kennis van eenig nuttig handwerk, kan ik ver zekeren dat Nieuw Zuid-Waies zonder eenigen twijfel de beste uitzichten voor welslagen in het leven biedt aan matige en vlijtige handswerks- lieden en aan land bou wei s, welke laaste echter sterke armen, kennis van den landbouw en een klein kapitaal om te beginnen moeten mede brengen. Metselaars, steenbouwers, architecten, timmerlieden, schrijnwerkers, kunstdraaiers, sme den, alle soorten van werktuigmakers, kunnen zeker zijn goed en bestendig werk te vinden. Volgens de betrekkelijke wet kan iedereen te gen betaling van 5 shillings per acre eene uitge strektheid land pachten van niet minder dau 40 acres, met bevoegheid om later door aankoop daarvan den eigendom te verkrijgen. De toegang tot. zulke landen langs de groote slagaderen van het verkeer, de verschillende spoorwegen, wordt door het gouvernement eiken dag gemakkelijker gemaakt. Zooals hiervoreu is aangetoond, zijn grond en klimaat gunstig voor de teelt van eene groote verscheidenheid van zeer winstgevende ge wassen, en wij hebben nooit iemand gezien, hetzij handwerksman ol laudbouwer, die ouder de bo venvermelde omstandigheden hier te lande kwam en die niet in een betrekkelijk korten tijd zich een onafhankelijk en welvarend bestaan heeft verworven. (Staats-Courant). Met ingang van den lsten Jan. 1871 wordteen Rijkstelegraafkantoor met beperkte dagdienst ge opend te Warffum. De prijs van een enkelvoudig telegram voor het verkeer niet alle overige Nederlandsche kan toren bedraagt ƒ0.30, terwijl aangaande het tarief voor de berichtenwisseling met het buitenland nadere inlichtingen aan het genoemde kantoor zullen te bekomen zijn. De luitenant ter zee der 1ste klasse J. H. Haak man, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op de stalen kanonneerboot n°. 3, wordt met den laat stee dezer op non-activiteit gesteld. BINNENLAND. Haarlem, 20 Dec. Aan de departementen der Ned. maatsch. ter bevordering van nijverheid, is een afdruk toegezonden van het door den heer M. H. Janssen te Delft bij de tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend adres, om een subsi die voor de oprichting eeuer geregelde stoomvaart van Vlissingen naar de Atlantische havens van Noord-Amerika. Naar aanleiding van dit adres heeft de zaak der stoomvaart op Amerika, in de laatste vergadering van het alhier gevestigde de partement een punt vau behandeling uitgemaakt. De heer A. Van Lennep heeft een overzicht ge geven van hetgeen hier te lande in deu laatsten tijd is gedaan, om zoo mogelijk een geregelde stoomvaart op Amerika te vestigen. Na vele discussiëu over deze zaak, vooral ook aangaande de vrachtprijzen heelt de vergadering zich ten slotte met de navolgende conclusie ver- eenigd. „Dat een geregelde rechtstreekschestoomvaart dienst op Amerika als volstrekt noodig voor onzen handel en nijverheid moet worden beschouwd dat die dienst, mits goed ondernomen wordende, voor eene Ned. stoomboot-maatschappij zulke gun stige uitkomsten belooft, dat zij geacht mag wor den ook zonder subsidie, doch met de medewer king van het Rijk, uitvoerbaar te ziju." Nieuw-Helvoet, 20 December. Ten einde de uieuwjaarsbedelarij te weren, zonder schade voor de mingegoeden, heeft men ook hier met goed gevolg vrijwillige bijdragen ingezameld, waarmede voorzeker meer goeds zal kunnen worden gedaan dan met de centen die veelal door kinderen wor den opgehaald en die dikwijls zeer ongepast ver teerd worden. Met ingang van het volgende jaar zal ook hier eene herhalirigschool voor lager ouderwijs worden geopend. 's-Gravenhage, 21 December. De Hooge Raad (Kamer van Strafzaken) heeft heden uitspraak gedaan in zake: 1°. P. C. De Groot, requirant van cassatie tegen een arrest van het Hof in Utrecht, waarbij hij ter zake van gewelddadig heid jegens een bedienend beambte in de uitoefe ning zijner bediening, waaruit binnen de 40 dagen de dood is gevolgd, ter dood is veroordeeld; en 2°. H. G. Danens, requirant van cassatie tegen een arrest van het Hof in Noord-Holland, waarbij hij als veldwachter te Haarlemmermeer is schul dig verklaard aan overtreding van art. 177 Wet boek van Strafrecht. Het arrest van den Hoogen Raad in de eerste zaak gewezen, strekt tot ver nieliging van het arrest van het Hof in Utrecht en verwijzing der zaak naar het Hof in Zuid- Holland; terwijl het beroep in de tweede zaak is verworpen. Aarlandervken, 21 December. Een treurig on geval heeft alhier plaats gehad. Een welgezeten landbouwer, V. L., was Zaterdag-avond, als naar gewoonte, uitgegaan om dezen of genen buur te bezoeken, toen hij terugkeerende, wellicht door de duisternis misleid, in het water geraakt en verdronken is. Den volgenden morgen heeft men zijn lijk gevonden. De verslagenheid hierover in de gemeente is groot. Hij was toch een man, die immer bereid werd bevonden om een ieder met raad en daad bij te staan. Delft, 21 December. Dezer dagen werd de heer J. J. Meijen, 1ste luitenant bij het Iste reg. ves ting artillerie, alhier iu garnizoen, aangenaam verrast door een keurig album met de photogra- phische portretten van al de onderofficieren bij de [artillerie-instructie-compagnie, te Schoonhoven. De heer Meijen was bij die compagnie, van af hare oprichting, in 1863, tot nu onlangs werk zaam en wist zich gedurende dien tijd, de ach ting en toegenegenheid van de onder zijn beve len dienende manschappen ruimschoots te ver werven, waarvan zij hem door de aanbieding vau dit geschenk een kiesch bewijs hebben wil len geven. Arnhem, 21 December. De heer Dr. O. Pitsch, gewezen omgaande leeraar in den landbouw in de Rijnprovinciën, en benoemd leeraar aan de landbouwschool te Warffum, heeft heden een uitmuntend examen afgelegd, als leeraar in den landbouw, voor de onlangs daartoe benoemde commissie. Een veertiental ingezetenen, doordrongen van de behoefte aan eene inrichting voor warme baden binnen deze gemeente, hebben zicheenige maanden geleden tot eene commissie gevormd en het plan opgevat, eene Arnhemsche badinrich; ting tot stand te brengen. Om verschillende redenen niet iu staat, gevolg aan hun voornemen te ge ven zullen zij hoogstwaarschijnlijk thans deze zaak tot een gewenscht einde brengen. Het benoodigde kapitaal (ƒ30.000), verdeeld in aandeelen van ƒ100 en 50 is nagenoeg voltee- keud, zoodat men kan overgaan tot het onder handelen over den aankoop van een midden in de stad gelegen terrein. Oosterbeek, 21 December. Zondag overleed alhier de heer Hendrik Roodhuyzen. Meer dan vijftig jaren stond hij aan het hoofd der Kost school te Oosterbeek, en mocht in die betrekking menig nuttig ,lid der maatschappij vormen, die zijne leiding tot eer strekt. Algemeen geacht om zijne kennis, heeft hij zich ook door zijne recht schapenheid vele vrienden verworven bij allen, met vrien hij in aanraking kwam. Hij stierf op den hoogen leeftijd van 79 jaren, bijna tot het laatst van zijn leven zich met lust aan zijne schoone taak wijdeode. Zwolle, 20 December. Woensdag en Donderdag 7 en 8 December II., vond alhier het vergelijkend examen plaats voor de vervulling der vacature van hoofdonderwijzer aan de openbare tusschen- school aan de Kamperpoorten-voorstad; 36 solli citanten hadden zich aangegeven, waarvan ech ter slechts 19 opkwamen, terwijl zich 2 gedurende den loop van het examen terugtrokken. Het exa men had zoowel mondeling als schriftelijk plaats en liep over de vakken van het gewoon lager onderwijs. De schoolopziener, Mr. H. E. C. Van Kerckhoff, werd geadsisteerd door de heeren Dr. W. J. A. Huberts, directeur, Dr. H. Kuijper, lee raar aan de rijks hoogere burgerschool, en C. A. C. Kruyder, hoofdonderwijzer alhier. De uitslag van dit examen was, dat de meeste punten ver wierven 1°. D. Laméris, hulponderwijzer te Stad Vollenhove; 47%; 2°. S. De Jong, hulponderwij zer te 's-Hage, 39143°. K. Brinkman Visser, hoofdonderwijzer te Exloo, gemeente Odoorn, 39, en 4". A. H. Hofkamp, hulponderwijzer te Nuis, gemeente Marum, 34, welke in genoemde volg orde door burgemeester en wethouders en school opziener aan den raad werden voorgedragen. Nadat D. Laméris gisterenmorgen in de school, iu tegenwoordigheid van heeren burgemeester en wethouders en schoolopziener en van onder scheiden leden van den raad en der plaatselijke schoolcommissie, onderwijs had gegeven, werd hij in de raadsvergadering van gisterenavond met algemeene stemmen tot hoofdonderwijzer beDoemd. Kampen, 20 December. Voor de betrekking van archivaris dezer gemeente, waaraan een tracte- meut van ƒ1200 'sjaars verbonden is, hebben zich uu reeds 38 sollicitanten aangemeld. Meppel, 20 December. In de herv. kerk is Zondag jl. eeu buitengewone collecte gehouden, tot het doen eener afzonderlijke uitdeeling van levensbehoeften aan behoeftigen van alle gezind ten, die de som van p. m. 300 heeft opgebracht. Meppel, 21 December. Het groote kinderfeest op de lagere scholen dezer gemeente, uitgaande van de afdeeling Meppel van 't Ned. Schoolverbond, daartoe in staat gesteld door ruime giften van de ouders der leerlingen en verschillende belang stellenden, zal a. s. Woensdag-middag een aanvang nemen en tot in den avond worden voortgezet. De collectie prijzen, bestaande uit onderscheiden voorwerpen van nut en vermaak, is aanzienlijk; al de leerlingen worden feestelijk onthaald, ter wijl de heer Bamberg uit Groningen is ontboden, om de feestvreugde door een te geven voorstelling te verhoogen. Groningen, 20 December. Dezer dagen heeft zich hier de vennootschap: „de Groninger Volks gaarkeukens" geconstitueerd. De eerste serie (ƒ8000) van het maatschappelijk kapitaal van 24,000 is reeds volteekend. Tot bestuursleden zijn benoemd de leden der voorloopige commissie: Mr. C. C. Geertsema, J. D. Schutter, H. Smith, P. Brug- mans en P. Haan, benevens de heeren Jhr. Mr. Lewe Quintus en Dr. L. Ali Cohen. Zoo als men weet is de stoot in deze gegeven door de depar tementen der Ned. Maatschappij van Nijverheid en 't Nut van 't Algemeen alhier. Stolwijk, 21 Dec. In de gepasseerde week werd de eerste avond-godsdienstoefening in ons nieuw kerkgebouw gehouden. In de daarop toepasselijke leerrede werd door den predikant hulde ge bracht aan de heeren kerkvoogden, voor hunne ijverige zorgen bij het verschaffen van de ver lichting betoond. Hoogkveen, 20 December. Het aantal sollicitan ten naar de betrekking van boekhouder bij de I burgerlijke armen-administratie, is geklommen I tot 163 personen van allerlei rang en stand. Het salaris bedraagt ƒ500. Eerstdaags zal de benoeming geschieden. Vledder, 20 December. Door den Commissaris des Konings in Drenthe, zijn, ten gevolge van bet uitbreken der kinderpokken in het oostelijk gedeelte dezer provincie, de gemeentebesturen aangeschreven om voorzorgsmaatregelen te ne: se tegen de uitbreiding der ziekte, met opgave hei daartoe dienstige middelen. ddel Roermond, 20 December. Dezer dagen is, i Daai terechtzitting der arrond.-rechtbank alhier, odig Lemmen, schaapherder in dienst van den veel ndei delaar M. Nyssen, te Horst, veroordeeld in r tr geldboete van ƒ100 of gevangenisstraf van lt dat gen, wegens het over de Pruisische grenzen o rlogi Nederland invoeren van 735 schapen, we mt j mede bij het vonnis zijn verbeurd verklaard is. I aan Eindhovensche kooplieden zijn verkochti is ri 1 ƒ9 per stuk. ;ens rge Geld.- en Efllectenmarkt. wijzen? Behoorde zij niet tot een oude adelijke fa milie, al was de vroegere glans van haar naam ook oogenblikkelijk door het stof der armoede en ver getelheid verduisterd? kon het de voorrechten die het schoone meisje boven zoo velen bezat, ook ver donkeren, dat haar vader, een ijverig aanhanger van Bonaparte zich bij de Bourbons gehaat maakte, dat haar broeder nagenoeg als een avonturier was vertrokken Bork voerde dus met een vrolijk, onbekommerd hart zijne vrouw in zijne woning en was er zeer te vreden onder, dat hij als een overtollig gewor den lid der hoogere kringen, en slechts in de hoe danigheid als uitmuntend ruiter, tot onder-directeur aan de rijschool te Saumur werd geplaatst. Hij was verheugd, zijne vrouw de kreuking te kun nen besparen, dat hij om harentwille koel en onverschillig werd behandeld, en de eenvoudige levenswijze te Saumur was bovendien veel uieer overeenkomstig hunne bescheidene middelen, als de pracht en de weelde van het weelderige hof leven. Daarom verheugden zij zich over de geluk kige afzondering, waarin zij voortaan zouden leven, waar hunne liefde als eene wonderbloem in schitterende, onverganklijke pracht bloeide; en toen hen na verloop van een jaar, een gezonden knaap werd geschonken, scheen het geluk wer kelijk al zijne gaven over het jonge paar te heb ben uitgestort. En toch vond men nog aanleiding tot nieuwe vreugde; want even na de geboorte van den kleinen Felix, werd mevrouw Van Bork verrast door een bezoek van haren broeder die uit West- Iudië was teruggekeerd. De chevalier de St. Au- biu was toenmaals, hoewel veel ouder dan zijne zuster die de jongste was, nog altijd een statig man die er zeer goed uitzag. Hij had veel gezien en ondervonden, alle genietingen des levens ge noten, maar ook de last der zorgen gedragen, en 1 steeds op zich zelve aangewezen, had hij zoowel moeilijke als aangename omstandigheden over- woDoen en doorleefd, om met dezelfde bedaard heid en overleg andere, betere plannen te ont werpen. Hij had zich nimmer veel om zijne familie bekommerd, daar hij als de oudste van een tal rijk gezin, waarvan echter niemand dan Marie was overgebleven, reeds zeer vroeg de wereld ingezonden, en op zichzelve aangewezen was. Hij gaf de studie in de rechten, waarvoor hij bestemd was op, om de opgaande gelukszon van Napoleon te volgen en werd daardoor, sedert dien tijd, tengevolge van den gekozen krijgsmansstand die hem dan hier, dan daarheen voerde, nagenoeg een vreemdeling iu het ouderlijke huis. De zus ter kende dus zeer weinig van zijne neigingen en zijn karakter, over het geheel genomen zeer weinig van zijn geheele leven, en het was dus eigenlijk slechts den naam van broeder, die hen i aan elkaar verbondt, en hare vreugde bij zijne komst verklaarde. Wat de beide zwagers aangaat, zoo stonden zij wel in vriendschappelijke, maar juist niet in har telijke verhouding tot elkaar. Het beleefde, maar steeds bedaarde en meer achterhoudende gedrag vau St. Aubin paste weinig bij Bork's warm hart en zijne vrolijke openhartigheid, en er bleef dus iets vreemds tusschen hen, dat Bork pijnlijker aandeed dan den chevalier, die dien toon passend scheen te vinden en van zijne zijde, niet het minste tot een inniger verkeer deed. Ook omtrent zijne plannen voor de toekomst liet hij zich niet uit; degenen die even als St. Aubin zoo vroeg zelf standig en altijd alleen geleefd hebbeD, zijn dien aangaande zelden mededeelzaam en Bork en zijne jonge vrouw hadden te veel tact, om naar iets te vragen, dat hij niet vrijwillig met hen besprak. Zijne kostbare gewoonten en behoeften, en de zorgeloosheid waarmede hij dezelve bevredigde, deden veronderstellen dat hij vermogen bezat, hetgeen zijne zuster met geheel onbaatzuch tige vreugde opmerkte, en het haar verklaar baar maakte, dat hij spoedig het woelige leven vol afwisseling in Parijs, boven dat in het stille Saumur verkoos. (Wordt vervolgd.) isr d C ei irmi ie eert sti Amsterdam, 13—19 December 1870. De eene dag voor en de andere na ga beurs blijken van eene lusteloosheid als sedert lang niet in die mate beheerschte, waaruit zij dan ook niet door de een of at ie;d heftige gebeurtenis werd opgewekt. Bovend ,jer rust de speculatie, of wel zij bereid zich voor op dingen die aanstaande zijn, wanneer de stro van nieuwe leeningen, waarvan de success aankondiging met alle grond eerlang wordi jlcm gemoet gezien, aanleidingen te over zal ge tot allerlei soort van geldbelegging en spt latie. Voor het oogenblik echter gaat er niets menswaardig om zoodat de fluctuatiën deze dan ook uiterst gering waren. Bijna de eenig ;par uitzondering hierop, maakte enkele Noord-Ai rikaaDsehe-spoorweg-fondsen, vooral de St.-l en Pacific die sedert opkwamen: 1'. sectie 68 tot 6744, 2°. sectie van 6244 tot 66j(, gec solideerden (sedert 12den) van 61 tot 6544 en gatiën 1869 van 64ji tot 68 pCt. doch heden ren die allen weder lager en wel, wat de laatste soorten betreft, tot 65, 64 j en 66jf« p gedaald. Den liefhebbers wordt thans de gelegeuh om opengesteld tot deelnemiug in eene 8 pCt. ge ,n leening voor den Staat Florida, groot Ds. 4,000,0 in goud tot den koers van 80 pCt. bij Holjé Boii vatn c. s. en in eene andere voor de Um |jet states Freehold Land- und Emigration Compi (de Laod en Emigratie Maatschappij der Ven nigde Staten van Noord-Amerika) groot 2% lios dollars, rentende 7 pCt. in Hypotheek ot gatiën, bij Wertheim en Gompertz, tot den ka van 70 pCt. De geachte namen die hunne firma's lees voor de introductiie dezer leeningen, doen moeden dat het hier om eene goede geldleen te doen is; want zeker een belegging tegen, pCt. rente is niet te versmaden wanneer zij ircot 1 ii one drul ;h d De )g ach De s v ooU or teil: h ut it z dee be led r v uet site de A liede is en naar het ons toeschijnt valt daar dezen niet aan te twijfelen. BUITENLAND. idi )ei rsp Mo bot ble ei Duitachland. Aangaande de overgave van Phalsburg Montmédy deelt de Kiln. Zeit. de volgende bijzo derheden mede gedagteekend Phalsburg 16 Der get Na de capitulatie der vesting Phalsburg tro ken wij heden de stad binnen, nadat ze 17 wekt ingesloten was geweest. De bezetting deed afstai My van alle militaire eer wat de overgave betre Den dag dat wij met vliegende vaandels Phalsbu binnen trokken zal niet licht vergeten worde De bezetting, 53 officieren en 1828 man, waarvi het derde gedeelte uit mobiele gardeD beston werd per spoorweg naar Rastadt geëxpedieer en een gedeelte der belegeringstroepen bezette de stad. De gevangenen zoowel als de burge der stad waren blijkbaar verheugd over hunt ïz' verlossing, maar de laatsten waren zeer teleu gesteld toen zij vernamen, dat huD leger ver in hi Zuiden, in Parijs of in 't Westen bij de zee stom daar zij het op korten afstand der vesting waai den. Men hoorde ook hier weder het gewone „Wij zijn verkocht, verraden," hoewel bij de capi ,rd tulatie voor het zielental der geheele stad no slechts voor een halven dag levensmiddelen tooi handen waren. Sedert de laatste zes weken h: Diemand hunner meer vleesch gezien, en gerui men tijd moest het kruit de plaats van het zou vervullen. Wanoeer men bij die groote ontbe ringen bedenkt, dat de stad door de artillerie verhouding nog meer geleden heeft dan Straats burg, en dat de zoogenaamde zwarte ofpestpok ken een tijd lang epidemisch in de stad heerscb ten, zoo mag op de bezetting en de burgers vai Phalsburg zeker als een lofwaardig voorbeeld voo verscheidene vestingen en de Fransche legerschs ren gewezen worden. Ongeveer 60 huizen zijl plat geschoten, benevens de in zuiver gothischet stijl gebouwde kerk, die nog slechts als eem ruïne daarstaat. Morgen zullen de insluitingstroe- :u pen naar Straatsburg aftrekken en de vestioi een nieuwe bezetting krijgen. Nadat de kommandant van Phalsburg het bericht der nederlaag van het Loire- Noorderleger, de capitulatie aangeboden had wees hij echter de gestelde voorwaarden als os aannemelijk van de hand, maar gaf zich daaro; eenige dagen later aan den majoor v. Giese op genade of ongenade over. De gTonden der over- ibbi I Gei de rd isti rm Ier ite |lf isfsh er rij k 01

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2