|n m staat ons strafrecht, ons hooger onderwijs In zoo veel meer doelmatig te regelen en 's lands lerdediging te behartigen in ernst. 1 Prof. Vreede brengt in het Utrechtsch Dagblad ■en tweede advies uit, nopens de wijze waarop nieuw ministerie Ie verkrijgen, en dit te handha- is. I Dit advies gaal uit van een standpunt, dat olkomen is uitgedrukt in het motto van Lord Irougham, dat sehr. aanhaalt: „Wat mij aangaat, lidien iemand, onverschillig welke zijn naam ■,j Melbourne, Grey, Russel, Althorp. Welling- 1,1 of Peel zijn slechte beginselen voor goede kat varen, en zich bij ons aansluit om heilzame Latregelen te bevorderen en alzoo het volk het Inlicht opent op een krachtig bestuur, ben ik I, laatste om te onderzoeken welke zijn antece- linten zijn. lik vraag slechts: „Wat zijt ge nu?" Ilia dit in korte trekken uit de parlementaire liichiedenis van Nederland, Frankrijk en En- Itiaud uiteengezet te hebben, besluit prof. Vreede IMus „Wil men in stede van ministers op de proef, hagchelijke omstandigheden, mannen van be- lij en veerkracht, van doorzicht en ervaring, Lu zifte men wat minder de onderstelde afwij- |ng der individualiteiten in zulke zaken, die let de geheele strekking en richting van het kabinet, in 't bijzonder met de getrouwe en waar- be vervulling der taak van het hoofd van een lander ministerieel departement, niets gemeens lebben. Naast een liberalen ambtgenoot voor linnenlandsche Zaken of voor Justitie, naast een liliodoxen, maar eerlijken en rechtschapen ka- Lliek, die het beheer der geldmiddelen zou Lavaarden, kan een helderziend auti-revolutio- Ütaatsman zeer wel, al koestert hij aan- Lande dingen die buiten zijn politisch bereik ligen, het lager onderwijs bijvoorbeeld, steiler inder algemeene begrippen, met ruimen lik, nu eens voortvarend, dan weder met rijpe koelzinnige bedachtzaamheid de diplomatie tsturen. In wereldsche en zuiver stoffelijke za- tn, komt het niet op het geloof maar des te meer beproefde kunde, op een verlicht en vinding- ]jk vernuft, op kloeke vastberadenheid aan. En [)o immers heeft Nederland nog in 1867 de nut- ge zamenwerking van staatslieden genoten, die let in alles geestverwant, even wakker als stand- Istig 's Lands rechteu en aanzien naar buiten ebben gehandhaafd, en die niet aarzelende krach door te tasten, waar groote nationale belangen Ivaar liepen, publieke werken hebben gesticht, je zelfs den vreemdeling en tegenstander be- leadering afpersen, en thans nog de bronnen algemeene en bijzondere welvaart mild doen leien." BINNENLAND. Delft, 16 December. In de maand November ,n het vorige jaar werd op uitnoodigiug van uiige ingezetenen eene vergadering gehouden een aantal industrieelen, waarin werd be ken tot eene verhooging van het arbeidsloon, beginnen Januari 1870, en waarin tevens :ne resolutie werd genomen van den volgenden houd: „De vergadering betuigt hare ingeno- Dheid met het denkbeeld om ten behoeve van werklieden dezer stad, eene inrichting in het en te roepen, alwaar gelegenheid tot nuttige (spanning en tot ontwikkeling van den geest worden aangeboden." In verband met deze resolutie hadden dezelfde ;ezetenen de industrieelen op nieuw uitgenoo- ;d tot het houden eener vergadering op jl. Dins- ten einde dat denkbeeld zoo mogelijk te rwezenlijken. De vergadering werd door den er öchagen van Leeuwen, wethouder, geleid er werd een ontwerp-reglement ter tafel ge acht voor een op te richten Werkmans-Vcreeniging, het doel om de werklieden meerdere be- aamheid in hun vak te doen verkrijgen en or onderliug gezellig verkeer de beschaving te ordereri. Ter bereiking van dat doel zou eenmaal's weeks ne bijeenkomst plaats hebben, waarin bij afwis ing wetenschappelijke of letterkundige voor- achten worden gehoudeu. Na afloop daarvan, wanneer geene voordracht gehouden wordt, u aan hen, die dit wenschen, gelegenheid ge ven worden om onderwijs te ontvangen in het uwkundig, hand- of werktuigkundig teekenen. contributie zou slechts f 2.50 per jaar bedra- voor de buitengewone leden (patroons en Jere ingezetenen). Al de aanwezigen, een der- lal, aanvaardden het buitengewoon lidmaat- iap. In de volgende week zal de zaak in eene uwe vergadering nader geconstitueerd worden. Arnhem, 16 December. Eergisteren herdacht de er G, K. Timmer den dag, waarop hij veertig en geleden zijne loopbaan als onderwijzer her aanving. Hoewel van oflicieele zijde dien dag opgemerkt voorbijging, ontving hij echter van te ir vele zijden uit verschillende standen, blijken u hoogachting en vriendschap. Zwolle, 15 December. Naar wij vernemen zal rlang wederom een stoombootdienst, tusschen re stad en Deventer geopend worden, in band met den geconcessioneerden stoomboot- dienst tusschen hier en Amsterdam. Reeds is met een dezer stoombooten een proefreis gedaan, die van hier naar genoemde stad in 4 en van daar terug in 2.12 uur is afgelegd. Kampen, 13 Dec. Prof. Brunnelkamp, docent aan de theologische school der Chr. geref. kerk heeft het rectoraat overgedragen aan den heer H. De Cock. Hij heeft bij die gelegenheid eene redevoering gehouden; over non-interventie en neutraliteit. Tubbeegen, 15 December. Dezer dagen kwamen hier 4 Franschen aan, die te Sédan gevangen genomen, naar Lingen overgebracht en van daar ontvlucht waren. Te Vage en Mander had men deze militairen in boeren herschapen, alhier wer den ze in heeren veranderd. De ingezetenen be ijverden zich om strijd, om het deze vreemdelin gen aangenaam te maken, en hun voedsel, kleeding en geld te verschaffen. Van hier zijn ze naar Rotterdam vertrokken, ten einde van daar hun vaderland weer te bereiken. Zij verklaarden te Sédan 4 dagen gevangen geweest te zijn, voordat zij het wisten. Groningen, 15 Dec. In de eergisteren gehouden vergadering van den vredebond is een bestuur gekozen, bestaande uit 7 leden, de meeste stem men hadden zich vereenigd op de heeren Mr. S. M. S. Modderman, W. n. Van Gorcum prof. Mr. B. D. H. Teilegen, Jhr., Mr. C. Alberda van Ekenstein, H, Van Gilse, G. Van Millingen en N. Rost. Door den heer v. Gorcum werd nog eenige mededeelingen gedaan over de verschil lende vredebonden in en buiten ons land, die zeer belangrijk waren, en werd de vergadering vervolgens door den voorzitter Mr. Modderman, met een krachtig woord gesloten. Leeuwarden, 15 December. Gisteren overleed alhier in hoogen ouderdom de heer Jhr. Mr. S. T. Van Eysiuga, oud-grietman der gemeente Hen- naarderadeel enz. De overledene wellicht de rijk ste man in Friesland, daar hij de laatste jaren op de lijst der hoogstaangeslagenen in de rijks belastingen als N°. 1 voorkwam, werd om zijne goede hoedanigheden, vooral door de mindere klasse wier weldoener hij was, algemeen geacht en bemind. BÜ1TENLAND. I->ui tscliland. Aan de Kölnische Zeilung wordt uit Berlijn dd. 14 December geschreven Het feit dat de circulaire van graaf Von Bis marck van 3 December ten opzichte vau Luxem burg, ook aan de onderteekenaren van het Lon- densch verdrag van 11 Mei 1S67 gericht is, wordt heden ten stelligste bevestigd. Tot die onderteekenaren behooren ook buiten de groote mogendheden, Holland, België en Luxemburg. Te 's-Gravenhage heeft de Pruisische dépêche weioig opzien gebaard. De Hollanders hebben zich het lot van Luxemburg in den regel weinig aangetrokken. De Koning van Holland daarentegen stelde daarin om bekende redenen, een bijzonder belang. Wellicht op aanbiedingen van Pruisen rekenende, was hij dus vermoedelijk bijzonder verrast dat de jongste circu laire juist het tegenovergestelde van een vordering tot schadeloosstelling in het verschiet stelt. Men brengt de langzame oplossing van de ministerieele crisis in Hollaud met de Luxemburgsche quaestie in verband. Voorts zijn de Hollandsche.gezanten, die met verlof waren, naar hunne posten terugge zonden. Graaf van Zuijlen, Nederlandsch gezant te St.-Petersburg, trok lieden door Berlijn op zijn terugreis naar de Russische hoofdstad. Engeland, In hoofdzaak lezen we in een particuliere cor respondentie uit Londen aan de lndépendance: Onze regeering heelt een oflicieele mededeeling ontvangen ten aanzien van de nota vau Von Bismarck, waarbij Pruisen zich ontslagen acht van het tractaat tot waarborg van de onzijdig heid van Luxemburg, en wel van den graaf Bern- storff, gezant van den Duitschen bond bij ons Hof. Lord Granville heeft eveneens van den ad miraal Harris, gezant te 's-Gravenhage, een afschrift ontvangen van de dépêche welke graaf Von Bismarck, den heer Servais, hoofd vau het Luxemburgsch kabinet heeft doeu toekomen. Het schijnt vrij zeker dat de annexatie van het Groothertogdom bij den Duitschen boud geen tegenstand van wege den Koning van Hollaud (lees Groothertog van Luxemburg) zal ontmoeten. Men beweert zelfs dat een tractaat in dien geest reeds voor eenige weken is gesloten (zie onder Leiden). Wat zal onze regeering doen Zeker geen over haaste of onbedachtzame stappen. Maar het zal haar onmogelijk zijn niets te doen, waar onze algemeene opinie eenparig is om er voor te waken dat de eerbied voor de tractaten geen ijdel woord is. Sedert den dood van lord Palmerston, heeft onze buitenlandsche politiek zonderlinge wijzigingen ondergaan. Echter zou men zich zeer bedriegen, indien men meent dat onze regeering in deze zoo ernstige omstandigheid stil zal zitten, en een daad, als precedent zal laten tot stand komen, die de zelfstandigheid van alle kleine staten aan De Times vraagt welke de plichten vaD En geland zijn tegenover het besluit van Pruisen om zich niet meer te houden aan het tractaat van 1867 dat de onzijdigheid van Luxemburg waar borgt. Pruisen heeft in 1S67 een dubbele verantwoor delijkheid op zich genomen: in de eerste plaats om Luxemburg te eerbiedigen als onzijdigen staat en ten andere om mede te werken met de overige onderteekenaars van het verdrag ten einde te be letten dat deze onzijdigheid niet geschonden worde. De collectieve waarborg waarvan in het verdrag sprake is, sluit klaarblijkelijk uit dat eenige mogend heid gehouden zij, Luxemburg te verdedigen zonder bijstand van andere mogendheden, maar de ver plichtingen door Pruisen aanvaard noodzaakten den heer Von Bismarck om zijn grieven aan de beoordeeling van de inedeonderteekenaren te on derwerpen alvorens het verdrag van 1867 op te zeggen. De eerste maatregel die de Engelsche regee ring zal te nemen hebben is de verwerping van de Pruisische leer, maar hetgeen daarop dient t,e volgen, betreft Engeland niet alleen. Indien de Luxemburgers: Duitschers, Franschen of Belgen begeeren te worden, zou Engeland geen reden hoegenaamd hebben om daartegen in ver zet te komen. Groot-Brittanie is slechts tot het verdrag van 1867 toegetreden in het belang van deD Europeeschen vrede, maar dit levert geen grond op om zijn verplichtingen niet na te ko men. Ernstige quaestiën zullen voorzeker het ge volg zijn van een beroep van den Koning-Groot- Hertog op het nakomen door de onderteekenaren van de waarborgen die voor de onzijdigheid in het tractaat vastgesteld zijn, maar Engeland denkt er niet aan, zegt de Times, om alleen ter verde diging van Luxemburg op te treden. Engeland heeft geen enkele verplichting van eer in dien zin op zich genomen en alvorens handelend op te treden, zal het zijn besluit rijpelijk wikken en wegen. TELEGRAMMEN. Washington, 13 December. De heer Butler heeft bij het Huis der Vertegenwoordigers eene petitie ingediend, die aan het Comité voor bin- nenlandsche zaken is verzonden. Deze petitie is van 200 ingezetenen van Gloucester en strekt om het Congres te verzoeken, een eisch tot schade loosstelling in te stellen, wegens de verliezen die ten gevolge der maatregelen van Canada aan Amerikaansche visschers zijn toegebracht, of anders de handelsbetrekkingen met Canada af te breken. Madrid, 14 December. Volgens een gerucht zal de civiele lijst des konings gesteld worden op 20 millioen realen. De koning zouden lsten Januari in Spanje arriveeren. Petersburg, 15 December. Bij Keizerlijk ma nifest van den lsten dezer wordt bepaald, dat in 1671 op iedere duizend mannen zes in dienst zullen treden om voor toekomstige jaren te vor men eene behoorlijke reserve, en wegens het groo- ter aantal personen, die tengevolge der verkorting van den diensttijd, uit de gelederen valt. Volgens den Golos, zou de uitnoodiging tot de conferentie, na de overhandiging van het on langs door de Russische Regeering overgezonden stuk, welke overhandiging waarschijnlijk gisteren plaats had, van de zijde van Engeland kunnen plaats hebben. Munchcn, 15 December. De Kamer van Afge vaardigden heeft in de commissie tot onderzoek der bondsverdragen benoemd negen ultramonta- Den en vier liberalen. Bij de verkiezing van twee andere leden staakten de stemmen, zoodat morgen de twee ontbrekenden zullen gekozen worden. Berlijn, 15 December. De Koning heeft een egerorder uitgevaardigd te Versailles op den 6den December: Daarin wordt er op gewezen, dat wij stonden voor eene nieuwe periode in den oorlog. Alle po gingen van den vijand om door de liniën, welke Parijs omsingelen, heen te breken, waren vruch teloos. Zijne legers, die tot het ontzet van Parijs aanrukten van alle zijden, zijn allen verslagen. De Koning dankt zijne troepen. Als de vijand den oorlog wil blijven voortzetten, dan weet de Koning, dat zijne soldaten zullen voortgaan met dezelfde inspanning hunne krachten te gebruiken, aan welke wij de tot nu toe behaalde voordeelen danken; totdat wij een eervollen vrede hebben verkregen, die de groote offers waardig is, welke aan bloed en levens gebracht zijn. Londen, 15 Deeember. De volgende dépêche, uit Arlon ontvangen, woodt onder alle reserve openbaar gemaakt: Eene dépêche van den Koning der Nederlan den aan het Luxemburgsche Gouvernement luidt aldus: „Ik zal het tractaat, de eer en de onafhankelijkheid des lands verdedigen en keur alles goed wat het Gouvernement heeft gedaan." St.-Petersburg, 15 December. In zijn jongste dépêche aan prins Gortschakoff, zegt graal' Von Beust: dat Oostenrijk tot de conferentie toetreedt, zonder éenig voorafgenomen besluit, en slechts gedrongen door den wensch, om den vrede in het Oosten te helpen bevestigen, en om mede te wer- de willekeur van een groote mogenheid overlaat, ken tot eene schikking, door welke de nationale gevoeligheid zal bevredigd, en toch de noodzake lijke waarborgen niet zullen verlamd worden. Bordeaux, 15 December. Het beweren van sommige bladen dat het Fransche Gouvernement weigert deel te nemen aan de conferentie over de Oostersche quaestie, is onjuist. Nu de neutrale mogendheden begrijpen dat het noodzakelijk is, dat Frankrijk deel neemt aan de Europeesche conferentie, tracht de regeering de middelen te vinden die deelneming voor Frankrijk gemakkelijk te maken. Zij begrijpt welke moeilijkheden het zal opleveren dit resultaat te verkrijgen in den tegenwoordigen toestand, aangezien het Pruisische Gouvernement nog altijd beweert, dat het niet kan onderhandelen met het Gouvernement der nationale verdediging, zoolang de Constitueerende vergadering niet saamgesteld is. De neutrale mo gendheden zijn bereid nieuwe stappen te doen, om tot een wapenstilstand te komen, onder be paling dat Parijs zich tijdens de wapenschorsing van levensmiddelen mag voorzien. Het is echter onjuist dat Gambetta, zooals sommige bladen 't doen voorkomen, stappen in dien zin zou hebben gedaan. Weenen, 15 December. Het Oostenrijksche we derantwoord op de dupliek van Prins Gortscha koff noemt de door dezen verkondigde theorie gevaarlijk, wederlegt Ruslands ontkenning, dat in 1867 het initiatief van Oostenrijk en Hongarije slechts koel is opgenomen, duidt nader aan het beweren dat Rusland de Oostersche quaestie wil opwerpen, en stelt vast, dat Oostenrijk eu Hon garije in geenerlei opzicht eene vijandige gezind heid tegen Rusland koesteren. Ten slotte ver klaart de heer Von Beust, dat Oostenrijk en Hon garije zonder vooraf bepaalde besluiten tot de conferentie toetreden met het eenige doel om den vrede in het Oosten te bevestigen. Versailles, 15 December. Officieel Duitsch be richt). Eenige afdeelingen van onze troepen be zetten den llden na een kort gevecht Beaumont, westelijk van Evreux. De voor La Fère verschenen vijand is terug getrokken, Bij het vervolgen van den vijand tot Queques en Maves (dep. Loir et Cher) heeft het legerkorps van den groothertog van Mecklenburg den 13den 2000 vijandelijke stroopers opgebracht. Uit Longuion wordt bericht, dat gisterenmiddag de intocht van de Pruisen in Montmédy heeft plaats gehad65 kanonnen zijn buit gemaakt, 3000 man gevangen genomen en 237 Duitsche gevangenen bevrijd, waaronder 4 officieren. Ons verlies gedurende het bombardement is gering. Londen, 16 December. Gisteren is een minis terraad gehouden, die 4 uren heeft geduurd. De Times bevat een dépêche uit Berlijn, waarin wordt gezegd, dat de Luxemburgsche zaak geen verwikkelingen zal baren; Duitschland zal alleen zich schadeloos stellen, wanneer Luxemburg Frankrijk openlijk helpt. De Standard zegt: Indien de oorlog onvermijde lijk was, zouden wij kunnen rekenen op Oos tenrijk. Luxemburg, 15 December. Het gerucht, dat Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden naar 's-Gravenhage zouden vertrekken om de begra fenis van Prinses Frederik bij te wonen is on juist; de Prins en Prinses hebben niet kunnen besluiten op dit oogenblik zich te verwijderen. Fontaine, 16 December. (Officieel Duitsch bericht). Belfort gaat voort zich hardnekkig te verdedigen de bezetting doet vele uitvallen het bosch Bos- mont, Grand-Bois en het dorp A ntelmons zijn door ons veroverd, met verlies van 2 officieren en 79 mande vijand verloor alleen aan gevangenen 1 officier en 90 man. Heulen, 16 Decern ber."De Kóln. Zeit. deelt mede dat een uit Parijs afgezonden „ballon met twee personen en 200 pond brieven te Sinn bij Herborn (Nassau) is neergekomen. Gemengde Berichten. i Men leest in de Amsterdamsche CourantMaan- dag-avond kwamen twee jongens uit den kleinen burgerstand bij een lid van het Roode Kruis hier j ter stede, om hem 60 centen voor de gekwetsten te brengen. Zij hadden de vorige week het plan opgevat een extra mooien sneeuwpop te maken, i die op het Mennonietenpad zou staan, een pet in I hand houdende, waarbij de woorden „Wat het Opbrengt, is voor het Roode Kruis." Om den ande- ren nacht zouden zij bij den pop waken, om hem j lang goed te houden. Doch ziet het weder ver- i andert, de pop valt in elkaar, en klein blijft dus de opbrengst. Maar groot is de zedelijke beteeke- nis van het plan, en het besluit om den anderen nacht bij het werkstuk te willen waken, bewijst j dat er in die jongensborst een ferm hart klopt. Zulke Amsterdamsche jongens beloven kloeke j mannen te worden, en het Roode Kruis heeft zeker weinig bijdragen ontvangen, zoo verblijdend om I den oorsprong, als die zestig centen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 16 December. Koffie. Vast. In veiling werden verkocht 1293 balen Java en Triuge tot zeer vaste prijzen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3