rechter te Assen; 2°. J. A. Willinge Prins, rechter te Sneek, met het lot tegen L. Van der Feltz, rechter te Assen; 3°. J. Van der Feltz, rechter te Assen; 4°. J. C. J. Arriens, rechter te Gorcum; 5°. Mr. F. Canter Alta, kantonrechter te Noord- wijk; 6*- Mr. P. Van der Veen, procureur te Assen. KOLONIËN. BATAVIA. In het Bat. Handelsblad lezen we in het Mail- Overzicht het volgende: 24 September. Met de laatst aangekomen mail werden alhier brieven uit Europa ontvangen loo- pende tot 12 Augustus en telegrammen tot 4 Sep tember. Het voornaamste nieuws van het oorlogs terrein was de nederlaag der Franschen bij Sédan, de overgave dier vesting, de verwonding van Mac-Mahon, zijne gevangenneming en die van Na poleon. Sedert kwam te Samarang eene boot van Singapore aan, doch werden daarmede geene latere tijdingen uit Enropa ontvangen. De Fran- sche mail, die gisteren verwacht werd, laat zich nog wachten. Belangrijk nieuws viel noch op politiek noch op handelsterrein te melden. Van groot gewicht echter zijn de in deze maand door de Regeering afgekondigde algemeene ver ordeningen, als lste. Het Koninklijk besluit van 20 Juli 1870 n°. 15 tot regeling van eenige Agrarische aange legenheden van Ned. Indië, ter uitvoering van de wet van 9 April 1870, Ned. Staatsblad n°. 71. 2de De ordonnanciën van den Gouverneur-Ge neraal van 10 September 1870 Staatsblad N°. 121 124 strekkende tot het brengen van wijzigingen in het binnenlandsch bestuur van de residentie Preanger-regentschappen, tot opheffing van het aan de regenten aldaar gelatene recht van be lastingheffing in geld in producten en in arbeid en tot regeling der inkomsten van Europesche ambtenaren en Inlaudsche hoofden in hetzelfde gewest. De prijs der koffie door de Inlandsche bevol king geleverd is daarbij verhoogd tot 10, voor den pikol. Het lid in den Raad van Ned. Indië, de heer O. Van Rees, zal vergezeld van den controleur der lste klasse E. D. Levijssohn Norman zich tot uitvoering van die maatregelen, grootendeels overeenkomstig zijne voorstellen genomen, in de volgende maand naar de Preanger-Regentschap- pen begeven. 3de Een Koninklijk besluit van 25 November 1869 N°. 24 tot afschaffing der percentsgewijze belasting op de rechtsgedingen voor de landraden in Ned. Indië. Het militaire-departement gaat met het oog op de tijdsomstandigheden voort, maatregelen te nemen om de kustplaatsen te versterken, terwijl bijna dagelijks groote militaire marschen gemaakt worden of exercitiën plaats vinden De Bekassische onlusten in Mei 1869, hadden o. a. ten gevolge de aanklacht ingediend tegen den assistent resident J. Faes, daar hij zich vol gens den aanklager bij het instruéren dezer zaak van ongeoorloofde middelen bediend had. Zooals bekend is, werd de heer J. Faes ter zake ge straft met eene geldboete van ƒ25. In de Javasche Courant van 16 dezer lezen wij dat de heer J. Faes eervol ontslagen is als assistent-resident van Mees- ter-Cornelis (Batavia) en benoemd tot assistent resident van Tjeringen (Bantam). De zware regens die bijna dagelijks vallen, doen uit bijna alle residentiën van Java klaag- toonen opstijgen. De te velde staande suiker- en koffie-oogsten hebben door dit, in dezen tijd des jaars ongewoon verschijnsel, veel te lijden. Door den Directeur van Financiën werd bekeud gemaakt dat op den 15den October a. s. eene inschrijving voor Gouvernements wissels zal geo pend worden voor een bedrag van éen millioeu. Eenigen tijd geleden werd door de Kamer van Koophandel alhier, in een schrijven aan Z. E. den Gouverneur-Generaal gewezen, op de wensche- lijkheid en het voordeel om, even als zulks plaats vindt met suiker en koffie, voortaan een gedeelte van het Banca-tin alhier in veiling te brengen. Men beweert dat reeds het volgende jaar bij wijze van proef 10,000 pic. aan de consignatie naar Nederland zullen onttrokken en alhier in veiling gebracht worden. Git het verslag over de vorderingen der werk zaamheden aan den spoorweg Samarang-Vorsten landen-Willem I over de maand Juli, ontleenen wij het volgende; 2de Sektie Kedong DjatiSolo. Door onvoldoenden toeloop van werkvolk konden de werkzaamheden tusschen de mijlpalen 40 en 41 niet naar wensch worden voortgezet, hetgeen met het oog op den naderenden westmousson ongelegen komt. Dit geldt ook voor de werken tusschen Goendeh, Lawang en Salem-Kali Osso. Thans wordt weder door de Spoorweg Maat schappij bekend gemaakt, dat het goederen-ver voor tusschen SamarangSolo gedurende vijftien dagen zal gestaakt wordenEn dat in dezen tijd van het jaar1 Aan de liju BataviaBuitenzorg, die wij nog altijd hoop hebben, binnen den bepaalden tijd, gereed te zien, wordt volgens het verslag in de Javasche Courant opgenomen, voortdurend gewerkt. Zeer tijdroovend zijn iutusschen de onteigenings- quaestiën. Tegen den Redacteur der Locomotief werd eeni gen tijd geleden door het Spoorweg-Comité eene aanklacht, ingesteld ter zake van het dagblad artikel „Het Publiek en de Spoorweg-Maat schappij." De eisch tot veroordeeling wegens be- leediging, hoon en laster werd ontzegd. Door het Spoorweg-Comité werd met deze uitspraak geen genoegen genomen en tegen bedoeld vonnis appel aangeteekend. Tegen den Redacteur-uitgever der Sumatra-Cou- rant werd dagvaarding in persoon verleend, ter zake van een in zijn blad van 25 Augustus 11. n". 68 opgenomen en met de initialen M. v. D. onderteekend artikel, waarin den toenmaligen assistent resident voor de politie Kroesen, smaad en hoon zou zijn aangedaan. 23 September. Wij vernemen dat de kolonel Kroesen met den kapitein der artillerie Winter na Sumatra is vertrokken tot het doen der noo- dige opnemingen in het belang van ons verde digingstelsel aldaar, waarmede wel vijfmaanden zouden gemoeid zijn. (Loc). Uit Djocja, (Part. Korr.) 11 Sept. Hedenmorgen werd op de aloon-aloon alhier het doodvounis door tniddel der galg voltrokken aan twee Java nen, welke men schuldig achtte aan een ketjoe- partij met moord gepaard, en in het regentschap Goenong Kidoel gehouden. Talrijk was de menigte die de terechtstelling bijwoonde, maar een diepen indruk viel bij geen der toeschouwers te bespeurener werd gelachen en geschertst, als gold het een feestelijkheidEen compagnie van de hier in garnizoen liggende Europeesche soldaten was met de troepen van Pangaran Pakoe Alam tegenwoordig om de rust te bewaren, die geen oogenlilik gevaar liep. On geveer een half uur moesten de veroordeelden onder de galg wachten, eer de Europeesche au toriteit kwam, te wiens overstaan het vonnis voltrokken zou worden. (Loc.) De Locomotief van den 17 Sept. bevat in een hoofdartikel „Een liberale maatregel" eenige be langrijke beschouwingen omtrent een euvel dat sedert jaren van tijd tot tijd door de Java pers werd bosproken; dat niet alleen een voorname oorzaak van voortdurende domoralisatie is ge weest en een ernstigen hinderpaal daarstell, tegen alle pogingen van beschaving en opleiding van den inlander, maar ook in verloop van tijd en op gegeveue oogenblikken eene oorzaak van groote onheilen kan wordeneen ongeordende toestand, die onze maatschappij met groote ge varen bedreigt. Het zijn de tot nog toe aan zoo weinig regel en toezicht onderworpen Mekka- bedevaartgangers, waarvan het overgroot gedeelte niet verder komt dan Penang, maar die onder voorgeven van de heilige stad te hebben bezocht, eenen grooten en over het algemeen heilloozen invloed op hunne landgenooten uitoefenen. De locomotief publiceert den volgenden brief van den lste Gouvernemcnts-Secretaris aan de Hoofden van Gewestelijk bestuur: „N°. 551. Batavia, 24 Maart 1870. Omtrent de behandeling te Singapore van Ne- derlandsch-Indische onderdanen, die zich ter bedevaart naar Mekka begeven of van daar te- rugkeeren, is het volgende ter kennis van de Regeeriug gekomen. Wanneer de pelgrims te Singapore aankomen, stellen zij zich gewoonlijk onder bescherming van een hadji, dien zij in zeker opzicht als hun hoofd erkennen. Zij \j orden dan gehuisvest iu uitsluitend daar toe ingehuurde woningen, doch vermits zij ge makkelijk te misleiden en met de wetten des lands onbekend zijn, worden zij meestal de slacht offers van de roofzucht van die hoofden, die trach ten hen in schulden te wikkelen, hun geld en goederen afhandig te maken en tegen woeker- interesseu geld te leenen. Somtijds zelfs maken zij zich schuldig aan mishandeling, bestaande er voorbeelden van het gebruik van de rotting. Bij overlijden worden hunne gelden en goede ren door die hoofden beuaderd en geveu dezen dan voor, dat de overledene, niets heeft nagela ten of zijne zaligwording gokocht heeft „soedah i beli hadji." In het belang der bedevaartgangers is mij j daarom opgedragen UwEdG. te verzoeken, zoo als ik de eer heb bij deze te doen, aan de regenten en hoofden, bedoeld bij Staatsblad 1859, n°. 42, te willen opdragen, de ter bedevaart naar Mekke trekkende personen bekend te maken met j de kwade praktijken, die zij te Singapore kun nen ondervinden, en hun mede te deelén, dat zij van de autoriteiten aldaar steeds bescherming kunnen verwachten, wanneer zij die slechts in roepen; met aanmaning tevens, om getrouwelijk op te geven welke gelden en goederen door hen worden medegenomen, ten einde daarvan in de uit te reiken passen melding te maken, en om die passen bij aankomst te Singapore, behalve aau het Nederlandsch consulaat, ook aan de poli tie (police court) aldaar te vertoonen, die daar door in staat zal zijn gesteld, om bij verduiste ring van gelden of goederen meer krachtdadig op te treden." Onder nadere goedkeuring des Konings en met het oog op de aanstaande telegrafische verbinding van Java met Singapore, heeft de Gouverneur- Generaal boven de bestaande formatie voorloopig in dienst gesteld 16 telegrafisten der lste klasse, op een tractement van ƒ300 p/m. ieder; 13 tele grafisten der 2de kl., ad ƒ200 p/m.; 6 telegra fisten der 3de kl., ad 125 p/m. Mocht het niet mogelijk zijn, onmiddellijk het vereischte getal telegrafisten in dienst te stellen, dan zal het ge tal met leerlingen-telegrafisten worden aangevuld. Wij vernemen dat de leger-kommandant zich moet verantwoorden omtrent de uitvoering, door Z. E. gegeven aan het Koninklijk besluit, waarbij wordt opgeheven de bepaling: dat officieren die zich voor den krijgsraad begeven, op non-activi teit worden gesteld. Gelijk men weet, heeft de leger-kommandant het niet noodig geoordeeld, dit Koninklijk besluit van gedeeltelijke terugwerk kende kracht te doen verklaren, zoodat de offi cieren, die reeds eene beslissing van den krijgs raad hadden ingeroepen, toen bedoeld Koninklijk besluit werd afgekondigd, en dus reeds non-actief, waren, ook non-actief bleven. SC.) Door den Gouv.-Gen. van Nederlandsch- Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, onder toekenning van wachtgeld, de control, 2de kl. bij het binnenlandsch bestuur in het gouvernement Celebes en onderhoo- righeden M. J. Van Erp, Taalman Kip; de opzie ners bij de koffie-cultuur in de residentie Banjoemas J. H. Cloesmeijer, J. G. Popje, L. Schrijner en J. F. H. Beer; de onderschout bij de politie te Soera- baija, P. Ranie. Ingetrokken: De benoeming van Mr. J. J C. Enschedé tot advocaat en procureur bij het hooggerechtshof van Nederlandsch Indië. Benoemd: Tot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Soerabaya, Mr. JJ. C. Enschedé. Tot secretaris der residentie Banjoewangi, tevens vendu meester aldaar, de commies op het residentie-kantoor te Rembang F. G. Koentz. Tot controleurs der lste klassebij het binnenlandsch bestuur in bet gouver nement Sumatra's Westkust, de controleur der 2de kl. M. L. E. Halewijn; bij het binnenl. bestuur in de resid. Amboina, de controleur der 2de kl. in het gouvern. Sumatra's Westkust C. W. Palm; tot con troleurs der 2de kl.bij het binnenl. bestuur in het gouvern. Sumatra's Westkust, de controleurs der 3de kl. aldaar Jhr. J. C. W. D. A. Van der Wijck en H. T. F. Mensinga; bij het binnenl. bestuur in de residentie Westerafdeeling van Borneo, de controleur der 3de kl. in de resid. Menado C. M. E. Merens; bij het binnenl. bestuur in het gouvern. Celebes en onderhoorigheden, de controleur der 3de kl. aldaar C. Muntendam. Tot controleurs der 3de kl.bij het binnenl. bestuur in het gouvern. Sumatra's Westkust, de benoemde ambt. ter beschikking bij het binnenl. bestuur in de resid. Palembang, J. J. Naeff, en de ambt. ter beschikking bij het binnenl. bestuur in de resid. Zuider- en Ooster-afd. van Borneo K. F. H. Van Langenbij het binnenl. bestuur in het gouvern. Celebes eD onderhoorigheden, de ambt. ter beschikk. aldaar C. P. J. Van Koetsveld; bij bet binnenl. be stuur in de residentie Menado, de ambtenaar ter beschikking bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Amboina G. A. Wilken. Tot ambtena ren ter beschikking bij het binnenlandsch be stuur in de res. Amboina, de ambtenaar ter be schikking bij het binnenl. bestuur in het gouv Cele bes en onderhoorigheden. E. J. Jellesma bij het bin nenl. bestuur in de res. Palenbang, de ambten, ter beschikking van den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverh., J. P. Th. Van Nunen bij het binnenl. bestuur in het gouvernement Celebes en onderhoo righeden, D. W. Horst en de 3de comm. bij het dep. van flnautiën, W. R. De Greve; bij hetbinenl. bestuur in de residentieZuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, E. A. Taijler Weber. Tot schout te Riouw, de gep. serg.-maj. van het O.-I. leger M. Daniels, thans klerk ter algem. secretarie. Bij de plaatsel. schoolcomm. te Meest. Cornelis (Batavia). Ootslagen op verzoek, eervol, als lid, Mr. J. Sibenius Trip, onder dankbetuiging voor de als zoodanig door hem bewezen diensten. Benoemd tot lid, Jhr. Mr. H. L. AVichers, lid van deu raad van justitie te Batavia. Goedgekeurd dat door den landraad Madioen is benoemdtot buitengewoon subst.-griffier, bij die rechtbank, buiten bezwaar van den lande, E. L. Muller, ambten, ter bescli. bij de landel. ink. en cult. Door den Resident van Palembang, ged. Juli is ben. tot lsten klerk, de klerk D. B. Arnoldus. Dat door den Landraad telndramayoe (Cheribou.) Is b en o em d: Tot buiteng. subst. grill, bij die rechtb., buiten be zwaar van de lande, E. S. Van Noorden, contr. lste kl. bij de landel. ink en cult. Dat door de Landraad te Berbek (res. Kediri) is benoemd tot buiteng. subs.-griff. bij die rechtb., G. W. C. Dressier, amb tenaar op wachtgeld. Departement van Oorlog. Ingetrokken: Op ver zoek, het aan den lsten luit. der inf. B. P. P. Ste- vert verleend tweejarig verlof naar Nederland. Ver leend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den officier van gez. der 2de kl. J. J. H. Van der MijU Dekker. Ontslagen: Op verzoek eervol, als chef van den stat in de lsten mil. afd. op Java, de kap. der inf. J. F. Haus. Departement van Marine. Door de Schout-bij-Nacht Kommand, der Zeem. en Chef van het Departem. der Marine in Ned.-Indië is overgeplaatst: Van het driiflichtv. nabij Groot Laë-Laë, op het drijflichtv. in het westgat te Soerabaya P Schram, 2den stuurm. in het vaste corps dek- en onderoffic. der Koninkl. Ned. marine, belast met de waarn. der betrekking van tweeden gezagv. bij de dienst der kunstverl. in Ned. Indië. Gehuwd: G. H. Halm en F. E. Vcrsteegh, Bmila Neira. R. Douglas cn J. M. Hoekstra, Amboina. Eduard Peltzer en F. L. Böckel, Padang. H. P. Wentzel en M. L. Dieudonnd, Magelang. H. Bergsma en Th. A. Ankea; Cb. J. Engelman en P. A. Dcgener; E. P. Van der Swaagh en P. Clignctt; A. Papo en C. E. Doeve; H. J. Vcltman en G. J. Heure; J. J. Gepbart en M. L. Descelles; allen te Samarang. BevallenE. De Vree, geb. Van Dalen, Z., Pasoeroean. S. F. Van Rossom, geb. Kaijzel, D., Solo. Al. M. E. Mulder, D., Kcdongkebo. A. K. F. Timmermans, Z., Bezoeki. M. M. Steenmeijer, geb. Van der Gant, D,, Soerabaya. J. Vogel sang, geb. Weeber, Z., Malatig. M. Muller, D,, Samarang, A. A. Becker, geb. Leebcrti, Soerabaya. J. A. Metman, geb, Bungenberg, Z., Indramayoe. C. Bocrmeester, geb. Du- trieui, D., Kloeraban. J. E. H. Allein, geb. Spelmau, D., Soerabaya. H. M. A. Weber, geb. Coelen, Z., Batavia. Overleden B. Decker, 44 j., Malang. Kindj, Beer, Samarang. Kindj'e van Van Hek, Samarang. van Söhsten, Samarang. J. A. Van Santen, geb. Can 40 j., Belavia. J. Stel, 4 j., Samerang. S. R. Zijl.t- j., Samarang. A. CornelisseD, 1 j. en 10 m., Samaran, Nicolaas Hendrik, 19 j. cd 8. m., Batavia. BUITENLAND. Franki'ü li. Het feit dat Europa dezer dagen met blijdsct vernam, dat men er eindelijk toe gekomen zijn om een wapenstilstand te sluiten, is nog E officieel bevestigd. Alles wat dienaangaande bekend is geworden, doet duidelijk zien dat wapenstilstand zijn beslag nog niet heeft verk gen. Het bericht afkomstig van de Daily News dus voorbarig, de onderhandelingen worden non voerd. Hieromtrent nu blijken deze bijzouderi den. Men zal zich herinneren dat Engeland hervatting van de onderhandelingen heeft uitgelol zonder echter de grondslagen waarop dit zou schieden aan te geven. Bismarck verklaarde zich bereid in het a woord op de dèpeche van Lord Granville, daarop betrekking had oin andermaal metheti wind voor de nationale defensie betrekking! aan te knoopen, maar weigerde het initiati te nemen of een aanbod te doen betreffende voorwaarden tot schorsing der vijaodelijkhedi zoo als die in algemeene bewoordingen do Engeland aan de hand waren gegeven. Hetgevo hiervan moest natuurlijk zijn, dat van niemai anders dan van de fransche regeering de een stappen konden worden gedaan. Zoo heeft dit ook opgevat en het is zoo als men weet heer Thiers, die de zware en moeielijke l« op zich genomen heeft om de grondslagen v# te stellen, die aangestipt zijn in het telegra dat de onderhandelingen voorbijstreefde. Tot deze beschouwing geeft ons vooral gn een proclamatie van den generaal Trochu lsten November tot de nationale garde vai Seine gericht. Die proclamatie heeft haart! staan te danken aan de bekende ongeregeldhei te Parijs op het vernemen van den val van Mi en brengt hulde aan de lernie houding van troepen daarbij betoond. De proclamatie houdt volgende in: „Uwe llinke houdiDg heeft de re; bliek bewaard voor eene groote politieke ven deriug, wellicht ook voor een groot sociaal vaar, maar boven alles heeft zij den onder; behoed van onze pogingen voor 's lands vei; diging. De ramp van Metz, die te voorzien was pijnlijk aandoet, heeft uit den aard der zaak treurigen indruk te weeg gebracht en angsl schrik onder de bevolking verspreid; nu fu men het bewind van de naiionale verdedi; de beschuldiging naar het hoofd geslingerd, het dien ramp reeds van te voren had gewete maar haar voor de bevolking van Parijs verte gen hield, ofschoon ik ple> htig verzeker dat ik bericht eerst in den avond van den 30sten vernai Het is waar dat het gerucht reeds sedert tw dagen door de Pruisische voorposten was vt spreid. Maar de vijand heeft ons reeds zoo di wijls verkeerd ingelicht, dat wij dit niet wildt gelooven. Voorts heeft het droevig voorval te Bourgetmi weinig bijgedragen oui deu geest der bevolkt op te winden. Daarbij komt dat het voorstel van een waptu stilstand, door de onzijdige mogendheden op» worpen, valsch en onrechtvaardig is beoordeel geworden, als zou dit de voorlooper van eeD ei pitulatie zijn, terwijl liet een bewijs van huid was aan de houding der bevolking van Parij en de standvastigheid der verdediging. Dit voorstel was voor ons ten hoogste eervo de regeering zelf stelde rf voorwaarden op eene /ïi»J en waardige wijze. Zij bedong een wapenstilstao van op zijn minst 23 dagen om gedurende dit lij: perk Parijs opnieuw van le :ensmiddelen te vooi zien en het recht van vrije stemming voord nationale vergadering door de ingezetenen va alle Fransche departementen. Dit verschilde veel van de voorwaarden tot eei wapenstilstand, die de vijand ons vroeger ha voorgelegd, en die waren: een duur van 4Sure en eeue beperkte betrekking met de departemen teu ter voorbereiding der verkiezingenvoorts gee invoer van levensbehoeften; de bezetting van lort en het verbod aan de iugezetenen van dei Elzas en Lotharingen om deel te nemen aaD stemming voor de nationale verdediging. Aan deu wapenstilstand die thans is voorgestel zijn andere voorwaarden verbonden, waarva Parijs gemakkelijk op de hoogte kan komen, worden ze hier niet medegedeeld. Eu dit reken men na de regeeriug aan als zwakheid, wellicb als een verraad van het bewind voor de Datio nale defensie. Eene geringe minderheid die niet kan voot geven de uitdrukking te zijn van den geest de parijsche bevolking, heeft van de algemeew neerslachtigheid gebruik gemaakt om te beprw ven bet bewind moedwillig omver te werp' Dit echter is zielsovertuigd, belangen behoed hebben, die geen regeering ooit met elkande' moest trachten te vereenigen, de belangen van een' belegerde stad met 2 millioen zielen, en de belangt11

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2