De regeling der schutterijen en van het Hooger onderwijs, enz. enz. enz. Voor hein die dus uitsluitend op de practische zijde der zaak het oog slaat, en vooral verlangt dat een ministerie op wetgevend gebied veel diensten bewijze, bestaat er reden van tevre denheid in de optreding van het kabinet, waar van verscheidene leden door hunne namen de waarborgen geven dat zij in een cabinet cfaffaires uitsluitend op hunne plaats zijn. Het antwoord op de vraag in hoeverre de op treding van dit kabinet uit een politiek oogpunt als een aanwinst moet worden beschouwd, schort het Vaderland op, tot ook hier de daden van het ministerie het oordeel zullen kunnen leiden. In afwachting belooft het blad zijn aanvankelijke steun. De Arnkemsche Courant, zegt dat we een li beraal kabinet hebben samengesteld uit staats lieden, die bijna allen in de politieke, wereld zich hebben doen kennen, en wier bekwaam heden algemeen werden gewaardeerd. Zij zijn evenzeer voor hunne taak als minister als voor den parlementairen strijd opgewassenzij vor men een krachtig ministerie, en de oppositie, die het wacht, zal het eer versterken dan ver zwakken. Dat de heer Thorbecke zich heeft laten bewe gen, weder op te treden, is een offer aan de publieke zaak, maar het bewijs tevens, dat hij zich nog geenzins versleten acht, gelijk zijne te genstanders zoo gaarne zouden doen gelooven. Van hem verwachten wij integendeel veel; ook de wet op het hooger onderwijs en op de schut terijen. Nu de heer De Waal agrarische wetten tot stand bracht, rust op den heer van Bosse voorloopig slechts de taak, voor de toepassing en invoering er van te zorgen. De taak van den heer Blussé is zwaarder, en met verlangen zien wij zijne finantiele plannen te gemoet. De heer Brocx heeft zich doen kenneu als een bekwaam, ijverig man, die zijn betrekking met ernst opneemt. Door de heeren Booms, Gericke en Jolles heeft het kabinet een krachtigen steun bij allen, die in de eerste plaats vragen naar de bekwaamheden; ook zij zijn een waarborg voor een actief mini- nisterie, terwijl aller beginselen de zekerheid geven voor de zuivere en vrijzinnige uitlegging der grondwet. De conservatieve, ultramontaansche-anti-re- volutionaire Haagsche Courant, het Dagblad van Zuid-Holland, sympathiseert in zoover met haar liberale zuster, het Vaderland, dat ze ook een artikel behelst met heC/opschrift„Het nieuwe ministerie." Wat er in dit artikel te lezen staat kunnen zich velen misschien reeds vooruit denken. We kunnen dus kort zijn. Al wat het blad omtrent Thorbecke zegt vatten we aldus samen. „Regeeren en andereu het regee- ren onmogelijk te maken, dat is wat hij zich ten levenstaak heeft gemaakt, altijd den blik op het gezag gericht houdende. Zoo werd dan het tiende sedert 1S4-S door den heer Thorbecke ondermijnde kabinet, door tering aangegrepen, om in zijn laatste kwijnende dagen nog menige nederlaag te lijden voor zijn definitieven dood. Die dood door Thorbecke toegeschreven aan de ziekte der liberale partij belet hem niet het bestuur van 's Lands zaken te aanvaarden, waarbij hij zal gedoemd zijn niet om stilstand en stremming in het koloniale slooperswerk te brengen, gelijk sommigen verwachten, maar tot voortgaan op den weg, die leidt tot den ondergang van Indië en vau het moederland. Van Bosse, die de eerste minister van Kolo niën in Nederland is, die Indië alleen uit boeken kent, heeft bovendien een richting, „zoo het althans mogelijk is bij den heer Van Bosse nogvaneene richting te spreken," die de beginselen belijdt, welke verkondigd worden in het Tijdschrift voor Nederl. Indië, hetgeen gelijk staat met vernieti- zeer vele personen van den hoogsten adel was, terwijl hij hoopte, dat het haar bij hem evenzeer zoude behagen als haren broeder, van wien hij als van eenen dierbaren veeljarigen vriend sprak. Of nu de brief van den chevalier, of andere omstandigheden hem zoo nauwkeurig omtrent den stand harer zaken hadden ingelicht, was niet te bepalen, maar hij kende hare belangen in al hare bijzonderheden, en raadde haar dadelijk een beroemd rechtsgeleerde aan door wiens hulp hij de moeilijke quaestie spoedig naar wensch ver trouwde opgelost te zien. Hij had zoo snel achtereen en in zulk een brabbeltaal gesproken want mijnheer Ra- dauer, die nimmer in verlegenheid geraakte, schepte, als hem de Fransche woorden en uit drukkingen ontbraken, nieuwe uit zijne eigene rijke verbeelding dat mevrouw Von Bork hein meer geradeu dan verstaan had. Toch be greep zij uit zijn schouderophalen en oogenver- draaien, dat hij hare zaak voor zeer twijfelach tig hield. Zij konde echter niet daarover met hem spreken, verzocht hem echter haar een advocaat te zenden, die vlug Fransch sprak en nam zijne uitnoodiging aan oui den volgenden avond eene muzikale soiree iu zijn huis bij te woneu, en deed dit met zulk een bemoedigend lachje, dat hij haar de haud kuste. Nadat hij ook de jonge ging van het cultuurstelsel en overlevering van Indië, ook van Indiën's grond aan de exploitatie- zucht van alle volkeren van Europa. En alsof men nog niet genoeg op de sloopings- zucht van Van Bosse vertrouwde treedt aan zijne zijde op de heer Blussé, de doodvijand van het consignatie-stelselde voorsteller van de motie in 1868, waarbij den koning het grond wettig recht werd betwist om de kamer te ont binden, als hij dat noodig oordeelde! desprituele redenaar der avondzittingen! en horribile dictu: een warm voorstander der inkomsten-belasting 1 We zijn er nog niet: Booms, de nieuwe Minister van Oorlog heeft als voorwaarde zijner optreding gesteld een duur Minister van Oorlog te zijn. Nu daarop zijn de conservatieven niet gesteldMaar Booms is ook een voorstander van het Pruisische stelsel van algemeene dienstplichtigheid. De beide andere ministers Gericke van Her wijnen en Jolles komen er genadig af. Het Dagblad eindigt niet met de gewone uitroep: Arme Natiel Het volstaat met de bekende helling en den rand van den afgrond. Het Utrechtsch Dagblad is verheugd over de tijding dat de ministrieele crisis geëindigd is. Voor jaren zou niemand aan een stabel en krachtig bewind, of een bewind dat zich weet te handhaven onder Thorbecke getwijfeld heb ben. De tijden zijn echter veranderd. De liberale meerderheid in de Kamer is niet meer zoo eens gezind als vroeger. Daarbij, de oppostie is sterk. En in Juni moet de helft van de Tweede Kamer vernieuwd worden. De Ultramontaansche partij spant al hare krachten samen. Voor 'toogenblik was de optrediug van een derde ministerie Thorbecke zeker het meest ratio neel. Het kan stellig op eene parlementaire meerderheid steunenmaar die meerderheid is niet zeer gesloten, ze is niet sterk en ze dreigt weldra te worden verzwakt. De omstandigheden, waaronder het ministerie dus optreedt zijn niet ten volle gunstig. Wat de mannen betreft waaruit het ministerie is samengesteld, heeft de heer Thorbecke behalve de heeren van Bosse en Blussé geen parlemen taire krachten in zijn ministerie gebracht; en die krachten zijn niet overwegend. Overigens is het Utr. Dagblad met de keus van de meeste leden ingenomen, ofschoon het voor enkele niet ontveinst dat ze een zware taak op zich genomen hebben. BINNENLAND. Amsterdam, 5 Jan. Eergisterenavond is in een druk bezochte vergadering der Maatschappij voor den werkenden stand een ontwerp behandeld tot reor ganisatie van het Bestuur; de conclusie van het rapport dienaangaande luidde om in plaats van een bestuur buiten de afdeelingen, uit de afdee- lingsbesturen het Hoofdbestuur samen te stellen. Nadat deze conclusie verworpen was, werd ter vervanging van den heer S. A. De Flines, die zijne betrekking had neêrgelegd, tot voorzitter der maatschappij benoemd, den heer J. Boelen Jz., terwijl in de vacuturen later zal worden voor zien. De heer Kuiper bracht in een hartelijke toespraak hulde aan den afgetreden voorzitter voor hetgeen hij in 't belang der maatschappij had verricht. Gedurende, de maand December 1870 is van het kosthuis N°. 1, alhier, het volgende gebruik gemaakt: ontbijt 90 personen, middagmaal 2978, avondeten 510, logement 756. Haarlem, 5 Jan. Gisteren had de aangekondigde hardrijderij op schaatsen van wege de Haarlem- sche ijsclub plaats: 20 personen nameu aan den wedstrijd deel. De Friezen hebben de overwinning behaald; de prijs van 100 is behaald door T. Lytemavan baron, die hij recht vertrouwlijk op het hoofd klopte en door een luid lachje trachte op te vrolijken, in zijne uitnoodiging had begrepen, nam hij afscheid, en liet mevrouw Von Bork eenigszins teleurgesteld over de persoon van haar beschermer alleen. Onwillekeurig wendden hare gedachten zich tot haar reisgenoot, en toen zij zich zijne gedis- tingueerde manieren, zijn achtingsvolle opmerk zaamheid, die zoo ver van vertrouwelijkheid verwijderd bleef, herinnerde, betrapte zij zich- zelve lachende op den wensch, dat hij den heer Radauer geweest mocht zijn. Zij had den bankier gaarne naar den naam vau den onbekenden gevraagd, maarzij wist geen geschikt voorwendsel voor die vraag en hield ze dus terug. Den volgenden dag verscheen de advocaat, die zich met hare zaak zoude belasten, en werd haar door den heer Radauer voorgesteld als de justi- tieraad. Kraus, de knapste advocaat uit geheel Duitschlaud en een goed vriend van hem, eene verzekering, waarbij de justitieraad tamelijk koel tjes glimlachte. De bankier verwijderde zich ditmaal spoedig in een aanval van bescheiden heid, die door den aanvang der beurs nog werd verhoogd. Wtrdl vervelgi.) Grouw, en de premie van 30 door A. de Groot van Akkrum. Het feest is onder een grooten toevloed van toeschouwers in de beste orde afgeloopen. Nibuwediep, 4 Jan. Gisteren had aan boord van de Pollux, alhier in lading liggende, een stuwer, een gehuwd en zeer oppassend man uit Amsterdam, het ongeluk, aan de machine voor 't lossen en laden geplaatst zijnde, met zijne hand tusschen het rad te geraken, ten gevolge waar van hem vier vingers van de hand gerukt wer den. Men vreest dat de hand geamputeerd zal moeten worden. Rotterdam, 5 Januari. Naar men verneemt is bij de commissie voor huiszittende armen, die ten vorigen jare zoo doelmatig gedurende den winter hier ter stede gewerkt heeft, in overweging om zich naar aanleiding der tijdsomstandigheden en de strenge koude weder te constitueeren, doch dit- maalmeer speciaal, om hen op te sporen en te on dersteunen, die in behoefte verkeeren doch uit eergevoel zich niet bekend maken. Schiedam, 4 Januari. Het voorstel van den bur gemeester, tot afbraak van het gebouw waarin de Chr. geref. gemeente hare godsdienstoefenin gen houdt, om daar een stal en koetshuis voor zich te doen bouwen, maakt alhier in sommige kriDgen nog al veel sensatie. Men noemt het ta melijk veel eischend dat de godsdienstige belan gen eener gemeeDte van 7 a 800 personen zou den moeten onderdoen voor de begeerte van éen persoon om een artikel vau weelde in de onmid dellijke nabijheid zijner wouing te hebben. Daarbij trekt de stad nog altijd een zekere huur van 't ge bouw, zoodat bij afbraak de publieke kas na deel zou ondervinden. Men ziet met belangstel ling de beslissing in deze te gemoet. Dordrecht, 5 Januari. Het ijs op de rivier voor deze stad heeft reeds zoodanige sterkte verkre gen, dat men aan de veeren, met zwaar geladen ijsbooten en met los vee, zonder gevaar de rivier passeert. Te Willemsdorp wordt het veer op Moerdijk zeer gunstig onderhouden door de Belgische spoor wegstoomboot en de veerroei-booten. Ook te 's-Gravendeel wordt steeds met de roei boot overgezet aan het veer, wijl de rivier aldaar juist even boven het veer zich heeft gezeten be nedenwaarts de rivier open is. Gorcum, 5 Jan. Door de hier in garnizoen lig gende infanterie is eergisteren een manoeuvre uit gevoerd, waarbij een gedeelte als voorhoede de veiligheidsdienst waarnam. De veronderstelling was eene verkenning naar Meerkerk, waarbij de voorhoede achtereenvolgens aan den Arkel- schen dam, de Bazelbrug, eindelijk te Meerkerk stelling nam, waardoor de hoofdtroep ongestoord den marsch naar genoemd dorp kon voortzetten. Utrecht, 5 Jan. Gisterenmorgen is alhier uit Amsterdam aangekomen, een transport zieke militairen, ten einde in het groot Rijkshospitaal te worden opgenomen. Op dit oogenblik bevinden zich slechts 4 poklijriers in het gesticht. Eergisteren herdacht de heer Enderlé, hoofd onderwijzer aan een der openbare scholen, het tijdstip, waarop hij voor 40 jaren aan het hoofd van eene school werd geplaatst. De waardige man ontving vele bewijzen van hartelijke deelneming. De thermometer op Zonnenburg alhier tee- kende gisterenmorgen te 8 uren 9.1, met een scherpen noord-oosten wiDd. Het ijs heeft op sommige plaatsen in deze gemeente eene dikte van 4 decimeters. Arnhem, 5 Jan. Het volgende concept bevat in zijn geheel het vastgestelde plao, waarop de Werkmansvereeniging haar aanbod tot het reini gen der straten bij winterweder aan den Ge meenteraad heeft aangeboden. Art. 1. Er vormt zich uit de Werkmansvereeni ging Arnhem eene afdeeling, die zich belast (bij geuoegzame deelneming) met het doen wegruimen van sneeuw bij dooiweder. Art. 2. Het voorname doel dezer onderneming is, om gedurende den tijd, wanneer er zoovele werklieden zonder werk zijn, hen eenigzins scha deloos te stellen. Art. 3. Het wegruimen strekt zich uit biunen de kom der gemeente Arnhem, zooals die om schreven is in het bestek voor den aannemer der gemeentereiniging van 5 Febr. 1868. Art. 4. Bij invallenden dooi wordt de sneeuw van de strateD, stoepen en trottoirs voor die wo ningen, welkers bewoners zich geabonneerd hebben, voetstoots en (bij verstrekking van gel delijke hulp van wege de gemeente) ook van de pleinen, de rijwegen en voetpaden opgeruimd. Art. 5. Iedere hoofdiuwoner kan zich bij de afdeeling abonneren voor tien cents per strekkenden meter, gedeelten van meters voor geheele gere kend. Art. 6. Iedere deelnemer verbindt zich voor 3 winters: 1870/71, 1871(72, 1872/73. Art. 7. Deze afdeeling is rekenplichtig aan de Werkmansvereeniging Arnhem; wanneer er ba tige saldo's zijn, wordt het saldo over 3 jaren voor in de kas dier Vereeniging gestort terwijl het 'I, in reserve gehouden wordt. Kampïm, 3 Jan. Op 4 en 5 Januari a. s., ver trekken van het Instructie-bataillon 52 korporaals- titulair naar de verschillende regementen infan terie, om aldaar in den effectiven graad van korporaal over te gaan. Daar de gemeenschap hier en daar gestremd is, zullen later bovendien nog eenige korporaals-titulair vertrekken. In verband hiermede zal tegen ongeveer de helft dezer maand een aanzienlijk getal jongelin gen tot dienstname bij het Instructie-bataillon worden opgeroepen. Meppel, 4 Jan. Het gevaar waarin het schip van Brouwer met eene aanzienlijke lading verkeert, dat in de Zuiderzee is vastgevroren en door den bemanning verlaten was, heeft eenige geachte ingezetenen het plan doen opvatten tot het oprich ten eener zee-assurantie alhier. Als eene bijzonderheid, zeker eenig in zijn soort ineldt men, dat in denzelfden ring der prov. Drenthe, en wel te Ruinen, Koekanje en Zuid- wolde, drie broeders, de heeren Damsté, predi kanten zijn. Blokzijl, 4 Jan. In tegenstelling van de voor mederijders zoo gevaarlijke hardrijderijen, werd hier heden een winterfeest gevierd, bestaande in een gemaskerden optocht en vliegende ijssleevaart, opgeluisterd door muziek dat allicht bij meerdere bekendheid de hardrijderijeu zou vervangen en voor 't schoonste en onschadelijkste volksfeest gehouden kan worden. 's-Hertogenbosch, 5 Jan. Gisterenavond te 8 uren werden door de Rijkspolitie van Utrecht naar hier overgebracht, drie Franschen, schijnbaar deserteurs uit Duitschland, die naar het huis van bewaring gebracht, hedenmorgen naar de Belgi sche grenzen werden uitgeleid. Middelburg, 5 Jan. De heer Boonen, predikant alhier, heeft in de Zondag door hem geleide voor middag-godsdienstoefening medegedeeld, dat hij aan het kerkbestuur zijn ontslag als predikant heeft aangevraagd en hij zich eerlang elders metterwoon zal vestigen. Greld- en Eflfectenmajrlit. Amsterdam, 27 Deo. 18703 Jan. 1871. De donkere dagen voor Kerstmis zijn voorbij gegaan en een nieuw jaar is aangevangen, maar voor de beurs schijnt er met dat al nog geen nieuw ontwikkelingi tijdperk te ziju aangebro ken dezelfde klacht, dat er weinig belangrijke affaires plaats hebben en dat de prijzen niet fluc- tueeren wordt nu even als in de laatste weken des vorigen jaars en met denzelfden grond her haald. Enkele soorten van fondsen maken eene uitzon dering; zoo b.v. onze 2% pCt. Integralen die sedert 24 Dec. pCt., tot 52K« gerezen ziju, en de ge stempelde Obligatiën Centraal Spoorweg maat schappij, die van f 75.50 tot 777.25 liepen. De moord op den generaal Prim gepleegd en zekere twijfel omtrent de coupons der binnen- laudsche schuld, belette allen vooruitgang in Spaansche fondsen, die anders wellicht zou hebben plaats gehad naar aanleiding der troonsbestijging door A madeus I. Thans echter bleef de prijs van alle Spaansche fondsen eene fractie beneden de vorige week; de eigenaars van Binnenlandsche Schuld Dealen eene afwachtende houding aan. Portugeezen zijn iets hooger genoteerd dan voor acht dagen. Van de Russische fondsen wonnen de oude 5 pCt. bij Hope C°. 1 pCt. en blijven 93% even zoo de 4% pCt. 2de leening welke op 82 pCt. blijvende overige soorten hielden zich met moeite op denzelfden prijs of wonnen eene fractieloten 1864 liepen van 7218 tot 7219.50. Van Russische Spoorwegfondseu wonnen alleen de Jelez-Griasi, van 7201 tot 7202.50, doch verloren daarentegen, Kieuw-Brest f 0.50, n.l. van f 163.50 op 163. Omtrent de overige soorten valt niets te vermelden. Van Oostenrijk bleef de 5 pCt. schuld in zilver, met coupon Januari op 27 Dec. 51, den 2den Jan. ex-coupon 51 pCt., die in papier, met coupons Mei op dezelfde datum 4414 en 44% pCt.: er is dus ook in die fondsen geen vooruitgang te be speuren en evenmin in de loten, hoewel die van tl. 500 1860 toch 72 avanceerden er op f442 blijven. Obligatiën Fransch Oostenrijksche spoor weg liepen van 7180.50 tot 7182, doch daaren tegen vielen Theisssporen van füil op 7215- Italië maakte eenige vordering. Tagen 5014 op den 24 Dec. werden de inschrijvingen heden op 5154 genoteerd; daarentegen liepen Turken ach teruit en niet zonder redeD, daar men zich on gerust maakt over de rentebehaling van Januari, i waarvoor, niettegenstaande de groote offers welke de Turksche regeering zich tot het bekomen van geld schijnen te willen getroosten, nog slechts éen millioen pond sterl. te Londen aanwezig is. j De oude schuld viel van 4171» op 40K en blijft 40%, de Oblig. 1869 echter kwamen 70.50 tot 7122 vooruit, terwijl de spoorweg loten van f 64.50 op j 62 vielen. Egypte bleef op den ouden prijs 74% pCt. Noord-Amerikaansche Staats-fondsen waren een j weinig williger: 1882er blijven 94P«, lSSöer 95iri tegen 93'?ie en 937f« pCt. verleden week. Van de Spoorwegfondsen liepen Illinois, Am- sterdamsche certif., van 119 tot f 122.50, Chicago North-West met de Coupon 7Sü, wordt ex-coupOD 74)4 pCt. genoteerd. De Atlantic soorten hebben

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2