WINTERPROVISIE. RMM16CBEHI, FITTINGS, ZINKEN BOUW-ORNEMENTEN, BIER BOTTELARIJ KOPER- EN METAAL-GIETWERK, ADVERTENTIE N. Nog tot uiterlijk Woensdag puike RUHR-KOLEN, LEIDSCHE SCHOUWBURG. Anna van Oostenrijk, AÏÏSTERD4MSGH-BEIERSGH WINTER-LAGBR-BIER, Directe aanvoer uit de Mijn van verkrijgbaar aan de Gieterij en Magazijnen van B. J. OLEFF, Heerengracht bij de KalvermarktWijk 8, 774. inrs, 5 November. Uit Nantes wordt van he- gemeld dat per ballon aldaar officieel bericht ntvangen uit Parijs, volgens hetwelk de uit- der stemming over de vraag of de bevolking Parijs de regeering der nationale verdediging handhaven, al dan niet (verg. het telegram Brussel in ons Nr. van gisteren) op drie ar- issementeu na bekend was en dat tot hiertoe 000 ja's en 49,000 neenB waven uitgebracht, erscht een volmaakte rust. nds Zondag was er geen militair nieuws, arijs, 1 November (per ballon). Het bericht capitulatie van Metz, de herovering van le rget door de Duitschers en de geruchten om- t onderhandelingen voor een wapenstilstand orzaakten groote opgewondenheid. Het stad- werd door een ultra-radicale fractie over- sterd, die er de Gemeente van Parijs wilden igen. beweging werd geleid door Flourens. leiders wilden de Regeering dwingen om aud te doeniemand uit den volkshoop pro- ïeerde zelfs haar vervallen verklaring. heer Picard wist te ontkomen en nam on- dellijk maatregelen om den tegenstand te miseeren, terwijl zijne ambtgenooten gevan- werden gehouden. De heer Picard beval m te slaan, deed de bationale drukkerij be en verbood er iets te drukken. Hij zond naar alle ministeriën, dat men zich op ediging moest voorbereiden, en bode, met een order van Blanqui, die aan het ministerie van financiën aanmelde, d gearresteerd- De admiraals Rouciére la rry en Chailly en hun stafofficieren stelden ter beschikking van den heer Picard, die ueeks middernacht tot algemeen minister Parijs werd geïmproviseerd, insdag omsingelden eenige bataljons der natio- garde en der mobiele garde het stadhuis, r de heeren Jules Favre, Garnier Pagès en 1 Simon door twee bataljons van Belleville werden gevangen gehouden. heer Favre weigerde standvastig zijn ontslag lemen, verklarende dat hij zijn mandaat van volk had ontvangen en zich alleen zou terug ken voor een regelmatig gekozen bestuur. De vredenen omringden Flourens en verlangden de leden der Regeering zouden gevangen t en naar Viucennes gezonden worden, en compagnie mobiele garde slaagde er in, iet stadhuis door te dringen en de oproerma- uaar de bovenverdieping te verdrijven. Onder- ;idene bataljons kwamen op het terrein, roe ide: Leve de Republiek! Leve Trochu! e oproermakers werden gevat en in de kei opgesloten, waaruit zij ontwapend weder elalen werden. De orde werd hersteld zonder dvergieten. heeren Dorian, Victor Hugo en Louis Blanc aan de manifestatiën vreemd gebleven, rnssel, 5 November. Men bericht, dat gisteren d I het departement Nord biljetten waren aan- lakt, die de volgende verklaring behelsden, egeven door den Minister van Binnenlandsche en: De Minister van Binnenlandsche Zaken de prefecten! Het gedeelte van het Gouver- nent, te Parijs ingesloten, de verantwoorde- heid niet op zich willende nemen van den penstilstand, waarvan het verzoek door Thiers i Parijs is overgebracht, heeft het volgende be- 3D lit bekend gemaakt: sie KHier volgt het besluit waarbij de kiezers van gt trijs worden opgeroepen om met ja of neen te ii mimen over de vraag, of zij het tegenwoordige pe puvernement willen handhaven, ja of neen), e liet besluit is niet onderteekend door Rochefort. d L- De hdépendance heeft een telegram uit Weenen n gisteren, waarin wordt bericht, dat het ge- cht in ultramontaansche kringen te Weenen p, dat de graaf van Ghambord zich incognito het Westen van Frankrijk bevond. Londen, 5 November. De Times zegt dat Thiers «leren een onderhoud moest hebben met Von stnarek en gelooft dat Thiers concessies zal doen. be Franschen hadden een levendig kanonvuur ei#richt tegen St.-Cloud. In het gevecht bij Bourget waren 600 Pruisen liteu gevecht gesteld. Twee Pruisische corpsen waren naar Thionville ;erukt. Het bombardement zal Maandag be nnen. Hadrtd, 3 November. In de zitting der Cortes lelt Prim zijn leedwezen betuigd over de ge- ffj ilgen, die de candidatuur van den prins Von ohenzollern heeft gehad, zijn geweten is rein lanje was niet de oorzaak van die gevolgen, erder deelde hij mede dat hij de meerderheid ld geraden om voor den hertog van Aosta te euimen, die de candidatuur had aangenomen, be heer De Castelar protesteerde tegen de acchiavellistische staatkunde van Italië en hoopte 4 it de straf daarvoor niet zou uitblijven; hij twij- Ide of de hertog van Aosta de candidatuur had ingenomen. diefstal, vrijgesproken. J. J. v. G. te Leiden, wegens mishandeling, veroordeeld tot cell. gev. van 3 m. geldb. van f8 of subs. gev. van ld. G. v. d. R. te Leiden, wegens hoon, veroordeeld tot eene geldb. van fl of subs. gev. van 1 d. Js* i- 1,1 otiën. Leiden, 5 November. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer D. Mounier, geb. te 's-Herto- genbosch, met Stellingen. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van heden. Geopend te drie uren. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordigde heeren Stoffels, Hubrecht, De Fremery, Hartevelt, Lezwijn, Le Poole, Eigeman, Bijlevelt, Du Rieu, Dercksen, Van Heukelom, Van Outeren, Krantz, v. Wensen en Wttewaal, Mededeelingen a. Een verzoek van de heeren De Bruin c. s. zich noemende leden van de Leidsche IJsclub, om bij even tueel ijsvermaak een (gedeelte van de Witte Singel te mogen afschutten. b. Een missive vsn Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, waarbij zij terugkomen op hun vroeger voorstel aan B. en Ws. tot overname van gedeelte van de Spanjaardsbrug. Daarna wordt overgegaan tot de punten van be handeling. Benoemd worden tot: leeraar in de wis- en natuurkunde aan de gemeente-instellingen voor hoo- ger en middelbaar onderwijs, de heer A. W. Kroon Jr. alhier; tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogenden, de heer N. Brou wer, van Uitgeest en tut 2den hulponderwijzer 3de klasse aan de openbare school voor meer lager onder wijs 1ste klasse, voor jongens, de heer C. Stolk alhier. Vervolgens worden goedgekeurd de begrootingen van de niet-gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, als: a. het Roomsch Katholiek Armbestuurb. het Ge reformeerde Minne- of Arme Oude Mannen en Vrou wenhuis; c. Vrouwen Kraammoedersd. de Gemeente apotheek; e. de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. De Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrootiug, dienst 1870 en de voordracht tot afschrij ving van plaatselijke directe belasting over 1870, worden met algemeene stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergade ring gesloten. STATEN-GENERAAL. Rechtszaken. In de Correctioneele zitting der rechtbank te Beiden van 4 Nov. zijn: E. H. te Woerden, wegens TWEEDE KAMER. Herziening van het Reglement van Orde der Hamer. Het Voorloopig Verslag der afdeelingen omtrent deze aangelegenlieid is uitgebracht. De breedvoerig toegelichte verbeteringen komen in substantie hierop neder: Van elke wetsvoordracht, welke daarvoor vatbaar is, een afdeelingsonderzoek en een verslag. Voor wetsontwerpen van zeer uitgebreiden omvang, dit: Aanvankelijk bepaalt zich de overweging der afdeelmgen tot de hoofdpunten, waartoe de gedane voordracht aanleiding geeft, welke het reglement van 1840 //de hoofdpunten of quaestiën, de wezenlijke bepalingen der wetgeving betreffende" noemt. Daarbij is het een onmisbaar vereischte, dat die hoofdpunten vooraf en juist worden gesteld. De op die wijze ver kregen leiddraad wordt bij het onderzoek der afdee lingen gevolgd, het staat echter aan de leden vrij om daaraan alle beschouwingen vast te knoopen, welke tot waardeering van de algemeene strekking eener voordracht kunnen dienen. Men mag verwach ten, dat op deze wijze de bouwstoffen worden gele verd voor een zaakrijk verslag, waarin de gronden, welke voor en tegen de hoofdbeginselen van eene voordracht worden aangevoerd, juist en helder zijn ontwikkeld. Dit verslag behoeft geene schriftelijke beantwoording der Regeering, welke echter ook niet wordt uitgesloten, maar het zal tot grondslag strek ken voor de beraadslaging en beslissing der Kamer omtrent de hoofdpunten van het wetsontwerp; eene beraadslaging en beslissing, welke langs dezen weg van het oordeel over de bijzondere voorschriften en hunne reactie wordt losgemaakt. In welken zin die beslissing uitvalle, zij zal vruchtbaar zijn. Vereenigt de Kamer zich niet met de hoofdbeginselen, dan is de Regeering, al moet het haar ook worden vrijge laten om na zulk een ontkennend votum het wets ontwerp aanhangig te laten, toch niet verplicht om eene onvruchtbare beraadslaging over de onderdeelen der voordracht te voeren. Zij kan zich bij de gevallen beslissing nederleggen, of haar voorstel in dien geest omwerken. Ook de uitoefening van het recht van araendement wordt daardoor vruchtbaarder gemaakt. Het voor stellen en aannemen van ondoordachte of slecht bewerkte amendementen, welke de bedoeling van den wetgever niet met juistheid uitdrukken of den sa menhang der wettelijke voorschriften verbreken, zijn de klippen, waaraan moet worden ontkomen. Thans gelukt dit meermalen niet; en geen wonder, want het is bij eenigszins uitgebreide of ingewikkelde wetsontwerpen onmogelijk, om aanstonds den invloed eener voorgestelde wijziging geheel te voorzien. Meer malen en op verschillende wijze zijn er voorstellen gedaan om hierin verbetering te brengen. Maar al licht werd dan do vrijheid der leden te veel beperkt, of noodelooze omslag in het leven geroepen. Eene gewijzigde behandeling der wetsontwerpen van grooten omvang of van wijde .strekking op de hierboven ont wikkelde wijze zal in de uitoefening van het recht van amendement, juist daar waar zulks het meest noodzakelijk is, eene gewenschte verbetering kunnen brengen. De beantwoording der vraag, in hoeverre een voorgesteld amendement in overeenstemming is te achten met de beginselen der gedane wetsvoordracht, kan geen zoo onoverkomelijke moeielijkheden meer opleveren, wanneer de Kamer omtrent die beginselen hare meening reeds heeft uitgesproken. Daarbij komt, dat de Commissie van Rapporteurs omtrent de over weging der bijzondere bepalingen van de voordracht wordt samengesteld, nadat de meening van elk der leden omtrent de beginselen der voordracht is geble ken. Er bestaat dan ook geen bezwaar, om aan de aldus gekozen Commissie beoordeeling van de ver schillende bepalingen en van de daarop in de afdee lingen voorgestelde amendementen bepaaldelijk op te dragen, en haar tevens met het ontwerpen der in verband tot een en ander door haarzeive noodig gekeurde amendementen te belasten. Zij is dan niet meer eene in eigen geest zelfstandig optredende Com missie, maar zij wordt slechts met de toepassing van door de Kamer genomen beslissingen belast. Intus- schen zal hare werkzaamheid de eenheid en den samenhang der wetsvoordracht genoegzaam kunnen bewaren. Eene der meest gegronde grieven tegen de wijze van werken der Kamer, is do telkens op nieuw her haalde overweging van onafgedane wetsvoorstellen in eene nieuwe zitting der Staten-Generaal. Daardoor wordt veelal noodeloos werk opeengestapeld en de afdoening van hoogst belangrijke zaken meermalen ten zeerste belemmerd. Vroeger werd de regel: dat sluiting der zitting van de Staten-Generaal van rechts wege stuiting van al hunne werkzaamheden moet teweeg brengenals een rechtstreeks uitvloeisel van de bepalingen der Grondwet beschouwd en geëerbie digd. Intusschen wordt zij slechts ten aanzien van de voorstellen des Konings toegepast. De daarvoor aangevoerde grond komt voornamelijk hierop neder, dat aan de Regeering het recht niet mag worden ontnomen, om hare voorstellen door het sluiten eener zitting van de Staten-Generaal stilzwijgend te doen vervallen. De meerderheid der Commissie meent dat in het bestaande voorschift verandering moet worden ge bracht. Dat sluiting eener zitting van de Staten- Generaal stuiting van al hare werkzaamheden zoude teweeg brengen, staat in de Grondwet nergens ge schreven. En voor het gemak der Regeering, die be voegd blijft om telkens wanneer het haar goeddunkt hare ingediende voorstellen terug te nemen, mag eene bepaling, welke zooveel nadeel berokkend, niet ge'- handhaafd blijven. De wijziging daarvan wordt dan ook voorgesteld in dien geest, dat de Kamer, wan neer het haar noodig schijnt, de behandeling in eene volgende zitting op nieuw kanj aanvangen, maar die ook kan voortzetten. Tevens meende de Commissie, dat zij het geheele Reglement van Orde op nieuw moest doorloopen, en overal die wijzigingen voordragen, welke haar in het belang eener geregelde afdoening van zaken noodig voorkwamen. Zij heeft daarbij de redactie der arti- tikelen niet vergeten; en menig voorstel van mindere beteekenis is hiervan, nevens dej zooeven aangeduide hoofdpunten, het uitvloeisel. Tot juiste waardeering van den arbeid der Com missie scheen het wenschelijk, om die wijzigingen niet elk op zichzelve voor te stellen, maar ze tot een geheel te verwerken. De commissie heeft mitsdien de eer, om aan de Kamer een volledig Reglement van Orde aan te bieden, waarin de zooeven namens hare meerderheid ontwikkelde denkbeelden zijn uitgewerkt. Uit den aard der zaak is hierbij het tegenwoordig Reglement van Orde op den voet gevolgd. De Com missie acht daarom eene korte toelichting der punten van verschil tusschen de geldende en de voorgestelde bepalingen tot beoordeeling van haren arbeid voldoende. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. Dam. nam. avond avond 5 n. 8 n. 12 u. 4 u. 5 u. 8 n. 10 n. Vrijdag 47° 45° 43° Zaterd. 42° 45° 50° 50° Wind: Vrijdag-middag 5 uren N. W., Zaterdag morgen N. W., 's middags 4 uren Z. O. Getrouwd Mr. GERARDUS JACOBUS GOEKOOP en MARIA MAGDALENA CATHARINA KRABBE. Leiden, 3 Nov. 1870. HET 1 DECEMBER Will!Ill TE HUUR GEVRAAGD, binnen Leiden, eeo Gemeubileerd Bovenhuis of 2 a 3 Gemeubileerde Kamers. Adres met franco brieven onder letters D. D. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. De Ergfenamen van de onder het voorregt van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van wijlen den Heer JOHs. VERBOOM SOUMAIN, in leven Med. Doctor, gewoond hebbende te Zeg waar! en aldaar den 2 Mei 1870 overleden, roe- peD bij deze tegen Vrijdag 25 November 18ÏO, 's voormiddags ÏO ure, iu het Stations-Koffijhuis te Zegwaart, de bekende en onbekende Schuld- eischers op, tot het aanhooren der rekening en verantwoording van hun beheer en de ontvangst der schuldvorderingen, voor zoover het bedrag der nalatenschap toereikend zal zijn. Geschiedende deze oproeping ter voldoening aan artikel 1082 B. W. en zijn informatiën te beko men ten kantore van Notaris VAN DEN BROEK te Zoetermeer. uit het Schip verkrijgbaar. H. J. ROETJE. LigplaatsJlagaiijn. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE T00NEELISTEN, onder directie van J. VALOIS, JLH\ FAUBEL. Maandag 7 November 18 7© Tooneelspel in 8 Tafereelen en eeu Naspel in 2 Tafereelen, naar het Hoogduitscb van Charlotte Birch-Pfeiffer, door A. Peters. Aanvang ten 7 are. Prijzen der, plaatsen: Loge f 1.60. Baignoires 1.20. Parterre ƒ1. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij ƒ0.80. Plaatsen kunnen op den speeldag besproken worden van 10 tot 2 ure, k 10 cents extra per plaats. van W. VAAT TUIL, burgstïeg. OiVTVAIVGKlW puike kwaliteit per flesch 18 Cents, bij 6 tlesschen vrij aan huis. Grove kwaliteit. Verkrijgbaar van Maandag 7 tot Zaturdag 12 November a. s. aan het in lossing liggende schip in den Nieuwen Dijn, aan het Utrechtsche Veer, te gen 90 cents per mud, voor rekening van Ph. VAN DER HEIDEN, Kraaijerstraat. Gal-aandoeningenIn de lente en tegen het einde van het jaar is niets meer algemeen, en zijn weinig kwalen meer bedroevend dan die soort van ziekten, welke van eene van streek geraakte lever afhangen. Misselijkheid, hoofdpijn, lusteloosheid, slechte eetlust, worden dadelijk her kend teekenen van leveraandoening te zijn, welke men spoedig kan genezen door de werking van dat orgaan weder in orde te brengen. De Pillen van Holloway oefenen een heilzamen invloed uit op de gal-al'scbeidingen, en over geheel Groot- Brittannië en zijne Koloniën zijn zij als zoodanig bekend en worden zij gewaardeerd. Deze Pillen genezen nadat al het andere feilt. Menschen die jaren lang aan galziekte, hoofdpijn en leverkvva len geleden hebben, hebben door deze Pillen hunne volkomen gezondheid en eene goede spijsvertering weder gekregen, ofschoon zij vroeger niets van het leven genoten. Door het vermeerderd debiet zjjn de prijzen als volgt Doosjes Pillen 70.80, f 1.85, /3.00, 6.75, 13.50, 720.50. Zijn op franco aanvraag ïi contant te hekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HUL- LOWAY'S ETABLISSEMENT te Londen, 533 Oxfordstreet, vroeger 244 Strand. De Nederlandselic Maatschappij van llypollieck- verzcltering le Amsterdam, Kantoor: Oudezijds Voorburgwal, bij het Stadhuis, B, N°. 4, plaatst door hare tusschenkomst GELD OP HY POTHEEK, met verzekering van Kapitaal en Intrest. (JAS-ORNEMENTEN,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3