behi |ipelijk gevaar m door gemeenschappelijk 'en aide zege werdl opgewekt, is het bewustzijn hos positie welke Duitschland voor de eerste maal i eeuwen door zijn éenheid heeft verworven, gesl erkentenis dat slechts door het in 't leven evin en van duurzame instellingen voor de toe- et g( st van Duitschland de vruchten van het te- ;ers voordige tijdvak, van de gebrachte offers en tep verrichte daden, kunnen verzekerd worden, dei ,en spoediger en meer algemeen dan nog vóór dver Bn tijd denkbaar scheen, hel Duitsche volk 'lov|zijn Vorsten met de overtuiging vervuld.dat huil asschen het Zuiden en het Noorden een hech I tand noodig is dau die op de volken-rechte- 'rbe. verdragen berust. de 1 ie bij de Regeeringen eenparig bestaande ling tuiging heeft tot onderhandelingen geleid, aai irvan de eerste, op het veld des oorlogs gerijpte, 1 ot ;ht U een tusscheu den Noord-Duitschen Bond, en en Hessen overeengekomen en door den dsraad eenstemmig aangenomen constitutie een Duitschen Bond, ter goedkeuring zal den aangeboden. op gelijke grondslagen met Beieren ver ten overeenstemming zal evenzeer het onder- p uwer beraadslagingen uitmaken en de eens- hel judheid in inzichten, welke met Wurtemberg ïad, r het te bereiken doel bestaat, doet de hoop die |steren dat een gelijke overeenstemming om t den weg, die naar het einddoel moet leiden, zal uitblijveu. ij zult, geëerde heeren, met dit werk een leid waardig besluiten, zooals het maar aan inige wetgevende vergaderingen gegeven was olbrengen. weinig meer dan drie jaren hebt gij, door lange reeks gewichtige, in de verschillende Dgen van het volksleven diep ingrijpende ten, den aan uwe medewerking toevertrouw- eersten grondslag der Bondsconstitutie helpen Een en door de laatste van de, vóór den afloop t Uw mandaat, U aan te bieden voordrachten, die constitutie en zullen de op deze rustende [ten, worden uitgestrekt over de grens welke dusver onze Zuid-Duitsche broeders van ons eidde. ■e grootsche nationale gedachte, welke U steeds uwe beraadslagingen leidde, zal door de laatste latten, waartoe gij bijeengekomen zijt, zoo God een beslissende schrede, tot hare volledige wikkeling nader gebracht worden, n zoo verklaar ik, op hoogen last van den uds-President en io naam der verbonden regee- »en, de zitting van den Rijksdag van den rd-Duitschen Bond geopend." Engeland. Mrent het door Rusland opgeworpen vraag- zijti ook heden weinig stellige tijdingen ;end. Alles zal volgens de eenparige verzekering van gezaghebbende wereldorganen afhangen Ruslands antwoord op de vertoogen van verschillende mede-onderteekenaren van het ctaat van 1856. Uit belet echter niet dat de este bladen als hun meening te kennen geven, ,t het vraagstuk een vredelievende oplossing emoel gaat. De Indépcndance zegt, dat de inlichtingen die zij regeld betreffende dit onderwerp ontvangt, van en aard zijn dat men een minnelijke schikking in het incident mag verwachten. De Luudensche correspondent van dit blad meldt lis dat het antwoord van Rusland, dat dagelijks jrdt tegemoet gezien, een zeer verzoenende est zal inademen. Turkije wenscht volgens een correspondentie Konstantinopel in dit blad, elk gewapend ullict te vermijden, en zou zelfs geneigd zijn overleg met de mogendheden, de grieven van usland te onderzoeken. De half-oflicieele Provimial-Correspondenz van ierlijn, laat zich over het vraagstuk aldus uit: Wat de Duitsche politiek met opzicht tot dit raagstuk betreft, moet men niet uit het oog ver ezen, dat Pruisen, hetwelk gedurende den oorlog er Weslersche mogendheden tegen Rusland en onzijdige houding bewaard had, ook bij de iliikkingen van het Parijsche vredesverdrag niet gelijke mate betrokken is, als Oostenrijk, Ingeland eu Frankrijk. Deze drie mogendheden ebben door de overeenkomst van 15 April 1856 en bijzondere waarborg voor alle bepalingen au het vredesverdrag op zich genomen, en af- praak gemaakt om elke schending van dit ver ing als een casus belli te beschouwen; terwijl kuisen uitsluitend is toegetreden tot het vredes- crdrag, hetwelk in het 7de artikel de deelnemers Heen verplicht om de onafhankelijkheid en de titegriteit van het Ottomauischerijk te eerbiedigen. Pruissen heeft dus geen anderen waarborg op tich genomen, dan alleen voor die beginselen van liet vredesverdrag, die door de jongste verkla- ring van Rusland niet twijfelachtig gesteld, maar iutegeudeel uitdrukkelijk bekrachtigd worden, Aun de Pruisische regeering is door deze hare positie tegenover de betrokken partijen blijkbaar de gelegenheid gegeven om haren invloed in het belang van verzoening en vereffening te doen gel- Hen; de hoop schijnt dan ook gegrond dat het gelukken zal langs den weg van vreedzame ge- or :vo! lig! ilttfft en en te uit ige rio dachtenwisseling een gewenscht einde aan het geschil te maken. Daily News zegt, dat zekere inlichtingen, die het uit St.-Petersburg toekomen, dc hoop verster ken dat het antwoord van het Russische gouver nement aan lord Granville een verzoenend karak ter zal hebben. Wij hebben ook, gaat het voort, alle reden om te gelooven dat de circulaire van prins Gortchakoff openbaar is gemaakt zonder eenig overleg of verstandhouding met Pruisen en dat deze het kabinet van Berlijn niet weiniger verbaasd heeft als de andere mogendheden. De Kölnische Zeitung van heden eindelijk, beweert dat de politieke toestand ten opzichte van het vraagstuk geheel vredelievend is. Noch Oostenrijk, noch Turkije wenschen voor de opheffing van de neutralisatie der Zwarte zee door Rusland, de wapenen op te vatten. De agitatie van de Hongaren ten gunste, van den oorlog wordt te niet gedaan door de tegen overgestelde stemming van de Oosten rij ksche slaven. TELEGRA3IMEN. VFeenen, 2-1 November. De regeering heeft de verklaring afgelegd, dat voor de godsdienstige be langen des volks in de volste mate zorg zal wor den gedragen, al is het Concordaat met Rome vervallen verklaard. De regeeriug heeft even als andere mogendheden de hoop gekoesterd, dat de geschillen tusschen Rome en Italië in der minne geschikt zouden worden, en zij betreurde het diep dat het toch tot eene geweldige oplossing is moeten komen. De regeering moest van die ge beurtenissen werkeloos toeschouwer blijven, daar het Pauselijk Gouvernement geen hulp heelt be geerd. Bij de vertegenwoordiging is het Roode Boek overgelegd. De daarin voorkomende diplomatieke stukken handelen o. a. over Oostenrijks houding in den tegenwoordigen oorlog, over de Oostersche aangelegenheden en over de Romeiusche quaestie. Betreffende den oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen wordt bij wijze van résumé gezegd, dat de oorzaken, die dit conflict deden uitbarsten, sterker waren dan alle pogingen tot bemiddeling. De regeering kon in haar besluit tot handhaving barer neutraliteit geen oogenblik weifelen. Nadat de regeering in den aanvang pogingen had ge daan tot herstel van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide partijen, liet zij het bij het Fransche Gouvernement niet aan vriend schappelijke waarschuwingen ontbreken eu zij deed dat Gouvernement ook genoeg gevoelen, dat Oostenrijk onzijdig zou blijven. Het Roode Boek wijst voorts op de onderhandelingen tusschen de neutrale mogendheden, om gesamenlijk de onzij digheid te bewaren en om ter gelegener tijd be middelend tusschen beiden te komen, ten einde deu overwinnaar tot gematigdheid en den over wonnene tot toegeeflijkheid aan te sporen. Betreffende het conflict tusschen Turkije en Egypte doet het Roode Boek uitkomen, dat de per soonlijke tusschenkomst van den keizer te Kon stantinopel en in Egypte, gedurende den afgeloo- pen zomer, veel heeft bijgedragen, om eene ver zoening teweeg te brengen. Zoowel ten aanzien dezer zaak als omtrent de onlusten, die in het district Cattaro plaats hadden en de bemoeiingen der regeering in Rumenië, had de regeering zich alleszins over haar optreden te verheugen. De zitting der delegatiën is heden geopend. V erscheidene afgevaardigden der linkerzijde inter pelleerden den heer Von Beust over de stappen, die hij in de Russisch-Turksche quaestie gedaan had, om den vrede voor Oostenrijk te bewaren. De heer Von Beust heeft geantwoord op de jongste circulaire van prins Gortschakoff. De mi nister zegt daarin het volgende: De regcering acht zich verplicht deze zaak met al den ernst en de kalmte te behandelen, welke het gewicht dezer aangelegenheid vereischt. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het tractaat van 1856 voor alle partijen verbindend is. Het kan dus niet door éene partij, wel in gemeenschappelijk overleg, afgeschaft of gewijzigd worden. De grief van Rus land, dat de beperking omtrent de zeemacht slechts Rusland betreft, niet Turkije, kan het verlangen naar eene wijziging van het tractaat rechtvaar digen, maar nimmer een willekeurigeu stap tot opheffing der daarop betrekking hebbende bepa ling. Hierdoor wordt de ernst der zaak slechts verhoogd, want als die leer opging, dau zouden alle bestaande en toekomstige tractaten elke voor waarde voor hunne naleving missen. Voor de schending van het tractaat, ten gevolge van de vereeniging der üonau-Vorstendom men, is Turkije niet verantwoordelijk. De Porte heeft niet de sanctie verlangd van de overeenkomst betreffende die vereeniging, welke hare rechten en belangen krenkte. De verschijning van vreemde oorlogsschepen, die souvereinen aan boord hadden, in de Zwarte Zee, was van inoffensieven aard. Maar Rusland had hierover kunnen klagen. De regeering heeft met diep leedwezen het besluit van Rusland ver nomen. Zij kan niet nalaten hare groote verbazing hierover te kennen te geven en het kabinet te St.-Petersburg op de gevolgen van dergelijken stap te wijzen. Verder woderlegt de heer Von Beust de aan merking, dat hij zelf in Januari 1SG7 het initia tief heelt genomen tot wijziging van het tractaat van 1856. Prins Gortschakoff zelf achtte toen dat de stap van Von Beust overijld was, omdat daar door het mistrouwen der Fransche regeering werd opgewekt en geen succes van een Europeesch congres ten dien aanzien te hopen was. Overigens had het voorstel van den Oostenrijkschen minister slechts ten doel, om het tractaat, in overleg met alle onderteekenaren, en niet eigenmachtig, te wijzigen. Het voorstel des ministers was toen ook niet van dien aard, dat het gevaarlijk in zijne gevolgen kon zijn; terwijl thans daarentegen Rus lands eigendunkelijken stap ernstige verwikkelin gen doet vreezen, want de Christelijke bevolking in het Oosten zal gelooven, dat Rusland het oogen blik geschikt acht, om de Oostersche quaestie op te werpen. Mnnchen, 24 November. De Correspondent Hoff mann bevestigt, dat het tractaat betreffende de toetreding van Beieren tot den Noord-Du itscheu Bond, onder wijziging der Bonds-Constiutie en behoudens ratificatie der contracteerende partijen, gisteren te Versailles is geteekend. Amicus, 24 November. Er heeft tusschen Do- mart en Brelonneux een gevecht plaats gehad, waarbij de Pruiseu teruggeslagen zijn tot Roye. Het verlies des vijands was veel aanzienlijker dan van de onzen. Luxemburg, 24 November. Men verzekert dat Thionville hedenochtend, na een gevecht van elf uren, gecapituleerd heeft. Beriyn, 25 November. Uit hier ontvangen brie ven van Duitsche krijgsgevangenen blijkt, dat zij naar Algerie overgebracht zullen worden. Londen, 25 November. De Globe heeft tijdingen uit Spanje van Franschen oorsprong ontvangen. Er zou een groote gisting te Madrid heerschen. De troepen zijn er in de kazernes geconsigneerd. Men vreesde een republikeinschen opstand. In Aragon ruien de Carlisten het volk op; ook te Barcelona is men ongerust. De kapitein-generaal aldaar heeft aan Prim getelegrafeerd, dat alles verloren is, indien hem niet onmiddelijk verster king gezonden wordt. De Russische minister van binnenl. zaken heeft aan de dagbladen doen weten, dat het niet met Ruslands belang strookte Pruisen in de dag bladen thans aan te vallen. De Daily News zegt, dat men te Berlijn onge rust is over den loop die de zaken voor Parijs nemen. De Telegraph zegt dat de Oostenrijksche minis ter van oorlog een buitengewoon crediet van 60 millioen fl. voor oorlogstoebereidselen zal aan vragen. Brussel, 25 November. In een brief uit Tours wordt gemeld, dat de voorhoede der Pruisen, van 12000 ruiters, den lOden bij Beaune door vrij willige scherpschutters uit een hinderlaag aan gevallen en teruggedreven is. Gambetta heeft het kamp van de Kératry be zocht. De hertog van Mecklenburg zet met 50000 man zijn marsch op Mans voort en is reeds tot op 30 mijlen de stad genaderd. Generaal Cambriels komt in een schrijven aan Gambetta op tegen de beschuldiging van verraad of onbekwaamheid, die tegen hem verspreid wordt; hij verlangt voor een krijgsraad gebracht te worden. Uit Rijssel wordt geschreven, dat de vijand verdwenen is van voor Rocroy, Ruimigny en Meziéres. Een Pruisisch korps van 30,000 man is Zon dag en Maandag Soissons gepasseerd, gaande naar Amiens. Manteuffel zou zoo spoedig mogelijk op Rouaan aanrukken eu Amiens rechts laten liggen. Aan het geretancheerde kamp van Laan wordt voortdurend gewerkt. Het hoofdkwartier van Manteuffel is te Com- piègne. Brussel, 25 November. Het Journal de Bruxellês meldt uit Leuven van gisteren, het volgende. „Een te Parijs opgestegen ballon is heden te halfdrie te Berthem bij Leuven nedergekomeu. Hij was gisterenavond te kwartier voor elven te Parijs opgelaten. In het schuitje bevonden zich de hee ren Foinielle, Lecomte, Villoustret, Rocourt, Le- lude en Brunei. De luchtreizigers werden tot aan Soissons door de kogels der Pruiseu vervolgd. Zij brengen het bericht over, dat te Parijs goede moed heerschte en dat er geen gebrek aan levensmid delen was. Met deze gelegenheid zijn dagbladen en brieven ontvangen; ook hebben de luchtrei zigers duiven bij zich." In een dépêche uit Morbaix wordt gemeld,dat aldaar twee luchtballons zijn voorbijgedreven, in de richting naar Brussel. Gemengde Berichten. Te Geldermalsem heeft een wild geworden os die voor de slachtbank bestemd was, zijn geleider omvergeworpen en groote schrik in het dorp ver spreid. Door de tegenwoordigheid van geest van den heer Versteeg, Logementhouder aldaar mocht het gelukken het woedende dier omver te krijgen, dat op straat afgemaakt werd. Zijn geleider moet zich in bedenkelijken toestand bevinden. J. K. te Wierden heeft in de maneschijn zijn eigen varken doodgeschoten, denkende dat het een haas was. Aan de gemeentenlijke gasfabriek te Arn hem zijn voorloopig gaskalk en ainmoniak-water, geschikt voor bemesting, enz. kosteloos te bekomen. Vele landbouwers maken daarvan gebruik. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 25 November. Koffle. In eene zeer vaste stemming in af wachting der veiÜDg op 30 dezer. Uit de eerste eerste hand werden verkocht 985 baleD Java per Nederland, 295 dito per Bulavia, 339 dito per Nieuwe Waterweg, 500 dito per Agra en 900 dito per Maria Antoinette. Suiker. Ruwe. In afwachting van de N. U.-M. veiling op 29 dezer verkeert de markt in eene zeer vaste stemming; door gebrek aan voorraad eu door de hooge eischen der houders was de omzet beperkt, zoodat de verkoopen zich bepaal den tot eenige zeilende partijtjes. Geraffineerd. Goed gevraagd. ODze raffinadeurs hebben van hunne productievoorditjaar bijna alles uitverkocht; alleen in de tweede hand werden eenige postjes afgesloten. Thee. Zeer stil in afwachting der veilingen op 25 dezer. Rijst. Zonder handel. Specerijen. Met goeden handel tot vaste prij zen. Vooral Noot N°. 1 vindt goeden aftrek. Trachten. Met goeden handel voor behoeften. Men noteert Krenten 15 a 15.25, Condaats vijgen I'S, Comadre 9.50 a ƒ11, Rozijn f 13, Sa- mos 9, Smima 19 in kisten. Katoen. Gunstig gestemd met afdoeningen tot verhoogde prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. Banca. Na tot 71 en f 70.75 gedaald te te zijn verbeterde de markt op 72.75 a 73 Billiton tot 70.50 en ƒ71.50 gedaan. Indigo. Met goeden handel en vonden weder ruim 50 kisten Java koopers. Reekrap. Onveranderd. De afloop der veiling op 21 dezer was dat verkocht werden: 800 ba len Racijn ƒ21; 71 vaten Onber ƒ24.50 a ƒ24.75. Potascli. Hooger en loco bij partij met 13 betaald. Petroleum. Dispon. voortdurend zeer schaarscb en met ƒ24.50 a ƒ24.75 betaald; zeilend blijlttot 24 te koopen. Oliën. Raapolie cont. ƒ55; Dec. 54.50, 54.25 Lijnolie cont. ƒ35.25; Dec. ƒ35, Pateutolie cont. ƒ59, ƒ52.25; Dec. ƒ58.75. Granen. Stil. Heel. 1ste qual. 22, 22.50; 2de qual. 20, ƒ21; 3de qual. ƒ17, ƒ19; Keizersmeel 27.60, 29.50. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhace, 24 November. Naar men ver neemt worden HH. MM. de Koning en de Koningin van Zweden en Noorwegen, schoonzoon en oudste dochter van HH. KK. HH. Prins en Prinses Fre- derik, aanstaanden Maandag in de residentie verwacht. Bij Koninklijk besluit van 23 Novomb. 1S70 n°. 24 is de heer P. Klinkert thans adj.-commies van het Agentschap van het Ministerie van finan ciën te Amsterdam, in zijn tegenwoordigen rang overgeplaatst bij het Departement van linanciën en is benoemd tot adj. commies bij het Agent schap van het Ministerie van financiën te Am sterdam, de heer N. W. C. Heufsce Kantelaar, thans eerste klerk bij het Depart, van financiën. Door Zijne Majesteit den Koning zijn ver leend de navolgende pensioenenF. C. Carp, opper-boekhouder bij de Directie van de Groot boeken der Nationale Schuld, 1733; A. S. Van der Loeff, ontvanger der directe belastingen en accijnsen, 910; A. Vasbinde.r, commies 1ste kl. bij 's Rijksbelastingen, 472; L. Naas, commies lste kl. bij 's Rijksbelastingen, 490; F. B. C. Daris, commies lste kl. bij 's Rijksbelastingen, 370; II. Pellenkoft, commies 2de kl. bij's Rijks belastingen, 436; allen ingaande 1 October 1870. De Wed. J. J. C. Pfister, geb. A. M. J.J. Burlett, ontvangers-weduwe, 688, ingaande 14 Septem ber 1870. De Wed. C. Gardenier, geb. M. G. Pont, weduwe van den Directeur van het postkantoor te Medemblik, 207; de Wed. J. C. Ahrens, geb. E. J. Molhuijsen, weduwe van een Visiteur bij 's Rijksbelastingen, 255 beiden ingaande 1 Octo ber 1870. W. E. A., D. L. P., C. M. H., C. L. M. en C. J. J. 11. Maertens, minderjarige kinderen van wijlen P. H. Maertens, ontvanger der directe belastingen en acc., 422, ingaande 1 Juli 1870. Amsterdam, 25 November. Rogge, stemming lager. Petersburg 200 c. z/k.Galatz 190 c. z/k.; gebr. dito 210, 211. Levering, stemming onver anderd, Maart 207; Mei 210, 211. Boekweit, stem ming prijshoudend. Raapolie, 6 weken 5114vlie gend 5014; najaar 4914, 50; voorjaar 40K,, 4651. Lijnolie, 6 weken 3314; vliegend 3214 najaar 82 voorjaar 334t.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3