vraag: of iemand geen vrede had niet de 2. Namelijk, alle tegenwoordigen schikten aar den policie-maatregel, hunue tegen heid getuigde van instemming met de issie. Dit bewijst intusschen niet, dat de jen van het plaatsbureau ook vrede hadden, er geen klachten zijn, al heeft Uw verslag- ze niet gehoord. Ik verzeker U, M. d. R. uts-leden met mij, laken dien maatregel ipotisch en onnoodig. De commissie heeft ker niet de vraag gesteld: kunnen wij de pog eenigzins productief maken, door 't ien van plaatsen. Zij had, naar 't zeggen, 100 opgepot, en kon daaruit hare onkosten n, Zij mocht alleen vragenwie hebben bij ïinen recht op plaatsen? Het antwoord ligt !e handin de eerste plaats de kinderen jgschool en al die bij de inrichting behooren fijzers, Commissie en Bestuur; in de 2de ouders of voogden, vervolgens de overige van 't Nut, en als er plaats rest, genoodigden lijk vóór de laatsten eenige plaatsen be de voor uitgenoodigde Commissiën Indien missie deze regeling had in acht genomen, jk, M. d. R. zij zou zich menig hartig en cht gesproken woord, menige ongezouten ischien ongegronde beschuldiging bespaard Het gaat toch niet aan, M. d. R. om aan en moeders van leerlingen, leden van 't lie zich niet aan den dwangmaatregel tot preken van plaatsen wildeo of konden on- rpen, den raad te geven om te zorgen, dat 't openen der deuren zich door de massa moe- en heen te slaan, om dan nog misschien ilaats te veroveren op de achterste reien n Engelenbak. Ik heb toch gezien M. d.R., snzienlijke leden op de Galerij stonden te luiven, zij, kinderen des huizes, terwijl ande- reemdelingen, de beste plaatsen innamen. Is et natuurlijk, M. d. R. dat ouders bij hunne en willen zijn? Laat de Commissie ze dan inne kinderen plaatsen. Maar de Com- schijnt twee categoriën van ouders aan nen. Op de toegangskaarten staat te lezen, aders die in de nabijheid der kinderen zijn, plaatsen kunnen bespreken. Dus wordt ne belasting van 10 cents per hoofd op iefde gelegd. Nu meent zij dat ouders die plaatsen bespreken, niet bij hunne kinderen zijn. Goed, zij worden geconsigneerd naar itergalerij daar kunnen de kinderen zelfs ij hen komen. rraag, en velen met mij hebben gevraagd Schouwburgzaal niet ruim genoeg, om deze ng toe te laten; konden op deze wijze niet leerJingeu en oud-leerliugen, èu de ouders en van 'tNut met hunne dames èn enkele digden eene ruime plaatsgevonden hebben? H. de R. was het niet ruim; het was vol, ol, met allerlei slag van vreemdelingen en ongens. De Commissie stelt trouw op hare rgkaarten Jongens worden niet toegelaten. Waar e dan van daan gekomen Want ze zijn er ;eweest. Ik mag niet zeggen dat ze mij hebben derd, maar de Commissie heeft de binnen- üden gecoutróleerdwaarom heeft ze zich haar programma niet gehouden? Vóór 2 of en vervoegde ik mij bij een Commissaris de vraag, of een kind van het mannelijk bt, 5 a 6 jaren oud, door haar gerekend tot „de jongens." Ik wilde hem, onder mijn le, meênemen naar 't examen, toen in de gehoorzaal. Ik kreeg tot antwoord: is het en meisje, dat kind? Er staat op de kaart: as worden niet toegelaten. Mijne opmer- dat er verschil bestaat tusschen kinderen, ongens," kwam gezocht voor, en mij gronden de oppervlakkigheid der commissie, was )o ondeugend, dat ik haar dupeerde, mijn een jurk liet aantrekken en meênam naar men. Ik verzeker u, dat er nu een menigte leerde jongens waren, echte jongens, met en buizen aan zeer kennelijk „jongens." de Commissie die niet gezien M. d. R. zijn de grieven tegen de Com- ïe. Ik ben „kwaad" en velen met mij. Ik ker u als er op dit oogenblik een plebisciet de Commissie ware uitgeschreven, 't zou haar verkeerd uitloopen. usschen heelt de tijd alle leed en weldra ie misnoegden weer bedaard. Trouwens, alle menschen wil behagen, en in al, Mag heden wel beginnen; Maar kwaad is 't te verzinnen, anneer bij einden zal. ch zou de Commissie voor de zangschool bij een volgend examen minder vijanden :n, wanneer zij deze wenken niet in den sloeg. Een Lid van 't Nut. opmerking zij ons veroorloofd dat de in- er uitdrukkingen bezigt die niet zeer iu lonie zijn met de strekking van het aange- le versje. iien de commissie voor de Zangschool het ig oordeelt tegen deze grieven iets aan te sn, staan onze kolommen voor haar open. Red. j BUITENLAND. Duitschland. De verhouding tusschen Oostenrijk en Duitsch land is in den laatsten tijd vooral met het oog op den nieuwen toestand van zaken, meermalen ter sprake gebracht, Oostenrijk is door Pruisen uit Duitschland gedrongen, maar Oostenrijk heeft Dog een bevolking, die met hart en ziel Duitsch land is toegedaan en die liever toenadering dan verwijdering van Duitschland wenscht, al heeft Pruisen Oostenrijk diep vernederd. Niet onbelangrijk is uit dit oogpunt wat de half-officieele Berlijnsche Provincial-Correspondent schrijft: „Op het oogenblik, waarop de nieuwe inrichting van Duitschland op grond der verdra gen van den Noord-Duitschen Bond met de Zuid- Duitsche Staten haar beslag zal erlangen, ves tigt zich de blik der Duitsche staatkundigen ook op de betrekkingen van het nieuwe Duitsche rijk tot de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, deels met het oog op het Prager vredesverdrag, waarin Pruisen en Oostenrijk zich onderling verstaan hadden omtrent hunne opvatting van de destijds verwachte regeling der Duitsche aan gelegenheden, deels en vooral met den wensch om met het machtige naburige rijk betrekkingen te onderhouden, die aan het gemeenschappelijke verleden zoowel als aan de gezindheid der bei- derzijdsche bevolking beantwoorden. Bij het Prager vredesverdrag was ondersteld dat de Zuid-Duitsche reeeeringen zich zouden vereenigen tot eenen bond, die, naast eene eigen onafhankelijke stelling, tevens in nauwere natio nale betrekkingen tot den Noord-Duitschen bond zou moeten treden. Deze onderstelling is van den kant der Zuid-Duitsche staten niet verwezenlijkt gewordenzij hebben alleen de nationale betrek kingen met Noord-Duitschland aangeknoopt, en wel hoofdzakelijk dour de vernieuwing van het tolverbond eD door de of- en defensieve alliantie verdragen. Niemand koD vooruit zien dat onder de ver heffing van het nationale gevoel, die het gevolg was van den onverwachten aanval van Frankrijk, de Duitsche ontwikkeling zou uitloopen op de vestiging vau een nieuw Duitsch rijk. Noord- Duitschland kon deze uit de vrije bewegiDg van den geest des Duitschen volks ontspruitende ont wikkeling, niet dan met vreugde begroeten. Wat Oostenrijk anngaat, het mag op de nieuwe regeling der Duitsche aangelegenheden het oog vestigen met het gegronde vertrouwen dat alle leden van den nieuwen Duitschen bond met onzen Koning bezield zijn door den wensch om oprecht vriendschappelijke betrekkiagen met den Oostenrijksch-Hongaarschen nabuur aan te kwee. ken, zoo als die door de gemeenschappelijke be langen en door de wederkeerige sympathien ge vorderd worden. Het Duitsche volk mag de hoop koesteren, dat de vastheid en veiligheid zijner nationale orga nisatie door geheel Europa en inzonderheid door de naburige Staten niet alleen zonder bezorgheid) maar rnet voldoening begroet worden, en dat in zonderheid ook Duitschland en Oostenrijk-Hon- garye handen ineen zullen slaan ter bevordering van de welvaart en den voorspoed der beide landen. Onze regeering zal niet aarzelen aan de Oos- teDrijksch'Hongaarsche regeeringdeze verwachting met rondborstigheid en vertrouwen te kennen te geven." België. De liberale partij heeft dezer dageD bij de verkiezing van een lid voor den Senaat iu de plaats van een overleden lid van die partij, de nederlaag geleden. De candidaat der clericale partij, de graaf Louis De Mérode, is gekozen met 3441 stemmen en de candidaat der liberalen, de notaris Maskens, bekwam slechts 2636 stem men. De kiezers waren slecht opgekomen, want er zijn 14,207 stemgerechtigden. In het algemeen echter wordt de nederlaag toegeschreven aan de verdeeldheid in de liberale gelederen, die ook bij de jongste algemeene verkiezingen grooten- deels de zege der clericalen ten gevolge heeft gehad. De thans geleden nederlaag is te opmerkelijker, daar het sedert jaren niet gebeurd was dat te Brussel een candidaat der clericale partij de meerderheid van stemmen bij een verkiezing voor den senaat verkreeg. Ondanks die verdeeldheid iu eigen boezem en de daaruit gevolgde overwinningen der clericalen, heeft het clericaal ministerie 't in de wetgevende kamers hard te verantwoorden en staan de par tijen zeer scherp tegenover elkander. Dit bewijzen op nieuw de discussiën die thans gevoerd worden over de voordracht der regeering om de getalsterkte van het Belgische leger en de eerstvolgende lich tingen van recruten wederom te stellen op het zelfde cijfer als in de laatste jaren. Een felle partijstrijd wordt daarbij gevoerd. De Independence Beige, de banierdraagster van de jonge progressistische partij, karakteriseert deze discussie aldus: „Een redevoering van den heer David, afgevaar digde van Verviers, die den Minister van Justitie, den heer Cornesse, aan zijn beloften herinnerde tot vermindering van de militaire lasten, afgelegd toen hij candidaat voor het Wetgevend Lichaam was, brengt ontsteltenis te weeg op de bank van het gouvernement. De heer Cornesse staat op en verdedigt zich. De heer Frère Orban die reeds vroeger den heer Cornesse verzaking van beginselen had verweten, mengt zich in den strijddaarop volgt de heer Coo- mans. De heer David speelt nog eens duchtig op. De heer Cornesse biedt een wanhopigen tegenstand. De heer Bora neemt hem onderhanden. De graaf De Theux protesteert. Men beraadslaagd uiet meer over het contingent van het leger, maar men he kelt den clericaal en den liberaal." TELEGRAMMEN. Honstantlnopel, 17 December. De expeditie van Jemen tegen Assyrië neemt eene grootere verhouding aan. Meer dan 15000 man van alle wapens zijn reeds tegen Assyrië uitgerukt; meer ander krijgsvolk zal volgen. Athene, 21 December. De Kamers zijn heden zonder troonrede geopend. Washington, 21 December. De benoeming van generaal Schenck tot gezant te Londen is aan de goedkeuring van den senaat onderworpen. llonflenr, 22 December. Geen verandering van eenige beteekenis. Zoowel hier als te Cherbourg zijn vele troepen bijeen, die goed van wapens zijn voorzien. Rijssel, 22 December. Het leger van Manteuf- fel is nabij Amiens verschenen. Waarschijnlijk is het heden tot een treffen gekomen. De Prui sische état-major bevindt zich te Amiens. Londen, 22 December. De Times doet een drin gend beroep op Frankrijk en Pruisen, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. Pruisen be hoort thans duidelijk te omschrijven, onder welke voorwaarden het den vrede wil sluiten. Enge land heeft in dien zin met Oostenrijk onderhan deld, dat zich bereid heeft verklaard den vrede te Tours aan te bevelen, mits ook gelijke stap pen te Berlijn werden gedaan. De heer Von Bismarck heeft daarop zijne meening in eene nota ontvouwd. Florence, 22 December. De Kamer van Afge vaardigden heeft een aanvang gemaakt met de discussie over het wetsontwerp betreffende het verleggen van den zetel der regeeriug naar Rome, als hoofdstad van Italië. Met de doorboring van den Mont-Cénis was men gisteren tot op 12,215 meters gevorderd. Er bleven nog vijf meters door te boren. Londen, 23 Dec. De Times meldt, dat de nieuw benoemde gezant bij het Britsche hof, de gene raal Schenck, in last heeft om, nevens het her openen der onderhandelingen over de Alabama- quaestie, vertoogen in te dienen betreffende de aangelegenheid der visscherijen in de wateren van Canada. De Morning Post bericht, dat de conferentie over de Oostersche quaestie in het begin van Januari a. s. zal worden gehouden. De Standard verzekert, dat het Fransche gou vernement de goede diensten van de Britsche regeering heeft ingeroepen, ten einde voor den gevolmachtigde, die Frankrijk op de conferentie zal vertegenwoordigen, het verlof te bekomen om Parijs te verlaten. De Daily Telegraph meldt, dat de beer Thiers die gevolmachtigde zal zijn. Laatstgenoemd blad meent te weten, dat indien Pruisen de Luxemburgsche quaestie aan een scheidsrechterlijke beslissing onderwerpt, het gou vernement der Vereenigde Staten van Noord- Amerika de scheidsrechter zal zijn. I' i- o in o t 1 li. Utrecht, 23 Dec. Aan de lloogeschool alhier, werd eergisteren bevorderd tot docter in de ge neeskunde, de heer H. Denebamp, geb. te Schoon hoven, na verdediging van een academisch proef schrift: Iets over het phenylzuur." Aau de Hoogeschool alhier is gisteren tot doctor in de verloskunde bevorderd de med. doctor M. Meijer, geboren te Kampen, na verdediging van Stellingen. Rechtszaken. Iu de correctioneele zitting der rechtbank te Leiden, van Vrijdag 23 Deceember zijn veroor deeld G. S. en C. D. beiden te Leiden, wegens dief stal, de eerste tot eene cell. gev. van 1 j. en de tweede tot eene cell. gev. van 6 m. T. V. te Aarlanderveen, wegens niet aangeven van longziek vee, vrijgesproken. J. v. L. te Voorschoten, wegens mishandeling tot eene cell. gev. van een m., eene geldboete van fü of subsid. gev. van 1 d. P. M. te Hellevoetsluis, wegens oplichting, tot eene gev. van 3 j. eene geldboete van 25 of sub. gev. van 2 d. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 23 December. KofOe. Dit artikel verkeert in eene zeer vaste stemming; voor Malang werd grif 34% ets. per ceel besteedt, terwijl voor bijsoorten deze week een levendige vraag was tot vaste prijzen. Suiker. Ruwe en geraffineerd. Bij voortduring in eene zeer aangename stemmingde terughou dendheid der houders is de oorzaak der beperkte omgang. Thee. Met weinig handel. Deze week zijn 80/8 kistjes ordinaire Uxim aangevoerd die tot 90 Cts. te koop is. Rijst. Zonder omgang in de eerste hand. Voor gepeld werden goede prijzen betaald. Specerijen. Zonder handelprijzen gedrukt. Vruchten. Met goeden handel voor de con sumptie. Katoen. Met iets vermeerderde vraag en vaste stemming. Wol. ZoDder handel. Tin. Banca /"75.50 gedaan; Billeton 76. Indigo. Deze week vonden ongeveer 20 kisten Java tot geheel onveranderde prijzen nemers. meekrap. Met kleinen handel in de puike soorten; ordinare kwaliteiten zonder omzet; Ra- cijn f20.50 a f 20.75 vergeefs geboden; men houdt op f 21.25 a 21. Potasch. Stil. Loco Petersburger f 13 te koop. Petroleum. Disponibel f 24.25 waartoe eenige duizende vaten verkocht zijn. Zeeland f23.75 aangeboden. OllPn. Raapolie cont. ƒ53, 52.75; Mei ƒ51.25; Lijnolie cont. ƒ33.75, ƒ34; Mei 36, ƒ36.25 Pa tentolie cont. ƒ57.25 Mei 55.50. Granen. Flauw met weinig handel. meel. 1ste qual. 22, 22.50 2de qual. 20, ƒ21 3de qnal. 17, ƒ19; Keizersmeel 27.50, 29.50. Marktberichten. Amsterdam, 23 December. Rogge, zonder han del; Mei 208. Boekweit stemming prijshoudend. Raapolie 6/w. 5114, vliegend 50; voorjaar 46%, 47%. Lijnolie 6/w. 33%; vliegend 3254 voorjaar 33%, 83% Koolzaad, October 79%, November 80. loAATSTE BERICHTEN. 's-Geavenhage. 23 Dec. (Per Telegraaf.) In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van heden is de behandeling van de crediet wetten voor de Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1871 voortgezet. Bij Hoofdstuk V (Dep. v. Binnenlandsche Zaken) zijn eenige posten vervallen, die, naar geoordeeld werd, minder in eene credietwet behoorden. Het geheele hoofdstuk is aangenomen met 71 tegen 2 stemmen. Het hoofdstuk Marine is vervolgens met algemeene stemmen aangenomen; zoomede dat betreffende Nationale Schuld; Hoofdstuk VII (Departement van Financiën) werd aangenomen met 64 tegen 19 stemmen. Morgen te elf ure is hoofdstuk VIII (Departement van Oorlog) aan de orde. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, van hedeu, zijn ingekomen de gisteren door de Tweede Kamer aangenomen crediet ontwerpen voor de begrooting vaD het dienstjaar 1871. Zonder discussie is met algemeene stemmen aangenomen het adres van rouwbeklag der Kamer aan den Koning over het verlies door de vorste lijke familie geleden; voorts een twaalftal kleine ontwerpen van wet die tegen heden aan de orde waren gesteld. Morgen is de behandeling aan de orde van andere wetsontwerpen. 's-Gravenhage', 23 December. Z. K. H. deprin6 Von Wied is hedenochtend per rijnspoor uit de residentie vertrokken. De gezanten der buitenlandsche mogendhe den, die hunne hoven hebben vertegenwoordigd bij de plechtige begrafenis van prinses Frederik hebben achtervolgens de residentie weder verlaten. Gisteren ongeveer 3 uren ontstond er een begin van brand in de zaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Gelukkig was men spoedig bij de hand en was men, door gebruik te maken van de handbrandspuit van het lokaal, den brand spoedig meester. Toen over halfvier de zaal werd geopend (ruim een half uur na den bepaalden tijd) merkte men veel rook en eene stiklucht op, waar van men eerst later de oorzaak vernam. Officieren der dienstdoende schutterij van 's-Gravenhage hebben zich, onder erkentelijkheid voor de tot nu toe aan het fonds tot instandhou ding der muziek verleende subsidie, tot Burge meester en Wethouders gewend met het verzoek, dat die subsidie met eene jaarlijksche som van 700 moge verhoogd worden. Bij dat verzoek wordt te kennen gegeven, dat de kosten van de instandhouding der muziek, ten gevolge van bil lijke tractementsverhoogingen van muzikanten, belangrijk zijn toegenomen, terwijl de opofferin gen, die officieren zich reeds van het jaar 1861 af hebben getroost, van dien aard zijn, dat die niet vermeerderd kunnen worden, zelfs in billijkheid te bezwarend mogen worden geacht; opofferin gen niet in evenredigheid tot de diensten hun bewezen door het korps, en die dus te zwaarder wegen bij de vele kosten aau den rang van officier verbonden. Zij meenen ten slotte, dat het toch bijna een vereischte is voor de schutterij der residentie een muziekkorps te bezitten, en dit aldaar niet mag ontbreken, terwijl bij gemis van meerdere bijdragen, een voortdurend bestaan van het muziekkorps niet is gewaarborgd. Utrecht, 23 December. Hedenmorgen te 5 mi nuten over negenen is langs deze gemeente met den Rijnspoorweg-trein gepasseerd Z. H. de prins Von Wied, met HD. adj. baron Von Bybra; gis terenmiddag zijn de overige hoofdofficieren van het Pruisische leger, die de begrafenis van 11. K. H. prinses Frederik hadden bijgewoond, reeds langs den Rijnspoorweg naar Duitschland afge reisd. Van de 5 candidaten, die zich óf voor hel eerste ól voor de tweede gedeelte van het Na tuurkundig examen hadden aangemeld, werden heden vier afgewezen en slechts éen toegelaten, namelijk de heer Ph. L. Kooperberg.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3