Zaterdag 19 November. 'NV 3306. A°. 1870. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN. V«or lederen regelj 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 18 .November. Bij Koninklijk besluit van 11 November Staats blad N°. 11 is bepaald; dat er postzegels ten be drage Van cent en cent zullen worden ingevoerd en dat de Minister van Financiën ge- roacfthtigd wordt om zoowél de kleur der voor melde postzegels, als het tijdstip hunner invoering te bepalen. Alhier wordt verwacht Zr. Ms. kanonneerboot N*. 16 die gisteren van Hellevoetsluis is vertrok ken, ter vervanging van de kanonneerboot N°. 71, die tot dusver aan de kweekschool voor de zee vaart heeft dienst gedaan. Burg. en Weth. alhier, gezien het adres van J. Stoeke, manufactuurverwer, wonende alhier, om vergunning tot het houden en mesten van een of meer varkens op het erf achter zijn huis in de Kaardensteeg, wijk III N4. 648.doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast .bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de csmmodo et incom- mdo, door Burg. en Weth. zal worden gevaceerd het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 21sten November aanst., 's voormiddags te elf uren. De personen van Jacob Van Leeuwen, laatst woonachtig in de Rijnstraat,,,wijk III N'. 97, en Gerardus Hendricus Jansen, gewoond hebbende op de St. Jacobsgracht, wijk II, N°. 172, worden in hun belang opgeroepen om zich zoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie aan te melden. H. M. de Koningin heeft eèrgisterenavond het nationaal feestconcert, door de nationale zang school voor handwerkslieden in het lokaal Dili- jentfö te 's-Gravënhage gegeven, mei H D. tegen woordigheid vereerd. Het was de eerste keer dat E. M. de school bezocht. HD. wérd door het be stuur met den directëur Opgewacht, terwijl de voorzitter haar een fraaièn bloemruiker overhan- H. M. de Koningin heeft een zeer fraai ca napékleed gezonden als prijs in «ene verloting die te Almelo zal gehouden worden ten voordeele van het Hervormde weeshuis aldaar. Gisteren had een verzakking plaats op den spoorweg van s' Hage naar Gouda, in de nabijheid van Zevenhuizen, waardoor vertraging ontstond, daar de passagiers overgeladen moesten worden. De trein die te 8.10 van s' Hage vertrok, werd o. a. bijna 2 uren te Gouda opgehouden. Er wordt met kracht aan dén weg gewerkt, maar men vreest voor mëer vërzakkingen. In Ons Streven sëhrijft Dr. VerWey Van de eene zijde ontvang ik bewijzen vaü sympathie voor het door mij voorgenomen geschrift De liefdedaden der vrouwen in 1870, waar onder de niét door mij gevraagde van Z. K. H Prins Frederlk. Van eene andere zijde ontving ik bewijzen van het tegendeel. Sommigen wilden de namen van alle vrouwen, ook die tehuis of in hare woonplaats tot het liefdewerk hadden bijgedragen, vermeld zien. Anderen keurden het noemen van personen, zooals dit in officieele en private geschriften reeds al te veel was gedaan, ten sterkste af. Enkelen meenden, dat de beschuldiging van ijdelheid der vrouwen voedsel vond in de open baarheid, die zij gaven aan tot mij gerichte brieven. Van al die opmerkingen heb ik den waren zin gevat, en de beweegredenen doorgrond. Slechts eene korte opheldering is noodig In verschillende geschriften van verschillende landen vindt men verslagen, verhalen en mede- deelingen ever den arbeid van het Rooie Kruis. Het was mijn doel daaruit het voornaamste, voor zooverre het den arbeid van vrouwen be treft, tot éen geheel zamen te stellen, om de in richting, de werkzaamheden, de gevolgen, het nut en ook de gebreken van dit werk der lief dadigheid te leeren kennen. In Europa zullen zeker duizenden en duizenden vrouwen aan dat werk hebben deelgenomen. Een paar namen van vrouwen, en, zoo mo gelijk, hare portretten, wenschte ik, evenals een paar inrichtingen of plaatsen, waar vrouwen in het bijzonder de proeven van haar liefdewerk gegeven hadden, in het geschrift op te nemen. Tot dat einde had ik verscheidene personen verzocht in de oorlogvoerende landen naeporingen te doen, omdat het niet gemakkelijk zou vallen uit zulk een groot aantal vrouwen enkele te kiezen. Blijkbaar hebben de Hollandsche vrouwen ge meend, dat ik alleen haar en haar werk op het oog had, en mij de keus van namen en portretten zon aanmatigen op eigen gezag. Daar ik iu de zaak van het Rooie Kruis in Ne derland niet verdien onaangenaamheden te on dervinden, en nog veel minder wensch daartoe tussehen vrouwen eenige aanleiding te geven, heb ik besloten, gelijk ik mededeel bij deze: dat ik van de moeielijke en reeds bij voorbaat on dankbare taak der uitgaaf van mijn geschrift, bovengenoemd, heb afgezien. Op den 14 November overleed te Zaandijk, de heer Jacob Honig Jz. Jr.; burgemeester aldaar. Onze letterkunde verliest in hem een ijverigen medearbeider en belangstellenden vriend. Hij deed zich gedurende eene reeks van jaren kennen als schrijver van verschillende geschriften op het ge bied der historische romantiek, en van vele opstellen in dë verschillende belletristische tijdschriften Van Nederland. Vooral kunnen onder zijne geschriften de Nicolaas Ruyckhaven en de gesfchiedenis der Zaan landen met lof vermeld worden. den Liberalen Vlaamschen Bond (1866). Op 20jarigen leeftijd tot leeraar aan 's Rijks middelbare school te Antwerpen benoemd legde hij die betrekking neder om bij den verkiezingstrijd voor gewest en gemeente geheel onafhankelijk te zijn. Door de liberale partij werd hij dus reeds sedert j aren tot candidaat gesteld. Hij was tevens oprichter van het democratische Vlaamsche blad „Recht door Zee." van zijn in 1S65 tegen de zeeroovers gehouden gedrag als militaire kommandaut te Soengie-liat (eiland Banka). Met ingang van den 15den December aanstaande wordt op de rijkstelegraafkantoren te Amersfoort en te Bergen op Zoom de doorloopende dagdienst met beperkte Zondagdienst ingevoerd. Op de Zon- en daarmede gelijkgestelde feest dagen zullen die kantoren dus open zijn van 8 lot 9 ure voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 ure namiddags. Het tijdelijk, in het belang van den dienst der waterstaat, geopend rijkstelegraafkantoor te Wou- drichem wordt op den 19den dezer, na afloop der dienst, opgeheven. De luitenant ter zee der 2de klasse P. J. L. de Chateleux en de officier van administratie der 2de klasse W. F. E. Le Rutte, beiden dienende op Zr. Ms. ramschip Schorpioen, worden met den 25sten dezer op non-activiteit gesteld. Voorts worden de officieren van administratie der 2de klasse L. F. C. Seelking en J. A. Kruyt met den 26sten November aanstaande respecti- velijk geplaatst op Zr. Ms. ramschip Schorpioenen monitor Krokodil. Te Antwerpen overleed den 15den Nov. in nage noeg 28jarigen leeftijd Henry Leenserts.èen der hoof den van de Vlaamsche beweging en oprichter van Z. M. heeft J. Van Neerven herbenoemd als burgem. der gemeente Bakel c. a. Z. M heeft de adelborst der 1ste kl. J. G. R. Van Doorn met den 16den daaraanvolgende be vorderd tot luit. ter zee der 2de kl. Z. M. heeft goedgevonden1°. den kapit. C. L. Joffroy, van het 2de reg. inf., op pens. testellen, en het bedrag van dat pens. te bepalen op f 1050 sjaars; 2°. aan genoemden kapit. den rang te verleenen van majoor. Z. M. heeft aan den heer F. H. W. Vön Ranzow, adsis.-resid. van Djokdjokarta, eiland Java, ver gunning verl. tot het aannemen der versierselen van commandeur van de Ilde kl. der orde van Albrecht. hem door Z. M. den Koning van Saksen geschonken. Z. M. heeft op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den dirigerenden offic. van gez. der 2de kl. bij den militairen geneesk. dienst in Nederl. Indie G. F. Charlier, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1°. Sept. een eervol ont slag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft goedgevonden bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indie als in Nederl., eervol te doen vermelden den lsten luit. der inf. van het leger in Nederl. Indie C. Miseroy, en zulks ter zake Amstirdam, 17 November. De Amsterdamsche afdeeling van het Nederl. Tooneelverboni hield gis teren avoud een vergadering, ter bespreking der ontwerp-statuten, welke in eene in December of Januari te houden algemeeno vergadering zullen gerresteerd worden. De vergadering die door 22 van de 100 leden werd bijgewoond, heeft zich, op eenige redactie-wijzigingen na met het ont werp vereenigd. Tot leden van het afdeelings- bestuur werden benoemd de heeren J. De Brie der, W. J. Hofdijk, H. F. R. Hubrecht, J. G. J. Jager en W. Marten Westerman. De heer Sohimmel, die de vergadering leidde achtte het wenschelijk, dat men hem, ais lid van het hoofd bestuur, niet tevens de betrekking van afdeeling- bestuurder opdroeg. Tot afgevaardigden ter alge- meene vergadering werden benoemd, de heeren Haoke van Mijnden en Joh. C. Zimmermao. Alkmaar, 17 November. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren diende de heer Mr. W. Van der Kaaij een voorstel in tot herziening van de instructie van den gemeente-aanplakker. Nadat de disons6ie hierover door den Burge meester, den heer Maelaine Pont, was geopend, bekwam het raadslid J. G. Vonk het woord, die voorstelde de volgende considerans, eigenlijk een motie van afkeuring, te stellen voor het besluit van den raad tot herziening der bedoelde instructie. De raad der gemeente Alkmaar overwegende dat de inlichtingen van den burgemeester omtrent de geweigerde aanplakking van Jhr. Mr. G. C. L. Janssens tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn onvoldoende, en in strijd met het beginsel nedergelegd in art. 190 der ge meentewet, volgens hetwelk de burgemeester als hoofd van de politie, blijft de verantwoorde lijke persoon, besluit enz. De burgemeester deed alles om deze geformu leerde afkeuring van zijn gedrag te voorkomen, ja beloofde zelfs voortaan in quaestieuse gevallen raad van anderen in te winnen, de considerans werd echter met algemeene stemmen door den raad aangenomen. In de raadsvergadering yan gisteren is aan den heer D. A. T. Van Aken, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als directeur der Burger avondschool alhier, en is in zijne plaats benoemd de heer A, Langerhuizen van Uven. Tot leeraar in de wiskunde aan de genoemde inrichling is benoemd de heer H. De Vries Wz. In de eergisteren gehouden vergadering van de afdeeling Alkmaar der maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn aan J. H. Amelsbeek, M. S. Emmering, T. J. Amelsbeek, J. C. Schmidt, J. Coridon, W. Klavers en J. Hekket, wegens het verrichten van edelmoedige en van zelfopoffering getuigende daden, zilveren medaljes met diploma's uitgereikt. Rotterdam, 18 November. In de gisteren ge houden zitting van den gemeenteraad was o. a. DE JflE!V§CHEIVJACHT >111X100. Graaf Dë Kèratry, bekend door zijne mededee- lingën in de Revue contemporaine" aangaande de rampzalige expeditie, die met het ter dood bren gen van Maximiliaan I van Mexico een zoo trbürig einde nam, heeft Zijne opmerkingen en herinneringen als kapitein der contrë-guerilla later in 't liëht gegeven. Het werkje behelst veel belangtvekkënds aangaande de lotgevallen dier ongeregeldë benden, hun leven en handelen. In zijne voorrede zegt de heer De Kératry, betref fende den Mexicaanschen veldtocht; „Het was geen oorlogvoeren meer; het geleek somtijds een jacht van menschen op menschen. Even als vroeger in Spanje, deden zich ook in Mexico bij het voortrukken der Franschen van alle zijden behdén partijgangers Op, die spdedig in getal en sterkte toenamen, in vermetelheid huns gelijken niet vonden, en hun eer er iu stelden de roodbroeken, zooals zij de Franschen noemden, onophoudelijk te plagen, en de indringers op allerlei wijze te benadeèlen. Niets is zooals be kend is voor een binnendringend leger afmatten der dan de zoogenoemde kleine of guerilla-oor- log, die iederen dag offers kost zonder dat met die offers iets gewonnen wordt, en die vooral van vreeselijke beteekenis is in een land, dat bij een zoo geduchte uitgestrektheid, een op som mige plaatsen zeer ongezond klimaat, en een even afwisselend terrein paart, en dat tevens de guerilla scharen zoozeer in de hand werkt, als Mexico. De Franschen hadden reeds in Algiers, aan den Senegal, in China enzv. die ervaringen opgedaan, en dat daaruit eeu contre-guerllla moest ont staan lag vöör de hand. Wij zullen trachten onze lezers eenig begrip te geven van dezen gueril la- oorlog. Reeds bij den aanvang van den veldtocht on dernam een geboren Zwitser, dë heer v. Stock- lin, met een bende avonturiers, ih het belang Van Vera-Cruz, strooptochten te maken, die in den beginne met een schitterend gevolg bekroond werden. Door zijn grooten persoonlijken moed oefende deze aanvoerder, grooten iUvlöed op zijne manschappen uit, die zich steeds door groo ten moed kenmerkte maar tevens later verschil lende onaangenaamheden tussehen hem en de Fransche bevelhebbers ten gevolge hadden, die tot zijn vrijwillig ontslag leidden. Een jaar later stierf hij in een gevecht tegen de Juaristen den heldendood. Op den 14den Februari 1868 werd er bij den heer De Saligny de Fransche gezant te Orizabo, een bal gegeven. We moeten hierbij op merken, dat ongeveer twintig mijlen landwaarts in, de divisie Douay het Plateau van Anahuac, en de divisie Bazaine de gesamentlijke hellingen der naar Perote voerenden weg bezit hielden. Gedurende het bal droeg generaal Forey, den oversten Du Pin, die kort te voren uit Frankrijk was aangekomen, het opperbevel over de Contre guerilla op, die toen uit verschillende, kleine door Mexicanen gecommandeerde benden bestond, terwijl het hoofdkwartier, toen nog onder bevel van den heer v. Stöcklin, zich te Medellon, eenige mijlen van Vera-Cruz bevond. De heer de Keratry noemt den overste Du Pin een man van den rechten slag, een onvermoeid officier, vol komen voor zijne taak berekend. Hij bekleedde zijne betrekking van bevelhebber van de maaDd Februari 1863 tot Maart 1865 en juist deze tijd ruimte omvat ons verhaal. Op den 20sten Februari kwam de overste Du Pin te Medellin aan, om het opperbevel over te nemen. Natuurlijk moest er eerst een inspectie der troepen plaats hebben! Het was een fraai schouwspel dat die ruiterij en dat volk zonder uniform opleverde! Ze hadden zich, in hunne havelooze kleeding, maar trotsch, zoo als ze wa ren, in rij en gelid in een corral (perk ofcarróe; voor een kudde de omheinde ruimte) opgesteld. Alle natiën schenen hun contingent daaraan geleverd te hebbenFranschen, Grieken, Spanjaarden, Mexikanen, Noord- en Zuid-Amerikanen, Engel- schen, Italianen, Hollanders en Zwitsers stonden daar in broederlijke eendracht naast elkaar. Men zag daaronder matrozen die het varen moede waren geworden, door typhus te gronde geraakte slavenhandelaars, gewezene zeeroovers en med- gezellen van deu zeeroover Walker, goudzoekers, Bisonjagers, door de Tankees geruïneerde koop lieden uit Louisiana enz. Van krijgstucht was onder die manschappen natuurlijk geen zweem te bespeuren. Officieren en soldaten bedienden zich van dezelfde tent. Revolverschoten maakten dik wijls reveille Ware die schare onder hoorn geschal langs de Parijsche Boulevard getrokken, dan had men ze zekerlijk voor een bende bedelaars en gauwdieven gehouden uit het quartier Mouf- fetard. Hun kwartier was met palissaden omge ven, armoedig en in hooge mate vuil en smerig,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1