r f uur van de vereeuiging tot verbetering van de iJerwijzers traetementen heeft gisteren eene ver kering gehouden om correspondenten te benoe- en en verdere maatregelen tot uitbreiding dezer sreeniging te nemen. Zwolle, 14 Dec. Bij het goederen-bureau alhier J op het station eene losplaats voör geladen agens winden tut stand gebracht. Voor de uit lening van het handelsbedrijf en het geregeld irvoer als ook voor den dienst belooft deze aal regel veel nut. Groningen, 13 Dec. Gisteren is hier de verga ring gehouden van oud-studenten om het adres an den Koning tot behoud der hoogeschool te eken en. Blokzijl, 13 Dec. Nu de communicatie tusschen •ze plaats en Zwartsluis, in verbinding met jjten op Amsterdam en Zwolle geheel heeft wehouden, worden hier ernstige pogingen aan wend om eene binnenboot in de vaart te bren- en, welke zooveel mogelijk geregeld op Steenwijk a éénmaal per week op de markten van Zwolle n Meppel zal varen. Tilburg, 13 Dec. De levering van p. m. 100.000 aeters militaire lakens, welke in de vorige week oor het Rijk te 's Hage aanbesteed werden, zijn, aar men verneemt, voor het grootste gedeelte augenomen door de vier voormalige Rijks leve- anciers alhier, waardoor weer aan vele handen eruimen tijd werk verschaft wordt. KUNSTNIEUWS. Zijn de ideeën van Mv. Aubray beter dan die an Multatili? Ja omdat ze niet tot uiter- len leiden noch verleiden tot buitensporigheden, naar eene deugd prediken die houdbaar is. Mev. iubray is eene gemoedelijke christinne die door rel te doen het heil van haar leven en dat van nderen bevordert. Wij zouden veel ruimte uoodig hebben om den nhoud van het stuk, dat gisterenavond gegeven s, mee te deelen ten einde de volle waarde van iet spel te doen uitkomen, en daarom willen wij ms tot een korte opgave bepalen. Jeanne, is een verleid meisje die haar steun 'indt bij Mev. Aubray die er geen beletsel in 'indt, ofschoon de vrucht van hare schande be- itaat, die gevallen vrouw uit te huwelijken. Die vrouw heeft werkelijk lief en wordt waar- ichtig bemind door Camille, de zoon van Mev. iubray en, heeft deze ook strijd te voeren met jare beginselen, kwam een oogenblik haar moe- ierlijk gevoel op tegen het huwelijk van haar non met eene schuldige, toch zegevieren hare seen en Jeanne wordt de gelukkige vrouw van familie. Menigeen zal het overdreven vinden, en toch ik geloof dat er zulke karakters bestaan en dit ge lukkig voor de menschheid is het zede- preken leidt tot niets, maar het inderdaad han delen zooals Mev. Aubray dat doet, geeft bewijs van eene gezonde moraliteit En nu het spel. Het 1ste bedrijf was in verschillende opzichten onbevredigend; we dachten dat de heer Morin zijne gemaaktheid sedert lang afgeleerd had dat 1ste bedrijf is wat gerekt, dat is nu wel de schuld niet van de vertooners, maar toch wel dat zij het niet dragelijk maakten in hun spel enfin! Het 1ste bedrijf boeide niet, was on- noodig gerekt en maakte geen indruk. Het publiek scheen dan ook genegen de keuze an het stuk te misbillijken maartoen in het 2de bedrijf de ware kennis der ideeën van llw. Aubray voor den dag kwamen en het heer lijke onovertreffelijke spel van de dames Kleine en v. d. Finck werd gezien, toen juichte het ansche auditorium. En geen wonder, wij zijn uiet geroepen vergelijkingen te maken met an dere gezelschappen, maar toch is 't waar dat het spel dezer beide dames alleruitstekendst is. Wel een macht ligt er in dat spel, wat een een voud in die voordracht, wat een waarheid in die op vatting, niet een foutje kan er genoemd worden want alles was waarheid, frisch en zonder eenige overdrijving, het geheele stuk door. Van deze beide dames is niet anders te gewagen dan met uitbundigen lof. De heer K. Vos als Bazantiu leverde beter pel toen hij minder te zeggen had als in het 1ste bedrijf; de heer Kistemaker, had zeer geluk kige oogenblikken als Camille, maar toch wij 'nebben hem wel eens beter gezien, het was niet zoo schitterend en toch is de rol mooi. De heer Morin als Valmoreau, had enkele goede oogenblikken, maar dat gemaakte is hem altijd in den weg en beneemt de natuurlijkheid van het karakter dat hij voorsteld; de heer Velt- man als Tellier was als altijd uitstekend, maar zijne rol had te weinig beteekenis, wij zien van den heer Veltman liever iets, zoo als in Judith of in de Huichelaar; de rol van Tellier is te weinig van beteekenis voor zulk een gewaardeerd tooneelspeler. Over het geheel genomen, was het publiek zeer voldaan, maar vond toch in het spel der dames Kleine en v. d. Finck het hoogste genot. Eene groote teleurstelling was het voor velen dat Kom hier niet gegeven werd. Men gaf te kennen dat Mev. Kleine te vermoeid was. Wij merken echter op dat toen in het vorige jaar Elisabeth Koningin van Engeland, werd ge speeld, zij nog Bij eene actrice na gaf. Wij wil len dit niet als een verwijt aangeven maar meer als leedwezen, dat wij kom hieruiet te zien kregen, want waarlijk dat stukje is van Mev. Kleine een juweeltje en er is niemand in de tooneelwereld die haar dat nadoet. De twee „Heldinnen" in het nastukje bevielen zeer goed, zij werden voorgesteld door de dames v. d. Finck en Anna Verwoert, doch, door de eerste beter als door de laatste. Mev. v. d. Finck heeft meer tact om verzen op te zeggen, terwijl Anna Verwoert te veel aan het rijm hecht, maar het publiek was te vreden en dat is voldoende. Of den uitroep tot wederziens iets geven zal, weten wij niet, maar daarom mogen we toch wel hopen dat het niet de eenige maal in dit speelsaizoen inag zijn dat wij deze tooneel- listen te zien krijgen en zonder te kort te doen aan andere talenten, er is bij deze artisten zoo'n netheid, zoou'n delicatesse te bespeuren die men meermalen bij andere gezelschappen mist. Maar wij wagen het er op en roepen hen toe „Tot wederziens." Greld- en Effectenmarkt. Amsterdam, 612 December 1870. Noch op staatkundig, noch op financieel gebied, noch op het oorlogsterrein hadden in den loop der week gebeurtenissen plaats die in staat waren een belangrijken invloed op de prijzen der fondsen uit te oefenen. Vraagt men nu of er niets heeft plaats gehad wat uit den aard der zaak wel ge schikt zou zijn geweest om die prijzen te drukken of te verheffen, dan antwoorden wijvoorzeker 1 De eenstemmigheid der mogendheden om het ge rezen conflict over de Zwarte Zee, op eene con ferentie ten einde te brengen; de aanspraak van President Grant, wat hij zegt over de Alabama- quaestie en de Canadasche visscherijen, de vrede lievende zin welke hij later aan zijne rede gegeven heeft; de voortzetting der overwinningen van het Duitsche leger in Frankrijk; de stichting van het Duitsche Rijk met een Duitsch keizer en eindelijk het opdoemen vau moeiel ijk heden voor Luxemburg, ziedaar genoeg en meer dan genoeg om beurshewegingen te veroorzaken die eene paniek nabij komen. En toch de handel bleef flauw en lusteloos, de omzettingen beperkt, de prijzen, op kleine uitzonderingen na, slechts wei nig anders dan voor acht dagen. De beurs schijnt zoozeer verwend te zijn aan de hevigst schok kende tijdingen dat zij, zoodra het ergste niet plaats heeft, hare lethargische houding niet ver laat. Een bericht, in den loop der week ontvangen, als zou de Spaansche Minister van Financiën plan hebben de rentebetaling van .3 pCt. binnen- landsche 6chuld voor 20 maanden uit te stel len, vond al aanstonds weinig geloof, zoodat de prijzen er slechts zeer weinig door leden, en is dan ook tot dusverre niet bevestigd. Wij zullen ons na deze opmerkingen niet met de details bezig houden, maar in 't algemeen constateeren dat de tendence in alle fondsen flauwer is als voor acht dagen, een regel waarop slechts enkele Russische soorten, en sommige Noord-Amerikaansche Spoorwegwaarden, een uit zondering maken. Van deze laatsten vorderden bijv. de Pittsburg-Chicago van 82% tot 85, St.-Paul- Pacific, 1ste Sectie, van 60% op 63%, 2de Sectie van 59 H op 61%, Geconsolideerden van 58 op 61H, Oblig. 1869 van 60% op 65, Chicago-South- West van 81% op 82%, Central-Pacific van 77U op 79, Union-Pacific South-Branch vau 75 op 76 pCt. Geld op prolongatie ruim a 4 pCt. BUITENLAND. Groothertogdom Luxemburg. Men schrijft uit Versailles aan de Echo du Luxem bourg. „Men verzekert in het hoofdkwartier dat de Koning van Pruisen een telegram ontvangen heeft van den prins-stedehouder Hendrik, die hem ver zoekt de ophelderingen van het Groot-Hertogelijk gouvernement af te wachten, alvorens handelend op te treden. Ik betwijfel of dit veel zal uitwer ken, vooral, indien, zooals men hier beweert, de annexatie van het Groot-Hertogdom beslist is in gemeen overleg met Engeland, die daardoor ver kregen zou hebben dat Duitschland afzag van zijn aanspraken op een gedeeite van Lotharingen. De reis van den heer Odo Russel zou daaraan uiet vreemd zijn geweest." De Luxemburger Zeitung maakt het volgend stuk openbaar „Luxemburgers: een groote crisis staat voor de deur. Het Pruisisch gouvernement heeft aan het Groothertogelijk gouvernement een nota ge richt, waarbij ons land beschuldigd wordt de wetten van de onzijdigheid te hebben geschon den en waarbij het zich ontslagen rekent deze gelukkige toestand van ons land te eerbiedigen. Pruisen is op onwaardige wijze misleid ten opzichte van de gedragslijn van ons gouverne ment en de Luxemburgsche bevolking. Ieder onzer, nu is overtuigd dat geen inbreuk is gemaakt op de verplichting welke de onzijdig heid ons oplegt; wij weten allen met welken ijver, voorzichtigheid en wijsheid ons gouverne ment te werk is gegaan om elke mogelijke ver wikkeling te voorkomen en om ons te rechtvaar digen wegens de valsche geruchten in deze moei- lijke tijdsomstandigheden door de vijanden van ons vaderland uitgedacht en verspreid. Al onze naburen, FranscheD, Pruisen en Belgen, kortom geheel Europa zullen erkennen de opofferingen die het kleine Luxemburg zich getroost in het belang van de gewonden van de beide oorlog voerende partijen en de ongelukkige familiën der beide natiën. Verkondigen wij dus openlijk en zonder vrees onze overtuiging en Europa zal ons recht doen wedervaren. Richten we ons tot onzen Koning-Groothertog op een openlijke en oprechte wijze en maken wij hem bekend met onze bezorgdheid en ge schonden rechten. Pruisen zelf zal ons recht doen wedervaren en een klein volk naar waarde weten te schatten, dat zijn rechtvaardige zaak weet te bepleiten. Luxemburgers Een algemeen petitionnement zal in ons land worden georganiseerd. De tekst van de petitie zal aan het oordeel van alle inwoners van het Groothertogdom worden onderworpen, die geroe pen zullen worden om in naam van het in gevaar verkeerend vaderland te teekenen, want allen moeten de eer genieten om door hunne ondertee- keningen, te protesteeren tegen den laster, die ons zelfstandig bestaan bedreigt. De petitien zullen door de zorgen van het patriotistisch-comité bin nen zeer korten t id aan den Koning-Groothertog overhandigd worden. Haasten wij ons dus onder het aanheffen van de kreten: „Leve de Koning, Leve Luxemburg!" TELEGRAMMEN. Londen, 13 Decembe. Er zijn alhier per tele graaf de volgende tijdingen uit Havre ontvangen De Pruisen zijn met een aanzienlijke krijgsmacht in Beuzeville, op 16 mijlen van Havre. Laatst genoemde plaats wordt verdedigd door eene sterke Fransche krijgsmacht en] 350 kanonnen, die be diend worden door mariniers. Men is te Havre bereid de stad tot het uiterste te verdedigen. Den lOden dezer rukten 10,000 Franschen uit, om de Pruisen te gemoet te gaan. De Fransche cavalerie heeft een korps Uhlanen op de vlucht geslagen en tien daarvan gevangen genomen. De Pruisen waren op vier mijlen afstands van Honfleur; maar 10,000 Franschen hebben Caen verlaten en hebben Pont l'Evéque bezet, dat Honfleur be schermt, waarop de Pruisen terugtrokken. Gisteren is te Havre bericht ontvangen, dat generaal Trochu weer een, uitval heeft gedaan en zich door de Pruisische liniën heeft heenge slagen. Dresden, 13 December. Volgens hier ontvan gen bericht is de luitenant-generaal Von Fabrice door den koning van Pruisen benoemd tot gou verneur-generaal van de noordelijke provinciën van Frankrijk. Stuttgart, 13 December. De zitting van den Landdag is heden geopend met eene troonrede, waarin de indiening der overeenkomst met den Noord-Duitschen Boud aangekondigd en het ver trouwen te kennen gegeven werd, dat de natio nale eenheid, waarvan de Keizerlijke waardigheid het symbool is, Duitschland tot eene krachtige ontwikkeling zal voeren. Bordeaux, 13 December. Het laatst belangrijk gevecht van generaal Chauzy, op 10 dezer, heeft geduurd van 's morgens 8 uur tot 's avonds half- zes. De onzen hebben 400 man krijgsgevangenen gemaakt en Origny weder bezet. De gevangenen bevestigen dat de Duitschers aanzienlijke verlie zen hebben geleden. Onze mitrailleuses hebben den 9den en lOden dezer talrijke slachtoffers ge maakt. Wij hebben evenwel ook zelve gevoelige verliezen geleden. In de Loire-vallei schijnt de vijand eene beweging aan den linker-oever te zullen maken. Geen nieuws uit het leger van Bourges. De vijand heeft Evreux bezet en Etn- boeuff ontruimd. Pestli, 13 December. In de zitting der Hon- gaarsche delegatie heelt generaal Benedeck, na mens den minister van oorlog, in antwoord op eene interpellatie omtrent den toestand der armee het volgende verklaard: De armee telt thans 864,848 man geregelde troepen en 187,527 man landweer. Het aantal kanonnen isj sedert 1867 vermeerderd met 378 stukken, waarbij er nog meer worden aangeschaft. Wyders bezit de armee 899,279 achterladers; de Oostennjk6che land weer 57,227 en de Hongaarsche 80,000 Woerndl- geweren. Er zullen er nog 15,000 moeten aange kocht worden. De troepen zijn aanmerkelijk ver beterd Bordeaux, 13 December. De Pruisen hebben het kasteel van Chambord bezet; ook Vierson. Bordeaux, 14 Dec. Per ballon nit Parijs, do 7 December: De berichten over ongerustheid vanwege de voeding, zijn ongegrond. Het meel is overvloedig. Ballon-correspondenties tot den lOden be helzen niet een feit van eenig aanbelang; de toestand te Parijs was steeds dezelfde. Het bat- taljon tirailleurs van Belleville was ontbonden 61 man van dit korps, voor den krijgsraad ge steld wegens desertie tegenover den vijand, waren gearresteerd. Het dagblad La Palrie en danger had opgehouden te verschijnen. Londen, 14 Dec. (Part. tel.) De meerderheid der onderteekenaren van het verdrag van 1856 heeft besloten de bijeenkomst der conferentie tot Januari uit te stellen, ten einde het streven van Frankrijk te verijdelen, om het programma der conferentie tot andere quaestiën dan de door Rusland opgeworpene uit te breiden. Men hoopt dat in dien tusschentijd de vrede zal gesloten zijn. De Times zegt: indien de Groothertog van Luxemburg een beroep doet op de Mogendheden, die het tractaat van 1867 geteekend hebben, zul len er ernstige quaesties oprijzen. Engeland is niet van plan om alleen tot verdediging van dat tractaat op te trekken en zal den raad inwinnen van de andere mogendheden, vóór het de staat kunde bepaalt, welke het in deze zal volgen. De Standard zegt: de verkrachting van de neu traliteit van Luxemburg is een beleediging voor Engelanddeze laatste daad van Pruisen is een verheerlijking van het uiterlijk geweld. Berlijn, 14 Docember. Iu de troonrede, waar mede de Landdag is geopend, wordt gewezen op den gezegenden loop van den oorlog, op den alles doordringenden vaderlandslievenden geest. De regeeriug, luidt het terder, hield het voor haar plicht de begrooting zoo vroeg mogelijk voor te leggen; de binnenlandsche hervorming van de wetgeving zal door de regeering weder ter hand genomen worden na het herstellen van den vrede, in het vertrouwen, dat de verzoenende gezind heid, die in dezen tijd van krachtig ontwaakte vaderlandsliefde de twisten deed bedaren, ook deze taak zal verlichten. Brussel, 14 December. Eergisteren is Mont- médy aangetast; de Pruisen wilden bresschieten, maar werden door het vuur uit de vesting krach tig beantwoord. Gemeenteraad van Leiden. 1 Het door Burg. en Weth. aan den Raad voorge- gestelde ontwerp-tarief voor den ambtshalven aanslag in de plaatselijke directe belasting, naar aanleiding van het bepaalde in de raadszitting van Donderdag 11., is van den volgenden inhoud: //Waar ambtshalve aanslag noodig wordt geacht, geschiedt zulks in verhouding tot de huurwaarde, volgens het onderstaand tarief, hetgeen bij de toe passing der klassen, in het volgende art. vermeld, tot grondslag zal strekken, als van 50.tot beneden 60.— 8 maal. u 60.— ii ii n 70.— 9 u u 70— n n u 80.— 10 n li n 80.— n u u 100.— 11 n u u 100.— ii u n 175.— 12 u n n 175.— n u u 250.— 13 ,i u ii 250.— n li n 400.— 14 n ii li 400.— ii u H 500.— 15 n ii u 500.— ii ii n 600.— 16 u u u 600.— ii ii u 700.— 17 n u II 700.— ii u 800.— 18 li n II 800.— ii n u 900.— 19 n u II 900.— ii ii u 1000.— 20 a n II 1000.— n n u 1100.— 21 ii u 1100.— n u II 1200.— 22 n li 1200.en hooger 23 n Mocht dit uwe goedkeuring wegdragen, dan stellen zij u voor, het aangenomen art. 7, zooals dit door de commissie van financiën was geredigeerd, te doen vervallen, vermits dit naar huune beschouwing hier door overbodig is geworden." li e c li t «zalxen. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht te Leiden dd. 5 December 1870. 2 wegens overtreding op de jacht en visscherij. 1 zonder consent van B. en W. vuurwerk te hebben afgestoken. 2 het maken van nachtelijk of beleedi- gende burengeruchten. 2 bij nacht een schuit met bagger in de gemeente te hebben laten liggen. 2 een wagen te hebben laten staan na het afladen van vee. 1 met ongemuilbande honden te hebben gereden. 1 In de Singelgracht te hebben gebaggerd zonder pachter of in dienst van dien te zijn. 1 In den Rijn te hebben gebaggerd zon der Consent van HH. van Rijnland. 2 Na gezette tijd vuilnis te hebben op gehaald. 1 Vuilnis van gemeentegrond te hebben weggevoerd. MLarlittoer-icliten. Amsterdam, 14 December. Rogge, stemming on veranderd; Petérsburg 200; Galatz 200, 205 c. z./k. Levering, iels hooger; Maart 202, 203, 204; Mei 208. Boekweit, stemming prijshoudend. Raapolie, 6 weken 51%; vliegend 50; voorjaar 46%. Lijn olie, 6 weken 33%; vliegend 32n voorjaar 33%. Rotterdam, 14 December. Bij herstemming voor een lid in de Kamer van Koophandel is geko zen de. heer J. G. Bet/, met 142 stemmen. De heer Fassbender bekwam 42 stemmen. LAAPSPE ööRlOMTtdiN. Alphen a/d. Rijn, 14 December. De uitslag van de gisteren gehouden herstemming voor een lid der Staten van dit gewest, tusschen de heeren A. Tieleman en G. L. Piek, is, dat de eerslge noemde, zijnde de caudidaat der behoudende partij, met eene meerderheid van 74 stemmen is ge kozen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3