Nederland had op de laatste Algemeene Ver gadering niet meer dan ƒ4690 te verdeelen en andere Vereenigingen in Duitschland, die in veel ongunstiger omstandigheden verkeeren, die een veel kleiner protestanlsche bevolking vertegen woordigen, verdeelen bijna eens zoo veel. Als het aantal onzer Afdeelingen werd verdub beld, en bet ledental tweemaal grooter werd dan nu, zou het immers nog niet zijn om op te roemen. Wij roepen dus de hulp in van allen, wien het ernst is met het protestantisme. Onze Vereeniging omvat alle kerkgenootschap pen. Protestanten, van welk standpunt, van welke richting ook, ontmoeten hier elkander, werken met elkander samen tot hetzelfde doel: de hand having van het protestantisme. Moge ook onze Nederlandscbe Vereeniging de waarheid van de oud-llollaodsche spreuk beves tigen Eendracht maakt macht." Thans is verschenen het verslag der algemeene vergadering van de Nederlandsche Guslaal-Adolf- Vereeniging te Arnhem gehouden. Daaruit blijkt ouder meer, dat de toestand van onze Nederlandsche Vereeniging is op dit oogen- blik zeer bevredigend. Het aantal afdeelingen is wel is waar niet vermeerderd, maar toch ook niet verminderd. De afdeeling Katwijk kon zich door verlies van leden niet langer staande houden, maar wij hebben grond om te verwachten, dat zij weldra door eene Afdeeling Noordwijk zal worden vervangen, Op Texel is door den ijver van den heer J. P. Quant eene nieuwe Afdeeling opgericht, waarvan het ledental nog toeneemt. Ook zijn te Moordrecht reeds meer dan negen leden tot onze Vereeniging toegetreden, die wel dra eene zelfstandige Afdeeling zullen vormen. In ledental is de Vereeniging niet vooruitge gaan. Tegenover eene vermindering in sommige afdeelingen, staat echter een verhoogd cijfer in andere. Tot den achteruitgang van het ledental draagt zeker ook bij de gedurige verhuizing van personen die bij de afdeeling van hunne nieuwe woonplaats niet weder als leden worden opge nomen, omdat zij niet als zoodanig bekend zijn, en zich ook niet opgeven. De giften en legaten stegen dit jaar tot een hoog bedrag, dank zij den onbekenden miiden gever, die door tusschenkomst van den heer E. te Arn hem /TOOI) schonk. Onbekend is ook den gever van /TOO, te Nijmegen. Van wijlen den predi kant van Wijdenes en üosterleek, D. Schoen, werd een legaat van ƒ300 ontvangen, zonder vrijdom van successierecht, en wijlen de heer d'Auzon de Boisnnnart vermaakte aan de Af deeling Utrecht ƒ100. Met de Duitsche Guslaaf-Adolf-Stiflung stond de Vereeniging voortdurend iu vriendschappelijke correspondentie, zij stelde weder ƒ800 ter harer beschikking en zij gaf wederkeerig 150 Thlr. voor den kerkbouw te Roermond en 50 Thlr. voor de school te Sittard, waarbij de Hauptve- rem Munster nog 15 Thlr. voegde voor de scholen in elk dier gemeenten. De rekening levert een beduidend batig slot op terwijl de giften met bepaalde bestemming verstrekt ter verzending door tusschenkomst der Vereeniging ruim 2U0U hebben bedragen, waar van het meerendeel reeds hare bestemming heb ben bereikt. De ontvangsten bedroegen 8232.90, de uitgaven /6576.19 ft zoodat een saldo overblijft van /1656.70ft, waarbij moet gevolgd worden het bedrag der bijdragen volgens de voor dit jaar ingediende begrootiDg, waardoor het batig saldo ƒ6194.72 wordt. De volgende algemeene vergadering zal wor den gehouden te Leeuwarden. Bij mogelijke ver hindering zal de Vergadering te Utrecht bijeen komen. Uit den bij het verslag gevoegden Staat der Leden en Bijdragen van de Nederlandsche Gus- telijk uit biezen vervaardigd, kwam den eige naar zeker op 2300 piasters (10001500 fres.) te staan toch verrezen deze aan alle zijden. Wellicht hebben reeds toen de ondernemers daar van het toekomstig belang van die plaats als spoorwegstation op 't oog gehad. De cootre-guerilla schijnt te Cameron juist geen overvloed gehad te hebben. De jacht op guerilleros en buffelossen wisselde zich dus steeds af. Na de beuoeiniug van den maarschalk Bazaine tot opper bevelhebber van het Mexicaansche leger begon voor de contre-guerilla een nieuw tijdperk. De opmerkzaamheid der Engelsche bladen richt zich opnieuw weder op het feit der groote sterfte onder kinderen. In sommige streken van Euge- land bereikt deze een hoogen graad. In Staffords hire sterven 19 percent der kinderen beneden het jaar. Van 636 sterfgevallen komen 401 op kinderen. De gezondheidscommissie, die in deze zaak onderzoek doet, heeft verklaard, dat mis schien stelselmatige kindermoord hierbij ten grond slag ligt, doch grootendeels is de oorzaak te vin den in vele nadeelige beroepen door de moeders uitgeoefend. De meéste kindereu komen met de kiem des doods ter wereld. laaf-Adolf-Vereeniging over het jaar 1869/70, blijkt dat het aantal leden bedroeg 4448 en de bijdragen aan het hoofdbestuur beliepen 4538.01ft. De Afdeeling Leiden telt 4)7 leden, die/273.04 bijdragen. Door de heeren: P. baron De Bieberstein, Roermond; J. E. Bonnike, Amsterdam; J. G. De Bruyn, Rotterdam; J, W. Cramer, Amsteidam; W. C. I. J. Cremers, Zwolle; G. H. W. L. baron Dorth totMedler, Arnhem; S. P. C. Koene, Utrecht; J. Van der Kuu, Rotterdam; A. H. A. T.Meijer, Breda; Jbr. C. J. C. H. Van Nispen tot Sevenmr, Arnhem; J. B. Nolet, Schiedam; C. Van Rijcke- vorsel, 's-Hertogenbosch; J. B. Van Son, 's-Her- togenbosch; A. T. Vos de Waal, Zwolle, is een adres aan den Koning opgesteld, waarin zij ver zoeken dat het den Koning moge behagen. „a. De in bezitneming van den Kerkelijken Staat van' het Gouvernement van Florence niet te erkennen; b. Hetzij afzonderlijk, hetzij in overeenstemming met andere mogendheden, zoodanige stappen te doen tot volledig herstel der souvereiniteit van den Paus over den Kerkelijken Staat, als Uwe Majesteit in HD. wijsheid en rechtvaardigheid meest oirbaar en geraden zullen toeschijnen. De koning der Belgen heeft Mr. E. J. Asser te Amsterdam benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Volgens de Amst. Crt. heeft de heer Asser deze onderscheiding te danken aan de erkenning zijner verdiensten met betrekking tot de l'oto-litografie, waarvan o. a. het grootste nut gebleken is bij de vervaardiging der topografische kaarten bij de militaire verkenningen. Aan de Landb, Ct. is het volgende ontleend van een bezoek aan het kol. militair iuvaliedenhuis „Bronbeek" bij Arnhem gebracht: De land- en tuinbouw wordt op Bronbeek met voordeel, zelfs met groot voordeel gedreven, en dat kan voorzeker niemand verwonderen, die daar met eenige kennis van zaken rondwandelt. De zorg. die er gedragen wordt voor de voeding en verpleging van het vee, voor de verzameling en bereiding van den mest moeten noodwendig goede resultaten opleveren. Dat er niets verloren gaat, daarvoor wordt voortdurend gewaakt, en wel is 't eigenaardig het innig verband te ont dekken van al wat op Bronbeek leeft en zich beweegt. Wij waren getuige van het slachten van een Stal varkens. Een daarvan, voor de hand weg uit het opvallend zindelijke schot gehaald, woog op de veebaskule van Becker en Buddingh 230 kilogr. De acht varkens te tarnen haalden, het aanzienlijk gewicht van 1806 kilogr., d. i. dus gemiddeld 22534 kilogr. Dat men op Bronbeek de kunst verstaat om varkens te mesten, blijkt hieruit duidelijk. En die 't zien wil, hoemenjop onkostbare wijze konijnen kan fokken, met groot voordeel, hij kome op Bronbeek. Tevens zal hij dan de kolossale dieren van die soort kunnen bewonde ren, die bij hun kalm en rustig leven, zich het toegereikte voeder uitnemend laten smaken, waar van zij dan ook de zichtbare bewijzen met zich ronddragen. Het melkvee geeft tengevolge der zorgvolle op passing en het met oordeel gekozen voeder ruime hoeveelheden melk, waartoe het gebruik van pülpe zeker wel het zijne bedraagt. De afstam melingen van den stier zien er best uit. Terwijl op deze wijze met de opbrengst des bodems gewoekerd wordt, en op zijne beurt de grond met den afval van de dierenwereld ruim schoots voor zijne productie schadeloos wordt gesteld getuigen kunnen dit de groote kom kommers, de zware suikerwortels, de rogge en de haver, die wij zagen - trekt men op Bronbeek ook van de vijvers partij. Zij zijn bevolkt met verschillende soorten van visschen die, daarin gebracht, met uitnemende zorg worden aangefokt. Met overleg is gebruik gemaakt van de stroomende beeken; van (iet water kan door eenvoudige inrichting de afloop geheel of gedeeltelijk worden belet, ten gevolge waarvan de visschen in de vijvers van Bronbeek 't zeker niet minder aangenaam hebben, en qan ook kennelijk in geenen deele minder welvaren, dau het vee en de overige dieren in hunne stallen. Met weinig middelen is op Bronbeek veel, zter veel gedaan. Daaraan een woord van hulde te brengen, is het doel van deze vluchtige meje- deeling. Maar ook nog dit beoogen wij er mpe, om wie in de nabijheid van die echt vaderla^d- sche instelling komen mocht, aan te sporen haar te gaan zien. Zij zullen er eene bewonderens waardige orde en regelmaat ontdekken, en pet ons zonder twijfel alle eer geven aan den hoojst verdienstelijken hoofdofficier van het N. O.I. leger, den Kolonel komniandant J. C. J. Sm|ts, onder wiens voortreffelijk en intensief bestuur Bronbeek is geworden wat het is, en zich zeker nog verder ontwikkelen zal. De algemeene commissie voor de slachtoffers van den brand te Bodegraven en Zwammerdam heeft tot heden ontvangen de totale som van 113,733.61». Bij beschikking van den Minister van Koloniën ad interim, van den 22sten November 1870, lit. Apz., n°. 1, zijn de civiele ingenieurs J. E. De Meijier, J. YV. Le Comte en H. P. Gutteling ge steld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot adspi- rant-ing. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Naar aanleiding van 's Konings besluit van den 20sten dezer, n°. 27, wordt Zr. Ms. schroefstoom- schip de Dommelliggende te Willemsoord, met den 25sten dezer buiten dienst gesteld en de luit. ter zee der 1ste klasse Jhr. A. C. Van Haeften eervol van het bevel over dien bodem ontheven; voorts met den 26sten daaraanvolgende aan ge noemden luitenant ter zee het bevel opgedragen over Zr. Ms. schroefstoomsehip Soestdijk, alsmede liggende te Willemsoord, met laatstgemelden datum in dienst gesteld, met bestemming naar Suriname. Z. M. heeft aan C. G. Vossen, gewezen cipier van het huis van arrest te Sneek, verleend een pensioen ten laste van den Staat van ƒ456 'sjaars. Z. M. heeft aan H. Van Rijst, weduwe van C. Koopmaus, gewezen bewaarster der 2de klasse in de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woerden, verleend een pensioen ten laste van den Staat van 104 'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer Wilhelm Wedding, geheimer Ober-regierungsrath en direc teur der staatsdrukkerij te Berlijn. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht te be noemen, tot offic. van gezondli. der 2de kl. (naar ouderdom van rang), den offic. van gezondh. der 3de kl. D. H. Van Vierssen, van gemeld personeel. Z. M. heeft goedgevonden aan den eersten offic. van gezondh. der 1ste kl. G. F. Van Dom melen, van het personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht, op het daartoe door hem gedaan verzoek, de vergunning te verlee- nen tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Italiaansche Kroon, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. Amsterdam, 22 Nov. Even als te Arnhem heeft zich hier ter stede eene commissie gevormd, met het doel, om eene maatschappij op te richten, welke aan onvermogenden naaimachines zal ver strekken. Amsterdam, 23 Nov. Onder leiding van den heer II. Zeeman, had gisterenavond eene vergadering plaats van het Internationale Vredebond. In plaats van Ds. Vau Gorcum, die deels om redenen van gezondheid, deels om ambtsbezigheden, zijn ont slag als lid van het bestuur had genomen, werd gekozen de heer J. Koper. Vervolgens bracht Jhr. Mr. J. De Bosch Kemper, die het Vredebond op de algemeene vergadering te Utrecht heeft ver tegenwoordigd, verslag uit, omtrent die vergade ring, waaruit wij alleen aanstippen dat de ge achte spreker zijn volle sympathie schonk aan de beginselen door het Int. Vredebond voorge staan. R.eeds voor vijfentwintig jaren heeft hij pogingen aangewend om, iu navolging van de Peacy-Society te Londen, in Nederland dergelijke vereeniging te stichten, welke pogingen toen echter schipbreuk leden. Hierop behandelde de heer Rijnders in eene redevoering, de vraag: „hoe komen wij tot een duurzamen vrede?" De heer Rijnders, „hoewel geen dichter," besloot zijne rede, die levendig werd toegejuicht, met eene variatie op: „Wien Neerlandsch bloed." De heer Calisch (red. van de Vredebond) wenscht van de vergadering te vernemen of zij zich kan vereenigen met het door hem in het Weekblad de Vredebond opgeworpen denkbeeld (wij deelden dit in ons nummer van Dinsdag mede) oui den Czaar aller Russen, Alexander II, een adres te zenden enz.; hetgeen algemeenen bijval viudt. Op voorstel des voorzitters, besluit de vergade ring Jhr. Mr. J. De Bosch Kemper de taak op te dragen het advies van den Vredebond te's-Hage dienaangaande in te winnen en dienovereenkom stig te handelen. De heer D'Ablaing van Giessenburg las hierop zijn goed gesteld stuk„Een vredekreet in oor logstijd" aan de vergaderidg voor. De degelijke inhoud en de flinke voordracht lokten luide bij valsbetuigingen uit. Ten slotte neemt de heer Zeeman nog het woord naar aanleiding dezer voordracht, waarna de ver gadering wordt gescheiden. Haarlem, 22 November. Tot leden van de kamer van koophandel en fabrieken zijn gekozen, de heeren A. L. Dyserinck, J. De Breuk, Jr., L. P. Zocher en E. P. Westerveld. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heer C. H. Hoelen en S. Veen, Dz. Hilversum, 22 November. Heden viert de heer Perk, notaris- alhier, en sedert een aantal jaren lid der Prov. Staten van N.-Holland zijn 50jarige ambtsbediening. De jubilaris mag met voldoening op de afgelegde loopbaan terugzien, waarin hij herhaaldelijk blijken gaf van zijn practise! geesten helderen blik. Toen na 1830 het Gooil; in zeer ongunstigen toestand verkeerde werd „maatschappij van Cultuur" opgericht die den heer Perk als agent van het domein bestu zeer goede vruchten afwierp. Ook de aanleg de haven te Huizen in 1853, kwam op zijn it tiet' tot stand. Aller wensch is dan ook zeker dat de wakkere jubilaris nog lang de scho vruchten van zijn edel streven moge zien. Nats lijk ontbrak het niet aan talrijke bewijzen deelneming. Nieüwediep, 22 November. De zeemilicieos de laatste lichting die op de verschillende oor! vaartuigen aan den Helder waren ingedeeld, dezer dagen met onbepaald verlof naar hu: haardsteden teruggekeerd. Gorcdm 22 Nov. De gemeenteraad te Wou chem heeft thans besloten tot aanneming voorwaarden ter verkrijging van een telegc kantoor in vereeniging met het postkantoor. Renkum, 22 November. Eergisteren had all 's avonds tusschen 6 uren en halfacht een brui inbraak met diefstal plaats. Bij de Wed. A, met hare dochter alleen woont, zijn éen of personen door het kelderluik naar binnen drongen en hebben in de woonkamer een opengemaakt, waarin zich ruim 40, een go ketting en eenige ringen bevonden, welke t werpen zij hebben medegenomen, terwijl am stukken, waarop zich de naam bevond onaai roerd zijn gebleven. Toen de weduwe met dochter uit de R. K. gemeente te huis kw vonden zij de voordeur gegrendeld en het van achteren opengebroken. Ongetwijfeld wa het bekenden. De politie doet onderzoek. Blokzijl, 22 November. Door direct veti per botter van alle binnen-visch naar Duitsctt en Holland, zijn de prijzen hier in den laai tijd ontzettend gestegen. De paling wordt voor den ongehoorden prijs van ƒ0.80 per ki verkocht. 's-Hertogesbosch, 22 November. De Prov. ten van Noord-Brabant hebben met algemeBesl; stemmen aan Gedep. Staten opgedragen, het zoek van den oud-kapitein ter zee Jansen, de Tweede Kamer der Staten-generaal geda tot het nemen van het initiatief om subsidie te kennen aan de onderneming eener dire stoomvaart tusschen Nederland en Noord-Ac )v rika, te ondersteunen. Middelburg, 22 November. Gisterennacht is tweede der voor 8 dagen uit het huis van arc alhier ontsnapte door de politie weer gearreslei en Sedert zijne ontvluchting hadden er bijna nachten kleine diefstallen plaats, die men v meent dat door hem gepleegd zijn. Vlissingen, 22 November. Gisteren is van reede naar 't Nieüwediep vertrokken de CM Zij wordt voorloopig tot handhaving der neul liteit vervangen door het wachtschip den HetS w i oudi lak, ande Das Gi ing ener: ;ele vij :rie-( eze ligdc oept •gez( ebti aar en 1 Tei Ta d lellii iel e rerd oor enei al i eda; be He e-Rc aillt ond ie d tone evo' 'de Ht evo 'rar iet i i d Di W lenl ei SI vin lus BUITENLAND. om sA full: I JSC lis een Hui t-uolilaixl. De staathuishoudkundige vereeniging te Berli hield zich in hare zitting van Zaterdag 11. be met de vraag, of het niet mogelijk zou zijn oorlogsvergoeding, die Frankrijk zal te beta! hebben, als de gelegenheid aan te grijpen invoering van .de munt-eenheid. De voorzitter, de heer Prince-Smith nam uitgangspunt de vroegere debatten die over dl vraag plaats hadden gevonden. Men had destijds bijna eenparig verklaard vóór de mu eenheid en op de eerste de beste gelegenheid wacht om het in te voeren. Deze gunstige gelegenheid is nu gekomen; wa Frankrijk zal ongetwijfeld een groot deel oorlogsvergoeding, zoo niet in het geheel, in go moeten betalen. Hand aan hand zal daarmede munthervorming iu den zin der eenheid gepaa gaan en een geldstuk ingevoerd, dat uls inters tionaal ruilmiddel beschouwd zal moeten w( den, een geldstuk dat ongeveer een waarde hei van het Oostenrijksch tien guldenstuk. Dit koi overeen met het Fransch 25 francs-stuk, zooi) ook Engeland zich daarbij veilig kan nederleggf In het daarop gevolgd debat vereenigden meeste sprekers zich met deze zienswijze; eem betwijfelden echter, of de oorlogsvergoeding geldstukken zou moeten betaald worden en met den dat men zich ook met schuldbrieven t moeten tevreden stellen. De Staalsanzeiger meldt uit het hoofdkwarl: te Versailles, dd. 18 November over de bett gingen van het Loire-leger, het volgende: Na herstelling van de verbinding met het legerkoii van v. d. Tann, dat den lOden dezer geschif was, sloeg de hertog van Mecklenburg zijn hooi kwartier op nabij Dourdan, ten westen van dl straatweg Arpajon-Etampes, die rechtstreeks n« Orleans loopt. Den Uden des morgens reed groothertog met zijn staf naar Angerville enï» tigde daar het hoofdkwartier. Men veronderstelt reeds toen dat de vijand, die tot dusver van ieder vervolging had afgezien, uit zijne stelling te Art nay een vooruitgaande beweging zou beproevet Het Beiersche legerkorps onder generaal v, Tann had om Toury cantonnementen betrokk': schi on ii Ru: sell op anc lan te I VOO Eu: dat Vre dat kla me mo tev fer vei ma cul mc ga: ste de en aa he ke l\ op ev ri vs

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2