28 November. Maandag A°. 1870. N°. 3813. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DIER ADVERTENTIKN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 26 Ufovenifoer. M. de Kouing wordt aanstaandeu Dinsdag liet Loo in de residentie terug verwacht. Ie kiesvereeniging Vrijheid en Rechf' van Al an en omstreken, heeft met algemeene stemmen ajcandidaat voor het lidmaatschap der Provinc. Tten van Zuid-Holland, bij de vacature in het Jsdistrict Alphen, gekozen den heer A. Tieleman, [van dan gemeenteraad te Leiden. fer vervulling der vacature, ontstaan door het l'lleend eervol ontslag aan den heer A. Van fel, gedurende 18 jaren, van af de oprichting, feeteur van het Stedelijk Werkhuis, is in diens (als benoemd den heer A. J. Binnendijk alhier. [Gedurende deze week zijn dagelijks in het frkhuis alhier opgenomen van 162 tot 179 Iwassen personen en van 60 tot 75 kinderen. tiaar wij vernemen zou de heer Mr. J. A. kilipse zijn eervol ontslag hebben verzocht als Bsident van het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- llland. lOedep. Staten van de provincie Zuid-Holland Itiben, bij missive van 15 dezer (gelijk reeds et een enkel woord is vermeld) aan burgem. en 'eth. van 's-Gravenhage te kennen gegeven „dat foüDe vergadering bezwaar moet maken om thans big. art. 73 der gemeentewet de bezoldiging van ftn heer burgemeester tot een hooger bedrag dan et bestaande vast te stellen, vooral bij vergelij- |ng met de bezoldigingen van de titularissen in overige groote gemeenten van dit gewest, maar kt het voornemen bestaat om eerlang nadat de (loop van de volkstelling bekend zal zijn, de be- Lldigingen van de burgemeesters in nadere over seeing te nemen." Uit 's Hage wordt omtrent de ministerieele Lias aan de Zulf. Ct. geschreven ,Het is te verwachten, dat het ministerie na opdracht aan de HH. Fock en Brocx spoedig npleet zal zijn. De bezwaren zullen overigens j de samenstelling niet ontbreken. Wordt inder- aan den heer Booms de portefeuille van irlog opgedragen, dan moet een minister vaD iDanciën worden gevonden, die met het ver- «ogde oorlogsbudget vrede heeft. Het beheer der luitenl. Zaken zal waarschijnlijk aan den heer iericke worden opgedragen. Het is hoog noodig, at dit departement weder een hoofd bekome, vaut de rust van den heer Roest is sedert zijn anvraag om ontslag zoo volkomen, dat hij zelfs veigert zich met de vreemde gezanten te onder- iouden. Met het oop op den toestand van Europa ou dit evenwel zeer licht noodig kunnen zijn. Tegen den heer Cremers, anders de aangewezen Dan voor deze portefeuille, schijnt men aan den loning sedert de openbaarmaking der bekende irieven van den heer Van Bijlandt, een onover- ivinlijken tegenzin te hebben ingeboezemd. Het Dieuwe ministerie zal in de Tweede Kamer, be halve met de gewone conservatief-klerikale op positie, hebben te worstelen misschien met een openlijke, zeker met een bedekte oppositie van den heer Thorbecke, die in de kabinetsvorming thans natuurlijk niet verder zal worden gekend. Ofschoon de invloed van den heer Thorbecke bij de liberalen door zijn onverklaarbare houding in deze krisis veel is verminderd, zoo volgen net name de heer Guljé en de Limburgsche li beralen nog dikwijls genoeg zijn advies, otn zijn ppositie uit het oogpunt der parlementaire meer- lerheid vrij bedenkelijk te maken." Volgens De Tijdhebben de R. C. kerkvoogden an Nederland zich bij gesamenlijk adres tot Z. SI den Koning gewend, ter zake van het geweld, nopens de Kerkelijke Staten gepleegd. Zij bekla gen zich, dat aanslagen, als te Rome en omstreken hebben plaats gehad, alle recht en maatschappe lijke orde omverwerpen. Vrijdagmiddag is met goed gevolg de zevende spanning voor de spoorbrug over het Hollandsch Diep, van de bouwstelling te Willemsdorp, op de paaljukken overgebracht. De spanning is de laatste, die, volgens het contract, dit jaar op de pijlers geplaatst moet zijn. hetgeen bij gunstig weder zeker de volgende week plaats zal kun nen hebben. Daar het landhoofd van de Moerdijk nog niet gereed is, zal deze spanning, naar men verneemt, op pijler zeven en acht geplaatst worden. De Jury benoemd door Z. M. den Koning tot toekenning der Koninklijke medailles op de ten toonstelling der maatschappij Arti et Amicitiae heeft ter kennis gebracht dat de kleine gouden medaille (aanmoedigings-medaille) is toegewezen aan deu heer Ph. Sadee te 's-Hage, en de groote gouden medaille met het daarbij behoorend diploma aan den heer 11A. Van Trigt, te Amsterdam. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht heeft, naar aanleiding eener uitnoodi- giug van Regceringswege, haar oordeel doen ken nen over de vraag, of de zittingen der Kamers in het openbaar moeten worden gehouden. Zij verklaart zich tegen zoodanige openbaarheid, voor namelijk op grond, dat de publiciteit der zittin gen zou strijden met den aard van het collegej dat bloot adviseerend is. Ook de Raad van State houdt geene andere openbare vergaderingen, dan waar het noodig is personen te hooren. Hoofdzakelijk op dezelfde gronden, moeten de meeste Kamers van Koophandel in dit gewest in denzelfden zin geadviseerd hebben. Alleen de Schoon hovensche Kamer zou publiciteit der han delingen wenschen. De Kamer van Koophandel te Arnhem beschouwt de publiciteit der vergaderingen als een eisch des tijds. „De Kamers zijn zegt zij o. a. openbare instellingen ter behartiging der publieke zaak, en de politieke ontwikkeling van Nederland brengt mede, dat de publieke zaak in het open baar behandeld worde. Sedert 1S51 geldt het beginsel van rechtstreeksche verkiezingen ook voor deze collegesde kiesgerechtigde moet in de ge legenheid gesteld worden om te weten, aan wien hij zijn vertrouwen schenkt en hoe de gekozene zijn mandaat vervult. „De Kamers zijn niet meer uitsluitend advi- seerende lichamen, maar doen ook voorstellen, handel en nijverheid betreffende. „De bevoegdheid blijft, ook bij openbaarheid der zittingen, natuurlijk voor de Kamers bestaan om voor huishoudelijke werkzaamheden in ge heime zitting te vergaderen. „Wat betreft het verplicht publiceeren vaneen proces-verbaal, hieraan zijn, naar het oordeel der Kamer, bezwaren verbonden. Geschiedt hel in den vorm van gedrukte notulen, dan komt men in ünancieele tnoeielijkheid, terwijl de on dervinding leert, dat zij niet door het publiek worden gelezen. Eene openbaarmaking in de nieuwsbladen kan niet verplichtend worden gesteld, daar de opname afhangt van de redactie van het blad. Wenschelijk komt het voor, hieromtrent geene wettelijke bepalingen te maken, doch er bij de Kamers op aan te dringen, dat door haar in overleg worde getreden met de redactiën der plaatselijke nieuwspapieren, ten einde ook langs dezen weg de openbare behandeling van zaken te bevorderen." Met ingang van den 15den December aanstaande wordt een Rijkstelegraafkantoor met beperkte dagdienst geopend te Zeist. De prijs van een enkelvoudig telegram voor het verkeer met alle overige Nederlandsche kan toren bedraagt f 0.30. terwijl aangaande de be- richtenwisseling met het buiteuland nadere in lichtingen aan het geuoemde kantoor zullen te bekomen zijn. De pharmaceutische studenten te Amsterdam hebben dezer dagen aan den Min. van Binnenl. Zaken een request ingezonden, houdende het ver zoek dat de bepalingen |der wet op de examina voor pharmaceuten zoodauig worden toegepast, dat zij, die bij de eerste zitting eener examen commissie slechts voor éeu deel aan de eischen door de wet gesteld voldaan hebben, bij de tweede zitting derzelfde commissie alleen in die vakken zullen worden geëxamineerd, waarin bij de eerste zitting hunne kennis tekort schoot. Bij de regeering is mededeeling ontvangen van het Italiaansche gezantschap, dat de opening van de Internationale Marine Tentoonstelling te Napels tot 1 April 1871 is verdaagd. Blijkens eene mededeeling van de Fransche postadministratie zijn de navolgende lijnen van pakketbooten nader gewijzigd, namelijk die van Marseille-Alexandrie en die van Marseille-Konstanti- nopel terwijl eene nieuwe dienst van pakketbooten is geopend tusscheu Smyrna en Alexandrie. De lijn van Marseille naar Alexandrie zal, in plaats van drie maal 's maands, des Donderdags om de veertien dagen worden uitgevoerd. Het eerste vertrek der pakketbooten uit Marseille vindt plaats op Donderdag 21 November, om te Messina des Zondags en te Alexandrie des Woensdags daar aanvolgende aan te komen. De lijn van Marseille-Konstantinopel, waarvan bet vertrek uit Marseille eiken Zaterdag plaats vindt, is in dier voege gewijzigd, dat de pakketbooten, welke op Zaterdag 26 November en vervolgens om de veertien dagen uit Marseille vertrekken, hunnen weg nemen over Messina, Syra, Smyrna en de Dardanellen, terwijl de pakketbooten die op Zaterdag 3 December en vervolgens om de veer tien dagen van Marseille afvaren, den weg langs Messina, den Pyraeus en de Dardanellen zullen volgen. De nieuwe Syrische lijn, namelijk van Smyrna naar Alexandrie, wordt om de vier weken uitge voerd, zullende het eerste vertrek uit Smyrna plaats vinden op Zondag 20 November; aankomst te Alexandrie des Woensdags daaraanvolgende. De pakketbooten van genoemde lijn zullen Rhodus, Messina, Alexandrie, Latakia, Tripoli, Bey- ruth, Jaffa en Port-Said aandoen. Z. M. heeft C. F. Quien, die met den laatsten Dec. dezes jaars als dir. van wege den handel bij het entrepotdok te Amsterdam moet aftreden, als zoodanig op nieuw benoemd. Z. M. heeft aan G. J. Outhuis te Amsterdam vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hem door den Paus geschonken. Sloterdxjk, 25 Nov. Het gemeentebestuur alhier heeft voor de beide scholen, alhier en te Sloten, aangekocht een gedeelte der collectie werktuigen en toestellen ten gebruike bij het natuurkundig onderwijs, vervaardigd door den heer llarting Bank te Utrecht; en wel voorloopig de eerste twee rubrieken. Als een bewijs, dat zulk onder wijs in staat is, de opmerkingsgave en vaardigheid van den leerling te scherpen, kan dienen, dat een der scholieren, kort nadat de onderwijzer uit die collectie een balans had laten zien en de eigen schappen daarvan had verklaard, aan den meester een balans vertoonde, die hij zelf had gemaakt. Scheveningen, 26 November. Gisteren namiddag had een knaapje van 4& jaar voor de woning van Mej. de Wed. Vogels in de Keizerstraat alhier, terwijl de rail-wagen stapvoets' reed, het ongeluk zoo 't schijnt, van de trottoir te glijden en onder den zich herwaaits begevenden railwagen te ge raken, met het zoo treurig gevolg dat het ach terwiel over het rechterbeeu ging, waardoor het een allerbelangrijkste woud en breuk bekwam. Het kind werd door Mej. Vogels van de straat opgenomen en in haar huis gedragen en korte oogenblikken daarna [bij den geneesheer Spille, die, gelijk men weet krank is, ingebracht. Nadat het kind met de meeste zorg door den heer Med. Doctor en Chirurgijn Van der Mandele het eerste verband was gelegd, werd het onder diens toezicht vervoerd naar het burgerlijk gasthuis alhier; hetwelk de heer Van der Mandele eerst verliet, toen de amputatie van het been had plaats gehad. Het verwondert een ieder, dat bij het zoo druk gerij te Scheveningen met allerlei voertuig, waaronder zelfs soms drie of vier achter elkan der gespannen zoogenaamde boerenwagens, niet dagelijks ongelukken worden veroorzaakt vooral aan kleine kinderen, die men in menigte zonder eenig toezicht aldaar langs de straten ziet loopen. Rotterdam, 25 November. De geheele verorde ning bet reilende de reorganisatie der Zeevaartkun dige School alhier is in de Gemeenteraadszitting van gisteren evenals de daarbij behoorende op de heffing der schoolgelden en die op de invordering daarvan, bij acclamatie goedgekeurd. Delft, 26 November. De gemeenteraad alhier heeft besloten, uit hoofde van de afwezigheid van den heer liartogh Heys, de behandeling van diens voorstel om het advies der Commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs te vragen, of de gewone lessen aan de H. B. stoornis zouden ondergaan, indien de cursus voor dames in die localen werd gegeven; zoo niet, dan daartoe mach tiging te verleenen te verdagen tot de volgende vergadering. Gorcum, 24 November. In de Vergadering voor volksvoordrachten trad gisteren avond, voor een talrijk publiek, als spreker op de heer J. P. Bredius, uit Dordrecht. Eerste stelde de redenaar het onmiskenbare nut der volksvoorlezingen, als moetende dienen tot beschaving en ontwikkeling der volksklasse, in het helderste licht, en wees hij met een enkel woord op den onverdienden tegenstand, welken de volksvoordrachten hier en daar ondervinden van hen, die niet openlijk, niet rechtstreeks, maar bedektelijk, zonder opgave van redenen, er een vuilen zwadder op werpen, een tegenstand trouwens, die alleszins begrijpelijk is van hen, welke de schare het liefst in domheid en onwe tendheid houden, ten einde des te beter over haar te kunnen heerscheD en haar tot hunne min edele bedoelingen te kunnen gebruiken. Daarna toonde de spreker duidelijk aan, dat het lot van den handwerksman in onze dagen heel wat gelukkiger moet worden geacht dan toen hij verkeerde in den ten onrechte zoo hoog geprezen „goeden" ouden tijd. Wat waren vroe ger de handswerkslieden anders dan allerslechtst gehuisveste, volstrekt geen eigendom hebbende, de vrijheid zelfs niet bij name kennende lijfeigenen, in alles gehoorzaamheid schuldig aan hunnen heergeen menschen, maar dingen 1 Werd de toestand van den werkman ietwat verbeterd door de vorming tot gilden, de gilden brachten de arbeiders evenwel niet tot den ge lukkigen toestand van heden. Maar de gilden werden afgeschaft in het laatst der vorige eeuw, en alle arbeid werd vrij. Vrijheid en gelijkheid werden geproclameerd, maar in den beginne werd ook van die twee woorden een schromelijk misbruik gemaakt. Natuurlijk, waut duizenden werden in 't bezit gesteld eener zaak die zij niet kenden van lieverlede schoot de ware vrijheid wortelen, vooral hier te lande. Na vervolgens te hebben aangewezen, hoeveel er in onzen tijd en in ons gezegend Vaderland in 't werk wordt gesteld, om den handwerksman in zijn streven behulpzaam te zijn, hem te ont wikkelen en in staat te stellen zóo goed te arbei den, dat hij daardoor tot meerdere welvaart ge- rake, kwam de spreker tot de in den laatsten tijd opgerichte Vereeuiging van het Nederlandsch Schoolverbond, die edele vereeniging, welke zich ten doel heeft gesteld, het schoolverzuim tegen te gaaD, de ouders tot de overtuiging te brengeD, dat kennis macht is, en hun te leeren inzien, dat zij, door hunne kinderen niet naar de school te zenden of op te jeugdigen leeftijd van de school te nemeD, oorzaak zijn, dat dezen weiuig kans hebben om het immer ver te brengen in het vak, waartoe ze worden opgeleid. Na nog een enkel woord te hebben gesproken over de concurrentie; na het betoog, dat de hand werksman, die zich kennis verschaft heeft, de concurrentie niet behoeft te vreezen en nimmer over gebrek te klagen zal hebben, eindigde de spreker zijDe boeiende en bevattelijke toespraak met den wensch, dat zijne hoorders mochten afzien van bij anderen te zoeken, wat in henzelven gevonden kan worden dat zij ter verbetering van hun toestand meer op zichzelven mochten leeren vertrouwen, verzekerende dat, naast God, de beste hulp selfhelp is. Na de pauze droeg de heer Bredius, naar aan leiding van de tot vóór weinige jaren in Rusland heerschende lijfeigenschap, in den vorm eener schoone novelle, een aandoenlijke episode uit de Russische lijfeigenschap voor. Beide voordrachten werden door de verrukte hoorders met stille aandacht gevolgd; en de levendige toejuichingen waren het welverdiende loon voor de voortreffelijke wijze, waarop de welsprekende improvisator zich van zijne belang rijke taak heeft gekweten. Moordrecht, 25 November. Het fabriekswezen werkt alhier schadelijk op het schoolbezoek. Er zijn hier 411 kinderen van 514 jaren waarvan 200 op de dagschool gaan en 59 op de winter avondschool die dit jaar ongeveer 130 leerlingen telt. Er blijven dus 152 kinderen over. die allen in de lijnbanen werken. Utrecht, 25 November. Naar wij vernemen heeft de sedert April dezes jaars alhier gevestigde Vereeniging van ambtenaren der Ned. Rijn spoorweg-maatschappij besloten, dat voortaan ook ambtenaren van andere spoorwegen, in den meest uitgebreiden zin, als leden dier vereeni ging zullen kunnen toegelaten worden, en dat in verband daarmede haar naam voortaan zal zijnVereeniging van Spoorweg-ambtenaren. Dat aan eene nuttige instelling alzoo eene geweuschte uitbreiding wordt gegeven, kan niet anders dan heilzaam worden genoemd. [Utr. Dagbl.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1