N°. 8346. Vrijdag A°. 1871. 6 Januari. - Feuilleton van het „Leidseh Dagblad". DE FAMILIE-JUWEELEN. rr; (uwi,.) DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. n 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIEN. Voor iederen regelJ 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 5 Januari. De kamerheeren des Konings, baron J. Taets van Ainerongen, Jhr. J. Boreel, Mr. W. barou Jirantzen van de Zype en Jhr. Mr. W. G. Hovij, die bij de begrafenis van H. K. H. Prinses Fre- derik als slippendragers van het Kou. lijkkleed hebben gefungeerd, zijn door den Koning-Groot hertog benoemd tot officieren van de orde der Eikenkroon. De kapitein op non-activiteit F. G. Kruijt 50 alhier is weder bij het 4de regiment in activiteit gesteld. va tat Men verneemt dat de miliciens van de lichting Etl \»n 1870, die tot de verschillende regimenten gst.-art. behooren, met den llden dezer, met opbepaald verlof Daar huis gezonden worden, k' voor zooveel zij niet voor ontbrekende vrijwilli- yérs moeten blijven. - Men deelt ons uit 's-Gravenhage mede, dat aldaar in sommige kriugeu beweerd wordt, dat de heer Van Bosse slechts voor een korten tijd de portefeuille van Koloniën zou aanvaard hebben om in het volgend jaar den heer Mijer als Gou verneur-Generaal van Ned. Indië te vervangen. - (ft D.) De heer Anslijn, consul-generaal der Nederlan- - ilen in Egypte, is door de vertegenwoordigers oer overige mogendheden verkozen tot secretaris luj de conferentiëu van het diplomatiek korpsen - Je consuls generaals daar te lande. jaar in Europa zichtbaar is. Tegen 10 uur zal de verduistering haar toppunt moeten bereiken. Volgens het verlangen van den Gemeenteraad te Haarlem, die subsidie, geeft, zal voortaan het Departement tol Nul van 't Algemeen aldaar, op zijn kweekschool voor onderwijzeressen ook externen toelaten tegen 100 schoolgeld. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten opnieuw voor 6 jaren ontheffing aan te vragen van de verplichting tot het oprichten van een burger-dagschool. Tevens is voorgesteld bij de heffimg van een hooger veergeld bij ijsgang, een maximum te stel len. Dit voorstel is aangehouden, maar B. en Ws. zijn inmiddels uitgenoodigd zich bij de bepaling van het veergeld aan het voorgestelde maximum te houden. De gemeenteraad te Weert, heeft op advies van den adj. inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht besloten tot den bouw van een nieuw schoollokaal te Swartbroek en tot dien einde een som van f 1000 op de begrooting uit getrokken. Men verneemt, dat de heer C, J. De Bordes, gevolg gevende aan den aandrang van hooger hand, zijn verzoek om ontslag als majoor-komman- - ilaut der dieustdoende schutterij te Leeuwarden heelt ingetrokken. Hdbl In het Noorden klaagt men zeer over gebrek - ;isD veewagens hij de staatsspoorwegen. Bij her- 3 hajing is het voorgekomen, dat vooraf veewagens geyraagd en toegezegd waren, en dat men, met - het vee aan de stations komende geen wagens vond en onverrichter zake huiswaarts moest keeren. Door den gemeenteraad van Sneek is benoemd lot'rector aan het gymnasium, de heer Dr. A. G. Kok, conrector te Assen. Maar men verneemt bestaat er een plan tot het daarstellen van een spoorweg Horst-Sevenum naar Hedel, langs Boxmeer, Cuik, Grave en Oss, i\elk plan veel kans tot slagen heeft wegens de betrekkelijk weinige kosten. De oudejaarscollecte in de Groote KerkteZut- l'en bij de prediking van Ds. Von Baumhauer, heeft 7399.92 opgebracht. Morgen, Vrijdag, des avonds tusschen 8 en 11 .iren zal bij helder weder de eenige maausver- luistering waargenomen kunnen worden, die dit De Slaals-Couranl behelst de volgende rivierbe- ricliten Keulen, 4 Januari. Waterstand 6 voet 514 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks twee vijfde gedeelte der breedte van den Rhijn. Nijmegen, 3 Januari. De Waal is overdekt met zwaar drijfijs; de overvaart gaat zeer moeielijk en heeft nog met losse vaartuigen plaats. Tempera tuur 11° F. Arnhem, 3 JanDari. In den afgeloopen nacht heeft zich het ijs vastgezet. Westervoort, 3 Januari. Van af den I.Tselmond lot voor de spoorwegbrug heeft zich het ijs gezet, verder blank water; de overtocht is gestremd. Dieren, 2 Januari. De rivier is geheel bedekt met drijfijs. Zutfen, 2 Januari. Idem. Wijk bij Duurstede, 2 JaDuari. Gisterenavond heeft het drijfijs zich boven in den Roodvoet vastgezet. Voor de stad is blank water. Vreeswijk, 3 Januari. Het ijs in de rivier zit vast, zonder open vakken overtocht met ijsbooten. Waterstand 4.06 meter AP. of 2.46 meter onder noodpeil. Gewassen 0.27 meter. Maastricht, 4 Januari. Geen verandering in den toestand van liet ijs. Van het Departement van Financiën zijn bij de Slaats-Courant ontvangen de volgende uittrek sels uit de Verzameling van consulaire en andere berichten en verslagen, uitgegeven door het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken (jaargang 1870, deel II). Consulaat der Nederlanden te Christiania: Jaar verslag over 1869. De stad telt 7 kaarsenfabrieken, die redelijk goede fabrikaten leveren, en wier producten meer gezocht worden, sedert de ver mindering in qualiteit van de buitenlandsche fabrikaten, vooral van die, welke door onze koop lieden voor Nederlandsche worden uitgegeven, wier qualiteit in den laatsten tijd zeer schijnt verminderd te zijn. Reeds herhaalde malen heb ik in mijne jaar verslagen, als de eenige wijze waarop de aaDvoer uit Nederland zoude kunnen worden aangemoe digd, aangeduid hoe wenschelijk het zoude zijn voor de wederzijdsche handelsbetrekkingen tus schen Nederland en het oostelijk gedeelte van Noorwegen, dat eene geregelde stoomvaartver- bindiog tot stand kwain. Bij bet opmaken van dit verslag vind ik dat de invoerwaarde uit Nederland in de laatste jaren regelmatig is achteruitgegaan, betgeen ik hoofdzakelijk toeschrijf aan het gebrek aan doel matige middelen van verkeer tusschen de beide landen. Ofschoon mijne aanwijzingen tot dusver vruchteloos zijn gebleven, acht ik het mijn plicht om dit onderwerp op nieuw te bespreken, aan gezien de met Nederland concurreerende Noord- Duitsche havens alles doen om de handelsbe trekkingen met dit land uit te breiden. Zoo wordt, bij de reeds lang bestaande stoombooldiensten op Lubeck, Kiel en Hamburg, nu eene nieuwe dienst van Bremen op hier aangekondigd, die goedkoope vrachten en goede conditiën belooft voor de door- voorgoederen uit Zuid-Duitschland en Zwitser land, voor welke Nederland zoo gunstig gelegen is. Men heeft immers reeds de ondervinding, dat de stoomvaart tusschen Rotterdam en Bergen, die met éen «chip aanving, er thans twee bezigt, en goede rekening belooft. Dat de uitvoerartike len van Bergen tot nog toe betrekkelijk hoogere vrachten hebben kunnen dragen dan die uit deze streken van Noorwegen, was een dadelijk voor deel voor die route; maar nu Nederland en voor namelijk de Rijnlanden grootere hoeveelheden half en geheel bewerkte boutwaren van hier beginnen te trekken, die ook hoogere vrachten kunnen dragen, veronderstel ik dat eene stoom boot onderneming naar hier, na verloop van kor ten tijd, goede rekening zoude geven. De vracht van gezaagd hout zal men kunnen rekenen op f 20 en 5 pCt. per 160 Eng. kub. voeten, en die van geschaafd en bewerkthout betrekkelijk hooger. De gedurende eene reeks van jaren opgedane ondervinding in het beladen en stuwen der Engel- sche stoombooten met hout zoude natuurlijk te stade komen en de expeditie der stoombooten zeer bespoedigen. Bovendien zou men wel kun nen rekenen op het vervoer van andere goede ren, zoo als: nikkelerts in kisten, ijzer en andere metalen enz. Wat de passagiersvaart aangaat zoude men, als de Nederlandsche Regeering weder met het aan werven van Noorweegsche vrijwilligers voor de militaire dienst aanving, op eene eenigzins vaste vracht kunnen rekenen, en ook op passagiersvracht in de route van hier naar ChristiaDsand, welke plaats als aanlegplaats zoowel op de uit- als te huisreis dieDde te Worden aangenomen. Ik zal mij in het belang der zaak veroorlooven mede te deeien, dat, volgens de statistieke opga ven van Noorwegen, de aanvoeren uit Nederland in 1S6S naar geheel Noorwegen, van de koffie, suiker, tabak, manufacturen, olie, parafiue-olie te ramen 23,653 centenaars; en gedistilleerd eD wijn te zameu SS,620 liters bedroegen. Van dezen invoer komt: op Christiania 11,294 centenaars; op steden tusschen Christiania en Stavanger 2447 centenaars, en op steden tusschen Stavanger en Vadsü 9912 centenaars, alsmede op Christiania 51,547 liters natte waren; op steden tusschen Christiania en Stavanger 13,523 liters en tusschen Stavanger en Vadsü 23,550 liters. Uit deze cijfers, waarin geene andere doorvoer- goederen zijn opgenomen dan wijn en manufac turen, ziet men dat het ressort alleen meer dan de helft van den aanvoer uit Nederland tot zich trekt, en wanneer eene onderneming als die van Rotterdam op Bergen goede rekening kap geven, ben ik overtuigd dat eene op dit ressort ook goed zal renderen. Zoodra eene stoomboot regelmatig met goederen eu passagiers op Noorwegen vaart en zich verplicht de brievenpost (als scheepsbrie- ren) mede te Deinen, is zij vrij van loodsplicbt en geniet ook eenige andere voorrechten ten aanzien van expeditie, enz. De spoedige expe ditie alhier hangt natuurlijk veel van deu expedi teur af, eu men behoort zich daarom tot een van de grootere expediteurs te wenden, bij voorbeeld 'ot die van de booten op Hult en Londen. DE PERIODIEKE PERS. Het Vaderland bespreekt heden, „hc! Nieuwe Ministerie,'' en put aanstonds uit het feit dat twee leden van het vorige Ministerie iu het nieuwe zijn opgenomen, het bewijs, dat het in het alge meen dezelfde richting volgen zal, waarin wij ons sedert twee jaren weder bewogen. De meeste namen hebben ook volgens het Va derland een goeden klank, ook al koppelt het be sluit der benoeming namen eu departementeu aan elkander, die bij den eersten oogopslag ta melijk heterogeen schijnen. Doch het «wacht op mijn daden" van het eerste ministerie Tborbecke is voor bet blad genoeg om ook nu op de daden van het nieuwe Ministerie te wachten. En aan gelegenheid voor daden zal 't niet ont breken. Geen departement op dit oogenblik waarbij geen aaDtal onderwerpen aan de orde zijn, wier afdoening dringend noodig is, of quaestiëD aan hangig van het grootste gewicht, en de bekende energie van sommigen der nieuw optredenden zal daartoe van evenveel nut zijn als de ouder vinding en zaakkennis der veteranen onder het zevental. Ziehier de stapel die het Vaderland als liet eerst aan de orde opsomt: Grondige herziening onzer strafwetgeving, rechtsvordering en rechterlijke organisatie; Regeling der heerediensten en der drukpers- wetgeving in Indië; Grondige reorganisatie van het belastingstelsel De quaestie van 's lands defemie en legeror- ganisatie; 1870 'I (Novelle naar het Hoogduitsoh). Zij had echter niet lang den tijd om hierover f'-' a te denken, want de trein hield eenige minuten 3i«ter op het station stil en zij moest er nu aan fienken, om hare zaken bijeen te zoeken en uit stappen, daar zij het doel harer reis bereikt _ad. De vreemde heer stapte het eerst uit, en ,r,/»as haar behulpzaam bij het uitstappen, waarna P« ij zijn hoed afnam en wegging. Een bediende, To."3 'letn scheen te verwachten, nam hem den 61«iantÈl en reistasch af en ging heen. De wijze ld. vaarop haar reisgenoot hier optrad, deed mevr. B°rk 'vermoe(leD> datjhij op die plaats zoo 1 niet woonachtig, dan toch zeer bekend was, sedert zij gehoord had, hoe goed hij FraDSch j,)rak, speet het haar bijna, dat zij niet nader t Biennis met hem gemaakt had; hare oude vrees Dir /0r fe vree[nde stad overviel haar weder. Intus- verwijderde hij zich niet, hij sprak met dezen en gene en bleef hoewel oogenschijnlijk zonder eenig doel, toch in hare nabijheid. Nadat mevrouw Von Bork hare koffers had gekregen, die Felix goed had bezorgd, geraakte zij in ver legenheid om een hotel te kiezen, onder de vele die door de koetsiers der omnibussen en equipages werden aangeboden; zij had geheel vergeten om haar broeder naar een geschikt hotel te vragen en gevoelde toch van hoeveel gewicht het voor eene dame was, in eene vreemde stad eene goede keuze te doen. Terwijl zij nog een oogenblik besluiteloos stond, scheen de vreemdeling hare verlegenheid bemerkt te hebben, hij naderde haar en vroeg, weder in hare moedertaal die haar zoo lieflijk in deooren klonk, en haar vertrouwen inboezemde: Veroor loof mij, mevrouw, dat ik, als hier woonachtig en nauwkeurig bekend, u het beste hotel aanbe veel, ingeval gij nog geen keus hebt gedaan, en vergun mij dan, dat ik het rijiuig van dat hotel voor u ga roepen Mevrouw van Bork was zeer verheugd; zij vond reeds ditmaal eenige woorden meer om hem te danken, terwijl zij er de aanmerking bijvoegde, aan hoe vele onaangenaamheden en verlegenheid eene alleen reizende dame is blootgesteld, die bovendien de taal niet machtig is, en stapte toen in het haar wachtende rijtuig dat haar naar het hotel bracht. De aanbeveling van den vreemde ling bleek eene goede te zijn, de kamers waren elegant en vrolijk, de logementhouder vol onuit- putielijke opmerkzaamheid en voorkomendheid, de kellner, die haar bediende, 6prak fransch en Marie gevoelde zich hier onder die vreemde men- schen behagelijker dan in het huis van haren broe- der, in het stille, bekoorlijke dal, dat haar aan- 1 vankelijk van een rust en vrede had gesproken, die zij echter de weinige dagen dat zij er vertoefd had te vergeefs had gezocht. Den anderen morgen zond zij reeds vroegtijdig de aanbevelingsbrief haars broeders aan den beer Radauer, voegde er haar kaartje bij en ging toen toilet maken, daar zij gegronde hoop voedde, dat de bankier haar spoedig zoude opzoeken. De morgen ging zeer langzaam voor haar voorbij, het werd middag, maar niemand liet zich zien. Treurig, onverschillig zag zij op het gewoel in de straat, die juist op dat oogenblik zeer druk bezocht was, daar de beurs afgeloopen was, toen op eens een vrolijke uitdrukking haar gelaat ver helderde. Het is altijd een aangenaam gevoel, te midden eener groote stad, waar men zich onbe kend en verlaten gevoelt, en slechts vreemde, onverschillige gezichten ontmoet, een bekend ge laat te ontmoeten en Marie zag op dat oogenblik haar reisgezel die met een anderen heer laDgzaam de straat afkwam. Het scheen haar toe, dat beiden naar hare vensters opzagen, vooral de heer die zij heden voor het eerst zag, deed dit herhaal delijk. Zij bedroog zich hierin nietde beer van gisteren richtte zijn blik echter niet meer naar boven toen hij dichter bijkwam. Hij nam voor het hotel afscheid van den andereu, die naar binnen ging en haar weinige oogenblikken later aangediend werd als de bankier Radauer. De heer Radauer was een man, die de veertig reeds gepasseerd was en een tamelijk embonpoint had. De beweeglijkheid zijner gelaatstrekken werd door die zijner tong overtroffen, eD de haast waarmede hij vragen deed om ze met een lachje dadelijk zelf te beaDtwoordeD. Hij zou mevrouw Vod Bork daardoor eenigszins beangst gemaukt hebbep, als zij daardoor niet tegelijkertijd ge legenheid had gevonden, den man wat nader op te nemen, die haar beschermer zou zijn. Er sprak een zekere ijdelheid uit de scherp geteekende, joodsche trekken, die eene zeldzame mengeling van sluwheid en goedhartigheid vertoonden, en de gemaakte, zorgelooze en nou-chalaute toon, waarmede hij haar tienmaal in éenen adem„elière baronne" Doemde, had iets komisch. Overigens ver zekerde hij haar, dat hij zich gelukkig zou ach ten, haar in zijn huis te zien, dat de versamei- plaats van vele, ja hij durfde wei beweren, van

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1