terij-muziek 300 als maximum toegestaan. Het advies van- B. en W. strekte om, met het oog op den ongunstigen toestand der gemeente, af wijkend op het verzoek te beschikken. Op 1 Jan. jl. was het aantal opper-, hoofd- en verdere officieren van het leger hier te lande als volgt: Z. H. de Koning, opperbevelhebber; Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, veldmaarschalk; Z. K. H. de Prins van Oranje, generaal der infan terie; Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, kapit. der inf. enz. 4 milit. afdeelingen, bestaande uit: 3 gen.-maj. en 1 kol.; het wapen der inf., 1 luit.-gen., inspecteur, 10 kol., 11 luit.—kol., 41 maj., 87 kapit. 1ste kl., 83 kapit. 2de kl., 82 kapit. 3de kl., 364 1ste luits. en 227 2de luits.het wapen van de cavalerie, 1 inspect.-gen. Z. K. H. de Prins van Oranje, 4 kol., 4 luit.-kol., 11 maj., 1 ridm. Z. K. H. Prins Alexander der Nederlan den, 11 ridm. 1ste kl., 12 ridm. 2de kl., 12 ridm. 3de kl., 52 1ste luits. en 39 2de luits.; van het wapen artillerie en pontonniers, 2 gen.-maj., waar van 1 inspect., 5 kol., 8 luit.-kol., 20 maj., 1 kapit. rijd. art. Z. K. H. Prins Alexander der Nederlan den, 34 kapit. 1ste kl., 33 kapit. 2de kl., 34 kapit. 3de kl., 108 1ste luits. en 87 2de luits.het korps ingen., mineurs en sappenrs, 2 gen.-maj., waarvan 1 inspect., 2 kol., 3 luit.-kol., 6 maj., 11 kapit. lste kl., 10 kapit. 2de kl., 11 kapit. 3de kl., 26 lste luits. en 24 2de luits.koninkl. marechaussee, 2 maj., 3 kapit. en 5 lste luits. Volgens opgave van het dep. van finantien zijn in 1870 voor de eerste maal Nederl. zeebrieven uitgereikt aan 58 schepen, metende 13164 lasten. Van die schepen waren 38, metende 6572 lasten binnen 's lands en 20, metende 6592 lasten, bui ten 's lands gebouwd. In 1869 waren voor de eerste maal zeebrieven uitgereikt aan 76 schepen, metende 11319 lasten waarvan 62 binnen's lands en 14 buiten 's lands gebouwd waren. In het jaar 1870 zijn te 's-Gravenhage geboren 3,258 kinderen, 1.717 van het mannelijke en 1.541 van het vrouwelijke geslacht, tegen 3.168 geboor ten in 1869. Overleden 2.721 personen, 1.408 van het mannelijke en 1.313 van bet vrouwelijke ge slacht. Onder het getal der overledenen zijn niet begrepen 82 personen alhier ingeschreven, doch elders overleden en 177 kinderen, levenloos aan gegeven Het getal der geborenen overtrof dat der over ledenen met 537. Ongehuwd zijn overleden 970 van het mannelijke en 895 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd zijn overleden 311 van het mannelijke en 212 van het vrouwelijke geslacht, 127 weduwenaars en 206 weduwen. Zijn gehuwd 751 paren, tegenover 665 in 1869, waarvan 611 jongmans met jonge dochters, 31 jongmans met weduwen, 82 weduwnaars met jonge dochters, 27 weduwnaars jmet weduwen en 9 echtscheidingen zijn ingeschreven. Te Dordrecht zijn in 1870 geboren 997 kinderen^ overleden 871 personen (onder beide getallen begrepen 61 levenloos aangegeven kinderen). Gehuwd 191 paren. Ten jare 1869 waren niet minder dan 1000 kinderen geboren en 217 paren gehuwd: in 1867 en 1868 nog meer, namelijk 239 en 242 paren. Te Haarlem zijn in 1870 geboren 1153 kinde ren, waaronder 65 onechteoverleden 812 per sonen; gehuwd 241 paren. In dat jaar hebben zich aldaar gevestigd 2017 en die stad verlaten 1667 personen. Te Almelo, werden in 1870 aangegeven 159 geboorten en 118 sterfgevallen; er werden 34 huwelijken gesloten. Te Schoonhoven zijn in 1870 geboren 83 m. en 67 vr.overleden 59 m. en 52 vr. Binnen de gomeente hebben zich gevestigd 145 m. en 78 vr. terwijl zich metderwoou elders hebben gevestigd 163 m. en 100 vr. Er zijn S3 huwelijken geslo ten. De bevolking is in 1870 met 1 persoon ver minderd. Te Tilburg zij in 1870 geboren 857, overleden 551, komen inwonen 1241, hebben de gemeente verlaten, 604, totale vermeerderiug 943; zoodat de bevolking, berekend naar de bevolkingsstaat van ultimo December 1869, bedraagt 22,256. Getal huwelijken 167. De eergisteren gehouden gemeenteraad van Rot terdam opende de voorzitter met een toepasselijke rede bij de intrede van het jaar. Daarin kwam o. a. deze zinsnede voor: „Aan energie heeft het onze gemeente niet ont broken, die zich in tal van handels- en nijver- heidsbedrijven en in de groote aanvoeren van goederen naar onze stad heeft geopenbaard. Bo vendien toen in de hoofdstad een stoomvaart op Indië zou worden opgericht, heeft onze stad haar als eene trouwe zuster bijgestaan, om dit nuttig doel te bereiken. Thans wordt er beproefd een Amerikaansche stoomvaart tot stand te brengen. Mocht deze voor onze stad zoo onontbeerlijke zaak op de eene of andere wijze tot stand komen. Mochten de beide inrichtingen in verband tot den nieuwen Rotterdamscheu waterweg, waaromtrent ik kortelings geruststellende berichten heb mogen ontvangen, tot voordeel van stad en land, ruime, zeer ruime vruchten voortbrengen." Voorts kwam in, van de feestcommissie voor den Zangwedstrijd, die ten vorigen jare aldaar plaats had, een zilveren herinnerings- medalje, benevens het verslag van den wedstrijd, notulen en andere stukken der commissie, alles in prachtband, ten geschenke voor het archief aangeboden. Een en ander werd onder dankbe tuiging aangenomen. Na langdurige discussiën werd vervolgens met 21 tegen 13 stemmen het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen, oin een proef te nemen vol gens het plan van de commissie van deskundigen, door den Mi nister van Oorlog, op verzoek van het da gelijks bestuur aangewezen, om namelijk in het belang der veiligheid, langs de schietbaan tra versen te doen aanleggen, een draadwerk te ma ken tot het opvangen van opschuivende kogels, eene verbetering van den observatie-post voor den schijfwachter, enz. Ten slotte vereenigde zich de Raad, na eene korte discussie, met 26 tegen 2 stemmen, met het voorstel tot plaatsing der tweede stoombrand- spuit bij het oostelijk stoomgemaal. De Staats-Courant behelst de volgende rivierbe- richten Keulen, 6 Januari. Waterstand 6 voet 10 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks drie tiende gedeelte der breedte van den Rhijn. Nijmegen, 5 Januari. Gisterenavond heeft zich het ijs bij Sprokkelenburg vastgezetvóór de stad is blank water; de overvaart gaat gemakkelijk en heeft met losse vaartuigen plaats. Tempera tuur 14' F. Westervoort, 5 Januari. Overtocht over het ijs te voet, ook met licht beladen kruiwagens. Zutfen, 4 Januari. Nabij het kasteel Nijenbeek is een open vak, lang 1500 meter; overigens zit de rivier van Dieren tot Deventer vast. Vreeswijk, 4 Januari. Het ijs vast; passage voor voetgangers en handwagens over het ijs, voor goederen met ijsbooten. Waterstand 3.70 meter -(- AP. of 2.82 meter onder noodpeil. Ge vallen 0.19 meter. Maastricht, 5 Januari. De toestand van het ijs is onveranderd. BINNENLAND. Zaandam, 5 Januari. Eergisterenavond werd alhier op het ijs een eigenaardig feest gevierd, Door de ijs-commissie was de lange en breede baan op de Zaan geïllumineerd en tevens aan de inge zetenen verzocht, hunne huizen, aan het ijs uit komende, te verlichten. Daarenboven was ieder bezoeker uitgenoodigd, om ter opluistering van het feest een lantaarn mede te brengen. Toen tegen 7 uren de lichten ontstoken waren i liet het orchest in een prachtig verlichte tent op het ijs gezeten, zijn eerste toonen hooreD. Tallooze lampions verspreidden een zee van licht over de spiegelgladde baan. Op een zeker punt werden teertonnen gebrand; elders bengaalsch vuur van allerlei klenr ontstoken, nu eens op de baan zelve, dan weder op het balcon. Hier zag men rijk gekleede dames met lam pions in de hand, daar een gemaskerden optocht, die op de maat der trom het terrein overtrok, ginds weer sleden prachtig geïllumineerd, en tal vaD schaatsenrijders met lantaarns en fakkels. Door het stille weder is het feest uitmuntend geslaagd. Zelfs van Amsterdam en van de dorpen bij de hoofdstad gelegen, was een groot aantal nieuwsgierigen bijeengestroomd. Velzen, 6 Januari. Wegens de strenge vorst, zijn, sedert eenigen tijd de werkzaamheden aan 't Noordzeekanaal, voor het grootste gedeelte al thans gestaakt, waardoor zich bij vele arbeiders reeds een nijpend gebrek doet gevoelen. Utrecht, 6 Januari. De geneesheeren alhier hebben het zoo druk met inenten en her-inenten dat verreweg de meesten niet aan alle aanvra gen kunnen voldoen. Ook wordt een ruim gebruik gemaakt van de gratis-inenting op de Breestraat alhier; men be rekent dat in de laatste dagen ongeveer aan 4000 personen het voorbehoedmiddel is toegediend. Ztjtpen, 6 Jan. Ten behoeve der Vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen aldaar is reeds voor 30.400 ingeschreven. Er was ƒ20.000 aangevraagd. Zwolle, 6 Januari. De heer W. Meeter alhier» heeft aan den Minister van Binnenl. Zaken ver gunning gevraagd tot het aanleggen van een stoombootdienst tusschen deze stad en Deventer. Leersum, 6 Jan. Als een staaltje hoe zeer ten platten lande bij de invoering der nieuwe post- wet de correspondentie nog niet zeer gemakkelijk gemaakt wordt, moge dienen, dat alhier tot op den 5den Januari slechts 10 briefkaarten te ver krijgen waren, en een ingezetene die om 40 postzegels van 5 cents vroeg, er geen kreeg, om dat de brievengaarder ze niet kon missen. Ook hier hoort men dus de billijke aanmerking dat óf de postadministratie minder bekrompen in het toezenden van briefkaarten en postzegels moest zijn, of de brievengaarder in het aanvragen derzelve. Bij de ingevoerde gedwongen fran keering kan men toch wel verlangen dat de post kantoren van alles ruim voorzien zijn. Groningen, 6 Januari. In plaats van zes wijken, waarin de gemeente ten behoeve der geneeskun dige armenpractijk verdeeld was, zijn nu vier wijken ingesteld, en iedere wijk heeft nu een geneesheer, door de gemeente aangesteld op een traetement van ƒ680. En daarvoor, met eene toe lage van ƒ300, moet hij dagelijks den hoogleeraar in de cliniek, zijne patiënten opgeven, en op ver langen van dien hoogleeraar met de studenten de ziekte gevallen behandelen. Steen wijkerwolo, 6 Januari. Gebrek aan werk lieden in de Duitsche mijnen en daaruit voort vloeiende verminderden invoer van steenkolen doen bij de strenge koude der laatste dagen den turf dermate in prijs stijgen, dat de gewone sponturf reeds 4 en de baggelaar 5 de 1000 stuks kost. Leeuwarden, 6 Jan. De alhier gevestigde afdee- van de Vereeniging ter bevordering van het volks onderwijs in Nederland, hield eergisterenavond eene vergadering waarin het door de voorloopige commissie van bestuur voorgesteld ontwerp-regle- met der afdeeling met slechts geringe wijziging werd vastgesteld. Van de zeven leden der com missie werden tot bestuurders gekozen de heeren Mr. J. T. Van Humalda Van Eijsinga, Mr. H. VViersma, M. Pruim, Dr. S. Sr. Coronel, C. So- mega en H. Cremer. Prof. C. P. Burger had verzocht buiten verdere aanmerking te blijven en werd dus als zevende lid gekozen, de heer Dr. H. A. Middenburg. Het reglement zal thans aan de goedkeuring van het hoofdbestuur worden onderworpen. 's-Hertogenbosch, 6 Januari. Gisterennamiddag te twee uren werd alhier bij trommelslag en openbare dagvaarding, bij aanplakking aan het stadhui», ingedaagd de persoon van W. C. A. Akapt. bij de 3de comp. 4de bat. 3de reg. infant., thans voortvluchtig, zijnde tegen dezen, ter zake van desertie, door het langer dan vier weken afwezig blijven boven zijn verlof een be velschrift van gevangenneming uitgevaardigd door den krijgsraad in de 2de militaire afdeeling voor Noord-Brabant, ter standplaats 's-Hertogen bosch. Kuinre, 5 Jan. Dezer dagen herdacht de hoofd onderwijzer de heer K. Van der Hulst, alhier, zijne 40jarige ambtsbediening. Bij deze gelegen heid werd hem door een groot aantal leden dezer gemeente, waaronder vele oud-leerlingen, als bewijs van hoogachting en erkentelijkheid een prachtigen fauteuil, en van zijne tegenwoordige leerlingen een kostbaar zilveren schrijfgarnituur aangeboden. BUITENLAND. Duitacliland. De Pruisische Slaats-Anzeiger geeft het volgende overzicht van de verrichtingen van het leger van den generaal Von Manteuffel in het Noorden van Frankrijk. Het lste leger onder opperbevel van den gene raal der cavalerie Von Manteuffel heeft in de maanden November en December de aan het zelve opgedragene taak, in weerwil van menig vuldige moeielijkheden, gelukkig volbracht. In nauwelijks acht weken heeft het met een van zijne korpsen, hetwelk als bezetting in de vesting Metz achterbleef, de wegzending en het vervoer van ruim 150,000 krijgsgevangenen naar Duitschland bezorgd, de vestingen La Fère, Thionville, Montmédy en Mézières ingenomen, en de insluiting van Longwy en Péronne uit gevoerd. Met de beide andere korpsen en eene divisie cavalerie, trok de generaal Von Manteuffel west waarts op, leverde den 27sten November den slag bij Amiens, bezette den volgenden dag die stad, den 30sten hare citadel en den 5den Decem ber Rouen. Op dezen onafgebroken marsch van vier weken konden nu eenige rustdagen volgen, te meer daar door het bezetten van de hoofdstad van Normandië een voornaam doel der operatiën op dat gedeelte van het oorlogstooneel bereikt was. Bedenkingen van strategischen aard hadden het verder voorwaarts rukken naar Hévre niet doelmatig, maar wel het bezetten van Dieppe aan het Kanaal noodzakelijk doen oordeeleD, en dit laatste geschiedde dan ook den 9den Decem ber. Alle verdere maatregelen van den generaal Von Manteuffel waren afhankelijk van de onder nemingen en bewegingen van het Fransehe noor der-leger onder den generaal Faidherbe, en van de narichten welke daaromtrent ontvangen wer den. Het was dus noodig dat het lste leger zijDe operatiëu van Rouen uit niet verder westwaarts uitstrekte, en voorts dat de generaal Von Man teuffel zijne strijdkrachten in de nabijheid van Amiens concentreerde, om de positiën langs de Somme te dekken en den vijand het verder voort rukken naar den kant van Parijs te beletten. Reeds den 23sten December ontmoetteden de beiderzijdsche noorderleger» elkander. In weerwil van Faidherbes sterke stelliDg en overmacht tastte de generaal Manteuffel den vijand omstreeks 2 mijlen ten noordoosten van Amiens in zijne po sitiën aan de beide oevers der Hallue (een riviertje dat in de Somme valt) aan, vermeesterde in e; gevecht van 7 uren eene reeks van dorpen tt schen Beaucourt, Querrieux en Pont-Noyelles,i wierp het 60.000 man sterke vijandelijke not derleger over de Hallue terug, waarbij verschi den kanonnen en een groot aantal gevangen in onze handen vielen. De terugtocht des vijat onder beschutting der aan de Belgische grenz» liggeude vestingen was het gevolg van deze ovi winning. De generaal Von Manteuffel begon reed» di volgenden dag de nadrukkelijke vervolging di vijands in noordoostelijke richting en bereik daarbij reeds den 25sten Albert en den 26stt de omstreken van Bapaume. Na eenige kleit gevechten werd den 27sten met de insluiting di vesting Péronne een begin gemaakt, terwijl de volgenden dag de overtte luitenant Von Peste met eene vliegende kolonne van 3 compagnie en 3 escadrons, 3 vijandelijke bataillons op cl vlucht sloeg en hun de drie vaandels, benevet 10 officieren en eenige honderden manschappe afnam. De generaal Faidherbe beweerde, in door het verspreide berichten omtrent de gevechten va 23 en 24 December, eerst dat hij eene volledig: vervolgens dat hij eene gedeeltelijke ovenvinnio behaald had. Desniettemin trok hij in de richtin der vesting Arras terug. Zijn hoofdkwartier be vond zich in de eerste dagen na die gevechtei te Vitry, vervolgens in de nabijheid van Douaj vanwaar hij in eene aan zijne troepeD gericht' proclamatie verklaarde, „dat zijne tegenwoordigi operatien slechts strategische manoeuvres warei met het doel om zich het bezit van eene sterk: defensive stelling te verzekeren en aan het 1 eenige rust te gunnen." Evenals de eerste gevechten bij Amiens in di maand November, en bijna gelijktijdig aan d Loire, hebben nu ook deze door het lste lege: behaalde voordeelen de hoop der Parijsche be windsmannen op ontzet der hoofdstad van diet kant voorloopig vernietigd, en zijn zij dus vai groot gewicht voor de verdere krijgsoperatiëi geweest. Fi-ankrjjk. De Correspondance Havas behelst berichten uil Parijs van den 30sten. Daarin leest men: Giste ren liep hier het gerucht van de aftreding van den generaal Trochu, den gouverneur der hoofd stad en voorzitter van het Bewind van national! verdediging; maar dat gerucht heeft zich nie bevestigd. De (reeds vermelde) vergadering dei maires en adjunct-maires van Parijs, die in d< woning van den heer Jules Favre is gehouden was zeer onstuimig; doch zij is niet tot eenif besluit gekomen. Insgelijks blijft de houding dei bevolking kalm, hoewel men levendig wensctó eene meer krachtige leiding aan de verwering te zien geven. Onze effectenbeurs blijft in eern flauwe stemming. De inwoners van Reuil en van Nanterre hebben aanzegging van wege de overheid ont vangen, dat zij wel zouden doen met de wijk naar binnen Parijs te nemen ten einde veilig voor de Pruisische kogels te zijn, daar de aanval op den Mont Valérien eerstdaags aangevangen moet worden. Aan den westkant der hoofdstad, te Montretoui zijn in de laatste twee dagen groote bewegingei door den vijand uitgevoerd; hij heeft er verschei den stukken zwaar belegerings-geschut definitie in positie kunnen brengen. De commissie voor de levensmiddelen heef gisteren zitting aan het ministerie van openbaai onderwijs gehouden. Onze voorraad granen en meel is toereikend om ons tot het einde dei maand Maart van brood te voorzien. Gisteren ochtend is namens vele van de mairei der hoofdstad door twee van hen een verzoet aan het Bewind gedaan om onverwijlde terug gave der vrijheid aan den maire en de adjunct- maires der tweede stadswijk, die nog in hech tenis zijn tengevolge der op 31 October gedane poging tot omverwerping des Bewinds. Zij heb ben ten antwoord ontvangen, dat die geheele zaak vóór het eind dezer week afgedaan zou zijn De telegrammen van Fransehe en Duitsche zijde omtrent een offiensieve beweging dooi Faidherbe in het noorden, die wederom verschil len wat den uitslag van den strijd betreft kornet) in bijzonderheden hierop neder: De basis van Faidherbe's operatiën wa» de linie AtrechtKamerijk, die van de zuidzijde werd bedreigd door de voorhoede der lste Duit sche armee, welke in den omtrek van Bapaume was gekantonneerd. Op deze voorhoede werd den 2den Januari een aanval gekommandeerd. Een Fransehe legerkorps rukte van Atrecht zuid- waart» op, langs den straatweg naar Péronne, die bij Bapaume den weg Kamerdijk-AinieDS snijdt. Het trof den vijand aan in de dorpen Sa- pignies en Bahagnies, aan eerstgenoemden weg, op ruim éen uur gaans ten noorden van Bapaume. Hier was het 30ste brigade, onder bevel van ge neraal Strubberg, gekantODneerd, die zich terstoDd tot tegenweer bereid hield. Van twaalf uur des middags, tot aan het vallen van den avond, werd aan weerszijden met groote hardnekkigheid ge streden om het bezit dezer dorpen, doch het ge nu sei ho di» Al str av lin en aa do vs zij M. da ho Di Fi

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2