jtijj den heer burgemeester te spreken was, r Diet in de kazerne. De luit. was daarop eii burgemeester gekomen en was zeer vrien- en beleefd, mededeeliog verzocht, en het uu dat bij door zijn wachtmeester verkeerd ingelicht. ,n de Amh. Cl. wordt de verschrikkelijke gemeld dal de 4 Franschen die van hier de Pruisische grenzen verwijderd zijn, wer gefusileerd zouden zijn. De verantwoorde nd zou dan inderdaad geducht zijn en de DOg grooter gewicht bijzetten. listricht, 11 December. Door de duisternis isterenavoud nabij het station te Hasselt, Ijnederentreiu met een personentrein in bot- gekomeu. Ofschoon eenige wagens zwaar digd zijn, heeft men geene persoonlijke ukken te betreuren. Met eene uit Luik ont- e locomotief kou de trein uit Eindhoven eerstgemelde plaats vertrekken. schen tocht de dorpen Gidy, Jouvry en Prans kunnen herbouwd worden; eindelijk is het nog stormenderhand veroverde. Dat waren de beslis- i slechts drie jaren geleden, dat zijne neutraliteit SPnHo -- MM BUITENLAND. J.) lilt «I'll l.'lïlll. de jongste krijgsverrichtingen der trent liers schrijft de Staalt-Anzeiger ^uvankelijk stond tegenover het Loire-leger en alleen het korps van Von der Tann, het legerkorps van den groothertog van leuburg en de tweede armee van prins Fre- Karel. Tot de afdeeling van den groother- an Mecklenburg behoorden het eerste Beier korps, de 17de (Meckienburgsche) infanterie 22ste (Kasselsche) divisie, onder de gene- Treskow (in plaats van den ziek ge- generaal v. Schwitnmelmann) en v. Wit- alsook de cavalerie-divisiën prins Albrecht, Stolberg en v. Reinhaben. Tot het tweede behoorden het 10de (Hauoversche) korps eneraal Von Voigts-Rhetz, dan het derde egeude korps, het Brandenburgsche en Slees- Holsteinsche onder generaals Von Alvens- II en Von Manstein; eindelijk de cavalerie- ouder generaal v. Hartsmanu. Tegenover korpsen en hun vier ruiterij-divisiën had yandelijk leger een sterkte van zeven korp- ïufauterie en éen korps cavalerie. De zeven klingen stonden onder bevel van de generaals pères, Chauzy, Durieux, Bourbaki, Barrel, i/.at en Kératry het korps cavalerie onder oering van generaal Michel. Te zamen ge |en zal deze Fransche strijdmacht volgens phillende opgaven van Fransche zijde, wel 00 man hebben bedragen, staande onder het ■kevel van generaal Aurelles de Paladine. 1 kortelijk de krijgsoperatiën te hebben ge il door het tweede leger volvoerd op zijn lusschen Metz en de Loire, en de bewegin- der troepen onder den groothertog van Mec- trnrg tegen Dreux en Le Mans te hebben hreven, gaat de schrijver van het overzicht en Staals-Anzciger aldus voort: zag den generaal Aurelles de Paladine de sche legers van alle kanten aanrukken; hij ut derhalve niet langer dralen, indien het zijn nemen was om een totale insluiting bijtijds utgaann. Zijn leger stond aan deze zijde der (ten Noorden van Orleans) in bepaald zeer snge stellingen. Het nam een positie in, die wouden en hoogten, maar vooral door het alle richtingen met alle middelen der mo- verdedigingskunst ontoegankelijk gemaakte vau Orleans, een groote sterkte en verdedig- rlieid erlangt. Zij had echter éen stellig nadeel, ut bestond hierin, dat men voor het geval het och t worden geslagen, OrleansendeLoire haar onvermijdelijk te passeeren bergpas u rug had. De voorposten van generaal d'Au- bevondeu zich te Artenay, ongeveer drie ten noorden van Orleans. Dit plaatsje was uitgangspunt van al de gevechten, welke aan definitieve verlaten van den rechteroever der oorafgiugen. Met het eerste dier gevechten de vijand ten doel, in de richting van Fon- ebleau en Melun onze linie door te breken, einde met generaal Trochu in Parijs ten dier stad zicli te vereenigeu. Om dit te erkstelligen wierp zich generaal d'Aurelles Paladine op deu linkervleugelman het tweede het lüde korps vaD dit leger nogtans, bevel van generaal Von Voigts-Retz, sloeg Franschen op 28 November bij Beaune la- ande terug. Een tweede poging werd alsnu toeld tegen de afdeeling van den groothertog Mecklenburg, ten noordwesten der Fransche ingen. Doch ook hier, op de linie Orgères- ueaux, werd de vijand op 2 Dec. geslagen, strijd was het hevigst bij Bazoche-les-Hautes ipry werd stormenderhand bemachtigd, en bij ny het 16de, bij Artenay het 15de Fransche rkorps op Orleans teruggeworpen, deze afzonderlijke worstelingen volgde den December een gemeenschappelijk vooruit ken op de gausche linie. Prins Frederik Karei den vijand met het 3de en 9de corps bij 'lleurs-aux-Bois in het bosch van Orleans en op cans terug, terwijl de groothertog bij Chevilly ruit rukte en generaal v. Treskow's zeven divisie achtereenvolgens op zijn voorwaart- sende veldslagen, op welken den 4den December volgde de bestorming van de goed versterkte spoorwegwerken, van het spoorwegstation en van de voorstad St. Jean door het corps van von Mann- stein. In den avond van den 4den stonden de overige corpsen gereed de stad stormenderhand te veroveren. De Fransche bevelhebber echter, die eerst naar Tours getelegrafeerd had, dat hij zich in de versterkte stellingen van Orleans te ruggetrokken had en die uu eens die stellingen verdedigen, dan weder ze verlaten wilde, de Fransche bevelhebber zag wel in, dat het hem niet mogelijk zou zijn met zijn reeds meermalen geslagen troepen de stad te behouden. Zoo werd dan de stad door de Fransche troepen ontruimd en nog in den nacht van den 4den op den 5den door de onzen bezet. Engeland. Gazelle behelst liet volgende ar- door de groote mogendheden gewaarborgd is geworden. „"Wat betreft de verovering van den Elzas en Lotharingen, hoe sterk de openbare meening in de onzijdige Staten zich ook daartegen moge ver klaren, kan Pruisen beweren dat dit eene quaes- tie is, waarin zij het recht niet hebben tusschen- beide te komen; maar het gevaar dat voor Europa zou voortvloeien uit eene zoo flagrante schending van het internationaal recht als de aanhechting van Luxemburg door Pruisen ware, zou eene andere zaak zijn." De Pall Hall tikel Graaf Von Bismarck is onvermoeid. Nauwelijks is hij aan 't einde gekomen van de netelige taak om de tegenstrijdige aanspraken van de Duitsche Staten met elkander te verzoenen en dezen in een enkelen Duitscheu bond zamen te smelten, of hij onderneemt de even teedere, zoo niet even moeilijke taak om Engeland en Oostenrijk uit te uoodigen eene conferentie aan te nemen in plaats van eene intrekking der Russische circulaire. Wat meer is, wij vernemen thans, uit goede bron, dat de onbedwingbare Duitsche Bondskanselier te 's-Hage onderhandelt omtrent deu afstand aan Pruisen van een deel van het grondgebied, om welks bezit in 1S67 de oorlog bijna was uitge broken. „De onderhandelingen zijn, naar wij vernemen, reeds zoover gevorderd dat men ze te Berlijn als geëindigd beschouwt en dal de Pruisische over heden zich gereedmaken om formeel van Luxem burg bezit te ueuien, tegelijkertijd als van Straats burg en Metz. „De nieuwe Duitsche Bond moet die beide laatste vestiugeu omvatten, die door de vertegen woordigers van het Pruisisch gouvernement in het Noord-Duitsch Parlement zijn voorgesteld als van een voornaam defensief karakter tegen de Franschen. „Moet de aanwinst van Luxemburg evenzeer worden beschouwd als een „defensieve maatregel" tegen België en Holland „Men moet aannemen dat degenen, die Pruisen beschuldigen dat het niet tevreden is met de verovering eerst vau Sleeswijk-Holstein en Lauen- burg, daarna van Hanover, Nassau, Hessen en Frankfort en thans van den Elzas en Lotharin gen, maar dat het thans tracht zijne overheer- sching uit te strekken tot aan de kusten van de Oostzee en de Duitsche proviuciën van Oostenrijk, aan de andere zijde, dat de zoodanigen zeker redenen zullen bebbeu waarop hunne meeniiig gegrond is. „Het is waar dat Pruisen aan de neutralisalie van Luxemburg heeft deelgenomen maar de trac- taten hebben, in onze dagen, zóo weinig waarde dat het waarschijnlijk geen bezwaar zal maken om, in dat geval, het voorbeeld te volgen dat zijn noordelijke nabuur heeft gegeven, wiens onttrek king aan de verbintenissen betrekkelijk de Zwarte Zee, van al de tractaat-Mogeudheden van 1856 alléén Pruisen niet heeft veroordeeld. „Het plan tot aanhechting van Luxemburg is geenszins nieuw. In 1867, toen men te Berlijn het gerucht kende, volgens hetwelk hot groother togdom aan Frankrijk zou worden verkocht, hield de heer Von Bennigsen, een der leiders van de natiouaal-liberale partij, in het Noord-Duitsche Parlement eene heftige rede, waarbij hij Pruisen uitnoodigde om Napoleons plannen betrekkelijk Luxemburg voor te komeu, door zelf het Groot hertogdom te annexeren. „Sedert dien tijd hebben talrijke brochures an artikelen in half-oflicieele bladen bij voortduring de Pruisische bevolking met die quaestie bezig gehouden. Bovendien is den lsten November door Unsere Zeil., een zeer bekend Pruisisch tijdschrift, een uitvoerig artikel in denzelfden zin gepubli ceerd, onder den titel van „De teruggave van Luxemburg aan Pruisen," door Rudolph Gott- schall, een journalist die, naar men zegt, in nauwe betrekking staat met den minister van buitenlandsche zaken te Berlijn. „Dat artikel besluit, na de gewone argumen ten ten behoeve van Luxemburgs verduitsching te hebben bijeengebracht, met de belofte aan de Luxemburgers van het betwistbare voordeel, „dat zij een aandeel zullen erlangen in de liefde welke Duitschland betoont voor zijne verloren zonen, gelijk het die ten opzichte van Straatsburg bewijs.t" „Luxemburg is slechts een klein grondgebied van 46,000 vierk. mijlen, met 200,000 inwoners, maar zijne bevolking heeft onlangs in talrijke adressen bewijzen van zijne gehechtheid aan zijne tegenwoordige bestuurders gegeven het bezit het emplacement van eene der sterkste vestingen van Europa, die, naar 't getuigenis van Pruisische militaire ingenieurs, in weinige maanden zou TELEGRA1MMEN Belgrado, 11 December. Gisteren is de censuur alhier afgeschaft en de nieuwe drukperswet, die vrijheid huldigt, afgekondigd. Luxemburg, 12 December. Uit authentieke bron kan worden gemeld, dat het beginsel dat door de lndépeniance van de Luxemburgsche nota wordt gegeven, onjuist is. Von Bismarck beklaagt zich toch in zijne nota niet slechts over manifestatiën ten gunste van Frankrijk, maar ook over vijan dige demonstratiën jegens Duitschland, die zich ten laatste in bepaalde feiten hebben lucht gegeven Convooien van levensmiddelen zijn over Luxem burg naar Frankrijk vervoerd met medewerking vau policie en Douane. Fransche officieren die, na krijgsgevangen te zijn gemaakt, ontsnapten, zijn vrij over het Luxemburgsche grondgebied getrokken met een vrijgeleide van den vice-con sul van Frankrijk, die aan het hoofd stond van een werfbureau in optima forma. De nota is uit Versailles verzonden en draagt de dagteekening van den 3den dezer. Bordeaux, 12 December. De heer Gambetta heeft uit het hoofdkwartier van generaal Chauzy de volgende dépêche gezonden, gedateerd 10 dezer: „Ik heb hier alles in de beste orde bevonden. Generaal Chauzy heeft door zijne ferme houding en ontembare geestkracht niet alleen sedert drie dagen zijne positiën behonden, maar ook de le germassa's van Frederik Karei teruggeslagen en gevoelige verliezen toegebracht. Sedert 28 November vecht hij gestadig voort. Hieruit kan men oordeelen over de waarheidsliefde van Van Moltke, die beweerde dat de Loire-armee ver nietigd was. Slechts de helft dezer armee is tot nu toe in gevecht geweest en blijft voldoende om de beste troepen van Frederik Karei in be dwang te houden. Rijssel, 12 December. Volgens een gerucht wordt er te Laon gevochten. Er is geen nieuws uit het Zuiden of het Zuidwesten des lands be kend. Hamburg, 12 December. Er is een sterke ijs gang op de Elbe. De scheepvaart met de zeil schepen is gestremd. Hedenochteud was hier vijf graden koude. Versatile*, 12 Dec. De vijand heeft zich ver wijderd voor onze korpsen, die in de omstreken vau Beaugency hebben post gevat. Onze troepen vervolgen hen. Het bombardement van Moutmédy beeft heden een aanvang genomen. Voor Lafère verschenen heden vijandelijke afdeelingen. Florence, 13 Dec. Het comité van de Kamer heeft het wetsontwerp tot overbrenging der hoofd stad in behandeling genomen. Eenige afgevaar digden drongen op eene spoedige overbrenging aan. Lanza antwoordde: „Dit is slechts eene technische quaestie. Indien eene giunta gelooft, dat de tijd vóór de overbrenging bekort kan worden, vereenig ik er mij mede. Na nog andere redevoeringen over de mate- riëele moeielijkheden, nam het comité art. 1. ge amendeerd door Lerotti, aan, zoodat de overbren ging voor 31 Maart 1871 zal geschieden. Weencn, 13 Dec. De voornaamste morgenbla den laten zich krachtig uit tegen de handelwijze van Pruisen, met betrekking tot Luxemburg. De Neue freie Preise verwerpt alle argumenten der Pruisische nota en spreekt van overmoedige politiek. De Tagespreste roept alle onderteekenaars van het tractaat, waarbij Luxemburgs onzijdigheid vastgesteld is, op, om zich tegen zulk een poli tiek, die voor allen nadeelig is en met alle ver dragen spot, krachtig te verzetten. Berlijn, 13 December. Officieel. Versailles 12. De Koning aan de Koningin. „Na de vierdaagsche gevechten in de omstre ken van Beaugency, die telkens met overwin ning onzerzijds eindigde, ofschoon ook bij de overmacht des vijauds niet veel terrein gewon- nen werd, is de vijand heden onverwachts in de richting naar Blois en Tours teruggetrokken, waar- j schijnlijk tengevolge van de groote verliezen door hem geleden, terwijl de onzen gering waren. j „Zeer vele overloopers melden zich daar aan, 1 insgelijks te Rouaan. De mobiele garden wierpen dikwijls wapenen en equipementstukken weg en togen huiswaarts; "ér blijven intusschen nog ge noeg over. Heden hebben wij dooiweer." Straatsburg, 12 December. Pfaltzburg heefi heden op genade en ougenade gecapituleerd en zal morgen voormiddag te 10 uren bezet worden Londen, 13 Dec. De Horning Post zegt, dat d' onderteekenaren van het tractaat vau 1867 herein moeten zijn de onaf haukelijkheid van Luxemburg te waarborgen, maar dat het mogelijk is dat di conferentie de eischen vau Pruisen in over we ging neme en Luxemburg ten laatste bij Duitsch land ingelijfd worde. Daily Newt zegt, dat, indien Pruisen Luxemburg inlijft, dit dan niet geschiedt om Luxemburg te straffen, maar om zich te vergrooten ten koste van een zwakken nabuur, en zonder eenig ander offer dan dat zijner eigene eer te brengen. Luxemburg, 13 December. Het patriotische comité, heden vergaderd, heeft vastgesteld een adres van het Luxemburgsche volk aan deu groot hertog, houdende 1". protest tegen de Duitsche nota, waarin het land beschuldigd wordt de plich ten der onzijdigheid miskend te hebben, en 2° wederlegging vau al hetgeen in de dagbladen dienaangaande voorkomt, inzonderheid van hei beweren, dat het volk het verlies zijner onal hankelijkheid en de verandering zijner nationa liteit vrijwillig zou aannemen. Oa-emengde Berichten. In de brouwerij van den heer Serpgens te Roermond heeft dezer dagen een vreeslijk onge luk plaats gehad. Een der brouwersknechts, Duit scher van geboorte, viel in eene groote met ko kend water gevulde kuip, tengevolge waarvan hij, behalve uiterlijke brandwonden, zoodanig inwendig letsel bekwam, dat hij na hevige pij nen te hebben doorgestaan, kort daarop overleed Te Groningen is dezer dagen een brief ont vangen van den chef der beroemde Berlijnscbe erwtenworstfabriek, die vóór eenigen tijd eene koninklijke Pruisische fabriek is geworden. Uii den brief blijkt, dat het op dit oogenblik daar verbazend druk is, dat er dagelijks 75 koeien geslacht worden en er 2450 arbeiders bezig zijn. Verder wordt medegedeeld, dat men dagelijks 16000 blikken bussen met gebraden vleesch, groenten enz. aflevert, ten behoeve van de Duit sche officieren, die zich in Frankrijk bevinden. Bij het gebruik behoeven die spijzen slechts even warm gemaakt te worden. Van de zooveel óp- gang makende erwtenworst, vleesclnvorst en worst van andere groenten worden eiken dag 25,000 centenaars verzonden. Eindelijk wordt nog medegedeeld, dat er uit het koninklijk hoofd kwartier eene depêche aan de fabriek is ont vangen; om zoo spoedig mogelijk 100,000 cente naars erwtenworsl te verzenden, die tot voedsel voor de Parijzenaars zullen dienen, zoodra de stad gecapituleerd heeft. De uitvinder der briefkaarten (correspondentiekaarten) is, volgens de Gartcnlaube, Dr. Emanuel Hermann, geboren te Klagenfurth en thans op 31jarigen leeftijd hoogleeraar te Wiener-Neustadt, tusschen Weeneu en Gratz. Grexneeiateraa<l van Leiden. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 15den December 1870, 's namiddags te éen uur. Onderwerpen1". Benoeming van een lid der Com missie voor de bewaarscholen. 2°. Verzoek van V. Haanstra, om het ontslag als hulponderwijzer der 2de kl. aan de openbare lagere school n". 1 voor onvermogenden. 3°. Concept-verordeningen tot heffing en invordering eener plaatselijke directe belasting. 4°. Adres van bet Gemeentebestuur van Alkemade, tot intrekking der bepaling dat door hom eene brug over de ringvaart worde gelegd, en dat genoegen genomen worde met de vernieuwing van de pont en de koste- looze overhaal. 5°. Adres van P. J. A. de Bruine c.s.strekkende tot den afstand van een gedeelte der singelgracht van de Wittepoortsbrug tot de ster rewacht, om aldaar bij besloten water hardrijderij te kunnen doen plaats hebben. 6°. Adres van N. J Stallinga, ter bekoming van gemeentegrond. 7". Foor dracht tot uitbreiding van het locaal der openbare lagere school n°. 2 voor onvermogenden. 8°. Voorstellen tot wijziging van de Algemeene Policieverordoning. LAlATSTE berichten. I 's-Gkavknhxge 13 December. Per telegraaf.) In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, die heden te halfvier geopend is, is ingekomen een Koninklijke boodschap houdende kennisgeving van het overlijden van H. K. H. i Prinses Frederik. De Kamer zal een adres van rouwbeklag zenden. De Minister van Marine i heeft mededeeling gedaan omtrent den verderen loop der ministeriëele crisis en dat hij en de heer j Fock niet geslaagd zijn in de aanvulling van het Kabinet. De heer Jonckbloet heelt gewezen op i het dringende belang dat de Koning spoedig een I beslissing neme, opdat er optrede een krachtig j Kabinet dat rekenen kan op het vertrouwen van j den Koning en de ondersteuning der Kamers.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3