1 een drietal Chineezen te betreuren waaronder Tan Ilaij niet een passief van f 05,000. Van Regeerirtgswege is dezer dagen eindelijk machtiging verleend en zijn de noodige fondsen toegestaan tot den bouw van een schutsluis ter verbinding van het havenkanaal van Samarang met de rivier van dien naam. Van Bandjermasin werden minder gunstige berichten ontvangen. De resident, schrijft men, had zekeren Wangkang, een onruststoker, wiens vader opgehangen en wiens broeder verbannen werd, tot straf voor politieke misdrijven opgeroe pen oin zich te komen verantwoorden, en om hem in verzekerde bewaring te doen nemen. Wang kang oordeelde het intusschen beter was niet alleen te komen, en bracht daarom een sterk gewapend gevolg mede. Deze lieden verspreidden schrik en verslagenheid onder de Europeesche en inland- sche bevolking. Eenige dames achtten het veilig zich aan boord te begeven van een ter reede liggend koopvaardijschip, terwijl ook vele inlan ders en Chineezen een goed heenkomen zochten. De macht van Wangkang groeide intusschen sterk aan. De mariniers van het oorlogsstoomschip Admiraal van Kinsbergen stonden een tijd lang met geveld gewcr tegenover deze bende. Daar het den resideut hter beter voorkwam dat geen geweld zou georuikt worden, liet hij Wangkang en zijn gevolg weder vertrekken, en waren de rust en orde spoedig daarna hersteld. Hier ter stede heeft zich eene afdeeling gevormd der Vereeniging het Roode Kruis. Eene langs de huizen en kantoren van Bataviasche ingezetenen gehouden collecte bracht reeds 10,000 op. Aan de roepstem: geeft mildelijkl werd derhalve ten volle gehoor gegeven. Aan het algemeen overzicht van het Nieuw Ba- taviaasch Handelsblad ontleend Bij besluit van Z. Exc. den Gouvern.-Generaal van 29 September jl. u°. 11, is weder een maat regel in het belang van den Indischen soldaat genomen. Een herzien tarief voor de kleine uit rusting is vastgesteld en tevens bepaald, dat als de soldaat equipements-stukken op den bepaalden tijd uiet behoeft, of ze hem bij gebrek aan voor raad niet versterkt kunnen worden, de vastge stelde waarde van elk stuk den soldaat in gold zal worden uitgekeerd. De vervanging van de verstrekking van equi- pementsstukken door eene indemniteit neemt de voornaamste reden weg, waardoor militairen er toe gebracht werden hun goed te verkoopen, daar ze nu geen overtollig goed meer zullen hebben. Dientengevolge zullen de veelvuldige gestrenge afstraffingen wegens goedverkoopen tot enkele gevallen beperkt worden, als de soldaat moed willig onontbeerlijke equigementsstukken weg doet. Iedereen zal deze bepaling eene verbetering noemen, te meer daar er, onder het bestuur van generaal Andressen voornamelijk, niet weinig wegens verkoop van goed geranseld is. Dat zal zelfs de heer Kielstra moeten beamen, hoezeer hij nog zeer onlangs den vorigen leger-kominan- dant tegen onverdiende aanvallen verdedigde. In tusschen baatte al dat ranselen niet; de man schappen moesten na gezette tijden nieuw goed ontvangen, al bestond daaraan geene behoefte. Is het vreemd dat zij er zich van ontdeden Het nieuwe besluit is derhalve uit menig oog punt heilzaam voor den militair. De zuinige en ordelijke man vindt eene belooning in de indem niteit. Tevens achten wij deze regeling in het belang van 's lands kas. Ook dan, als de volle waarde van equipementsstukken als indemniteit wordt ten worden er van Zopissa-papier vervaardigd, welke bijna onvergankelijk zijn. Verwerking van afgedragen sloffen. Onlangs heeft men het middel gevonden,om,gelijk men reedslang inet wollen lompen deed, ook zijden lompen tot zij den draden om te spinnen, hetgeen aan de zijde spinnerij te Cüllu bij Meiszen gelukt is. Daardoor worden stoffen, die tot nu toe geene waarde had den, gezochte waar. Er is eene onderneming in aandeelen opgericht, om de uitvinding te exploi- teeren. De tot nu toe gewonnen producten: ruw zijden garen en daaruit geweven zijden stoffen, laten niets te wenschen over. Tot voor korten tijd was het nog niet, gelukt, in lompen van ge- mengden aard, de plantaardige van de dierlijke vezels te scheiden. Sherwood heeft thans een middel bedacht om dit te doen op zoodanige wijze, dat daardoor de structuur en kleur der dierlijke vezelen volkomen behouden blijft. Hij laat over de oude lompen een luchtstroom van stikstof of koolzuur strijken, die met de vooraf zorgvuldig gedroogde dampen van zekere zuren, zwavelzuur en zoutzuur nl., gemengd wordt. Zoodra de stof fen deze bewerking ondergaan hebben, worden zij met rollen behandeld en daarna goed uitge- wasschen. Wol en zijde blijven onder de rol achter, terwijl de plantaardige vezelen zich in het water bevinden. Hieruit worden zij mecha nisch afgescheiden, met onder zwaveligzure soda behandeld, en kunnen dan voor de papier-fabrie- katie gebezigd worden, terwijl men de dierlijke vezelen kan omspinnen. uitgekeerd, vindt de Staat voordeel door minder bederf van den voorraad in magazijn, minder transportkosten, enz. In het Mail Overzicht van den Java-Bode komt voor: Onder dagteekening van 9 Juli dezes jaars heeft de Directeur van Justitie, Mr. T. H. Der Kinderen, zich gekweten van den hem in October des vori gen jaars opgedragen last: het samenstellen van een ontwerpwetboek van strafrecht voor Inlan ders, bestemd om als aanvulling te dienen van het op Januari 1867 ingevoerde nieuwe strafwet boek voor Europeanen. Het ontwerp van den heer der Kinderen en daarbij behoorende Memo rie van Toelichting zijn op kosten der Regeering gedrukt, en in zekeren zin algemeen verkrijgbaar gesteld. In de inleiding tot de Memorie van Toe lichting wordt de vertraging geschetst, welke de samenstelling van dergelijk ontwerp, vroeger op gedragen aan den heer Mr. Last, ondervonden heeft. De vrienden van den heer Last duiden het den heer der Kinderen ten kwade, dat hij de incidenten van dat voor tweederlei beoordeeling vatbaar oponthoud openbaar heeft gemaakt. In de militaire wereld wacht men de gevolgen af eener brochure, welke de eervol ontslagen 1ste luitenant der infanterie D. L. De Rochemont tot zijne zelfverdediging in het licht heeft gezonden. Volgens het beweren van dien heer, heeft de legerkommandant op zulk eene besliste wijze te zijnen gunste partij gekozen, dat de positie van twee kolonels, een kapitein en een tweeden luitenant, daardoor onhoudbaar schijnt geworden te zijn. De vraag is echter, of de heer De Roche mont niet wellicht aan de woorden van den leger kommandant eene ernstiger beteekenis gehecht heeft dan door den generaal Kroesen bedoeld was. De uitspraak van den Hoogen Raad in de zaak der O. I. Maatschappij van Administratie en Lijf rente kent men hier nog slechts uit een telegram, melding makende van een verleend uitstel en van eetje tegen 11 Februari 1871 bijeengeroepen nadere vergadering van crediteuren. Wij zijn verzocht mede te deelen, dat bij het opmaken der rekening van Kadhipatteu, welke voor 1869 eene winst van ruim f 43,000 aanwijst, eene vergissing schijnt plaats gehad te hebben. Men meent hier namelijk zeker te weten, dat die suikerfabriek in het ge noemde jaar een verlies van S000 heeft opgele verd. Het zou goed zijn, dat daaromtrent door de administratie der Maatschappij eene openlijke ver klaring afgelegd werd, mede onderteekend door de commissie van toezicht. Bij vonnis van den Raad van Justitie te Soera- baya, dd. 17 dezer, N°. 288, is verklaard te zijn in staat van faillissement de heer M. C. W. Tromp, koopman, wonende te Loemadjang, welk faillis sement is aangevangen van af den 13den te voren. Bij vonnis van den Raad van Justitie te Batavia, is verklaard te verkeeren in staat van faillissement Ta Ay, ook wel geschreven wordende Tan Haij, handelaar woonachtig te Batavia. Den 6den zijn door den Raad van Justitie te Batavia in staat van faillissement verklaard de Cliineesche handelaren Teng Ahong en Ang Tiautjouw. Een onzer Chineesche kooplieden heeft zijne betalingen gestaakt, en, ten aanzien vaD het te volgen faillissement, zich aan de Europeesche wetgeving van koophandel onderworpen. Men voorziet nog meer stagnatie. De handel staat ten eenenmale stil. (Sum. Cl.) De verliezen, die door den val der firma Over zee en C°. geleden worden, zijn klein in verhou ding tot die, welke te Batavia en in Nederland zullen moeten gedragen worden. Vele debiteuren, representeereude de tweede hand, welke nog door dit huis gesteund werden, komen nu in groote ongelegenheid, zoodat men veel stagnatie voorziet. Tot nu toe hebben er echter nog geene noemenswaardige meerdere faillissementen plaats gevonden. Het passief der firma wordt op f 1,300,000 be groot, terwijl de baten nog niet te berekeuen zijn. De firma was hier sedert 1S56 gevestigd en haar val wordt toegeschreven aan de ruïne der tweede hand, ten gevolge vau den sterken teruggang der lijnwaadprijzen en van de reeziekte, waardoor het koopvermogen der bevolking plotseling op hield, terwijl oude schulden niet kouden worden afgewikkeld. Eeuige lieden beweren, dat het regeerstelsel mede de oorzaak is van de algemeeue verarming en dat aan geene verbetering te denken valt, alvorens daarin dus verandering is gekomen. Wanneer er nog iets aan het land in den vorm van ijzeren bruggen of andere politieke werken werd teruggegeven: wanneer er slechts iets ge daan werd om de zaken te releveeren en wij, in wat ook, de vaderlijke zorg der regeering konden ontdekken, men zou zich met het mono polie, als noodzakelijk kwaad, min of meer kun nen verzoenenzoo als het thans gedreven wordt, moet het land meer en meer achteruitgaan en kunnen zij er slechts wel bij varen, die zich van het monopolie voeden. Men heeft nu en dan wel eens gesproken over de verdediging dezer kust tegen een buitenland- schen vijand. Het schijnt dat er thans door de betrokken autoriteiten ernstig aan gedacht wordt. Kolonel Kroesen is tot dat doel hierheen gezon den. Zij, die hier de toestanden kennen, zijn van gevoelen dat de verdediging slechts met eene groote macht zou kunnen geschieden waar wij niet over kunnen beschikken; dat men derhalve beter zou doen aan het bouwen van spoorwegen te denken en te trachten den inlander tot vriend te maken, zoodat hij in tijd van nood ons zou bij staan, doordien zijn belang dat zon medebrengen; gelijk de zaken thans staan, mag men daarop niet rekenen en zij, die er anders over denken, vergissen zich deerlijk. Men schrijft uit de Bovenlanden o. a. het na volgende „En nu een enkel woord over de scholen en het school onderwijs in deze Maleische landen. Overal waar gezagvoerende ambtenaren (contro leurs of opzieners) zijn gevestigd, bevinden zich inl. scholen. De schoolgebouwen zijn het eigen dom der bevolkiug, die ook inet het onderhoud is belast. Fondsen voor den aankoop en het on derhoud van tafels, banken, schrijf behoeften, boe ken, pennen en inkt, evenals voor de bezoldiging van onderwijzers u orden door de hoofden verstrekt, liefst uit hunne privé-inkomsten. - Uit een en ander blijkt dus vrij duidelijk, dat het inl. school onderwijs eene van het Ned.-Indisch bestuur radicaal onaf haukelijke zaak is, en dat wij geen recht hebben ons daarmede in te laten, veel min der het te leiden. Intusschen wordt de quaestie anders begrepen. Er zijn bestuursmannen die ten deze in geen enkel opzicht het gezag der hoofden erkenneu. B. v. zoo wordt bij vacature van een onderwijzer een dergelijk ambtenaar van bestuurs- wege benoemd, zonder dat men het der moeite waardig acht de betrekkelijke hoofden af te vragen of zij, als van meer nabij met Inlanders bekend, op den te benoemen persoon ook iets te zeggen, tegen diens benoeming gegronde bezwaren of misschien reeds een ander daarvoor in aanmerking gebracht hebben. Men zendt dezen of genen beguns tigde met een door een Resideut genomen besluit, waarin uitdrukkelijk voorkomt dat de benoemde te N. N. zal genieten het aan de betrekking van schoolmeester verbonden tractement ad f 20 's maands, maar er staat niet in dat betrekkelijke hoofden die som moeten bijeenscharrelen, wat toch gebeurt. Gij begrijpt dat onder dergelijke omstandigheden veel soesa in de wereld gebracht wordt, en de hoofden het onderwijs uiet bijzonder in de hand werken, maar het zooveel mogelijk afbreuk doen. Door den Gouverneur-Generaal van Nederland sch- Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel-Departement. Verleend: Een Sjarig verlof' naar Nederland, wegens ziekte, aan den adsist.-res. van Temanggoong (Kadoe) O. W. Swaving; aan den control, der 2de kl. bij de landel. ink. en cult J. C. It. M. Denie; aan den contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur in het gouv. Sumatra's Westkust J. P. G. Kruijt; aan den -Iden hulpoud. aan de openb. 2de lagere school te Batavia L. B. U. Van Neck; aan den 2den comm. ter alg. seer. G. II. Pannekoek aan den ambt. ter beschikk. bij de landel. ink. en cult. G. J. Grashuis en aan den postcomm., chel' van het poetk. te Palenbang, A. j. Helaut. Ontslagen: Eervol, uit zijn betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wacbtg., den 1ste comm. bij het departem. der burg. openb. werken A. H. Clignett Jr.de 2de comm. op het kant. van den adsist.-res. van Benkoelen D. C. Tengnagel; de 3den comm. op het resid.-kant. te Muntok (Banka) C. L. Sablon met beh. van recht op pens. de gew. ads.- resid. van Blitar (resid. Kediri) L. K. J. Geij van Pittius; thans met verl. in Nederland; als buiteng. subs.-griffier bij den landr. te Berbek (Kediri) G. W. C. Dressier, ambt. op wachtg. Vergunning verleend: Aan den heer L. J. J Michielsen, referend. ter algem. secret., om, in stede van den heer Mr. H. A. De Groot, op te treden als mede-redact, van het bijblad op het staatsblad van Nederl.-lndie. Benoemd: Ter algem. secr. tot gouv.-secr., de referend. J. De Blauwtot rel'erend, de hoofdcomm. L. J. J. Michielsen; tot ads.-resid. te Temanggoong (resid. Kadoe) de control, der 1ste kl. bij de land. ink. en cult, op Java D. Meijer. Tot hoofd-onderw. aan de openb. lagere school te Japara, de 2de hulp-ond. aan de openb. 2de lagere school te Djok- djokarta L. W. Ti Schmidt Bij het binnenl. best in het Gouv. Sumatra's Westkust: tot contr. der late kl de cont. der 2de kl. aldaar P. Mijer Jr. Tot. contr. der 2de kl. de contr. der 3de kl. aldaar P. H. Van Hengst. Bij den telegr. diehst in Nederl.- Indië. Tot telegr. der 1ste kl., de telegr. der 2de kl., A. K. Van Deventer, E. A. Poublon, C. E. A. Sperhake, J. Brondsema, J. A. Hamburg en H. 1. Denkelaar. Tot telegr. der 2de kl., R. F. R Knaap en C. Spier, beide lantstelijk die betrekking bekleed hebbende, thans respectiv. op wachtg. en belast met de waarnem. der betrekk. van telegr. 3de kl., alsmede de telegr. 3de kl J. M. Mulder, H. L. Boon, A. E. De Nijs, E. Steinfort, L. D. Langenberg, P. A. Beer, C. F. W. Lans, G. Verburgt en E. A. De Graaft Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegen volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de luit.-kol. der inf. C. J. Riesz. Departemeni van Marine. Door den Schout-bij-Nacht, komm. der Zeemacht en Chef van het Dep. der Marine in Ned.-Indië, is benoemd: Tot machin. leerling der lste kl. bij den dienst der gouv. marine, de machin.- leerling der 2de kl. bij dien tak van dienst E. Werner. buitenland. Nooril-Duitschen Bond. De zitting van den Noord-Duitschen Rijksdag is gisteren, namens Z. M. den Koning van Prui sen door den voorzitter geqpend met de navol gende Troonrede: Geeerde heer en van den Rijksdag van den Noord- Duitschen BondI wi fin ud: Het heeft Z. M. den Koning van Pruisen behs mij den last op te dragen den Rijksdag van Noord-Duitschen Bond in naam der verton regeringen te openen. Het zou Z. M. tot groote voldoening gesl hebben zich heden in uw midden te bevin om op deze plaats God te danken voor het gs waarmede de wapenen der Duitsche legers gezegend geworden, en om u te kennen te gi welk aandeel de nationale houding en de stemmigheid van den Rijksdag, tot bereidvei ring om de voor het voeren van den oorloj dige middelen too te staan, aan dat geluk hel gehad. Door de in de oorlogsgeschiedenis voorbe. looze zegepralen welke, naar Gods wil, de heftige dapperheid en de verstandige leiding Duitsche legers bevochten hebben, is de aai dien Frankrijk in Juli tegen Duitschland ot nam, afgeslagen. Het Fransche volk moet de overtuiging gen hebben dat zijne tegenwoordige macht de vernietiging der tegen ons aangevoerde le: tegen de verdedigingskrachten van Duitsch niet opgewassen is. Wij zouden derhalve het sluiten van den vt p als verzekerd kunnen achten, wanneer hel gelukkig naburig land eene regeering had, haar eigen toekomst onafscheidelijk van die lands beschouwde. Zulk eene regeering zou iedere hebben aangegrepen, welke zich voordeed oi natie, aan wier hoofd zij zich eigenmachtigI gesteld, tot verkiezing van eene volksverte woordiging en daardoor tot eene uitspraak den tegenwoordigen toestand en de toekoms; lands in staat te stellen. Maar de stukken, welke u, mijne heeren het Bonds-Praesidium zullen worden voorge zullen u liet bewijs leveren dat de tegenwoo regeerders in Frankrijk er de voorkeur aat ven de krachten van eene edele natie op I feren aan een strijd, die geen uitzicht op slagen oplevert. De buitengewone uitputting en verwarring voor Frankrijk de gevolgen zijn van de zetting van dezen strijd onder de tegenwooi omstandigheden, moeten inderdaad de krac des lauds dermate verzwakken, dat het tot herstelling langeren tijd zal noodig hebben, het geval ware geweest, wanneer de oorlog regelmatig verloop hadde gehad. De verbonden regeeringen hebben echter leedwezen de overtuiging gekregen, dat de v tusschen de beide groote naburige volken 11 r welks ongestoorden duur zij nog vóór m dan een half jaar rekenden, door de herinn gen, welke deze oorlog in Frankrijk zal ac laten, nog des te zekerder in gevaar gebi zal worden op het oogenblik, waarop Franl door vernieuwing van eigen krachten of bondgenootschappen met andere mogendhi zich sterk genoeg zal gevoelen om den strijd derom te aanvaarden. De voorwaarden, waaronder de verbot Geuvernementen zich bereid zouden verkla om tot den vrede mede te werken, zijn in openbaar besproken geworden; zij moeter verhouding staan tot den omvang van de i welke aan ons vaderland werden opgelegd een oorlog, die zonder eenigen grond maar oi goedkeuring van de geheele Fransche natie v ondernomen. Bovenal moeten zij, tot stuiting der door Fransche gezagvoerders sedert eeuwen gevo staatkunde van verovering, een verdedig! grenslinie van Duitschland hergeven door altb it 1 gedeeltelijke vernietiging van de uitkomsten rampzalige oorlogen, die Duitschland in den zijner verdeeldheid door Frankrijks wil te ren had, en door ontheffing onzer Zuid-Duit broeders van de drukkende zwaarte der dreige stelling, welke Frankrijk aan zijne veroverii van vroegere tijden te danken heeft. De verbonden regeeringen vertrouwen ei dat de Noord-Duitsche Rijksdag haar de delen zal aanwijzen, die ter bereiking van doel noodig zijn. Zij kunnen er zeker van op dit oogenblik, nu het de verwaarborging( van de verkregen resultaten, bij den Rijk dezelfde vaderlandslievende toewijding te zt ontmoeten, welke zij niet te vergeefs zoet toen het daarop aankwam de heden verku uitkomsten te bereiken. Het is de vurige wensch van den Rijk dat het mogelijk zij de genoemde middelen in hun vollen omvang aan te nemen. Om u een volledig overzicht van den politie toestand te leveren, zullen u worden overge! de mededeelingen, welke laatstelijk bij hel partement van Buitenlandsche Zaken zijn vangen betrekkelijk het Parijzer vredes-ven! van 30 Maart 1S5G en aan welke mededeelio de verbonden regeeringen de uitdrukking In hoop hebben vastgeknoopt, dat de weldaden vredes mogen bewaard blijven voor die vol welke zich daarin tot nog toe hebben verhei De voortdur'ng van den oorlog heeft een vf zamen arbeid niet in den weg gestaan. Het gevoel der éenheid, welke door idt lesi t I ;en De ireg De lfs ord est Tu infl: o\ usll De erli Wi raaj eze: er en :hili !ng< ebt en an prai rag 'rui erd diet inter Prui ich het ring intei Aan posi de j hela den

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2