N". 3825. Maandag A°. 1870. 12 December. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". )e Duitsche Noordpool-Expeditie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. ff 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTKNTIKN. Voor iederen regel0.If. Groolere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. eld Lelden, ÏO December. de volgende week zal het honderd jaar ge en zijn, dat Ludvvig van Beethoven te Bonn rd geboren. Den 17den December 1770 is hij loopt; de dag zijner geboorte moet dns éen of :e dagen vroeger zijn geweest. Overal waar zijn am bekend is, wordt de herinnering aan dien opgewekt als eene dankbare buide aan den van genie. Algemeen wordt hem de eerste als toegekend op het gebied der tnuziek, otn- iiieinaud meer dan hij liet hart der men en heelt geopend voor de wereld der toonen. «rui bestaat de geheel eenige waarde van dezen luien man der kunst. Niet alleen toch, dat hij, de techniek eene hoogte bereikt heeft waarin mand liern overtroffen heeft, en geheel was door- diuugen in de beteekeuis en de macht van ieder ilrument afzonderlijk en van alle te zamen, maar ue ziel streefde met onbegrijpelijke krachten vol- rding naar het idéale schoon, en hij bezat een on- petkt vermogen om uit te drukken, wat hij van sclioone waarnam en gevoelde. Daarin was ue eerste, de meester van allen. En evenals waarlijk groot man is ook hij niet zonder tieren strijd geworden, die hij was. Zijn levenslot was treurig; zijne jeugd werd rgald door de buitengewone hardheid en het elite gedrag van zijnen vader zijne voortreffe- ke moeder stierf, toen hij eerst 17 jaar oud was. Dikwijls werd hij door geldelijke zorgen ge- ukt. Zijne naaste familie-betrekkingen berok- udeu hem bijna gedurende zijn geheele leven de outste verdrietelijkheden. Meer dan eenmaal id hij gewenscht in het huwelijk te treden, aar altijd werd dit door omstandigheden ver- nderd. Bovendien openbaarde zich spoedig eene lofheid bij hem, die ongeneeslijk bleek te zijn steeds toenam. Dit alles maakte hem somber vooral in 't laatst van zijn leven hoogst me- holiek. En toch, ondanks al die smart bleef hart warm kloppen voor de kunst, en al site het heui de grootste inspanning en zelf- eheersclnng, toch werkte hij niet verwonderlijken ver aan de scheppingen van zijn genie. Kort oor zijn dood, die hem den 24sten Maart 1827 over heeft hij nog onderscheidene werken vol- )oid, waaronder zijne laatste symphonie, de ne- udc-, een der heerlijkste producten van zijnen st. Velen zijuer composities zijn te diep en te lüeilijk om aanstonds begrepen te kunnen wor n; eerst in den laatsten tijd is men zich met ijt op de studie zijner werken gaan toeleggen, ooral Richard Wagner heelt zieti hierin ver- ienstelijk gemaakt. Maar veel is er ook dat, ge- nakkelijker uit te voeren, heter wordt begrepen ook onontwikkelden machtig aangrijpt en als nedesleept door de volkomen harmonie der tonen. Daarom oefent hij een onbegrensden invloed op het gebied der kunst en zal hij nooit op- ouden het hart te roeren en te openen voor de erheveuste aandoeningen. Het werk van Beet- loveu is een blijvende brou van zegen voor de nenschheid. Wij verheugen ons, dat de Maatschappij voor Toonkunst alhier besloten heeft den honderdsten verjaardag van Beethovens geboorte te vieren. Den 16den dezer maand zal er door die maat schappij een concert gegeven worden, waarop eenige zijner meesterstukkeu zullen worden uit gevoerd, Jammer, dat er hier geene enkele goede zaal is voor zulk eene uitvoering, en dat de eenige die hiertoe gebruikt kau worden, de gehoorzaal, zoo klein is, dat alleen de leden dezer maat schappij, ieder met slechts éene dame, toegangs kaarten kunnen ontvangen, wij hadden wel ge wenscht, dat meerderen dit genot konden smaken. Het programma beluofi iets goeds. Naar wij vernemen, zal het quintet op. 16 voor piano, cla rinet, hobo, fagot en hoorn, daarna het trio op. 97 voor piano, viool en violoncel en eindelijk het septet op. 20 voor viool, alt, violoncel, clarinet, fagot, hoorn en contra-bas, worden uitgevoerd. Deze keus mag gelukkig heeten, omdat bij de strijkinstrumenten ook de blaas-instrumenteu goed vertegenwoordigd zullen zijn, en men er op be dacht is geweest zoowel uit de eerste ais uit de laatste periode van Beethovens ontwikkeling iets te nemen. W ij twijfelen niet, of de uitvoering zal den grooten man waardig zijn, die het meest wordt vereerd door de studie zijner werken. De zangvereeniging Caecilia heeft een te goede naam, dan dut wij de aandacht van onze muziek kenners zouden behoeven te vestigen op hare verdienstelijke uitvoeringen. Maar naast de deskundigen staan de muziek- liel hebbers en voor hen kan het van nut zijn gelegenheden aan te wijzen en aan te bevelen, die een uitstekend muzikaal genot verschaffen. Het is daarom dat wij wenscheu te wijzen op de uitvoering die Caecilia zal geven op Woensdag 1-1 December a. s. in de Ötads-Gehoorzaal. Ouder begeleiding van een weibezet orchest zullen ten gehoore worden gebracht twee verheven muzikale scheppingendie letzlen Dinge, Oratorium van Spoilr en Drei Hymnen, (Missa Soleninis in O. van Van Beethoven. De directeur, de heer B. H. Taylor, wiens ver diensten door alhier gewaardeerde musici, zeer op prijs worden gesteld, zal de uitvoering leiden. Wij verwachten dus dat onze stadgeuooten de belangstelling zullen aan den dag leggen die deze Vereeniging terecht verdient, ook waar hare me dewerking tot een liefdadig doel, nooit te vergeefs is iugeroepeu. Prof. Alexander von Siebold, aan wien door de Japansche regeeriug een speciale zending naar Europa werd opgedragen, is den 5deu dezer met een Japansch ambtenaar te Weenen aange komen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 153 tot 201 vol wassen personen en van 51 tot 77 kinderen. De jacht op klein wild in deze provincie wordt volgens besluit van Ged. Staten gesloten op Zaterdag 31 Dec. a. s. met zonsondergang, met uitzondering van het vangen van houtsnip pen met laat-, war- of valflouweu dat blijft toe gelaten tot en met 31 Maart 1871. Al$ slot van ons verslag der gemeenteraads zitting van eergisterenavond moet nog vermeld worden, dat art. 4 en 5 der verordening, regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting te Leiden, respectievelijk met 17 tegen 7 en 15 tegen 9 stemmen werden aangenomen. Tegen die ar tikelen, waarvan het eerste omschrijft, wal onder zuiver ir.komeu wordt verstaan en het andere voorschrijft dat zij wier zuiver inkomen, 400 'sjaars en meer bedraagt, Op een nader te om schrijven wijze aangifte zullen doen van de klasse waartoe zij volgens hun inkomen behooreu waren door de commissie van financiën geen bedenkingen geopperd. Artikel 6, dat 25 klassen bepaald voor de ver- deeliug van het inkomen, waarvan de minste klasse hen omvat die een inkomen hebben van en met ƒ400 tot beneden 500 en de hoogste van en met /'5UOO en daar boven, gaf aanleiding tot eenige discussie. De voorzitter wenschte de classificatie te ver anderen, door te beginnen met boven het belast baar inkomen van ƒ4000 a ƒ5000 met grootere sproDgeu op te klimmen, maar zag na eenige bemerkingen daarvan af. iDtusschen nam de heer Hartevelt de bijvoe ging over van de commissie van financiën om aan het slot van artikel 6 te doen volgen//Als zuiver inkomen wordt aangenomen het midden cijfer van elke klasse, tenzij de belastingschuldige mocht verkiezen zelf het juiste cijfer van zijn inkomen op te geven. Van elk zuiver inkomen wordt ƒ300 afgetrokken en het overblijvende als belastbaar inkomen aangemerkt." Mét 16 tegen S stemmen werd het aldus ge wijzigd artikel aangenomen. Op voorstel van den heer De Fremery werd met 19 tegen 7 stemmen aangenomen om achter artikel 6 in te voegen art. 12 der geldende veror dening, aldus luidende: Van het belastingschul dig cijler wordt in verband met artikel 1 een evenredig per cent geheven." Naar aanleiding van de beslissing bij artikel 3 gevallen, en de door de commissie van financiën voorgestelde lezing op artikel 7, werd dit artikel opengehouden in afwachting van de nadere voor dracht van B. en W. betreffende een tarief als maatstaf hij ambtshalven aanslag; gelijk reeds uit het verslag in ons nommer van gisteren kan blijken, is het voornemen tot maatstaf te nemen de huurwaarde met een factor. Artikel 8 (ver mindering toe te kennen voor gezinnen uit meer dan vijf personen bestaande) werd aangenomen. Artikel 9 en 10 werden met 19 tegen 4 stemmen, op voorstel van de commissie van financiën op genomen in de ontwerp-verordening op de in vordering Thans werd, ua afstemming van een voorstel om de discussie te verdagen, overgegaan tot de behandeling van art. 1 der verordening op de invordering der plaatselijke directe belasting. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat de dis cussie zeer geleidelijk zou gaan en werd de eerste alinea met een wijziging van den lieer De Fre mery, die met 16 tegen 6 stemmen werd aan genomen, vastgesteld. Die wijziging strekte om het zenden van beschrijving-biljetten niet op te dragen aan den gemeente-ontvanger of zijn ge machtigde, maar aan Burgemeester eu Wethou ders. Bij de twee alinea liepen de meeningen over de redactie zoo uiteen eu werden de discussiën over de voorgestelde wijzingen zoo uitvoerig en gecompliceerd, dat aan een nieuw voorstel vau den heer Van Outeren gevolg werd gegeven om de verdere behandeling te verdragen. De voortzetting werd bepaald op a. s. Donderdag De Geldersche Maatschappij van Landbouw heelt in Nov. jl. in een tweetal adressen aan den minis ter van Binnenlandsclie Zaken aangedrongen op krachtige maatregelen om het gevaar van be smetting door veepest tegen te gaan. Volgens de Landbouw Crt., heeft de minister met alleen zeer laat, maar ook zeer onvolledig geantwoord. Hij spreekt alleen van veewagens, maar niet van hooi, stroo enz. tot verpakking dieuende, eu schijnt niet te denken aan wagens die behalve vee, ook nog andere voorwerpen vervoeren. Het blad zegt verder dat de veearts die te Zeveuaar herhaal delijk onderzoek doet eu toezicht houdt te's-Hage woont; een of meer veeartsen te Zevenuai te sla- tionneeren schijnt der Regeeriug overbodig. Het blad meent dat de Regeeriug alleen voor schriften heeft gegeven eu zich verder verlaat op hetgeen in Duitschland, Belgie eu Luxemburg geschiedt. Voortduiend, nauwlettend toezicht van een veearts te Zevenaar, te Salzbergen en aan den zuidergrens der staatsspoorwegen acht de Landb. Crt. bepaald uoodig. De Afdeeliug voor Taal-, Letter-, Geschiedkun dige en W ijsgeerige VV etenschappen der Konink lijke Academie van Wetenschappen, zal eene gewoue vergadering houden op Maandag deu 12deu December e. k., des middags te twaalf uren, in het gebouw der Academie Trippenhuis te Amsterdam. De heer baron Fr. De Biehersteiu officier, van justitie te Eindhoven, heeft hoofdzakelijk het volgende ter plaatsing gezonden aan de Prou. Noord-Brab. courant. z/Ik lees in het bijvoegsel uwer courant dd. 2 December jl. „Zondag zijn door de maréchaussées onder de gemeente Eindhoven vier Fransche deserteurs aangehouden, afkomstig uit Pruiseu. Zij zijn maandag morgen per eersten trein op last van de 0/]icier van Justitie over Venlo weder naar de grenzen getransporteerd." Vervolg.) Omtrent het kerstfeest lezen we het volgende o een der dagboeken: op deu lsten kersdag re- jende het, terwijl wij des middags gingen wan- leleu, maakten de stuurlieden den kersboom ge reed, doordien zij in een spar, hezemnjsjesalsdenne lekken wisten vast te maken. Voor de verlichting had ik een wasstok uitgespaard. Kettingen van papier en eigen gebakken koekeu versierde den boomhet scheepsvolk had voor den kapitein een knapzak en een revolvertasch gemaakt; wij openden de blikken kist van Prof. Hochstatter eo die van de geologische rijksinrichting, waar van den inhoud ons veel vermaak verschafte. Ver volgens dronken wij een glaasje Portwijn, ver slonden als het ware de oude couranten die wij die kisten vonden, en verlootten de geschen ken van Prof. Hochstatter. In plechtige kalmte en stilte ging het feest voorbijhoevele ernstige gedacblen bij ons opwelden ze waren wel nagenoeg bij allen hetzelfde wil ik niet be schrijven. Wanneer dit kerstfeest het laatste moet zijn dat wij beleven, dan is het toch nog een schoon feest. Is ons echter eene gelukkige terug komst beschoren, dan zal het volgend kerstfeest zeker eeu onvergetelijk feest zijn; dat geve God I" Het nieuwe jaar begroette de tjsvaarders zeer onvriendelijk, de uiaaud Januari 1870 bracht heu echter de groutste gevaren. Opdeu2den Januari wa ren ze op 67° 47' N. B. eu 34° 1' W. B. dicht bij de kust ui een haai, die zij de „baai der verschrik king" noemden. Aangaande dien dag meldt een der dagboeken ous het volgende: Het plotseling sterk dreunen van onze ijs-schol joeg ons allen verschrikt de kooi uit; wij konden ous niet voorstelleu wat dit dreuneu kon zijn; buiten stormde het geweldig ware het helder buiten geweest dau zouden we zeker in nog grooter angst verkeerd hebben. Hoewel den ingang van onze hut geheel toegesueeuwd was, en het ge heele huis meer dan een voet hoog in het ijs begraven lag liepen allen Daar buitenmaar na tuurlijk kon men geen 10 pas van zich afzien en niets anders hooren dan het geloei van den storm. W ij legden ons nu in den gang neder met het oor op den grond, en hoorden toen een gedruisch alsof het ijs erg opeengeperst werd, en het schui ven van ijs alsof het over eeu klip ging. Er viel niet meer aan te twijfelen. Wij bevonden ons in een zeer gevaarlijken toestand. Geheel gekleed legden wij ous om 2 uren des nachts op onze le gersteden, en zagen verlangend naar het aanbre ken van deu dageraad uit. De sturui nam uog baud over hand toe; om 10 uren des morgens gingen eeuigen van ons, toen de wind een weinig bedaarde en het niet zoo sterk meer sneeuwde, door de diepste sneeuw naar de plaats waar de Hansa gelegen had. On geveer 200 schreden vau onze woning, zagen wij lui onzen niet geriugen schrik de opeeugesehoven grenzen van ons veld, dicht bij ous. Zoover als wij zien konden was ons ijsveld overal afge brokkeld. De donkere voorwerpen die wij hier en daar in de sneeuwjacht konden onderscheiden, waren de afgebioken overblijfselen van onze ijsvlakte, die in vete stukken gebroken was, waarvan dat, waarop ons huis stond gelukkig nog het grootste was maar ook elk oogenhlik verbroken kon wor den door het schuiven en persen. Wij maakten onze broodzakken gereed, om bijaldieu wij onze redding in de vlocht moesten zoeken, ten minste nog eenigen tijd ons leven te kunnen rekken; maar bij die verschrikkelijken sneeuwstorm zonk men bij iederen voetstap tot aan de heupen toe in de sneeuw, eu loopt wel licht juist deu dood te gemoet. Na dien dag herhaalde zich zoodanige tooneeleu gedurig; de ergste nacht was die van deu Udeu op den 12deu Januari, toen de booten gevaar liepen weggeslagen te worden. De bemanning ver deelde zich in twee partijen en nam afscheid van elkander; allen stonden gereed om op te breken naast de booten de groote boot had men ge heel opgegeven; bij het vreeslijke weer werd het gezicht alshet ware met een ijskorst bedekt, die met een mes verwijderd moest worden, als men iets wilde gebruikeu: de sneeuw drong door alle kleederen heen. Bij verscheidene bevroren de handen en voeten, eu de meeste der dagboeken konden geruimen tijd niet bijgehouden worden door de bevroren vingers. De kapitein schreef in zijn dagboek „Wij zijn slechts door een wonder der Voorzienigheid gered." Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1