het gelaat gemodelleerd naar 't portret, hetwelk C. Troost naar het leven schilderde, eene prach tige physionomie, vol expressie. De heer Stracké heeft niet alleen een grootsche, academische figuur geleverd, maar tevens een beeld vol geest en leven, 't Is dus wel begrijpelijk, dat zoowel de hoofd- als de beoordeelings-commissie hunne vol- komene tevredenheid betuigden. Had men aan vankelijk het plan, het gipsmodel galvanoplastisch in koper over te brengen, men is van dat denk beeld teruggekomen, en koestert het voornemen, het beeld bij den heer Van Enthoven te 's Hage in brons te doen gieten. Om vele redenen verdient deze keuze de voorkeur. Na in metaal te zijn overgebracht, wordt het beeld op een zwart mar meren voetstuk, voor 't in aanbouw zijnd gast huis, nabij het spoorweg-station te Leiden geplaatst, en hoogstwaarschijnlijk met dit gebouw tegen September 1871 ingehuldigd. Daartoe door den Koning gemachtigd, maakt de Minister van Koloniën, ad interim, bij deze bekend dat de ingenieur-titulair van het mijn wezen in Nederlandsch Indië, Aquasie Boachi, bij een adres aan den Koning, dd Soeka Radja, residentie Madioen (eiland Java), met het oog op den politieken toestand van Europa, ten behoeve van den Staat der Nederlanden, met ingang van 1 October 1870 en voor den duur van zes maan den, afstand heeft gedaan van de aan hem door den Koniug verleende toelage uit 's lands kas van f 500 's maandedat de Koning met bijzonder welgevallen heeft kenuis genomen van dit zoo edelmoedig aanbod van Aquasie Boachi, die daar door een merkwaardig bewijs gaf van erkente lijkheid voor hetgeen hij, gelijk hij het in zijn adres zoo goed uitdrukt, aan den Koning en aan den Staat der Nederlanden sedert eene lange reeks van jaren te danken heeft, doch dat Zijne Maje steit, met het ooggop de omstandigheden, waarin het vaderland verkeerde op het tijdstip, waarop hier te lande van het aanbod bericht werd ont vangen, geene voldoende aanleiding heeft gevon den er gebruik van te maken. Door wijlen mej. v. d. Voort, geb. Campagne, is aan de diaconie der herv. gem. te Tiel gele gateerd de som van f600. Z. M. heeft goedgevonden aan Hoogstdeszelfs adjudant den majoor W. C. baron Snouckaert van Schauburg, van den grooten staf, op het daartoe gedaan verzoek, vergunning te verleenen tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St.-Stanislaus, met de ster, hem door Z. M. den Keizer aller Russen ge schonken. Amsterdam, 26 November. Gisterenavond werd in de Nieuwe kerk alhier een concert ten voor- deele der algemeene armen gegeven, dat door Ds. Ten Kate met eene toespraak tot opwekking der weldadigheid geopend werd. Vervolgens werd een voortreffelijk koraalgezang onder begeleiding van orgelmuziek uitgevoerd, terwijl Ds. Ten Kate bij afwisseling toepasselijke voordrachten hield en ten slotte bij improvisatie een sierlijk gedicht van godsdienstigen aard en strekking voordroeg. Den 19den dezer zijn uit de fabriek de Atlas met het beste gevolg te water gelaten de stoombooteu Commissaris des lionings Baron Nahuys en Burgemeester van Nahuys. Beide booten, welke tusschen Zwolle en Amsterdam langs den nieu wen waterweg over Kampen in dienst gesteld zullen worden, munten uit door fraaien vorm en doelmatige inrichting. 's-Gravenhaqe, 27 Nov. Zaterdag-avond heeft de liberale kiezersvereeniging de Grondwet alhier tot candidaat voor het lidmaatschap in de Kamer van Koophandel gekozen den heer P. Varkevis- ser, reeder te Scheveningënen tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten ter ver vulling der plaats van wijlen den heer Van der Schooren, Jhr. H. A. Steengracht van Duijven- voorde. De heer Mr. Gleichman heeft bij die ge legenheid onder algeheele instemming der verga dering, een warm woord van hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overledene Van der Schooren, wiens werkzaamheid en trouwe behar tiging van de provinciale belangen gepaard aan een edel karakter, aanspraak gaven op waarde ring eu herdenking, De voorzitter Jhr. Mr. VV. F. Gevers Deijnoot deelde nog mede dat het aantal leden der Vereeniging op dit oogenblik 209 bedraagt. Men verwacht in deze residentie de heer De Berenstam, tot hiertoe minister-resident van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen, bij het Hof van Oostenrijk en in dienzelfden rang naar hier overgeplaatst ter vervanging van den lieer Stenersen, die zich van hier naar Washington begeeft tot de aanvaarding van de diplomatieke betrekking aldaar. Utrecht, 27 November. Door de ijverige be moeiingen der dames De Beer en van der Meu- len alhier is eene loterij tot stand gekomen, ten behoeve van het Roode Kruisdie de aanzienlijke som van f 450 heeft opgebracht, welk bedrag is gestort in de kas van het Utr. comité. In de eergister gehouden bijeenkomst der Utrechtsche leden van het Tooneelverbond is de afdeeling geconstitueerd en zijn de ontwerp-sta- tuten ter sprake gebracht. Over 't algemeen kon den de leden zich met het ontwerp vereenigen. Slechts op enkele punten werd besloten, eenige amendementen voor te stellen, waarover de ver gadering van afgevaardigden later zal hebben te beslissen. Onder andereu werd het noodig geoor deeld, in art. 2 onder de middelen tot bereiking van het doel van het verbond op te nemen„de bevordering van een degelijke tooneelkritiek in de dagbladen." Ten slotte werden tot leden van het afdeelingsbestuur benoemd de heeren Lode- wijk Mulder, luit.-ing. P. G. Van Schermbeek en Mr. J. N. Van Hall, terwijl aan dit bestuur werd overgelaten, een uit zijn midden ter algemeene vergadering af te vaardigen. Het sterftecijfer nam in de laatste weken in deze gemeente aanmerkelijk toe. In de afge- loopen week bezweken er 59, hetwelk voor het grootste gedeelte aan de pokkenepidemie te dan ken is. Zutfen, 27 November. Bij gelegenheid van het 20jarig bestaan der rederijkerskamer Polyhymnia alhier is door de werkende leden aan den mede oprichter en voorzitter, den heer J. A. Vrugtman een prachtige spiegel ten geschenke aangeboden. Boven in de lijst is het insigne der Vereeniging in hout gesneden, aangebracht, terwijl onderaan in het glas, de namen der gevers gegraveerd zijn. Meppel, 26 Nov. Officieus kan medegedeeld worden, dat door den heer E. J. H. Dull te Almelo, op nieuw verzocht is concessie tot aanleg en exploitatie van een spoorweg, loopende van Almelo langs Vriezenveen, Den Ham, Ommen, Dedems- vaart, Staphorst, ter aansluiting aan den Staats spoorweg te Meppel dat de kaarten, beschrij vingen der kunstwerken enz. reeds vroeger aan de Regeering zijn overgelegd dat de Minister van Binnenl. Zaken genegen is andermaal het ver leenen der concessie AlmeloMeppel in ernstige overweging te nemen, en vooraf mededeeling ver langt omtrent waarborgen, welke tot het tot stand komen der zaak kunnen worden aangeboden. Naar aanleiding van een en ander circuleert alhier namens de commissie tot aanleg van een spoorweg Almelo tot Meppel, een circulaire waarin wordt aangedrongen op de vorming van cominis- siën tot bevordering der zaak, «i. a. dooi inschrij vingen, kosteloos afstaan ui gronden en eemjaar- lijksche gemeentelijke subsidie gedurende een tijdvak van 5 tot 15 jaar. Groningen, 26 Nov. Met het begin van het vol gend jaar zullen de lessen in de scheikunde aan de landbouwschool alhier, worden gegeven door den heer J. A. Kappers, candidaat in de philosophie en adsislent bij het chemisch onderwijs aan de Hoogeschool. Smilde, 26 November. Men houdt het hier alge meen voor zeker, dat, te oordeelen naar de be langstelling waarmede de Staten van Friesland een vernieuwd adres van de vereeniging Schutte- va er" in overweging hebben genomen, en de ad viezen die daarover van Gedep Staten van beide gewesten zijn ingewonnen, den middeneen wschen dam bij Appelscha spoedig tot het verledene zal behooren. KOLONIËN. BATAVIA, 19 October. De voornaamste gebeurtenis in onze koloniën is een voorval te Banjermasin. De heer Gericke, laatstelijk secretaris van de directie van binnenlandsch bestuur, en Mr. Van Dissel, ambtenaar bij de directie van justitie, ziju aan de directeuren der genoemde departementen toegevoegd, om met hen de ontwerpen tot uit voering der agrarische wet gereed te maken. Men zegt dat zij een rond jaar daarvoor behoeven. De heeren, die de stukken omtrent het onderzoek naar de rechten van den Javaan op zijn grond bearbeiden, blijven tevens doorwerken; maar de heer Gericke behoorde tot dat vijftal. Hieruit blijkt alweder dat men met dit onderzoek de paarden achter den wagen spande en de uitslag voor de regeling van het grondbezit niet afge wacht wordt. Op den spoorweg van hier naar Buitenzorg is men aan het spoorleggen begonnen, welk werk zeer langzaam vordert wegens gemis aan loco motieven. Het Roode Kruis zet zijne werkzaamheden voort. Eene collecle in de Chineesche wijken is alhier aangevangen en wordt voortgezet. Eene groote loterij wordt georganiseerd, waarvoor vele dames toezendingen hebben beloofd. Te Buitenzorg is eene afdeeling gevormd. De heer Beelen hield te Soerabaya eene voorlezing, waarvan de opbrengst voor het Roode Kruis bestemd was. Te Riouw heeft een brand voor 30,000 dollars schade aangericht. (iV. B. H.) Met. de mail van 25 September jl. is aan den president der Nederlandsche Vereeniging het Roode Kruis, Dr. J. Bosscha, te's-Gravenhage, een wissel op zicht, groot 1324.90 Ind. Ct., tot den koers van 95 pCt. f 1258.66 Ned. Ct. op de Neder landsche Handelmaatschappij gezonden, zijnde de netto opbrengst van het concert, door den heer M. Hageman ten voordeele dier vereeniging ge geven. Het Bataviaasch Comité zond hare tweede remise van 100 Door den Gouverneur-Generaal van Ned- Indië nfiz de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot koofdeomin. ter algemeene secretarie, de 1ste commies op dat bureau, toegevoegd aan den secretaris van den raad van Ned.-Indië, N. \V'Hultman. Tot lsten commies, de tweede commies A. lïegensburg; Tot 2de comm. de 3de comm. C. A. E. Hillebrandt. Tot 3de comm. de klerk H. \V. F. Voermans. Bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken in Ned. Indic. Tot architect 2de kl. de opzichter 1ste kl. P. W. Haak van der Goes. Tot opzichter 1ste kl. J. II. Buijten, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, onlaDgs van verlof uit Nederl. teruggekeerd. Verleend: Een tvreej. verl. naar Nederland, we gens ziekte,, aan den telegrafist der derde kl. Th. De Poorter en aan den ambtenaar op wachtgeld F. W. Rnppard, laatstelijk telegrafist der 3de klasse. Gesteld: Ter beschikking van de directeuren van binnenlandsch bestuur en van justitie, ten einde hun ten dienste te staan bij den arbeid, hun opgedragen bij liet besluit van 25 Sept. 1870, n°. 11, de ambt. op non-activiteit J. P. F. Gericke, laatstelijk secret, van het departement van binnenlandsch bestuur, en de eerste commies bij het departement van justitie Mr. H. Van Dissel Jr. Ontheven: De ambt. op non-act. Ph kV. J onder het voorwendsel dat hij zijne troepen daarmede betalen moest, werd door generaal Mejia wegens het door hem gepleegde verraad niet alleen genade geschonken, maar zelfs tot divisie-generaal en kommandant, van Matamoras benoemd. „Inderdaad," zegt den schrijver, „dat was meer dan verblinding, dat was willens en wetens blind zijn." En vijf maanden daarna, in Maart 1865, ging Cortina weder met een deel der Mejia'sche troepen aan de zijde van Juarez over. Up den val der genoemde stad volgde de be- noemiug van Mgi tot militairen kommandant van Cohahuila, Nevo Leon en Tamaulipas, met andere woorden, van alle grenslanden langs de Vereenigde Staten. Den overste Du Pin werd opgedragen den vrede in de zuidelijke en mid dendistricten van Tamaulipas, Tampico en Vittoria, le herstellen, en die staten te reorganiseeren. De contre-guerilla maakte dadelijke de noodige toe bereidselen om weder naar Vittoria op te breken en op den morgen van den 3den October trok men van San Fernando zijdwaarts naar de rivier de Tigre die men met het buit gemaakte geschut en munitiewagens gelukkig overtrok, om aan de andere zijde in storm en regen onder den blooten hemel te kampeeren. Een bivouac tooneel. Langs den weg zag men de rij van ketels, boomstammen die met de wortels in het water lagen, brandden lustig aan het boven einde. Rondom zag men op rotsbrokken in schil derachtige groepeu, officieren en soldaten. De heer De Kératry bekent, dat den terugweg van San Fernando naar Vittoria de. meeste bezwaren heeft I opgeleverd; achtien dagen had men daartoe noodig. Men moest over alle rivieren en zijtakken van rivieren die van het plateau in Nuevo Leon geheel Tamaulipas doorsnijden, en gedurende al dicdagen viel de regen in stroomen neder. Ximenes, het oude Santander, waar halt gemaakt werd, ligt voor de helft in puinhoopen een breeden straatweg voert daarheen. De stad heeft een nationaal ka rakter; vreemdelingen hebben er zich niet geves tigd; de weinige Mexikaansche gezinnen die er wonen zijn zeer arbeidzaam; de grond wordt door Indianen bebouwd. Men zag in Ximenes de eerste molen in den staat Tamaulipas. Een paar dagen later kwam men aan de Pilon- rivier, die 30 voet diep en 50 meter breed is; hoe zou men met het geschut en verdere pak- kaadje daarover komen? Geoefende schutters werden in het bosch gezonden om Bisam-ossen te schieten; de huiden dezer dieren werden in repen gesneden, en deze tot touwen gedraaid; men verwoeste een in de nabijheid staande schuur om het hout te gebruiken, en na een arbeid van 3 dagen werd een kabel over de rivier gespan nen eene hangende brug daaraan bevestigd eu het gelukte allen om den tegenover gestelden oever te doen bereiken. Daarop moest men deRioPn rificacion overtrekken otn Padilla, eertijds een stad, nu echter een puinhoop met enkele dood- sclie doodsche straten bereiken. Bij de vervallen kerk viel in 182-3 door mexikaansche kogels door boord Mexiko's eerste keizer, Iturbide. Daar in die plaats en totaal gebrek aan levensmiddelen heerschte, marcheerde men verder, en kampeerde des avonds aan den oever der Corma, welke, 499 meters breed, is. Tegen middernacht sloeg de wind naar het noorden om, waardoor den sterren hemel helder werdhet bivouac bood toen onder het koe peldak der prachtige boomen, waardoor bieren daar het maanlicht heendrong, een betooverend schouw spel aan. Den volgenden morgen trok men met behulp van 59 Indianen van een in de nabij heid gelegene Hacienda, de rivier over. Den 20",e" October bereikte de contre-guerilla Vittoria we der, waar de soldaten 48 uren volle vrijheid ge noten en daardoor in de gelegenheid gesteld wer den hun achterstallige soldij gedurende twee maan den, (390 franken per man na aftrek der kosten van onderhoud) in de Tiendas herbergen weder kwijt te raken. De overste Du Pin droeg nu zorg dat te Vit toria weder een tol-ambt en belastingkantoor Steinnietz, van de hem opgedragen functiën van der commies bij de algemeene rekenkamer, voor de iuinatie en liquidatie der verantwoordingstukken het alslaiten der begrooting loopeude over het tijd voorafgaande aan den lsten Januari 1867. Goedgekeurd: Dat door den resident- van kalongan is belast: Met de waarneming der func van gouvernements-lnndmeter en rooimeester ia gewest, de ing. der 3de kl. bij den waterst. en's 1; burg. openb. werken aldaar, C. S. Van Geuns Ontslagen: Op verz., eerv., als buitenge» subst.-grif. bij den landraad te Toeloeng-Ag: (Kedin), buiten bezwaar van den lande, J. i' Parfondré. Departement van Oorlog. Nergunning verier op verzaan den offic. van gez 2de kl. van Ned. leger, J. M. H. G. Theumssen, om, wegens strijking van de vijf jaren, gedurende welke hl de landmacht in Ned.-Indië is gedetacheerd. Nederland terug te keereu. Departement der Marine. Door den schout-bij-ui kommandant der zeemacht en chef van het dep marine in Ned.-Indië is ontslagen: Op ven eervol, wegens ziekte, uit zijne betrekking de stuurman bij den dienst der gouvernemets mi H. Van Dorp. Bij het marine-etablissement te: rabaya. Eervol, uit zijne betrekking, de 1ste 1 J. C Heldernisse, en benoemd: tot 1ste kier! P. Klein, thans klerk. BUITENLAND. Engeland. Omtrent de ontvangst van het antwoord prins Gortschakott' aan lord Granville, dat dag 11. is aangekomen en welks vermoedel strekking zeer beknopt door de telegraaf wen kundig is gemaakt, verueemt men nader in st met vorige berichten, dat dit staatsstuk weldege in den ministerraad van denzelfden dag behan is, maar dat de discussie tot heden (Maandag verdaagd. Hoewel de textueele inhoud nog gens voorkomt wil men weten dat de Russi: kanselier het uitgangspunt van zijn eerste dépi niet alleen handhaaft, maar nader daarop dringt op grond zoowel van de houding der ove mogendheden ten opzichte van de opgezegde palingen van het tractaat, als van de waarscb lijkheid dat het voorstel tot het houden van congres niet zou slagen, al had Rusland daa pogingen aangewend. Toch moet de repliek de deur openen voor minnelijke schikking, het cutininante punt juist nog niet aan de openbaarheid is overgege Daarover nu inoet verschil van gevoelen zijn staan onder de raadslieden der kroon, in zin dat eenige de transactie die wordt aangt den wenschen aan te grijpen, en andere lord Granville aan liet hoofd, er op blijvenst dat zelfs in den vorm het beginsel van den eerl voor de tractaten niet uit het oog mag worden ve ren. Zelfs moet de Minister van Builenlandsche ken het behoud van zijn portefeuille afhanto! hebben gesteld van de aanneming der inzichten zijn ambtgenoten, inzichten die volgens lord Gi ville te weinig rekening houden van het p tieke en militair prestige van Engeland. Rusland, op Het adres dat door den gemeenteraad Petersburg deri Keizer zal worden aangeboden, waarvan wij in ons vorig nommer gewag maal is van den volgenden inhoud Keizerlijke Majesteit! „In Uwe onafgebroken zorg voor bet well van het volk dat door de voorzienigheid aan l" hoede, is toevertrouwd, hebt U Uwe voornen te kennen gegeven om voor het vervolg paal perk te stellen aan den toestand die ons zui delijk kustgebied onverdedigd laat. Wij, ingezetenen van de slad Sint-Petersbi as Ins O zo€ d l\}( lit jvc di e arr grt i da sp kt. eer wij )e 23 ide en wij hebben de vaste overl allerhoogste beslissing, die vo b tobi schatien de weldaden van den vrede op h idii juiste waarde, ging dat uwe komt in de depêche van den kanselier van I )e Keizerrijk, van 27 merkwaardig van October, een depêche hoe wege hare oprechtheid werd opgericht en die tevens de politie opnie organiseerde. Generaal Meji had voorion Torricio de la Torre een zwager van Aguil tot prefect benoemd, dezelfde die voor de Jm een redevoering ten gunste van aartshertog Ma miliaan hield, en met de aanbieding der kro naar Miramar werd gezonden, en daarop later (I tot Mexicaansch gezant te Rome benoemd wei Daar de straten in den omtrek der stad zeer onzeker waren, werd er gendarmerie paard aangesteld, maar de 40 Mexikaansche i ters die dit korps vormden, maakten spoedig meene zaak met de guerillas. Do maarschalk Bazaine versterkte daarom contre-guerilla met een compagnie soldaten voet 200 manschappen sterk, die te Orizat waarheen zich de na afgeloopen diensttijd o .|,ot slagen soldaten doorgaans begaven om naar Euro terug te keeren, door een werfofficier bijeen'! zameld was. Vervolgens kwamen er ingevolge toezegging en het besluit van den minister t oorlog versterkingstroepen uit de drie pro vinei van Algerië, le zamen ongeveer 300 man, I staande uit in den oorlog geharde Afrikanf waardoor het getal der contre guerilleras op veer 1000 man gebracht werd. Ilij stierf later te Taropico op het schavot. (Wordt Vervolgi at< ndi ger dei intv ad ge: :lt Irul on mm fes de P i 'gei iitie: sen l di idsli 'gen .ssel tv k Id hi i du i ai icho lar

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2