Gisterennamiddag is ran hier al liet voorra dig materieel verzonden, in bezit der U rechtsche afdeeling van het Roode Kruis, naar inen verneemt ter waarde van p. m. f SO.000, bestaande in ledi kanten, goederen, verband, spijzen, dranken, bed den enz. Ondea- geleide van den kapt. kwartierm. Herckenrath, van de vest.-artillerie, aan vrien daartoe een maand verlof is toegestaan en die vergezeld wordt van 2 verplegers die reeds op het oorlogsterrein dienst hebben gedaan wordt dit materieel over Eindhoven, Luik, Luxemburg en Saarbrücken naar zijne bestemming, Metz en Thionville vervoerd. O ver-Bet uwe, 25 November. Te Zetten heeft verleden week een welgesteld landbouwer door ophanging een eind aan zijn leven gemaakt. Op merkelijk is bet, dat dit, in betrekkelijk korte jaren, het derde geval van zelfmoord in die ge meente is, welke voor het overige alom als een brandpunt van christelijkheid bekend staat. Met recht mag hier de vraag rijzen, of zoo'n dampkring wel gezond is; waar zulke krach tige feiten het tegendeel bewijzen, kan men dien althans alles behalve levenwekkend noemen. (A. C.) Zuipen, 25 November. Ten einde het gebrekkige en ongezonde der meeste arbeiderswoningen al hier, te verbeteren, heeft zich eene commissie gevormd, die, door het stichten van nieuwe wo ningen, tegen goeAkoope huurprijzen, indirect op den toestand der bestaande woningen wil influ- enceeren. Daarvoor wordt f 20.000 vereischt, en zal die som, naar het zich laat aanzien, spoedig volteekend zijn. De alhier gevestigde afdeeling van het Ne- derlandsche schoolverbond heeft zich tot den ge meenteraad wend len einde eene verandering te verkrijgen, met betrekking tot de vacantia in den zomer op de lagere scholen. Deze vacantie loopt thans gewoonlijk van 15 Juli tot 7 Aug., en de heeren van het schoolverbond stellen voor, die voortaan in éene en dezelfde maand te doen plaats hebben, waardoor, huns inziens, de oorzaak zou worden weggenomen, die sommige ouders noopt hunne kinderen in Juli en Augustus te huis te houden, ten einde de betaling van school geld over die twee maanden te ontgaan. Enschedé, 25 November. Op aanzoek van het te Burgsteinfurt gevestigd comité voor den bouw eener spoorweglijn EnschedéMunster, hadden zich dezer dagen alhier onze indust^eelen in groo- ten 'getale in het beursgebouw vereenigd, om in lichtingen te ontvangen, betreffende den tegen- woordigén stand dier onderneming. De mede aldaar tegenwoordige voormalige Landraad van Gladbach, de heer Schubarth, thans directeur van het ta Berlijn gevestigde comité voor den aanleg van spoorwegen, gaf van een en ander uitvoerige mededeeling. Wij vernemen daaromtrent, dat door de Pruisische regeering aan het comité het uitzicht is geopend op eene Sïtaatspremie van 20,000 thaler per mijl, hetwelk op eene lengte van 7.3 mijl 146,000 thaler bedraagt. Ten gevolge van deze Ondersteuning van Staatswege is het mogelijk geweest, het actiënkapitaal dat oorspronkelijk voor den aanleg geraamd was, op 2,500,000 thaler op 2,400,000 thaler te brengen, alsmede 46000 thaler in stamm-actiën voor een te vormen re servefonds. De bedoelde 2,400,§00 thaler moeten voor de helft in prioriteits stamm-actiën, voor de andere helft in stamm-actiëu gestort worden, van welke laatste de door de lijn doorsnedene en bij het plan belanghebbende landstreek, een derde zou moeten nemen. Dienovereenkomstig heeft dan ook bereids de stad Munster voor 60.000 thaler, de Kreitz Burgsteinfurt voor 100.000 thaler geteekend, en ook de overige gemeenten, zoo steden als dorpen, hebben naar vermogen b ij ge- gedragen. Aan Enschedé en zijne ingezetenen, in de eerste plaats de industrieelen, wordt du het verzoek gericht, ook door hunne deelneming een spoedig tot stand komen van het ontwerp, dat thans reeds zoo ver gevorderd is, te willen verzekeren. Ongetwijfeld echter, voegt de heer Schubarth er bij, bestaat in Enschede meer sym pathie voor eene lijn Dortmund-Enschedé; intus- schen is het comité van oordeel, dat eene lijn Muuster-EDSchedé eerstgenoemde in geenen deele benadeelen zal. De transporten waarop bij een aanleg Dortmund-Enschedé gebaseerd wordt, zullen dtèeds aan deze lijn verblijven, en zal geen wagon kolen, geen colli vbd Dortmund, nadat deze lijn tot stand gebracht, is, over Mun ster naar Enschedé gezonden worden, en omge- gekeerd; wel echter zou Munster-EDschedé het voor deze lijn te vervoeren kolentransport vóór dat de lijn Dortmund-Enschede gereed is, later geheel of gedeeltelijk verliezen. Het welslagen van het onderhavige plan groDdt men grootendeels op het te verwachten locale verkeer, terwijl de rentabiliteit haar voornaamste steunpunt vindt in de betrekkelijk geringe kosten van aanleg, die slechts 329.000 thaler per mijl zouden bedragen. Een aanzienlijk doorgaand verkeer meent men verder, zou de lijn ten deel valleD, zoodra een der lijnen Almelo-Zwolle of Almelo-Meppel, waar toe reeds lang pogingen worden aangewend, tot stand zffl zijn gekomen, en wanneer zich aan Munster-Enschedé, eene lijn Munster-Rheda-Pa- jjcrborn sluit, waartoe reeds alle voorbereidingen j getroffen zijn, zoodat de uitvoering van dit plan slechts eene quaestie van tijd is. Aan Enschedé zoo meent het comité wordt thans de gelegen heid aangeboden, zich behalve Dortmund-En schedé, welke lijn hierdoor in geenen deele be nadeeld wordt, zich eene tweede belangrijke verbinding met Duitschland te verzekeren. Op de hierop volgende discussie, waaraan o. a. de heeren Stroink en Van Heek, alsmede de heeren Landraad Von Basse, regeeringsraad Dr. Schüssler van Burgsteinfurt en de heer Brader van Borghorst deelnamen, verklaarden eerstge noemde heeren, nadere informatiëu te moeteD inwinnen betreffende de eventualiteit van het plan Dortinund-Enschedé, verzekerden van hunne belangstelling in het tot stand komen van het bewuste plan, en verklaarden zich bereid naar hunne beste krachten de onderneming te willen bevorderen. Naar het ons voorkomt zoo eindigt dit be richt is het plan van het Burgsteinfurter Ei sen balin comité om eene lijn EnschedéMunster tot stand te brengen voor Enschedé van groot gewicht, en welk lot de lijn EnschedéDortmund later ook moge te beurt vallen, gelooven wij niet dat daarom eene ondersteuning aan deze liju moet onthouden wordeD. Thans wordt de gelegenheid aangeboden, om misschien biDnen kort, door eene lijn EnschedéMnnsterPaderborn, eene hoogst gewichtige verbinding met Duitschlaod tot stand te brengen, en zal het van de meer of minder krachtige deelname zoo hier als elders, door het nemen van een genoegzaam getal stamm- actiëu afhangen of met de lijn MunsterEnsehedé reeds spoedig, misschien een volgend jaar een begin kan gemaakt worden overigens gelooven wij dat de aanleg der lijn EnschedéDortmund, bij het vooruitzicht op eene gewiahtige rentabi liteit, ten gevolge van de massa goederen, die over deze lijn zullen vervoerd worden, slechts eene. quaestie van tijd is." Coevorden, 25 November. Door den ingenieur zijn de geslechte werken der vesting overgenomen naar men verneemt wenscht hij het daarheen te brengen, dat een der bastions in dezen winter zal worden geslecht, ten einde de arbeiders werk te verschaffen. Men klaagt hier algemeen, dat de bladen, die des morgens moeten en kunnen aan komen, sedert eenige dagen veelal eerst den vol genden avond aankomen. Groninoen, 26 Nov. De demonstratië in deze provincie betreffende de handhaving der Hooge- school, blijft nog altijd algemeen. Nog dagelijks komen er, hetzij van colleges, hetzij van particu lieren, adressen in, en bewijzen de malaise die hier bestaat, nu nog maar het gerucht van eene niet onmogelijke opheffing der Hoogeschool ont staat. Ook de predikantenkring te Bellingwolde en de gemeenteraad aldaar hebben zich thans tot Z. M. den Koning gewend, met verzoek van handhaving der Hoogeschool alhier. In de Provinciale geldleening ad f 489,000 is voor 108 aandeelen a 1000 ingeschreven, en wel 107 a 100 pCt. en 1 a 100 Vs pCt. Middelburg, 25 November. Met de werken voor den Staatsspoorweg alhier wordt geregeld voort gegaan. Reeds spoedig zal de aanbesteding van den bovenbouw van den weg op en in de nabij heid van het stationsterrein alhier plaats hebben. Breda, 25 November. De heer Pels Rijcken, die met den heer Perk als geleiders der bezending van goederen onlangs door de Bredasche afdeeling van het Roode Kruis naar Metz was vertrokken is alhier geretourneerd, Ds. Perk zal op uitnoo- diging van het hoofdcomité hem daar geworden, nog eenige dagen te Metz blijven om onder de Fransche gevangenen de protestanten op te sporen, die behoefte aan geestelijke toespraak mochten hebben en hen die in overleg met de predikanten te Metz te verschaffen. De ellende ODder de Fran sche gekwetsten moet daar nog uiterst groot zijn. Bergen-op-Zoom, 24 Nov. De verdere slooping onzer uitgestrekte vestingwerken schijnt geheel op den achtergrond te zijn geraakt, daar nog slechts het derde gedeelte van den geheeleu om trek is opgeruimd en de werkzaamheden van het laatstelijk den 15deD December a. p. besteed per ceel reeds eenige maanden voltooid en opgeleverd zijn, terwijl de opengevallen terreinen onver kocht en renteloos blijven liggen. Behalve in ons gewest, hetwelk de bakermat is der Nederlandsche beetwortelsuikernij verheid en waar de cultuur van beetwortelen steeds in hooge waarde wordt gehouden, heeft men zich in Zeeland en elders ook op die cultuur toegelegd. De opbrengst daarvan uit deze omstreken en Zeeland was dit jaar dan ook belangrijk te noe men, en voorziet overvloedig in de behoefte der sedert 1863 alhier in werking zijnde fabriek, waar minstens een paar honderd behoeftige ar beiders in de wintermaanden hun levensonder houd vinden. Met genoegen ziet men hier, dat de twee in aanbouw zijnde beetwortelsuikerfa brieken op de in de maand April 11. van het rijk aangekochte gronden hare voltooiing naderen ec in het aanstaande seizoen mede in werking zul len komen, zoodat deze stad, zoo gunstig gelegen voor den handel en industrie, zich eerlang zal mogen verheugen in meer en meer toenemende bedrijvigheid en maatschappelijke welvaart. BUITENI.AND- Noord-Duitschen Bond. De Troonrede dezer dagen door den president van den Noord-Duitschen Rijksdag, namens Ko ning Wilhelm uitgesproken, doet reeds bij de eerste lezing al het gewicht beseffen van haren inhoud. Die inhoud laat geen twijfel over, over Pruiseus hedoeliugen. Moest inen zich tot dusver tevreden stellen met verzekeringen en wenschen omtrent den toestand die uit den oorlog zou voortvloeien; moest men, wat Pruisens plannen voor het heden betrof, afgaan op officieuse mede- deelingen, de Troonrede ontvouwt de gedrags lijn van het Pruisisch Gouvernement in alle op zichten. Wat de Troonrede zegt, kwam reeds in ons nummer van gisteren voor, maar wat zij niet zegt, doch wat de officieele taal bedoelt, zullen wij doen volgen. In de eerste plaats vestigt Pruisen zich als de machtigste en eerste militaire mogendheid van Europa, want „het Fransche volk" tot dusver de eerste Europeesche natie „moet de over tuiging verkregen hebben dat zijn tegenwoordige macht, na de vernietiging der tegen ons aange voerde legers, tegen de verdedigingskrachten van Duitschland niet opgewassen is." Hier verheft de Koning, Duitschland tot eerste militaire mogend heid, want de legers van de voormalige eerste militaire mogendheid, zijn door de Pruisische niet geslagen, maar vernietigd. Voorts blijkt uit deze zinsnede dat Pruisen alle verderen tegenstand van Frankrijk (zijn tegenwoordige macht) doel loos acht. De overwinnaar moet dus wel zeker zijn van de machteloosheid van Parijs, het Loire- leger, het leger in Bretagne enz. Ten andere blijkt onomstootelijk dat Pruisen geen vrede wil sluiten met de tegenwoordige regeering, een regeering die haar eigen toekomst onafscheidelijk van die des lands beschouwt. En geeft die regeering er nu de voorkeur aan, de krachten vau een edele natie men ziet de Fran sche natie uiag zich verheugen in de blakende gunst van koning Wilhelm op te offeren aan een strijd, die geen uitzicht op welslagen ople vert, dan draagt natuurlijk die regeering ook de volle verantwoordelijkheid dat Pruisen die „edele natie" zoo erg zal teisteren „dat het tot hare herstelling langereu tijd zal noodig hebben, dan het geval ware. geweest wanneer de oorlog een regelmatig verloop hadde gehad"; m. a. w. wanneer die „edele natie" en haar regeerders zooveel eer gevoel bezeten hadden, dat ze de Pruisen een zegevierenden intocht binnen Parijs hadden toe gestaan en met dankbaarheid de eischen onder schreven hadden om den Elzas, Lotharingen enz. enz., aan den overwinnaar af te staan. Nu dit niet goedschiks is gegaan, moet het maar kwaadschiks geschieden, en wel op zulk eene wijze die der overtuiging van de verbonden regeeringen dat de aanstaande vrede tusschen de beide groote naburige volken nog des te ze kerder in gevaar gebracht zal worden door de herinneringen welke dezen oorlog in Frankrijk zal achterlaten alle recht zal doen wedervaren. Die wijze nu bestaat daarin dat Frankrijk zoo verpletterd wordt, dat het zich althans vooreerst niet sterk genoeg zal gevoelenom den strijd hetzij door vernieuwing van eigen krachten, hetzij door bondgenootschappen met andere mogendheden wederom te aanvaarden. Zoolang als dit niet bereikt is geen vrede, en dit is nu maar niet zoo los daarheen geworpen, maar de „voorwaarden waaronder de verbonden gouvernementen zich bereid zouden verklaren om tot den vrede mede te werken zijn in het openbaar bespiroken." En wat is nu het resultaat van die besprekin gen? „Dat de voorwaarden in verhondiug moeten staan tot den omvang van de offers welke Duitsch land werden opgelegd door den oorlog, die zonder eenigen grond maar onder goedkeuring van de geheele Fransche natie werd ondernomen." Dit nu is niet meer dau billijk en slaat op Duitsch- lands rechtmatige aanspraak op schadevergoeding voor de geldelijke opofferingen die het zich ge troost heeft en den geweldigen schok die aan Duitschlands welvaart is toegebracht. Dit nu is niet genoeg. Frankrijk moet een ver dedigbare grenslinie aan Duitschland hergeven door althans gedeeltelijke vernietiging van de uitkomsten der rampzalige oorlogen die Duitsch land in den tijd zijner verdeeldheid doorFrank- rijks wil te voeren had. Die eisch staat gelijk of in de Troonrede stond „Toen gij, Frankrijk de baas waart, hebt ge mij van den Elzas en Lotharingen beroofd; nu ik de baas ben neem ik mijn eigendom terug, al kan ik niet ontkennen dat dit grondgebied reeds sedert eeuwen door de gevolgde staatkunde van de Fran sche regeerders tot Frankrijk behoort, al is het mij onmogelijk te ontkennen dat de groote Fre- derik hetzelfde onrecht heeft gepleegd en al kan ik er niet voor instaan dat ik het niet zal her halen als de kansen schoon staan." Dit wat Pruisen betreft; maar de Zuid-Duit- sche broeders moeten ook ontheven worden van de drukkende zwaarte der dreigende stelling, welke Frankrijk aan zijue veroveringen van vroe gere tijden te danken heeft. Die drukkende zwaarte nu voor die Stat. bestaat voorzeker om opgewassen te zijn tegen! sterke vestingen die Frankrijks grondgebied, grei Ie I zende aan Rijn-Beieren en Baden bezit, en wia door die Zuid-Duitsche Staten steeds het eet aan de beurt lagen. Die vestingen moeten ni ip meer in Frankrijks bezit blijven, maar aan Duitse! land overgeleverd worden als schild voor de Zui Duitsche Staten tegen Frankrijk. Jig „De verbonden regeeringen vertrouwen er dat de Noord-Duitsche Rijksdag haar de midd len zal aanwijzen die ter bereiking van dit do noodig zijn." Dus zoolang dit doel niet bereikt moet er oorlog gevoerd worden, en de Rijksd toestemming verleenen tot het verstrekken v de geldelijke offers dte later weder teruggegev worden. |de Hiermede wordt de eerste afdeeling van troonrede gesloten. Veilig mag men daaruit d conclusie trekken, dat met het oog op de goe: ai voornemens van de republiek, het kanon zij ila laatste woord nog lang niet gezegd zal hebbeulai Opmerkelijk is het voorts dat met geen ent woord gewag wordt gemaakt van de vele vruel m telooze bemoeiingen der groote mogendheden oi den vrede tot stand te, brengen. Pruisen kon mogendheden niet met meer minachting doe het op bemiddeliDgsplannen idi in dv gevoelen, dat gesteld is. De tweede periode is kort en zeer vaag, komt daarop neder, dat de verbonden regeeri gen bij de toezegging dat aan den Rijksda= dedeeling zal worden gedaan van de bij het 1) partement van Buitenlandsche Zaken ontvangt stukken betrekkelijk het Parijzer vredeverdra ,se de hoop uitdrukken dat de weldaden van dt vrede mogen bewaard blijven voor die volke§en welke zich daarin tot dusver hebben verheugd. Hieruit zou men aan de eene zijde de gevol: trekking mogen maken dat de verbonden Du iie sche vorsten en dus ook Pruisen geheel buiten de zaak staan en het beste hoopen voor de mogen heden die daarbij betrokken zijnaan deandt zijde kan men ook tot de veronderstelling komi is dat de stukken die zullen overgelegd worden v dien aard zijn, dat ze niets anders overlatend, de, hoop dat de vrede niet verstoord zal worde Het staat echter vast, dat de zinsnede Euro; niet veel wijzer maakt nopens de rol die Duitse! land in dit vraagstuk speelt. Het slotgedeelte van de Troonrede loopt ove het geleidelijk tot stand komen van het inderdaa i«s vei en eu te 'gt ise )t baa iU; au®k\ sstcHl ■ezB ie I ci Bi grootsch werk van Von Bismarck, de Duitse! eenheid. Reeds heden maakt de Kölnische Zeitung grondwet van den „Duitschen Bond" openbai voor zoover betreft het daarin opnemen van Ba en Mecklenburg. Op dit merkwaardig staatssti zal nader teruggekomen wordenhet krijgswez. van den boud beslaat daarin een voorname gewichtige plaats. I iiiwlainl. Een correspondentie uit St.-Petersburg aan c Indcpendance behelst het volgende: Het onthaal van de circulaire van prins Goi en schakoff door de diplomatie en de pers van wei telijk Europa, heeft hier slechts bijgedragen oi de algemeene goedkeuring van het besluit va ons gouvernement te versterken De gemeenteraad van St.-Petersburg heeft verlc gevraagd en bekomen om den keizer een adre aan te bieden waarin deze vergadering den Sou verein geluk wenscht met dit besluit en zie bereid verklaard om haar onvoorwaardelijk - steun te verleenen aan alle verdere handelinge cad van het gouvernement om dit besluit te doen eer biedigen. Het adres is met algemeene stemmen aange nomen zelfs onderscheidene leden stelden voo om een nalionale gift van een millioen roebel te schenken als eerste gift voor een nationale is enn schrijving ten behoeve van het bouwen van eei )en oorlogsvloot in de Zwarte,zee. Dit denkbeeld voci kt geen ingang omdat de stedelijke begrooting vat St.-Petersburg reeds te veel bezwaard was out eei rasi millioen roebels te kunnen bestrijden. Ten einde de geestdrift ten gevolge van de nots van prins Gortschakoff, als het ware te doen stijges heeft de regeering haar doen volgen door di aankondiging van een zeer populairen maatrege tget De dépêche-circulaire van den kanselier van be keizerrijk verscheen den 15den November in d: Messages Officiel, en den 17den behelsde hetzelfd: iee: blad een besluit tot hervorming van ons militie stelsel op den grondslag van algemeene diensi plicht en tot vorming van een reserve-leger ge heel geschoeid op de leest van de Pruisisch: landweer. Ik kan u moeilijk de algemeene vreugde be 'eze schrijven welke deze maatregel uitwerkte. Een «rasi ieder beschouwde hem als een van de geluk ie d kigste gebeurtenissen, en de begunstigde stande» kon die voortaan aan deze verplichting, waarvan zi tot dusver ontheven waren, zullen onderworpen zijn, zullen zeker niet de laatsten zijn om me die algemeene goedkeuring in te stemmen. Meen echter niet dat dit ons er toe leidt oc den oorlog te wenschen met de mogendhedet die het tractaat van 1856 onderteekend hebbes. Men is integendeel zeer gestemd voor het behouJ ud di aai trje C 1 :rla op va akt lijk ht hel iyai v 1 l pl Pri or< rite hui iog ersc ie 1 epai ie a «ÜC akot Mi prol ling

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2