invoord bekomen,dat Gambetta aan dit zou voldoen, zoodra de omstandigheden ui toelieten. imtschers hebben, Dóle ter zijde latende, de van Dyon gekozen. Garibaldi heeft hen /d en hun achterhoede groote verliezen lijden. Generaal Cambriels bestookt hun lank, en zal versterking ontvangen van die door de valei der Saóne vau de Loire opperbevelhebber in Bretagne, graaf de heeft de volgende proklamatie uitgè- vd: Fransehe republiek! mobiele garden, iliseerde nationale garden en vrijkorpsen Iretagnel De regeering der nationale ver lig heeft mij, bij dekreet van 22 Oct. de enezen, mij aan mv spits te stellen. Ik mijn geheele persoon aan u ten offer. Van af zult gij na tien dagen aan de toegangen retagne geconcentreerd zijn, om den vijand ofd te bieden. Hen zal u alles geven, wat nldaat noodig heeft: geweren, die snel n, kanonnen van groote draagkracht, ver- i mitrailleuses zullen aan uw moed wor- vertrouwd. Diegenen onzer broeders, welke allen van Darijs verdedigen, hebben reeds :en, dat het Bretagner bloed niet ontaard is aan ons, het na te volgenbedenk lat eeu strenge tucht het krachtigste wapen de zegepraal te erlangen. Ik beu besloten, n al haar gestrengheid te doen bewaren, ic lafhartigen achterblijven! Mogen de echte uers voorwaarts rukken, en een barUaarsch bewijzen, dat zij als vrije mannen opstaan, kreet zij: God en het vaderland! De di- ;eneraal, opperbevelhebber van liretagne, de Kératry. un al tei tut us ge tei el al eb onderhandeling. De gebeurtenissen van de laatste maand hebben haar in haar besluit niet doen wankelen en de pogingen van generaal Boyer hebben in dit opzicht volkomen schipbreuk geleden. De zending van generaal Boyer had slechts schijnbaar ten doel om de keizerin over de tijdig heid der capitulatie van Metz te raadplegen. Maarschalk Bazaine, vertrouwende op de kracht zijner positie, gevoelde zich geroepen een vrij grooteu invloed uit te oefenen op de quaestie van vrede of voortzetting van den oorlog. Maar daaruit kan men nog niet atlcideu dat maarschalk Bazaine bereid was een vrede te sluiten, die eer voordeelig ware voor de Napoleontische dynastie dan over eenkomstig met de ware belaugen des lands. Er is alzoo, zegt het blad, niets waar van de verhalen omtrent de conferentie op Chislehurst en prins Napoleon, die zich aan de zijde der- genen geschaard had, die de keizerin tot eeu onvoorzichtig besluit wilden overhalen, heeft daar voor harde waarheden moeten hooren die hem spoedig Chislehurst hebben doen verlaten. TJaBLi JLICi ÜV3l\l AiTN beer Arthur de la Guèronuière maakt het - in een tweeden door la France gepu- rden brief tot een bitter verwijt, dat bet iau geen gehoor heeft geleend aan de stem icueersteu minister van Turkije, die, geïuspi- door zuiver humanitaire bedoelingen, de udlieden tot een bevredigend optreden aan- de. Irekeude over de pogingen, die thans ter elfde worden aangewend om den vrede tot stand eugen, zegt de beer de la Guéronnière, dat ooral daaroui kans van slagen hebben, om niet alleen de mogendheden er haar direct jdeel in zien, maar vooral ook omdat eene malieke interventie volkomen overeenstemt ue geheime wenschen in het hoofdkwartier Bden Koning van Pruisen. 'm ons te hulp te kouieu is het echter te zegt de schrijver. Het oogenblik is voorbij, .top waardige en sterke aliantiën het wet- doel van den oorlog konden verzekeren en toestapd. in Europa in 't leven roepen alle rechten in bescherming nemende, het wicht met succes zou betwisten aan ieder uchtig bejag." p dien wanhoopskreet antwoordt de echo van kanten: te laat! te laat! ie interventie wordt meer en meer onwaar- ijnlijk en Frankrijk zal moeten bukken voor wet en de tuchtroede van den overwinnaar, oor ik dezen sluit, wil ik u nog een staaltje ledeelen van het comedie spel, dat Bazaine het laatste oogenblik meesterlijk heeft volge- d 'den. -enige dagen geleden werd te Tours het ge ilt verspreid dat Metz gecapituleerd had. Het geloof ik, den 23sten. Mevrouw Bazaine «lit juist een bezoek bij den heer Thiers, dien toen voor 't eerst zag; zij protesteerde zoo ichlig tegen het gerucht, dat de heer Thiers h bewegen liet het in den loop van den dag cieus te laten tegeuspreken- De maarschalk denkt er minder dan ooit aan h over te geven," zeide hij, „mevrouw, zijne tgenoote, heeft brieven van hem ontvangen, juist van het tegendeel gewagen." En middelerwijl maakte men in Duitschland, ids sedert den 18den, toebereidselen voor de tvaugst van Bazaine's leger. Engeland. 'Jmtrent het beweerde dat keizerin Eugénie tl zou genomen hebben aan de beraadslaging tr eeuige der in de laatste dagen ter sprake tomen combinatiën, die betrekking hebben zij tot den vrede, hetzij tot een wapenstilstand, "klaart Daily News gemachtigd te zijn dit bepaald kunnen. tegenspreken. Generaal Boyer moge bespreking daarvan bij de keizerin zijn toe- 'laten, maar hij heeft geen ander onthaal gevon- m dan vroeger de afgezanten van den heer Von ismarek. Toen een dezer laatsten de keizerin den vrede ■vain voorstellen, onder verklaring dat koning ilhelm geneigd was zich tevreden te stellen et eene aanwinst van eene bevolking van 250,000 en, die van Straatsburg daaronder begrepen, eft de keizerin met klem geantwoord, dat zoo- li er een vijand in Frankrijk zou zijn en zoolang sprake zou wezen van den minsten afstand a" grondgebied, zij vreemd zou blijven aan iedere l'eklng, IC October. Bij Keizerlijk besluit is de onmiddellijke executie bevolen van 20 Chi- neezen te Tientsen; twee overheidspersonen zijn verbannen. Versailles, 27 October. Uil het üuitsche hoofd kwartier). Het W urtembergsche korps heelt vol gens zekere berichten bij Montereau en Nangis (dep. Seiue en Marne) de vrijwilligers uiteenge dreven, de mobile garden verslagen. De vijand verloor éen mitrailleuse, éeu kanon en meer dan 200 dooden en gekwetsten. Versailles, 28 Octuber. Thiers is sedert drie dagen in het bezit van een vrijgeleide naar Ver sailles, en hij heeft verlof bekomen om naar Parijs te gaan en terug te keereu. Thiers echter staat er op niet van de zijde van Versailles, maar vau den kant van Orleans binnen Parijs te komen. Florence, 28 October. De Opinione zegt, dat de ontbinding der kamer waarschijnlijk is, en het ministerie bijna het onderzoek naar de quaestie betrekkelijk de verkiezingen heeft geëindigddeze zouden waarschijnlijk vastgesteld worden op'den 20sten November. De bijeeuroeping van het Par lement tot vaststelling van de waarborgen aan den paus te verleeueu eu van de betrekkingen tusschen Kerk eu Staat zou plaats hebben den 5den of 6den December. Bij besluit van den Minister van Biuuenland- sche Zaken is de invoer van vee uit Frankrijk verboden, ten gevolge van het uitbreken van de runderpest aldaar. Versailles, 2S October. Uil hel Duilsche hoofd kwartier.) De Koning heeft den generaal Vou Moltke in den gravenstand verheven. Bij het gevecht van het Wurtember^sche korps, waarvan gisteren werd melding gemaakt, zijn 5 officiëren en 297 mobile garden gevangen geno men; buitendien zijn te Montereau 300 nationale garden ontwapend. Het verlies aan onze zijde bedraagt aan gesneuvelden 1 vaandrig en9uiau; aan gewonden 1 stafofficier, 1 luitenant en 40 man. Voor Parijs alles bij liet oude. Tersailles, 29 October. De heer Worth, de NoordDuitsche ambassadeur te Madrid, is gemach tigd, ten opzichte der candidatuur van prins Ame- deus te verklaren, dat koning Wilhelm elk besluit, dat Spanje in deze nemen mag, zal goedkeureu; zullende Z. M. niet het voorbeeld van Frankrijk volgen, door te trachten zich te mengeii in Spanje's binnenlaudsc.he aangelegenheden. Washington, 29 October. Bij de verkiezingen in West-Virginië hebben de democraten eeu vol komen zegepraal behaald. De conferentie tot het sluiten van een perma nenten vrede tusschen Spanje en Chili heeft heden een aanvang genomen. Florence, 30 October. De Independence Italienne geeft den authentieken tekst van den brief van den Franschen gezant, den heer Senard, dd. 22 September, aan den Koning na de bezetting van Rome. De heer Senard zegt, dat de September-conventie ophield vau kracht te zijn met de proclamatie van de Republiek; hij wenscht deu Koning per soonlijk en in naam van de Fransehe Republiek geluk met de bevrijding van Rome en de ein- delijke voltooiing van de eenheid van Italië, en betuigt zijn bewondering over de gematigdheid en de energie, waarmee dit werk is tot stand gebracht. Genoemd blad publiceert ook het antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken, Visconti Venosta, dd. 26 September op dezen brief. De Minister bedankt daarin voor de gedane mede- deeling en zegt, dat het Italiaansche Kabinet, den nationalen wensch vervullende, tevens de alge- meene zaak van de beschaving en van den voor uitgang heeft bevorderd. De brief van den heer Senard bevestigt de ver klaring, die de heer Favre, voor de bezetting van Rome, aan den Italiaauschen gezant, deu heer Nigra, heeft gegeven. t Berlijn, 30 October. De stukken geschut van groot kaliber, die te Metz veroverd zijn, zijn naar Thionville, Montmédy en Mézières gezonden, ten einde die vestingen met kracht aan te vallen, om de spoorweggemeenschap langk de Belgische grens met het leger, dat Parijs belegert te ver zekeren. (IV. R. Cl.) Tours, 30 October. Krachtens een regeerings- decreet is een sectie van het Hof van cassatie te Poitiers gevestigd. Generaal Cluseret heeft een programma in 't licht gegeven tot organisatie .van 's lands-regee ring. Hij wenscht een vereeniging van zelfstan dige provinciën. Verder geeft hij den raad, om openbare bijeenkomsten te organiseeren, opdat het volk over zijn voorstel kunne stemmen. De Gazelle de France laakt ten sterkste al zulke buitensporigheden. De Patrie bevestigt, dat er in de regeerings- delegatie twee meeningen heérschende zijn. Gam betta behoort tot de oorlogspartij. Het blad betoogt, dat het bijeenroepen eener Coustitueerende Ver gadering met eiken dag dringender noodig wordt, dewijl het Gouvernement steun behoort te vinden in de mandatarissen van het land. Te Marseille beklaagt zich Esquiros in een pro clamatie over deu weinigen ijver der nationale garden. In de proclamatie van Gambetta aan de Franschen wordt naar aanleiding van de capi tulatie van Metz, o. a. gezegdEen generaal, waarop Frankrijk rekende ook na Mexico, heeft aan het vaderland in gevaar meer dan 100.000 verdedigers ontrukt. Bazaine heeft .verraad ge pleegd, is de agent geworden van den man van Sédan, de medeplichtige van de overweldigers en heeft aan de verachting prijsgegeven de eer van het leger, waarvan de bewaking aan hem was toevertrouwd; zonder zelfs eeu uiterste poging te beproeven, heeft hij honderdduizend strijders, 20.000 gewonden, geweren, kanonnen, vaandels en de sterkste vesting Van Frankrijk overgegeven. Zulk een misdaad is zelfs verheven boven de straffen der rechtvaardigheid. Daarop gaat Gambetta aldus voortwij moeten moed vatten, wij moeten ouder het schild van de Republiek vast besloten zijn niet te ca'pituleeren, noch van biniien, nocH' van buitenwij moeten uit deu uitersten rampspoed nieuwe kracht put ten, onze zedelijkheid, onze politieke en sociale macht. Laat ons bereid zijn de laatste offers te brengen tegenover den vijand, dien alles meeloopt. Laat ons zweren, dat wij ons nooit zullen over geven. Zoolang een duim van den heiligen grond ouder onze voete* blijft, zullen vvij djj glorierijke banier der revolutie omhoog houvden; onze zaak is die der rechtvaardigheid; laten wij ons noch laten ontmoedigen noch ontzenuwen; laat ons door daden toouen, dat wij de eer, de onafhan kelijkheid en de onschendbaarheid, al wat ons vaderland vrijmaakt en groot, alleen aan ons zei ven willen en kunnen verschuldigd zijn. Leve Frankrijk, leve de Republiek, éen ên ondeelbaar. Londen, 3U October. Particuliere dépêche.) Hét Italiaansche gouvernement heeft aan zijn verte genwoordigers in het buitenland eene nieuu'e .diplomatieke nota gezonden, waarin de uitslag van het plebisciet geconstateerd wordt, eu ver klaard wordt, dat de regéering aan de Romein- sclie bevolking de zegeningen van den modernen geest zal doen genieten, en dat zij voort zal gaan de beginselen vau vrijheid ën orde'tot richtsnoer te kiezen. Versailles, 30 October. Op bevel van deu kouing wordt heden eene godsdienstoefening gehouden, als voorbereiding tot liet bombardement. Berlijn, 30 October. Z. M. de kouing heeft het volgende telegram aan H, M. de koningin gericht Aan koningin Augusla, in Homburg. 29 October. Het groote feit, dat thans de beide vijandelijke: legers, die in .luli tegenover ons stonden, zich in] gevangenschap bevinden, heeft mij aanleiding ge geven de beide commandauteu onzer legers Fritzj en Friedrich Oarl gisteren tot veldmaarschalken te benoemen. Dit is de eerste zoodanige 'benoe ming, welke aan ons Huis te beurt valt. .Wilhelm. Madrid, 30 October. De opening van.de Cortes zal morgen plaats hebben. De leden van de lins kerzijde zullen waarschijnlijk een motie voorstel len, waarbij het gedrag der regeering wordt af gekeurd. Men verzekert, dat de candidatuur van den hertog van Aosta in het begin dezer'wéék officieel zal worden bekend gemaakt. Marseille, 30 October. Het bericht van de ca pitulatie van Metz heeft tot een patriotsche mani festatie aanleiding gegeven; het veroorzaakte een algemeene ontsteltenis, waarop het bericht.igelo- genstraft werd, ii... Londen, 30 October. Volgens deu Qbserver heeft keizerin Eugénie verleden Donderdag een bezoek afgelegd bij de hertogin De Mouchy, te Londen, en bij die gelegenheid, in tegenwoordigi eïd van de heeren llouher eu De Persigny, op de meest bepaalde wijze hare afkeuring te kennen' gege ven van de door den generaal Boyer overgebrachte voorstellen. Weenen, 30 October. De Corresponddhz-Whrrehs zegt het volgende: „De bemoeiingen der neutrale mogendheden stijgen, door den val van Metz, in waarde. Parijs bevindt zich thans bijna in den zelfden toestand als Richmond in den Amerikaau- schen burgeroorlog. De ware patriot in Frankrijk is thans hij, die groote nationale opofferingen afraadt, welke Frankrijk tienmaal meer schade doen dan den vijand." Weenen, 30 October. In berichten uit Athene leest men, dat de schokken van aardbeving zich in de provinciën Aphissa en Phtiotis met groote hevigheid herhaald hebben. De regeeriug heeft de openbare liefdadigheid ingeroepen, ten einde de ongelukkigen, die ten gevolge der aardbeving schade hebben geledeu, te hulp te komen. Tours, (Pari. lel.) De Francais meldt, dat Garibaldi aan de Jezuïten, te Döle gevestigd, gelast heeft hun college te verlaten. Vermits de prefect geen volmacht heeft om zich tegen Garibaldi's bevelen te verzetten, heeft hij zich tot de gouvernements delegatie hier ter stede gewend. De generaal Bourbaki heeft door den bevelheb ber van Duinkerken een proclamatie doen af kondigen, waarin het onbehoorlijke gedrag der soldaten, op de publieke straat, wordt afgekeurd. De heer Freycinis, gedelegeerde van den mi nister van oorlog, heeft een circulaire verzonden, welke in gelijken geest is vervat als die door deu Siècle medegedeeld. De maarschalk Vaillant is van het Fransehe grondgebied verdreven. Deu heer De Cassagnac is het gelukt te ont snappen en zich naar Weenen te begeven. Madrid, 31 October. De candidatuur van den hertog van Aosta is gunstig ontvangen door Italië, Pruisen, Engeland, Oostenrijk en Rusland; de candidatuur heeft reeds den steun van een sterke meerderheid in de Cortes. Londen, 31 October. De Times deelt mede, dat de heer Pietri te Wilhelmshühe is aangekomen, waar de bepalingen van de capitulatie van Metz met ongeduld verwacht werden. De keizer van Rusland heeft de wet goedge keurd, waarbij de mobilisatie van liet leger wordt bespoedigdbij deze wet worden onder de wa penen geroepen 427,297 man, waarvan 170,000 dit Polen. De Daily News heeft een telegram uit Metz dd. 30 dezer, waarin wordt gezegd, dat prins Fre- derik Karei zijn hoofdkwartier te Lyon zal gaan vestigen. De generaal Vou Zastrow verzekerde, dat Bazaine zich met Mac-Mahou had kunnen verèenigen, maar dat het hem aan de vastbera denheid ontbrak. De inwoners van Metz zeggen, dat Bazaine intrigueerde om aan het hoofd van het regentschap te komen; de capitulatie was volgeös hen veroorzaakt door de insubordinatie van de troepen, er waren nóg voor een week levens middelen voorhanden. Gedurende het beleg zijn 35,000 meiiseheu overleden. Toen Bazaine giste ren naar Wilhelmshühe vertrok, is bij door het volk beleedigd. De Standard spreekt van een verbond van vriend schap tusschen Pruisen en Oostenrijk, waartoe het initiatief zou zijn uitgegaan van Pruisen. VcrsaUles, 31 October. (Officieel bericht uil hel Duilsóhe hoofdkwartier). Uit het Maasleger wordt gemeld dat de vijand 28 dezer onze te Bourget, oostelijk van St. Denis, staande voorposten heeft verdreven'. Tegen den avond werd door een ver kenning van de naastbijstaaude hoofdmacht ge constateerd dat de vijand de plaats met zeer sterke krachten bezet hield. Tengevolge daarvan viel de tweede divisie infanterie der garde den 80 dezer den vijand aan en wierp hem, na een heftig en schitterend gevecht, uit de in tusschen bevestigde positie terug. Tot op dit oogenblik zijn Öris> Weer dan 30 officieren eu 1200 gevangenen in handen gevallen. Het verlies onzerzijds is nog niet opgemaakt, maar moet vrij aanzienlijk zijn. Tours, 31 October. Bij het ministerie van oorlog is een dépêche uit Chaumont van gisteren ontvan gen, volgens welke de heer Gilles en de kolonel Charles, per ballon uit Parijs vertrokken, aldaar met dépêches en goede tijdingen waren neerge daald. GEVEILDE PERCEELEiN. Verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag den 29sten Oct. ten overstaan van den Notaris A. v. Leeuwen N°. 1. Een heereuhuis eu erf, aan de zuidzijde van de Haarlemmerstraat omtrent de Hartebrug, Wijk VI, N°. 692, Sectie H, N°. 510. Kooper A. H. Peskens voor f3680. N°. 2. Een huis, erf en tuin, aan de oostzijde van de Mare omtrent de Klaresteeg, VVijk. VI N°. 1188, Sectie H. N°. 1951. Kooper C. C. Van Reysbergen q. q. voor f3050. N°. 3. Een huis en erf, aan de zuidzijde van de Haarlemmerstraat omtrent de Paardensteeg, VVijk VI, N°. 347, Sectie II, N°. 393. Kooper D. Gerritsen voor f2000. N°. '4. Eén huis en erf, aan de Haven omtrent de Zijlpoort, Wijk VIII, N°. 124en \2irood, Sectie C, N°. 10. Kooper P. C. Kerkvliet voor /"27UU. N°. 5. Een huis en erf, aan de noordzijde van de Langegracht, Wijk V, N°. 786, Sectie B, N°. 456. Kooper P. Buitendijk q. q. voor f862. Ten overstaan van den Notaris J. M. E. Dcrcksen. N°. 1. Een huis en erf, aan de zuidzijde van het Levendaal, hoek der Zijdgracht, Wijk II, N!,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3