HET HÜWELIJKSVOORSTEL "ONTVANGEN KATWIJK-HOORDWIJK. C S A R, OF DE HOND VAN HET KASTEEL, ADVERTENTIE RL Maatschappij voor Toonkunst. SCHOUWBURG TE LEIDEN. OP HELOOL/tiD, n vrede en om nan den tijd over te lateo tersche quaestie op te lossen. Alleen is men jen van deze vredelievende gezindheid alge- ran het gevoelen, dat het hoogst noodig gouvernement met kracht te steunen in .p die strekt om het tegenover deChriste- evolking van Turkije in een stelling te die, indien het noodig mocht zijn, de ig van een Oostersch conflict ten onze gunste rveeg brengen. igens, kan ik de stellige verzekering geven, onder de mede-onderteekenaars van het van 1856, op zijn minst éen mogendheid volkomen bereid zal zijn de aanspraken t Russische gouvernement te ondersteunen grond deze mijne verzekering op een feit dert onderscheidene dagen algemeen be- na de openbaarmaking van de circu- an prins Gortschakoff, liet de minister van landsche Zaken de directeuren van onze amste politieke dagbladen ontbieden en arde hen rondweg dat de keizer verlangde vrucl 'Dvalleu van de pers tegen Pruisen te zien State: egen d> grei n w et eet! en luitsc le Zui a er midd dit dty reikt ijksd en egev van ruit goe) in ibben enk ien ton dot in ni- ;eeri. tg m et T ugd, evol Du n de )geu ,nde :ouu bs in vs :n d; )rde uroj ove rdaa t* tsch '9 bat lai ssti 'eztl ie t ien, „daar deze mogendheid ont zoo beslist ondersteunde in de tegenwoordige omstan- (textueel voegt de briefschrijver er )e wil van den souverein werd opgevolgd idaar dat reeds sedert drie dagen geen en- in onze anti-Pruisisch gezinde bladen zich Dval veroorlooft tegeu den machtigen „bond- van ons gouvernement. TELEGRAMMEN. angs rdra nel, 25 November. Er is een gevecht gele- n dt te Villers-Bretonneux, op 15 kilometers 'olke ;en Amiens. Den ganschen dag werd gisteren anon gehoord. Bijzonderheden ontbreken, root aantal Duitsche krijgsgevangenen zijn liens binnengebracht. Echo du Nord bericht, dat de corresponden- Tours uitblijven. Er loopt een gerucht, het oogenblik een algemeen treffen nabij plaats heeft. Irld, 25 November (te elf uren des voormid- Hedenmorgen te 10 uren is de commissie Cortes naar Carthagena vertrokken, bene- verschillende deputatiën. Er bevond zich een itsc®eubare menigte aan het station. „Leve leus! Leve de Cortes!" klonk het. Een vol- rust heerschte. isel, 25 November. De Kamer van Afge- gden heeft heden met 73 tegeu 23 stemmen ise en Consideration verworpen van het voor- wijziging der Constitutie, ittgart, 25 November. De Würt. Staatsanzeiger A leden openbaar, dat gisteren aan de Bonds- yrij te Berlijn de bijeenkomst heeft plaats van de Würtembergsche gevolmachtigden 'die van den Noord-Duitschen Bond en die Baden en Hessen. Bij die gelegenheid wer- de stukken betreffende de toetreding van lemberg tot het Duitsche rijk opgesteld. De ten betreffende de militaire conventie waren Liorlrenavond te Berlijn nog niet geheel onder- weiknddoch de gevolmachtigden zijn van mee- 1 01 va I0ti ren dat de onderteekening van de overeenkomst aar geheel morgen zal volgen, rjallles, 25 November. (Officieel Duitech be- Gisteren verdreef de kolonel Lüderilz tus- i Roye en Amiens mobile garden, die met dating van hun bagage in de richting van op de vlucht gingen. Bij een latere verken- van dit korps met 2 compagniën infanterie, cadrous cavallerie en twee stukken geschut akte het bij Mezières in gevecht met 6 vij- lijke bataljons, voorzien van artillerie, en ht deze niet onbelangrijke verliezen toe, ter- het verlies aau onze zijde gering was. yange, 25 November. (Officieel Duitsch bericht) in SDmorgen te 11 uren is Thionville door onze eei ten bezet. 200 stukken geschut zijn buit ge kt en 4000 man gevangen genomen. Ons ies gedurende het bombardement is gering. ee(rus»el, 25 November. In een particulieren van gisteren uit Neuvilte, wordt aan de Beige bericht, dat deu 23sten een gevecht plaats gehad tusschen Demain en Mezières< Pruisen zouden met groot verlies zijn terug- geBagen, terwijl de Franschen slechts 15 dooden gewonden zouden hebben. Bovendien zou- s Franschen 2 kanonnen en 3 mitrailleuses icesterd hebben. orence. 25 November. De Koning heeft de uteu van Oostenrijk en Pruisen ontvangen, hun gelukwenschingen aanboden met de ver ing van den hertog van Aosta. erschillende hooggeplaaste personen zijn aan- ezen om naar Genua te vertrekken en de ansche deputatie te ontvangen, n deputatie zal Maandag of Dinsdag te Genua komen. lichting van 1848 wordt met 1 Dec. met tpaald verlof naar huis gezonden, 'e aardbeving in Romagna houdt aan. «aden, 26 November. Het antwoord van Gort- akoff, gisteren in den aanvang der zitting van Ministerraad ontvangen, zal Maandag worden proken. Gortschakoff handhaaft de ingenomen Üng, en rechtvaardigt zijn houding door te zin spelen op de schending van het Parijsche tractaat door andere Mogendheden. Hij verklaart niet te gelooven dat een conferentie, door Rusland voor gesteld, kans zou gehad hebben om te slagen. De Times ziet in het uitstel der bespreking tot Maandag een goed voorteeken. De Horning Post spreekt het bericht tegen, dat de keizerin en de keizerlijke prins Engeland zou den verlaten om naar Kassei te vertrekken. Koningin Victoria zal eerstdaags een bezoek aan de keizerin brengen. GJ-emeng-de Berichten. Bij Nijmegen zijn eerst 126 liters spiritus aan gehouden en daarna iemand, die spiritus ver voerde in den dubbelen wand van een daar toe vervaardigd blikken harnas. De linnen- en zijdekoopman, die met een reisgezel te Assen eene dame heeft opgelicht, was eenige dagen vroeger te Oosterwijk in Noord-Brabant versche nen; thans is te Middelburg een dergelijken snaak met een quasi uit Straatsburg uitgeweken dame verschenen, maar ook daar nog niet door de politie gevat. De heer Bastet te Amsterdam was onlangs in de gelegenheid, enkele hoofdaan voerders van het Duitsche leger bij Parijs ken nis te doen maken met in zijne fabriek vervaar digde scheermessen, bekend door de jongste inter nationale tentoonstelling te Amsterdam. Hij meende toen de vrijheid te mogen nemen, ze hun ten geschenke aan te bieden. Dezer dagen werd hij aangenaam verrast, door brieven onder anderen van Von Moltke en prins Frederik Karei, waarin zij hem met de meeste beleefdheid hunne erken telijkheid betuigden, zoowel voor het geschenk, als voor de wijze waarop het hun gewerd. Te Rotterdam hebben sinds eenige dagen ongeregeldheden plaats gehad tusschen de leer lingen der Hoogere Burgerschool en die van andere inrichtingen van onderwijs, die in de nabijheid der Hoogere Burgerschool gevestigd zijn. De politie, wier hulp door belanghebbenden werd ingeroepen, is ijverig in de weer om aan die ongeregeldheden een einde te maken. Bechtszaken. Opgave van gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden dd. 21 Novem ber 1870. 1 wegens na gezetten tijd een stofverspreidend voorwerp te hebben uitgeslagen. 5 na gezetten tijd, en zonder voorzien te zijn van een bewijs, vuilnis opgehaald te hebben. 1 asch te hebben vervoerd in eene on verdekte kar. 1 buiten eene waterplaats (urinoir) dat gene te hebben verricht, waartoe die inrichtingen bestemd zijn. 5 in de Singelgrachten te hebben gebag gerd zonder pachter van den stadsbagger of diens bediende te zijn. 3 in den Rijn te hebben gebaggerd zon der consent van HH van Rijnland. 1 het maken van nachtelijk, of beleedi- geude burengeruchten. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 26 November. Hedenochtend had op de Algemeene Burgerlijke begraafplaats alhier de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den nog zoo jeugdigen afgestorven ambtenaar van het departement van financiën, den heer A. M. Van de Laar, inspecteur voor de registratie en domeinen bij het departement. Ver schillende hoofd- en mindere ambtenaren en be paaldelijk van de afdeeling waartoe de overle dene behoorde, hadden zich bij de geopende groeve geschaard; waarbij de heer J. Stam, In specteur-Generaal der registratie en domeinen en tevens chef van de afdeeling, eene korte maar treffende rede uitsprak, waarin hij deed uitko men, dat hij en verschillende andere ambtenaren nog weinigen tijd geleden, de teraardebestelling hadden bijgewoond van een tot diezelfde afdee ling behoorend ambtenaar, den heer, Kramer, en zij zich reeds zoo spoedig weder moesten veree- nigeu, om de laatste eer te bewijzen aan een zoo jeugdigen, ijverigen en bekwamen man, wiens verlies door zijne weduwe en onderscheidene kinderen diep wordt betreurd. Nadat den heer Stam door een der vrienden van den overledene bedankt was voor de hartelijke taal, door hem op het graf gesproken, verlieten de aanwezigen diep bewogen het kerkhof. Gisteren avond is het Departement; 's-Gra- venhage der Maatschappij „tot Nut van 't Alge meen" vergaderd geweest tot de bespreking van het voorstel van het Bestuur tot oprichting eener middelbare school voor meisjes. Het groote belang van 't onderwerp had een aanzienlijk getal leden der afdeeling naar de vergaderzaal gelokt, waar van evenwel slechts door enkelen aan de beraad slagingen werd deelgenomen. In de eerste plaats werd behandeld de alge meene strekking van het voorstel. Door Jhr. Mr. J. De Witte van Citters werd het voorstel van het Bestuur met nadruk bestreden op de gronden door dezen bij uitnemendheid bevoegden spreker reeds in het Vaderland van jl. Dinsdag medege- i deeld. Hij zag in dit voorstel eene ontkenning van de geschiedenis der Maatschappij, voor zoover het Departement een instelling wilde in het leven roepen, die van de overheid afhankelijk zou zijn, terwijl de gansche geschiedenis der Maatschappij is samen te vatten in éen woord onafhankelijkheid. Hij wees op de naar zijne mee ning verkeerde en onpractische richting, waarin vele voorstanders van verbetering van bet onderwijs der meisjes in den jongsten tijd werkzaam waren en waarbij op den eigenaardigen aanleg en de bij zondere ontwikkeling der meisjes niet genoegzaam werd gelet. Eindelijk betoogde hij dat fcier ter stede reëele behoefte bestond aan verbetering van het lager ouderwijs der meisjes, terwijl ook het de partement, waar h«t zich tot taak stelde aan dit onderwerp zijne aandacht te wijden (hetgeen spr. geenszins misprees) met verbetering van het lager onderwijs behoorde aan te vangen. Deze rede werd u.et veel zaakkennis wedcrlegd door Dr. Steijn Parvé, wiens advies het schoone door hem in de Januari-aflevering van de Economist geplaatste opstel bekrachtigde. De spreker gaf volkomen toe, dat voor meisjes, als zij ongeveer het twaalfde jaar te boven zijn, het onderwijs eenigzins van een andereu aard behoort te worden dan voor jongens; dat de methode van onderwijs en het onderwijzend personeel moeten verschillen, maar meent dat het nu niet de vraag was te beslissen hoe dit middelbaar onderwijs moest worden inge richt; de hoofdzaak was te beslissen over het beginsel, dat ook het middelbaar onderwijs, hoe danig dan ook ingericht, onmisbaar is voor wezen lijke vrouwelijke ontwikkeling en beschaving. Naar zijne overtuiging wordt in het lager onder wijs voor meisjes alhier op deugdelijke wijze voorzien, zoodat' het Departement zich dat onder wijs niet behoefde aan te trekken, anders was het ten aanzien van het middelbaar onderwijs, daar, voor zoover dit onderwijs geacht kon worden hier op bijzondere scholen te worden gegeven, dit nauwelijks op den naam van meer uitgebreid lager onderwijs kon aanspraak maken. Nadat de Vergadering zich met groote meer derheid had vereenigd met het voorstel van het Bestuur wat het beginsel betreft, ontstond eene levendige discussie over de vraag van de uitvoer baarheid. De heeren Mr. S. Van Heukelom en D. Veegen3 betwijfelden of het voorstel levens vatbaar kon worden geacht. Het Bestuur had, geheel in den geest van zijn plan, voorgesteld een jaarlijks schoolgeld van niet meer dan 60. Daar bij had het gerekend op een jaarlijksch gemeente subsidie van 8000. Bestond er eenige waarschijn lijkheid dit subsidie te verkrijgen, nu men wist, dat de gemeenteraad der hofstad reeds eenmaal een voorstel tot het verleenen van subsidie van ƒ5000 had afgewezen? Werd dat subsidie gewei gerd, dan viel het gansche plan in duigen. Stelde men een hooger schoolgeld, dan was het te voor zien, dat van de instelling door den burgerstand geen gebruik zou worden gemaakt, terwijl de meer-gegoede ingezetenen hier ter stede, althans velen, zouden blijven verkiezen hunne dochters naar eene kostschool te zenden. Het Departe ment moest wel weten welke taak het op zijne schouders nam. Die taak zou wel eens kunnen blijken daarvoor te zwaar te zijn en de finan- cieele krachten van het Departement zouden er door kunnen worden uitgeput. Deze sprekers werden beantwoord door de heeren J. J. Bachiene en Mr. J. H. Geertsema Cz., die de bezwaren eenigzins overdreven beschouwden, den gemeen teraad der hofstad niet van blijvende onverschil ligheid ten aanzien eener nuttige zaak, waarvan voor de toekomst van ons volk zooveel afhangt, konden verdenken en ook het door het bestuur voorgestelde bedrag van het schoolgeld op onder scheidene gronden verdedigden. De heer K. W. J. C. Swaan deed het voorstel om te bepalen, dat het schoolgeld werd gesteld op ƒ150, onder die voorwaarde, dat het allengs zou worden vermin derd naar mate hooger subsidie uit de gemeente kas werd toegekend. Ofschoon dit voorstel met de beste bedoelingen werd gedaan, en de strek king had om in ieder geval het tot stand komen der zaak te verzekeren, verwierf bet slechts de goedkeuring van zeer weinigen, terwijl al de voorstellen van het bestuur met groote meerder heid werden aangenomen. De vergadering heeft zich alzoo in beginsel met het plan van het bestuur vereenigd, het bestuur gemachtigd om zich te wenden vooreerst tot het Hoofdbestuur, met ver zoek om eene bijdrage van ƒ10.000 in eens tot de kosten van stichting en inrichting van een gebouw ten behoeve eener door het Departement op te richten middelbare school voor meisjes van vijfjarigen cursus, en na bewilliging van het Hoofdbestuur zich te wenden tot den Haagschen gemeenteraad tot verkrijging van een jaarlijksch subsidie uit de gemeentekas van ƒ8000. Deze zaak zal dus vermoedelijk in het volgend jaar voor de derde maal bij den Haagschen gemeenteraad ter sprake komen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onder dagteekening van 21 dezer, de volgende circulaire gericht aan heeren Commissarissen in de verschillende provinciën: „Blijkens mededeëling van den Minister van Fin anci ën wordt door sommige schippers geklaagd over het hooge bedrag der kosten, door hen vol daan voor het bekomen van Rijnpatenten, het geen na onderzoek aanleiding heeft gegeven tot het vermoeden dat de tusschenpersoncn, van welke de schippers zich bedienen, soms een hooger bedrag aan voorschotten in rekening brengen, dan zij als zoodanig hebben betaald. „Ter vermijding van dergelijke praktijkeu komt het wenschelijk voor, op de stukken, noodig ter bekoming van Rijnschippers- en scheepspatenten, te doeu vermelden óf, en zoo ja, hoeveel kosten daaraan verbonden zijn. „Ik heb derhalve de eer U te verzoeken, de Burgemeesters in Uwe provincie uit te noodigen, om aan den voet der volgens de artt. 8 en 3 van het Kon. besluit van den 28sten Juni 1S69 Stbl n". 110), door hen af te geven verklaringen de kosten te vermelden, die daarvoor aan de belang hebbenden in rekening worden gebracht." THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 n. 8 u. 12 o. 4 u. 5 u. 8 n. 10 u. Vrijdag Zaterd. 46° 47° 52° 48' 4S° 5U" 50° Wind: Vrijdag-middag 5 uren Z. VV. Zaterdag morgen o uren Z. VV. Voor de belangstelling bij de bevalling mijner Echtgenoote ondervonden betuig ik, ook namens haar, mijnen dank. A. P. VAN DEN BERG, Chir. Acc. 's Gravenhage, 27 November 1870. De ondergeteekende, Penningmeester van de Maatschappij voor Toonkunst, moet de Rekening en Verantwoording opmaken en dit is niet mo gelijk zonder de Inlevering van Rekeningen. Hij verzoekt mitsdien inlevering dier Rekeningen vóór of op 1 Dec. a t. G. A. REIMERINGER. Leiden, 26 November 1870. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE T00NEELISTEN, onder directie van V ALOIS, Jl All V dl KA l BEI.. Haandag 28 November 18 70: Tooneelspel in 2 Bedrijven, naar het Fransch van Scribe en Varner. daarna Blijspel in 2 Bedrijven, van L. Schneider, vrij gevolgd door M. van der Sprong. Aanvang (en 7 ure. Prijzen der plaatsen: Loge ƒ1.60. Baignoires ƒ1.20. Parterre ƒ1. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Zaturdag 26 November en op den Speeldag van 101 uur. eene ruime keuze van LINGERIES, waaronder eene ruime sortering van Kindergoed, alsmede fijne wollen Fantasie-Goederen, flanellen ge- brclden en geweven Wollen en Katoenen Goederen. GEZ». DE GRIJS. De Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee heeft, sedert de laatste opgave, onder dankbetuiging, nog ontvangendoor den Heer Mr. LE POOLE, bij de Christelijk Gere formeerde Gemeente gecollecteerd ƒ2.en van Ds. J. H. L. T. te N. van de nieuwe lidmaten, 1 Cor. 12 26*. ƒ12.50; door den Heer VAN DRIEL, van de opbrengst van een werkje Nacht Hoel door den Heer J. K. de Reg^250.van den Heer H. van DdijlJr. te 's Hage de opbrengst van een boekwerkje de beproefde Guilarspeler f26.en van den Heer H. A. de Swaan alhier het bedrag der verloting der gravures, photographiën etc. ƒ489.38; door Ds. E. LAURILLARD te Amsterdam van Dames d. B. ƒ50. en door Ds. van der Goor te Amsterdam vad H. Pz. over 1869/70 60.en van v. L. 25.Te zamen ƒ914.88. De Vereeniging voornoemd. SAMUEL LE POOLE, Leiden, Voorzitter. 26 Nov. 1870. A. VAN DRIEL, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3