■eeft aan de bladen te Tours den volgenden brief Iricht f „Heb de goedheid uwe lezers bekend te maken, ■bi de werving voor het bataljon francs-tireurs Lu Orleans, waarmede de minister van oorlog Kj wel heeft willen belasten, zal plaats hebben Kr, 1 November a. s. te Gien en te Montargis. Orleanist van geboorte, doe ik een beroep op Ule mannen wiens hart op de rechte plaats zit, len die schaamrood werden bij het vernemen van ■e bezoedeling der stad van Jeanne d'Arc door (Pruisische benden. I Ik doe een beroep op al mijn jachtmakkers, ft, een ieder die een geweer kan hanteeren en die Ech geroepen gevoelt de guerilla-oorlog, boven Biesden heiligen oorlog te willen voeren, want wij Billen ons grondgebied voet voor voet verdedigen. Jagers, stroopers, boeren, wier hoeven door Beieren zijn verbrand, en wier kudden gerooid Bjd, ik verwacht u allen in het bosch van Orléans. I Het Vaderland is overweldigd, het Vaderland Boet gered worden. I Geheel Frankrijk staat op om de barbaren te Berjagen i het bewind voor de nationale defensie Bekent op uwe hulpvaardigheid en uwen moed. Biet Gods hulp, zal het op ons kunnen rekenen. I Leve Frankrijk." I De dames Cremieux, Fourichou eu Thiers heb- len een beroep gedaan op de Fransche vrouwen n de volgende bewoordingen I „Aan de Fransche vrouwen. Kom 't Vaderland |te hulp! De Fransche vrouwen moeten een ge loei vau vrome en vaderlandslievende liefdadig- Bteid aan den dag leggen. Het ontbreekt onze Kugihge mobiele garden, onze Francs-tireurs, de fth rik van den vijand, aan kleederen die hen Beschutten tegen het gestrenge jaargetijde; wij ■enden ons tot alle vrouwen. In de eerste plaats K het u taak vrouwen van de prefecten, maires, Kortom van alle ambtenaren in dienst der repu- Illiek, om daartoe ijverig mede te werkenorga niseer comités in ieder departement, in ieder ar rondissement, in iedere gemeente. De gift van de armste, moet aan dit schoone Brerk bijdragen! Ja! iedere vrouw bezorge haar Bffer eu hare medewerking; dekens, kousen, fla nellen hemden, al wat onze soldaten tegen de Boude kan beschermen moet door de comités Bijeengebracht worden. Onze Fransche vrouwen [poeteu uaaiwinkels oprichtenook is schoeisel lumisbaarkortom onze handwerkslieden moeten Biet zich tot plicht stellen belangeloos mede te [verken aan het vaderlandslievend werk. Onze fransche vrouwen zullen toonen dat hunne hulp vaardigheid eu opoffering op een lijn staat met [den moed van de dappere verdedigers van ons |s aderland." België. De Indépendance Beige behelst een artikel van ■en hoofdofficier, wien het gelukt is uit Metz te Intsnappen, waarin eene reeks van opmerkingen lopens de gebeurtenissen te Metz worden gemaakt, Ivaaraan de volgende regels ontleend zijn 1 Er waren zeshonderd kanonnen op de wallen; Biet leger had er misschien evenveel. Er waren poorts vele kanonnen in de arsenalen, om niet Ite spreken van de tallooze geweren, sabels en [andere wapens, van de projectielen, die. berghoog [opgestapeld lagen, van de millioenen patronen en van de met buskruit gevulde magazijnen, i Dit alles nu vertegenwoordigt met de wagens, de gereedschappen, de paardentuigen eene som ran zestig, misschien van honderd millioen. Al die wapens, met zooveel zorg voor de verdediging des lands bijeengebracht, zullen nu door den vijand tegen de Franschen, die nog weerstand bieden, gebezigd worden. De overgave der wapens aan den vijand is niets minder dan eene misdaad. Indien gebrek aan levensmiddelen de bezetting hoopte te capituleeren, waarom vraagt hij aan Bazaine hebt ge dan niet alles vooraf vernie tigd, waarom niet alles verbrand, zoo als het garnizoen te Puebla gedaan heeft? Waarom hebt gij de forten niet doen springen en de bezetting ongewapend en alzoo berustende in hun lot, aan |de Pruisen overgeleverd? Zou de vijand ons in [dit geval in koelen bloede vermoord, zou hij ons lm slavernij weggevoerd hebben Toch niet. Een l'mgelukkiger lot dan ons nu getroffen heeft, was luitsdien uiet te duchten. I De schrijver dezer opmerkingen heeft als hoofd- l'ücier, tweemaal schriftelijk en éénmaal monde- I mg bij een generaal, die door zijne hooge positie 'lieszins in de gelegenheid was, zich in den I krijgsraad te doen hooren, op de vernieling van Ide forten en het materieel te Metz aangedrongen. I Maar hij kreeg ten antwoord: „Wat wilt gij van Dij? Ik vermag niets. De Pruisen staan er op, dat de vesting in goeden staat overgeleverd worde op die voorwaarde zijn zij geneigd de stad en de bagage der officieren te sparen." De Pruisen! aldus gaat de officier voort altijd de Pruisen, nooit de FranschenWie of wat moest men dan te Metz verdedigen en be schermen Er waren officieren, die niet wilden dat hun te eenigen dage het verwijt zou kunnen worden gedaan, dat zij de vodden aan hun lijf Deer op prijs gesteld hebben dan 's lands belang. 'Zoodra de capitulatie geteekend was, zijn een zestigtal hunner bijeengekomen om in der haast een protest op te maken. Het is door zestig hun ner geteekend en aan veilige handen toevert rouwd, om het der Fransche regeering te doen gewor den. Een afschrift er van is den 2Ssten October aan den generaal Coffinières ter hand gesteld. Vervolgens worden sommige voorwaarden der capitulatie gegispt. Art. 4 b. v. geeft den officieren het recht om ten hunnent terug te keeren mits zij zich verbinden om gedurende dezen oorlog niet weer tegen Duitschland te vechten, en in geen enkel opzicht zijne belangen te benadeelen. De eerste bepaling van dit artikel maakt in breuk op de Fransche krijgswetten. De officieren mogen zich niet van huDne soldaten scheiden; ze zijn gehouden hun lot te deelen. Elk officier, die zulk een artikel onderteekend, is ontrouw aan zijn plicht. Als uitzondering kan enkel de opperbevelhebber om gewichtige redenen, indi vidueel aau dezen en genen officier vergunnen ten zijnent terug te keeren. Wat het tweede deel van het artikel betreft, het vage er van moet wel ongerustheid inboe zemen. Men had moeten omschrijven wat men verstaat onder de bepaling, dat de officieren de belangen van Duitschland in geen enkel opzicht mogen benadeelen, Hij, die in Frankrijk tot eendracht aanspoort, die uiet van meening is, dat de tegen woordige oorlog strekt tot geluk van het Duitsche volk en daarvoor opentlijk durft uitkomen, han delt hij al dan niet tegen de belangen van Duitsch land Hij die Lyonsch of Straatsburger bier drinkt, schaadt ook de belangen van Duitschland, want hij zou Beiersch bier hebben kunnen drinken. Eene eervolle capitulatie, gelijk de maarschalk Bazaine in zijne proclamatie zegt dat gesloten is aldus leest men aan het slot is dus in geen geval getroffen. Maar wat heeft hij dan ge wild? „Hij heeft ons verkocht," zeggen de sol daten, „hij heeft ons verkocht," zeiden de inwo ners, die op het laatste oogenblik de alarmklok luidden en den toen onmogelijk geworden tegen stand trachtten voort te zetten. Ik voor mij geloof niet dat Bazaine ons verkocht heeft, maar hij komt mij niettemin schuldig voor. Hij zal reken schap van zijne daden moeten geven. Zoolang dit niet geschied is, mag hij aanspraak maken op die behoedzaamheid in het oordeel, welke men jegens een beschuldigden in acht pleegt te nemen; maar de gerechtigheid, de waarheid en het be lang des Vaderlands vorderen dringend, dat er een volledig licht opgaat nopens de gebeurtenissen te Metz. TidHEtrRAMMEUV. Versailles, 3 November. De speciale raad, on der voorzitterschap des Koniugs, heeft de voor waarden vastgesteld, waarop vrede en wapen stilstand zullen gesloten worden. Die voorwaar den worden geheim gehouden. Alleen kan met zekerheid worden gemeld, dat de wapenstilstand slechts zal worden toegestaan onder het beding dat eemge positiën, die Parijs beheerschen, door de Pruisen zullen worden bezet, terwijl alle aan voer van levensmiddelen, ten behoeve der bele gerden, zal zijn verboden. Een Engelsch koerier is alhier aangekomen. Ten gevolge der gisteren plaats gehad heb bende onderhandelingen, heeft graal Von Bis marck den heer Thiers, ten behoeve der alge- ineeue verkiezingen in Frankrijk, het aanbod ge daan tot sluiting van een wapenstilstand, voor dén tijd van 26 üagen, op den grondslag van een militair status quo, zooals dit zal bestaan op den datum van de onderteekening der overeenkomst. Londen, 3 November. Volgens een gerucht, dat hier algemeen is verspreid, hebben de Keizer en de Keizerin afstand van den troon gedaan ten behoeve van hun zoon. De troonsafstand van Keizer Napoleon en Keizerin Eugénie ten behoeve van hun zoon, schijnt zich te bevestigen. Men verzekert dat de troonsafstand morgeu te Wilhelmshöhe zal wor den geteekend. Hij staat in verband met plannen tot restauratie van de dynastie van Napoleon, waaraan Pruisen niet vreemd schijnt te zijn. De Figaro heelt eene brochure in het licht gegeven die aau keizer Napoleon wordt toegeschre ven. Zij draagt deu titel: De veldtocht van 1870, en behelst het plan des keizers. Hij wilde Beiereu, Baden en YVurteuiberg van Noord-Duitschland scheiden en door het behalen van eene groote overwinning een bondgenootschap sluiten met Oostenrijk eu Italië. Dit plan leed schipbreuk op de gebreken in de organisatie van de Fransche armee en op het grooter aantal en de betere krijgstucht van de Duitsche troepen. De buiten sporigheden van de Fransche drukpers en van de oppositie in de Kamer van Afgevaardigden heeft mede veel nadeel gesticht. De brochure, ontwik kelt verder de redenen die tot de capitulatie van Sédan hebben geleid. Brussel, 3 November. Amerikanen, die Parijs kortelings hebben verlaten, deelen berichten mede, die lijnrecht in strijd zijn met de tijdin gen, die per luchtballon worden verspreid. De bedoelde Amerikanen melden, dat de regeering loosheid te Parijs zulk een hoogte heeft bereikt, dat de vreedzame burgers na het oogenblik haken waarop de stad zich in handen der Duitschers zal bevinden. De dikwerf bloedige straatgevech ten nemen met den dag toe, en zullen nog tal rijker worden wanneer de hongersnood, die on vermijdelijk is, zich zal doen gevoelen. Het is uit dien hooide, dat zij van het voorloopig bewind verlof gevraagd en bekomen hebben, om Parijs te verlaten. Tours, 3 November. De Siècle behelst een be roep van Wolowski en eemge zijner landgenoo- ten tot oprichting van een Poolsch legioen. Hetzelfde blad, sprekende van de capitulatie van Metz, kan zich van zulk een verfoeilijk ver raad geen begrip vormen. Het daagt Bazaine uit naar Frankrijk terug te komen of zich onder be scherming der Pruisische bajonetten naar Frank rijk terug te laten voeren. Er zal dan licht één patriot gevonden worden die het verraden va derland zal weten te wreken. De Patrie zegt dat de Bonapartische partij, na dj capitulatie van Metz, vernietigd is. Een po ging tot restauratie van de dynastie van Napoleon lan geen Franschman in de gedachte komen. Tours, 3 November. Men ziet weldra de ver plaatsing te gemoet van den zetel van het gou vernement. De onder-prefect van Arles heeft de congregatie der Jezuïeten ontbonden verklaard; zij zal niet meer in de plaats verblijven; hunne onroerende zijn in beslag genomen. Garibaldi voert te Rouaan bevel over drie bri gades en over een groote menigte vrijschutters. Ben der bataillons wordt door Menotti gecom mandeerd. Het gerucht dat Bourbaki Frankrijk heeft moeten verlaten is ongegrond; hij bevindt zich te Arras. De Constitutionnel beweert, dat in de, door Thiers gedane voorstellen, betreffende een wa penstilstand, geen bepalingen van politieken aard, evenmin als een bepaling betreffende de bijeen roeping der Constituante zijn opgenomen, omdat daardoor het recht van Pruisen, om zich in de inwendige aangelegenheden van Frankrijk te mengen, zou worden erkend; door eene stilzwij gende overeenkomst zou de gelegenheid worden geopend, om het land te raadplegen. De Moniteur bevat een artikel, waarin het o. a. zegt: „Laat ons voortgaan met de verdediging van de integriteit van het grondgebied en van de na tionale onafhankelijkheid." Karlsruhe, 3 November. Een buitengewoon Duimner van de Carslr. Z. bevat het volgende rapport van generaal Von Werder aan den Groot hertog van Baden uit Gray, 31 October ('s nam. 5 uren) „Dijon is door den luit.-gen. Beyer met de bri gaden Prins Wilhelm en Keiler na een heet ge vecht in bezit genomen. Nadat op den 29sten, volgens ontvangen bevel, reeds een aanvang was gemaakt met den terugtocht op Vesoul, ontdekte ik door eene verkenning dat Dijon niet bezet was. Generaal Beyer ontving toen bevel die plaats te bezetten. In den nacht van den 30sten was de vijand langs drie verschillende wegen weder Dijon binnengerukt, en verzette zich hardnekkig tegen ons. Vijf bataljons der brigade Prins Wil helm vermeesterden, door zes batterijen artillerie ondersteund, de hoogte van St.-Apolinaire. Het lijf-grenadier-regiment nam de voorsteden van Dijon in bezit ën behield die tot het vallen van den nacht. In de stad was op verscheidene plaat sen brand, 'sNachts trok de vijand af. Heden ochtend vroeg capituleerde het plaatselijk bestuur. Het 1ste lijf-grenadiers-regiment telt 200 en het 2de 50 man aan dooden en gewonden. Het verlies van den vijand is aanzienlijk, doch nog onbekend." De Groothertog van Baden is hedenavond om 6 uren met gevolg naar Versailles vertrokken. Madrid, 3 November. Op een vergadering van de meerderheid der Cortes heeft Prim gezegd, dat luj de candidatuur van den hertog van Aosta zal voorstellen. Topete betreurt het, dat Prim Montpensier niet heeft voorgesteld. De generaal Contreras ondersteunt de canditatuur van Espar- tero en verklaart niet te begrijpen dat men een vreemden candidaat neemt, wanneer men Espar- tero, Montpensier en Serrano heeft. Prim heeft daarop; gezegd, dat hij voor geen vreemden can didaat zal stemmen, en hem niet den steun ver- leenen van zijn degen. Madoze zegt, dat hij zich niet kan verbinden vóór deD hertog van Aosta te stemmen. Een beslissing met betrekking tot den hertog van Aosta is niet genomen. Londen, 4 November. Reuters agentschap heeft geen tijding ontvangen van de abdicatie van Napoleon eu de Keizerin, en hier is niets bekend, dat het loopend gerucht zou kunnen bevestigen. Tours, 4 November. Berichten uit Parijs van 1 Nov. melden het volgende: Gisteren (dus 31 Oct.) heeft voor het stadhuis een gewapende manifes tatie plaats gehad. De leden van het Gouverne ment zijn gevangen gehouden. Een Comité voor de openbare veiligheid van de gemeente van Parijs is gevormd, waartoe belmoren Ledru Rollin, Victor Hugo, Flourens. Een proclamatte van Trochu van 1 November, zegt dat de leden van het Gouvernement zijn gevangen gehouden. Tegen acht uren in den avond werden Trochu, Arago en Ferry door het 106de bataljon der nationale garde aan de handen der oproermakers ontrukt. Favre, Garnier Pagès en Jules Simon bleven gevangen. Om drie uren in den ochtend, gaat de procla matie voort, zijn deze betreurenswaardige too- ueelen geëindigd door de tusschenkomst der na tionale garde, die in grooten getale is toegestroomd onder de aanvoering van Ferry. De nationale garde deed het stadhuis ontrui men en den omtrek bezetten. Met stormachtige toejuichingen begroette zij Trochu, toen hij langs haar bataljons heenreed. Het rapport van Trochu eindigt aldus met den heden voorgestelden wapenstilstand zijn andere voordeeleu verbonden, waarvan Parijs zich ge- gemakkelijk rekenschap kan geven zonder dat men ze behoeft op te noemen, en toch verwijt men dit aan de Regering als een zwakheid, wellicht als verraad. Heden heerscht er volkomen rust. Garnier Pagès, Pelletan en Tamisier zijn ongesteld ten gevolge der geweldadigheden van gisteren. Het gedrag van Ferry wordt zeer bewonderd. Er is een decreet uitgevaardigd, dat elk ba taljon der nationale garde dat gewapend te voor schijn komt buiten den tijd der gewone oefeningen, ontbonden en ontwapend zal worden, Verschillende aanvoerders, met name Flourens en Hillière, zijn ontslagen; Etienne Arago eu andere maires hebben hun ontslag ingediend. Zaterdag zal de verkiezing van Maires plaats hebben. In een openbare vergadering is het gebeurde van Maandag eenstemmig afgekeurd. De dagbladeD verlangen een krachtiger Gou vernement om de orde te handhaven. Londen, 4 November. Men verzekert, dat gis teren de wapenstilstand geteekend is. Parijs zal zich gedurende den wapenstilstand van levens middelen kunnen voorzien. De Constituante is tegeu den 15den November bijeengeroepen. De F"rau- sche bladen spreken de hoop uit dat de wapen stilstand tot den vrede zal mogen leiden. De Times zegt, dat de nationale en mobiele garde te Besanjon weigeren zal te strijden onder het kom- mando van Garibaldi. Garibaldi organiseert vrijtroepen te Dole. Brussel, 4 November. De Echo de Bruxelles be vat het decreet van de regeering te Parijs van den lsten dezer, waarin op den 3deu dezer wordt bevolen het houden eener stemming over de vol gende quaestie: zal de bevolking van Parijs de macht van de regeering van de nationale verde diging bekrachtigen, ja of neen. Mevrouw Bazaine is te Brussel aangekomen. De Eloile bevat het antwoord van deu generaal Wimpffen op den brief van Lebrun. Wimpffen verdedigt zich tegen de bewering van Lebrun, en wijst op het officieel rapport, dat door Lebrun zelveu, daags na den slag bij Sédan, is geschreven. Wimpffen handhaaft krachtdadig wat hij in zijn eersten brief heeft geschreven. Versailles, 3 November. Met uitzondering van het artillerievuur van het fort Mont-Valérien heelt de vijand zich in den loop van gisteren rustig gehouden. Boulzlcourt, (dep. Ardennes bij Mezières), 3 November. Officieel Duilsch bericht). In de laatste dagen zijn mobiele kolonnes tegen afdeelingen vrijwilligers werkzaam. Dientengevolge hebben verschillende kleine gevechten plaats gehad. De vijand telt 20 dooden. Aan onze zijde is een onder officier gesneuveld. Men gaat voort met het ver drijven der vrijwilligers. De generaal-majoor Selchow is kommandant van de troepen, belast met de insluiting van Mezières. Madrid, 4 November. In de vergadering der Cortes is het voorstel van Castelar om een afkeu rend votum uit te brengen tegen de Regeering met 123 tegen 44 stemmen verworpen. De president der Cortes heeft medegedeeld, dat de verkiezing van een Koning den 16den Novem ber aan de orde zal komen. Florence, 4 November. Het officieele blad be vat een Koninklijk besluit tot ontbinding der Kamer en waarbij de kiescolleges tegen 20 Nov. bijeengeroepen en het begin der zitting van Ka mer en Senaat op 5 December gesteld wordt. In het rapport van de ministers aan den Koning over het besluit tot ontbinding van de Kamer wordt gezegd, dat de nationale partij voldaan door het bezit van Rome, de vrijheid der Kerk en de onafhankelijkheid van den paus wil eerbiedigen en den Pauselijken zetel erken nen als een souvereine instelliug met bijzondere privilegies. Petersburg, 4 November. De Turksche gezant Rustem-Bey heeft den Keizer zijn geloofsbrieven overhandigd. Men zegt dat tusschen de Hoven te Petersburg en Konstantinopel een toenadering schijnt te wor den voorbereid. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rottbrdam, 4 November. KoflBc. Dit artikel verkeert steeds in een vaste stemming. De afleveringen der vorige maand zijn belangrijk geweest en bedroegen 97000 balen. Suiker. Ruwe. In eene zeer geanimeerde stemming met flinke kooplust; door de weinige aanbiedingen blijft de kooplust beperkt. Geraffineerd. Goed gevraagd voor spoedige le vering doch schaarsch. Thee. Zeer vast door de geringe voorraad is de handel klein. BRst. Stil prijzen zonder verandering. Specerijen. Met goede vraag tot veilingspnjs voor Noot N°. 4 is reeds avans besteedt. Vruchten. Krenten met goeden handel lot ƒ15.25. Vijgen Comadre ƒ8.25. Comadre lieele matten ƒ10, kwart matjes ƒ11.50. Indigo. Tot vorige prijzen vonden weder eenige partijtjes Java koopers. Meekrap. Met goeden handel tot zeer vaste prijzen. Potasch. Zeer vast ƒ12.50 voor loco en zeilend vergeefsch biedend en niet onder 12.75 a ƒ13 te koop. Katoen. In gunstige stemming met omzettin gen tot verhoogde prijzen. Wol. Zonder handel.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3