Amsterdam, 8 November. Dr. E. Laurillard ver gastte gisterenavond de talrijk opgekomen leden der afdeeling van de Uoll. Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen op een verslag van zijn tocht naar Sédan. De talentvolle spreker wist op de hem eigen half humoritischen, half ernstigeu toon zijne toe hoorders met onverdeelde aandacht te doen luis teren naar de reeds vroeger bekende feiten. Door het bestuur was gezorgd dat aan ieder der toe hoorders een terreinkaart was uitgereikt, speciaal voor dit doel vervaardigd, waardoor het gemak kelijk viel zich met den spreker te oriënteeren De leening groot 2U mille, ten behoeve der afdeeling kosthuizen voor den werkenden stand is volteekend; de aanbouw van het tweede lo kaal op het Rapenburg zal dus spoedig een aan vang nemen. Het daarvoor aangekocht gebouw is de stalling met koetshuis van den heer P. v. Vlissingenwaar zich dus vroeger de paarden van weelde te goed deden, zal thans de werk man een degelijk en onontbeerlijk maal komen nemen. 's-Ghavenhage, 9 November. H. M. de Koningin heeft gisterennamiddag de Idioten-inrichting be zocht, en zich ruim een uur met de kinderen bezig gehouden. Zij werd opgewacht door de hoofddirectie, den geneesheer en directeur, waarbij Haar, als opvolger van den waardigen Van den Heuvel, een der drie oprichters, de nieuw be- benoemde hoofddirecteur W. Blum, werd voor gesteld. Gouda, 8 November. Wij vernemen dat de ka mer van koophandel en fabrieken alhier zich tot de Tweede Kamer zal wenden ter ondersteuning van de voorstellen tot afschaffing der patentbelas ting en heffing eeuer belasting op de inkomsten. Schoonhoven, 7 November. Het departement Schoonhoven der Maatschappij fot Nut van't Alge meen heeft naar aanleiding van een voorstel in gediend door de heeren A. Kuijlenburg Pz. P. Peereboom en L. R. Van Sandick, besloten aan de gewone leesvergaderingen, (die tot heden bijna enkel door leden met hunne dames mochten be zocht worden, eeD, uitbreiding te geven, zoodat in het vervolg elk lid éen toegangskaart extra', zal ontvangen, om uit te reiken aan personen, die, hoewel geen leden zijnde, toch gaarne een lezing willen bijwonen. Overeenkomstig hetzelfde voor stel is uit de leden een commissie van 5 personen gevormd, belast met de zorg om gedurende den winter geregeld volksvoordrachten te doen plaats hebben. Nog is het gebeele voorstel aangenomen, dat door den heer L. Akkerhuijs JEz., in liet be lang der volksbibliotheek was ingediend, en ten gevolge daarvau werd o. a. eene commissie, mede van 5 leden, benoemd om bedoelde bibliotheek, die sedert een aantal jaren gesloten was, maar verleden jaar weer bewijzen van leven heeft ge geven, op de best mogelijke wijze van meer de gelijke boekwerken te voorzien en beter aan haar doel te doen beantwoorden. Utrecht, 8 November. In geen jaren hebben de Duitsche kooplieden op de paardenmarkt, zoo vele paarden en met zooveel graagte aangekocht als op die van eergisteren. Voornamelijk kochten zij éen en tweejarige veulens. Er waren er, waar voor zij f200 betaalden; voor vier- en vijfjarige merries boden zij van f350 tot f-125 per stuk, en toch vond men landlieden, die voor deze prij zen hun paarden niet afstondenmen berekent, dat gisteren ongeveer 125 paarden door Duitschers gekocht zijn. Langs den Rijnspoorweg zijn van hier een 2UUtal jonge paarden, die door de Duitsche koop lieden op verschillende markten waren opgekocht^ naar Emmerik gezonden; de Duitschers brachten in de laatste twee maanden een aanmerkelijke daling in het cijfer van den Nederl. veestapel. Ahnheh, 8 November. Naar wij vernemen is hedenmorgen een vrij gezeten inwoner dezer stad in hechtenis genomen, verdacht van aanslag der eerbaarheid op zijne eigene twintigjarige dochter gepleegd. (A. C.) Aan het Museum Wessel Knoops werden dezer dagen door den heer Steup alhier af gestaan een paar herinneringen aan den l'ransch- duitscheu oorlog, O. a. een splinter van een gra naat, een fragment van een luchtballon, een chassepötkogel en een mitrailleuse-kogel, beide in de huls. Zij zijn afkomstig van deu zoon van den heer Steup, den drieentwintigjarigen Feld-Zahlmeister (kapitein-kwartiermeester), die te Hagenau is be zweken, na den oorlog tegen Oostenrijk te hebben medegemaakt, terwijl hij bij de gevechten bij Saar- brücken,Wörth en Metz tegenwoordig was. Hij stierf aan de buikloop, nadat Inj, even als een groot deel van het leger, 48 nachten in het veld had doorge bracht. Den lsten November overleed hij in het hos pitaal te Hagenau, eenige oogeublikken na de aan komst van zijn vader, die de begrafenis op het kerk hof aldaar bijwoonde. Het was, zeide de geestelijke, de eerste maal dat een vader tegenwoordig was bij die plechtigheid op dit kerkhof, waar dui zenden militairen ter aarde zijn besteld. Aan den vader werd behalve het trakte ment, dat later wordt overgemaakt alles ge geven wat zijn zoon bezat, en daaronder waren genoemde voorwerpen. De kogels van het chas- sepot-geweer zijn bekend; die van de mitrailleuse zijn anderhalf maal grooter. De granaat-splinter was afkomstig van een granaat, in de onmiddé- lijke nabijheid van den overledene gesprongen, en had een gat van vier a vijf voet in den grond geslagen. Het fragment van den luchtballon be staat uit stevige geruite zijde, en is overtrokken inet eene zéér dunne laag gutta-percha, die de sporen vertoont van het gas, dat het besloten heeft. De ballon werd door de Franschen uit Metz opgelaten en door de Pruisen geschoten. Behalve den thans overledene, heeft de lieerS. nog twee zonen en een schoonzoon bij het duit sche leger. Een van hen ligt te Saarbrückep, de andere voor Parijs. De gestorvene, die reeds op zijn 23steD jaar den kapiteinsrang had ver kregen, zou het ver in den dienst hebben gebracht. Zutfen, 9 November. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van gisteren goedge keurd het verzoek vau den Directeur der Hoogere Burgerschool, om met andere leeraren eenmaal 's weeks gebruik te uiaken van een locaal en de instrumenten dier school, tot het geven van ouder wijs aan dames. Zwolle, 8 November. „Loon voor werk en werk voor loon" is de ziupreuk, onder welke de afdee ling Zwolle der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid vóór eenige jaren eene vereeniging van werkbazen te dezer stede in het leven riep, met het doel om het lot van den handwerksman te verbeteren. Haar doel was niet bloot om de destijds veel te lage daglooneu van den handwerksman te ver- hoogen, maar ook, om de gelegenheid te openen tot eene classificatie der handwerkslieden naar gelang van ieders bekwaamheid en ijver. Ofschoon het hoofddenkbeeld, dat de afdeeling Zwolle zich hiermede, vooral in het laatstgenoemde opzicht voorstelde tot nog toe slechts hier en daar kiemen geschoten heeft, houdt zij zich overtuigd, dat dit meer en meer moet worden aangekweekt en ontwikkeld. Elk practisch middel om daartoe te geraken moet, meent zij, aan de hoogere standen, die werk verschaffen en dat flink afgewerkt verlangen, aan industrieelen en werkbazen die thans vaak te vergeefs zoeken naar geschikte knechten en aan de werklieden zeiven, die langs een deugdelijken en wettigen weg, lotsverbetering wenschen. even zeer welkom zijn. Als zoodanig verdient, naar de meening der af deeling Zwolle, de nationale wedstrijd tusschen werklieden in verschillende vakken van nijver heid en kunst, met de daaraan verbonden ten toonstelling, welke in Augustus 1871 te's-Graven- hage zal gehouden worden, ieders aanbeveling I en medewerking. Het hangt thans van de werklieden zeiven af, te toonen in hoeverre zij hiertoe willen mede werken. Hdlsel, (gemeente Hoogemierde), 7 Nov. De justitie uit Eindhoven heeft jl. Zaterdag hier een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar do oorzaken van den dood van Marcelis Van Oord, die eenige dagen te voren door zijnen vader, landbouwer alhier, in eene opwelling van drift, met een dorschvlegel een hevigen slag tegen het hoofd bekwam. De lijkschouwing bewees, dat de zoon ten gevolge van dien slag op het hoofd was be zweken. De vader, een algemeen geacht en welgesteld landbouwer, die van zijn zoon nog al eens wat te verduren had, is niet in hechtenis genomen. Ci-eld.- en Effectenmarkt. Amsterdam, 1 tot 7 November 1870. De afgeloopen week was rijk aan gebeurtenis sen die wel geschikt waren grooten invloed uit te oefenen op den loop der beursprijzen en toch niet zooveel hebben uitgewerkt als men had kun nen verwachten. In het begin was alles couleur de rose. De koning van Pruisen of Von Bismarck wat op hetzelfde neerkomt, toonde zich meer en meer geneigd op de door Engeland voorgestelde grondslagen een wapenstilstand toe te staan; aan den kant der mogendheden scheen de candidatuur van den Italiaanschen prins voor de Spaansche troon geen tegenstand te zullen ontmoeten, en Pruisen had zelfs betuigd dat het zich met de zaak volstrekt niet zou inlaten, toen de quaestie in de vergade ring der Cortes behandeld werd en zich daar nog al stemmen deden hooren die niet zeer in het voordeel van Aosta klonken, terwijl heden bekend werd dat de wapenstilstand door de regeering te Parijs niet was aangenomen. Aanvankelijk was de rijzing in sommige soor ten van fondsen zelfs niet onbelangrijk geweest. Den 3den hadden de Spanjaards sedert 10 Oc tober 1 a 154, de Portugeezen 1 a 154, de Oos tenrijkers 1, de 5 pCt., Turken 2», de Egyptische 1 pCt. gewonnen. Onze Nationale fondsen de Russen en de Noord- Amerikaauche staatsobligatiën behielden op en kele uitzonderingen na de oude prijzen, terwijl 3 pCt. Fransche rente van 51 op 50!é gevallen was. ,-ij Maar diezelfde 3de November was een vrij woelige beursdag; de markt was bij de opening vast gestemd, de geruchten waarvan wij hierbo ven spraken, brachten vrij sterke fluctuation te weeg en, hoezeer de slotprijzen toen met flauw waren heerschte er toch eene ahnung dat er eene reactie op til was die zich dan ook deu volgenden dag openbaarde en vooral heden vrij sterk deed gevoelen. Vergelijken wij de slotprijzen van heden bij die van 31 October, daD vinden wij dus van onze Nationale fondsen de 3 en 4 pCt. eene frac tie voornit, de 254 pCt. iets achteruit zijn gegaan. Aand. Handelsmaatschappij hebben echter eene vrij gevoelige stoot gehad: van 119 op 117 met flauwe stemming. De Spanjaards hebben al het voordeel dat zij verkregen hadden weder verloren en sluiten 54 en 54 pCt. beneden de slotprijzen van 31 October. Niet alzoo Portugalofschoon deze fondsen gelijk op met de Spanjaards rezen, zijn zij nagenoeg staande gebleven op de prijzen van 3 November. Dat de Russen zoo weinig deelden in de wil lige stemming der beurs, doch ookthans, on gevoelig bleven bij de achteruitgang wordt ver klaard uit de oms.andigheid dat de Russische Regeering der Seehandlung Socitat te Berlijn gemachtigd heeft (als voorlooper natuurlijk eener grootere leeniug) 20 millioen thalers aanwijzin gen op de schatkist te gelde te maken. Ook de Russische spoorwegfondsen hebben eene concu- reereud papier ter beurze zien verschijnen, aan- deelen Baltische spoorwegmaatschappij, die tot den prijs van f124 a 125 worden ingevoerd. Het afspringen van den wapenstilstand riep een levendigen handel in FTausche rente in het le ven en veroorzaakte eene fluctuatie wat de 3 pCt. betrelt van 6054 tot 53; de 0 pCt. wordt a 85 pCt. genoteerd. Het te Gonstautiiiopel verschijnende blad The Levant Herald meldt, dat de Fransche Regeering weder eene leening heeft gesloten met de Société Générale aldaar, groot 1,200,000 tegen 12 pCt. rente behalve het Couimissieloos voor de Bank. De rente-betaling voor Januari zou daardoor verzekerd zijn, maar voor welk een prijs I Indien dat bericht juist is, mag men er zich wel over verwonderen doch hoezeer ook eeuigzins gevallen, de prijs der 5 pCt. schuld toch nog 4454 pCt. is tegen 42^ voor 8 dagen en die der oblig. 1869 nog f 129)4 legen f 126 destijds 1 Omtrent de rente betaling der Rumanische Spoorweg oblig. zijn de berichten tegenstrijdig: het eene bericht uit Berlijn zegt dat de kans daarop zeer gering is, het andere dat er aan de betaling niet behoeft te worden getwijfeld. De prijs liep in de laatste 8 dagen van f 1U9 toch 114 en blijft heden 11354. Van de Noord-Amerikaansche Spoorweg fondsen maakten sommige een mooi avance b. v. de Certil' Illinos van 116H tot 11854, Chicago N. W. van 78 tot 7954, allen St.-Paul Pacific waarden I54 a 2 pCt; de overige behielden op eene enkele uil zondering na hun ouden prijs of wonnen 54 a 54 pCt. Geld op prolongatie gevraagd maar zoo ruim voorhanden dat de prijs van 5 pCt. zich niet heeft kunnen souteneeren, zoodat voor 4 pCt. ge sloten kon worden. G e me ngde JLiericlrten. Te Rotterdam zijn in de Verlaatstraat eergis terenavond een man en eene vrouw licht gekwest in de beenen, doordien een achter hen loopend persoon een met hagel geladen geweer droeg, dat onverwachts afging. Te Chaam is de jong ste van twee broeders, beiden weduwenaars van twee zusters, verloofd met de dochter van den oudste, die reeds vroeger hertrouwd is. In den omtrek van Coevordeu liep dezer dagen het na tuurlijk onjuiste gerucht, dat 6UÜ Fransche krijgs gevangenen, die over de grenzen aan 't kanaal graven, ontsnapt waren en naar Coevorden trok ken om zich in die vesting tot het uiterste te verdedigen. BUITENLAND. ]L> 11 i t *-clilaii<l. De Noorddeutsche Allgemeine Zeitung die voor het orgaan van Graaf v. Bistnarck wordt gehouden, laat zich over het mislukken van den wapen stilstand in de volgende bewoordingen uit: „De voorloopige regeering in Frankrijk heeft den haar aangeboden wapenstilstand van de hand gewezen. „De kanonnen zullen thans aan deze regeering en aan dat gedeelte der bevolking, welke haar vrijwillig of gedwongen volgt, de oogen moeten openen, die zij tot dusver voor de waarheid ge sloten willen houden. „Van den Duitschen kant is nu al het moge lijke gedaan om de ongelukkige hoofdstad van Frankrijk te spareu en van de laatste catas trophe te verschoouen: het bloed en de vloek der duizenden, die daaronder zullen hebben te lijden, koine over het hoofd van degenen, die zich als gezaghebbenden in Frankrijk hebben opgeworpen, zonder den moed te bezitten om het hopelooze der omstandigheden te erkennen en dien overeenkomstig te handelen." Eenige dagen vroeger toen men nog altijd in de meeniug verkeerde dat de wapenstilstand zou komen, schreef hetzelfde blad het volgende „Engelsche bladen willen weten dat de wapen jl schorsing zal worden gesloten onder het bedin. ®ei dat Parijs staande dezelve en voor haren duo s geproviandeerd zou mogen worden. Ofschoon w. 1 u niet in het geval zijn van dit bericht te kunnei jas logenstraffen, komt het ons vrij onwaarschijul^ aijt voor. In de eerste plaats rijst de vraag op: hu de zal deze reusachtige proviandering in het werl ars gesteld worden Zullen de Duitsche legers toe stij laten dat de voorraden in de het naast bij 4 ;ft hoofdstad gelegen departementen, welke hun rijt hulpbronnen bij de verlenging van den oorlo: ski aanbieden, door den vijand opgeteerd en uiDe put worden? Zullen de Duitsche legers hunne uoodigdheden gedurende 25 dagen (en daarvoo: is nog al iets noodig) uit Duitschland laten ko men? Eu hoe veel zullen wij aan Parijs latei wc P ir ift evi )e di lót- toekomen? Dagelijks de portiën voor twee milli oen monden Maar daargelaten de in de zaai zelve gelegen moeilijkheden, om niet te zegget onmogelijkheden, wie waarborgt ons, tegen over eene zoo weinig loyale, neen, perfide wijst van oorlogvoeren, dat het aantal der monden u Parijs niet grooter wordt opgegeven dan het e en dat men niet op die wijze nieuwen voorraat bijeengaart, om den tegenstand na het at breken der onderhandelingen te kunnen verlengen W hei halen hel, wij hebben, gelijk dit bij deu loo; der onderhandelingen niet anders mogelijk k geene rechtstreeksche berichten aangaande dii punt, maar gelooven dat alleen waarborgen, die een vbor den vrede gunstig resultaat der onder handelingen bij voorraad verzekeren, ons zoude: vergunnen aan het denkbeeld eeuer proviandt- ring toe te geven." Te Straatsburg heeft dezer dagen de polibj veel te doen, want telkens wordt er gestole: brand gesticht of zelfs gemoord, zonder dat h- altoos mogelijk is de daders hetzij op heeterda te betrappen, hetzij later in hechtenis te neme! Het laatstgenoemde geval is bijkans ondoenlij daar de vijandige gezindheid der bevolkio, een opsporing der kwaadwilligen of boosdoe ners oudoeulijk maakt. De politie wordt aller wege tegengewerkt en geïsoleerde agenten zijt niet zeldzaam aan sluipmoord blootgesteld. Als eet staaltje, dat de neerslachtigheid der burgerij t; Straatsburg niet iu verhouding is tot de geledei nederlagen der Franschen, kan het volgende die nen. Dezer dagen (den 28sten Oct.) werden it deu namiddag op de muren der stad vanwege L de autoriteit plakkaten aangeplakt, waarbij aai de bewoners olficieel werd kennis gegeven var de capitulatie van Metz. Aanstonds verzameld, zich voor een dezer officieele kennisgevingen et. groote massa volks. Ougeloovigen waren er legt, doch een hunner had de driestheid om zijn onge loof lucht te geven door een verpletterende rede voering, waarin de geheele proclamatie eenvou dig als een logen bericht werd voorgesteld. Der persoon, met name Johanu Geier, schilderde it sprekende kleuren de valschheid van het Prut sisch bericht, opgesteld om het volk te misleiden. L Hij had, zeide de spreker, stellige tijding ontvan gen, die juist het tegendeel meldde. De Franschen hielden nog steeds Metz bezet en waren van plan het tot het uiterste toe te verdedigen. Eu het volk, om den redenaar heen vergaderd, luisterde met open oor en hart. Dit kou onmogelijk zoo voort duren, en de overheid kan onmogelijk duldeD, dat hqre proclamatiëu worden verdraaid en als leugen berichten worden beschouwd. Een politie- |>t agent, die daar langs kwam en deu prediker kende, greep hein zonder veel ceremonie bij den kraag en bracht hem, ondanks alle tegensparte lingen, naar het eerste wachthuis het beste. Daar moest hij deu nacht doorbrengen. Dit zal zegt de Strassburger Zeitung, waaraan wij dit bericht outleeneu deu uiau wel van zijn ongeloof nezen. Frankrjjk. Te Tours is vanwege het bewind een rapport openbaar gemaakt van deu heer De Valcourt, officier van oe mobiele garde, die als tolk aan het hoofdkwartier van het Rijuleger te Metz ver bonden is geweest, welk rapport aldus besluit: „Het gedrag van den maarschalk Bazaine gedu rende deu tijd van twee en eene halve maand, die sedert den veldslag van 18 Augustus tot nu toe is verloopen, laat zich, op grond der reeds breedvoerig opgegeven feiten en voorvallen, aldus kenschetsen: „1°. Van 18 Aug. af heeft de maar schalk geen ernstig geuieenden uitval gedaan; zijne ondernemingen tegen de Pruisische linies waren enkel bestemd om hem later in de oogen van zijn land en van den geschiedschrijver tot verschooniug te dienen; 2". De maarschalk was aikeerig van een uiterste poging, waardoor altijd, zelfs wanneer zij slaagde, groote stoornis in zijn schitterend leger zou zijn gebracht hetgeen hem, deu opperbevelhebber van het Rijnleger, belet zou hebben zich verder te gedragen als dengene die het politieke lot van Frankrijk te beslissen had; 3°. uit diezelfde bedenkingen is het te ver klaren, waarom de maarschalk het bewind van nationale verdediging nooit heeft willen erken nen, en waarom hij tot het laatste oogenblik heef: getracht de overblijfselen van de macht der kei-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2