ndj/B ran een onbegrensde vrijheid. Gij hebt haar in die taak gesteund en die steun zal haar kracht .^■jjjn in de toekomst, zoowel tegen de inwendige ann, Bjls uitwendige vijanden." n Men zal uit deze proclamatie ontwaren, dat set voorloopig bewind niet verder wil gaan dan de drie vooropgestelde voorwaarden. Is nu onze zienswijze juist, dan is 't daarover |dat de heeren Thiers en Von Bismarck onder en iBbandelen, en het telegram dat er reeds te Parijs aogsBeene volksstemming heeft plaats gehad, oefent Qde Hrolstrekt geen invloed op onze zienswijze uit, dat dat Ide wapenstilstand nog niet gesloten is. Wel be ver J vreemdt ons dit bericht ten hoogste; de eenige fel oplossing die wij er voor vinden is, dat het bewind nog J ,oorloopig een waarborg willende hebben voorver- tderBdere aantasting van zijn gezag, het volk heeft aod I opgeroepen om tusschen het bewind en de rooden tgeloH te kiezen. Is dit zoo, dan zijn de Parijsche bur- zouiBjers voor zoover de stemming bekend is in meer- derbeid voor de handhaving van 't bewind, et afl Omtrent den stand der onderhandelingen leest He, iB men uiteenloopende berichteD, doch zij komen het tfl hierin overeen, dat de bondskanselier niet gezind WngB is op de door den heer Thiers aangeboden drie utiatiB voorwaarden den wapenstilstand toe te geven, ode I Deze en de overige onderhandelingen die te hedel Versailles met de Zuid-Duitsche Staten gevoerd dol worden, en ook nog niet tot een bevredigend jevil einde zijn gebracht, trekken thans aller aandacht toal iot zich. TELEGRAMMEN. eft fl eet Berlijn, 5 November. Twee luchtballons, met tul rijf passagiers, zijn door de Pruisische huzaren VfiH opgevangen en naar Versailles overgebracht, egnl Uit de armee vóór Parijs wordt tot hedenavond Hoeen melding gemaakt van nienwe botsingen met gf-^de Franschen. Tours, 6 November. Blijkens berichten uit Pa- aiH rijs van 4 dezer, is de heer Adam, prefect van politie, afgetreden eu vervangen door den advo- caat Cresson. McV De Rappel deelt mede dat Rochefort, ten ge- H volge van oneenigheid met zijne collega's ter zake dtlHder verkiezingen voor het stedelijk bestuur, ziin reHootslag heeft genomen. Sedert 2 dezer ondertee- kent hij geene ofïicieele stukken meer. .1 Jules Ferry komt in een brief ten krachtigste rgafl op tegen de bewering dat hij met de leiders van het oproer van 34 October heeft getransigneerd. I Hij karakteriseert hunne handelingen als bespotte- as H lijk en schandelijk. kei; Volgens brieven uit Parijs, gedagteekend van stiHden 4den dezer, waren des middags ingekomen '.$3,373 „ja's" en 53,585 „neenV' Van twee of drie arrondissementen eu van 't leger was het '-S resultaat der stemming nog niet bekend. Men ver- etec^H wachtte dat het eindresultaat dezeltde verhou rb:H duigen zou opleveren. Er heerschte dien morgen kcH overal rust binnen Parijs. Men verzekert dat Felix uaH Pyat, Maurice Joly, gewezen bataljons-chef, Ran- tïïtl ner, Grille, Jaclard, Goupil, Vesunier en anderen vel zijn gearresteerd. difl Florence, 6 November. De geruchten aangaande IdcH ministeiieele veranderingen worden ten stelligste I tegengesproken, uil Cerntti blijft ltaliaansch gezant te Madrid; hij kiol zal althans op zijn post blijven tot na de stem- I ming in de Cortes over de keuze van een Koning, peil ïttunchen, 6 November. Volgens berichten uit Alt Breisach van 5 dezer werd het bombardement eell van het fort Mortier voortgezet, en waren de be- el legerden bij een uitval teruggeslagen, üldl Brussel, 6 November. Volgens berichten uit aril Parijs van 1 dezer, verklaren zich alle dagbladen, I uitgezonderd de Combatde Reveil en het orgaan rol der club la Patrie en danger ten gunste van een ml wapenstilstand. anl Volgens de Gazette de Francezou Barthelemy Saint llilaire in de plaats van Gambetta tot uii- ool nister benoemd zijn. rdfl Hetzelfde blad beklaagt er zich over, dat de ral 36 inillioen Franschen buiten Parijs geheel van I het plebiscit zijn uitgesloten. Wat zegt het moet er van hen worden? Zij hebben noch een ïal gemeentelijke, noch een departementale vertegen- woordiging; de over hen gestelde prefecten en soI buitengewone commissarissen zijn door Gambetta efl ifcnoemd, die als een oppermachtig dictator heerscht, --al beveelt en beslist. De Gazelle noemt de thans vi- eil geerende nationale vertegenwoordiging even on- dfl bekwaam als onwettig. Te Perpiguan zijn onlusten uitgebroken, ll De Eloile Beige behelst een uitvoerig schrijven vau den generaal Bisson over de capitulatie van al Metz, waarin o. a. gezegd wordt dat de divisie- ol generaals bij geen enkele gelegenheid werden bi geraadpleegd. Hun werden telkens alleen infor- ojl oiatiën medegedeeld. Telkens als de opperbevel- I hebber hen bij elkander riep, was het om hen rl met de fails accomplis bekend te maken. De ver- antvvoordelijkheid moet rusten op de maarschal- H ken Bazaiue, Canrobert en Lebueuf en de gene- H raals Ladmirault, Frossard en Desvaux. Degene- I raai Bisson ontving op het voorstel van een uitval -H te doen, geen antwoord. rl Den 18den Oct. verklaarde de maarschalk Can- el robert in een vergadering van divisie-generaals b| van het 6de legerkorps, dat Pruisen de Regeering in Parijs niet wilde erkennen, maar uit eigen beweging met een Regentschap zou onderhan delen. De generaal Boyer zou zich naar de keizerin begeven om haar te bewegen, die schikking aan te nemen. Het leger zou naar een Franschestad worden gezonden, waar de nieuwe Regeering geproclameerd zou worden. Den 24sten October deelde de maarschalk Can robert ons de weigering der keizerin mede, er bijvoegende dat de generaal Changarnier aau prins Frederik Karei was gaan voorstellen om een be roep te doen op de oud-afgevaardigden onder het keizerrijk. Toen de capitulatie werd aangekondigd, stelde ik een laatsteu uitval voor. De divisie-generaals onvingen den 28sten Oct. een vertrouwelijk schrij ven om de standaards met de arenden in te leve ren, ten einde ze te kunnen verbranden. De arenden werden echter aan den vijand overge geven. Versalltes, 6 November. Officieel bericht uit het Duitsche hoofdkwartior). Den zesden hebben geen gevechten plaats gehad. Londen, 7 November. De Times zegt, dat de oorzaak van het afbreken der onderhandelingen gelegen is in de weigering van Bismarck om de proviandeering van Parijs toe te staau gedurende den wapenstilstand. De Rijksraad (Bondsraad of Rijksdag) zal waar schijnlijk te Versailles worden bijeengeroepen. De Mom. Post zegt dat indien Bismarck tijdens de onderhandelingen blijft staan op afstand van grondgebied, hij den vrede niet wil. Volgens de Daily News zijn 80.000 Pruiseu onder bevel van den generaal Manteuftel op weg naar Rouaan en Amiens. Ait-Brelsach, 7 November. (Officieel Duitsch bericht). Het fort Mortier bij Neuf-Brisach heeft hedennacht gecapituleerd; wij hebben 220 ge vangenen gemaakt en 5 kanonnen veroverd. llamburg, 7 November. De Börsenhalle behelst eene officieele mededeeliug, waarin op grond van geloofwaardige berichten van Helgoland wordt bevestigd, dat negen Fransche ooologschepen tien mijlen Westelijk van Helgoland gezien zijn. Engelsche stoouibooten, die zijn binnengekomen, bevestigen dit bericht. Brussel, 7 November. Per luchtballon zijn al hier berichten ontvangen uit Parijs van den 3den. De regeering ontving een groot aantal deputaties en adressen van de nationale garde, waarin ge protesteerd we' d tegen het gebeurde op den 3lglen October. Het Journal officiel zegt ten opzichte van de val- sche dépêche, behelzende het bericht eeuer over winning eu oogenschijnltjk geteekend door de gedelegeerde regeering van Tours, dat de regee- ring geen mededeeling van dezen aard heeft af gezonden. Zulk een bericht, aangeboden onder dezen vonn, is een ingewikkelde intrigue met de bedriegelijke bedoeling om na de stemming een punt van aanklacht te worden tegen de regeering Een onderzoek is ingesteld en zal den schuldige doen kennen. De kiezers moeten zich wachten voor geruchten van eiken aard, daar de forinu- len op de otiicieele stukkeu gedrukt en dezegels van het gouvernemeut door de bewerkers van den aanslag van den 31sten zijn ontvreemd. De redactie van de Temps deelt den oorspron- kelijken tekst mede van het onware bericht, dat de Minister van Binneiilaudsche Zaken aan de algeineeDe verontwaardiging prijs geeft. De uit vinders van deze schandelijke leugen hebben papier gebruikt, dat op het stadhuis ontvreemd was. Sedert het gebeurde op den 31sten houdt de Regeering haar zetel niet meer op het stadhuis, daar het leven vau het volk op straat hindert in de werkzaamheden. De leden der Regeering ver gaderen thans op een van de ministeries. De luchtballon, die gisteren Brussel gepasseerd is, schijnt te beproeven om neder te dalen. Brussel, 7 November. De Eloile Beige deelt mede, dat te Verviers een adres wordt geteekend, waarbij aan de Kamer worden gevraagd, aan de Bonapartistische agenten den toegang en het ver blijf in België te ontzeggen. De France deelt een telegram mede uit Mar seille van den odeu, waarin hoop wordt gegeven, dat de crissis te Marseille een vredelievende ont- kuooping te geinoet gaat; de garde civique deed het gebouw der prefectuur ontruimen; Cluseret heeft zijn ontslag genomen. Helms, 6 November. De generaal-gouverneur van Lotharingen heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de maires gelast worden alle militair- plichtigen volgens de Fransche wet, benevens alle mannen onder de 46 jaren op te geven; ingeval iemand, die op die lijst staat, heimelijk of zonder reden vertrekt, zullen de ouders, voog den of familie 50 fraucs boete betalen per per soon voor eiken dag afwezigheid. Weenen, 6 November. Het avond nummer der Presse logenstraft het gerucht, dat graaf Andrassy met de vorming van een nieuw ministerie is belast. Cuxhaven, 6 November. De gouverneur van Helgoland heeft gisterennamiddag aan den Brit- schen consul medegedeeld, dat al de aldaar in omloop gebrachte berichten omtrent het weder ver schenen der Fransche vloot bij Helgoland, on- wan zijn. Brussel, 6 November. Uit Parijs wordt, onder dageekening van den 4den dezer, het volgende gemeldDe regeering heeft zoo even een ken nisgeving doen aanplakken waarin het volgende woidt gezegd: „Gij draagt ons den last op, om op den post van gevaar te blijven, ons door de revolutie van 4 September aangewezen. Wij be zitten thans de kracht welke van u komt, bene- vem het besef van de groote plichten, welk uw vertrouwen ons oplegt. De eerste dezer plichten is de verdediging des lands, waarop, gelijk tot duwer, al onze aandacht zal zijn gewijd. Wij willen misdadige pogingen om oproer te stich ter met al de strengheid der wet voorkomen en zoo noodig straffen." In de proclamatie van Jues Favre wordt gezegd: „Laat ons slechts met éene gedachte bezield zijn, namelijk de bevrijding de* vaderlands." Deze bevrijding is met mogelijk zonder gehoorzaamheid jegens de militaire aan voerders en zonder eerbied voor de wetten. Gisterenavond heeft de nationale garde aan de leden der regeering, die bij Trochu bijeengekomen wtren, hare gelukwenschen aangeboden. Trochu ga; den dank der regeering te kennenhij zeide o. a.„De republiek alleeu kan u redden; wan neer gij baar omverstoot, zullen wij met haar te gionde gaan." Clement Thomas is benoemd tot kommandaut der nationale garde. De rust is te Parijs niet verder gestoord. Marktberichten. Rotterdam, 7 November. Tarwe met kleine aanvoer tot eeue verlaging van 25 ct. nog maar ten deele geplaatst; Rogge 10 c. lager; Bruine en Witte booneu 50 c. hooger, overige artikelen als voren. Amsterdam, 7 November. Tarwe onveranderd; O. B. Pools 378 op tijd. Rogge, prijshoudeud; Petersburg 182, 383, 184, 185 c. z./k.; Galatz 192, 194, 195, 196 c. z./k. Taganrog 195 c. z./k. Archan gel, 200 c. z. /k. Levering, iets vaster; November 198, 199; Mei 202; Raapolie 6 weken 50&; vliegend 49%; Mei 46%; December 49. Lijnolie 6 weken 3314; vliegend 32; voorjaar 33; najaar 3134, 32. Koolzaad dadelijk; November 90. STATEN-GENERAAJL. EERSTE KAMER. Bij den aanvang van het onderzoek 'omtrent vier ontwerpen van wet, houdende vaststelling der begroe ting van Ned. JLndie voor het dienstjaar 1871, werd in al de afdeelingen der Kamer de aandacht der leden gevestigd op de uit de Javasche Courant bekend ge worden uitvaardiging der besluiten betrekkelijk de hervorming van het Preauger stelsel. Die uitvaardi ging had schier algemeen verwondering te weeg ge bracht. In schijnbaren strijd met de verklaring van den Miuister in de Tweede Kamer gegeven, meenden vele leden dat het nu inderdaad bleek dat de Verte genwoordiging met betrekking tot de bedoelde her vorming gestaan had en stond tegenover een fait accompli. Met den besten wil meenden sominigen dat men te dezer zake geene vergissing kon aannemen. Het vertrouwen in den persoon des Ministers werd door hen als de hoofdzaak beschouwd, en dit was, door den loop welken deze zaak genomen heelt, zoo danig geschokt, dat zij zich ongezind verklaarden deze begrooting toe te stemmen, voor dat de zaak van regeeringswege behoorlijk opgehelderd zoude zijn. Andere leden gingen zelfs zoover in dit opzicht, dat zij betuigden met den Minister van Koloniën niet in discussie te willen treden, voor dat bij zich had gezuiverd van den schijn, dat de Tweede Kamer door hem te dezer zake was misleid. Andere leden wilden zich vooralsnog van oordeelvelling onthouden. Onder dezen waren er die beweerden dar, bij de uitvaardi ging dezer besluiten, of door den Minister of door den Gouverneur Generaal verkeerd is gehandeld. Met kracht kwamen verscheidene leden op tegen het be ginsel om een zoo belangrijken maatregel in te voeren voor dat door de wetgevende macht daaromtent uit spraak was gedaan. Daardoor scheen éen der voor naamste beginselen van ons Staatsrecht miskend te zijn. Verscheidene andere leden wilden nu nog niemand beschuldigen en zagen eenigo, verzachting in de om standigheid dat de genomen maatregelen, naar luid der bedoelde besluiten, eerst met den aauvang van het volgende jaar zullen in werking komen, zoodat bijaldien de begrooting niet wierd vastgesteld, daarop nog zou kunnen worden teruggekomen. Er is tóch niets meer bekend dan het feit, dat door den Gouver neur-Generaal besluiten zlju uitgevaardigd,, die eerst met 1 Januari 1871 zullen worden uitgevoerd, voor dat hij wist of de wetgevende macht hare toestemming aan de hervorming van hét Preanger stelsel geven zoude. Deze voorstelling der zaak werd echter door andere leden wedersproken door te wijzen op de zending van den heer Van Kees, die belast is om reeds nu de invoering van het nieuwe stelsel in de Preanger-Regentschappen voor te bereiden. De slotsom van deze overwegingen was dat alle leden inlichtingen en zeer bepaalde ophelderingen omtrent deze Jzaak wenschten te ontvangen. Verscheidene leden meenden dat de Minister zich zoowel ter zake van zijne achterhoudendheid als wegens den ganschen loop der zaak had te verantwoorden. Tevens werd mede deeling gevraagd van de lastgeving welke met betrekking tot de invoering van dezen maatregel aan den Gouver neur-Generaal is opgedragen. In twee aideeliügen werd het Koninklijk besluit besproken, 't welk in Indië tot uitvoering van de agrarische wet is uitgevaardigd. Behalve sommige punten, welke daarbij worden vastgesteld, zijn er an dere van zeer belangrijken aard, die aan latere alge- meene verordeningen worden overgelaten. Zoo zijn er punten die geheel aan den Gouverneur-Generaal wor den opgedragen. Omtrent sommige zal hij aan het Opperbestuur voorstellen moeten' doen. Men moet dus aannemen dat deze hooge ambtenaar reeds nu met de inzichten van het Opperbestuur omtrent de meeste dezer punten is bekend gemaakt. Men wilde vrij algemeen in die afdeelingen gevraagd hebben, of er bezwaar zou zijn in het mededeelen aan de Kamer van de gegeven instruction tot richtige beoordeeling van het bedoelde besluit, en in het bijzonder of bij het tweede artikel niet wat veel aan den Gouverneur- Generaal wordt overgelaten. Men verlangde te weten of hij daaromtrent van hier niet met instruction is uf zal worden voorzien, zoodat hij niet geheel naar eigen inzicht kan te werk gaan. Verscheidene leden hebben bezwaren medegedeeld omtrent de huns inziens verontrustende opdrijving der Indische uitgaven. Sommigen hadden niet zonder zorg het over verscheidene jaren steeds klimmende cijler dier uitgaven gadegeslagen. Terwijl in vroeger tijd slechts 50 a 55 milhoen m Indie werden uitge geven, zijn er thans reeds meer dan 100 millioenen noodig. Zlj erkenden dat vroeger geen genoegzame voldoening aan Indische behoeften was gegevenmaar zagen niet in waarom men uit dien hoofde nu tot het tegenovergestelde uiterste moet overslaan. Zij wezen op andere Staten, waar evenals bij de onzen in Nederland, voldoening aan bestaande behoeften slechts langzamerhand verleend wordt. Er schijnt geen reden te bestaan, waarom dit in Nederl. Indië op eens moet geschiedeu, te miuder omdat ook JNeder- land behoeften heeft, die niet voorbijgezien mogen worden. Andere leden zeiden dat zlj de al of niet onmisbaarheid van de voorgedragen uitgaven niet kon den beoordeelen; maar zij wezen tegenover de aan gevoerde bezwaren op het bliikbaar stijgen der mid delen in Indië. Kemge leden hebben gevraagd of het aanzien en gezag, 't welk de Gouverneur-Generaal in Nederl. Indië moet bezitten, eene uitgave van 160.01)0 voor zijne jaarwedde noodzakelijk maakt. Zoo ja, dan schijnt het vreemd dat deze hooge Staats-ambtena- ren vroeger vrij aanzienlijke kapitalen hebben kunnen overleggen. Zoo neen, zou het dan niet beter zijn deze jaarwedde te verminderen, ook met het oog op het pensioen, dat f 6000 bedraagt, althans ter gele genheid d'er benoeming van een nieuwen Gezagvoer der? Met genoegen hadden audere leden opgemerkt dat door de Regeering bij de eerstvolgende benoe ming van een Gouverneur-Generaal op de bemer kingen der Tweede Kamer omtrent de geldelijke voorwaarden aan die betrekking en aan de uitzen ding van den Gouverneur-Generaal naar Iadië ver bonden, zal worden gelet. Sommige leden hebben met leedwezen gezien dat de Regeering geene reorganisatie der departementen van bestuur schijnt te willen doorzetten, ofschoon niet alle advisen uit Indië ontvangen daarmede schijnen te stemmen. Omtrent de voorgedragen wijziging van het Prean ger stelsel waren de gevoelens verdeeld. Sommige leden bestreden den maatregel met de bekende gron den; de voorstanders beriepen zich voornamelijk op de redenen door de Regeering in de gedrukte stuk ken aan de Tweede Kamer medegedeeld. Verscheidene leden hebben zich van beschouwingen daarover ont houden, omdat men zich ten dezen tegenover een fait accompli schijnt te bevinden. Niettemin vraagden zij overlegging door de Regeering van adviesen tot deze zaak betrekkelijk, in het bijzonder van het pro ces-verbaal der conferentien door den heer tan Rees te Bandong gehouden, welk stuk de Minister van Koloniën verklaard heeft aan de Tweede Kamer niet over te leggen, ten einde de beraadslagingen dier Kamer niet op te houden. Tegen de heffing eener belasting op de rijst bestond bij enkele leden bezwaar. Het scheen hun onbillijk slechts éen gewas te treffen. Waarom de landrente niet, gelijk overal elders, in gevoerd Ook was er bij enkele leden bezwaar tegen den persoon die met de voorbereiding en invoering van den maatregel belast. Men vraagde uaar aanlei- dipg van hetgeen daaromtrent op bladz. 7 der Me morie van Toelichting wordt gelezen, hoe de afschaf fing van het wereldlijk gezag der Mobammedaansche priesters en de daaamede samenhangende heffingen kan geschieden, als die niet openbaar afgekondigd wordt. In éene afdeeling heeft men niet zonder bezorgd heid '8 Ministers verklaring vernomen omtrent be staande overwegingen om geheel Java in gewesten te verdeelen. De leden dezer afdeeling wilden, zonder voor het oogenblik zoodanige'diep ingrijpende maat regelen te beoordeelen, alleen het verlangen uitdruk ken niet andermaal voor fails accomplis te worden geplaatst. Vrij algemeen heeft men in de afdeelingen den be kenden maatregel toegejuicht-tot bevordering eener eerste directe stoomvaart tusschen Nederland en Java door het Kanaal van Suez. Met genoegen is de daaromtrent door den Minister getroffen schikking vernomen. In eene afdeeling is men opgekomen tegen hetgeen in de Memorie van Toelichting (op bladz. 11 boven aan) wordt medegedeeld, dat de Regeering besloten heeft de voorziening in behoeften van de kerkgenoot schappen nit de Staatskas meer en meer te beperken. (Eenige' leden zagen niet in, hoe naleving der nieu were beginselen oiptrent de verhouding tusschen Staat en Kerk tot deze gevolgtrekking zou moeten leiden en achtten haar verkeerd. In eene afdeeling hebben zich al de daar aanwezige leden zeer ingenomen getoond met de vermindering van het cijfer dezer uitgaven, wanneer het blijkt dat de kracht van het Indische leger daardoor lnet ver zwakt wordt. Zij betuigden ook hunne tevredenheid over de verklaring van den bevelhebber van het leger, dat er nog verscheidene uitgaven zijn, waarop be zuiniging mogelijk is. Ook hebben zij met genoegen kenuis genomen van do verbetering die fn de ver pleging der militairen is aangebracht, waarvan zij hoopten dat het gevolg zal z'nn meer duurzaam aan blijven van de aauwezige strijdkrachten in Indië. Eenige leden hebben gevraagd of er nog kans be staat dat de nieuwe suikerregeling bij den oogst van 1871 in werking zal kunnen treden, en ot er al iets gedaan is aan de uitvoering van die wet. Welke is daaromtrent thans de toestand? Eindelijk hebben eenige leden van de Regeering opheldering gevraagd aangaande liet verband dat er volgens haar tusschen de veiligheid vau Java en hoogere of lagere handelstariven alJadr zou bestaan. JLAA.TSTE BERICH PEN. 's-Gravenhage, 7 November. Z. K. H. de Prins van Oranje is gisterenmorgen per Rijnspoor naar Utrecht vertrokken, ten einde aldaar eene jacht partij bij te wonen. De heer Von Sigmund Beijersch gezant bij het Nederl. Hof heeft jl. Zaterdag bij zijne komst alhier, zijn intrek genomen in het Hotel Paulnz. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aangeboden een wetsontwerp houdende vast stelling der begrooting vau het fonds voortsprui tende uit de koopprijzen van domeinen voor 1871. Utrecht, 7 November. Z. K. H de Prins van Oranje is gisterenavond te 9,40 lètngs den Rijn spoorweg uit Amsterdam alhier aangekomen eu onmiddellijk uaar Eikenstein bij Maartensdijk vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3