!V°. 3329. A". 1870. Vrijdag 16 December. BEWAARSCHOOL IN DE GROE!\ESTEEG. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". DE FAMILIE-JUWEELEN. ÖJ tlgl Bui 1en rda» Mr. te L hei grt inde ent; et Sii PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijk, met uitzondering van Zon- en Feestdagei, uitgegeven. PRIJS DER ADVBRTKNTIEN. Voor iederen regelJ 0.15 Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. mak 21 s Da> et dez* en W Leiden, 15 December. (Ingezonden.) Woensdag 11. had de laatste jaarlijksche bijeen- oinst van belangstellenden plaats in de bewaar- chool der Groenesteeg. De heer Van den Brandeler, De Fremery en (au Dijk vertegenwoordigende den Raad dezer lad en de commissie van toezicht op de stede- ijke bewaarscholen, woonden deze vergadering ij, henevens eenige dames en heeren belangstel eaden uit onze ingezetenen. Na de welkomslie- leren der kinderen hield, Ds. Van der Loeff, lid an het bestuur, de volgende toespraak: Geachte hoorders en hoorderessen, zoo velen gij hier uit belangstelling in deze school tegenwoordig zijt of in eenige bijzondere be trekking tot haar staat I Zestien jaren is 't geleden dat deze Inrichting ot stand kwam. Daar zijn in ons midden die tot are stichting hebben medegewerkt en bij hare nwijding tegenwoordig zijn geweest. Dat tijdstip itaat mij nog levendig voor den geest. Blijde als >ve waren, dat ons kind na lange worsteling indelijk ter wereld was gebracht, meenden we liet geboortefeest wel ietwat pedant te mogen fleren en hielden deftig en plechtig eene ellen- ange uitgewerkte redevoering geheel in den geest an dien tijd. Thans, nu de kleine tot jonkvrouw pgewassen, in de wereld moet gepresenteerd ivorden, behoeft er zooveel omslag niet gemaakt e worden. Als publieke inrichting van onderwijs, al zij voortaan zich zelve moeten aanbevelen en handhaven in de maatschappij. 'tis u immers bekend, dat de Leidsche Gemeen teraad, deze school op eervolle wijze en met de beste bedoelingen tot Stadskind heeft willen ver klaren. De philantropie heeft dus hare taak vol- 'racht. Commissarissen en patronessen staan ge- eed hunne posten neer te leggen, Doen ze dat met een traan in 't oog? In geenen deele, want ze hebben hun doel bereikt. Wat wil men meer? Langdurige ervaring maakt bedachtzaam. Wij gaan heen omdat een tijdig aftreden ons beta melijk en raadzaam toescheen in het belang der ehool zelve. We nemen afscheid van haar, wel Diet geheel zonder aandoening, maar toch met gerustheid en zelfs met een vroolijk gevoel van satisfactie. Ook een afscheid kan feestelijk gevierd worden en al is er dan ook in de feestdronken iet wat 5 ïrnstige toon, toch kan de blik op het verleden en ie hoop op de toekomst het hart daarbij stemmen iot dankbare blijdschap, die ik als de tolk van et bestuur in deze oogenblikken met een kort eenvoudig woord wil uitspreken. In eiken nieuwen werkkring die men zich schept, en vooral in de toepassing van nieuwe beginselen op het gebied van volksopvoeding, beeft men met groote zwarigheden te kampen. De fraaiste bespiegelingen worden wel eens door de praktijk gelogenstraft en bespot. Nogtans wordt de ervaring leermeesteresse en maakt ons door schade en schande wijs. Zonder nu nog op onze wijsheid te kunnen roemen, durven we toch zeggen dat we met vallen en opstaan vooruitge komen zijn en gaande weg ons bewust konden worden, zooals we het nu mogen zijn, dat we geen vergeefschen arbeid hebben verricht. Gedurende den tijd van haren bestaan heeft niet minder dan 2000 kinderen van 26 jaren op deze school de eerste opleiding genoten. Dat bij velen van deze het voorgestelde doel of niet of slechts ten deele bereikt werd, spreekt van zelf. De schuld lag doorgaans niet zoozeer aan de kinderen, dan wel, aanvankelijk ten minste, aan de ouders die niet genoeg mede-werktenen aan onze eigene onervarenheid op dit vreemde gebied, waardoor we gedurig moesten aarzelen of mistasten in de keus van middelen en wegen, in leermethode en paedagogische behandeling, terwijl het onder wijzend personeel, weinig geoefend en geroutineerd als het toen nog was, geen haar breed minder te kort schoot dan wij. We moesten helaas maar al te lang zien dat onze bewaarschool was en bleef zooals ze niet zijn moest, de carricatuur van eene lagere school in het klein, waar de kinder tjes, nog niet vatbaar voor wetenschappelijk on derricht, toch reeds in wetenschappelijke kunsten werden afgericht, en inplaats van normaal ont wikkeld te worden, veeleer zich gedurig inge wikkeld zagen in allerlei raadselen veel te hoog en te diep voor het jeugdig verstand. Aan de dwaasheid van dit werktuigelijk opschroeven, of wilt gij liever, aan de onnatuurlijkheid van dit stooven der jeedere plantjes in de broeikas, en dan nog van eene plantensoort die meer dan eenige andere voor de ruwe open lucht bestemd is; aan zoodanige ijdele vertooningen is voor een goed deel langzamerhand een eind gekomen. Trapswijze is men tot het standpunt van vatbaarheid en be hoefte neergedaald of beter gezegd opgeklommen. De bewaarschoolgrenzen zijn nauwkeuriger afge bakend en strenger verdedigd. Niet voor 't oog, maar voor 't leven wilde men werken, aan na tuur en waarheid hare rechten teruggeven kortom, inplaats van met kennis van allerlei dingen de hoofdjes en hartjes op te vullen, in plaats van wetenschap die op dezen bodem slechts ongezonde vroegrijpe vruchten kon afwerpen, werd ontwikkeling de leus, regelmatige ontwik keling der redelijke en zedelijke vermogens van het kind, gepaard met doelmatige oefening zijns physische krachten, meer en meer het streven. In flink overeenkomstig hun leeftijd ontwikkelde kinderen deugdelijk timmerhout te leveren aan de voortreffelijke inrichtingen voor lager onderwijs in deze stad, ziet daar dan ook het doel dat men in den laatsten tijd hier be schouwd als het allervoornaamste der bewaarschool voor den geringeren stand. Veler beleid en kracht hebben onder velerlei gunstige omstandigheden daartoe medegewerkt. Onze stadgenooten ver flauwden niet in onbekrompen bijdragen te leve ren tot voortzetting van het begonnen werk. De net minder standvastige ijver en de lofwaardige vlgzaatnheid der Hoofdonderwijzeres, benevens d. toenemende geschiktheid barer secondante en hJpsters, buitendien de invoering der Froebel- ofeningen op grootere schaal, en nog meer aidere dingen die wij zouden kunnen opnoemen, hbben van lieverlede in den geheelen staat en g.ng van zaken eene wezenlijke verandering taveeg gebracht, die wij haast met den naam vin hervorming durven bestempelenook was lit alleen met het oog hierop, dat er in de latste jaren sprake kon zijn van den eigenaar- dgen bloei der bewaarschool in de Groenesteeg, zoodat vlen zich uitgelokt voelden tot eene wandeling niar dit afgelegen plekje, waar men vroeger aleeu kwam om zijne dooden te begraven. Openbare hulde brengen wij aan allen die met rad en daad, rechtstreeks of zijdelings, de inrich- tiig hebben gesteund en hare bestuurders hebben amgemoedigd en haar te brengen om op den goeden wïg voort te gaan, tot nog meer gezegende wer- kng en uitgebreider nut. Intusschen zal niemand die dezen weg heb- b;n gebaand en bewandeld, daarvoor eere wil- lsn inoogsten, want de school is nog ver af lan wat ze zijn kanzij belooft veel meer dan zij gaf. Maar toch zijn de renten van het kapi taal jaarlijks door edele begunstigers gestort groot genoeg om hen gerust te stellen en vrijmoedigheid te geven tot de aanvaarding van onzen dank. Inderdaad, betrekkelijk groot is het nut dat aan deze plaats voor de kinderwereld gesticht is ge worden. De duizende knapen en meisjes die hunne eerste ontwikkeling des geestes, de eerste oplei ding tevens lot orde, reinheid en zooveel anders dat goed en schoon is in het dagelijksche leven, hjer ontvangen hebben, zijn sprekende getuigen voor de waarheid van wat ik zeg. Ja groot is het nut dat voor hen door deze school is gesticht en ook voor hunne ouders en huisgezinnen en geheel den stand waartoe zij behooren. De prijs stelling op dit soort van werkzaamheid der phi lanthropic is daar toegenomen. De begeerte bij voorraad reeds geuit, naar onderwijs voor het pasgeboren, of nog niet eens geboren kroost, en de behoefte die men ziet ontwaken aan zekere mate van fatsoenlijkheid in houding, kleedingen manieren zijn in het oogvallende verschijnse len die onder de gunstige teekenen des tijds mo gen gerangschikt worden. Intelligentie is macht op 't gebied van volkswelvaart en nationale eer; zal ech ter die kostelijke plant welig tieren op dien bodem, dan moet er zorgvuldig gelet worden op het zaad dat men uitstrooit en op het eerste ontkiemen er van in de eerste vaag der jeugd van de kinderen des volks. Wordt dit verzuimd of verwaarloosd; wordt er aan de ontwikkeling en oefening der zielsor- ganen gedurende de zes eerste levensjaren niets ter wereld gedaan, helaas, dan wreekt zich de natuur op vreeselijke wijs en slaat huisgezinnen en gausche geslachten met verstomping en idio tisme. En of nu zelfs onze wijdvermaarde stad waar Minerva haar zetel heeft gevestigd, van deze kan ker wel vrij is, zal niemand betwijfelen die een meer dan oppervlakkigen blik heeft geworpen in de levenskringen zijner minder bevoorrechte medeburgers. Ik wil er niet over uitwijden. Maar dit wil ik zeggen uit den diepsten grond van mijn hart, dat ik de goed ingerichte bewaarschool houde voor het beste geneesmiddel en voor een onfeilbaar praeservatief tegen die allerergste en akeligste volkskwaal. Daarom acht ik dan ook het offer van meer dan dertig duizeüd gulden voor deze school, bij kleinere en grootere giften verzameld, niet t? zwaar voor zoo groot en heerlijkdoel, terwijl zij die het gebracht hebben, geene andere beloo ning zullen verlangen dan die ligt opgesloten in de bewustheid dat hunne weldadigheid daartoe heeft medegewerkt dat een tweeduizendtal arme kin dertjes, elk gedurende 3 of i beslissende levens jaren tegen physieke en moreele verwaarloozing zijn beschermd, behoed en dus in den hoogsten zin des woord zijn bewaard geworden, zoodat ze nu als dragers van een beteren geest, de hoop mogen genaamd worden eener betere toekomst van hunne stand. Deze bewustheid geeft de reinste en edelste zelfvoldoening. Een ander loon begeert de liefde niet. Wij allen te sameD, die in eenige betrekking tot de school gestaan hebben of nog staan, dee- len in dit loon niet roemende, maar dankende, want wij hadden 't niet kunnen berekeuen, maar alleen durven hopen. En nu die hoop boveu onze ver wachting vervuld is, nu zijn wij dankbaar aan God en mensehen en kunnen van deze Inrichting niet anders afscheid nemen dan in eene kalme? neen, vrolijke, feestelijke stemming. Dankbaarheid verhoogt die stemming of liever onze feestvie ring moet vooral in dank-toasten bestaan, zoo als wel eens meer bij een afscheid geslagen worden. De Contribuanten, op wier zilver fundament, dit, anders wat het uitwendige betreft, niet zeer sierlijke gesticht, gerust heeft dat ze leveD namelijk om nu hunne schouders weer té zetten onder eenig ander asyl voor de lagere volksklasse in onze stad. Dank aan den Gemeenteraad van Leiden, die, wijs en vroed, op de teekenen des tijds heeft gelet en door zijne hand van protectie op de be waarscholen te leggen, en ook deze te handha ven, getoond heeft dat er bij hem, waar het de zorg geldt voor de hoogste volksbelangen geen aanneming is der personen noch van den hooge- ren of lageren, noch van den grootsten of kleinsten. Dank inzonderheid U, Hoofdonderwijzeres, die met onverdoofde geestdrift en onvermoeiden ijver uw leven gewijd hebt aan deze zaak en in ver- eeniging inet vele jongedochters die onder uwe leiding zich konden vormen, veel hebt bijgedragen tot haren bloei. Voor u is dit afscheid slechts gedeeltelijk. Uwe kindertjes en medehelpsters be houdt gij. Nogthans ik lees 't op uw gelaat nogthans wij gevoelen 't wederkeerig wordt er in deze oogenblikken eene teedere snaar in uwe ziel geroerd. Dit woord van lof en dank is 't laatste dat het Bestuur openlijk tot u spreekt. Van de heeren kan ik moeielijk spreken, maar van 170. 5 f 5.85 ges (Novelle naar het Hoogduitsch). (Vervolg.) Felix was bij zijn binnentreden opgestaan, en ditmaal glimlachte de oude heer niet, maar ves tigde den doordringenden, vorschenden blik zijner (rijze oogen op den jongen man, die deze ook dadelijk beantwoordde. «Goeden avond, vader," zeide hij bedaard, ,/ik wam om naar Anna te zien, daar de doctor mij ïoo even haar ongeluk had medegedeeld." De oude heer knikte zwijgend met het hoofd en giDg naar het bed. //Het verheugd mij dat Anna naar omstandig- eden wel is," begon Felix weer, zich moeite erende om de drukkende stemming, die zich lotseling van allen scheen meester gemaakt te hebben uit den weg te ruimen. //De Heer heeft haar wonderbaar behoed," ant woordde de vader „er lag te gelijker tijd daarin eene straf en een genadige verschooning voor Anna. Mocht zij zich daardoor geheel en al en voor altijd tot God laten voeren, mocht zij zich bewust worden dat zij het rijke geschenk des lerens niet heeft verdiend, en het besteden tot haar eigen heil en ter eere Gods." Niemand antwoordde, het kind scheen plotseling beschroomd geworden te zijn en geene woorden te kuDnen vinden, en Felix bewaarde het stil zwijgen, dat zijn grond scheen te vinden in mis noegen en afkeuring. „Heeft mijne dochter een rustigen avond gehad," vroeg de oude heer aan Victorine, die bij zijn binnentreden ook opgestaan was. „De doctor was tevreden," luidde hét antwoord, de koortshitte is verminderd, en hij hoopt het beste van een gezonden slaap. „Alle hulp komt van God," hernam hij ernstig. Toen ging hij zonder den zoon verder aan te zien naar de tafel, waarop de lamp stond en vroeg het boek opnemend: „Gij hebt zeker eene avond overdenking met Anna gehouden?" Een spotachtig lachje speelde om den mond van Felix toen zijn vader een blik in het boek sloeg, het dichtsloeg en zijne oogen ernstig en afkeurend op het blozende jonge meisje richtte. „Houdt gij dat voor een gepaste lectuur aan een ziekbed?" vroeg hij met een satiriek lachje. „Waarom niet, mijnheer de President," ant woordde zij bedaarddie lectuur moest niet het kind, maar mij tot uitspanning dienen na door waakte nachten en zorgvolle dagen, terwijl Anna sliep. En hoewel ik ze alle ken, die liederen eener onverganklijke jeugd, zoo hebben ze mij toch genoegen gedaan "en verkwikt, het schoone blijft eeuwig schoon De president zag haar met dezelfde uitdrukking aan, het was duidelijk dat er een bijtend ant woord op zijne lippen zweefde, toen een gedruisch op den overloop zijne opmerkzaamheid op de deur richtte, die in hetzelfde oogenblik geopend werd door eene kleine, gezette dame met een vriendelijk, goedhartig gelaat, Hare roode wangen duidden gezondheid aan en met eene uitdruk king van oprechte vreugde zichtbaar, riep zij uit: „Wel, wel, goeden avond Felix, welkom, wel kom, dat heet ik eerst een zeldzamen gast." De jonge man greep vriendelijk en voorkomend de naar hem uitgestrekte hand en zij vervolgde: „Wat zegt gij van Anna, onze wildzang? Het is God geklaagd dat het met het Godsrijk zoo staat, en dat men zooveel met de kinderen van anderen te doen heeft dat men zijne eigene kinderen achteraan moet zetten. Het is een offer dat wij brengen, maar ik hood dat het Gode welgevallig moge zijn, niet waar lieve?" vroeg zij zich tot haren man wendend. „Als uwe rechter hand bestendig zoo welon derricht is van hetgeen nwe linker doet, dan twijfel ik er sterk aan," antwoordde hij kortaf. „Nu, nu, hernam zij, „zoo erg is het niet. Hoe gaat het met Anna, lieve Victorine, is zij tevre den, verveelt zij zich niet?" „Neen," verzekerde Amia, „als Victorine bij mij is nooit, gij kunt niet gelooven mama, hoe mooi of zij vertellen kan." „En Felix die kan het ookl zeide mama lachend, niet waar? Maar nu moet hij ons groote menschen ook wat vertellen, ik zie dat Felix nog op partij moet; biecht eens op vlinder, waar moet gij heen?" Bij mijn aanstaanden schoonvader wordt een bal gegeven," antwoorde hij, „schrik en angst over Anna dreef mij hierheen, toen ik daar haar ongeluk vernam. Ik was te meer beangst daar ik weet hoevele plichten en bezigheden uw tijd in aanspraak nemen, en ik ben recht blijde dat gij zulk een liefderijke, onvermoeide plaatsver vangster ter oppassing van Anna gevonden hebt." i I'iüi -IcJJtil Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1