Dinsdag 1 November. N°. 3290. A®. 1870. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per postr.7. 3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIEN. Vaor iederen regelj 0.15, Gr oo te re letter» naar de plaateruimte die rij beslaan. Lelden, SI October. In het wetsontwerp tot definitieve vaststel ling der koloniale huishoudelijke begrooting roor Suriname, dienstjaar 1S71, wijzen de uit- »aven een eindcijfer aan van 1,121,186.67'; lerwijl de raming der middelen is gesteld op 1 809,662, dus de bijdrage 311,524.67' in stede an 388,424.67s volgens de door de koloniale laten voorloopig vastgestelde begrooting. Ofschoon de door den Gouverneur ter goedkeu ring aan de Koloniale Staten voorgedragen ont- werp-begrooting in menig opzicht getuigt van een streven naar vermindering van uitgaven, konden toch enkele dringende behoeften niet onbevredigd worden gelaten. Als zoodanig verdienen meer in net hijzonder vermelding de uitgaven voor het gevangeniswezen. Onlangs te dier zake geno men voorzieningen, een onvermijdelijk gevolg an de invoering der nieuwe wetgeving, hebben liet Koloniaal bestuur genoopt, wegens hoogst noodzakelijke werken aan de gevangenissen, eene som van f 20,000 op de begrooting te brengen, terwijl in het belang eener behoorlijke verzorging der gevangenen eene verhooging van 14,807.50 wordt voorgesteld. Bij de openbare beraadslagingen over de ont werp begrooting werden de uitgaven door de loloniale Staten verhoogd met ƒ53.248. De Staten erminderden voorts de middelen met 6.700, letgeen eene vermeerdering van het geraamde ubsidiecijfer met f59.948 ten gevolge had. De regeering heeft geene vrijheid gevonden sommige wijzigingen der Staten over te nemen in het ter definitieve vaststelling aangeboden ont werp. De redenen daarvoor zijn vermeld in de toelichting der verschillen tusschen het ontwerp en de voorloopig vastgestelde begrooting. Op de begrooting voor Curacao beloopen de uitgaven ƒ440.520.10', de middelen ƒ355.470.13- dus de bijdrage 85.049.97'. Het te Brussel verschijnend weekblad la Paix bevat een Haagsche correspondentie, waarin de geheele beraadslaging wordt medegedeeld, die in de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van 26 September jl., heeft plaats gehad over liet amendement van den heer Van Eek op het adres van antwoord op de Troonrede, dat, gelijk men weet, de strekking had den wensch uit te drukken om de rampen van den oorlog niet enkel te genezen maar ook te voorkomen. De schrijver, van dezen brief, in wiens initialen men een onzer liberale staatslieden meent te herken nen, drukt ten slotte zijn tevredenheid uit over het lot van dit amendement. Werd dit amende ment ook ten gevolge vooral van den tegenstand van,,de Commissie. voor het adres verworpen, dan mag niet te min het feitdat vpn de 72 leden 18 zich vóór eene motie van, deze strekking hebben ver klaard,, als een verblijdend verschijnsel worden aangemerkt, inzonderheid wanneer men daarbij het karakter van het Nederlandsche parlement in aanmerking neemt „van nature voorzichtig, formeel, streng gereserveerd even als de natie die het vertegenwoordigd, afkeerig van nieuwe denkbeelden en thans minder dan ooit gezind eenzij het ook eenjgzins werkzame rol te ver vullen in de Europesche politiek." De schrijver vertrouwt dat, wanneer een congres mocht bij-, eenkomen om de middelen op te spoieu tot be-, studering van een duurzamen vrede, de kleine staten, Nederland niet uitgezonderd, zich daaraan onverwijld zullen aansluiten. In de zaak der aanplakking van een kiezersbiljet ten voordeele van den hr. Janssens te Alkmaar, door den stadsaanplakker geweigerd, omdat de burgemeester dit zou verboden hebben,'t geen de burg. officieel in eene publicatie heelt ontkend, (hij verklaart althaDS tot het verbod geen order te hebben gegeven aan den komm. v. politie) heeft de heer v. Kaay, die de aanplakking had opgegeven, "zich lot den gemeenteraad ver-, voegd, om te vragen dat de aanplakker zou ge hoord worden in den raad. Dit is geschied; de burgemeester had zich verwijderd, en de aan plakker heeft toen volgehouden dat de burge meester hem het verbod persoonlijk had medege deeld. Hij herhaalde de woorden, die de burgem, sou hebben gezegd, en die hij dadelijk aan Mr. v. d. Kaay en den secretaris had herhaald. Daar van is nu officieel mededeeling gedaan. Moet hier eer geloof worden geslagen aan den aanplakker dan aan den burgemeester? Of wilde de laatste zich redden door eene zijdelingsche verklaring Wij wachten nader licht in de zaak. Naar wij vernemen, heeft, de heer P. Rietha gen, eerste luitenant der infanterie te Gouda, be last geweest met de instructie der dd. schutterij te Leiden, van de maaschappen aldaar, een fraaie pendule met coupes ten geschenke ontvangen. (G. Ct.) Burgemeester en Wethouders alhier, gezien het adres van Antonie Loeber, schrijnwerker, waarhij hij, ter uitoefening van zijn beroep, verzoekt om in het huis aan de Hooigracht, geteekend Wijk VIII, N°. S22, een fournuis te mogen doen plaat sen doen te weten, dat tot het hoören der eige naars en bewoners, van dp naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door B. en Ws. zal wor den gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 3den November aanst.,'s voor: middags te elf uren. Zaterdag hield de Academie van W etenschappen, afdeeling Wis- en Natuurkunde hare gewone maandelijksc.he vergadering in 't gebouw der Academie (Trippenhuis) te Amsterdam. Voor de verslagen en mededeeliugen werd o. a. aangebo den namens den heer De Geer, hoogleeraar te Leiden een opstel over „De beweging van een zwaar lichaam om een vast punt," en leverde de heer Grinvis zijne toegezegde bijdrage tot de „Theorie der electro-dynnamische potentiaal," ter wijl de heer v. Baumhauer te kennen gaf, dat hij door welwillende tusschenkomst van den minister van koloniën in staat gesteld was eenige bijzonder heden mede te deelen aangaande een meteoorsteen en de omstandigheden waaronder die gevallen is. Den 19den September 1869 namelijk werd te Probolingo, des avonds te 9 uren, in N.O. rich ting een lichtbol gezien, die den glans der maan in helderheid verre overtrof. Eenigen tijd daarna viel een meteoorsteen neder, gevolgd door een hevigen slag; kort daarop werd een geluid ge hoord als dat van het rollen van een wagen over een brug; terwijl tevens een schok van aarbe- ving werd waargenomen. Niettegenstaande men onmiddellijk pogingen aanwendde om den steen te ontdekken, werd hij eerst den volgenden mor gen te 6 uren ge\onden, slechts twee voet diep in den grond, hetgeen hieraan moet worden toe geschreven, dat de bodem, door de lange,droogte, buitengewoon verhard was. De steen was echter, ondanks den geruimen tijd, die verstrekeD was sinds zijnen val, nog zoo warm, dat hij niet met de hand kon worden aangeraakt; ook toen bij zelfs nog eenige uren daarna in een tobbe werd gedompeld, begon het water te bruisen, zooals dit in sterk kokenden toestand het geval is De steen, waarvan spreker (door tusschenkomst van den minister van koloniën) van den resident van Rembang een gedeelte (hetwelk der vergadering ter bezichtiging werd aangeboden), alsmede de bovengemelde bijzonderheden bekomen heeft, woog 18 KG. Hij behoort onder de zeldzame; spreker heeft eene rijke verzameling van soortgelijke voor werpen, die echter geen van allen zoo hard zijn. Hij bevat metalisch en magnetisch ijzer, alsmede glinsterende kristaideeleD, later zal blijken tot welke mineralicn die moeten gerekend worden, daar spreker zich voorbehoudt er later, na een meer nauwkeurig onderzoek, op terug te komen. De heer Buys Ballot hield de vergadering eenigen tijd bezig met de uitkomsten van door hem gedane waarnemingen van. den invloed van het laatste noorderlicht op de magneetnaald. De heer v. Baumhauer die het noorderlicht meent te kunnen verklaren als een cosmische stof, die zich in de lucht samenpakt, met kracht te gen den dampkring, die onze aarde omgeeft, wordt aangetrokken en zich door de magneti sche vloeistof tegen de polen ophoopt oppert, om verschillende redenen o. a. ook omdat hij van de straalschietingen en trillingen, die ge woonlijk met het noorderlicht samengaan, niets heeft bespeurd, de vraag of hier wel juist aan dit luchtverschijnsel moet gedacht worden. De heer Buys Ballot echter meent uit verschillende door hem aangevoerde bewijsgronden allen twijfel dienaangaande te kunnen opheffen. Ook andere heeren, die het verschijnsel op verschillende plaatsen, ook op de sterrewacht te Leiden, heb ben waargenomen, vereenigden zich met het ge voelen des heeren Ballot. Te Deventer wordt op Vrijdag 4 November een dames cursus over volkshuishoudkunde ge opend door den heer Mr. H. Ter Haar. De belanghebbenden worden verwittigd dat in 't vervolg van 1 tot 11 dagen eene verzending van geslotene brievenmalen tusschen Nederland en Nederlandsch Indië over Dujtschland en Itajië en verder met de Italiaansche pakketbooten van Brindisi naar Alexandrië en vise versa, en met de Britsche pakketbooten van de Indp-Qhines.che lijn zal plaats hebbenterwijl daarentegen de verzen ding van geslotene brievenmalen over jtlarseille en verder met de Britsche pakketbooten tijdelijk wordt gestaakt. Voor de brieven, de gedrukte stukken en mon sters, van en voor Indië die per geslotene brie venmaal over Brindisi worden gezonden, is het zelfde port verschuldigd als bij verzending over Marseille is bepaald. De verzending der brievenmalen over Brindisi naar Indië geschiedt van den trein die te 2.20 's namiddags uit Amsterdam vertrekt. De hooliiexpeditie vindt des Vrijdags plaats, te beginnen met Vrijdag den 4den November aan staande, terwijl des Zaterdags nog eene supple mentaire brievenmaal, enkel uit brieven bestaande, zal volgen. Voorts wordt herinnerd dat de brievenmaal via Triest mede van 14 tot 14 dageq des Woens dags van den trein van 2.20 's namiddags uit Amsterdam wordt verzondenvallende de eerst volgende expeditiedag op den 2den November aanstaande. Z. M. heeft aan C. Werkhoven, ligt-matroos, dienende op Zr. M. monitor Heiligerlee, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, n". 64, alsmede een loffelijk ge tuigschrift, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de door hem op 19 Septem ber jl. met levensgevaar aangewende pogingen tot redding van een kind, van de kade té Helle- voetsliiis in het water gevallen. Z. M. heeft benoemd tot kant. te Edam Mr. M. Buchner thans grill', bij het kantong. te Gouda; tot griff. bij het kantoug. te Gouda Mr. J. C. Du Pui, thans subst. griff. bij de arrond. reehtb. te Brielle. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht te benoemen tot offic. van gez. der 1ste kl. (n. o. v. r.), den offic. van gez. der 2de kl. J. Baum, van het 5de reg. inf. Z. M. heeft aan den heer H. J. C. Hoogeveen, resident van Batavia, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van liet Legioen van Eer, hem door Z. M. den keizer der Fraaschen geschonken. Amsterdam, 29 October. In het lokaal de Kei zerskroon alhier werd hedenmorgen de algemeene vergadering gehouden van de Friesche Vereeni- ging Volksonderwijs. Jhr. Mr. F. H. Van Beyma thoe Kingma, opende die vergadering met een toespraak, waarin hij wees op het nut hetwelk deze vereenigiug, in den strijd voor het openhaar ouderwijs en de gemengde school, in Friesland had gesticht. Hij wees daarbij.op de noodzakelijk heid van degelijk onderwijs voor iederen staats burger, ook uit een staatkundig oogpunt, en op de door de vereeniging aangenomen wenschelijk- lieid van eene uitbreiding van haar werkkring over geheel Nederland. Overeenkomstig het den lOden Juni door deze gewestelijke vereeniging, genomen besluit, proclameerde hij de vestiging eener „Vereeniging tot bevordering van het volks onderwijs in Nederland." De heer Pruim ontwik kelde eenige punten, die de vereeniging inzon derheid ter harte moest nemen. Hij wees o. a. op de jammerlijke tractementen van vele onderwij zers hetwelk een zoo nadeeligen invloed uitoefende, ea op. het moreel der -onderwijzers ea op de deug delijkheid van, het onderwijs. Men denke slechts aaD de talrijke caodidaten, die op de prov. exa mens voor de akten van het lager onderwijs werden afgewezen. Het kosteloos onderwijs werd door spreker zeer geprezen, vermits o. a. in Fries land anders op 4500 kinderen 6000 minder de school zouden bezoeken. Op voorstel des voorzitters werden over de artikelen 2 en 3 als de grondslagen der vereeni ging, en bloc gestemd en werden die met alge meene stemmen aangenomen. Artikel 1 luidt: De vereeniging tot bevordering van het volksou- derwijs in Nederland stelt zich ten doela. be scherming en verdediging der beginselen van de wet op het lageronderwijs van 1S57b. verbete ring van het volksonderwijs en verheffing van de onderwijzers door betere opleiding eD vol doende jaarwedden; c. het vestigen eener volks overtuiging van de onmisbaarheid van opvoeding en onderwijs en het nadeel van schoolverzuim; d. grondig onderzoek naar en zoo mogelijk op heffing van de bezwaren tegen eene tusschen komst van de Regeering, om het onderwijs alge meen en verplichtend te maken. Art. 2 luidt: „De middelen, waardoor de vereeniging haar doel tracht te bereiken, bestaan hoofdzakelijk in a. het plaatsen van artikelen onder een rubliek: „Volksonderwijs" -in dag- en. weekbladen en zoo mogelijk het uitgeven van eenig orgaan; b. het beloonen van schrijvers, die op verdienstelijke wijze het doel der vereeniging bevorderenc. het verspreiden van populaire opstellen over ouder wijs en opvoeding onder het volk; d. het houden van meetingen, en volksvoorlezingen. De overige 36 artikelen werden meerendeels ongewijzigd, hier en daar tengevolge vau discus sie gewijzigd, aangenomen. De hoofdzetelplaats der jaarlijks op den tweeden Zaterdag in Juni te, houden algemeene vergadering is Amsterdam. Het hoofdbestuur zal uit negen, door de alge meene vergadering te benoemen, leden bestaan enz. enz. Tot leden van het bestuur zijn voor loopig, dat is tot de in Juni te houden algemeene vergadering gekozen: de heeren Jhr. Mr. F. II. Van Beyma thoe Kingma, Jhr. Mr. J- F. Van Humalda van Eysinga, H. Cremer. M. Pruim Muller van der Haas, A., Moens, Dr. I. Van Vlo ten, Mr.. H. Hartogh Heys van Zouteveen en Mr. E. Van Lier. De vergadering werd met dankbe tuiging aan den voorzitter gesloten. Grootebroek, 29 October. Gisteren is alhier tot hoofdonderwijzer aan. de openbare school door den gemeenteraad benoemd, deD heer H, De Boer, uit den lip. Vlissingen, 30 October. Dezer dagen is alhier op de reede gekomen.de te Holstein te huis be- hoorende Noord-Duitsche schooner Elite, gezagv. Steer, Dit vaartuig is naby Helgoland door een Fransch oorlogsschip aangehouden, de equipage gevangen genomen, met uitzondering vau den gezagvoerder en den kok, eu voorts bemand met een Fransch officier en Fransche matrozen, met voornemen om naar Cherbourg te zeilen, Dpor noodweder is men echter genoodzaakt geworden te Vlissingen binnen te loopen. Een Noordscb jacht, van Antwerpen gekomen, heeft genoemd vaartuig aangevaren, waardoor beide beduidende schade hebben bekomen. Wellicht zullen heide schepen in de haren moeten komen. 's-Gravenkage, 30 October. Naar wij vernemen zal op Vrijdag, 2 December a, s. voor den Hoogen Raad der Nederlanden in eersten aanleg worden behandeld de zaak van den heer van Angelbeek tegen den Minister van Koloniën, wegens het eerst- gemelden als lid van het Hooggerechtshof van Nederlandsch Indië, verleend eervol ontslag, in strijd, rolgens den eischer, mpl het Regeerings- reglemeDt. Voor den eischer zal optreden de heer Mr. Rainaer en voor den verweerder een der hee ren landsadvocaten, waarschijnlijk Mr. A.DePinto. De 's-Gravenhaagsche afdeeling van het hoofdcomité van het Boode Kruis, hield gisteren avond eene vergadering waarin verslag werd gegevpn van de verrichtingen der afdeeling, gedu rende deD lijd van den oorlog tusschen naburige mogendheden. Daaruit bleek dat aanvankelijk het voornemen bestond een stoomboot als ambulance ingericht naar de bedreigde ouistrekeu, deu Rijn op te doen stoomen, doch na de bekomen weige ring der oorlogvoerende mogendheden, op het verzoek daartoe, werden de verplegers naar Lu xemburg gezonden alwaar zij hun werk met de meeste zorg en liefde hebbeD rolbracht, Met lof zijn zij teruggekeerd en hebben liet genoegen ge had te vernemen, dat de Haagsche verplegers onder de besten kunnen worden gerangschikt, als bewijs waarvoor aan hen in deze vergadering een diploma werd uitgereikt. 's-Gravenhage, 31 October. Terwijl het krijgs- gedruisch zich helaas elders nog maar al te zeer hooren doet met al de jammeren die het verge zelt of na zich sleept, is met edeler wedstrijd

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1