f was het dat de drukkende atmosfeer in de zaal haren drukkenden invloed op sommige instrumen ten deed gevoelen, een omstandigheid, die bestemd scheen op wreede wijze de illusie te storen, dat op aarde het volmaakte niet wordt aangetroffen. Wij vernemen dat het met de zaken van het Leesmuseum zeer goed staat. Het aantal nieuwe leden bedraagt reeds een 50tal, ofschoon op de lijsten der voorgestelde leden, die telkens worden aangeplakt, nog altijd vele namen ontbreken van mannen, die aan eene voor Leiden zeer belang rijke inrichting hunne medewerking niet mogen ontzeggen. Naar wij vernemen is het Bestuur, door de vrijwillige inschrijvingen der tegenwoor dige leden, bijna geheel in staat gesteld, om de kosten voor het geheel nieuwe ameublement en wat er verder noodig is te dekken. Ook met de keuze van een concierge schijnt men zeer geluk kig geslaagd te zijn. De wijze waarop de heeren Gebr. v. d. Hoek de lokalen hebben doen in orde brengen toont in alle opzichten, dat zij van hunne zijde ook niets onbeproefd willen laten om het plan te doen gelukken. Met ingenomenheid vernemen wij dat er in 't begin van Januari a. s. weder eene Soiree Mu- sicale zal gegeven worden, door de heeren H.en S. tot vergrooting van het grondkapitaal ten be hoeve van het Evang. Luth. Wees-en Oudelieden- huis alhier. Tot dit goede doel hebben welwillend mede werking toegezegd: Mej. Louise Kiehl, Chanteuse, Mej. S. 15Pianiste, de heer L. Lubeck van Hamburg, Violoncellist en de heer A. J. Wetrens, Viool. Wij twijfelen dan ook niet als men de namen dezer welwillende medewerkers gadeslaat met het oog op het bekende doel en de nood waar mede ook dat gesticht in de toekomst door de jaarlijksche vermindering der stedelijke subsidie wordt bedreigd, of eene algemeene deelneming zal de pogingen van de heeren H. en S. met eene schoone uitkomst beloouen. Wij zijn verzocht mede te deelen dat de in- schrijvings-lijst ten behoeve van de noodlijdende ingezetenen van Straatsburg heeft opgebracht de som van f 22S.50, benevens eene gift, bestaande in een bankbillet van f 60 van N. N. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 160 tot 199 vol wassen personen en van 60 tot 85 kinderen. De heer Mr. S. Van Houten, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal binnen kort in de afdeeling Koophandel der maatschappij Felix Jle- rilus te Amsterdam, het onderwerp der inkomsten belasting behandelen. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken vergadert heden de commissie voor de droogma king van een gedeelte der Zuider-Zee. De Minister van Financiën heeft benoemd tot brievengaarder te Warlfum der Rijkstelegraaf klerk J. Hekkema. Volgens mededeeling van Zr. M. consul te Harre, is de Boueden-Seine door de Franscke regeering in staat van blokkade verklaard. Ingevolge machtiging des Konings zullen met de maand Mei 1S71 de garnizoensveranderingen plaats hebben als in het hieronder volgend overzicht is vermeld Van het 1ste reg. inf. het 3de bat. 3de en 4de compagnie van Dellzijl naar Leeuwarden; het 4de bat. 4de en 5de comp. van Leeuwarden naar Delfzijl. Van het 3de reg. int'. 1ste bat. 1ste en 2de comp., vau Vlissingen naar Neuzen; het 3de bat. 3de en 4de comp. van Neuzen uaar Vlissingen. Van het 5de reg. inl*. 1ste bat. 2de, 4de en 5de comp. van Willemstad naar 's-Bosch; het 2de bat. 1ste, 2de en 3de comp. van 's-Bosch naar Heusden. Van het 7de reg.inf.de staf van Utrecht naar Amsterdam; het 1ste bat. van Hoorn naar Utrecht; het 2de bat. van Utrecht naar Hoorn; het 3de bat. van Den Helder naar Amster dam het 4de bat. van Amsterdam naar Den Helder. Van het 8ste reg. inf. 1ste bat. van Arnhem naar Doesburghet 3de bat. van Doesburg naar Arnhem. Van het rog. huzaren het 2de escadron van Amster dam naar Haarlem; het 3de escadron van Haarlem naar Amsterdam. Van het 1ste reg. vesting-artillerie het 8ste comp. van Delft naar Brielle; het 10de comp. vau Brielle naar Delft. Bij besluit van 9 December jl. zijn in het Groot hertogdom Baden de bepalingen van het besluit van 16 Juli dezes jaars ingetrokken, ten gevolge waarvan het vertoonen van een buitenlandsch paspoort voor de toelating in het Groothertogdom niet meer ge vorderd wordt. De 2de luitenants bij het korps mariniers J. W. Van Riel en H. J. Jolles, worden met den 21sten dezer respeclivehjk geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en fregat met stoomvermogen Admi raal van Wassenaer. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. 1871, ter ver vanging van do op 31 Dec. e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van do geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemdvoor Z.-H.: Dr. F. H. Blom Coster, te 's-GravenhageDr. J. A. Boogaard, hoogl. te Leiden; Dr. K. A. Rombach, to Leiden; P. J. Haaxman, apotheker te RotterdamG. W. Boot apotheker te Gorkum; en met ingang van 1 Jan. 1871 benoemd tot plaatsverv. leden van de ge- neesk. raden: voor Z.-H.: Dr. J. M. Addink, te's-Gra- venhago; Dr. H. Boursse Wils, te LeidenDr. G. P. Buchner, te GoudaW. Robertson, apotheker te Rot terdam F. J. Moet, te 's-Gravenhage. Z. M. heeft aan K. F. A. Bar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lsten luit.-adj. bij de dd. schutterij te Rotterdam, en als zoodanig benoemd H. Ceelen, thans sorgeant-majbij het reg. grenadiers en jagers. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. 1871, benoemd tot districts-veeartsenJ. A. Alers, te's-Gravenhage; A. J. Januë te Roermond; J. Hufinagel, te Haarlem C. A. W. Van Hoorn, te 's-Gravenhage; en J. C. Bilroth, te Noordhorn. Z. M. heeft aan Mr. E. J. Asser, procureur te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds orde, hem door Zijne Majesteit den Koning der Bel gen geschonken. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der art. voor de landmacht in West-Indië, tot kapit. de 1ste luit. W. C. Willemsen, beiden van dat wapen. BINNENLAND. 's-Gravenhage, 17 December. De adv.-gen. Mr Karseboom heeft in de zitting van den Hoogen Raad van gisteren eene uitvoerige conclusie ge nomen in de zaak van Mr. J. J. Van Augelbeek, Eiseher, Procureur Eijssell tegen den Staat der Ne derlanden, gedaagde, procureur Francois. De Adv.- gen. ving aan met er op te wijzen, dat deze zaak eene algemeene, meer dan gewone bekendheid had verkregen, zoowel om de hooge betrekking die den Eiseher had bekleed, als ten gevolge van zijne klachten over willekeurige handelingen die hem door den Minister van Koloniën en den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië zouden zijn aangedaan. Deze zaak had te meer ruchtbaarheid verkregen door hare bespreking in de Tweede Kamer, waar zij aanleiding gegeven heeft tot het vragen en bekomen van schriftelijke inlichtingen van den Min. van Kol. Adv.-Gen. erkende dat de Eiseher eene schriftelijke klachte tegen die hooge Staatsambtenaren had ingebracht, waarop aan den adressant is te kennen gegeven, dat zoo de aangeduide handelingen al strafbaar waren, de Procur.-Gen. bij den Hoogen Raad onbevoegd zou zijn eene strafvervolging in te stellen. Hij was het volkomen met een der pleiters eens, dat de parlementaire debatten geen invloed behoeven en hij voegde er zelfs bij, niet mogen uitoefenen op de beoordeeling van de burgerlijke vordering door den rechter. Adv.-Gen. bepaalde zich dan ook tot eene beoordeeling van de verschillende vorde ringen door den Eiseher ingesteld. Hij deed daarbij uitkomen, dat de Eiseher wel degelijk op eigen verzoek eervol is ontslagen als raadsheer in het Hoog Gerechtshof van Nederl. Indië en als Indisch ambtenaar, en dat dit blijkt uit de eigen stukken door den Eiseher ingeleverd. Na dit in het breede te hebben uiteengezet, concludeerde Adv.-Gen. ten deele tot niet ontvankelijk verklaring van den Eiseher in zijne ingestelde vordering en ander deels tot afwijziging daarvan. Uitspraak 27 Jan. De heer Mr. H. A. (Hartman, substituut- gritlïer bij den Hoogen Raad der Nederlanden genoot het voorrecht gisteren gedachtenis te vieren van,zijne benoeming tot die betrekking voor 25 jaren (16 December 1845.) Utrecht, 17 December. Voor de serie ad ƒ50,000 in de geldleening ten laste van deze gemeente is den 15den 11. ingeschreven voor 193,000. Arnhem, 17 December. Ook hier is dezer dagen een recreatie-zaal voor militairen in de kazerne ingerichtzij voldoet zeer goed aan hare bestem ming. Voor geringen prijs kan de soldaat zich daar koffie, brood, bier en andere benoodigheden verschaffen, hij vindt er gepaste lectuur en wordt er van tijd tot tijd op muziek vergast. Het nette amblement, ten deele door de man schappen zelve vervaardigd is zeer doeltreffend. De inrichting is door de zorg van eenige heeren officieren tot stand gekomen. Gisteren stond voor het Prov. gerechtshof van Gelderland een ware paria der maatschappij terecht, zekere Terschegget nl. die na op 1 Au gustus uit het militaire detentie-huis te Leiden ontslagen te zijn (nadat hij ook vroeger reeds wegens diefstal veroordeeld was geworden) uit het ouderlijk huis, waarheen hij terugkeerde werd verstooten, bij niemand werk kon krijgen daar hij geen papieren kon overleggen, en toen eindelijk te Ingen bij Tiel een hooimijt in brand stak alleen met het doel om inaar «van de straat te komen,'' zooals hij zich uitdrukte. Terstond na het volbrengen van zijn misdrijf gaf hij zich dan ook zelf bij de politie aan. De adv. Gen. vond in de omsiandigheden, die de besch. tot zijn misdaad hadden gebracht, aanleiding om de minste straf, namelijk 5 jaar tuchthuisstraf tegen hem te requireeren. De verdediger van de beschuldigde, Mr. K. G. De Meijier wees nader op den ongelukkigen toestand van den beschuldigden enconcludeerde, dat het den Hove mocht behagen de lichtste straf op hem toe te passen. Het hof veroordeelde Terschegget tot een tucht huisstraf van 5 jaren. Zutfen, 16 December. Dezer dagen is hier op gericht eene „Landbouw-Vereeniging," die zich ten doel stelt1°. Het verkrijgen van betere voor waarden bij landverpachtingen, 2°. tegemoetko ming van die pachters, die buiten hunne schuld iD de onmogelijkheid geraken om hunne ver plichtingen na te komen. Het aantal leden der vereeniging bedraagt tot dusver 66. Voorst, 16 December. Sedert 1857 zijn in deze gemeente zes nieuwe scholen gebouwd waarvan eene in vereeniging met de gemeente Apeldoorn, terwijl in de laatste 4 jaren meer dan vijftig ki lometers grindwegen zijn aangelegd, zonder tol heffing en zonder verzwaring der gemeentelasten. Groningen, 16 December. Door een der aan zienlijkste familiën die echter onbekend wenscht te blijven is aan de militairen van het garnizoen een fraai biljart met de daartoe behoorende toe stellen ter geschenke gegeven voor de recreatie zaal in de kazerne. De leden van het Groninger studentenkorps Vindicat atque Polil" hebben wegens het overlij den van H. K. H. Prinses Frederik, voor den tijd van zes weken den rouw aangenomen. Tilburg, 17 December. Door de gemeente zijn ongeveer 227 hectaren, heide en broekvelden en water, welke sedert jaren geene inkomsten op leverden, publiek verkocht voor de som van p. m. ƒ7800. Deze gronden die thans in handen van particulieren zijn overgegaan, zullen waarschijnlijk tot mastbosschen worden aangelegd. BUITENLAND. Frankrijk. Er bestaat hier een groot verschil van gevoel zoo schrijft de te Parijs ingesloten corresponds van een der Engelsche bladen, over de vraj, wanneer het eind der belegering zal komen; ieder, in en buiten den kring der bewindsliedsïar schijnt dienaangaande eigene denkbeelden te heL, ben. Doch wanneer een stad met twee milh&J, inwoners tot hunne voeding zulke middelen mo te baat nemen, als Parijs thans doet, schijnt, het niet zeer lang meer te kunnen uithoudeL er worden nog dagelijks portiën dierlijk voedMaj,e uitgedeeld, maar het is een zeer geringe b£| j veelheid. „Zoodra het eenmaal zeker is dat er geen ontj van buiten meer is te verwachten, zal Par. denkelijk wel voor de harde noodzakel heid zwichten. Thans geven al de dagblad alhier den raad om te vechten zoolang er een stuk brood overschiet, onverschillig wat uitkomst mocht zijn; doch het is eene beken waarheid dat eene stad nooit minder van ca: tuleeren verwijderd is, dan wanneer zij dre; den eersten man die van overgave spreekt op knoopen. De meerderheid der bevolking zouze nu de vraag naar de nuchtere inzichten van gezond verstand beslissen indien zij durfde; doft; Trochu is haar man; en tot haar innerlijk r(os;e driet wil Trochu niet van capitulatie hooren „De Parijzenaren, vooral de nationale gatl bogen op hunne houding, die zij heldhaftig n men; de waarheid is dat zij negativen moed,cj moed tot het dragen van ontbering en onger betoonen doch voor operatiën buiten de verschi ste omwalling kan Trochu enkel staat maken de linietroepen en de mobile garde, die hier zi; van de Parijzenaren heeft hij hoogstens „zedelij ondersteuning" te verwachten. „Engeland zal, vertrouw ik, nooit eenen vijaj|ell zijn grondgebied zien binnen dringen; doch dien het die ramp moest ondervinden, zou wel doen met te behartigen hetgeen hier stede thans leerrijks voorvalt. Er moet get half-militaire en half-burgelijke krijgsmacht Engeland zijn; allen die aan 'slands verdedig; deel nemen, moeten er worden gehouden om aan de stipste krijgstucht der soldaten te onclfeet werpen. Voor de verdediging van Parijs is nationale garde in de daad nutteloos: zij i ook onder de wapenen burgerij blijven, en is de daad enkel een gewapende volksmassa. „Belangrijke bijzonderheden betrekkelijk dienst der nationale garde werden hier de dagen in de Revue des deux Mondes medeged daarin wordt door eenen bekenden Franscl schrijver gezegd dat „„de weerspannigheid nationale garde tegen de krijgstucht zonderl afsteekt bij de vaderlandsliefde der taal die voert, en dat de houding van maar al te bataljons, deels door dronkenschap maar di ook door onderscheiden andere oorzaken, sle Ikei 1 De ki ruis jHe bill in lam tere rem llie Va >d ronc ;en hitri :n De ilijl nor hn i lan ihie o 1 zle ich ♦den ent jan and lan. lede lan (ft! iet kert len Ivel lie jok Blijkens de jongste berichten uit Bordea e; j heeft het thans aldaar gevestigde Bewind een lrijei oorlogschepen uit de Middelandsche Zee ontboi ;icjj om op Frankrijks zuidwestkusten te kruisen vaai beveiliging der havens en om de communicat ;prjD ter zee open te houden. er s De heer Thiers is het Bewind van Tours n Bordeaux gevolgd; hij wordt, naar men verzet door den heer Gainbetta en diens ambtgenooj in aangelegenheden van gewicht steeds ger pleegd Daarbij wordt gevoegd dat de heer Thiers houdend aandringt op het uitschrijven van a meene verkiezingen tot samenstelling eener n nale volksvertegenwoordiging, welke met Bewind de verantwoordelijkheid voor de ni regelen tot 's lands verdediging in, het geval vi| iet fijne tan itaat; traal theos loen 'rui; triun ij lie a genoi Itorie oefening. In 1826 gaf hij zijn eersten bundel novellen uit en schreef met eenige anderen eene vaudeville, die met goed gevolg aan de Porte St.-Martin werd opgevoerd. In 1829 werd zijn eerste hist, drama Henri III cl sa cour opgevoerd, dat groot opzien baarde en als een meesterstuk der nieuwe romantische school beschouwd werd. Reeds den volgenden dag werd hij door den her tog van Orleans, die de eerste voorstelling had bijgewoond, tot zijn Bibliothecaris benoemd. Na de Juli-revolutie waaraan Dumas deel nam, werd, zjjn naam als letterkundige meer en meer be kend en gevierd door de verschillende, elkander spoedig opvolgende drama's: Charles III chez, sei grands vassaux(1831), Richard d'Arlington, Antony enz. Du mas bepaalde zich echter niet alleen tot het dra matische gebiedmet de hem zoo eigen vruchtbaar heid schreef hij romans, novellen,gedenkschriften, reisbeschrijvingen, enz. en bekleedde spoedig eene eerste plaats onder de schrijvers van naam van zijn landvooral zijn Le Comte de Monte-Cliristo, die oorspronkelijk in het Journal des DébatsLa Reine Margot, dat het eerst in de Presse, en Le Vicomte de Dragelone, die spoedig in het buitenland in ruime mate verspreid werden, verleenden den naam van Dumas eene buitengewone populariteit en verschaften hem alleen een jaarlijksc.il inkomen van meer dan 200,000 franken. I Als historiograaf vergezelde hij den hertog van I Montpensier op zijne huwelijksreis naar Spanje j en bezocht daarna de noordkust van Afrika. Later nam hij deel aan de veldtochten van Garibaldi in Sicilië en Napels en was dan ook in 1S60 gedurende eenige maanden directeur der Musea te Napels. Alles wat men verhaald heeft aangaande de werkzaamheid van den grooten romancier, over treft volgens getuigenis van ooggetuigen de stout ste verbeelding. Het is waar dat Dumas in zijne on vermoeide werkzaamheid door een ijzersterk gestel gesteund werd, dat hem de grootste inspan ning ongestraft deed trotseeren. Hij werkte op ieder uur van den dag of nacht; hij streefde altijd voorwaarts, hij dacht nooit aan hetgeen achter hem lag en bekommerde zich niet om den dag van morgen. In alle jaargetijden vond men hem bij het aanbreken van den dag aan zijne schrijftafel, in zijn overhemd en pantalon. Den forschen nek en de breede borst, die zijne groote lichaamskracht kenmerkten, waren steeds geheel vrijgelaten. De natuur had liem alle hare gaven kwistig toegeworpen en hem niets onthouden; een buitengewonen geest en tegelij ker tijd eene ongemeene spierkracht, gezondheid, een verwonderlijk geheugen en eene mate van bevattelijkheid die voorbeeldeloos schijnt. Een zijner vrienden deelt daaromtrent o. a. het Vol- gende mede: „Op zekeren morgen spraken wij onder het ontbijt over Von Humboldt's Cosmos, dat ik juist gelezen hadhij nam het boek op en zag het gedurende 10 minuten door; eenige dagen later verscheen in de Monte-Christo eene wetenschap pelijke beschouwing, door Dumas op eene zoo meesterlijke wijze behandeld alsof hij er zich steeds uitsluitend had mede bezig gehouden. Vooral van de individualiteit, die al zijne wer ken kenmerkt, levert als het ware iedere bladzijde het bewijs. Hem schijnt tevens de gave eigen te zijn geweest omdadelijk eene geniale gedachte te ontdekken bij het doorbladeren van de penne- vrucht van aankomende letterkundigen. Een vluchtige blik deed hem als bij intuitie in de ruwe steenklomp de kleine ader van het edele metaal, dat daarin verborgen lag, ontdekken, die tevens den weg baande tot de mijn die te exploiteeren was. In tegenstelling van andere letterkundigen kon Dumas overal en op elk uur werken als hij slechts zijn groot formaat blauw papier, een inktkoker en een pen had; honderdmaal op een morgen door bezoekers gestoord, hervatte hij honderdmaal zon der eenige aarzeling zijn werk, daar waar hij opgehouden had. Zelfs verhaalt men dat hij van eene driedaagsche reis naar Berlijn, waar hij de opvoering van Schillers Riiuber had bijgewocj des avonds laat te huis komende, zonder zelfs paletot uit te trekken, aan zijne schrijftafel g| zitten om het feuilleton, dat hij den volgett morgen moest leveren, onmiddellijk te hervat waar hij dit voor 4 dagen geëindigd had. Sedert eenige jaren aan hevige benauwdhel lijdende, koesterde men echter de hoop dat z] sterke natuur hem nog eenigen tijd zou gespt hebben. Na een loopbaan, zooals in de annalen letterkunde slechts zelden gevonden woj na met,volle teugen den beker van roem en geledigd te hebben, stierf Alexander Dumas ringd door zijne kinderen, die hem vereerdei die hij zoo hartelijk lief bad. En opdat enkele voldoening den grooten schrijver zou breken, werd het hem gegeven den val van bestuur dat hij haatte, en de vernedering den man dien hij verfoeide te aanschouwen goede genius die hem bij zijne geboorte men geestesgaven en talenten begiftigde, heeft ook in zijn doodstrijd niet verlaten; zijne lei geesten zijn zachtkens uitgebluscht opdai| laatste dagen van den grooten man niet de ellende van zijn vaderland verontrust zou) worden. Sfe [m hi eene quae: delw log n De zoene z'j g Enge scher geruc aftrec Lu der s koms oordt het e het I de K dede< te ve dezer ïl(

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2