te tl li ut lieer Nierstras/. Iieeft liet onder- hem gediend jiiJ personeel in kernachtige taal bedankt dit bewijs van genegenheid, terwijl hij onder betuiging van de door dat personeel aan hem eten hulp bij zijne ambtsbezigheden, tevens ivensch uitdrukte nog meerdere werken met le mogen uitvoeren. vens heeft hij ieder dier heeren ook zijn et geschonken. tBDBG, 6 December. De stoom wollefabriek en magazijn van goederen van de heeren C. G. Spaandonck Zonen staande in de wijk tel is geheel en al in de asch gelegd. Door poedig aangebrachte hulp, waarbij de bestu- der brandspuit van den staatsspoor bijzonder uitgemunt, zijn de belendende huizen zelfs ironing van den heer v. Spaandonck aan de ek grenzende, ofschoon eenigszins beschadigd vernieling bewaard gebleveu, even als het ieksgebouw, waarin de weefmachine geplaatst voor vernieling bewaard gebleven. De brand jot aan den duivelmolen of scbrobbelmolen ijn ontstaan, en verspreidde zich in een oogeu- over de geheele fabriek zoodat aan geen red- te denken vielde schade is aanzienlijk zoowel een als het andere is echter bij de Zutl'ensche tschappij tegen brandschade verzekerd. 5 der dieden die zich boven in de fabriek bevon- zijn, hoewel reeds een ladder in aantocht van den bovensten zolder naar beneden ge- ogen. Een hunner moet in bedenkelijken toe- d verkeeren en is naar het gasthuis, de beide Bil jren naar hunne woning vervoerd. 50 a GOtal werklieden zijn door dit voor buiten werk. ingezonden. unemaet de Dorpschipper door P. Buijs, in leven dienstonderwijzer te Leiden, met een woord la inleiding van E. Laurillard, predikant te Am- di jam. Leiden, GEBR. v. d. HOEK. oo meen de aandacht mijner stadgenooten op iet boekje te moeten vestigen. Ik doe dit niet >lf el met het oog op zijn inhoud, maar inzon- tleiieid, omdat de ontslapen schrijver meer dan tigjaren tot welzijn dezer gemeente werkzaam eweest. Er zullen velen zijn, die met den Heer E. Laurillard kunnen getuigen„Ik den schrijver gekend en ik heb hem geacht, hij wai en deed, dat gaf hem aanspraak op ng. Eenvoudig was hij en oprecht, ijverig hartelijk. En, hij heeft hier niet te vergeefs iefd. Groot is het aantal dergenen, die hij op- tot de kennis van hun Heer en van hun ui die hij, wars van een Christendom, dat ziel heeft, maar een doode vorm is, een Imnie, tot dat ware, levende, practische Chris- iom poogde te brengen, dat meer van gerech- leid houdt dan van leerstellige bedrevenheid; liever zegent dan twist! iever zegenen dan twisten. En daarbij arbei- zoolang hij kon. Dit getuigt ook deze zijn Iste pennevrucht, welke hij in zijn hoogen erdom geschreven heeft, en thans tot onder- ning zijner hoogbejaarde weduwe de wereld ;rsl sat. aa|k Hoop," zegt de Heer E. Laurillard, //dat er goed meê zal gaan, ook, omdat de. op- ngst ten voordeele zal komen der weduwe, uitkomst der onderneming zij haar een krach- n steun niet alleen, maar tevens een verblijdend vejvijs, dat men aan haren doode nog gedachtig ,eh net achting en liefde." o, at het boekje betreft men vreeze nietereen ie Kathechiseermeestersdreun in te vernemen, karakters, inzonderheid van Leunevaer en Jaepie, zijn in „'t Visschershuisgezin" flink eekend. Plaatselijke toestanden en gewoonten rden, in het nette boekje aanschouwelijk en voorgesteld. En voor menigeen zal 't niet lenstig zijn, te weten tioe de held van 'tver- 1, Leunemaet, van een doordrijver, een dwars- iver is geworden. Jverigens ziet Leunemaet door den goeden smaak uitgevers er van binnen en van buiten netjes 't Boekje vinde niet enkel lezers, maar ook e koopers. H. iEidrn, 3 December 1870. buitenland. lbi opt we Dnitschlancl. ten 1c overwinningen van de Duitsche legers in jongste weken zijn, hoewel duur gekocht, van ote beteekenis, van 27 November tot gisteren :1de de telegraaf onafgebroken een reeks van ukkige gevechten mede welke de Duitsche epen in de verschillende streken van het thans zeer uitgesterkt oorlogstooneel, hebben gele- Het ijzeren net, waarmede Frankrijk voor uel-ï1 groot deel overspannen is, wordt al nauwer nauwer. Van AmieDS, dat in het bezit is van Duitschers, loopt een uitgestrekte linie over ntes, Chartres, Auxerre, Dyon tot Belfort en t uitzondering van Parijs en de thans belegerd Tdende vestingen Mezières en Montmédy die ëtii 'urschijnlijk in het lot van veel sterker vestin- zullen moeten deelen, is al het overige ge bied dat meer oostelijk ligt in het bezit der Duit schers. Het net is gespannen over een derde ge deelte van geheel Frankrijk en de rijkste depar tementen liggen daarin. In den uitersten hoek tegen België, wappert nog van de vestingen Arras en Rijssel de Fransche vlag, hetwelk nog wel j eenigen tijd het geval zal zijn, daar die vestingen zeer sterk zijn. Ondanks dien grooten tegenspoed is het onloo chenbaar, dat de Franschen in het derde tijd perk van dezen vreesselijken oorlog een groote kracht ontwikkelen. Parijs, welks capitulatie reeds in November als zeker werd aangekondigd, heeft reeds drie maanden honger en nood getrot seerd en het Loireleger manoeuvreert onder generaal Aurelles de Paladine voortreffelijk, al zal het ten slotte voor de overmacht moeten buk ken. Zijn eerste optreden was zeer gelukkig; het hernemen van Orleans ging met een gevoelige nederlaag voor de Duitschers gepaard. Indien het Loire-leger voor de capitulatie van Aletz de be wegingen had uitgevoerd en een kracht had ont wikkeld gelijk thans het geval is geweest, dan hadden de Duitsche legers te Versailles veel meer gevaar geloopeu dan thans, nu men door de aankomst van prins Frederik Karei het een leger van minstens 150,000 man heeft kunnen tegen overstellen. In het eerste geval immers had het leger van den kroonprins naar twee zijden front moeten maken en zich tegen twee aanvallende legers moeten verdedigen. Dit dreigend gevaar is echter van de Duitschers afgewend en van daar de glansrijke militaire resultaten die van af 29 November nog dagelijks verkregen worden, waarvan drie bijzonder in het oog vallen. Ten eerste, dat het aan 't legerkorps onder bevel van generaal Von Manteuffel na een bloedigen strijd gelukt is, het Nooderleger voor Amiens te verslaan en die stad, een gewichtig strategisch punt te veroveren. Daardoor immers is in de eerste plaats de slagboom weggenomen die de Duitschers belette Picardie en Normandië binnen te rukken, maar vervolgens zijn zij in het bezit geraakt van de meest gewichtige spoorweg- banen, die op Amiens uitloopeu. Van niet minder beteekenis was echter de overwinning door Prins Frederik Karei bij Beaune la E.olande op 4 mijlen ten noordoosten van Orleans gelegen met het 10de Hanoversche leger korps, de 5de divisie (Brandenburgsche regimen ten) en de 1ste cavalerie-divisie op de rechter vleugel van het Loireleger behaald. Ook hier ging het bloedig toe. De Fransche divisiën, meeren- deels uit depot-bataljons en oude linie-regimenten bestaande, streden met leeuwenmoed, en meer dan 1000 Pruisen sneuvelden uf werden gewond alvoreDS de overwinning volkomen was. De derde overwinning was die van generaal Von Werder op Garibaldi en zijn vrijkorpsen; bij Chatillon. Hoewel op zich zelf van geringen omvang, is men daardoor tot de ontdekking ge komen dat het Garibaldiaausch vrijkorps, waar voor men zeer beducht was, weinig gewicht iD de schaal kan leggen. Tot zoover hetgeen tot 1 December buiten het oorlogstooneel voor Parijs plaats vond. Trochu is ook niet werkeloos gebleven. De reeds sinds eenige dagen verwachte uitval had den 29sten en 30sten plaats. Het kommandement over de troepen, die een aanval zouden doen op de zuidelijke stellingen van den vijand, was toevertrouwd aan generaal Vinoy, terwijl de generaal Ducrot met de hoofd macht, ongeveer 120.000 man, de positie der Wur- tembergers aan de bocht van de Marne moest bestormen, en zoodoende door de vijandelijke linie henenbrekeu. Tegelijkertijd werd uit Saiut-üenis eene offensive beweging gemaakt, blijkbaar met het doel om de garde, die daar tegenover is ge legerd, bezig te houden en te beletten om ter hulp te snellen. Eindelijk wordt iD enkele tele grammen beweerd, dat de Pruisen uit het schier eiland van Gennevilliers zouden zijn verdreven, hetgeen een uitval uit den Mont-Valérieu zou doen veronderstellen, die echter nergens wordt genoemd. In elk geval waren er slechts weinige vijanden op het genoemde schiereiland, waarde citadel hun belette de noodige belegeringswerken op te werpen. De beweging tegen het zuiden werd in den avond van den 29sten begonnen door Vinoy; zij was gericht tegen het 6de Pruisische legerkorps (Silezië) van den generaal Von Tümpling. Eene bergplaats van vee bij Choisy-sur-Seine werd vermeesterd en een aanval gedaan op de stellin gen bij l'Hay. Om het bezit van laatstgenoemde plaats werd den ganscheD volgenden dag gestre den, zonder dat het echter aan Vinoy gelukte, zijne manoeuvre te volvoeren; hij was genoodzaakt terug te keeren, doch het aanhoudende vuur der forten maakte het voor den vijaDd onmogelijk hem te vervolgen. Veel krachtiger was de aanval van Ducrot, die den 30sten de Marne op 8 verschillende punten was overgetrokken eD de stelliDgen der Wurtembergers aantastte; het gelukte hem om de dorpen aan den rechter-oever der rivier, die in het bezit des vijands Waren, dezen te ontnemen, doch hij sloeg zich niet door de vijandelijke linie heen, daar de Wurtembergers retireerden. Ondersteund door eene sterke aldeeling van het 12de armee korps (de Saksers), en door den rechtervleugel van von Tümplings legercorps, dedeu zij een aanval op de juist verlaten stellingen, die in den loop van den volgenden dag werden her nomen na een bloedig gevecht, waarin van weers zijden een aantal officieren en manschappen sneuvelden. Het lijdt geen twijfel, dat deze manoeuvre nog slechts het voorspel is van een grooteren en algemeenen uitval; doch het doel der beweging was duidelijk eu is niet bereikt. Natuurlijk had den Ducrot en Vinoy den vijand op den rech tervleugel vau het Loire-leger moeten terugwerpen, dat zich terstond bij hen had kunnen aansluiten dan was het beleg van Parijs opgeheven en aaD Frederik Kareis leger den terugtocht afgesneden. Het Loire-leger heeft dan ook tenzelfden tijde zooals wij hierboven zagen veel bedrijvigheid aan den dag gelegd. Bovendien nu het Loire-leger blijkens de laatste telegrammeu weder van voor Orleans is verdre ven en die stad weder door de Duitschers is hernomen, is ook de hoop van de Parijzenaars op ontzet iu rook vervlogen. Zonder een nieuw gelukkig gevecht van het Loire-leger, dat wel zware verliezen geleden heeft, maar zich op zijn terugtocht, die blijkens een telegram uit Tours zeer geregeld moet gaan, kan versterken met troe pen uit het zuiden is Parijs onmogelijk te ontzetten. Maar met welk een ongelukkigen uitslag de Franschen strijden, men mag gerust aannemen dat de Duitschers zulk een tegenstand niet had den verwacht, een tegenstand die nog lang kan duren, want zoolang de forten om Parijs nog niet in handen der Duitschers zijn, kunnen zij de stad niet bombardeeren, en hebben zij dus nog voortdurend de meest ernstigen tegenstand vau het Parijsche leger te verwachten. Dat men dit zeer goed inziet kan blijken uit de berichten #van Duitsche zijde, dat in Duilsch- land een groote reserve-divisie wordt opgericht, waartoe de oudere landweermannen zijn opge roepen. telegrammen. ICcrliJn, 5 December. In den Rijksdag hebben heden de algemeene beraadslagingen plaats ge had over de wijzigingen in de Bondsconstitutie. De heer Delbrück verklaarde, dat de nieuwe Staatsregeling het federatieve element in Duitsch- land zal versterken en verdedigde verder in't bij zonder verscheidene nieuwe bepalingen, zooals die betreffende het recht van oorlogsverklaring en de diplomatieke vertegenwoordiging in 't bui tenland, waardoor de zelfstandigheid van het BoDdspresidium beperkt wordt. Alen moet, zeide de heer Delbrück onder anderen, het buitenland doen zien, dat de Bond uitsluitend een defensief karakter heeft. Ten slotte verklaarde hij, dat Prins Luitpold van Beieren den Koning van Pruisen eergisteren een brief van den Koning van Beieeren heeft ter hand gesteld, waarin de laatste aaD Koning Wil helm voorstelt de keizerlijke waardigheid aan te nemen. De thans te Versailles aanwezigen vor sten zijn tot dit voorstel toegetreden en de toe stemming der andere vorsten kan men te ge- moet zien. Tours, 5 December. (O/fieieel-) Te Nantes is een ballon neergekomen, die tijdingen uit Parijs mee bracht, loopende tot den 4den des middags. Tro chu zoo heet 't zegt in zijn rapport, dat, op den 2den, de Pruisen met verbazende strijd krachten de Fransche position op het plateau tusschen Champigny en Villiers aanvielen. Meer dan zeven uren duurde het gevecht. Op het oogen- blik dat Trochu zijn rapport verzODd, was de vijand over de geheele linie wijkende, en trok hij ten tweeden male van de hoogten terug. Tro chu heeft zich langs de linie der tirailleurs tus schen Champigny en Brie begeven hij werd met gejuich eu geestdrift door de troepen ontvangen. De generaal verwachtte offensieve bewegingen van de zijde des vijands; en dat het tweede tref fen, even als het eerste, den gauschen dag duren zou. Dat verwachte tweede treffen was, luidens het rapport van Trochu, gedagteekend van den 2den uit het lort Nogent, veel beslissender dan het voorgaande. De vijand viel met het aaubreken van den dag de onzen aan, met reserven en ver sche troepen. Drie uren lang hebbeD wij gevochten om ODze positiën te bewaren, en vijf uren om die van den vijand te nemen op welke wij heden ons te slapen leggeD. Het Journal Officieel van deD tdeu Dec. deelt mede, dat de Pruisen in den vroegen morgeD van deD 3den Dec., een reeks van aanvallen deden op de Fransche voorposten, voorafgegaan door eeD korte kanonnade. De verliezen der Prui sen zijn in het gevecht van den 2den Dec. zeer aanzienlijk geweest; volgens het getuigenis van gevangenen, zijn geheele regimenten vernietigd. Op den 3den Dec. hebben de onzen hunnen tijd besteed met het verbeteren van de bivouacs der troepen, die het gure weder met veel moed door staan. Het leger van Ducrot bivakkeerde in den nacht van den 3den Dec. in het bosch van Vin- cennes. Ducrot is dien dag de Marne weer over getrokken, en heeft zijne strijdkracht geconcen treerd, ten einde aan zijne verdere operatiën gevolg te geven. Ongeveer 400 gevangenen zijn in de handen der onzen gevallen. Luidens officieele mededeeling, meldde gene raal Aurelles de Paladine in den nacht van den Sden op den 4den, de noodzakelijkheid oin Orleans te ontruimen, en een terugtocht te bewerkstel ligen op den linkeroever der Loire. Het gevoelen van het gouvernement was, dat het leger zich te Orleans behoorde te handhavenjdochdaar Aurelles de noodzakelijkheid eener terugtocht volhield, bewerende dat de troepen niet zouden stand houden, liet het Gouvernement hem vrijheid tot handelen. Des middags van den -Iden, seinde Aurelles, dat hij van inzicht veranderd was, en Orleans zou verdedigen. De Minister vau Oorlog vertrok hierop naar Orleans doch te halfvijf des avonds werd de trein, waarin hij zich bevond, door Pruisische cavallerie nabij het dorp La Cha- pelle gestuit; de Pruisen schoten op de rijtuigen de Minister kwam te 3 uren des morgens te Tours terug, waar hij een dépêche van Pallières vond, gedagteekend van den 5den des middernaclus, meldende dat de vijand de ontruiming vau Orleans had geëiseht, onder bedreiging van bombardement der stad. Pallières had, in naam van Aurelles, aan die opeisching gehoor gegeven eu de stad ontruimd. Vooraf werden de batterijen marine- geschut vernageld, en het buskruit en krijgsina- terieel vernield. De Pruisen trokken te midder nacht Orleans binnen. Verschillende dépêches van de aanvoerders der legerkorpsen berichten dat de terugtocht der onzen in goede orde is volbracht. Van Aurelles heeft men echter geen tijdingen, daar hij bij het Gou vernement niet verder van zich heeft doen hooren. KonstanUnopcl, 6 December. De Porte heeft het Pruisisch voorstel tot het houden eener con ferentie over het Russisch vraagstuk aangenomen mits geen ander onderwerp daarop zal worden behandeld. Londen, 6 December. De Amerikaansche ge zant heeft zijne brieven vau terugroeping ont vangen. De ex Keizerin Eugénie heeft gisteren aan de Koningin een tegenbezoek gebracht. De Telegraph zegt, dat het waarschijnlijk doel der Pruisen is, om een haven aan de Noordkust van Frankrijk te bemachtigen, ten einde het Duitsche leger uit Engeland te approviandeeren. De Times meldt, dat de onderhandelingen met betrekking tot de grondslagen der conferentie worden voortgezet, Het blad schrijft den vrede- lievenden loop, welke de Oostersche quaeslie neemt, toe aan de standvastige houding van En geland. Het voornaamste onderwerp der discussie zat het recht der mogendheden zijn, om gewa pende schepen door de Dardanelleu en den Bos- phorus te zenden. De Times begunstigt dit plan niet. Promotien, Leiden, 6 December. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. F. M. Prijn, geboren ie ,s-Gravenhage, met Stellingen. Gemeenteraad van Leitien. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Donderdag den 8 December 1870, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een '2den hulp onderwijzer der 4de klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse, voor jon gens. 2°. Verzoeken van de heeren P. H. Baron Taets van Amerongen en Mr. F. Maclaine Pont, om ontslag als Regenten van het H. G. of Arme Wees en Kinderbuis, met eene voordracht, van Burgemeester en Wethouders. 3°. Verzoek van den onderwijzer iu do natuurkunde bij het vormend onderwijs, A. W. Kroon Jr., om ontslag uit deze betrekking. 1°. Het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting, 1870. 5°. Concept-verordeningen tot helling en invordering eener plaatselijke directe belasting. 0°. Adres van het Gemeentebestuur van Alkemade, tot intrekking der bepaling dat door hem eene brug over de ringvaart worde gelegd, en dat genoegen genomen worde met de vernieuwing van de pont en de koste- looze overhaal. 7°. Adres van Vrouwe W. Kuenen- Muurlmg c.s., om op daarbij bepaalde dagen eu uren gebruik te mogen maken van de openbare school n°. 2 voor onvermogenden, tot het geven van godsdienst onderwijs. 8". Adres van P. J. A. De Bruine c.s., strek kende tot den afstand van een gedeelte der singelgracht van de "Wittepoortsbrug tot de sterrenacht, om aldaar bij besloten water hardrijderij to kunnen doen plaats hebben. 9°. Adres van N. J. Stalling», terbo- koming van gemeentegrond. 10° Adres van H. Rod- bard, om vergunning tot het leggen van een hardsteenen stoep, met palen en gordingen, voor haarhuis op het Ra penburg, wijk IV n°. 820. 11°. Voordracht tot uit breiding vau het locaal der openbare lagere school n°. 2 voor onvermogenden. LAATSTE BEKICHTKN. 's-Gravenhage, 6 Dec. Z. M. heeft de controle der dir. bel. en van het kad. te Assen, zoo als die is geregeld bij Z. AI. besluit van 29 Sept. 11. met ingang van 1 Jan. JS71, bij de controle van dat dienstvak te Groningen gevoegd. Z. M. heeft den heer M. J. A. Bannier, thans ontv. der in- en uitg. en acc. te Dordrecht, be noemd tot ontv. derzelfde middelen te Schiedam. Z. M. heeft opgeheven het ontvangk. der in- en uitg. rechten, gevestigd te Iveulsche Barrière (Limburg), zooals het thans bestaat, en is inge steld een grenskantoor der in- en uitg. rechten te Keulsche Barrière, met bepaling dat het in verband met art. 8 van Z. M. besluit dd. 20 Mei 1S69 door een commies ontv. zal worden waargeuomen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3