cursus, en is met algemeene stemmen in zijne plaats benoemd de heer Dr. E. Mehler, thans rector te Sneek, op eene jaarwedde van (2200. Het provinciaal gerechtshof in Overijsel, recht sprekende in hooger beroep in strafzaken, heeft bij arrest ter openbare terechtzitting van 22 Oc tober jl. uitspraak gedaan in de bij het hol be handel..c strafzaak tegen; Ferdinant Reijntjes, oud 52 i tar, ODtslagen politieagent der stad Kampen, aldaar geboren en woonachtig, appellant en ge ïntimeerde van een vonnis der arrondissements rechtbank te Zwolle dd. 8 September 1870, waarbij hij ter zake van het op 4 Juni jl. op den boven sten overloop van den Nieuwen toren te Kam pen moedwillig, voorbedachtelijk en verradelijk, mishandelen van Willem Keinier Hauf, klokkni6t aldaar, tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden en in de kosten werd veroor deeld. Het hof heeft het vonnis van den eersten rech ter wegens gebrek in den vorm vernietigd en, op nieuw rechtdoende, de aan den appellant en geïnti meerde in eersten aanleg ten laste gelegde feiten en zijne schuldplichtigheid daaraan als wettig en overtuigend bewezen aangenomen en hem te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevan genis van vier maanden en in de kosten in beide instantiën gevallen. He veroordeelde heeft zich tegen dit arrest voorzien in cassatie Kauwen, 24 October. Heden is bij eene weging van boter door de politie op de alhier gehouden botermarkt gebleken, dat door een vijftal perso nen boter was aangevoerd die het vereischte ge wicht niet had. Tegen de overtreders is proces verbaal opgemaakt. Vleddee, 25 October. De alhier gevestigde af- deeling van het Ned. schoolverbond heeft van af den tijd harer optreding getoond, dat het haar ernst was om door zedelijke middelen het schoolver zuim tegen te gaan. Voor eenige dagen gaf zij een schoolfeest waarbij de trouwste schoolbezoe- kers tot aanmoediging prijsjes ontvingen. Een bij die gelegenheid in school opgehangen lijst, getrok ken uit de aanteekeningen van den onderwijzer, toonde aan, dat slechts 6 leerlingen van 1 Mei tot 1 October geen enkele schoolles verzuimd hadden, 16 van een tot 7 lessen, maar men telde er ook 14, die van 40 tot 120 schooltijden afwezig waren geweest. Klankenham, 24 October. Bijna den geheelen zomer werd onafgebroken aan onze zeedijken gewerkt. Op de gevaarlijkste plaatsen zijn steen- glooiingen aangebracht, en werden zij overigens verhoogd en van rijswerken en bekrammingen voorzien. Breda,24October. Hedenmorgen werd de laatste eer aan den op zoo ongelukkige wijze overleden majoor-kommaudant onzer schutterij bij zijne ter aardebestelling bewezen. Hoewel de naastbe- staauden verzocht hadden de gewone militaire honneurs achterwege te latenbetoonde het korps officieren en een 50tal onderofficieren hunne deelneming door het lijk grafwaarts te volgen. Door een der naastbestaanden werd hen bij de groeve hartelijk dank gezegd voor de eer hun krijgsmakker bewezen. INGEZONDEN. Mijnheer de Kedacteurl Ik weet niet of mijne mede-ingezetenen wel veel notitie nemen van de teekenen aan den hemel. Ik meen sedert drie weken aan hunne belangstelling in merkwaardige luchtverschijnse len te mogen twijfelen. Is het toch niet vreemd dat niemand u (die 't niet zien kunt als ge op uw bureau druk bezig zijt om aan dit blad de laatste hand te leggen) iets gezegd heeft van de noorderlichten, die er in de jongste dagen te zien zijn geweest? Ik zag dit luchtverschijnsel Dooit zoo dikwijls achter elkander en telkens zoo duidelijk. Maar zoo als gisteren avond heb ik't nog nim mer atiuscuouwd en ik durf bijna verzekeren dat een nooiucrlicht, zoo langdurig, zoo krachtig en zoo sch'iou op onze breedte tot de hooge zeld zaamheden behoort. Om 6 uren werd ik het eerst gewaar, tot 8 uren schitterde het in telkens af wisselende vormen, en om half 10 waren de laatste sporen nog niet verdwenen. Wat bijzonder mijne aandacht trok was het volgende. De stralen schoteD niet op van den horizont, maar ongeveer uit het zenith gingen de straalbundels uit naar liet westen, noorden en oosten tot op een breedte van 50°. In het oosten en westen daalden de stralen veel lager, mogelijk wel tot den horizont, hetgeen ik echter niet waarnemen kon. De uit schietende stralen waren meest wit en scherp begrensd, gingen over in licht roode, die eindig den of aan de zijden wegvloeiden in een donker rooden gloed. Een enkele maal schoten ook stralen uit naar het zuiden en het zuidwesten. Sommige straalbundels waren van ongemeene helderheid en schitterden wel 5 minuten lang met denzelfden glans. Niet altijd gaf het zenith een brandpunt van uitschietende stralen te aanschouwen. Nu en dan was het als dreven er kleine wolkjes, met golvende grenslijnen, duidelijk van elkaar ge scheiden door het donkerblauw van den hemel. Aan gewone dampnevelen viel hier niet te den ken, want zelfs de kleinste sterren bleven er door zichtbaar. Een paar malen ineen ik een zacht sissend geluid gehoord te hebbeD, doch dit kan ook veroorzaakt zijn door een flauw koeltje, dat nu en dan de dorre bladeren bewoog. Dit is een oppervlakkige, gebrekkige beschrij ving van hetgeen ik heb gezien. Mogelijk zal ik door uw blad wel vernemen dat het ook elders en later is waargenomen. Zoo er soms in een onzer bladen een dergelijke beschrijving mocht voorkomen van een onzer natuurkundigen, die met meer kenDis kunnen oordeelen over dit merk waardig verschijnsel, neem het dan s. v. p. in uwe kolommen op, hiermede zult u zeer ver plichten Uw dienstw. Dienaar, Lelden, 26 Oct. 1S70. H. Greld.- en Effectenmarlrt. Amsterdam, 18 tot 24 October 1870. Alles in aanmerking genomen, valt er over den loop der beurs gedurende de laatste acht dagen niets te klagen. Mochten van onze Nationale fondsen alleen de 4 pCt. eenig avance, van 82% tot. 83V» pCt. hebben gemaakt, de aandeelen Handelmaatschappij waren gelukkiger: de gunstige afloop der laatste veilin gen oefende een belangrijken invloed op den prijs uit, die van 111 tot 115% klommen, willig, op 115'A pCt. sluit. Aandeelen Rijnspoor openden 275 en sluiten 279.50, Oblig. Centraal spoor, getemperd, liepen van 72.50 op tot 75. Zij het in het vooruitzicht dat de troon eerlang weder bezet zal zijn, of ten gevolge van inkoopen voor Belgische rekening, de Spaansche fondsen blijven gemiddeld ruim 1 pCt. hooger als voor 8 dagen. De Russische daarentegen waren niet gewild en over het geheel wat lager genoteerd, dat vrij natuurlijk is bij het vooruitzicht dat er weldra een nieuwe leening aan de markt zal komenzelfs de Spoorweg obligatiën leden daar onder, uitgezonderd de aand. Groote Spoorweg Maatsch. die van 211.75 tot (215.25 rezen op hoop van een extra dividend. Een gerucht alsof Metz zou hebben gecapituleerd veroorzaakte WoeDsdag eene rijzing in de bui- tenlandsche fondsen, die wel is waar geen belang rijke vordering gemaakt heeft, maar toch ook niet door een reactie is gevolgd. De Oostenrijkers hebben circa 1 pCt. bij ver leden week gewonnen; de loterij-aandeelen méér: die van f). 500 1860 van (446 tot (456, van tl. 100 1864 van 107.50 tot (112.50. Theisspoor klom van (219.50 tot (224. In Amerikanen, zoowel Staats- als Spoorweg- fondsen was de handel vrij geamiueerd en som migen der laatsten bedongen merkelijk hooger prijzen b. v. Chicago Southwest, 84», Central Pacific 77» Pittsburg Chicago 82» tegen S3 en en 76s 81% pCt. voor 8 dagen. Daarentegen liep Chicago Northwest van 79% op 78 pCt. terug. Geld op prolongatie was meer gevraagd en liep van 4% weder op 5 pCt. Politieberichten, Den 28sten Sept. jl. is te Haaften aangehouden een daar op den 24sten Sept. uitgegeven gulden stuk, voerende de beeldtenis van Koning Willem II en het jaar 1848, dat door het Muntcollege onder zocht en valsch verklaard is. De Commissaris van politie te Weert bericht dat volgens de opgave van de boodschaploopster Sophia Sanders, den 4den Oct. jl. door haar in de bus van het postkantoor te Weert is gestoken, een brief, afgezonden door Trans Geenen, Deur waarder aldaar en geadresseerd aan Janssen Mathijsen, fabriekant te Tilburg, inhoudende: 1 bankbiljet groot 40, G n°. 2660, en 3 munt biljetten, ieder groot 10, B n°. 73S, J. L. n". 818 en V. n°. 510, welke brief, gesloten in eene gewone plak-enveloppe, niet aan zijn adres is bezorgd. De Comm. van politie voornoemd, verzoekt op sporing, aanhouding en bericht. Sedert omstreeks vier weken worden ver mist 7 Amerikaansche coupons van de leening A°. 1S65, 6 pCt. a 30 dollars in goud, betaalbaar 1 November 1870, n°. 128,903, 128,550, 128,551, 11S,437, 92,734, 36,640 en 128,902; 26 Russische coupons van de 5de leening 1854, 5 pCt. bij Stieg- litz en C°., betaalbaar 1 Oct. 1870 a 12% roebel in zilver, n°. 292,762 a 292,765, 293,882 a293,S83, 294,412, 296,036 a 296,040, 296,162 a 296,165, 298,645, 305,264, 305,265, 305,399, 317,840 a 317,845; 12 coupons 1870 a 10 roebels in zilver, n°. 1064, 2999, 7421, 7525, 9194, 10,424, 14,038, 15,139, 15,889, 16,146, 148,563 en 156,339. De Hoofd-Com- missaris van politie te 's-Gravenhage verzoekt opsporing en bericht. Den 15den October jl. is te Kampen verloren een Amerikaansche coupon van 1882, groot 10 dollars, n°. 43,250, betaalbaar 1 November 1S70. Te Valkenburg is den lld«» October jl. aan gehouden een persoon, zich noemende Hendrik Bubberman, volgens opgave oud 37 jaren, geboren te Oudenhoorn, van beroep koornmolenaar, vroe ger wonende te Rotterdam, laatst te Abbenbroek, wegens uitgifte van valsche guldens, waarvan er nog enkele in zijn bezit waren. De aangehoudene werd volgens zijne opgave in Juni 1869 uit het tuchthuis, waartoe hij we gens diefstal op 11 December 1862 door het l of van Zuid-Holland was veroordeeld, ontslagen, begaf zich naar Rotterdam, nam zijn intrek bij Brandnol, in de Raamstraat, bleef daar ongeveer eene maand, ging naar Abbenbroek, kwam aldaar in dienst bij den koekkramer Kraaijenbrink, ver liet na eenigen tijd die dienst, kwam te Delft en nam zijn intrek bij Lets, in de kroon, in de Pie- terstraat. Inmiddels ging hij nog eens weder een paar dagen naar Rotterdam, waar hij intrek nam bij De Groot naast de drie Krooncn", in de Raam straat. Van Delft begaf hij zich over Leiden naar Katwijk en hield hij zich daarna nog korten tijd op te Leiden, Voorschoten, Rhijnsburg en ein delijk te Valkenburg. Ten einde de valsche guldens te kunnen uit geven en te gelde maken, schijnt de verdachte zich gewoonlijk tot het doen van kleine inkoopen, bijv. van sigaren en brood, in winkels te hebben aangemeld. Hij beweert dat de door hem uitgegeven en de nog in bezit gevonden guldens, te zauieu tot een bedrag van dertien, door hem in öeptember jl. zouden zijn gevonden op de kermis teSpijke- nisse, waar hij zich lijdelijk bevond in dienst van den carousselhouder Gerrit Beukelman. Van veel belang is het de opgaven van den verdachte te verifieren en na te gaan of hij ook elders valsch geld heeft uitgegeven, waarmede hij zich in de verschillende door hem bezochte plaatsen heeft bezig gehouden en met wie hij heeft verkeerd. Dringend worden daarom door den officier van justitie te Leiden inlichtingen omtrent hem verzocht en berichten, waaruit van de waarheid of onwaarheid van bovenstaande opgaven kan blijken. Gemengde Berichten. Aangaande de geruchten omtrent het voorge vallene met een der belangrijkste dieren in den Diergaarde van het Koninklijk Zoolog. genootschap te Amsterdam, meldt een verklaring der bestuur ders de ware toedracht der zaak. Zaterdag 8 October was op aanvrage der heeren regenteD aan een klein getal Herv. weezen met hunne gelei ders toegang verleend. Bij het verblijf der Nyl- paarden gekomen, wierpen eenige weezen die diereu noten toe, dat hun door den oppasser ver boden werd. Kort daarop zag deze dat het vrou welijke Nylpaard vrij dikke stukken glas tusschen de kiezen verbrijzelde; het gelukte hem denhals eener blauwachtige glazen flesch uit den muil te grijpen, die later bleek door een der weesjongens met drank gevuld, medegebracht te zijn. Tot nog toe heeft men geene nadeelige gevolgen aan het dier bespeurd dat van dat glas moet binnenge kregen hebben. In den nacht van 24 October is van de pakschuit, varende van Amsterdam op Gouda, bij het Goudsche tolhuis eene Israëlitische vrouw over boord geslagen en verdronken. Zij was met hare twee jeugdige kinderen van Am sterdam medegevaren om zich naar haren man te Londen te begeven. Zekere K., een Han- noveraan, 24 jaren oud, van beroep horologiema- ker, te Delft een kamer bewonende op de Vla mingstraat, had men sedert Zaterdag jl. niet gezien, toen men gisterenmorgen zijn kamer opende en K. geheel gekleed, levenloos op zijne legerstede vond liggen. Het geneeskundig onderzoek, op het lijk ingesteld, heeft tot dusverre niet bewezen, dat men hier aan een gewelddadigen dood heeft te denken. Men verneemt echter, dat hij zich we derrechtelijk had onttrokken aan den militairen dienst in Duitscbland en dat hij, bevreesd voor de straf die hem als deserteur wachtte, door ver gif een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Maandag-namiddag omstreeks drie uren ontstond er brand op eene bovenachterkamer van den wieldraaier Van der Klein in de Keizerstraat te Gouda. De brandweer was zeer spoedig aanwe zig en in zeer korten tijd was men den brand meester. Naar wij vernemen, moet de inboedel nog al beschadigd zijn, doch 'thuis moet weinig heb ben geleden. Te Hoorn heeft zich het zonderlinge geval voorgedaan dat een vader, die de geboorte van zijn kind bij deu burgerlijken stand kwam aan geven, zich vergist had in het geslacht van het kind. Nadat de brieven aan familie en vrienden verzonden waren kwam het eerst uit, dat men abuis had gehad. De vergissing werd ter secre tarie hersteld, maar betrekkingen en vrienden die de kennisgeving ontvingen keken vreemd op toen zij in de advertentie der geboorte merkten, dat de jonggeborene van geslacht veranderd was. BUITENLAND. Duitschland. Aan het slot van een leading-artikel dat ten opschrift voert„Onderhandelingen over den vrede" en vooral ziet op de meer en meer veld winnende wenschen Daar den vrede, zegt de Kólnische Zei- tung van heden: „Welke vredesvoorwaarden men ook moge stellen en op welke wijze men die ook verdedige, het eerste en groote bezwaar blijft nog altijd, met wien over den vrede moet ondei deld worden. Wij staan in Erankrijk te^ei een viervoudige uitvoerende macht, daargci; dat in de bezette departementen de Duitschil eene vijfde macht fungeert. In de eerste p bestaat te Parijs eene bijzondere regeerin? regeeringsafgevaardigde te Tours heerscbt:| het westen, en voor zoover dit mogelijk b in het noorden van Frankrijk. In het zuidoj is de Lyonsche Roode republiek meester Metz regeert Bazaine, gesteund door het aai lijk overschot van de geregelde Frausche macht. Het komt er dus voor alles op a Frankrijk een algemeen erkend bewind te vesi Engeland heeft den 20sten October een voorsi-J het sluiten van een wapenstilstand gedaan, in dit tijdsbestek een staatsregelende mach: kunnen gekozen worden. Dit voorstel is andere mogendheden ondersteund; meer »i wij niet; het voorstel schijnt tot dusver eet bestemd karakter te dragen. Wij stellen uitstekende leiders van obs leger en van diplomatie het vast vertrouwen, dat zij geen| penstilstaud zullen aannemen, die ons eenig m zal kunnen berokkenen. Voor het overige wensch, dat aan het schrikbarend bloedvej ten tusschen twee der meest beschaafde m een einde kome, te. natuurlijk, en geheel Ktj is daarbij te veel betrokken, dan dat wij vredelievende tusschenkomst, in zoover zij in een onduldbare inmenging ontaardt, zoo voetstoots zullen van de hand wijzen. Nadrukkelijke voortzetting van den oorlo:| gematigde vredesvoorwaarden, zijn de beste delen om een eervolle vrede te sluiten. M;| klachten, die hier en daar opgaan, dat wij te dralen, zijn wij het niet eens. Wij zijn dooil beurtenissen zonder voorbeeld zoo verwend, wij het buitengewone als gewoon beschouw Wanneer en hoe, wij ons van Parijs z meester maken, dat moeten wij vol vertrou aan onzen voortreffelijken, ja bewonderens«| digen generalen staf overlaten. Indien echter onze politieke grenzen doo: strategisten zullen moeten voorgeschreven den, dan hebben wij niet alleen het recht, is het onze meest gebiedende plicht dit ze.| beslissen; want bij de bepaling der politii grenzen worden strategische, even als zoo andere belangen, niet uit het oog verloren." Dit artikel, even als zoovele andere, staat tuurlijk in betrekking met de in de jongste da] aanhoudende geruchten van eene gelukkige ging van Engeland om een wapenstilstand 6tand te brengen. Tot dusver kon men slee redeneeren over de vraag die zich daaraan middellijk vastknoopte, of dit heuchlijk feit w heid of onwaarheid behelsde. De Duitsche bladen van heden geven ons ei andere stof, n. 1. den indruk welke de tij din; het bijzonder te BerlijD heeft gemaakt. De Aï Allgcm. Zeil. een gezaghebbend orgaan laat daarover aldus uit „De eerste indruk van c| tijding in de politieke kringen der hoofdstad zoover wij konden nagaan, zeer slecht, en wel door het denkbeeld hetwelk men zich vorm dat de inmenging van het buitenland op zijn uii genomen zeer krachtig moest zijn, op een oog blik dat wij de grootste bezwaren te boven gekomen en dat de vruchten van de bloed en moeielijke opofferingen van ons leger in laatste zeven wekeD, weldra het in onze hair vallen van Metz en Parijs zouden zijn. Men ontrustte zich echter niet, zegt het blad, Kon: Wilhelm, zijne Ministers en zijn generaals nen de waarde van het vergoten bloed, en we! de opofferingen van het leger en van de natie prijs te stellen en waar als in dezen oorlog hel zwei en de pen zoo eendrachtig samenwerkten, zal de de andere zeker niet in den weg staan. De Engelsche pers, wij halen haar aan in gezaghebbende Times, bespreekt eveneens de gingen tot bemiddeling die zoo als van alle den gemeld wordt, door de onzijdige moge: heden zijn beproefd. De Times heeft echter weinig hoop, dat zijn goeden uitslag zullen worden bekroond. Ed. land zegt de Times heeft een wapenstilsta: voorgesteld om tot de samenstelling te gerak van eene staatsregeleDde vergadering, maar, vraa het blad, op welke voorwaarden? Het kan ge: gronden vinden, die uitzicht geven door de oo logvoerende partijen te worden aangenomen. Als gedurende de wapenstilstand de insluitii van Metz en Parijs voortduurt, dan wordt dei hongering voortgezet en dan heeft Frankrijk niets bij gewonnen. Moet de insluiting opgehet en Metz en Parijs zich op nieuw van levensmi delen kunnen voorzien? Dit zou zulk een ongehoord voordeel va Frankrijk zijn, dat de gansche loop van denoo log daardoor zou kunnen veranderen, en ieder zal toegeven, dat Duitschland dergelijk voorstellen niet kan inwilligen. De wapens- stand moet strekken tot de keuze van een staf regelend lichaam, maar wij zien niet in, zeg Times, waarom de onzijdige mogendheden stapf moeten doen om eene staatsregelende vergaderd te verkrijgen. Zij zal noodig zijn, als het ooge blik gekomen is, om de toekomstige regeerioi van tie, door zulle natie zich verst punt eenij dat i uiet den de i ttvijl bew derd digd bet ivoo Van de i van H doel te 1 nen een lied regt bed den stils legt en bez dan een beg mil bei bei .val de wa bot blij de gel got ine me len me Dt .all ize

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2