7 November. Maandag A°. 1870. v LEID N°. 3295 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. t de n zii Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Noramers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS MR ADVESTÏÏHTIEN. Voor iederen regelJ 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 5 November. rist, e Tweede Kamer der Slalen-Generaal zal sdag S dezer, des namiddags te 1 uur, verga- Jen en alsdan, volgens liet bepaalde in de zit je van 25 October jl., beraadslagen over de vol de wetsontwerpen vaststelling der begrooting wegens den arbeid gevangenen voor 1871; 2°. vaststelling der rooting van uitgaven voor de Rijksgestichten merschans en Veenhuizen, voor 1871; 3°. be- chtiging van provinciale belastingen; 4°. wij van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting ir 1S69en wijders 5°. het in overweging ne- an het voorstel van den heer Van Houten, wijziging der wet op de personeele belasting. 30) n de beschouwingen van het Noorden over de andeling van de gemeentebegrooting in den islerdamschen raad, wordt besproken het adres de Regeering om eene rijks-hoogeschool te sterdam te vestigen, in verhand tot de dis- jsie die daarover plaats had. et Noorden zegt het volgende: ia, een rijks-universiteit te Amsterdam! De 'r Van Hierop was ook nu weder de voor- lier. Houdt de gemeenteraad, met het oog op djoieuwe wet op het hooger onderwijs, het tbaar athenaem aan, waaraan zooals het nu ericht' is, geeue behoefte bestaat, in de hoop de, Anisterdamsche universiteit te verkrijgen, dan [het ook wenschelijk pogingen te doen dat die ip niet beschaamd wordt. Aan eene rijksuni- •siteit alhier wordt in het ontwerp niet ge ilt. Het adres zal echter ook niet veel resul- ,t hebben. Nu reeds stuit de wet op de moeie- heid om het getal der academies te vermin- en. Geheel ondoenlijk zal het zijn, daarvan ,e naar Amsterdam over te breDgen, en niet wtnschelijk is het voor het geheele land slechts ie universiteit te maken, die in Amsterdam esligd wordt. De studenten zullen daaronder en, omdat het bijwonen der academische lessen fcour velen te duur zal worden. Niettegenstaande M gunstige meeuing des heeren van Nierop over zaak, achten wij de kans dat het adres iets kal uitwerken gering. En wij verzoeken dus de eigenaren der groole kapitalen, die tot verwon dering van den vreemdeling in Amsterdam liggen fgestapeld, zich niet te laten weerhouden, om iet hun geld den edelsten woeker te drijven, lor den rol van bcschermheeren en steunpilaren r wetenschap op zich te neinen, en Amsterdam staat te stellen zijne op kleine schaal inge- gchte doorluchte school te verheffen tot eene [tniuntendë hoogeschool, voor welker oprichting stad van den wetgever gemakkelijk de ver- nning zal krijgen. Bij den wedstrijd tusschen t hooger onderwijs van staatswege en dat door hoofdstad kan de wetenschap slechts winnen, p dit thema, nu ter loops behandeld, komen ij nog weieens terug. Woensdag den 9den November a. s. is het ijfentwintig jaar geleden, dat Ds. J. E. Inckel fj de Evang. Lulhersche Gemeente alhier zijn btswerk aanvaardde. Wij vernemen, dat iWEw. op Zondag den 13den November, des hnds ie fi uren, zal gedenken, wat hij gedu nde dat tijdvak met en voor zoo velen te Rei len heelt doorleefd. Hen verneemt, dat op aanstaanden Vrijdag den November des avonds te S uren de gewone |«rdrachten over godsdienstige onderwerpen in In lokaal der Haarlemmerstraat een aanvang «Hen nemen. in de maand October zijn binnen de gemeente «den, geboren: 119 kinderen, als 62 zoons en 57 ochters, waaronder zijn begrepen 4 tweelingge- «orten, overleden62 personen, als 8 mannen, vrouwen, 25 zoons en 21 dochters, daarenboven is levenloos aangegeven 8, gehuwd: 20 paren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "erkhuis alhier opgenomen van 138 tot 147 olwassen persouen en van 47 tot 61 kinderen De Minister van Oorlog heeft bij eene cir- mlaire van 31 Oct. jl. aan heeren bevelhebbers de militaire afdeelingen, plaatselijke en garni- ftens-kouimandanten en kommauderende Officie- 'en der korpsen uitgenoodigd, ten aanzien van i&ken betreffende de militaire justitie, niet alleen [Nauwkeurig de bestaande bepalingeu en voor schriften te doen nakomen en zeiven op te volgen, zoolang die niet door de daartoe bevoegde auto riteit buiten werking zijn gesteld, maar ook in den overigens bestaanden toestand geene veran dering te brengen, dan met goedvinden van den heer advocaat fiscaal voor de zee- en landmacht, of op specialen door den minister kenbaar getnaak- ten last. Bij aklien alzoo eenige wijziging in dien toestand wenschelijk mocht worden geacht, dan zal hunne meening hieromtrent (voor zooverre de plaatselijke en garnizoens-kommandanten en kommauderende officieren der korpsen betreft, door tusschenkomst der bevelhebbers in de mili taire afdeelingen) aan genoemden ambtenaar kenbaar gemaakt behooren te worden, die, in ver band hiermede, door den minister is uitgenoodigd, daarop zijne zienswijze ten opzichte van zoodanige verandering te doen kennen of om, indien het zaken mocht gelden waarbij de beslissing van het hoofdbestuur noodig of raadzaam is 's ministers gevoelen daaromtrent te vragen. Bij Zr. Ms. besluit van den 20sten October jl. n°. 27, houdende reorganisatie van het koloniaal werfdepot is een tabel gevoegd waaruit blijkt dat de formatie van het koloniaal werfdepot zamen- gesteld uit den staf en het kader voor drie kom- pagniën, zal bestaan uit 18 officieren en 77 onder officieren en verdere manschappen, als: Staf: 1 majoor of luitenaut-kolonel, 1 eerste of 2de luit.- adjudant; 1 eerste of 2de luitenant (bestemd voor speciale diensten); 1 kapitein, 1ste of 2de luit.- kwartiermeester; 1 kapitein, lste of 2de luitenant kwartiermeester; 1 kapitein, lste of 2de luitenant administrateur van kleeding; 3 officieren van gezondheid, lste, 2de en 3de klasse2 adjudanten onderofficier; 1 korporaal hoornblazer; 5schrijvers; 1 meester kleedermaker, 1 idem schoenmakeren 1 idem geweermaker; kompagniën: 3 kapiteins; 3 eerste luitenants; 3 tweede luitenants; 3 sergean ten-majoor; 24 sergeanten; 3 fouriers; 30 korpo raals en 6 hoornblazers. Bij Zr. Ms. besluit van den 18den October 1870 is bepaald: dat gedurende het tijdvak van den lsten Nov. 1S70, tot en met den 31sten Oc tober 1871, de schadeloosstelling wegens gemis van fourrages door de generaals, hoofd- en ver dere officieren van het leger te genieten, per paard daags zal bedragenvoor de garnizoen houdenden te Amsterdam, Utrecht, Amersfoort en Venlo f 0,72; te Arnhem 0,77; te Breda en 's-Hertogenbosch f 0.73; te Deventer, 's-Graven- hage en Leiden f 0.74; te Haarlem f 0.70; te Roer mond, f 0.69; en te Zutphén f 0.75. voor de in een der overige garnizoenen gevestigden, f 0.75. Ook is bepaald dat, in geval bij verblijf buiten de vaste standplaats wegens dienstzaken, de be langhebbende zijne paarden medeneemt, zoomede op marsch, de vergoeding zal worden genoten naar den maatstaf voor de tijdelijke verblijfplaats van toepassing, bij afwezigheid uit anderen hoofde buiten de vaste standplaats, naar den maatstaf voor die vaste standplaats vastgesteld. Omtrent de bekroningen van de inzenders op de Internationale Werkmanstentoonstelling dezer dagen te Londen gesloten, zijn nog aan Nederlan ders de volgende prijzen toegekend: Een 2de prijs aan A. Van Dijk (Utrecht), voor manshoeden, ten hoogste geprezen voor lagen prijs en goeden vorm. Een 2de id. aan H. Van Gelder (Leiden), voor timmerinansvverk (zeer geprezen). Een 3de id. aan H. De Haan (Arnhem), even eens voor manshoeden. Een 3de id. aan J. Th. Terbruggen (Arnhem), voor een ijzeren geldkistje. Een 3de id. aan A. J. Verwoert (Dordrecht), voor een archimedische schroef enz. Een 3de id. aan de volgende werklieden van den heer J. v. d. Wall Bake (Utrecht), voor het model van een complete stoommachine, nl. aan Joh. Van Soest, Willem Walen, Franz Poutse- nonauw en H. v. d. Brink. In het geheel 42 bekroningen. Het protest in de zaak van Volcke is nog steeds onder consideratie. Dr. P. P. M. Alberdingk Thijm, tot dusverre leeraar aan de hoogere burgerschool en het gym nasium te Maastricht, is benoemd tot hoogleeraar in de Nederl. Taal- en letterkunde aan de uni versiteit te Leuven. (De Tijd). Het Handelsblad spreekt het bericht omtrent den dood van het Nijlpaard tegen. Het dier is nog steeds welvarende, en de actie tot schade vergoeding aan het weeshuis, is dus ook uit de lucht gegrepen. De minister van Binnenl. zaken heeft goedge vonden met wijzijiging der beschikking van 16 Mei 1869, n°. 226, 2de afd., de gemeente Anna Paulowna tot een afzonderlijk onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Alkmaar, ter verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, aan te wijzen. Met ingang van den 6den dezer wordt op het Rijkstelegraafkantoor te Scheveningen, voor den duur van den winter, de beperkte dagdienst in gevoerd. Te rekenen van dien dag zal dit kantoor dus open zijn: op Zon- en feestdagen van 9 tot 10 uren voor- en van 12 tot 3 uren namiddags; op werkdagen van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 7 uren namiddags. Z. M. heeft P. L. A. Collard benoemd tot bur gemeester van de Rijp. Z. M. heeft de benoeming van F. W. S. Von Slaedel, burgemeester van St.-Philipsland, tot secre taris dier gemeente goedgekeurd. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Ommen Mr. W. O. J. Alpherts, thans griffier bij het kan tongerecht te Goor. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande teruggekeerden apotheker der 2de klasse bij de militaire geneeskundige dienst in'Nederlandsch Indië G. C. E. Moesman, met ingang van 1 Novem ber 1870, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag verleend uit Zijner Majcsteits militairen dienst, met toeken- niug van pensioen. Haarlem, 5 November. Naar men verneemt bestaat ook hier ter stede, het voornemen, tot oprichting eener volkskeuken. Het departement Haarlem der Nederl. Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, heeft gemeend zich deze zaak als industrieele onderneming aan te moeten trekken; eene daartoe benoemde commissie heeft na de verschillende in werking zijnde volkskeu kens bezocht te hebbeD, een belangrijk verslag in eene departements vergadering uitgebracht dat tot het besluit heeft geleid, dat dergelijke inrichting ook alhier hoogst noodig is. Eene com missie houdt zich met deze zaak als volksbelang bij uitnemendheid' thans bezig, en berekent daar voor te behoeven een kapitaal van 10.000 dat zij wenscht te verkrijgen door eene loterij-leeniug niet aandeelen van f2.50 waarvan gedurende 4 jaren telken jare 1000 stuks zullen worden uit geloot, na verloop van die 4 jaren, wanneer al de aandeelen zijn uitgeloot, stelt het departement zich voor, de inrichting aan eene vereeniging over te drageu, zoo mogelijk van werklieden, die daardoor in de gelegenheid gesteld worden zich zeiven te helpen. 's-Gravenhage, 5 November. Het onderzoek van de wetsontwerpen uitmakende de Ned.-Iudische begrooting Toor 1871, is in de afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal afgeloopen. Thans wordt het verslag der commissie van rapporteurs over de ontwerpen opgemaakt, en dan moet dit nog door de Regeering worden beantwoord, zoodat het nog eenige dagen duren zal voordat do beraadslagingen omtrent die ont werpen zullen worden gehouden. Scheveningen, 5 November. Eergisteren werd voor de veertigste maal een aanvang gemaakt met de vvinterwerkzaamheden der handwerk- school alhier, gesticht door wijlen H. M. de Ko ningin-moeder der Nederlanden en welke zoo nuitige instelling onder de Hooge bescherming van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, voortdurend wordt onderhouden. Namens den hooggeachten prins en prinses werden de 50 leer lingen bij den aanvang van het Koninklijk lief dewerk hartelijk toegesproken door den Wel- Edelgestrengen Heer Mr. J. H. Van Wickervoort Crommelin, Secretaris van Z. K. H. den prins en als zoodanig toegevoegd aan H. K. H. Mevrouw de Prinses Hendrik der Nederlanden. Gisteren zijn 2 Haringschuileu alhier aan gekomen waarvan een de zoo hoogst aanzien lijke vangst van 144 en de andere de nog aan zienlijker vangst van 150 duizend steurharing heeft aangebracht. De eerste behoort aan den reeder J. Groen, stuurman Ment Spaans en de tweede aan den reeder W. Korving, stuurman Albert Korving. Gedurende den afgeloopen nacht is nog een groot aantal haringschuiten aangezet. Baarn, 5 November. De gemeenteraad alhier heeft besloten, eene nieuwe openbare school met onderwijzerswoning te bouwen. Z. K. H. prins Hendrik heeft voor dat doel welwillend een mooi stuk grond aan de gemeente afgestaan. Dit gebouw kan een sieraad voor het dorp worden. Arnhem, 5 November. In de eergisteren geslo ten zitting der Prov. Staten van Gelderland, is met S3 tegen 20 stemmen verworpen het voorstel der Regeering, om vanwege deze Provincie voor een verbeterden waterweg door de Gelder sche vallei 160.000 subsidie te geven. Verder werd besloten tot de volgende zitting aan te houden de spoorwegzaak van Bredius, zooals men zich herinnert, stonden de Staten voordien spoorweg vroeger ƒ300.000 toe, mits de stortiug voor 1 Sept. 11. zoude hebben plaats gehad, waar aan door de tijdsomstandigheden echter geen ge volg is gegeven. Harderwijk, 4 November. De lste luitenant A. H. L. Badings die voor 5 jaren bij het leger in Ned. Indië is gedetacheerd geweest, is hier te lande teruggekeerd en ingedeeld hij het 4de reg. infanterie. Groningen, 5 November. Allen die gestudeerd hebben aan de Groningsche Hoogeschool, zijn door 5 oud-studenten opgeroepen om op Donder dag 10 November te compareeren te Appingadam, ten einde een adres aan de Hooge Regeering vast te stellen, tot behoud onzer Hoogeschool. Men ver wacht hier algemeen ook nog een antwoord vau den heer Dr. Jonckbloedt op de verdediging, door den heer P. Zeper voor eenige dagen in eenige couranten vermeld, die blijkbaar dienen moest om een antwoord van den heer Jonckbloedt uit te lokkeu, om te vernemen, of de gewezen hooglee raar inderdaad zijne stem tegen Groningens be langen had uitgebracht, en of zijne inzichten sedert het uitspreken zijner oratie in 1864 tot nu, zoo aanmerkelijk gewijzigd kunnen zijn. En al mocht het waar zijn, zoo als latere, berichten getuigen, dat de opheffing der Groningsche Hoogeschool volstrekt niet de algemeene opinie in de afdee lingen is geweest, uiaar slechts door den vv il van enkelen er deze voorstelling aan gegeven is, wil men, dat zulks wel eens een punt van overwe ging bij de volgende verkiezingen zou kunnen uitmaken. Bij de Prov. Staten is door het medelid, den heer A. J. Van Royen, een voorstel ingediend, houdende, om aan den Koning een adres te zen den, waarin wordt aangedrongen op het behoud der academie. Tot secretaris van den academischen senaat is benoemd Prof. Dr. W. M. R. Sanger. De 2de luitenant A. J. Hamerster van het O. I. leger, is bij het depot van liet eerste regi ment infanterie alhier gedetacheerd, zijnde de 2de luitenant ran gemeld leger H. Ovonk bij het 2de bat. van gemeld reg. te Zwolle gedetacheerd. Assen, 3 November. Den 1, 2 en 3den dezer had alhier plaats de gewone najaarsvergadering der Provinciale Staten van Drenthe. Er zijn aan de gemeenten Borger en Nijeveeu subsidiën toegekend, volgens art. 36 der onder wijswet, en voorts een aantal minder belangrijke zaken behandeld. Het belangrijkste was het tarief van afvaart- gelden op de Drentsche hoofdvaart, waartegen reeds 7 jaren lang zulke talrijke eu zulke be langrijke klachten zijn ingebracht. De minister vaD binnenlandsche zaken had aan de Staten te kennen gegeven, dat de regeering dat tarief niet ter bekrachtiging aan de wetgevende macht kon voordragen, omdat het te hoog was, terwijl Zijne Majesteit daarenboven Uoogstdeszelfs be slissing over de goedkeuring der provinciale be grooting had verdaagd. Met belangstelling werd de zitting der Pro vinciale Staten tegemoet gezien, zoo om het ge wicht der zaak, als om het conflict, dat met de regeering zal ontstaan. Sommige leden betoogden, dat liet tarief moest worden verlaagd ingevolge den wensch der regee-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1