegd wordt dat er tusscben Lord Granville en graaf von Bismarck gecorrespondeerd wordt over de basis waarop het Luxemburgsche vraagstuk zal geregeld worden. Lord Granville is van meening dat de bepalingen van een internationaal tractaat niet kunnen ge schonden worden zonder toestemming der meer derheid van hen, die het onderteekenden. Graaf von Bismarck is het hiermede niet volkomen eens. De Etoile Beige zegt dat Rijssel vol gewonden is. Faidherbe bevond zich aldaar om de intendance te organiseeren van het Noorder-leger, die niet in goede orde was. Faidherbe wil dat het leger geheel tot den strijd zal toegerust zijn voordat hij verder oprukt. Rijssel, 6 Januari. Het hoofdkwartier der Fran schen is te Boileux gevestigd. De Franschen heb ben in het jongste gevecht 4000 man verloren de verliezen der Duitschers zijn veel aanzienlijker. De Pruisen hebben gisteren Bapaume ontruimd. Bordeaux, 6 Januari. Met een ballon, die uit Parijs te Mortagne is neergekomen, zijn de vol gende berichten van 2 dezer des avonds ontvangen: Het bombardement der forten en omliggende dorpen wordt voortgezet, zonder ons ernstige schade aan te brengen. De schade wordt des nachts gemakkelijk hersteld. De Pruisen werpen dagelijks 4000 projectielen op onze forten. Tot nog toe is er op geen ander punt gebombardeerd. Het be schieten heeft op onze troepen volstrekt geen hinderlijken indruk gemaakt. Ons totaal verlies bedraagt sedert 22 December ongeveer 20 dooden en 200 gekwetsten. Bijna alle dagbladen dringen bij het Gouvernement er op aan, krachtige offen sieve maatregelen te nemen, nu de temperatuur zachter en het in Parijs rustig is. Het Journal O/ficiel van 2 dezer bevat een artikel, waarin gezegd wordt dat het Gouvernement met de bevolking ten stelligste het denkbeeld eener capitulatie verwerpt. Dit artikel heeft een gun- stigen indruk gemaakt Carlsruhc, 6 JaDuari. Een extrablad van de Karltruher Zeilung maakt een telegram openbaar van generaal von Gluemer, waaruit blijkt dat hij een 40,000 man sterken vijand bij eene ver kenning ten Noorden van Riez (linie Besanfon- Vesoul) zegevierend terug heeft geworpen. De verliezen van den vijand zijn onbekend. 1 Officier en 34 ongekwetste manschappen werden krijgs gevangen gemaakt. Het verlies aan Duitsche zijde was onbeduidend. Versatile», 6 Januari. Officieel.) Een Coup-de- main op Rocroy is gisteren gelukt. De vesting heeft gecapituleerd en zou dadelijk door de onzen bezet worden. Londen, 6 Januari. De Times meldt uit Berlijn, dat het beleg van Langres is opgebroken, omdat de brigade von der Goltz naar Vesoul is ontboden, tot versterking van het korps van generaal von Werder, die door Bourbaki en Garibaldi bedreigd werd. Voorts wordt vandaar gemeld, dat bij het be legeringskorps voor Parijs het zwaarste geschut tegen de zuidelijke forten wordt gebezigd. Gisteren zijn hier ter stede twee meetings gehouden, waarin sympathie voor Frankrijk be tuigd en de erkenning van de Republiek geëischt werd. De wensch werd tevens uitgesproken dat de Conferentie zich ook zal bezighouden met het sluiten van deu vrede tusschen de oorlogvoerende partijen. Athene, 6 Januari. De Minister-president heeft aan de Kamer verklaard, dat het Gouvernement met de buitenlandsche Mogendheden vriendschap pelijke betiekkingen wil onderhouden, dat het tot de verbetering van den binnenlandschen toe stand werkzaam zal zijn, dat het de rechten der vreemdelingen zal eerbiedigen en vooral ten op zichte der naburige Staten eene vredelievende politiek zal volgen. Gemengde Berichten. Omtrent den brand die in den laten avond van den lsten dezer, te Hintham, het huis bewoond door den landbouwer M. Hanegraaf, toebehoorende aan den heer Mr. Van Beusekom te VBosch, geheel vernielde, verneemt men dat de goederen die mede een prooi der vlammen zijn geworden en behoorende aan genoemden Hanegraaf, beston den behalve in mobilaire goederen, in hooi, haver, een kalf, goud en zilver, benevens 700 aan papieren geld en specie, zoodat een en ander veilig op eene waarde van p. m. 3000 geschat kau worden. De inboedel was verzekerd bij de Brusselsche maatschappij voor 1000. Te Rotterdam heeft de heer C. Van Dun, onderwijzer en diens zoon, hun leven gewaagd om een meisje uit de onbevroren gebleven water plas te redden, waarin het water der branderij aan de Rotte uitloopt. Bij hunne menschlievende pogingen zonk het ijs onder hunne voeten weg en slechts met het grootste gevaar slaagden zij er in hun edel doel te bereiken. Eenige lieden, zich uitgevende voor paar- denkoopers, bezochten enkele boeren der ge meente Kruisland om tegen hoogen prijs paarden, zooals zij zeiden voor het Pruisische leger be stemd, op te koopen. Hier en daar werd eene overeenkomst van verkoop gesloten. Tijd en plaats van levering werden bepaald; zij moest heden aan een der logementen te Roosendaal plaats hebben. De verkoopers of hunne knechten bega ven zich dan ook volgens afspraak met de paar den derwaarts, doch ter bestemde plaatse geko men werd naar de opkoopers te vergeefs gevraagd en gezocht. Teleurgesteld schoot er niets anders over dan met de paarden terug te keeren. Deze tocht eindigde met een ongeluk. Aan het einde van het dorp gekomen, schrikte een der paarden en geraakte op hol, waardoor zijn berijder, een boerenknecht, er afviel. Terwijl deze het paard nog aan den teugel wilde tegenhouden, bekwam hij aan het hoofd eenige kneuzingen en werd aan een der voeten deerlijk verminkt. In een nabijzijude woning gedragen, werd hij eenige uren later, nadat hem door den geneesheer uit liet naburige Gastel geneeskundige hulp verleend was, per slede naar zijne woning, op eenigen afstand van daar, vervoerd. LAATSTE BERICHTEIV. 's-Gravenhaqe, 7 Januari. Bij Kon. besluit van 6 Januari 1871, n». 11, zijn benoemd tot leden van den Raad van Bestuur van het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren, de heeren J. Stam, inspecteur-generaal der registratie en domeinen, en Mr. J. W. Schuurman, raadsheer in het prov. gerechtshot van Zuid-Holland; tot voorzitter van genoemden Raad de heer J. H. Frieswijk, directeur van de Staats-Loterij en lid van gemelden Raad. De Dordrechtsche dienstbode, die jl. Don derdag voor het prov. gerechtshof in Zuid-Hol land terecht stond, beschuldigd van kindermoord voor de eerste tnaal door de ongehuwde moeder gepleegd, is bij arrest van heden door het Hof daaraan schuldig verklaard en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Diventer, 7 Jan. Gisterenmiddag 2 uren, is te Deventer na eene korte ongesteldheid, in den leeftijd van ruim 81 jaren, zacht en kalm ontsla pen de heer Mr. P. Bosscha, sinds 1829 een sie raad van 't Deventer-Atheneum, waaraan hij den leerstoel der oude letteren en geschiedenis met eer bekleedde. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. inorg. ui org. nam. Dam. nam. avond avond u. 8 a. 12 u. 4 ii. 5 u. 8 Q. 10 o Vrijdag 32» 33° 34° Zaterd. 38» 38' 38' 39 Wind: Z. W. Heden overleed, na een kort doch smartelijk lijden, mijn innig geliefde Echtgenoot P. BRUM- MELKAMP, in leven Mr. Loodgieter. Wat ik met mijne Kinderen in hem verlies, zullen alleen zij beseffen, die den waardigen overledene van nabij hebben gekend. Wed. P. BRUMMELKAMP, Leiden, 6 Januarij 1871. geboren Roos. De Loodgieters-Affaire zal met behulp van mijn Zoon, sinds jaren in dat vak werkzaam, wor den voortgezet, onder de firma Wed. P.jBRUJI- MELKAM1' EX ZOOS. De HOOFDDIRECTIE DER LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID maakt bekend dat, ingevolge inagtigiug der Algemeene Vergadering dd. 19 Maart 1868, van af 16 Januari ten kantore vau de Heeren VAN DERSPRUYT DE GRAAF alhier, verkrijgbaar zijn gesteld Obligation ad ÏOO, rentende 4^ aflosbaar al pari, der zesde Serie van de Geldleening groot ƒ20000, tot uitbreiding van het kapitaal der Hulp bank geopend. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de Heeren VAN DER SPRUXT DE GRAAF voornoemd, alsmede bij de Heeren LEZWYN EIGEMAN, J. M. VAN DISHOECK en H. A. DE SWAAN, alhier. De Hoofddirectie voornoemd, H. OBREEN, Voorzitter. C. J. LEEMBRUGGEN, Secretaris. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE T00NEELISTEN, onder directie van VALOIS, JA1IX A FA I BEL. Jlaandag 9 Januarij 1871 Blijspel met Zang in 5 Bedrijven, grand spec tacle) naar het Fransch van Lambert Thiboust en Delacour; met nieuwe Coupletten en Quod libets door Rosier Faassen. Muziek van ver schillende Componisten, gearrangeerd door den Heer J. Streletski, Orkestmeester van dezen Schouwburg. Nieuwe Costumes en verder tooneelmatige Toestel. De Mise-en-Scène geregeld door den Heer Rosier Faassen. lste Bedr. Een Café Chantant. 2de Bedr. De Hondsdagen. 3de Bedr. Schuitje-varen en wa tervreugde.4de Bedr. De Gom-elastieken man. 5de Bedr. De eerste koude dagen. Aanvang ten 1 are. Prijzen der plaatsen: Loges ƒ1.60. Baignoires ƒ1.20. Parterre ƒ1.—. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij ƒ0.80. Plaatsen zijn te bespreken op den Speeldag van 101 uur. op Woensdag den li'1™ Januarij 1871, iu tie STADS-GEHOORZAAL, door de HH.: 8. en II., Clarinet, met bereidwillige en belanglooze medewerking van Mejufvr. LOUISE KIEHL, Zang, Mejufvr. 8. BEKKElt, Piano, den Heer LOUIS LÜBECK, uit Hamburg, Violoncel) en den Heer A. J. WETRENS, Viool. EERSTE AFDEELING. 1. Trio in D. tr.olMendelssohn. Uit te voeren door Mej. S. BEKKER, de HH. LüBECK en WETRENS. 2. Scene und Aria aus „Euryanthe" v. Weber. Te zingen door Mej. LOUISE KIEHL. 3. Andantino eu Allegro Scherzo, uit het Con cert voor ClarinetP. LiniIpaintner. 4. Fantaisie Caractéristique Servais. Uit te voeren door den Heer L. LüBECK. TWEEDE AFDEELING. 1. Die kleine Bettlerin, Gesang's Scene. C. voor ClarinetBaermann. Uit te voeren door den Heer H. 2. a PastorelleHavdn. b. Dem HerzallerliebBten Faubert. Te zingen door Mej. L. KIEHL. 3. a. NocturneChopin. b. Polacca brillantev. Weber. Uit te voeren door Mej. S. BEKKER. 4. o. Nocturne l gecomponeerd en voorgedra- b. Adagio gen door den Heer L Lübeck. 5. La Saranata, lied voor Zang en Violoncello. Uit te voeren door Mej. L. KIEHL en den Heer L. LüBECK- Aanvang te 7 uren. De lijst tot inteekening gecirculeerd hebbende, zoo zijn door diegenen aan welke vergeten is de lijst aan te bieden, toegang kaarten te verkrijgen a 99 Cents, van af Maandag a. s. tot Woensdag middag 12 uren bij de HH. SCHREUDER en VAN BAAK (alwaar tevens plaatsen kunnen be sproken worden a ÏO cents voor elke plaats) en op Woensdag van 1 tot 3, eu des avonds van af 6 uren aan de Gehoorzaal. S. en H.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3