echt t tot ■een, eikt, rs of ogen zij jaar stens aan 'eek men eren be. hou der. inde $ed, iline vin. ter- een mi- icht, za! ver- bur- zal om- aan. die :uze and ihte nde üor aan ger en iter mt, te Aminerzoden, A. J. C. Cornets de te Beek, D. Sehoondermark, te Opheusden, Moorees, te Zalt-Bommel, L. Wolsink, te L. Serrurier, te Putten, eu J. C. Nossent, lem. isterenavond hield de Arnhemsehe Winkel- ging „de Eendracht,hare eerste algeineene ring sedert hare oprichting. Uit het ver- ïtrent den toestand der Vereeniging, op ran het bestuur uitgebracht, bleek, dat eenigiug slechts 50 leden telde, waarvan aandeel van f 5 hadden volgestort in termijnen gedurende den loop van het jekjaar. Met het bedrag dezer aandeelen, in termijnen gestort, had de Vereeniging leen de winkel kunnen inrichten, maar voor niet minder dan ruim f 8000 ornge- t welk kapitaal een onzuivere winst van as gemaakt. Met een gevestigd kapitaal g geeu f 200 was dus reeds meer dan het abele verdiend. Van die onzuivere winst betaald de huur van den winkel, de pro- an den depothouder, de rente op de vol- aandeelen, die aan het reserve-fonds te omen en alle verdere onkosten, terwijl het materiaal en den winkelopstand werd reven voor vermindering van waarde. De steerende zuivere winst kwam, volgens de d, voor 1/4 gestort in het reserve-fonds, de overige 8/4 werden verdeeld onder de die hunne aandeelen hadden volgestort. Ik lid deelt in de winst naar verhouding inkoopen gedurende het afgeloopen jaar, it cijfer van het dividend verschillend, ereeniging was tegengewerkt, zij had de van oprichting moeten dragen, voor het fonds moeten zorgen en toch was zij op igenblik zonder schulden en in staat om uitkeering te doeD. Bij het toenemen van dental, wanneer de aandacht van het pu- neer op de zaak gevestigd werd, zou zij in kring kunnen werken en zoodoende de nging in bloei toenemen. warden, 1 December. Door de Commissie t Prov. Gerechtshof alhier, is na afgelegd toegelaten tot candidaat-notaris, de heer eboer, te Makkum. BUITEN LAN D. Frankrijk. belangrijke overwinningen der Duitscbe in de laatste dagen zijn onmiskenbaar; tevens doen zij zien, dat Metz zich juist genoeg heeft overgegeven om die nieuwe nende zegepralen te kunnen behalen, is immers aan de komst van de troepen A zoogenoemde „cernirungs" leger van Metz illen hoofdzakelijk te danken dat die uit- verkregen is. Zoolang die er niet waren iet krachtig worden opgetreden. Noch v. d. noch v. Werder waren opgewassen tegen iderdaad georganiseerde Loire- en Noorder- De eerste leed zelfs een nederlaag toen let de kern van het Loire-leger kennis maakte, tverd hem den Prins van Mecklenburg met mmacht te hulp gezonden, e bevocht de eerste zege op het Loire-leger reux. Maar die strijd was slechts de voor- als het ware van het doel. dat het Loire- in het schild voerde. Loire-leger zou beproeven terwijl het noor- >er de hoofdmacht van de Duitschers bezig de tegenover hem gestelde troepen slag te en, te overwinnen en vervolgens op de li- van de Pruisen om Parijs een aanval te tegelijkertijd met een uitval die van deze zou gedaan worden. t mocht de Fransche scharen niet gelukken proefstuk te slagen, iren de 200,000 man die om Metz gele- nog niet daar geweest ten einde om de en die Parijs insluiten als het ware een daar te stellen, dan zou dit plan de cam- dat zeker van meer eenheid dan vroeger genis aflegt, zoo niet gelukt, toch geheel re verhoudingen veroorzaakt hebben. Maar loest het afstuiten op den ijzeren band, waar- reeds een leger onder Bazaine het hoofd gestooten. isrschalk Frederik Iiarel was daar en hij von. er eenheid in het Fransche plan de cam- bestond blijkt daaruit dat de Duitschers ssievelijk aan drie zijden werden bezig- odeD. it noorderleger streed, het Loire-leger maakte gereed tot een aanval en de bezetting van i deed een uitval. Ongelukkig voor de ischen bestond die eenheid ook in de gevol- Het noorderleger is krachteloos gemaakt; grootste deel van het Loire-leger heeft een omen nederlaag geleden en de uitval van ondersteund door hevig kanonvuur van 'orten en kanonneerbooten op de Seine is het beste gevolg afgeslagen, derdaad men kan van de Duischers in dezen met recht zeggen': Zij kwamen, zagen en nvonnen. praktische gevolgen van die overwinningen zullen weldra blijken. Nu het leger om Parijs geen aanval in den rug meer te duchten heeft, zal het óf de Parijsche bezetting naar hartelust uitvallen laten doen, om zich zoo doende hoe langer zoo meer te verzwakken om eindelijk door gebrek aan munitie en proviand Parijs te moeten overgeven; óf de Duitschers zullen, om hun goede krachten niet aan partieele gevechten of gevechtjes te verspillen, in eens den kogel door de kerk jagen, en het bombardement op de forten aanvangen, waardoor zij hetzij een uitval op groote schaal uitlokken, hetzij, zoo dit niet geschiedt, met hun voortreffelijke artillerie in het bezit komen van de torten. Zijn eens de forten in hun bezit dan is het bombardement van Parijs aan de beurt. Het is echter niet waarschijnlijk dat Trochu de forten in handen der Duitschers zal doen vallen, zonder hen onder de torten een geduchteu veldslag aan te bieden. Dit doet echter niets ter zake. Wij wilden slechts betoogen dat de Duitschers om Parijs, nu vrij spel hebben om krachtig op te treden. Doen zij het nu niet, blijven zij zoo wer keloos als tot dusver, dau kan men er niet meer aan twijfelen dat het doel van de insluiting van Parijs, de uithongering van die stad is. Het ligt overigens in den aard van den oogen- blikkelijken toestand opgesloten, dat een of andere gewichtige gebeurtenis onvermijdelijk op hauden is, maar hebben daarbij niet het oog op het zon- derling bericht van de Times dat Koning Wilhelm met Napoleon den vrede zou hebben geteekend, om hem vervolgens aan het hoofd van de krijgs gevangen legers Parijs te doen binnen trekken. Het is niet de eerste maal dat dit bericht ver spreid wordt; zoo bepaald als de Times dit echter doet, is het nog niet geschiedt. Het komt ons echter onwaarschijnlijk voor. Is er een vredestractaat tusschen Koning Wilhelm en den ex-Keizer Napoleon gesloten, dan berust dit op een fictie. Hoe kan Pruisen NapoleoD aan het hoofd van zijn krijgsgevangen leger Parijs doen binnentrekken, zoolang zich Parijs niet over gegeven heeft of niet bemachtigd is? Maar buitendien moeten we nog stelliger be wijs dan het bericht van de Times hebben, dat Pruisen niet zou terugdeinzen om den eersten en krachtigsten stoot te geven om in Frankrijk het gezag te herstellen, dat van de bajonetten die Pruisen het teruggeeft, een gebruik zou ma ken om schrik en afgrijzen onder een reeds zoo hevig geteisterde bevolking te verspreiden. Is Pruisen echter zoo gewetenloos om over het lot van het Fransche volk te beschikken op een wijze die het zeker niet verdiend heeft, dan heb ben wij de vaste overtuiging, dat niet alleen de Fransche natie vrees behoeft te koesteren. Zulk een zaak toch kan niet tot stand komen dan door een geheim ministerverbond, en België mag het eerst genoemd worden onder hen die vooraf weten wat ze daarin te verwachten hebben. TELEGRAMMEN. Tours, 30 November. Lord Lyons heeft gisteren aan onze legeering het voorstel vau Pruisen be treffende eene conferentie over de Oostersche quaestie medegedeeld. Ons Gouvernement heeft daarop nog niet geantwoord. Londen, 30 November. Koningin Victoria is hedenmiddag te Chislehurst gearriveerd, waar zij aan de ex-Keizerin der Franschen een bezoek heeft gebracht. De Koningin is in den loop van den namiddag naar Windsor teruggekeerd. De Standard deelt een telegram uit Ronaan van heden 214 ure namiddag mede, waarin be richt wordt, dat de Fransche Generaal Briand te Etrépagny een Pruisisch korps heeft ontmoet, waarmede hij slaags is geweest. Vele Pruisen zijn bij die gelegenheid gesneuveld, waaronder drie officieren. De Franschen hebben voorts 250 geweren en een kanon buit gemaakt en 250 paarden gedood. De vijand is teruggeslagen in de richting van Gisors. St.-Petersburg, 30 November. De Regierungsbote, melding makende van de adressen, die van alle zijden aan den Keizer worden gezonden, zegt: „De hechte band tusschen Keizer en volk maakt Rusland onaantastbaar, zoodat het voor geene, hetzij openbare, hetzij geheime vijandelijke coa- litiën behoeft te vreezen." De Keizerlijke Stadhouder der Kaukarsische landen is alhier aangekomen. Het telegram uit Berlijn aan de Times, be treffende eene ministerieele aanschrijving aan de dagbladen alhier, is ongegrond. Er heeft niets anders plaats gehad, dat dat aan de dagbladen onlangs is herinnerd, dat Rusland te strengste zijne neutraliteit in den Oorlog tusschen Pruisen en Frankrijk blijft handhaven. Wijders is het rondventen der Duitsche Sl-Petersburger Zeitung verboden, wegens de partijdige richting van dit blad. Berlijn, 30 November. Er is hier een particu lier bericht uit Weenen ontvangen van dezen inhoud: „Naar hetgeen uit eene goede bron wordt medegedeeld, is Pruisen's voorstel tot het houden eener conferentie door Oostenrijk, Italië en En geland aangenomen, na de nadrukkelijke ver klaring dat Rusland daaraan zijne adhaesie zou schenken, mits daardoor niets geprejudicieerd zou worden. Meer en meer zegt de Prov.-Corrtsp. gaat de Russische quaestie een vreedzame oplos sing tegemoet. Het voorstel tot een conferentie, van onze Regeering uitgegaau, heeft bij Rusland en Engeland bijval mogen vinden. Dadelijk na het verkrijgen der verwachte goedkeuring van de overige Mogendheden zal de conferentie te Londen plaats hebben. Bij de verzoenende gezind heid van alle betrokken Mogendheden valt aan eene minnelijke schikking nauwelijks te twijfelen. Brussel, 30 November. De gravin van Vlaan- deien is van twee prinsessen bevalleD. Londen, 30 November. ParticulierHet gerucht door de Times verspreid en dat betrekking heeft op een tractaat tusschen Pruisen en Napoleon, is voorbarig. De onderhandelingen loopen ten einde en het sluiten van den vrede is aanstaande. Kei zerin Eugenie is naar Wilhelmshohe vertrokken, om het tractaat te teekenen. Rusland heeft officieel zijne goedkeuring gehecht aan het houden eener conferentie. (N. R. Ct.) Versailles, 29 November. De vijand, die bij Amiens geslagen is, vlucht in de grootste wanorde noordwaarts. Hij wordt door de Duitsche troepen vervolgd. In zijne verschansingen werden nog 4 stukken geschut gevonden. Ten gevolge van den zegevierenden strijd van het tiende armeecorps, op den 28sten geleverd, heeft de vijand den terugtocht verder voortgezet. In den nacht van den 28 op den 29sten, evenals in den ochtend van den 29sten, werd er hevig gevuurd uit de forten van Parijs. Daarop volgde oen krachtige uitval, die ondersteund werd door de kanonneerbooten op de Seine en gericht was tegen het zesde legerkorps. Te zelfder tijd hadden kleine uitvallen plaats, onder anderen tegen het vijfde legercorps, alsook bewegingen op verschillende andere punten. De vijand is overal teruggeslageneenige honderde krijgsge vangenen in onze handen achterlatende. Van onze zijde hebben wij verloren 7 officieren en eenige honderd man. Tours, 1 December. (Officiéél Fransch bericht.) Dertien compagniën van het leger der vrijwilligers in de Vogesen zijn in den nacht van den 30sten in gevecht geweest, dapper ondersteund door de mobile garde van Beaune. De overwinning is volkomen. De verliezen van den vijand zijn aan zienlijk. Doode Pruisen bedekken den weg; 15 Pruisen zijn gevangen genomen. De Pruisen hebben het arrondissement Vendöine geheel ontruimd. Men verzekert, dat zij ook ont ruimd hebben Chateaudun en Chateauneuf sur Loire. Den 30sten heeft de vijand tweemaal Maizières aangevallen en is tweemaal teruggeslagen, in onze handen latende een officier en 34 gevangenen. Het gevecht duurde 9 uren. Onze verliezen zijn niet aanzienlijk. Brussel, 1 December. Uit Rijssel wordt dd. 30 November bericht, dat de Pruisen plotseling Ainiens ontruimd hebben en zich in allerijl terug trekken op Parijs. Men meent, dat er een groote slag plaats heeft bij Parijs. De berichten uit Tours zijn uitstekend. Het Loire-leger zou den vijand over de geheele linie teruggeslagen hebben. Bijzonderheden ontbreken. Florence, 30 November. De Spaansche depu tatie zal Zaterdag te Florence aankomen, Zondag zal de plechtige ontvangst plaats hebben, de aan bieding van den uitslag van de stemming der Cortes en de aanneming door den hertog van Aosta. Het aantal van de herkozen leden der Kamer bedraagt 330, dat der nieuwe leden 172. Londen, De Daily News zegt, dat de nota van prins Gortschakoff niet zal worden openbaar ge maakt, voor het antwoord van Lord Granville aan prins Gortschakoff zal zijn overhandigd. Rusland is bereid om beter waarborgen te geven voor de onafhankelijkheid van Turkije dan die van het tractaat van Parijs van 1856. De Daily Telegraph meldt dat de Khedive sym pathiseert met den Czaar, maar, zegt dit blad, de val van Turkije zou gevaarlijk zijn voor de onafhankelijkheid van Egypte, dat al het moge lijke moet doen om den oorlog aan den Donau te voorkomen. Berlijn, 1 December. (Officieel Telegramvan koning Wilhelm uit Versailles d. d. 30Novemb.) De Franschen hebben heden belangrijke uit vallen tegen de Wurtembergers en Saksers gedaan aan de zijde van Bonneuil Dur Marne en Chatn- pigny. De strijd duurde zeven uren. Gelijktijdig werd een uitval gedaan in de richting van Saint- Denis tegen de Pruisische garde. Ik kan Ver sailles niet verlaten, want ik wil in het centrum blijven. De vijand schijnt op een overwinning van het Loire-leger gerekend te hebben, hetgeen mislukt is. Ons verlies bedraagt 77 officieren en 1300 man schappen. Wccncn, 1 Dec. Bij de heden plaats gehad hebbende seriëntrekking der Oost. Aand. all. 100, leening 1S64, zijn de volgende 7 seriën uitgeloot: Serie 437, 855, 1542, 2446, 2593,. 3450 en 38S5. Bij de onmiddelijk daarop gevolgde premiëntrekking zijn de volgende hoogste prijzen gevallen: serie 3885 N°. 64 fl, 250,000, serie 2446 N". 64 fl. 25,000, serie 1542 N". 12 fl. 15,000, serie 2446 N°. 6 fl. 10,000, serie 1542 N°. 16 fl. 5000. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 1 December. Eene stoomboot- vaart tusschen Nederland en Amerika blijft steeds eene boogst gewenschte zaak voor Nederland. Het is dan ook geen wonder, dat deskundigen steeds ernstig daarop bedacht zijn. Onder deze laatsten, die leeds stappen gedaan hebben, welke veel hoop tot verwezelijking geven, behoort de heer P. C. Daum, te 's Gravenhage, de bekende schrijver der brochure Wenken voor de deelnemers in de stoomboot-maatschappij Nederland. Naar wij ver nemen, is deze heer wiens kennis aangaande de stoomvaart een waarborg voor het welslagen oplevert, reeds zoover gevorderd, dat met grond verwacht kan worden, dat zijn optreden ons vaderland in het bezit stellen zal, van deze zóo belangrijke stoomvaart-verbinding, die aan Neer- lands handel en industrie aller gewichtigste voor- deelen belooft. Weldra zal het geschrift: de Neder landsch-Amerikaansche stoomvaart- en spoorwegverbin- dings-Maatscliappij het licht zien, waarin die onder werpen in de vereischte bijzonderheden worden toegelicht en dat ongetwijfeld de algemeene be langstelling wekken zal. In eersten aanleg is heden voor den hoogen Raad der Nederlanden bepleit de reeds genoeg zaam openbaar geworden zaak van den heer Van Angelbeek, laatstelijk raadsheer in het Ge rechtshof van Nederlandsch-Indië, tegen den staat der Nederlanden. De verschillende vorderingen, door den eischer tegen den staat ingesteld als gevolg van het hem uit voorschreven betrekking door den gouverneur-generaal van N. I. verleend ontslag, en van welke vorderingen hij van éene heeft afgezien (tot eene schadevergoeding ten be drage van f 30,000), zijn van verschillenden aard. De conclusie van zijde van den staat strekte tot niet ontvankelijk-verklaring van den eischer in zijne vorderingen, met verwijzing in de kos ten. Op verzoek van den procureur des eischers, dat deze zou worden toegelaten om, ingevolge art. 25 van het wetboek van burgerlijke rechts vordering, zelf zijne vordering te adstrueeren, is de heer Van Angelbeek tot die adstructie toe gelaten, en is vervolgens de eischer in eene zeer breedvoerige ontwikkeling getreden van de gron den, waarop zijne vorderingen rusten. Hij deed, met aanhaling van een groot aantal resolutiën en kracht van wet hebbende bepalin gen in Indië, uitkomen, dat volgens die bepalin gen o. a. aan president vice-president en leden van het gerechtshof in Indië, bij uitzondering van alle andere ambtenaren, het recht en de aan spraak is verbleven om, wanneer zij verlof vra gen naar Nederl. wegens ziekte, hunne betrek king te beschouwen als te blijven waarnemen en dus op behoud van het daar aan verbonden tractement; aanspraak hebben, waarbij hij het betoog leverde, dat daaruit ook het recht is ge boren om onmiddelijk na herstel weder naar Indië te gaan en hunne vorige of andere betrek king op zich te nemen zoodra er eene vacature is; ook om in het genot te kunnen komen van pen sioen naar eene hoogere klassen- berekening en dat wijders geen besluit van den Gouverneur Generaal, buiten den wetgever om, hem van dat recht kon berooven. Hij wees uitdrukkelijk alle uit legging van de aangehaalde bepalingen af, die zoodanigen zin zoude hebben, dat in zijn gevraagd verlof zou liggen opgesloten het begrip vau een gevraagd definitief ontslag, oindat het besluit van den Gouverneur-Generaal in 1863 niet kan dero geren aan de bepalingen van het Indisch regee- rings-reglement, de Grondwet van Ned.-Indië. Het ontslag dat door hem was aangevraagd, had alleen betrekking op het verlof, en was dus slechts tijdelijk, zoodat een dergelijk ontslag alleen als bij fictie kon worden geacht te zijn gegeven, maar niet als definitief ontslag. Buitendien, het Indisch Staatsblad van 1863 heeft nooit anders tijdelijk ontslag bedoeld dan in gelijke qualiteit als op het oogenblik dat het ontslag werd verleend. Gisterenavond is uit eene sloot aan den Rijs- wijkschen weg liet lijk opgevischt van een lSjarig meisje, winkeldochter in het magazijn van den heer C. in de Hoogstraat alhier. De oorzaak, die haar tot deze wanhopige daad heeft gebracht moet worden toegeschreven aan vrees voor ge rechtelijke vervolging, daar zij verdacht werd zich bij haren meester aan oneerlijkheid te hebben schuldig gemaakt. 2 7 4, s I e «TAATS-LOTERIJ. eerste klasse. vierde lijst. Trekking van Woensdag I December. N". 2244 1500. N°. 14421, 14735, 16525 Z' 1000. FrUien van 20. 17357 17440 17008 17882 17955 18046 180». 5 1839-2 18461 18641 18998 19100 75 3011 5318 7929 9647 11G19 14873 27-2 3378 5331 8347 9773 11710 14904 430 3408 5484 8616 9947 11743 15599 734 4041 5561 8703 10314 11840 15662 907 4127 5805 8757 10430 12091 15674 1425 4130 6025 8774 10589 12675 15814 14-28 4392 6223 8993 10G-28 1-2778 16070 1794 4538 6755 9C95 11004 13214 16311 2111 4740 68-25 9251 11058 13372 17090 2453 5135 6862 9273 11160 13484 1717-2 2545 5150 7006 9396 11223 13506 17263 2914 5209 7057 9573 11332 14556 1734-2

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3