allen iets verloren, zoo mede kanias en St.-Louis; andere liepen echter weder voorwaarts, zooals St.-Paul en Pacific 1ste Sectie van 63% tot 65%, 2de Sectie van 63^ tot 64Tff6. Denver van 727/8 tot 73%, Union Pacific South br. van 74 tot 74% pCt. Geld op prologatie bij voortduring ruim te ver krijgen, zoodat de prijs van 5% pCt. waartoe men reeds weder geklommen was op 4% pCt. is gedaald. buitenland. Dut t«oliln.n<l. De jongste berichten van het oorlogstooneel hebben te Berlijn een vreugdevolle stemming teweeg gebracht. De Köln. Zeit., waaraan dit uit die hoofdstad geschreven wordt, laat verder vol gen, dat reed» in particuliere brieven voor eeni- gen tijd werd gemeld, dat de eerste resultaten van de werkzaamheden der artillerie, verdere krachtige operatiën tegen de forten en tegen Parijs zelf ten gevolge zouden hebben. Deze resul taten waren in ieder geval een verrasiing, ja de tijdingen overtroffen de verwachting, Men heeft de bewijzen in handen, dat de Franschen geheel ontdaan zijn, sedert het bombardement een aanvang heeft genomen. Het in het zuiden opereerende Duitsche legerkorps, houdt zijn taak voor volbracht. De eenige bezorgdheid baart het korps van den generaal Von Werder, waartegen naar het schijnt een zeer groote overmacht op rukt; in militaire kringen wordt echter verze kerd, dat beschikkingen genomen zijn, om den generaal zoo spoedig mogelijk versterkingen te zenden. De Engelsche correspondent van de Daily News schrijft uit Margency van 28 December, dat zelfs Parijs dien dag en den vorigen, bij ge legenheid van de beschieting van Mont-Avron, een proefje heeft gehad van de Duitsche bommen. In de voorstad Belleville, maar vooral in La Villette, zijn door de batterijen van Raincy bom men geworpen; ruim een dozijn werden daar heen gericht, enkel bij wijze van proefneming, en als een wenk om de Parijzenaren te kennen te geven dat zij er meer van den zelfden kant zouden kunnen te ontvangen hebben. De afstand welke die bommen hebben afgelegd is op zich zelf niets ongemeens, «lechts omstreeks zeven duizend schreden; zij gingen hoog over de forten Aubervilliers en Romanville heen. Het Daily News acht het waarschijnlijker, dat de binnen Parijs nedergekomen bommen niet met opzet in de stad geworpen, maar verder dan het beoogde doelwit gegaan zijn. „Niet de vrees voor de ijsselijkheden van een bombardement beheerscht thans de besluiten der belegerden zegt het genoemde blad verder maar honger en gebrek. De moed tot verwering zou hun wel eens plotselijk kunnen ontzinken. Het bericht uit Bordeaux van den 31sten December, dat Parijs leeftocht tot aan Februari heeft, verdient geen geloof. Al de dienaangaande gedane opgaven zijn enkel losse gissingen. Met zekerheid is alleen bekend dat het aantal personen, die in Parijs dagelijks levensmiddelen van de regeering ont vangen en daarvan leven moeten, aangroeit; wan neer nu die huisgezinnen, welke bij het naderen der belegering voorraad hebben opgedaan, dezeD uitgeput zullen hebben, moet de consumptie van den openbaren voorraad schrikbarend schielijk toenemen. Daarbij komt dat de regeering het niet tot geheele uitputting van den voorraad durft of mag laten komen, maar capituleeren moet terwijl er nog leeftocht voor eenige dagen overschiet anders toch zou er geen tijd zijn om de tot over gave gekomen stad door haastigen toevoer te red den van volslagen hongersnood." Het iü Parijs gevestigde Bewind erkende den 25sten December in zijn dagblad, dat er, ten gevolge der ongemeen koude weersgesteldheid, snelle afneming in den voorraad brandstof was op te merken; doch het gaf de verzekering dat daarin zou worden voorzien door het vellen van hout in de bosschen en langs de wegen binnen den omtrek der stad. In een schrijven uit Versailles van 28 Dec. zegt de bij het Pruisische hoofdkwartier toege laten correspondent der Londensche Times„Wie ook bewere dat Duitschlaud weifelt in het besluit om den strijd door te zetten of dat het blijken van uitputting laat zien, daarvan is hier niets te bespeuren. De oprichting der garnizoens-bataljons in Duitschland zal eene ontelbare massa landweer beschikbaar maken voor de krijgsbedrijven hier te lande. Terwijl een nieuw legerkorps west waarts trekt, en uit Pruisen, Beieren en de andere Duitsche Staten recruten tot aanvulling der ge lederen toestroomen, zullen er waarschijnlijk re organisation plaats hebben, strekkende tot ont heffing dier legerkorpsen welke door de hitte des strijde, en door de koude van den nacht, het hardst getroffen zijn. De divisieu cavalerie zijn nu ruim vier maanden bestendig aan het werk gehouden. Hebben de Duitsche legers sedert 4 Augustus vijfentachtig veldslagen en gevechten, groote en kleine geleverd, de Duitsche cavalerie kan gezegd worden eiken dag te hebben gevoch ten, en naar inzonderheid zal eenige verlichting worden gegeven. „Met spoed komen er oneindig groote massa's krijgsmaterieel per spoortrein aan. De wagen» beladen met nieuwjaarsgiften voor Parijs, om eene hier in zwang gekomen uitdrukking te be zigen, vormen eene reeks die, letterlijk, mijlen lang is. Doch vooralsnog zal Parijs niet gebom bardeerd worden. Eerst moeten de forten worden beschotenis de keten, dien zij vormen, eenmaal gebroken en zijn sommige van hen bezet, dan ligt Parijs bloot voor de bommen en kan het in de asch worden gelegd. „Naar de thans bestaande voornemens der Duit sche legerhoofden zullen de Duitsche troepen aan de Loire den vijand niet verder vervolgen, maar zich tot zekere grenzen beperken en daarbin nen het Fransche grondgebied regelmatig bezet houden. Die grenzen zijn de Loire en Cher, de Somme met eenige noordelijke spoorweglijnen, de Sarthe en de Oignon met de linie van Belfort en Langres." FrankrUk. Generaal Trochu heeft twee rapporten openbaar gemaakt omtrent den aanval tegen het plateau van Avron. Het eene is van 28 en het tweede van 29 December. Het eerste luidt aldus: „Het bombardement, dat gisteren is begonnen, is heden voortgezet. De vijand heeft met zwaar ge schut zijn vuur gericht tegen de forten Rosny, Noisy, Nogent en het plateau van Avron. De bezetting van de forten heeft echter van het vijandelijk vuur weinig te lijden gehad. Volgens 't gebruik heb ben de mannen, die geen dienst behoefden te doen, bevel ontvangen, zich in de bomvrije kazematten terug te trekken, en in weerwil van de vele pro jectielen, die de vijand uit zijne batterijen heeft afgevuurd, hadden wij slechts éen doode, 10 gewon den en eenige gekneusden. „Ten aanzien van het plateau van Avron is het echter anders gesteld. Deze positie, voor den vijand, gansch en al bloot liggende, biedt aan onze soldaten buiten de loopgraven, waarvan het om ringd is, geene genoegzame wijkplaats aan. Den geheelen dag werd dit plateau beschoten uit acht convergeerende batterijen. De regeering had zich daar ter plaatse begeven; zij heeft de loopgraven bezocht, de soldaten aangemoedigd en de noodige bevelen gegeven. „De vijand heeft van nieuwe krachtige midde len van aanval gebruik gemaakt, en daardoor zijn wij genoopt ons stelsel van verdediging te wijzigen. Naar alle waarschijnlijkheid is thans het bombardement begonnen, het bombarde ment met de bekende Krupps-kanonen, gelijk reeds zoo dikwijls is aangekondigd. Maar op alles zijn wij sedert het begin van het beleg voor bereid, zelfs op de uiterste middelen, waartoe de belegeraars geacht kunnen worden over te zullen gaan, wanneer zij de onmogelijkheid inzien, om het beleg langen tijd vol te houden." Het volgende rapport doet uitkomen, dat ons geschut, minder zwaar dan de Krupps-kanonnen het vuur moesten staken, tengevolge waarvan het plateau van Avron voor de infanterie niet langer houdbaar was. Alzoo werd het plateau ontruimd, nadat ons geschut achter de forten geborgen was. Dit moeilijke werk werd 's nachts en in den ochtenetond uitgevoerd. Ten slotte wordt gezegd, dat de nieuwe phase, die de belegering vaD Parijs is ingetreden, geen verandering brengt in zijn middelen van verde diging en zijne energie niet in 't minst zal doen verflauwen. De Regeering heeft besloten op Nieuwjaarsdag 104,000 kilo gezouten rundvleesch52.000 kilo gedroogde boonen52.000 koffie en 52.000 kilo chocolade, bij wijze van buitengewoue uitdeeling aan de bevolking te verstrekken. telegrammen. Versailles, 3 Januari. De Oostelijke forten van Parijs worden met zóóveel succes door onze ar tillerie gebombardeerd, dat het fort Nogent nog het eenige is dat op zwakke wijze ons vuur be antwoordt. Bonlzlconrt, 3 Januari. Mezières is gisteren middag ten 12 uren door de Prnisen bezet. Zij maakten 2000 man krijgsgevangen, waaronder zich 98 officieren bevonden. 106 stukken geschut en een groote voorraad levensmiddelen werden daarenboven door hen buit gemaakt. Madrid, 3 Januari. De Koning heeft de heeren Canovas, Rois Rosas, Gorrilla, Cruz, Rivero en Olozaga geraadpleegd omtrent de samenstelling van het nieuwe Ministerie. Men gelooft dat het hedenavond zal zijn samengesteld en deconstitu- tioneele beginselen zal huldigen. Rijfcsel, 4 Januari. De dag van gisteren was een dag van overwinning voor het Noorder-leger. Bapaume en Behaignies zijn totaal afgebrand. Péronne is gebombardeerd en zoo goed als ver nield; maar het biedt nog altoos tegenstand. De weg naar Bueigny is afgesnedendoch er is een dienst tot vervoer van reizigers en goederen op Kamerijk geopend. Nadere bijzonderheden ont breken vooralsnog. Weenen, 4 Januari. De geruchten omtrent het i zenden van een Oostenrijksch gevolmachtigde naar Versailles en omtrent onderhandelingen van Oostenrijk met den Noordduitschen Bond, zijn geheel uit de lucht gegrepen. Weenen, 4 Jan. De Neue Presse deelt het ant woord mede, dat graaf Von Beust op 26 Dec. ge geven heeft op de dépêche van Von Bismarck, d.d. 14 Dec. In de nota wordt met genoegen erkend, dat Bismarck met vriendschappelijke gezindheid mel ding maakt van den Prager vrede. De heer Von Beust acht het evenwel beter in geen verdere uiteenzetting dienaangaande te treden, en blijft bij de meening, dat beider belang medebrengt verdere discussies in deze richting te vermijden. Het is niet wenschelijk, dat op dit oogenblik for- meele interpretatiën en materieele rechtsgronden tot een onderwerp van discussie gemaakt worden. Von Beust is veel meer genegen, in de vereeni- ging van Duitschland onder Pruisens leiding een gebeurtenis van historische beteekenis, een feit van den eersten rang te zien, en dienovereen komstig de aanstaande verhouding tusschen de twee Rijken te beoordeelen. Van dit standpunt kan Von Beust, terwijl hij de verdere, door de Pruisische Regeering aangekondigde mededeeling tegemoetziet, nu reeds constateeren, dat in alle toongevende kringen van Oostenrijk en Hongarije de zeer oprechte wensch heerscht, om met den nieuwen Duitschen Staat de beste vriendschappe lijke betrekkingen te onderhouden. Niet zonder rechtmatig vertrouwen durven wij diensvolgens meenen dat juist nu voor de verwezenlijking van zoo veelbelovende uitzichten een vruhtbaar ter rein geopend is, op hetwelk het gemeenschap pelijk willen en handelen voor beide Rijken een onderpand van blijvende eendracht, voor Europa een waarborg van duurzamen vrede kan worden. Gelijksoortige gezindheid bezielt den Keizer, die de hartverheffende herinnering, hoe zijn dy nastie in eene glorievolle geschiedeni» van eeuwen met het lot van het Duitsche volk verbonden was, niet anders zal opvatten, dan dat hij daardoor de warmste sympathie voor de verdere ontwik keling van dat volk gevoelt en zonder voorbehoud den wensch koestert, dat het in de nieuwe staats vormen ware onderpanden moge vinden voor een gelukkige, voor zijn eigen welvaart zoowel al6 voor die van het daaraan iu zoovele opzichten verwante keizerrijk zegenrijke toekomst. Bordeaux, 4 Jan. De delegatie van het Gou vernement heelt een door alle leden ondertee- kende nota gepubliceerd, waarin allen, die hiertoe in staat zijn, worden uitgenoodigd nu reeds het bedrag der belastingen over het geheele jaar ineens te betalende overigen om zooveel in voorschot te betalen als liuune middelen veroor- looven, opdat de Regeering in staat zij de groote onkosten van den oorlog te bestrijden. De Gemeenteraad van Tours heeft een protest openbaar gemaakt tegen de bewering, die voor kwam in eene dépêche door 't Pruisisch hoofd kwartier te Versailles eenigen tijd geleden ver zouden, dat namelijk Tours een Pruisisch garnizoen had gevraagd. De Union de l'Ouest en de Ami du peuple te An gers zijn voor twee maanden geschorst. Het leger, dat ouder bevel van den hertog van Mecklenburg staat, wordt geschat op 77.000 man. In het Oosten van Frankrijk gaan de Duit- 8cliers voort zich samen te trekken. Generaal Von Werder heeft belangrijke versterkingen ge kregen van Prins Frederik Karei. Aan het Gouvernement werd uit Chateau- Renault bericht, dat een afdeeling cavalerie bij eene verkenning een Pruisisch detachement heeft vervolgd, totdat zij stuitte tusschen Vendome en Amboise op sterke kolonnes. Eene dépêche van Faidherde uit Avesnes- les-Bapaume van heden meldtHet gevecht van den 31sten Dec. onder Bapaume duurde van 8 uren 's ochtends tot 3 uren avonds. De Pruisen werden uit al hunne positiëu en al de door hen bezette dorpen gejaagd en leden enorme verliezen. Onze verliezen zijn ernstig. Londen, 4 Januari. De Times deelt eene nieuwe nota mede van graaf Bismarck aan den Noord- Duitschen gezant te Londen, waarin te kennen wordt gegeven, dat ingeval Luxemburg tijdens het beleg van Longwy zoo verkeerd te werk gaat als tijdens het beleg van Thionville, een gedeelte van het Groothertogdom door Duitsche troepen zal bezet worden. De Porte heeft tegen het Roumanische Gouver nement geprotesteerd, wegens het beroep van Roumanië op de mogendheden in plaats van op den Sultan. De democratische partij bereids eene demon stratie voor ter eere van Jules Favre, die hier verwacht wordt om de conferentie bij te wonen. Brussel, 4 Januari. Het dagblad le Nord deelt uit een correspondentie, welke hel uit Parijs ont vangen heeft, en die van 30 December is gedag- teekend, mede, dat verscheidene dagbladen, zooals de Patrie en de Temps, Generaal Trochu beginnen aan te vallen, en een uitval eischen tot eiken prijs, terwijl anderen reeds Vinoy als opvolger van Trochu noemen. Ondertusschen daalt de rente voortdurend en schijnt het onwankelbaar ver trouwen der verdedigers van Parijs zwakker te worden. Een ballon uit Parijs heeft de volgende be richten aangebracht: Den 2Ssten Dec. hebben in verschillende bui tenwijken wanordelijkheden plaats gehad; troe pen lieden, die niet in de wijken te huis be hoorden, maakten zich aan ongeregeldheden schuldig, maar werden spoedig door patrouilles uiteengejaagd. Het Journal Officiel deelt een Duitschen brief mede die aan de voorposten werd afgegeven en het bericht behelst van de nederlaag van het Noorder-leger. Den 30sten Dec. was een groot gedeelte van de sedentaire nationale garde geconsigneerd. De position van den vijand in het woud van Bondy waren door het vuur van het Fransche geschut onhoudbaar geworden. Het fort Rosny was den 29sten Dec. door de Pruisen op verschrikkelijke wijze gebombardeerd. De casematten, die men bomvrij waande, zijn door de vijandelijke kogels doorboord. Madrid, 4 Jan. (des avonds.) De 6tad is rustig. Een gematigd liberaal ministerie onder Serrano als Minister-President heeft den eed in handen des konings afgelegd. Londen, 5 Jan. De Times zegt, dat Jules Favre aan den Amerikaauschen gezant te Parijs ver klaard heeft, dat hij niet van een conferentie afwist en Parijs niet zou verlaten. Berlijn, 5 Januari. (Officieel). Telegram van den Koning aan de Koningin, dd. Versailles. 5 Januari. „Sedert negen uren is de beschieting der zuider forten van Parijs bij het heerlijkst winterweder zonder wind begonnen, wij hebben hier negen graden koude, zonder sneeuw." G e me ngde Berichten. In Beijeren heeft men eindelijk begrepen dat bij de vele uitvindingen dezer eeuw tot comfort in het dagelijksch leven, de spoortreinen nog al tijd veel te wenschen overlieten. Van de vele on gemakken, die een spoorreis des winters ople vert, is de kou zeker het ergst; op de Beiersche spoorwegen worden thans de wagens der eerste klasse op een nieuwe wijze verwarmd. Een af zonderlijke wagen draagt namelijk een groote „calorifére" waaruit heete lucht door buizen naar de wagens wordt gevoerd. De spoorweg-maat schappij heeft, daar de proef zoo algemeene te vredenheid verwekt, besloten, dit stelsel van ver warming tot alle wagens uit te breiden. Te Groningen heeft men buiten de Heeren poort, een oud man, vroeger verwer van beroep, die in hoogst kommervolle omstandigheden ver keerde dood op den zolder zijner woning ge vonden, waar zijne vrouw en dochter hem een nachtverblijf hadden aangewezen. Te Middelburg is eergistereunamiddag de van daar naar Goes vertrokken diligence aan de overzijde van het Sloe, tengevolge van het schich tig worden van een der paarden, omgeslagende koetsier en een zevental passagiers zijn allen in meerdere of mindere mate gewond. Eene advertentie in de Franeker Ct., van Zondag is nog curieuser dan die in de Leeuwarder Ct. waarbij vijf dames een voorrijder vroegen. Daarbij toch vragen nu zeven heeren elk een achterrijdster die evenzeer van korte broek en ruige mutsen voorzien zijnhet rendez-vous is bepaald des morgens om 12 uren op den hoek van de Sex-Bierumemer-vaart. laatste berichten. ^'s-Guavenhage, 5 Jan. De verkiezingen voorde leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Assen en Dordrecht zijn bepaal op 31 Januari, de herstemming, zoo noo- dig, op 14 Februari. 's-Guavenhage, 5 Jan. Heden stond voor het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland terecht een 22jarige Dordrechtsche dienstbode beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Besch. heeft alles volmondig bekend en bele den dat zij wist dat haar kind door hare han- wijze zou worden gedood, doch dat zij door wan hoop gedreven werd, daar zij hare ouders en meesters niet onder de oogen durfde te komen en niet wist hoe zij door de wereld zou geraken dat had haar tot het rampzalig plan gevoerd Het bleek dat de besch. reeds twee jaren geleden een kind buiten echt ter wereld had gebracht, dat door hare ouders wordt verzorgd en opgevoed. De president wees haar daarop en vroeg haar waarom zij ook zich niet tot hare ouders had gewend. Hij hoopte, dat het berouw, dat zij over hare daad gevoelde, oprecht zou zijn en dat zij na haar straftijd te hebben doorgebracht, eene betere leefwijze zou aanvangen, want dat het dan nog niet te laat zou zijn hare misdaad uit te wi6schen. De Adv.-Gen. Mr. W. Terpstra requireerde hare schuldigverklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5-2U jaren. Mr. Van Oudheusden, de verdediger, wees er op dat de wil om het kind te dooden uit niets bleek dan uit de bloote bekentenis van de besch.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3