ring; dit werd bestreden door andere leden (ook voor liet college van Gedeputeerde Staten van Drenthe) welke betoogden, dat het tarief niet moest worden verlaagd en men aan den wensch der regeering niet moest toegeven. De commissie van rapporteurs adviseerde con form het prae-advies van gedep. staten, om het tarief niet te verlagen en dus niet aan den wensch der regeenng te voldoen. Na langdurige discussiën werd het prae-advies van gedep. staten aangenomen met 25 tegen 9 stemmen. Alen is zeer verlangend den uitslag van dit eonllict te vernemen. Door den raad is het ouderwijs op de bur ger dag- en avondschool gewijzigd en wordt nu gegeven gedurende de drie eerste en de drie laatste maanden des jaars. LfittnvAiiDEN, 5 November. De waterstand in de prov. Friesland is door de in het begin dezer week gevallen stortregens weder aanmerkelijk hooger geworden. De peilschaal alhier, die voor ruim een week nog geen 50 centimeters boven zomerpeil aanwees, wijst thans bijna 00 ceutim. boven dat peil aan. In een groote week is de boezem des waters aldus met éen decimeter (palm) verhoogd. Een gevolg van den hoo- geren waterstand is echter, dat schepen, die wegens grooteren diepgang 's zomers alhier niet kunnen passeeren, thans weder konten opdagen; onderscheidene tweemastschepen, meest koffen, op hunne binnenlaudsche vaart van Harlingen naar Dokkum en de Nieuwe Zijlen of omgekeerd, komen door de stadsgracht alhier, 'tgeen een niet alledaagsch gezicht oplevert. Bueua, 5 November. Van hier is naar Bergen- op-Zooni vertrokken een detachement huzaren, onder bevel van den lsten luit. Vertholen, ten einde gedurende den winter aan de officieren der onbereden wapens, aldaar in garnizoen, onder richt in de rijkunst te geven. Vlissingen, 5 November. Het wachtschip Prins Maurits der Nederlanden is door een stoom boot gesleept naar Hellevoetsluis vertrokken. Het veelbesproken stoomschip Argus heeft insgelijks, zijn, volgens sommigen gewaagden tocht, door het kanaal van Suez naar Iudië aanvaard. De algemeene mee- uing die men hier echter koestert, aangaande de zeevaardigheid van het vaartuig, is zeer gunstig. <jr e ine ngde Berichten. Eenigen tijd geleden werd aan een varensgezel den voorslag gedaan, of hij genegen was, om tegen eene ruime geldelijke belooning, zijne huisvrouw af te staan. Den schippersknecht beviel dit wel, maar hij durfde zijne vrouw met dit voorstel niet aan boord te kouien, daar zij hem, zoo als hij zeide, onuitsprekelijk lief had. Op herhaaldelijk aan dringen, besloot li ij er toch eindelijk toe, en tot zijne vreugdestemde zij toe. De man heeft voor het geld een scheepje gekocht en drijft thans een aardappelenhaudel. Ten einde echter niet van eene voor hem zoo voordeelige samen leving te vervreemden, heeft hij zich van eene andere, schoonheid voorzien. De vraag is echter, of hij daar weder op zoo'n gelukkige wijze van af zal kouien. Gisterenmorgen is in het wacht huis aan den Grooten Hekel te 's-Hertogonbosch, waar het bureau der artillerie thans gevestigd is, onder het schrijven plotseling dood gebleven de sergeant-schrijver bij de vesting-artillerie A. L. AIus, die bij het laatste bezoek van Z. M. den Koning als ordonnans dienst deed en daarvoor een prachtig gouden horloge met ketting vanwege Z. M. ontving. Hij was 47 jaren oud, telde 33 dienst jaren eu was van iedereen geacht, daarenboven was hij de verzorger eeuer 82jarige blinde moeder. De in de vorige week te Glasgow aangeko men Deeusche brik Thercsia is het tooneel geweest van een vreeslijk drama. Het schip door kapitein Küps gecommandeerd, was met een lading been- asoh van Buenos-Aijros naar Glasgow bestemd. Er ontstond spoedig na het vertrek ongenoegen tusschen de officieren en manschappen over de voeding, die iu muiterij ontaardde. De belhamel, de kok, opperde het plan om de officieren te vermoor den. Hij bracht den eersten stuurman met een mes een zoodauige wond in den buik toe, dat deze onmid dellijk stierf. De kapitein wondde hij in den schou der, dien het echter gelukte zich van den booswicht meester te maken en in boeien te doen slaan. De tweede stuuiinaii werd door den scheepsjongen zoodanig gekwetst dat hij den volgenden dag overleed. Het treurspel was hiermede echter nog niet algeloopen. De kok stierf in zijne boeien en de scheepsjongen, die men nog niet had kunnen pakken, sprong over boord toen hij een vreemd schip zag aankomen en verdronk. De brik liep met slechts 3 matrozen bemand te Fernambuck binnen, waar de kapitein zich van nieuwe beman ning moest voorzien. Uit Kopenhagen wordt liet volgende geschreven: Dezer dagen wordt hier een machine ten toon gesteld, die aller opmerk zaamheid wel waardig is. Het toestel „schrijfko- gel" genaamd, is van tangenten voorzien, waar mede de letters is een schroeflijn op een stuk papier, dat oui een wals gewikkeld is, gedrukt worden; ontvouwt men het papier dan staan dus de regels in een rechte lijn. Een geoefend man is in staat met dit toestel 16 letters in de seconde te schrijven, waardoor dus de stenographie over bodig wordt. Tevens kan de hoogst eenvoudige machine dienen tot het letterzetten, en kan dan in een uur 36,000 letterteekens op hun plaats brengen Het beste bewijs voor de eevoudigheid van de machine is wel, dat die nu reeds voor f150 is te krijgen. De Koln. Zlg. gewaagt van eene verbete ring, welke in de lokalen van dat blad is aange bracht, en de aandacht verdient van allen, die het moeilijk probleem hebben op te lossen: hoe de lucht in een beperkt lokaal, waar vele lieden gedu rende geruimen tijd werkzaam zijn, gezond en frisch te houden. Een der lokalen, waarin de zetters van genoemd blad arbeiden, heeft een in houd van meer dan 24,000 kub. voetentrekt men de ruimte af, ingenomen door letterkasten, tafels, enz. dan bevat het ongeveer 18,000 kub. voet lucht. Het lokaal is ongeveer 12voet hoog, bevat gewoonlijk gedurende den geheelen dag 50 personen, en wordt des avonds door 50 60 gas vlammen verlicht. Het is dus te begrijpen, dat de lucht er spoedig een groot deel van haar zuurstofgas verliest, en in de onderste lagen dik werf meer dan 25° warmte heeft. Door verschil lende middelen zocht men reeds vroeger de lucht te zuiveren, doch te vergeefs. Thans bood eene verbouwing van een gedeelte der lokalen de ge legenheid aan om die verbetering nogmaals te beproeven, en op meer afdoende wijze, daar hiervoor nu de noodige ruimte beschikbaar werd. Het ventilatie-systeem, dat nu werd in gevoerd, is ingericht op de volgende wijze: Aan de zoldering der zaal zijn eene menigte dunne zinken pijpjes aangebracht, die in twee wijdere alleidingspijpen uitmonden, welke op hare beurt in eene hoofdpijp uitloopen, die met een exhaustor (luchtzuiger, luchtpomp) in betrekking staat. In het pijpennet aan den zolder zijn on geveer 3000 kleine openingen gemaakt. Begint de exhaustor, die door stoom gedreven wordt, te zuigen, dan stroomt de boven aan den zolder verzamelde bedorven en meest verhittelucht door de openingen in de pijpen, en dan verder door de hoofdpijp naar buiten. Voor den gelijktijdigen toevoer van frissche lucht en tot het verkrijgen eener volkomen ventilatie dienen twee hoofd pijpen, die over den bodem loopen en door de muren heen uitgang hebben in de vrije lucht. In deze pijpen zijn ook ongeveer 3000 openingen aangebracht en in dezelfde mate, waarin boven de bedorven en heete lucht wegstroomt, treedt beneden de koele en zuivere lucht toe, zonder dat tocht of eenig ander ongemak bespeurd wordt. Het resultaat is, dat de lucht des avonds laat in plaats van de 25° van vroeger, nu slechts 17 tot 18" warmte heeft, bij eene gemiddelde temperatuur over dag van 15 tot 16°. Het chemisch onderzoek der lucht uit de zaal, voor de venti latie toonde aan, dat deze 25 pCt. koolzuurgas bevatte, terwijl na de ventilatie dit slechts 41 pCt. bedraagt- Deze laatste hoeveelheid na dert tamelijk eene zuivere atmospherische lucht. De machine, welke noodig is voor den exhaustor, die later nog andere aanmerkelijk grootere lokalen ventileren moet, behoeft slechts 1 tot 1 paar- dekracht, en deze kan, waar stoom niet voor handen is, door de thans zooveel verbeterde en goedkoope gasmacbines licht aangebracht worden. Aanvankelijk voldoet deze luchtverversching uit muntend. BUITENLAND. DuitsclUand. Bazaine staat nog altijd aan de beschuldiging van verraad bloot. Toch doen zich stemmen ter zijner verontschuldiging hooren vooral de Duit- sche bladen ijveren om hem te verdedigen tegen den smet die de republiek op hem werpt. Wij zullen hier, nadat een onzer vorige num mers omtrent deze quaestie eenige uicdedeelingen behelsde, andermaal een en ander zoowel van het voor als tegen laten volgen. De Indépendance Beige behelst eene geregelde en zeer uitvoerige correspondentie uit Aletz van 3o October, die strekt om de beschuldigingen, tegen Bazaine ingebracht, te bevestigen, en vooral om in 't licht te stellen, dat de bezetting wegens de capitulatie gebeten was op haar aanvoerders. Zoo wordt gemeld dat vier jeugdige officieren na de capitulatie zich tot den kolonel Giraud gewend en hem verklaard hebben, dat zij hun vaandel, hetwelk zij niet in handen des vijands wilden zien, zouden redden. „De Alaarschalk heeft bevel gegeven, om het naar het arsenaal te brengen," was het antwoord van den kolonel. „Wij zullen het verscheuren en elk onzer zal er een stuk van bewaren," hernamen de officieren. Den volgenden dag kreeg de kolonel, die de schoonbroeder is van wijlen den heer Troplong, een brevet van brigade-generaal. Dit was niet de eenige weigering van officieren, om het vaandel over te geven. De artillerie der garde had haar vaandel voor de deur van het arsenaal gebracht; daar echter wilde men het verscheuren. „Straks", werd geantwoord „Neen dadelijk, in ons bijzijn" eischte men. „Wacht een oogenblikje", werd toen gezegd.„Dat niet; wij nemen het mede," was het tweede antwoord. En de soldaten namen het vaandel werkelijk mede, verscheurden het, verbrijzelden den stok, en wier pen het een met het ander in den Moezel. De oude generaal Viala verweet den Alaarschalk Leboeuf openlijk, dat hij de man is, die den val van Aletz heeft voorbereid. „Gij zijt het, die ons zoover gebracht hebt," zeide hij tot hem. „Alaar de forten waren niet gewapend," antwoordde deze. „Wie had voor die wapening dan moeten zorgen? Gij hebt ons ten gronde gericht, diep vernederd," hernam Viala, en meteen keerde hij Leboeuf den rug toe. Dit belette dezen echter niet den volgenden dag Viala te gemoet te gaan en hem de hand te reiken. Tien dagen vóór de capitulatie aldus wordt verder gemeld had de generaal Coffinières, gouverneur der vesting, zijn woord van eer ver pand, dat hij Metz nimmer zou overgeven, en dat hij den eerste, die van eane capitulatie durfde spreken, zou laten fusilleeren. Er hadden voorts verscheidene manifestaties van militairen en de bevolking plaats tegen den ge neraal Coffinières. De menigte had zich naar de straat begeven, waar zijn hotel was; maar de generaal had vooraf maatregelen genomen. Zijn woning was omgeven door officieren, op wie hij rekenen kon. Eene deputatie van burgers, die naar die officieren werd gezonden, werd barsch ontvangen. „Twee lieden van uw slag hebben Metz aan den vijand overgeleverd," was het ant woord der deputatie, „de nakomelingschap znl uitspraak over u doen." Vijftig burgers plaatsten zich vervolgens voor de deur van het hotel van den generaal, om zijne vlucht te beletten. De officie ren dreigden daarop. „Wat? wilt gij op burgers schieten, die in verzet koinen, omdat zij een Fransch hart in den boezem dragen?" voegden zij hun toe. De oploop duurde tot 's avonds laat, en den volgenden dag waren de Pruisen bin nen Metz. De half-officieele Correspondance de Berlin neemt in haar laatste nummer de verdediding op van Bazaine. Dat blad zegt „„Die misdaad is te zwaar, dan dat zij door de „menschelijke gerechtigheid zou kunnen gewro- „ken worden 1" „Alet deze woorden wil de heer Gambetta de capitulatie van den maarschalk Bazaine, die nog kort geleden de roemrijke Bazaine heette, brand merken. De republikeinsche dictatoren, die nog den vorigen dag in hunne officieele bulletins lie ten verkondigen dat het leger van Aletz in een laatsten uitval 26 bataljons en 4 cavalerie-regi- menten van het Duitsche leger had vernietigd, dat het zijne vrije gemeenschap met Thionville hersteld had en gereed was om zich niet het (denkbeeldige) leger van Bourbaki te vereenigen, enz. zijn door de tijding van de capitulatie van Metz op schitterende wijze van leugen over tuigd. Het feit niet kunnende ontkennen, ver klaren zij het, naar den republikeinschen trant, door het aan verraad toe te schrijven, en beloo- nen het leger van Aletz voor zijne heldhaftige verdediging met de hatelijkste lastering. „De aan hare republikeinsche vrienden getrouwe Indépendance Beige, zonder zich zoo hevig als de heer Gambetta uit te drukken, veroorlooft zich toch eene verdenking te uiten„Het feit zegt zij dat een leger van 160,000 man de wapenen op zulk eene wijze nederlegt, is zelfs na Sédan zoo ongelooflijk, en het is door zulke zonderlinge intrigues voorafgegaan, dat alle on derstellingen om zoo te zeggen geoorloofd schij nen."" „Die „zonderlinge intrigues" hebben nooit an ders bestaan dan in de berichten van het dagblad zelf, hetwelk ze thans inroept om er nog zon derlinger onderstellingen mede te rechtvaardigen. „De historie, die niet naar de bulletins van Tours en van Brussel geschreven zal worden, zal vermelden dat het leger van Metz op edele wijze zijn plicht tot het laatste gedaan heeft, en dat het, alvorens te wijken, al zijne krachten en al zijne hulpmiddelen heeft uitgeput. „Alaar in Frankrijk wil men nooit toegeven dat de nationale wapenen eene nederlaag geleden hebben. Te Sédan, te Metz, evenals bij Waterloo, is het alleen verraad, hetwelk de zege aan den vijand verschaft heeft. Er heeft eene halve eeuw moeten verloopen voordat een Fransch geschied schrijver (Charras) den zeldzamen moed had om te zeggen en te bewijzen, dat in 1813 en in 1815 Napoleon 1 door niemand anders verraden is geworden dan door zichzelven. „Het Fransche leger heeft thans, in de tegen spoeden die het overstelpen, zijne eer ongeschon den bewaard; het behoeft geene verdediging tegen die heldhaftige grootsprekers, die zeggen, dal zij alléén niet zullen capituleren. Voorts komt in een door de Kolnische Zeitung medegedeeld schrijven uit Berlijn voor: „Wat er thans uit Aletz tegen Bazaine ingebracht, ver moed en geïnsinueerd wordt, kan niet zonder antwooid blijven. Intusschen verkrijgt men den indruk, dat Bazaine zich een tijd lang heeft laten begoochelen door het denkbeeld om de rol van een Franschen Alonk te spelen, zonder dat hem zulks, gelijk de uitkomst bewe zen heeft, gelukt is. In ods hoofdkwartier heeft men hem, zoo het schijnt, zijne aanbiedin gen laten uiteenzetten, maar zich blijkbaar ge- i'iTjou wacht voor alles wat naar eene verbindt! zweemde, Tengevolge daarvan schijnt men en daar met groote lichtvaardigheid Bazai; ut persoonlijke wenschen, bedoelingen en verwi tingen verward te hebben met Pruisens ooga ken, welke uitsluitend op de overgave van gericht waren en zich dan ook geheel in o geest verwezenlijkt hebben." ar c lr3 ut po st ig e TELEGRAMMEN. Tours, 4 November. De Constilutionnel et France dringen er op aan, dat een krijgsraad L verraad, door Bazaine gepleegd, zal onderzoetf De Gazette de France zegt: Gambetta gevt behoefte om tot de natie te sprekenbij get: aan wettige, vrije vertegenwoordigers, gelast zijne ondergeschikten adressen te redigeeren. gouvernement mag echter praten, schrijven telegrapheeren,.toch kan het niets nuttigs vo: brengen, tenzij het de vertegenwoordigers natie bijeenroepe; daarom dringt het blad meer dan ooit op aan, dat de vcrtegenwoo ging bijeenkome, want 't is duidelijk dat Vaderland meer dan ooit in gevaar verkeert Er is een decreet uitgevaardigd, houdet dat elk departement eene batterij artillerie, nevens het personeel, op zijn kosten moet lever en wel voor elke honderd duizend man e batterij. Elk korps, dat geen moed tegenover den vij aan den dag legt, zal ontwapend en naar krijgsraad verwezen worden. Te Saint Etienne is de orde hersteld. Altona, 4 November. Van wege het komm: dement van het negende legerkorps is het volgei medegedeeld Daar de Fransche vloot niet in aantocht sch: te zijn, zoo wordt weer vergunning verleend in de Noordzee de vuurtorens te ontsteken betouningen te leggen en andere signalen de scheepvaart te geven. Het loodsverkeer is weer vrij. Brussel, 4 November. Bazaine protesteert) het blad Ie Nord tegen de beschuldiging, als hij een verrader zijn. In welingelichte kringen loopt het gerucht, er opnieuw ongeregeldheden in Parijs zoul hebben plaats gehad. Berlijn, 4 November. De Nordüeutsche Allg. lung weerspreekt de geruchten in de dagbl: verspreid, waarin gemeld wordt dat er verst van gevoelen zou bestaan tusschen .graaf Bismarck en de militaire autoriteiten over begin van het bombardement van Parijs. D: mede werd geen aanvang gemaakt, omdat; naar het oordeel der militaire autoriteiten, geen voldoende middelen waren bijeengebr om den aanval te beginnen. De N.-Deulsche Allg. Zeitung bespreekt ook voorstel tot het aangaan van eene wapenscliH sching onder behoud van het militaire status Het blad zegt, dat het geopperde voorwend dat de dreigende hongersnood den Franschen ill veroorlooft dit voorstel aan te nemen, geen sta houdt, aangezien, volgens mededeeling der bel gerden, Parijs tot den 15den December ruimscho! voorzien is van versch vleeschbovendien is niet noodig, dat eene Wetgevende Vergaderii te Parijs bijeenkome. De Kreuzzeitung weerspreekt de meening zou het geoorloofd wezen dat Parijs geduren den wapenstilstand van proviand werd voorzie |1 Dat kan niet geschieden, zegt het blad. Integt r deel, het schijut dat de groote vermindering d levensmiddelen, die het gevolg van den wape >u stilstand wezen zal, beschouwd wordt als e reden te meer, om gedurende of spoedig na wapenstilstand den vrede te sluiten. Versailles, 4 November. Ten stelligste wot verzekerd, dat Thiers verkregen heeft, dat h|p bombardement van Parijs in geen geval aanv gen zal vóórdat de onderhandelingen over (li L wapenstilstand afgeloopen zijn. Versailles, 4 November. Officieel bericht uil I si Duitsche hoofdkwartier.) De vesting Belfort is na verscheidene kleii r voorspoedige gevechten sedert 3 dezer door om troepen ingesloten. Volgens mededeeling van den te Aletz bevi voerenden generaal Von Zastrow zijn tot hedi te Aletz gevonden 53 adelaars en vaandels, stukken veld-artillerie, het materieel voor niet dan 85 batterijen, ongeveer S00 stukken vestinj geschut, 66 mitrailleuses, ongeveer 300.000 geit ren, een groot aantal kurassen, sabels enz., ongevet 2000 militaire vaartuigen, veel ongebruikt hot lood, brons en een volledige kruitfabriek, enz, Augsburg, 5 November. Volgens een telegrai in de Allg. Zeit. uit Bern, heeft de bevelhebl van de Zwitsersche troepen aan de grenzen 1 richt, dat Belfort door de Duilschers werd inji sloten, en waren de Franschen voorbij Montl liard teruggeslagen. Een groot aantal vluchtelii gen was te Bern aangekomen. Tours, 4 November. Bij besluit der gedelegeei Regeering is de mobilisatie bevolen van weerbare mannen (de gehuwden en weduff' naars met kinderen daaronder begrepen) van tot 40 jaren. 11 e i

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2