vel-Dik zijn ingestort; de steenen zijn tot op i afstand van meer dan een kilomoter geslin- en eenige personen zijn, zelfs op dien afstand, iveist. De schok was zoo hevig, dat in de \an de stad, (die ruim 200.000 zielen telt), geen enkele glasruit heel gebleven is. De eneele schade is aanzienlijk. De plaatselijke beul heeft alles gedaan wat in haar vermo- is om de slachtoffers van deze ramp te hulp somen, en is zelfs den wensch der bevolking «ekomen door te bepalen, dat al de depots buskruit ten dienste der fortiücatiewerken en de stad zullen worden verlegd. (Ook daar nt men van de toepassing van 't spreekwoord, iet kalf verdronken is enz., te houden.) Kom- ik, de plaats waar de ontploffing plaats had isckjen heuvel, aan welks voet zich het graf den onderkoning Saïd-Pacha bevindt; vol de oude overleveringen zou ook Alexan- de Groote daar begraven zijn. BUITENLAND. 1 va: PÖ oter slul i ea ■gei u di -ran; :ploi' ivai □bli Ibnit sclilaml. den Pruisischen Slaats-Anzeiger leest men het jende Sadat de candidatuur van den hertog van ia voor de Spaansche kroon onlangs weder onderwerp van de overwegingen der Spaan- regeering was geworden, had deze zich ge- jt gevonden om van den Noord-Duitschen ge- te Madrid inlichtingen te vragen omtrent lienswijze van onze regeering met betrekking deze aangelegenheid. Ten gevolge daarvan is baron Von Canitz onder dagteekening van October de last gezonden om te verklaren, onder de Europeesche Kabinetten het Ber- iche het eerste geweest is, hetwelk Spanje's aal| it, om over zijn eigen lot voor de toekomst elijk te beschikken, in eene troonrede erkend li; dat de Noord-Duitsche Bond ook onder ie tegenwoordige omstandigheden aan dit begin- geirouw blijven, en Frankrijks politiek vóór oorlog niet navolgen zal door de inwendige jelegenheden van Spanje tot een voorwerp inmenging en de regeling daarvan van zijne temming afhankelijk te maken; dat ein- ijk Noord-Duitschland Spanje's beslissing om- ims it zijne toekomst te gemoet zien en deszelfs luiten met de meeste bereidwilligheid erken- zal. Betreffende de capitulatie van Metz leest men de Augsb. Allgem. Zeilung: Metz, de maagdelijke vesting, heeft gecapitu- :d. Metz, de sterkste vesting van het zoo vesting- ;e Frankrijk, aan wier bevestiging de eeuwen Jvi uto gearbeid en hare kunst hebben verkwist; 12, dat nog nooit, sedert dat de borden van At- het in de 5de eeuw verbrandden, door den i-- ind was veroverd Metz is in onze macht. n wallen en muren hebben aan talrijke bele- ingen weerstand geboden. In 1141 lagen te geefs Frausche legerafdeelingen voor de poorten ier heerlijke stad van het Duitsche rijk, deze ;ermat van zijn eerste geschreven constitutie; de volgende eeuw echter werden de poorten )r verraad geopend voor den hertog van Guise Zonder resultaat bestormde in 1553 de melkachtige keizer Karei V de veste; hij moest irekken en dit kleinnood des Duitsrhen rijks de handen laten van den erfvijand der Ger- inen. Üok in 1814 en in 1815 kon de sterkte t worden genomen. Zij werd slechts omsingeld rst door Pruisische, dan door Russische en ein- lijk door Hessische troepen. Sedert dien tijd :rd alles aangeweud om Metz tot een onneem- bolwerk des lands te maken, en juist Na- ileoït III had zijn versterkingen op eene wijze Igelireid en verbeterd, die gansch Frankrijk t trots en onvoorwaardelijk vertrouwen op zijn ibedwingbaarheid deed bouwen. En toch is de ite gevallen, gevallen met een bezetting van 1.000 man, aan wier spits drie maarschalken de bekwaamste generaals van Frankrijk staaD, wie velen nog geen veldslag verloren, maar tegendeel menige zege hebben behaald. Deze glorierijke overwinning volgt op waar- je wijze op de overige groote daden, in dezen mrijksten aller oorlogen; zij staat op éen lijn iist den slag bij Sédan, naast de inneming van aatsburg, de zusterstad van Metz. Beide waren 'eind om den roofaanvallen vau Frankrijk tegen atschland tot steun- en uitgangspunten te die en de wegen naar het hart van het land te tken beide konden, in weinige weken, aan Duitsche dapperheid geen weerstand bieden, el is waar werd Metz niet stormenderhand ;enomen; zijn onaangetaste muren, wallen en rken, waarop nog geen enkele bom gevallen es, hadden nog langen tijd weerstand kunnen eden, iudien den belegeraars de sterke eu on tembare vijand aller vestingeu niet ter hulpe Sneld was; de honger namelijk. Dit evenwel <*t uaD den roem eu aan de eer der Duitsche epenen niet de minste afbreuk. Xa drie der bloedigste veldslagen dezer eeuw, rd de geweldige armee van Bazaine naar Metz 'uggeworpen, en deze groote overwinning der felekende Duitsche strategie is door de ijzeren andvastigheid der omsingelende legers (in het llijt leri toe. ule- i Öte- lem ten. eet ibr >ru van riek en ezi eu leel >eg bi ioe ide rug der ior- 5cb T« [en oe iD' lag mf en, ea terugslaan van onderscheidene uitvallen) volein digd en verzekerd. Met trots mogen wij het uit spreken, nu deze maagdelijke vesting ook als zoodanig in onze hand gevallen is. Wij kunnen er ons op beroemen, dat niet meer van het kost baar bloed onzer heldhaftige broeders gevloeid heeft, dan noodig was; dat de burgerij van Metz, behalve het lijdeu der insluiting, niet Ook nog de verschrikkelijkheden der belegering had uit te staan, en dat de heerlijke kerken eu andere pracht- lebouwen der stad geheel onbeschadigd geble ven zijn." Engeland. De Engelsche bladen honden zich bezig met den indruk te schetsen van den val van Metz op het algemeen eu in het bijzouder op Frankrijk. Bazaine zegt de Times is veroordeeld zon der gehoord te zijn; 't is hem gegaan als den armen Ulrich, die eerst begiaven werd onder immortellen, eu thans zich tegen eene betichting van hoogverraad moet verdedigen't is hem ge gaan als allen, die de gunst van het Frausche volk deelachtig werden des morgens versmoorde men hen in wierookdamp des avonds trapte men hen in den modder. Bazaine heet thans een misdadiger. Waarom? Omdat hij niet had mogen capituleeren doch zich door den vijand had moeten heenslaan of in de poging om komen Laat ons vervolgt de Times de zaak eens met kalmen blik beschouwen. Dit is te meer noodig, omdat 't gebeurde met Bazaine zich met Trochu weieens zou kunnen herhalen. Zal Troe.hu kunnen volvoeren, wat Bazaine te vergeefs trachtte Zal Trochu, door honger geprest, den ijzeren ring muur der belegeraars kunnen doorbreken? Op die vraag moet men bedachtzaam antwoorden. Door een belegerde macht zich heen te slaan, is lang geen gemakkelijke onderneming. Wel is de insluitende cirkel rondom de vesting meer in 't bijzonder rondom Parijs uit deD aard der zaak wijd en dun. Doch, op de wegen, waarlangs de bezetting zou kunnen uitbreken, zorgt de be legeraar wel, een voldoende macht geconcentreerd te houden. Daarenboven heeft de belegeraar, in geval van een sortie, alles voor de uitvallende colonne alles tegen. De belegeraar toch wacht achter verschansingen de aanvallende bezetting af, die alzoo, met een smal front, dadelijk op een ernstige, hinderpaal komt stuiten, welke haar allicht zóolaug staande houdt, tot van rechts en links aan het bedreigde punt hulp is verleend. Van een coup de main kan dus nimmer sprake wezen 't allerminst, waar de omsingelende posten zóo geducht versterkt en zóo kunstig ge combineerd zijn als die der Duitscbers rondom Parijs. Gesteld echter eens, dat Trochu er in slaagde zich met een groot deel van zijn leger er door te slaan wat zou dan zijn vooruitzicht wezen? Bazaine was in zoo'n geval slechts twee korte dagmarschen van de Belgische grens ver wijderd geweest. Maar Trochu zou vijf of zes dagen noodig hebben, alvorens hij Orleans, Rouaan of Amiens kon bereikenen dien langen weg daarvoor hebben de Duitsche fourageursgezorgd - zou hij moeten afleggen, dwars door eene van alle levensmiddelen beroofde landstreekde honger zou dus doen sneven, wat aan 't zwaard van den nazetttenden vijand ontkwam. Dit alles in overwe ging uemende-aldusbesluitde Times-zien wevoor Parijs geen ander lot dan dat van Metz tegemoet een lang, vergeefsch wachten op ontzet van bui ten en ten slotte eene smadelijke capitulatie. En dat nog slechts, wanneer de Duitschers ge nadig zijn, en hun zware kanonnen niet tot de ongelukkige stad laten spreken, 't Is zeer gemak kelijk voor den heer Gainbetta, te verklaren dat de Frausche Republiek in der eeuwigheid niet mag noch kan capituleeren. Doch zulk een ver klaring valt nog wél zoo licht, wanneer men te Tours aan eene welvoorziene ontbijttafel zit, dan wanneer men te Parijs, onder een regen van granaten, zich met paardevleesch eu harde boonen moet behelpen. Het Engelsche centraal-comité van het Roode Kruis heeft het volgende terslag uitgebracht van zijne tot heden gedane uitgaven Voor de Duitsche gewonden van het leger voor Parijs (Aan den Prins van Pruisen): fr. 500.000. Voor de Fransche gekwetste in de hospitalen van Parijs (Aan Generaal Trochu)fr. 500.000. Aau de hospitalen in Frankrijk en aan den Rijn f'r. 7S0.Ü00. Voedsel fr. 218.750. Geneesmiddelen fr. 150.000. Chirurgische instrumenten fr. 145.000. Beddegoed fr. 250.000. Verpleegers en verpleegs- sters fr. 65.000. De Fransche ambulance, onder houden door hét comité fr. 100.000. Ambulance van dr. Frank fr. 65.600. Engelsche ambulance te Versailles fr. 150.000. Depots op de grenzen van België en Luxemburg fr. 150:000. Aan ka pitein Brackenbury, hoofdagent van het comité, verstrekte sommen, tot een bedrag van fr. 250.000. Geleend aan de Amerikaansche ambulance van Parijs fr. 20.000. Salarissen fr. 25.000. Drukwerken en dépêches fr. 25.000, Transportkosten fr. 20.000. Annonces in de Times en in andere dagbladen, fr. 150.000 Tol heden werd totaal ingeschreven tot een bedrag van 6.600.000 francs. De Situation, het Bonapartistische blad, dat sedert eenigen tijd te Londen verschijnt, deelt een brief mede, volgens welken de overhaaste marschvan den maarschalk Mac-Mahon van Chfilons op Metz niet minder ten doel zou hebben gehad, dan een aanval op Berlijn. Orleanistische spionnen, die, naar den briefschrijver beweert, in Mac-Hahon's leger hooge rangen vervulden, hadden echter, daar zij den Keizer wilden doen vallen, de ge heimen van den marsch verraden en de gebeur tenis van Sédan was daarvan het gevolg. Na de capitulatie van Sédan zou de Koning van Prui sen met zijn keizerlijken gevangene vrede hebben willen sluiten, tegen een vergoeding van oorlogs kosten en de ontmanteling van Metz, doch de omwenteling te Parijs had alles in duigen doen vallen. Het ongerijmde van deze voorstelling behoeft geen betoog Het blad laat dan ook wij- zelijk den naam van den schijver in het duister. TELEGBAMiMEN. Versailles, 31 October. Prins Frederik Karei meldt, dat bij Metz 53 adelaars en vaandels zijn afgeleverd. De heer Thiers is hedenmiddag uit Parijs alhier teruggekeerd. Auders is er voor Parijs niets voorgevallen. De voorposten troffen den 27 October in den omtrek van Gray vijandelijke troepen aan, die overal door hen op de vlucht werden gejaagd, waarbij 15 officieren en 500 man gevangen ge nomen werden. Madrid, 1 November. Het gouvernement zal Donderdag de. candidatuur van den hertog van Aoste aan de Cortes voorstellen. De beraadslagingen zullen acht dagen later een aanvang nemen. De mogendheden, aan wier oordeel de candi datuur was onderworpen, hebben een gunstig antwoord gegeven. Brussel, 1 November. Aan de meeste hedeu uit Tours ontvangen bladen was de capitulatie van Metz nog niet bekend, maar het blijkt tocb, dat zij op het ergste voorbereid waren. De Union wraakt den hartstochtelijken toon van de dépêches van Gambetta. Meer kalmte zou pas sender zijn tegenover al zwaarder wordende be proevingen. Wie zich sterk gevoelt, moet gema tigd zijn. Ook de Gazelle de France vraagt zich af, wat al dat rumoer van Gambetta te beteekenen beeft? Hij zegt te veel of te weinig, en toch is er be hoefte aan waarheid, aan zuivere waarheid. Frank rijk moest den rouw aannemen over al hetgeen het ziet gebeuren en dien rouw niet afleggen, vóórdat het de rampen en onheileD van den laat- sten tijd te boven was gekomen. Volgens de Siècle waren in het gevecht van Forinerie slechts 600 man Duitschers in het vuur, die 6 dooden verloren, waaronder 1 officier. Londen, 1 November. Onderscheidene notabelen uit Frankrijk hebben den Hertog van Aumale het presidentschap aangeboden van de Fransche republiek, bewerende, dat zijn optreden als zoo danig noodzakelijk is voor de verdere onderhan delingen met Duitschland. Tours, 1 November. Gambetta heeft eene pro clamatie gericht tot het leger van Bazaine. „Gij zijt verraden soldaten, maar niet onteerd. Verlost van onwaardige opperhoofden, kunt gij thans den strijd voortzetten in het belang des vader lands en van iiwe haardsteden. Wreek de eer van Frankrijk, uwe moeder; wreek uwe eigen eer, die ook de eer is van Frankrijk. Laten wij protesteeren tegen de laaghartigheid die heeft plaats gehad; de gevloekt? capitulatie van Metz moet van de hand gewezen worden. Brengt ods dé zege weder, soldaten. Het lot des lands be rust in uwe handen." Versailles, 1 November. Het verlies der tweede divisie infanterie der garde heeft bij het gevecht van 30 October,(bij le Bourget) 34 officieren en 449 manschappen bedragen. Van het fort Mont Valèrien werd den 31 Oct. 's avonds en hedenmorgen vroeg zeer levendig geschoten, zonder dat onzerzijds daardoor eenig verlies werd berokkend. Washington, 1 November. Het totaal bedrag der schuld is 2472 millioen. De vermeerdering is 5 milloenhet bedrag van gemunt geld in de schatkist is 103 millioen, dat van geldswaardig papier 26% millioen. Munchen, 1 November. Op het bericht, door den koning van Pruisen met betrekking tot de capitulatie van Metz aan den koning van Beieren toegezonden, heeft laatstgeuoeaide het volgende geantwoord: Met de grootste vreugde heb ik ken- nis genomen van deze belangrijke gebeurtenis, welke op den oorlog van zoo grooten invloed moet zijn. Ik zeg u hartelijk dank voor uwe mededeelhlg. De iiakómelingschap zal, wanneer zij de schitterende uitkomsten overziet, door het Duitsche leger ouder uwe leiding verkregen, u met recht deu naam vau „Willem deu Veroveraar" geven. Washington, 1 November. Berichten van Mar tinique melden, dat de opstand der negers door de Frausche overheid met geweld is onderdrukt 27 der belhamels zijn doodgeschoten100 der oproerstokers bevinden zich iu de gevangenis. De te tiau-Fraucisco gevestigde Franschen heb ben, in een aldaar gehouden vergadering, een motie aangenomen, waarin Bazaine een verrader wordt genoemd. Versailles, 1 November. Het gerucht, waarvan de Berlijnsche Börsen-Zeitung gisteren heeft gewag gemaakt, dat op koning Wilhelm een moordaan slag heeft plaats gehad, en dat de minister van oorlog daardoor gewond werd, is ten eenemale uit de lucht gegrepen Saarbrilckcn, 2 November. Nadat Zondag en Maandag vier treinen met gevangenen hier door getrokken waren, passeerden gisteren een extra- trein met de generaals Leboeuf, Canrobert, Lad- mirault, Frossard en de officieren vau den gene- ralen staf, en twee treinen met officieren. 70,000 gevangenen zullen hier per spoor passeeren. 85,000 onder een escorte van 1600 man bij elke 10,000, marcheerden naar Saarluis, vanwaar zij per spoor weg verder getransporteerd worden. Kassei, 2 November. De Hess Morgenzeit. beves tigt het bericht, dat Keizerin Eugénie op Wil* helmsböhe is aangekomen. Zij was gisterenavond nog daar onder het strengste incognito. De maarschalk Bazaine is met negen officieren, waaronder de kolonel Vilette, eergisteren hier aangekomen en in het Hotel du Nord afgestapt, waar 90 kamers voor Frausche officieren bespro ken wareD. Prins Murat is alhier aangekomen; 78 officie ren arriveerden den afgeloopen nachtde laatsten zetten onmiddellijk hun reis voort. Canrobert en Leboeuf zijn hedenmorgen vroeg hier aange komen. Alt-Brelsach, 2 November. Hedenmorgen half- acht begon de beschieting van het fort Mortier en Neuf-Brisach. Tours, 2 November. Alhier zijn berichten ODt- vangen uit Parijs tot 38 October: De geest is uitmuntend. De werving voor de dienst wordt ijverig voortgezet. De openbare inschrijving vuor een aankoop van geschut gaat goed en is reeds voldoende voor duizend stukken. Men berekent dat het rationsgewijs uitdeelen van versch vleesch tot 15 December kan duren; dat van gezouten vleesch tot 15 Januari. Het brood zal niet rations gewijs worden uitgedeeld vóór 1 Januari. De rij ken getroosten zich beperking van gebruik ten behoeve vau auderen. Groote verbindingswerken worden aangelegd aan de zijde van Cachan en Bagneux, in weer wil van de pogingen der Pruisen om het te be letten'; men richt daar een verschansing op die groote diensten zal bewijzen. De Pruisen richten zware batterijen op in de richting van Bezon, voor Courbevoie, en naar men verzekert ook he neden Meudonzij hebben veel artillerie bijeen te Choisy-le Roi. De regeering heeft dépêches uit Tours ontvangen van 24 October. Rente 51.90. Nieuwe leening 52.50. Berichten uit Parijs van den 29sten melden het besluit, wadrbij bepaald wordt dat de ridder orden van het legioen van eer uitsluitend zullen toegekend worden wegens militaire verdiensten, en dat daarbij de Keizerlijke garde wordt opge heven. Voorts wordt meegedeeld het militair rapport van den 2Sstende generaal Belleuiare ondernam in den morgen een uitval op Bourget met vrij willigers en het korps journalisten en verdreef den vijand in den loop van den dag; de Pruisen vielen met een aanzienlijke strijdmacht aan, maar trokken zich des avonds terug. Unze troepen brachten het dorp in staat van verdediging en be zetten eveneens Drancy. De nationale en particuliere inschrijvingen voor den aankooop van kanonnen bedroegen den 2S"en meer dan 70,000 francs; er was eeu crediet ver leend van 40)000 francs voor het rnakeu van lucht ballons, dit was opgedragen aau Dupuy Lorue. Londen, 2 November. Het bericht eeuer samen komst vau deu graaf van Parijs mei. deu graaf van Chambord op het vasteland wordt gelogen straft. De graaf vau Parijs heelt T wieken nam met verlaten. Volgens de Londcnsche bladen is de brug tus- scqen" Straatsburg en Kelu hersteld. Het ueleg van Neul-Biisach is oegónnpu. De Paus heelt eeu nota aau de nuntiussen ge zonden, waarin hij zich beklaagt over de Uezel- tmg van het Quirinaal en laat doorscnemereu, dat hij genoodzaakt zal worden, Kouie ie vertuien. Brussel, 2 November. De Echo du Parlement geelt een telegram uit Berliju van gisteren, waarin wordt gezegd, dat de graai Vou Heust aau de Italiaansche Regeering heelt geschreven, dat Oos tenrijk niet zal tusschen beide komen in de Ru- meinsche quaestie. De Oostenrijksche Rijkskan selier stelt voor een congres ter regeling van de zaken van den Paus. jYiarLctbericliten. Amsterdam, 2 November. Rogge, stemming iets lager; Petersburg 182, 186; dito puike 189; Ga- latz 194; N. Pruis 195 c. z./k. Levering, stemming iets tlauvver; Maart 196, 195; Mei 199, 198. Boek weit, stemming ruim prijshoudend iets hooger. Koolzaad, April 84; November 85. Lijnzaad, on veranderd; Petersburger 317 Archangel 337 Calcutta 375. Raapolie 6/w. 47 vliegend 46 November 45December 4514; Mei 44%; Lijn olie, 6/w. 32%; vliegend, SÜ4; November 31!*, 30%; December 31%; Maart, April en Mei 3214; Uennepolie 6/w. 351* vliegend 34. Raapkoeken, 105, 110. Lijnkoeken, 11, 15.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3