tisc! d was ieder oogenblik gereed om een officieuse louding aan te nemen. Het terrijn te Toury is lak, zoodat de cavallerie hier een zeer ijverig andeel aan een gevecht had kunnen nemen. Daar de vijand echter geen aanval deed, begaf Groothertog zich den 12den na een verken- ,ng van Toury, naar het hoofdkwartier van den eneraal van der Tann, ten einde militaire maat delen te nemen. Daar was juist bericht, dat e vijand uit Artenay met onderscheidene infan- rie-eolonnes was gerukt. Men zag dadelijk in eze onderneming een schijnbeweging en over- aigde zich ook spoedig dat groote vijandelijke epenafdeelingen noordwaarts tegen Chartres fiezonden werden, met het bepaald doel, om de ichtiug naar Nogent-le-Roi in te slaan en zich aar met de uit Bretagne tegen Dreux afgezon- en kleine detachementen te vereenigen. Tengevolge van dit bericht kreeg generaal v. Tann bevel, om den 13den tusschen Epernon, [i den straatweg naar Chartres en Galardon elling te nemen. Een afdeeling van het 1ste ;eiersche legerkorps waaronder lichte cavalerie d eenige batterijen, in het geheel 5000 man, erd tusschen Chartres en Gas vereenigd, waar oor de vereeniging met de 22ste divisie onder eneraal v. Wittich volbracht was. Voor het ge- dat een aanval op Chartres mocht worden edaan, was aan die divisie opgedragen, die stad bezetten. Het voortrukkken der Franschen tegen Nogent- Roi en Houdan, op den straatweg van Ver- ailles naar Dreux, gaf aan deze positie een bij onder gewicht. De Groothertog van Mecklenburg, wjj ie den 15den te Auneau, ten westen van Etampes lond, had den vijand met de 17de divisie-infanterie evolgd. Hij liet te Versailles berichten dat hij den Jden den vijand zou aanvallen. Heden kwam hier de tijding aan, dat de aanval evolgd is en met een volslagen nederlaag van de ranschen bij Houdan geëeindigd was. De vijand izt een groot aantal gevangenen achter en werd de richting van Mantes aan de Seine terug eslagen. Dreux werd door de onzen ingenomen. Rusland. ie Wij hebben in de laatste dagen meermalen de lire lenkwijze doen zien van de groote mogendheden ■AtBver de Russische circulaire. Slaan wij thans ook eens acht op de beschou- vingen van de belanghebbende partij, n. 1. de art lussische bladen. Als de quaestie van alle kan- teelten wordt bezien, zal dit des te meer bijdragen firn zich over haar een meening te vestigen, die Ml geschil op zijn juiste waarde zal weten te '«latten. De Gazette de l'Academie, een invloedrijk Rus- iisch orgaan, beschouwt Gortschakoffs verklaring zeer gewichtig en het kenmerk dragende van :en wijs beleid. De strekking van de verklaring is duidelijk. Het tractaat van 1856 heeft Rusland van ver- diging ontbloot aan de zijde van de Middelland se en Zwarte Zeeën. Sedert 1856 was men onmachtig om te zeggen, dat de Zwarte Zee een Russisch meer was; ze was een Turksche-Engel- sche-Frausche zee. Thans evenwel zal Rusland op die zee hetzelfde burgerrecht bezitten als de andere mogendheden. Van nu af, herkrijgt Rus and zijn recht om een vloot in de Zwarte Zee onderhouden. Dit besluit van het Russische gouvernement is voorzeker alles behalve aangenaam voor Turkije, Engeland of Oostenrijk. Wij zullen over Frankrijk, dat zich geheel aan de zorgen overgeeft om den vreemden inval te keer te gaan, niet spreken, daar deze mogendheid tegenover de bewuste ver klaring slechts een lijdelijke houding kan aanne men. Maar te Konstantinopel, Londen en Ween en moet de Russische circulaire een diepen indruk teweeg brengen en vandaar dat wij haar een ferme en flinke maatregel noemen. Dan wij gelooven niet dat die mogendheden verder zullen gaan dan het opstellen van diplo matieke vertoogen. Het beleid waarmede de cir culaire gesteld is ontneemt hen ieder deugdelijk motief om tot maatregelen van geweld over te gaan. Rusland verklaart in de circulaire op de meest stellige wijze, dat het niet in zijn bedoeling ligt de Oostersche quaestie op het tapijt te brengen en verklaart zich bereid de stelling die Europa aan Turkije door het tractaat van Parijs ingeruimd heeft, opnieuw te verzekeren. De circulaire wijst uitsluitend op de noodza kelijkheid voor Rusland om een zeemacht in de Zwarte Zee te hebben en maakt in geen enkel opzicht aanspraak dat aan Turkije wiens rechten eveneens in dit opzicht door het tractaat van Pa rijs zijn beperkt belet worde het voorbeeld van Rusland te volgen. Wij kunnen niet toegeven dat een dergelijke stand van zaken door de vreemde mogendheden kau beschouwd worden als een geldige reden om een nieuwen oorlog in het oosten te doen Ontstaan, te meer daar het meergenoemd tractaat bepalingen inhield die ontoepasbaar bleken te ziju en mitsdien werden geschonden. Bovendien is geen der tegenwoordige onzijdige mogendhe den in omstandigheden om een oorlogzuchtige po litiek te volgen. Engeland kan thans niet rekenen op de onmis bare medewerking van de landmacht van Frank rijk. De binnenlandsche toestand van Oostenrijk en het onzeker en teeder karakter van de be trekkingen dezer mogendheid met het machtige Duitschland, noodzaken haar rijpelijk te beraden, alvorens een machtige mogendheid een oorlog te verklaren, die niet alleen hoogst bezwarend, maar waarschijnlijk van zeer langen duur zou zijn. Blijft das over Turkije, waarvoor een oorlog met Rusland, in de tegenwoordige omstandig heden, noch voordeelig, noch gemakkelijk zou zijn. Buitendien verkrijgt Turkije thans dezelfde rech ten als Ruslattd, n. 1. om zijn vloot in de Zwarte Zee te vermeerderen. Na al deze overwegingen gewikt en gewogen te hebben, meenen wij ons niet te bedriegen als wij vaststellen dat het tijdstip van het herstel van onze vloot in de zwarte zee zeer nabij is, zonder den minsten storm te weeg te brengen. De gevolgen van deze zaak hangen dus thans af van de wijsheid der overige mogendheden. Een ander invloedrijk dagblad Golos (de stem), ziet in de dépêche een daad die het Russisch publiek moet verheugen en geruststellen. Er blijkt uit dit gewichtig document dat de geruchten die te St.-Petersburg geloopen heb ben, en welke aan het gouvernement het voor nemen toeschreven om al de bepalingen van het Parijzer tractaat op te zeggen, overdreven waren. De dépêche van den Keizerlijken kanse lier zegt uitdrukkelijk, dat Z. M. de Keizer zijn toestemming aan de hoofdbeginselen van het trac taat van 1856 volkomen handhaaft, en dat het in het minst niet bij Z. Keiz. M. opkomt de ooster sche quaestie op het tapijt te brengen. Zoowel op dit punt, als in alle andere opzichten, wenscht de keizerlijke regeering niets liever dan het be houd en de bevestiging van den vrede. Die gedenkwaardige woorden drukken klaar blijkelijk de ware bedoelingen van den keizer uit, die de treurige gebeurtenissen in het westen niet wil aanwenden om Rusland terug te geven, wat het in den Krim-oorlog verloor. Maar de politieke gebeurtenissen die sedert dien oorlog elkander snel in Europa opvolgden hebben geheel ten nadeele van Rusland, de strekkingen de werking van vele bepalingen van het Parijzer tractaat gewijzigd. Ook de invoering van de ge pantserde schepen heeft de gevaren waaraan ons kustland aan de Zwarte Zee dat zonder verdedi ging is, was blootgesteld, vermeerderd. De Italiaansche eenheid-staat die een groote zeemogendheid in de Middellandsche Zee wil worden, heeft het maritiem evenwicht dat tijdens het sluiten van het Parijzer tactaat bestond ten eenemale verbroken. De doorgraving van de land engte van Suez heeft een geheel omkeer te weeg gebracht in de betrekkingen van Europa met het verre oosten. Na een verdere uiteenzetting van een en ander, in een betoog dat Ruslands tegenwoordige toe stand met betrekking tot de Oostzee onhoudbaar is, zegt het blad, dat de uitspraak van den wil des Souvereins, die Rusland ontslaat van de verplich tingen het opgelegd door eenige bepalingen van het Parijzer tractaat, aan de Russische natie een ware zelfvoldoening geeft. Die uitspraak wischt de vernederende herin nering uit, waaraan de overwinnaars van 1856 ons zoo laug onderworpen hebben, en kan niet de minste vrees inboezemen van de Kabinetten, die met een jaloersch oog onze daden in het Oosten gadeslaan. De gematigdheid van onze eischen is overigens een bewijs dat de voordee- len der wijzigingen die in het Parijzer tractaat zullen gebracht worden, niet gekocht zijn door het onvoordeelige van een ander tractaat dat de vrijheid van handelen van Rusland beperkt in de internationale geschillen. Zeker zullen eenige Kabinetten de uiting van 's Keizers vastbesloten wil niet zeer sympa thiek ontvangen; maar we kunnen moeielijk toegeven dat de verklaring ernstige verwikke lingen in het Oosten zal doen ontstaan. Rusland herstelt slechts zijn recht en nog wel slechts gedeeltelijk en het randt de belangen van nie mand aan. Zij heeft niet het eerst de bepalingen van het tractaat van Parijs geschondenzij heeft ze niet voorgeschreven en behoeft ook niet te waken voor de stipte nakoming: Gelijk altijd, beschouwt Rusland voor zich van verbindende kracht hetgeen in het tractaat min of meer van gewicht is, en het verwerpt slechts datgene waar aan het zich niet meer gebonden acht. Door zich aldus te houden binnen de grenzen van de grootste gematigdheid, mag Rusland aan spraak maken op concessien van de Europeesche Kabinetten, maar indien het, tegen alle ver wachting, zijn recht door de wapenen moest steunen, dan zou de Russische natie toonen, het geen ze altijd in voorspoed en tegenspoed is geweest. Rusland heeft door de verklaring een heilige plicht vervuld, het kan en zal met kalmte iedere verantwoordelijkheid daarvoor op zich nemen. Deze beschouwingen zijn een bijdrage te meer tot de alterverderfelijkste rechtsverkrachting waar van Ruslands daad den stempel draagt." Het blijft echter de vraag of de toongevende mogendheden zich aan die politiek van de knoet zullen onderwerpen en alzoo het bewijs zullen geven van een machteloosheid die schadelijker voor de rust van Europa zal werken, dan de tijde lijke rampen van een beslissing van 't pleit door het zwaard. De voornemens van de mogendheden zijn nog altijd duister. Ook heden zijn er geen tijdingen die daarover licht verspreiden. TELEGRAMMEN. Parijs, 19 November. Sedert twee dagen werpt de Pruisische artillerie kogels op de genie-werken voor het fort Ivry. Het vuren is hedenochtend in kracht verdubbeld. Uit de forten Vanvres en Is'sy worden de vijandelijke positien gebombardeerd. Nadat er een uur was gevuurd, heerschte er stilte op de Pruisische linie. Een compagnie franc-tireurs onderneemt eiken dag expeditiën om de stellin gen van den vijand te verkennen. Zij overviel den vijand bij nacht bij Bouget; er werden daarbij vier Pruisen gedood. Men gelooft dat de Pruisen de vesting niet van de zijde van Vanvres en Issy zullen aanvallen, maar ten Oosten van Denis, waar eene groote troepenmacht wordt bijeenge trokken. Alles doet vermoeden, dat er ernstige gebeur tenissen op handen zijn. De troepen zijn vol vuur. Parys, 20 November. De kring van insluiting der belegeraars verbreedt zich. De Pruisen doen verkenningen tot aan het kerkhof Choisy, waar zij naar men zeide, batterijen hadden opgericht. Er wordt allerwege aan de fortificatiewerken gearbeid. De aanvallen worden steeds verschrik kelijker. Onze tirailleurs hebben in den omtrek van Bagneux onrust verwekt onder den vijand. Gisteren heeft een vijandelijke colonne zich uit een kronkelweg op de onzen geworpen; uit de forten Ivry en Montrouge werden echter bommen te midden van den vijand geworpen, zoodat de Pruisen naar alle kanten vluchtten. Onder onze middelen van verdediging belmo ren groote hoeveelheden machines, op wier uit werking men veel vertrouwen stelt. De commissie voor de barricaden, vertegen woordigd door Rochefort, heeft beslist, dat alle werken voor het einde der maand moeten vol tooid zijn. De jagers van Neuilly kwamen den 18 Nov. in botsing met de Pruisen bij de uiterste barri cade van Vitry sur Seine. Delcmont, 21 November. Het door Engelsche dagbladen medegedeeld bericht, dat Zwitserland gecompromitteerd is door de brieven, welke in een onlangs door de Duitschers, bemachtigde bal lon zijn gevonden, wordt door graal' Von Bis marck, bij een eigenhandig schrijven aan den Bondsraad, gelogenstraft. Tours, 22 November. De iloniteur meldt dat er een ballon is neergekomen bij Luzarches. Blij kens de daarmede aangebrachte berichten was de toestand in Parijs uitmuntend. De bij Orleans behaalde overwinning is den 16den bekend geworden. De vreugde was zeer groot. Alle tweedracht was vergeten. De in hech tenis genomen personen zijn in vrijheid gesteld. Er heerscht vertrouwen in de eendracht der partijen. Rijssel, 22 November. Pruisische verkenners, ten getale van 60, werden bij Saint-Quenlin door de franc-tireurs terug geworpen. De spoorwegverbinding met Saint-Quentin is nog niet verbroken. Eene colonne van 10.000 man cavalerie, infan terie en artillerie is Zaterdag en Zondag Chauny voorbijgetrokken, op weg naar Noyon eu Amiens. Men onderstelt, dat dit de voorhoede is van het legerkorps onder bevel van Manteuffel. Deze colonne zou ten doel hebben te opereeren ten Noorden van de Somme. Florence, 22 November. Het Itiliaansche gou vernement heeft nog niet op de Russische circu laire geantwoord. De Koning zal waarschijnlijk in de laatste da gen van December of in de eerste dagen van Januari naar Rome vertrekken. Prim heeft een brief aan den Koning van Spanje gericht waarin hij den toestand van Spanje schétst. De inhoud van dit schrijven is zeer geruststel lend; er wordt in verzekerd dat de meerderheid der natie met de keuze der kandidatuur van den Hertog van Aosta zeer ingenomen is, en dat het leger eu de vloot haar met geestdrift hebben toegejucht. De Koning heeft op dien brief geantwoord en Prim geluk gewenscht met de pogingen door het regentschap aangewend om de instellingen van Spanje in liberalen zin te bevestigen. Tot dusver is de uitslag van 4-33 verkiezin gen bekend. 130 herstemmingen moeten er plaats hebben. 303 verkiezingen zijn ten gunste van het gouvernement uitgevallen. Bcriyn, 22 November, Rusland heeft gerust stellende mededeelingen omtrent zijn plannen ten opzichte van de Oostersche quaestie gedaan. Brussel, 22 November. De Etoile Beige deelt een correspondentie uit Rijssel mede, waarin het volgende voorkomtSedert de capitulatie van Metz trekken dagelijks ongeveer 300 soldaten en een twintigtal officieren, die uit Metz gevlucht zijn, I onder verschillende vermommingen, door onze stad. Nog wordt in dien brief gemeld, dat Rijssel goed geproviandeerd en versterkt en van een aan zienlijk garnizoen voorzien is. Wcenen, 22 November. Aan het Correspendenz- bureau wordt uit Konstantinopel, in dato gisteren, het volgende gemeld: In goed onderrichte, kringen wordt verzekerd, dat Turkije elk conflict met Rusland wenscht te vermijden en de mogend heden, die het Parijsche verdrag hebben onder teekend, zoekt over te halen, om het verlangen van Rusland in overweging te nemen. Breslau, 22 November. De Hausblatter meldt, dat de kanunnik Dr. Baltzer, Prof. Reinkens en de godsdienstonderwijzer Dr. Weber ab officiis zijn gesuspendeerd. Londen, 23 November. Lord Russell dringt er in de Times op aan, 100,006 man militie en de reserve uit te rusten. Lord Shaftesbury komt tegen het schrijven van Mill aan de Times op. Arlon, 23 November. De Echo de Luxembourg meldt, dat de Pruisen, die Moutmédy en Meziè- res ingesloten hielden, plotseling verdwenen ziju Zij trokken zich naar het midden van Frankrijk terug. Florence, 23 November. Naar aanleiding van de aanstaande bevalling van de hertogin van Aosta, zijn Visconti Venosta en de Spaansche gezant naar Turijn vertrokken. jVXarlttbericliten. Amsterdam, 23 November. Rogge, stemming onveranderd; Galatz 190 c. z.jk. Levering, stem ming eerst lager daarna vaster; Maart 204, 205, 206, 207, 208; Mei 210, 209, 210, 211, 212. Raap olie, 6 weken 51%; vliegend 50"4 najaar 49 U, 49%; Mei 46&, 4614. Lijnolie, 6 weken 3314vlie gend 3254; najaar 32; voorjaar 33s, 33%. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gbavexhage, 23 November. Dezer dagen heeft de Hoofdcommissie aan haren laatsten plicht vol daan de aanbieding namelijk, ingevolge 3 der Algemeene Regelen van 20 Maart 1863, aan Z. M. den Koning van een pracht'-album, behelzende nevens de namen der leden van de Hoofdcom missie, die van al de leden der Plaatselijke Com- missiën. Van dat album, in eenvoudig maar keurig let terschrift met groote zorg door den heer L. C. Ten Brummeler bewerkt en door den heer F. W. Rinck alhier in sierlijken prachtband en étui gevat, luidt het titelblad aldus: Nationaal Gedanktooken voor November 1813. Enz. Album der namen, van de leden der Hoofd commissie en van de leden der Nederlaudsche Plaatselijke Commissiën, onder wier leiding en samenwerking zijn opgericht, als aanschouwelijke duurzame getuigenissen vau nationale erkente lijkheid 1°. De Gedenknaald in het zeeduin bij Scheve- ningen, plechtig outhuld op 24 Augustus 1865; 2°. Het Gedeukteeken 111 het Willemspark te 's-Gravenhage, waarvan de eerste steen werd gelegd door Z. M. Willem UI, op 17 November 1863, plechtig onthuld op 17 November 1869 door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, Voor zitter der Hoofdcommissie; 3°. Het Nationale Ambachtschool-fonds 1813 1863, onder het beheer van het Algemeen Bestuur der Maatschappij van den werkenden stand te Amsterdam. Aangeboden den 17den November 1S70 aan Zijne Majesteit Willem III, Koning der Neder landen, Groot Hertog van Luxemburg enz., enz., enz., met de eerbiedige bede, dat deze oorkonde moge worden nedergelegd bij de Archieven van het doorluchtig stamhuis van Oranje. De aanbieding heeft plaats gehad bij brief, dd. 17 November 1S70, n°. 11924. In dit schrijven wordt, onder overlegging van het verslag dei- twaalfde en laatste vergadering van de Hoofd commissie, (circulaire van 17 Juli 1870,11°. 11915, Ned. Staals-Couranl van 17 Augustus 11., 11". 193,) verklaard, dat, nu de Plaatselijke Commissiën zijn ontbonden en de taak der Hoofdcommissie is afgeloopen, haar alleen overbleef te voldoen aan het voorschrift van 3 der Algemeene Rege len, luidende: „De namen der leden vau de Plaatselijke Com- „missiën zullen, nevens die der Hoofdcommissie, „in een Pracht-album worden opgeteekend, ten „einde, wanneer hare taak mocht zijn afgeloo- „pen, aan Zijne Majesteit den Koning te worden „aangeboden, met den wensch, dat aan dien „bundel een plaats moge worden toegekend ouder

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3