N°. 3312. A0. 1870. Zaterdag 26 November. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". Nog iets over Straatsburg. LEIDSC PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post A-fzonderlyke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKR ADVBRTKNTIKN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 25 November. let algemeen college van toezicht op het be- der kerkelijke goederen en Hervormde ge- lenten in Nederland is gisteren te 's-Graveuhage nengekomen tot het houden der bij het regle- ;nt bepaalde algemeene vergadering, laar de heer Mr. A. Van der Laan vóór eeni- tijd het voorzitterschap heeft nedergelegd, is ergadering geopend door den tijde lijken voor Ier, den heer Mr. J. Loke. Gisterennacht is te 's-Gravenhage overleden de er A. M. Van de Laar, inspecteur voor de re- ilratie en domeinen bij het departement van ancien. Hij mocht slechts den ouderdom van jaren hereiken en had zich door ijver en ken de betrekking waardig gemaakt, waartoe hij roepen was. Ook was hij secretaris der alge- lene commissie van liquidatie der zaken betref- ïde de voormalige wees- en moinboirkamer. I. K. H. de Prins stedehouder eu HDs. gemalin inses Hendrik zullen, naar men verneemt, tot Februari a. s. in Luxemburg resideeren. )p de voordracht voor procureur bij de recht- ïk te Almelo, in de plaats van wijlen den :r Mr. A. B. Van Marle, zijn geplaatst de hee- Mr. W. Ten Bruggencate en Mr. J. Van ulflten Palthe, advocaten aldaar. De Minister van Koloniën gezien het verslag bij de beschikking van 20 Mei 1870, litt. Apz., 24, benoemde commissie, belast met het in t jaar 1S70 in Nederland afnemen van het amen, bedoeld bij art. 4 van het Koninklijk sluit van 10 September 1S64 Staatsblad N°. 93), ludende vaststelling der verordening op het be amen van ambtenaren bij de burgerlijke dienst Nederlandsch Indië; heeft goedgevonden die imissie bij deze te ontbinden, onder daukbe- liging voor de wijze waarop zij zich van hare heeft gekweten. den Nederlandscken consul-generaal in Jrazilie is de heer K. Valais aangesteld tot zijnen Ece-consul te Rio de Janeiro. Z. M. heeft aan Mr. F. L. Rambonnet eervol ilslag verleend als lid van het college van re nten over het huis van arrest te Tiel. Amsterdam, 24 November. Het provinciaal ge- chtshof te Amsterdam beeft uitspraak gedaan de bekende zaak van een minderjarigen, die »r de rechtbank aldaar wegens desertie was iroordeeld geworden, daar hij, op bevel zijns uiers, ter bestemder tijd niet aan boord van het :hip is gekomen, waarvoor hij zich buiten weten jns vaders, had laten aanmonsteren. Het hof teft den beklaagden vrijgesproken. Amsterdam, 25 November. Z. K. H. prins Hen- rik der Nederlanden bevindt zich heden alhier i stede, om deel te nemen aan eene vergade- ug van commissarissen der stoombootmaatschappij tderland. 's-Hage, 25 Nov. Naar aanleiding der op 30 dezer te Utrecht te houden vergadering van Nederland- sche kunstenaren en induslrieelen (aangekondigd door de commissiën benoemd bij Koninklijk besluit van 22 October 11.,) zijn de kunstenaars-leden van Pulchri Studio, zoomede alle overige hier wonende personen, die de beoefening der beeldende kunst tot hun maatschappelijke loopbaan hebben geko zen, uitgenoodigd tot een algemeene vergadering op Maandag 28 dezer, des avonds te S uren in het gewone lokaal, hofje van Nieuwkoop al hier, ten einde de vraag te behandelen der moge lijkheid voor de Nederlandsche kunstenaren om, zonder subsidie van 's Rijkswege, deel te kunnen nemen aan de Londensshe Internationale tentoon stelling in 1S71 of aan eventueel volgende ten toonstellingen in het buitenland. Delft, 24 November. Men verneemt, dat de leden van het scherpschutterscollege Dilelto ed Arme alhier, op aanstaanden Zondag, een wed strijd om prijzen zullen houden, op de baan aan den stads Doelen. Z. K. H. de prins van Oranje, lid en eerevoorzitter van dat collegie, is voorne mens aan dien wedstrijd deel te nemen. Schoonhoven, 24 November. Van de 23 jonge lieden die opgeroepen waren om eene plaatsing te erlangen aan de art. instr. school alhier, zijn er gisteren en heden 20 opgekomen die allen goedgekeurd en in dienst gesteld. Haaftin, 24 Nov. Hebben de suikerfabrieken nog al door het ontijdige hooge water veel schade aan de suikerbiet gehad, toch worden ze niet afgeschrikt in den Tielerwaard te komen verbou wen. Tot heden betaalden ze den landbouwers t 10 per 1000 kilo, thans willen ze gaarne /'12 besteden. De landbouwers zijn er goed mede, maar hun land zal er niet op verbeteren. De teelt van dat gewas is zeer tot nadeel der mindere klasse. Vroeger konden de menschen uit die klasse goed een stukje land huren om voorraad voor den winter te hebben, maar nu de prijzen der lan derijen door den bouw der suikerbieten stijgen, kunnen zij niet huren, hebben geen voorraad en zullen zoo, hoe langer hoe meer achteruitgaan. Harderwijk, 24 November. De 2de luitenant der genie en sappeurs J. H. Bik, zal den 30sten dezer te Rotterdam embarqueren aan boord van het aldaar liggend schip Noach I, gezagvoerder J. Van Scheiven om met dien bodem naar Java te vertrekken. Zwolle, 24 November. Gisterennamiddag circa halfvijf, passeerden aan het einde der Molenstraat nabij den Deventerweg, alhier, twee met paarden bespannen rijtuigen elkander. Op dat oogenblik kwamen twee jongens daar ter plaatse aanloopen en betwistten elkander het recht op twee op de straat liggende wortelen, met dat gevolg, dat zij al vechtende over elkander vielen, juist voor het paard van een dier rijtuigen, waardoor dit paard verschrikt begon te steigeren eD met de voorpoo- ten op de jongens trapte. Daardoor werd de een, H. J. S. genaamd, oud 10 jaren, aan de linker wang verwond, terwijl de tweede, met name G. J. V., oud 11 jaren, ook, doch ligter aan het hoofd verwond werd. Omtrent de ziekte onder het vee, op den stal van de Wed. Elsbroek onder Borne, wordt van goederhaud medegedeeld, dat blijkens een onderzoek door meer dan éeh deskundige, waar onder ook de rijksveearts Alers uit 's-Hage, die ziekte niet is de zoo gevreesde veepest, doch de zoogenaamde spiDaal typhus, die niet onder de algemeene bekende contagieuse ziekte is te bren gen. Zij is waarschijnlijk ontstaan uit hygiënische invloeden aan de plaats zelve gebonden, als cryp- togamen op het stroo, dat bier, ofschoon niet tot voeder, maar wel tot ligging werd gebezigd. De voorloopig door bet gemeentebestuur geno men maatregelen van voorzorg, zijn thans opge heven. Deventer, 24 Nov. Uit het aanzienlijk getal van 28 hoofdonderwijzers, dingende naar de be trekking van den lsten hulponderwijzer aan de opeDbare school van den heer J. D. R. Moll alhier, en ter vervanging van den heer G. Hueuder, die tot hoofdonderwijzer te Nijbroek benoemd is, heeft de plaatselijke schoolcommissie een vijftal ontbo den, om bewijzen van praktische geschiktheid te geven, uit welk vijftal met algemeene stemmen benoemd werd de heer D. Laméres, te Vollen- hove. Tevens stonden op de voordracht nog de heereu A. H. Hofkamp te Nues in Groningen, eu W. J. Nijveld te Oosterbeek. De raad heeft een zeer belangrijk besluit genomen. Overeenkomstig het rapport eener com missie is besloten, de directie over het St.-Geer- truiden-gasthuis of ziekenhuis met 1 Januari 1871 eervol te ontslaan, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die betrekking aan de gemeente bewezen, en het bestuur daarvan op te dragen aan het burgerlijk armbestuur. Dit be sluit werd met 10 tegen 7 stemmen genomen. Mrpi'bl, 24 Nov. Wegens het toenemend getal leerlingen, die deelnemen aan de wiskundige lessen op de ambachtsschool alhier, is een derde onderwijzer, de hoofdonderwijzer H. Mulder aan gesteld. Groningen, 24 November. Zondag is alhier een brief ontvangen, waarvan de enveloppe van bin nen groen gekleurd was. Deze kleur bleek, bij ouderzoek in het scheikundig laboratorium der hoogeschool, te bevatten eene zeer aanzienlijke hoeveelheid arsenicum. Het publiek wordt ge waarschuwd tegen het gebruik van dergelijke vergiftige enveloppen. Op den 3den December zal alhier het ver gelijkend examen worden afgenomen aan hen, die wenschen in aanmerking te komen voor eene rijkstoelage bij de normaallessen te Beerta, tot opleiding voor onderwijzers. Door de commissie uit het Groninger depar tement van de Maatschappij tot nut van 't Alge meen, ter bestrijding van het schoolverzuim, is dezer dagen bekend gemaakt, dat daar ter stede slechts 200 kinderen de school verzuimen, en onder deze nog velen, die daarin door wettige redenen verhinderd zijn. In de tweede helft der volgende maand zal alhier door 8 leerlingen der burgeravondschool het eindexamen worden afgelegd, bedoeld bij art. 56 der wet op het middelbaar onderwijs. Dit is de eerste maal, dat dergelijk eindexamen Ier verkrijging van liet verlangde diploma alhier wordt afgelegd. Maastricht, 23 November. Tot candidaat-nola- rissen zijn door de commissie uit het provinciaal gerechtshof in Limburg toegelaten de hcerenU. A. H. Buien te Went, en R. H. J. De Cleijn Brem, te Heerssen. Middelburg, 24 November. Door de Commissie int het Prov. gerechtshof in Zeeland zijn heden uiet goed gevolg als cand.-nolaris geëxamineerd de heerenW. A. M. Kalkman, landmeter van het kadaster te Zierikzee; A. Pateer, secretaris en ontvanger van en wonende in de gemeente Hoofdplaat; Jhr. Mr. W. Rembrand Boddaert, advocaat te Middelburg, en C. Warnsinck, wo nende te Medemblik. De vordering der werken voor den Staats spoorweg alhier gaat geregeld voort. Reeds spoe dig zal de aanbesteding van den bovenbouw van den weg op en in de nabijheid van het stations terrein alhier plaats hebben. KOLONIËN. BATAVIA, 13 October. In het Mail-overzicht van het Dataviaasch Han delsblad leest men De Fransche oorlogschepen Marcean en La ilegêre, die in de vorige week ter reede van Ba tavia kwamen, en een paar dagen later naar Siam vertrokken, hadden gedurende hunne reis van Nieuw Caledonie naar Java, geene be richten uit Europa ontvangen en werd hun het uitbreken van den oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen het eerst medegedeeld door een eenvou- digen inlauder, die bij hen te Pasoeroean aan boord kwam. Deze inlander, onbekend met de Fransche en de Maleische taal, maakte het hun begrijpelijk, dat keizer Napoleon in krijgsgevan genschap was, door zijne armen uit te strekken en na vooraf de beide vuisten te hebben bijeen gebracht, de beweging te maken van iemand, die bezig is ze met een koord te omwinden. De kommandanten dier oorlogsvaartuigen moe ten moeiten gehad hebben hun étabmajor te overtuigen, dat de schepen, in weerwil van den oorlog, verplicht waren de hun aangewezene be stemming te volgen. De officieren verlangden integendeel ten spoedigste naar Frankrijk terug te keereu, ten einde aldaar ter verdediging van den vaderlandschen grond te kunnen werkzaam zijn. In de weersgesteldheid kwam sedert ons laat ste mail-overzicht eenige verbeteriug, echter ge paard met eene afmattende warmte. De officieele verslagen maken intusschen gewag van de na deden, door de veelvuldige regens aan den te velde staanden rijst-oogst berokkend, en van liet tegenvallen van den suikeroogst. De firma Overzee C°. te PadaDg staakte hare betalingen met een passief van ongeveer 1,500,000. Ook hier hebben wij weder het failleeren van (De Bibliotheken.) (Slot). Onder den Daam van de „Grijze Bibliotheek" n de „Colleclio Wenckeriana" bezat liet semina- iUui ten slotte nog twee verzamelingen van bro- huren, meestal van theologischen en politieken ihoud, in de 16de en 17de eeuw gedrukt en die el nergens meer te vinden zijn. Deze verza kingen die ODgeveer van 400500 boekdeelen Wen, (ieder band van ongeveer 30 Dummers,) ouden zich gerust meten met alle dergelijke ollectiën, die zich op Duitsche bibliotheken be laden, en hun verlies is onherstelbaar. In de stads-bibliotheek bevond zich ook een Eer zeldzame verzameling van Keltische, Griek- the en vooral RomeiDsche oudheden van de neest verschillende soort, zooals altaren, monu menten, reliefs, opschriften, urnen, vazen, wape- ien, munten, gesneden sleenen enz., die, met slechts weinig uitzonderingen, allen in den Elzas gevon. den waren. Daaronder waren vooral verscheidene zeer belangrijke gedenkteekenen uit de middel eeuwen, eene uitgezochte verzameling van keu rige schilderwerken op glas, oude portretten van Gutenberg, Mathias Corvinus, Maria van Bour- gondië, haar zoon Philip en zijne ongeluk kige gemalin Johanna en eindelijk een rijke ver zameling van curiositeiten uit den Elzas en vooral van Straatsburg. Al deze kunstschatten zijn verwoest, vernield; van al de onmetelijke schatten die hier opgesta peld waren, en waarvan een ieder ongehinderd genieten kon en zich die ten nutte mocht maken, waarvan vooral door de geleerden van Duitsch- land tot in den laatsten tijd een vlijtig gebruik gemaakt werd, is niets overgebleven, dan hoog stens enkele uitgeleende boekdeelen eD eeDige munten die men uit de puinlioopen heeft opge graven. Straatsburg kan zich dus nooit troosten over dit in alle opzichten onherstelbaar verlies. Voorzeker zal men er op bedacht zijn, eene nieuwe bibibliótheek aau té leggen. Naar men verneemt, wil het Seminarium daartoe een op roeping aan alle universiteiten, academiën, ge leerde vereenigingen eu uitgevers richteu. Wij twijfelen ook niet, dat zulk eene oproeping ge hoor zal vinden. Allen die beschaving en de wetenschap ter harte gaat zullen het voorzeker als een heilige plicht beschouwen, tot dat doel iets bij te dragen. Duizende werken zullen ons voorzeker toegezonden, belangrijke werken en grootere verzamelingen ons aangeboden wordeD maar wie zal ons onze handschriften terug geven p Neen, Straatsburg mag zich spoedig weder in 't bezit van eene rijke boekerij verheugen, eene bibliotheek zooals zij bezat, zal de stad nimmer meer terugkrijgen. In dit opzicht is hare heer lijkheid voorbij en zij keert nimmer weer. Tot de wederoprichting der stadsbibliotheek zijn door de municipale commissie reeds zeer vele aanbiedingen gedaan, maar de commissie kan bij gebrek aan een geschikt locaal nog geene toezendingen ontvangen." (Th. G.) TECHNOLOGIE. Nieuwe constructie van locomotieven. Zooals bekend is, bebben de rails veel te lijden van de enorme zwaarte der locomotieven, waarmede tevens de meerdere duurte van het vervoer in nauw ver band staat. Den Britschen ingenieur Fairlie is het gelukt, door een nieuwe uitvinding, die loco motieven zoo te vervaardigen, dat dit nadeel op geheven wordt. Zijne locomotieven nemen zeiven hun kolenvoorraad mee eD spaien dus den tender uit. Bij gelijke of geriuge radbelasting zijn zij sterker, dan de tot nu vervaardigde locomotieven; eu door middel van dit stelsel schijnt het moge lijk, een dagelijks toenemend goederenvervoer te verkrijgen, zonder een derde rail te moeten leggen, hetgeen altijd kostbaar is. Zopissa-papier. Dit is de naam van een papier soort, door Szerelmey te Londen het eerst ver vaardigd, en dat, met een harsachtig kleefmiddel, zopissa, verhouden, de hardheid en het soortelijk gewicht van eikenhout verkrijgt, en dit, zoomede ook steen en ijzer, in vele gevallen vervangen kaD. In EugelaDd en Noord-Amerika zou het reeds met het beste gevolg bij bouwwerken van allerlei soort in plaats van hout zijn aangewendver- voerbare boerenhuizen zouden daaruit gebouwd, ja, schepen daarmee gepantserd geworden zijn, en aan de Withworthkanonnen van 't zwaarste kaliber zou het weerstand geboden hebbeD. Wagens en spoorweg-wagons, die men van deze nieuwe, veerkrachtige stof vervaardigd heeft, heb ben hunDe duurzaamheid bewezen en bleken bij een botsing geen gevaarlijke splinters los te laten. Water-reservoirs en leidingsbuizen, die een druk king van 250 pond per vierk. voet weerstaan, zijn wegens de eigenschap dezer stof, dat zij de warmte slecht geleidt, gevrijwaard voor bevrie zing van het daarin bevatte water. Uok doodkis-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1