"N°. 3299. A®. 1870. Vrijdag 11 November. PRIJS DEZER COURANT, Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. De f Courant wordt dagelijks, mei uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIEN. Voor iederèn regel.'ƒ0.15. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 10 November. De heeren C. Asser, advocaat te's Gravenhage, W. J. d'Aulnis de Bourouill, advocaat te's Herto genbosch, J. A. FruiD, hoogl. te Utrecht, A. F. L. Gregory, subst.-offic. van justitie te Utrecht, H. M. B. llanlo, subst.-offic. te Goes, W. Van der Kaay, rechter in de arrond.-rechth. te Alkmaar, J. C. De Koning, rijksadvoc. te Amsterdam, J. A. Kramer, comm. bij het ministerie van oorlog te 's Gravenhage, A. E. J. Modderman, hoogl. te Am sterdam, O. W. Star Human, advoc. te's Graven hage, E. Oosting, advoc. te Assen, A. A. De Pinto, refend. bij het ministerie van just, te 'sGraven hage, A. M. Van Stipriaan Luïscius, advoc. te 'sGravenhage, D. J. Mom Visch, rechter in de arrond.-rechtb. te Arnhem en D. Van Weel,adv. te Rotterdam, hebben bij eene circulaire de oud leerlingen van prof. De Wal, die met 1 Jan a. s. zijn ontslag als hoogl. te Leiden heeft gekregen, uitgenoodigd bij gelegenheid zijner aftreding, na een 22jarige werkzaamheid, «een blijk van erken telijkheid en waardeering'' te geven. De comm. verwacht toezending van portret (visite-kaartjes formaat), voorzien van de handteekening en den latum der promotie. In eene correspondentie aan de N. li. Ct. uit Amsterdam wordt geschreven. De benoeming van Mr. A. E. J. Modderman, tot hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit te Leiden wordt hier een groote aanwinst geacht voor de Leidsche hooge- school. Groot is intusschen het verlies, hetwelk in de eerste plaats het Athenaeum Illustre door zijn vertrek zal lijden. Niet minder wordt dat heengaan betreurd in de werkelijk liberale krin gen der hoofdstad. Als hoofdbestuurder toch der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen en ook als vroeger lid der commissie van bestuur der kies- 1 vereeniging Burgerplicht, heeft hij getoond te zijn een evenzeer wakker, zelfstandig eD talentvol, als onwankelbaar en beslist kampioen voor de beginselen van den vooruitgang. Daar waar zoo- velen het bezitten van en vasthouden aan begin selen, dé grondslag van eene politieke partij, gaan vergelijken met het zich aanschaffen van een uitsluitende dogmatiek, komt de trouw van een man van de kennis en positie als de heer Mod derman des te schitterender uit. Z. M. heeft ten laste van den Staat aan E. Vrij, weduwe van H. Van Zanten, in leven rijksveld wachter, opziener der jacht en visscherij, te Voor schoten, een pensioen verleend ten bijdrage van f175 'sjaars. Het muziekkorps van het 8ste regiment Oos- tenrijksche huzaren, zal onder leiding van den heer Matouschek Zaterdag avond in de Stads-Ge- hoorzaal een concert geven. Zij zullen in den uniform van hun regiment, dat zeer schilderachtig is, onderscheidene stukken van hun veelsoortig programma uitvoeren. Hoewel niet talrijk, moeten deze Hongaarsche artisten in het bezit zijn van instrumenten die een verbazend effect maken. Te Londen, Brussel en dezer dagen te Rotter dam werden hunne concerten druk bezocht. De heer Otto Verhagen, lid der Provinciale Staten van Zeeland, en van den gemeenteraad te Goes, is Dinsdag-avond in den ouderdom van ruim 56 jaren overleden. Het heeft Z. M. behaagd voor zijne particuliere Bibliotheek in te teekenen voor een exemplaar van bet werk Bijdrage tot de kennis van het Sclieeps- Stoomwerktuig, door F. H. P. Van Alphen uit- ïuve vun.Nijgh van Ditmar te Rotterdam. De Verzameling Kunstwerken op het Paviljoen Welgelegen, te Haarlem, zal met 1°. December 1870 weder op de gewone dagen voor het publiek geopend zijn. Het tijdelijk, in het belang van den dienst der waterstaat, geopend Rijkstelegraafkantoor te Ü'oudrichem wordt, te rekenen van heden en zoo lang de instandhouding tot dat doel wordt ver- eischt, voor het algemeen verkeer beschikbaar gesteld. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland is het uniforme tarief van 80 ets, per enkelvoudige telegram toepasselijk. van den luit. ter zee der lste kl. P. J. Rosenwald, is in den avond van den 7den dezer te Lissabon aangekomen ter aanvulling van zijnen voorraad steenkolen. Alles was wel aan boord. De luitenant ter zee der 2de kl. H. L. Cadet, dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, en de officieren van administratie der 3de kl. G. J. Guichard en J. W. Groeneyk, res pectively dienende op Zr. Ms. wachtschepen te Hellevoetsluis en te Willemsoord, worden, eerst- genoemden met den 20sten dezer en beide laatst genoemden mot den laaisten dezer, op non-acti viteit gesteld, en respectively met den 21sten daaraanvolgende en 1 December aanstaande ver vangen door dèn luit. ter zee der 2de kl. W. E. Hazenberg, en de officieren van administratie der 3de kl. P. Gallas en H. C. D. Van de Ven. Retkoloniaal stoomvaartuig Argus, onder bevel Hilversum, 9 November. Heden had alhier 't volgend treffend ongeluk plaats. Het Sjarig zoontje van den metselaar N. wilde op een voorbij rij dende rolwagen klauteren, (waarmede men ge woonlijk de grindwegen plat rijdt); 't kind iel er af, en werd door den zwaren steeuen rol ge heel verpletterd. Men bracht 't kind bij en der omstanders in huis, waar 't na eenige minuten den geest gaf. Voorsohotex, 9 November. Heden avond heeft alhier plaats gehad de eerste winter-vergadering j van het Departement Voorschoten der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die voor alle leden hoogst aangenaam was. 1 In het vorige jaar moest men zich, bij gebrek aan een beter locaal, behelpen op een zolder, thans was hierin voorzien door den heer Jhr. Mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde, die iü1 de kom der gemeente een huis heeft aangekocht ep dit geheel voor eigen rekening heeft laten vertimmeren en in orde breDgen voor de verga deringen van dit Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Ook voor de bibliotheek is nu een betere localiteit ingericht, en deze zal binnen kort daarheen worden overgebracht. Tegen de gewoonte bij dergelijke verga deringen, zijn de spreekbeurten afgewisseld door muziek. De quartetten werden uitgevoerd door de jonge heeren Van Noorthey en de solo's (voor piano) door den heer E. Grosser, insgelijks Van Noorthey. Als spreker trad op Ds. Sluiter, die, namens de vergadering, den Voorzitter, den heer Steengracht, dank zeide voor zijn medewerking om dit De partement reeds bij zijn geboorte, zoo veel mo gelijk te doen bloeien. De bijdragen werden geleverd door de heeren T. C. Roering en J. J. Den Daas. De talrijke opkomst bewees dat ieder de ver betering van locaal op hoogen prijs stelde. De muziekstukken waren zeer gelukkig geko zen, en vielen bijzonder in de smaak der toehoor ders. Heerde, 8 November. Gisteren werden alhier ruim 400 koeien ter markt gebrachtvoor vet vee werd ongeveer 60 ets. per kilogram besteed, terwijl de guste koeien, bij lage prijzen, bijna onverkoopbaar waren. 's-Gravenhaoe, 9 November. Heden werd al- bier in Diligentia de algemeene vergadering van het Kod. Instituut voor Ingenieurs gehouden, voorzitter de hoofdingenieur C. Brunings. De vergadering werd door een 40tal leden bijge woond. Na de mededeeling dat onderscheidene ge schenken voor het Instituut waren ingekomen, o. a. van Z. M. den Koning, beschermheervan den Min. van Binnenl. Zaken en van verschil lende buiten- en binnenlandsche genootschappen, en discussie was gevoerd over een der ingekomen stukken, werd door den heer Huet mededeeling gedaan aangaande een vroeger door hem toege zegde verhandeling over de doorgraving van Hol land op zijn smalst, welke vooral betrekking had op de meer of mindere kostbaarheid van het door hem voorgesteld werk, de open zee voor Amster dam. Spr. oordeelde, dat de groote kostbaarheid van het gelijksoortig werk aan den hoek van Holland, de financieele bezwareu tegen zijn plan neutraliseert, terwijl hij tevens herinnerde, dat hij nog geene bepaalde begrooting van kosten heeft gemaakt. In de hierover uitgelokte discussie geeft de Waldorp eenige mededeelingen omtrent den toe stand der werken van het Noordzeekanaal, die over het algemeen gunstig blijken voort te gaan. Tot buitengewone leden werden verder aange nomen de heeren Brutel de La Rivïère, Repélaer en Schols, studenten aan de polytechnische school, terwijl de verkiezing van een lid van den Raad van Bestuur, ter vervanging van den heer K. De Bruijn, tot de a. s. Juni-vergadering werd aange houden, daar er verschil bleek te bestaan tusschen de voorschriften van het reglement en die der verordening op de verkiezing van nieuwe leden, ten opzichte van den tijd der verkiezing. Utrecht, 9 November. Gisteren heeft in 't Ge bouw van Kunsten en Wetenschappen het jaar- lijksch diner plaats gehad der Provinciale Staten Door een sterfgeval in de familie van den Com missaris des Konings, kon Z. Exc. den hem door de Staten aangeboden maaltijd niet bijwonen. rr*- 't Was den 29sten October jl., dat de heer De Man. luit.-kolonel bij 't reg. veld artillerie alhier, het voorrecht mocht smaken den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar als kadet- korporaal bij de veld-artillerie werd geplaatst, waarbij hij verder met een tusschenpoozing van enkele maanden heelt blijven voortdienen en alle rangen heeft doorloopen. Hij had dien dag met enkele vrienden herdacht. Het korps officieren der veld-artillerie had echter nauwelijks kennis bekomen van het feest, of het wilde zijn geachten kommandant ook zijne hulde brengen. Gisteren bood het den heer De Man een diuer aan, waar aan een tal officieren aanzaten. De meest vriend schappelijke toon heerschte er, en met warmte werd de feestdronk gewijd aan den overste, die, evenzeer als hij zich gedurende zijn langdurig verblijf hier ter stede bij de burgerij algemeene hoogachting heeft weten te verwerven, door zijn korps als een echt kameraad, als een braaf offi cier, als een uitnemend chef wordt gewaardeerd. Arnhem, 9 November. De uitslag van de ver kiezing op heden van een lid der Provinciale Staten van Gelderland in het hoofdkiesdistrict Zalt-Bommel, ter vervulling van den heer G. A. J. Baron Van Randwijck, was, dat er eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Krijger, burgemeester te Driel, die 142, en Mr. P. C. Bijleveld, burgemeester van Zalt-Bom mel, die Ili9 stemmen verkreeg. Zütfen, 9. November. Naar men zegt, zou Z. M. de Koning deze week onze stad met een bezoek vereeren. Meer dan 50 dames hebben zich aangemeld voor den cursus id populaire sterrekunde en physica, door de heeren Dr. G. Cramer en J. A. Snyders te geven, maar. de beschikbare ruimte laat niet toe er meer dan 40 op te nemen. Tijdens het in staat van verdediging brengen van deze vesting, in het begin van den tegenwoor- digen Frausch-Duitschen oorlog, werd ook de inundatie-sluis in de Berkel alhier gesloten, om daardoor zoo noodig dadelijk de landerijen om de stad te kunnen inundeeren. Door de in Aug. gevallen regens liep het water echter zoodanig op, dat verscheidene perceelen onderliepen en de daarop staande veldvruchten verloren gingen. De eigenaars hebben zich tot den minister van oorlog gewend met verzoek om schadevergoeding, en tot algemeene verbazing werd dit van de hand gewezenvooral wanneer men daarbij in aan merking neemt welke lasten en kosten de inge zetenen zich in die dagen, door iukwartiering enz. getroost hebben en de schade door palissideering als anderzins te weeg gebracht; kan zich dan ook niet hegrijpen, waarom die buitengewone werken thans niet weggenomen worden. Harem, .7 November. De Gemeenteraad heeft den heer F, A. Schiphorst, hoofdonderwijzer der openbare school voor gewoon lager onderwijs alhier, als bewijs vaD tevredenheid, over zijn voortdurenden ijver in de waarneming zijner bie trekking, eene personeele toelage verleend van vrijdom der .4eerste grondslagen van de personeele belasting zijner woning. Velp, ,8 November. Uit ons dorp en omstreken vertrekken veel personen uaar Pruisen, vooral naar Wezel, waar zij tegen een loon tweemaal zoo hoog als hier, werk in overvloed kunnen bekomen, en dat, terwijl hier voor het ambachts volk zeer weinig werk is. Elst, 9 November. Als een blijk, dat onderwijs en opvoeding ook hier op den rechten prijs wor den gesteld, verdient melding, dat door het kerk bestuur der hervormde gemeente, in de kom van het dorp, een deftig en sierlijk schoolgebouw is opgericht, dat aan het gemeentebestuur in huur is afgestaan, en Maandag jl. door het bestuur als openbare school in gebruik werd genomen. Vollenhove, 9 November. De uitvoer van bok king naar Duitschland Ondervindt zoo veel vertra ging, tengevolge van de onzekerheid van het ver voer op de Duitsche spoorwegen, dat hij geheel moest worden gestaakt. Gisteren was de vangst nog 250tal of 50,000 stuks haring. Groningen, 9 November. In de zittiog der Pro vinciale Staten van gisteren is ingekomen een voorstel van het lid Mr. A J. Van Royen, dat ook vanwege de Staten een adres aan den koning moge worden gezonden in het belang van het behoud der Groningsche Hooge6chool. Eene commissie uit den raad, de heeren A. De Monchy, Jhr. W. C. A. Alberda van Eken- stein, Jhr. Van Starkenborgh, Mr. B. Van Roijen, E. J. P. Jorissen, benevens prof. W. Hecker en Mr. C. W. Dull, hebben een onderzoek ingesteld naar het wenschelijke en uitvoerbare van het oprichten eener school van middelbaar onderwijs voor meisjes alhier. Zij deden dat op uitnoodiging van den raad en hebben hun rapport uitgebracht. De conclusie is als volgt, nl. dat zij den raad voorstelt de volgende besluiten te nemen 1°. Binnen deze gemeente zal worden opgericht a. eene school voor meer uitgebreid lager onder wijs voor meisjes, met driejarigen cursusb. eene school voor middelbaar onderwijs voor meisjes, met vijfjarigen cursus. 2". Bij de in werking treding dezer inrichting, zal de bestaande school voor jongejufvrouwen worden opgeheven. 3". Burg. en Weth. worden uitgenoodigd a. met de hooge regeering in overleg te treden over de beste en doelmatigste wijze, waarop hare mede werking tot de oprichting der school B kan wor den verkregen en daarvan verslag te doen aan den raadb. de noodige maatregelen te nemen, tot uitvoering van de besluiten, en daaromtrent aan den raad de vereischte voorstellen te doen. Het plan omtrent het verband der beide scho len is, dat meisjes van ffjarigen leeftijd op de school A. komen en van 12jarigen op de school B. en de schoolgelden zouden kunnen worden be paald op f 25 op de school A.op f 50 op de schoei B. In de vergadering van den raad op gisteren avond gehouden is besloteD, om het voorstel te verzenden naar de afdeelingen, ten einde te wor den onderzocht, en verslag daarover den raad te doen. Door den gemeenteraad is benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de-, gemeentelijke burgerscholen, de heer G. Post, voorloopig voor den tijd van éen jaar. Aan de onlangs geopende landbouwschool al hier is tot leeraar in de scheikunde benoemd de heer Vassbender te Maastricht. Pouderoïen, 9 November. Duizende bij duizende hectoliters beetwortels, die hier aan de Maasoever ter verzending gereed lagen, zijn door het.ftooge -water weggespoeld. De schade daardoor te weeg gebracht is zeer groot. Leeuwarden. 9 November. In de gistereu ge houden zitting der Provinciale Staten is inge komen en naar de afdeelingen verzonden eene missive van Ged. Staten, geleidende een brief van den minister van binnenlandsche zaken en van financiën, houdende betoog van de bevoegd heid der Staten tot de intrekking van de publi- catiën van het departementaal bestuur van Fries land van 1804 en 1805, betreffende het kerkelijk floreeustelsel. Men zal zich herinneren, dat de Staten in hunne jongste zomervergadering het gevoelen hadden uitgesproken, dat niet zij tot de intrek king bevoegd waren, maar dat dit bij de wet be hoorde te geschieden, waarop een adres van Ged. Staten aan den Koning, namens de Staten, volgde, strekkende om aaD de wetgevende macht een ontwerp van wet aan te biedep tot bedoelde intrekking en vaststelling van de noodige, bepa lingen omtrent sommige bij de genoemde,publi cation geregelde onderwerpen. Gr e me ngde Bei* ï'e hten. Sedert het laatste stormachtige weder zit een brik, die van hare ankers sloeg, op een kleineu afstand van de Kampereilanden aan dgn grond, j Alleen in even stormachtig weer bestaat er kans dat zij weer vlot en door een sleepboot tei;. be- stemder plaats gebracht kan worden, ümdat het

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1