aan den oorlog tegen Duitschland deel te vaJiÉD. Aan den Eranscheu viceconsul werden i zijne, even openlijk met de neutraliteit het Groothertogdom iu strijd zijnde hande en, geene hinderpalen in den weg gelegd, let valt niet te betwijfelen dat in dit trekken het grondgebied Van het Groothertogdom, Joel hebbende de dienstneming bij de actieve ■vai jsche strijdkrachten, zoowel als in de officieele henkomst van de beambten der Fransche eering en in het feit dat de Groothertogelijke eeriug deze handelingen heeft toegelaten, eene nar ihkenbare schending van de neutraliteit van Groothertogdom ligt. [iermede was dus geschonden hetgeen de nklijke Regeering ter inachtneming van de raliteit des Groothertogdoms gevorderd had. lientengevolge heeft de öndergeteekende, op I van Zijne Majesteit den Kouing de eer aan roothertogehjke Regeering te verklaren, dat ioninklijke Regeering ook harerzijds ten op- ie der militaire operatien der Duitsche legers, door de gewaarborgde onzijdigheid des jthertogdoms niet meer gebonden acht, en rij zich voorbehoudt gevolg te geven aan aanspraken bij de Regeeriug van het Groot- ogdom, met betrekking tot de nadeelen, haar het niet handhaven der onzijdigheid toege- :ht, terwijl zij zich evenzoo voorbehoudt de lige maatregeleu te nemen ter voorkoming dergelijke gevallen, vai lerwijl de öndergeteekende de eer heeft er in§e voegen, dat hiervan mededeeling zal wor- gedaan aan de Regeeringen, die bet tractaat II Mei 1867 hebben onderteekend, neemt :vens deze gelegenheid waar tot de vernieuwde ekering zijner meeste hoogachting Von Bismarck." TELEGRAMME1V. Re ird rrsallles, 20 Dec. (O/fideel). lieden heeft de one van den linkervleugel aan de Loire haven ;ch naar Tours voortgezet, ings den straatweg van Orleans naar Blois inden zich meer dan 6000 Fransche gek wets- die door de Fransche armee zonder genees- iige hulp zijn achtergelaten, in 18den heelt bij Nuits een zeer hardnekkig dit tegen de 1ste en 2de Badensche brigade ts gehad. Het gevecht duurde vijf uren en w e zegevierend voor de onzen. Aan de zijde vijands zijn twee legioenen uit Lyon, bene- het 32ste en 57ste regiment, alsook mobiele es en francs-tireurs, te samen ongeveer 20,000 met J8 stukken geschut, in gevecht geweest, jaud verdedigde zich krachtig in zijne sterke lën en is, nadat Nuits genomen was, bij het Hen der duisternis zuidwaarts teruggetrokken, onze zijde hebben de troepen zeer dapper eden. Het 30ste regiment heeft echter aan- lelijke verliezen geleden. Van dit regiment 13 officieren gesneuveld en 29 gewond. Onder laatsten behoort generaal Glümmer. Prins ielm heeft eeue lichte kwetsuur bekomen, t geheel sneuvelden ongeveer 700 man. De id verloor vele officieren en ruim 1000 man, ijl 16 officieren en 700 ongekwetste man- ppen gevangen werden genomen. Bovendien een groot dépöt van geweren en ammunitie, amunitiewagens en een aantal verschillende ens door de onzen buit gemaakt, irlijn, 21 December. De Provincial Correspon- zegt, dat uit velerlei gegevens de gevolgtrek- mag gemaakt worden dat, als Parijs zich spoedig overgeeft, men zal overgaan tot een al op de forten. adrld, 20 December. De regeering heeft bij ortes een ontwerp ingediend, volgens hetwelk n behoeve van Cuba eene uitgifte zal plaats ien van 40 millioen piasters, rentende S per met eene amortisatie bij jaarlijksche uitlo- De rentebetaling geschiedt om de drie maan- en de uitgifte ter inwisseling van Havana- ibiljetten tot een minimum van 9 percent, üavana-bauk is met de uitgifte der rentebe- g en de amortisatie belast. Een Rijkssubsidie itsluitend voor rentebetaling en amortisatie :md. Ingeval deze subsidie onvoldoende is, de regeering, na de grondbezitters op Cuba iord te hebben, nieuwe hulpmiddelen aan- ?nt\ Mbu.uiit psj ÏIIMDJSH i uitgifte geschiedt slechts voorzoover als we de depreciatie der bankbiljetten der Havana- noodzakelijk en tot ondersteuning vau het icrediet vereischt wordt. Onmiddellijk na de lardiging dezer wet, moet de Havana-bank buitengewone uitgifte van biljetten staken hare gewone uitgifte, overeenkomstig haar int, beperken. Zij mag daarentegen haar ka il verdubbelen, terwijl hare biljetten op het ele eiland op de kantoren ter betaling van ting worden aangenomen, ixemburg, 21 Dec. Er loopt hier een gerucht de Koning van Pruisen een telegram heeft :ht aan Prins Hendrik, waarin gezegd wordt te Versailles eeue rechtvaardiging van het imburgsche Gouvernement wordt verwacht opzichte van de gemaakte beschuldigingen, lat het te hopen is dat er iu de toekomst verwikkelingen zullen plaats grijpen. De Kamer heeft de navolgende orde van den dag aangenomenDe Kamer, met de meeste aandacht onderzocht hebbende het ant woord door den Minister van Staat van het Groot-Hertogdom gegeven op de nota van den Bondskanselier, verklaart dat zij met zelfvoldoe ning daaruit de overtuiging put, dat de beweerde feiten, waarop het ernstige besluit \an Pruisen rust, met bestaan of niet dat gewicht hebben, dat particuliere, valsche en overdreven rapporten er aan hebben toegeschreven. De Kamer is het met het Gouvernement eens dat de Regeering sedert het begin van den oorlog gewild heeft, en nog wil de strengste toepassing van de plichten, door ae neutraliteit opgelegd, en deu meest ab- soluteu eerbied voor de internationale verplich tingen zij wil medewerken tot eiken" maatregel die het naleven dier verplichtingen gemakkelijk maakt om de vriendschapijelijke banden met de naburige Staten hechter te doen zijn. Tegelijker tijd moet zij de overtuiging uiten dat de toestand van het Groothertogdom door het Londensche tractaat gewaarborgd, niet gewijzigd kan worden zonder de vrije en constitutioneels toestemming des Lands, zonder de toestemming van alle Mo gendheden die zich verbonden hebben dezen toestand te eerbiedigen en te waarborgen. De Kamer blijft de hoop koesteren dat Duitschland en de andere Staten ingelicht en voldaan door de ophelderingen van liet Groothertogelijk Gou vernement, zullen voortgaan ons land die wel willendheid te betuigen die allen het tot nu toe betuigd hebben. De verklaring van Duitschland dat het Gouvernement van dien Staat zich ont slagen acht van de verplichting om de neutrali teit van het Hertog in acht te nemen ten opzichte van de militaire operatiën heeft io het land een pijnlijken en smartelijken indruk gemaakt. De Katner is op nieuw versterkt in hare gevoelens van gehechtheid aan het Land, de dynastie en 's Lands instellingen; zij betuigt hare diepe er kentelijkheid voor de toewijding van den Groot hertog en den Prins Stadhouder, die de rechten en belangen ven het Groothertogdom willen ver dedigen. Het adres door het volk aan den Koning- Groothertog gericht, welke manifestatie voort spruit uit de nota van Graaf Von Bismarck, en in welk adres den Groothertog Gordt gesmeekt het land te redden en nimmer toe te staan dat men er over beschikt zonder de vrije toestemming der bevolking, is iu weinige dagen door 43,773 personen geteekend, die den ouderdom van 21 jaren bereikt en burgerrechten hadden. Rijsscl, 21 Dec. Er had te Brionne (dept. Eure) eene schermutseling plaats. De vijandelijkheden zijn te Amiens begonnen. Brussel, 21 Dec. In de Kamer van Afgevaaar- digden heelt de heer d'Anethan, antwoordende op eene interpellatie, gezegd dat oorlogvoerende soldaten, wanneer zij eene wijkplaats zochten op het grondgebied van België geïnterneerd werden. Soms gebeurde het dat eenige soldaten, de grens scheiding van het grondgebied niet kennende, op Belgisch grondgebied kwamen en zich terugtrokken of ontwapend werden. Het gebeurde met den postil lon te Bouillon gaf aanleiding, dat wij hetFransche Gouvernement daarover opmerkingen maakten. De Minister gelooft dat de verbolgenheid der Duitsche bladen veroorzaakt is door de houding van zekere dagbladen, die door vreemdelingen worden geredigeerd. De regeeriug meent het recht te hebben om te verwachten dat de taak haar niet moeilijker zal gejppakt worden door hen die gastvrijheid van België genieten. De Minister geeft aan de drukpers dén raad zich gematigd, v oor- zichtig eu onpartijdig te betooneu, Berlijn, 22 Dec. O/ficieelVersailles, 21 Dec. Nadat de forten in deu nacht van 20 op 21 dezer weder een hevig vuur hadden geopend, gingen heden des voormiddags ongeveer drie divisiën van de Parijsche bezetting tot een aanval op het Ironl van het corps der gardé en het 12dé le gercorps over. De vtjuud is, na een gevecht van verscheidene uren, hetwelk voornamelijk dooi de artillerie werd gevoerd, naar onze voorpos- tensteiling toruggewoi-peh'. Onze verliezen zijn niet aanzienlijk. Havre, 21 Dec. Gisteren heeft te Brionne (de- parlement van de Éure) een ontmoeting plaats gehad tusschen francs tireurs en ongeveer 200 man Pruisische troepen, die de boschrtjke hoogten bezet hielden. Zij werden van daar inel de ba jonet verdreven en trokken naar Bourg Theroulde terug, verscheidene doodeu en gewonden achter latende. Van de Franschen werden slechts 2 man gewond. In brieven uit Bourges van den 13deu dezer wordt gemeld, dat de reorganisatie van liet leger van de Loire volkomeiris. Gemengde Berichten. Bij de rechtbank te Rotterdam werd eergisteren eene zaak behandeld, die op hettalrijk aan wezige publiek een diepen indruk maakte. Het betrof een orgeldraaier, zekeren Van der Haar, 22 jaar oud, die aangeklaagd werd van zijn vierjarig dochtertje met een rotting op verregaande wijze te hebben mishandeld. Bekl. woonde destijds in de Langelljnslraat, waar de buren dikwijls moesten liooren, hoe hij het meisje sloeg en dit op erbarmelijke wijze schreeuwde, hetgeen op 24 October II. zóo hevig was, dat daarvan aangifte bij de politie werd gedaan. De chirurgijn, die het kind destijds onderzocht, nu als deskundige gehoord, deelde mede dat het kind ontelbare striemen op het lijf had, bijna zonder tusschenruimte; over het geheele lijf en aangezicht zag het blauw paarsch en rood, ter wijl er op verschillende plaatsen bloeduitstorting onder de huid had plaats gehad. Ook meeode hij uit het aanwezig zijn van de oude eo versche wonden te mogen opmaken, dat de mishande lingen meermalen plaats gegrepen hadden. De commissaris van politie, die dit bevestigt, voegt er bij dat het afgrijselijk was om aan te zien. Drie buurvrouwen als getuige gehoord, beschrij ven eveneens, hoe zij oor- en ooggetuigen van de mishandelingen zijn geweest, die veelal plaats hadden wanneer het meisje weigerde te bidtien wat haar door hare moeder met vloeken werd voorgezegd. Ook deze laatste schijnt aan de mis handelingen ijverig deel te hebben genomen. Een der vrouwen had de beklaagde booren uit roepen „als zij niet wil vragen, zal ik haar dood laten hongeren." 't Kind was echter te zwak en te bevreesd om de ouders zoodanig arn te spre ken als dezen verlangden. De eerste buurvrouw vooral was zeer veront- Vvaardigd over bet gedrag der ouders. Hoewel moeder van tien kinderen en met het verkoopen van schuurgoed in haar onderhoud moetende voor zien, heeft zij liet kind tot zich genomen en wil het ondaDks hare behoefte groot brengen. De bekl. erkent de laaste mishandeling; de vorige zegt hij, waren niet van zoo'n hevigen aard. „Ik werd driftig," zeide hij, „omdat het kind zich niet behoorlijk gedroeg; dan kende mijoe woede geen grenzen en was ik mijzelf geen meester, maar mijn vrouw .had zich als een rechtgeaarde moeder daarentegen moeten verzetten," waarop de voorzitter aanmerkte, dat hij zich niet als een ontaarde vader moest gedragen. De heer Officier wraakte zeer zijne handelwijze en de onmen- schelijke mishandelingen die hij zijn kind deed ondergaan; hoezeer anders geneigd verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen, wan neer daartoe aanleiding bestaat, achtte hij het wenschelijk, dat deze bekl. de zwaarste straf op gelegd worde, die tegen het misdrijf is bedreigd, en requireerde mitsdien de veroordeeling tot eene gevangenisstraf van twee jaren en eene boete van /'60. De bekl. woont sedert te Utrecht, daar de verontwaardiging zich dermate tegen hem ver hief, dat 't hem niet raadzaam scheen die te braveeren, en ook omdat de permissie, die hij als orgeldraaier van de politie had, na het ge beurde werd ingetrokken. In deze zaak is de uitspraak op aanstaande Donderdag bepaald. Cjremeenteraati van Leiden. Zitting van heden. Geopend te halftwee uren. l oorzitter: de heer Burgemeester. Tegenwoordig, de lieeren: Stoffels, Tollens, Ha- brecht, De Fremery, Hartevelt, Goudsmit, Lezwijn, Le Poole, Eigeman, Buijs, Bijlevelfc, Arerster, Schel- tema, Du Rieu, Dercksen, Cock, Van Heukelotn, Yan Outeren, Driessen, Krautz, Van Wensen en Wtte- waall. De notulen van het verhandelde in de vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling van ingekomen stukken, waaronder: Een kennisgeving van de heeren Hoog en Tiele- man dat ze verhinderd zijn de vergadering van he den bij tel Tronen*-1 n /I y *i .1' r. Aivp.irr Een dispositie van Ged. Staten, waarbij de goed keuring verdaagd wordt van het raadsbesluit van 24 November 11. tot onderhandsche aanbesteding van de werken voor de riolering naar het Btelsel Liernur. Een verzoek vau de typografische vereenigiDg Lau rens Janszoon Coster om haar den 9den Januari de beschikking te geven over de Stads-Gehoorzaal. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten dit verzoek in te willigen. Wordt benoemd: lot lsten hulponderwijzer 3de kl., aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de kl., voor jongens, G. H. De Bok met 16- stemmen. Aan de orJe is: a. De concept verordeningen tut heffing en invor dering eenër plaatselijke directe belasting. in de eerste plaats brengt' de voorzitter in liehan- deling het thaus door de commissie van financiën ner zien tarief, dat B. en Ws. wenschen ingelascht te hebben in de verordening, houdende heffing vau een income- tax -ten einde dit toe te passen waarVrijwillige-aan- gifie yan de klasse waartoe de belastingschuldigen naar hun inkomen behooren, mocht ontbreken. \V ij laten hier dit tarief, mét de daarbij gevoegde opmerkingen volgen „De Commissie gaat uit van de onderstelling dat het do bedoeling is van den Raad, zich te honden aan den enkelen grondslag van de huurwaarde, zooals Burgemeester en Wethouders voordragen. Ofschoon de Commissie eenstemmig van oordeel blijft, dat dergelijk tarief, hoe ook ingericht, altijd hoogst gebrekkig moet zijn en in geen geval past in de bedoelde Verordening en zij zich dus met betrek king tot den ainbtshalven aanslag blijft houden aan het voorstel in haar vroeger rapport neergelegd, zoo is zij echter, bereid als hare meening te kennen te geven, dat een tarief als Burgemeester en Wethouders bedoelea, nog bet best aan zijne bestemming zal be antwoorden, dat wil zeggen, streng genoeg zijn om de incometax niet illusoir te maken en billijk genoeg om niet voor een struftarief door te gaan, wanneer bet wordt ingericht als volgt van'/" 600,tot benedén f 700,Ï2 maal 700,— ii u 800,u n u 900,u u n u 1000,n 7/ u 1100,u 'ft u 1200,en hooger u 800,— 13 n 900,— 14 li 1000,— 15 1/ 1100,— 16 li 1200,— 17 18 van f 60,— tot beneden 80,7 u u 80,J00,8 100,u u a 200,9 n u 200,— 400,— 10 li u 400,— 1/ 600,— 11 maal. Met huurwaarde bedoelt de Commissie natuurlijk de werkelijke huurwaarde, en niet die voor 's Hijks personeels belastiug aangenomen. Misschien is het voorzichtig dit in het artikel uit te drukken en dus den aanhef te lezen als volgt: //Waar ambtshalve aanslag noodig wordt geacht, geschiedt zulks in ver houding tut de werkelijke huurwaarde" euz. Wat betreft deu aanslag ambtshalve van personen die bj anderen inwonen, moet Uwe Commissie upen- hartig "verklaren, dat het haar na rijpe overweging volstrekt oumogelijk is voorgekomen daarvoor eeuigen maatstaf te vinden, welke ook maar van verre op een redelijken grondslag steunt. Elke bepaling daar omtrent is naar haar inzien reine willekeur. Het vermogen van inwonende meerderjarige kinderen, broeders of zusters, en nog erger het vermogen van gouvernantes, dames van gezelschap enz. af te meten naar een deel der huurwaarde van het huis waarin zij toevallig wonen, is naar hare overtuiging volstiekt onmogelijk. Er blijft aldus niet anders over dan althans m dat geval Burgemeester en Wethouders te laten beslissen. Mocht men er nog toe kunuëu kuinen aan deze altijd eu overal den ambtshalveu aanslag over te laten! De werking van de nieuwe belustmg zou er ongetwijfeld vrij wat beter door worded 1 elk geval zal men nu achter het tarief de volgend-, zinsneden moeten voegen //Indien personen bij anderen inwonende en ee zelfstandig vermogen hebbende, ambtshalve muetei worden aangeslagen, geschiedt de aanslag door uur gemeester en Wethouders, behoudens beroep op de Gemeenteraad." Hieruit ontstond een discussie die tot een aller zonderlingst besluit leidde; een discussie door de voor standers van een inkomsten-belasting opgeworpen, waarvan door de tegenstanders van een mcume tax op meesterlijke wijze, we zouden zelfs kunuëu zeggen met 6jne diplomatieke tact, partij werd getruKkeu. Maar tevens spreken we als onze overtuiging uit, dat de wijze waarop het tarief te zamen was gesteld en de toelichting niet anders overlieten dan tut een beraad slaging te geraken, die het thans gevallen besluit ten gevolge moest hebben. Was het oorspronkelijk tarief van Burg, en Weth. een straf bepaliug tegen hen die a tort et a travers eigen aangifte zouden weigeren, het tegeuvvoordige opende vooral aau de vermogende belastingschuldigen den weg om met de meest mogelijke gerustbeiu due eigen aangifte te verzuimen en zich volgens dit tarief naar de huurwaarde te laten aanslaan. De vcruiogendeu zouden dan altijd noodwendig minder betalen dan bij eigeo aangifte. Een bevoorrechting waardoor het hoofd beginsel van een inkomsten-belasting geheel werd miskend en verloren ging. Toen nu eenmaal eeu voorstander van de inkom stenbelasting, de heer Eigeman het ijs had gebroken, door dit halfslachtig tarief te veroordeelen en een beroep te doen op B. ee Ws, ten einde deze te over reden vroegere gemoedsbezwaren op zijde te zetten en alsnog den ambtshalveu aanslag zonder een maat staf aan to nemen, wist de commissie vau finan ciën bij monde van haren voorzitter, den heer bchel- tema dit gevoelen, ook bij de verdere beraadslagingen meesterlijk te exploiteeren ten einde het geheele voorstel tot invoering van een inkomsten-belasting te vermoorden. De lieer Scheltema begon met het voorstei der commissie van financiën zoo sterk mogelijk af ie keuren; het zou strekken tot een bevoorrechting vau de vermogenden, een kwaad dat hj met in bescher ming wensclite te nemen. De commissie van finan ciën was tot dit besluit gekomen met algeneele ter zijde stelling van de leidende gedachte eeoer mcometai. De taak was haar echter opgedragen en nu kwam het haar voor, dat lettende op de discus sie over het vorig tarief, 'de tegenwoordige factor de beste was voor een maatstaf waarnaar B. en Ws. konden aanslaan. De beer Buijs stemde met deze veroordeeling van eigen werk volkomen in Dit tarief stelde het zuiver beginsel vari een in komsten-belasting geheel ter zijde. Hij ondersteunde dus zeer het denkbeeld van den heer Eigeman en achtte het zeer wenschelijk om de vergadering te ■raadplegen over de ter zijde stelling van het tarief en aan B. en Ws. de taxatie naar consciëntie op te dragen als dit noodig ia, behoudens beroep op den raad. Daarop volgde onmiddeHjk de verklaring vah don voorzitter dat de meerderheid vau het dagelijksch bestuur die verantwoordelijkheid bleef weigeren, zoo zelfs dat zij liever tegen de invoering van een in komsten-belasting zouden stemmen. Het voorgestelde tarief zou het dagelijksch bestuur niet verwerpen, omdat bet anders zou medewerken tot de vernietiging van de inkomsten-belasting. Het tarief was in ieder geval een streven otn ten een of anderen tijd, evenals dit te Arnhem het geval is gé- weest, tot een zu.veren toestand te geraken. De beer Le Poole, maar vooral de heer Goudsmit trachtten liet dagelijksch bestuur te overreden up het vroeger besluit terug te komeu en de verantwoor delijkheid van deu ambtshalveu aanslag zoneter vas-ën maatstaf op zich te nenu-n. De laatste kon zich niet begrijpen, waarom B en Ws. als het iiun werkelijk met een inkomsten belastiug ernst was, voor deze verantwoordelijkheid terug Joinedeen verantwoor delijkheid die slechts tijdelijk is, waar zij bij bcruep op den raad, dat vrijgelaten is, geheel van de schou ders van B. en Ws. op den raad overgaat liet eenig verschil tusschen eeu tarief en ambtshalven aanslag was dat B. en Ws in het laatste geval het initiatief m- esten nemen, en dit is zeer zeker de roeping van het dagelijksch bestuur. De V oorzitter bleet bij zijn gevoelen eu noemde het beroep van den lieer Goudsaiit, waar deze er van sprak, of het B. en Ws. ernst was met een inltouv stenbelasting, eeu pressie om iets te doen w,it li ,-n W. niet kunnen doen. De heer Le Poole, voorstander van een zuiv*re inkomstenbelasting, wensclite nu op het vroege» ge nomen besluit terug te komen en stelde danro u voor het oorspronkelijk door de commissie van financiën vastgesteld art 7 atiderüïaal in' de verordening tut heffing eener plaatselijke directe belasting op te nemen Dit artikel 7 luidt aldus: //Zij die v-rzuimen de aangifte te doen-in artikel 5 vermeld, worden door het college van Burgemeester en Wethouders 'zoo noodig ambtshalve aaugeslao n in die klasse waarin naar -zijn meening de n.jlatigeu* 1 behooren. //Hetzelfde college is tevens bevoegd de aanniften welke naar -zijne overtuiging kennelijk onjuist zijn' ter zijde te leggen en daarvoor ambtshalve aanslaé in de plaats te stellen."

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3