POLITIE. ADVERTENTIES. TE HUUR MET 1°. FEBR. Lehnsfeld. Deze bad namelijk den beschuldigde, in beschonken toestand met zekeren Pieterse het vechten was geraakt, van zijn tegen tij gescheiden en daarop naar huis willen ogen. Up eenigen afstand werd hij onver- :ds aangegrepen en in het water geworpen, arin hij zonder de hulp van anderen zou gestikt. Beschuldigde beweerde wegens den igen staat van dronkenschap, waarin hij toen keerde, zich niets van het gebeurde te herin- en. Nadat 10 getuigen gehoord waren, hield adv.-gen. llr. J..Spoor de schuld van den be- uldigde voldoende bewezen, en requireerde up dien grond zijne veroordeeling tot eene rectioneele gevangenisstraf van drie jaren. De ocaat Mr. P. Pet, concludeerde tot vrijspraak, grond dat hier het bewijs van de ten laste egde misdaad niet was geleverd, en dat veel aan een dronkemansdaad moest worden ge ilt. Dinsdag 13 December e. k. zal het hof uit- aak doen. s-Giiavknhage, 10 December. Tot aanvulling 1 ons bericht van gisteren omtrent de kist die stoffelijk overschot van H. K. H. Prinses ederik zal ontvangen, dient dat de inscriptie de daarop aangebrachte zilveren plaat de ende is: .uuisa Augusta Wilhelniina Amalia, Prinses «lerik der Nederlanden, geb. Prinses van Pruisen, geb. 1 Februari 1808 overleden 6 December 1870. iorrERDAM, 10 December. De massa's goederen hier aankomen en door gebrek aan ver- iniddelen hier moeten blijven zijn zonder beeld. Bij de Rijnspoor moet men weken ral schriftelijk aanvrage doen om ruimte, en is dan nog bij uitzondering als er eenige inliteit van éen huis medegaat terwijl in den el slechts ijlvracht-goederen worden aange- men. De schippers naar boven maken goede en, daar lichters door stoombooten gesleept, ibele vracht en meer bedingen, en de stoom- Hen zelfs tot 200 pCt. verhooging vorderen, kliuis en zolderruimte wordt steeds schaarscher, lüte hoeveelheden koopwaren blijven weken op den wal staan. De gemeenteraad alhier heeft zich gisteren eenigd met een voorstel om gelijktijdig met leggen van de waterbuizen der drinkwater- ding in den Oppert, 1°. en 2°. Lombardstraat aangrenzende straten, die straten op de ver- ebte hoogte te brengen, en voorzoover dit nog :t geschied is van een hoofdriool en trottoirs voorzien. De kosten van een en ander zijn .aaiud op 30.000. 'elft, 9 December. In de zitting van den ge- enteraad, heden alhier gehouden, is o. a. be- mdeld het voorstel van den heer Hartogh Heys Zouteveen, omtrent het beschikbaar stellen ii üe lokalen der hoogere burgerschool voor den rsus van meisjes enz. Na beraadslaging heeft heer Hartogh zijn voorstel eerst gewijzigd en ui ingetrokken, op grond van de weinige onder- uning die het bij den raad vond. Oud-Bkiekland, 10 December. De ingelanden bbeu eergisteren het voorstel tot het maken u een stoomgemaal verworpen. GoitcuM, 10 December. De commissie voor ge- ente-belangen van de hoogheemraadschappen Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, eft het personeel aangewezen, dat in geval van klegering de bepaalde posten zal betrekken. Iiel, 10 December. In de laatste raadsverga- ting is ter sprake gebracht de ellendige toe- irid van den weg naar het sLaLiou Geldermalsen, larover reeds zoovele klachten zijn gerezen, voorzitter heeft verklaard dat het dagelijksch tuur omtrent deze zaak in de volgende ver- ilering een voorstel zoude doen. Smeek., 10 December. Bij de verkiezing van een der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Sneek, de plaats van wijlen den heer Mr. S. Van elderen baron Rengers, zijn 794 geldige stern- uitgebracht. (Het getal kiezers in dat district draagt p. m. 1900). Niemand de volstrekte meerderheid verkregen bbeiide, is eene herstemming, noodig gewor- tusschen de heeren J. P. Van Weideren ron Rengers te lJsbrechtum, zoon van den erledene, die 210, en F. Z. Reneuian, te Ha ll, die 169 stemmen bekomen heeft. Oldenzaal, 10 December. Behalve dat de steeds ortdurenden oorlog tusschen Duitschland en aukrijk eeu zeer nadeeligen invloed op den han- uitoefent, ondervindt men hier en in de om eken, thans weder eene belemmering in de tending van Duitsche steenkolen, zoodat men eest, dat onderscheidene fabrieken, daardoor de kzaamheden zullen moeten staken, of zich van te Engelsche kolen zullen moeten voorzien, het spoorwegmaterieel moet op bevel van den at bij elkaar gehouden worden ter verzending r n groote massa's levensmiddelen waarmede fa ;ds vele wagens geladen zijn, zoomede tot troe- va overvoer, men wil hiei'uit opmaken dat men Duitschland zeer spoedig de capitulatie van rijs verwacht 'get ten Idii Is re van vee eve gei len hu «vijl iv ej oen u-ei eet mi ere ivei voi et ïka ersc ii e e s als de an itzij vv gdi i re ik en t M t d 0 i ir i art ;roi zij >j he d: i d, zij st e rie vo at om Opl n e e i sn 3 del ers zuil iigi k. ïrv m, te, ellf ad, vv leu iec "git gg' gaa voc em r late to 1 lijd etc lit tvvi zij eei bi 1 vf iD iW not emi ure BUITENLAND. Duitschland. Er hebben in Wurtemberg verkiezingen voor de Kauier van vertegenwoordigers plaats gehad die den invloed van den oorlog op de publieke opinie in Zuid-Duitschland duidelijk doen zien. Bijna al de candidaten van de democratische partij, (die vooral tegen de hooge uitgaven voor het krijgswezen oppositie voerden), die wegens haar verbond met de clericale en Oostenrijksch gezinde partij zeer veel invloed in de Wurtembergsche Kamer had, hebben hun zetels verloren. Het hoofd van de partij, de heer Ch. Maijer, redacteur van de Beobachtcr, is ook niet herkozen. De Pruisische of nationaal Duitsche partij is aanmerkelijk versterkt. Dit is ook het geval met het centrum, dat in de vorige Kamer zeer zwak was en meer bijzonder de politiek van het Gou vernement ondersteunde, toen dit om de autonomie van Wurtemberg te bewaren, doorzeilde tusschen hen die het land in de armen van Pruisen wilde werpen en hen, die meer naar Oostenrijk over helden of een Zuid-Duitsche confederatie op Zwit- sersche leest geschoeid voorstonden. Aan de coalitie tusschen de voorstanders van het Gouvernement en de nationale liberalen zal de goedkeuring te danken zijn van de wijzigingen in de constitutie ten gevolge van de toetreding van Wurtemberg tot den Noord-Duitschen Bond. Franltrijk. Over Tours zijn nieuwstijdingen van Parijs ontvangen vau 6 December. Een proclamatie van den generaal Ducrot aan zijn troepen, gedagtee- kend 4 December, bevestigt hun machteloosheid om de vijandelijke liniën door te breken bij Champigny en Villiers sur-Harne. De opperbe velhebbers hebben de overtuiging dat het door drijven van de eenmaal vastgestelde operatiën een nuttelooze opoffering van soldaten zou zijn, en het bevrijdingswerk in de waagschaal zou stellen. De strijd is slechts verdaagd, en zal met nadruk hervat worden op andere punten, zoodra de toebereidselen tot een nieuwe aanvallende beweging voltooid zijn. Een belangrijk gevecht is Woensdag geleverd op den rechteroever van de Loire ter hoogte van Meung en Laurent-des Bois, tusschen de Duitschers die naar Blois trokken en het Frausche leger. Meung ligt op 30 kilometers van Blois stroom opwaarts vau de Loire. Saint-Laurent-des Bois is een dorp dat in de zelfde richting als Meung ligt en wel in het bosch van Marchenoir. Zoowel Duitschers als Franschen schrijven zich de overwinning toe. De Duitschers beweren dat het gevecht hevig en gelukkig was en de Fran schen noemen het eeu overwinning voor het Loire-leger. De vijand zeggen zij, is op alle pun ten teruggeslagen. Men verwachtte dat de slag den volgenden dag zou hervat worden. En dit is ook het geval geweest, n. 1. bij Beaugency. Van Fransche zijde zijn hierover geen berichten, maar uit het Duitsche hoofdkwar tier zeer vele bijzonderheden. De belangrijkheid van deze overwinning, die volgens de Duitsche telegrammen geheel het voorkomen heeft als een voortzetting van de gevechten van den vorigen dag, is, dat er stellingen veroverd ziju die het Duitsche leger in staat stellen de Loire over te trekken. Die operatie schijnt dan ook reeds te zijn uit gevoerd, want uit Rijssel wordt gemeld dat Duit sche legerkorpsen naar Tours, Blois en Bourges in aantocht zijn. De aangekondigde verplaatsing van den zetel van het gouvernement te Tours staat ook daar mede in verband. Engeland. De Russische of Zwane Zee-quaestie krijgt 'een meer vreedzaam karakter. Niet alleen heb ben gelijk bekend is, de groote mogendheden de conferentie aangenomen door Pruisen voorgesteld, maar de Porte heeft ook bij de bekendmaking van hare inzichten aan Rusland over deze zaak, de overtuiging uitgesproken, dat ze in de ophef fing van de onzijdigheid van de Zwarte Zee geen bedreiging van hare onafhankelijkheid en inte griteit ziet. De tegenstrijdige berichten over de al of niet deelneming van Frankrijk aan de conferentie zijn meer of meer opgehelderd. Aangezocht out zich te doen vertegenwoordigen, zou de republiek beproefd hebben, bij het pogramma van de te be spreken vraagpunten er eenige te voegen, waarbij zij in den tegenwoordigen toestand meer rechts- streeks belang heeft dan bij de Zwarte Zee-quaestie. Deze poging, die van dien aard was om de con ferentie geheel te doen schipbreuk lijden, zou verworpen zijn door de kabinetteu vau St.-Pe tersburg en van Londen. Hoewel nog niet officieel bepaald, verwacht men algemeen dat de conferentie te Londen zal worden gehouden. TELEGRAMMEN. Berlijn, 9 December. De Staatsanzeiger zegt, dat uit de heden van het oorlogstooneel ontvangen berichten blijkt, dat de vervolging van het Loire- leger op de beide vleugels voortgezet is. Aan den rechtervleugel is de Groothertog van Mecklen burg er in geslaagd zich meester te maken van de positiën bij Meung en Beaugency, waar zich de overgang over de Loire bevindt. In het cen trum heeft de zesde divisie ruiterij tot Salblis weten door te dringen. Aan den linkervleugel had de voorhoede van het derde korps een ge lukkig voorpostengevecht bij Nevoy, op acht mij len afstand van Orleans. In de zitting van den Rijksdag zijn de Bonds- verdragen met Hessen en Baden bij derde lezing aangenomen. Alleen de sociaal-democratische le den stemden er tegen. Het Verdrag met Wurtem- burg werd daarna insgelijks goedgekeurd. Het verdrag met Beieren en daartoe behoorend slot- proiocol werd bij hoofdelijke omvraag aangeno men met 135 stemmen. Daartegen stemden onge veer 30 leden, meest van de Fortschritt- en van de sociaal-democratische partij. Morgen beraad slaging over de wijziging der Bondsgrondwet met betrekking tot de invoering der keizerlijke waar digheid. Brussel, 9 December. In de Kamer van Af gevaardigden heeft de minister d'Anethan, in antwoord op eene interpellatie van den heer Vleminkx, dit verklaard: „Ik heb daarop te antwoorden, dat er door het Noord-Duitsch gou vernement klachten zijn geformuleerd over de wijze, waarop in het Groothertogdom Luxemburg de beginselen der neutraliteit worden toegepast. Waarschijnlijk zal die mededeeling door de regee ring in het Groothertogdom worden beantwoord en zullen er ten dien aanzien onderhandelingen worden geopend. Wij hebben echter daarin niet tusschen beide te komen. Wat betreft het stuk, hetwelk mij daaromtrent door onzen diplomatie- ken agent is toegezonden, dit kan ik thans niet indienen." De Commissie voor de verzoekschriften heeft voorgesteld, de adressen der in België gedeti neerde Fransche soldaten tot aanvraag om naar Frankrijk terug te keeren, aan de ministers te verzenden. De minister d'Anethan heeft, na uit voerige mededeeling van de maatregeleu der re geering te dier zake, deze conclusie der Com missie bestreden. „Het zou gevaarlijk zijn zeide hij den tot uu toe gevolgden weg te verlaten. Dit gevaar is niet denkbeeldig. De zoo even genoemde mededeeling aan het Luxem- burgsch gouvernement, moet ons tot eene waar schuwing zijn om onze plichten ten aanzieu der neutraliteit zooveel getrouwer in acht te nemen, in plaats van daarin te verflauwen. Met die ver plichtingen niet na te komen, zou men het land eene gevaarlijke fout doen begaan en aan de regeering eene zware verantwoordelijkheid op leggen. Wat mij betreft, ik wil die verantwoor delijkheid niet op mij nemen en ik zal die fout niet begaan." De Kamer heeft daarop met 72 tegen 17 stemmen besloten, het stuk te verzen den aan het bureau van informatiënwelk besluit gelijkstaat met eene verwerping van de conclusie der Commissie. Tours, 9 December. Blijkens eene circulaire vau den heer Gambetta, zal de zetel van het gou vernement den lOden dezer naar Bordeaux ver plaatst worden, niet uit ongerustheid, maar tot verzekering van vrije beweging. Fiorenee, 9 December. De Opinione deelt het antwoord mede van den minister Venosta aan den minister van buitenlandsche zaken te St.-Pe- tersburg, in dato 24 November. Venosta zegt in dit stuk, dat Italië zich niet zonder toestemming der bij de zaak betrokken partijen het recht kan toeëigenen van Rusland te ontheffen van de ver plichtingen, bedoeld in het tractaat van 1856. Italië ziet intusschen met voldoening dat Rusland niet de Oostersche quaestie ter sprake wil bren gen en dat het de beginselen van genoemd trac taat wil handhaven. Ten slotte verklaart Venosta, dat Italië de vriendschappelijke betrekkingen met Rusland wenscht te handhaven en gaarne zal medewerken tot eene overeenstemming tusschen de uiogeudheden, die het genoemd tractaat heb ben ouderteekeud. Van regeeringswege ziju bij de Kamer van Afgevaardigden ingediend de volgende ontwerpen 1°. tot bekrachtiging van het besluit betreffende het plebisciet in de Romeinsche provinciën; 2". tot verplaatsing van den zetel der regeeriug naar Rome, binnen den tijd van acht maanden; 3°. tot verleening van een crediet van 17 millioen; 4". tot waarborg voor de onschendbaarheid en verder persoonlijke en onroerende goederen van den Paus; 5°. tot regeling der zaak van den St.-Gothard-spoorweg, enz. Turin, 9 December. De Commissie uit de Spaan- sche Cortes is bij de koningin en vervolgens bij den prins van Carignan ten gehoore ontvangen. Morgen zullen de meeste leden der deputatie tot aanbieding der kroon aan den hertog van Aosta naar Genua, vertrekken. Berlijn, 10 December. Telegram van den Ko ning aan de Koningin. De Groothertog van Meck lenburg is gisteren, en eergisteren voor Beau gency in 't gevecht geweest met de overblijfselen van het Loire-leger-, dat-uitTours versterking ont vangen had. Wij hebben de zege behaald, en Beau gency bezet1500 krijgsgevangenen en 6 stukken vielen in onze handen. Een soortgelijk overblijfsel minder sterk, wordt door ons tweede legerkorps op den weg naar Bourges vervolgd. Becht ezalren. In de correctioneele zitting der rechtbank te Leiden van Vrijdag 9 December zijn veroordeeld J. S. en H. A. v. d. B. beiden zonder vaste woonplaats, J. J. M. te Leiden, A. P. te Goes en S. E. A. te Amsterdam, allen wegens bedelarij, veroordeeld tot eene gev. van 14 d. B. De L. te Hazerswoude, wegens diefstal in dienstbaar heid, tot eene cell. gev. van 4 m. P. L. te Leiden, wegens misbruik van vertrouwen, tot eene gev. van 5 m., eene geldb. van 12-50 of subsid. gev. van 2d. A. K. te Warmond, wegens verwon ding door onvoorzigtigheid, tot eene geldb. van 15 of subsid. gev. van 7 d. W. v. d. V. te Leiden, wegens mishandeling, tot eene cell. gev. van 4 in., eeue geldb. van 8 of subsid. gev. van 1 d. GEVEILDE PlEJEtCEEIDEiy. Gehouden verkooping aan den Burg op Vrijdag 9 December 1870 ten overstaan van deu notaris Mr. H. Obreen: Twee partijen wei- of hooiland in den Knot- terpolder nabij de Lammerbrug ouder de gemeente Soeterwoude, sectie A. N°. 678, 682, 2609, 590, 592 tot en met 596, 679, 680 en 681 gecombineerd kooper A. Lekkerkerker voor ƒ12300. F I' in otiii li. Leiden, 10 December. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. H. Bouwer, geboren te Gorredijk met Stellingen. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gkavenhage, 10 December. Hedenmiddag is per Rijnspoor van 2.30 min. in de residentie aan gekomen Z. D H. Prins Von Wied Wied, ver gezeld van den baron Von Bybra. Z D. H. was in rouwgewaad en werd aan het station verwelkomd door H. K. -H. Prinses Marianne, alsmede door verschillende heeren der hofhouding van Z. K. H. Prins Frederik. Daarna begaven de Prins, baron Vou Bybra en majoor Barre, adjud. van Z. K. H. Prins Frederik, zich onmiddellijk naar het Huis de Pauw. Aan den Hervormden predikant Ds. P. Boe- les is, met ingang van 1 December 1870, door Z. M. den Koning een pensioen ad ƒ600 'sjaars verleend. Dtrecht, 10 December. Wij vernemen, dat Ds. P. Huet bedaukt heeft voor het beroep Daar deze gemeente. Naar men verneemt is het bekende adres der R. Katholieken aan Z. M. den Koning, dat in deze gemeente sedert eenigen tijd onder de R. K. circuleerde, door ongeveer 4000 personen geteekend. THEEMOMETEE VAN FAHRENHEIT. morg. morg. aam. uam. nam. avond avond 6 D. 8 u. 12 a. 4 u. 5 u. 8 Q. 10 n. Vrijdag 34° 34' 31° Zaterd. 33° 33° 35° co Wind: Vrij-middags 5 u. Z. O. Zaterdag-middag 5 u. O. Gisterenavond is door eene dienstbode, gaande de Mare en Haarlemmerstraat, verloren eene Witte Vrouwenzak, inhoudende: Een doosje waarin een ronde gouden medail lon, van binnen een matje van haar. Een portemonnale inhoudende ongeveer ƒ1.50 aan specie. Een zakdoek gemerkt M. L. Een doek gemerkt T- v A. Een kurketrekker en eenige sleutels. De eerlijke vinder wordt verzocht dezelve terug te bezorgen aan het Bureau van Politie alhier. door bijzondere omstandigheden, een net BO VENHUIS met fraai uitzicht, geheel nieuw ge schilderd en behangen en van vele gemakken voorzien. Franco brieven onder Letter IJ. aan het Bureau van dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3