Woensdag 26 October. N°. 3285. A°. 1870. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post.. Afzonderlijke Nommers 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 25 October. Z. K. H. Alexander, prins der Nederlanden, 2al morgenavond met de gebruikelijke plechtig heid als gewoon lid van het Leidsch studenten korps geïnaugureerd worden. Gisterenavond hield de Commissie voor de Volksvoorlezingen hare tweede bijeeukomst en Irad als spreker op de heer R. Koopmans van Boe- keren. 't Is voor den trouwen bezoeker der hij- eenkomsten genoeg dien naam te hooren noemen om te weten dat hem een genoegelijken avond wacht; evenals in de vele leer geleerde, minder- geleerde en ongeleerde genootschappen, zoo hier als elders, waar de heer Van Boekeren nu en dan optreedt, is hij er éen der gevierde mannen bij uitnemendheid geworden en de avond van gisteren bewees op nieuw dat hij 't te dezer plaatse ten volle heeft verdiend. Dat flink stemgeluid, die losse, levendige voordracht, die gestadige afyvisseling van ernst en luim, dat combineeren van beiden waar eene ernstige zaak, die er voor den een of ander misschien wat weinig aantrekkelijk uitziet, voor een oogenblik in een luimig pak wordt gestoken, zijn eigen schappen en hoedanigheden die den echten volks redenaar kenmerken en, schoon nergens mis plaatst, zeker nergens beter dan hier jeplaatst kunnen worden. De Commissie mag zich dan ook wel gelukkig noemen dat haar jaarlijksch ver zoek aan den spreker steeds zoo gunstig wordt opgenomen want waarlijk, 't zou voor de be zoekers der Volksvoorlezingen een groote teleur stelling zijn wanneer de heer Van Boekeren niet minstens éénmaal in den winter voor hen optrad. Het onderwerp waarover de geachte spreker gisterenavond het woord voerde, was geheel ont leend aan de tijdsomstandigheden, 't Was niet, zooals de spreker zelf zeide, de preek die hij onlangs in de kinderkerk had gehouden, maar toch kwam er veel over dezelfde zaken in voor; even als toen, maar met wat er af en wat (veel) er bij, gaf hij de indrukken vyeer die een bezoek aan het Nederlandsch Lazaret in de Uhlanenka- zerne te Dusseldorf op hem had gemaakt, en schetste hij de heilrijke werking der vereeniging: Het Roodc Kruis, door welker bemoeiing deze en zoovele andere inrichtingen tot stand gebracht en onderhouden worden. De liefderijke verzorging die er deu gewonden te beurt valt en zoo duide lijk spreekt ook uit de kleine attenties die hun door de verplegers en verpleegsters worden bewezen, bleek genoegzaam uit de vele bijzonderheden, die de spieker daarover wist mede te deelen. Hetzelfde nam hij waar in een paar kloosters te Dusseldorf het éen bewoond door arme Fransiscaner mon nikken, het ander een nonnenklooster doch bei den tijdelijk ingericht tot hat verplegen der zie ken en gewonden van de oorlogvoerende legers. Overal dezeltde ijver om te helpen daar waar hulp noodig was en eene toewijding aan de op genomen taak zóo volkomen, zóo metgeheeleop offering va. eigen rust, gemak en genoegen, dat het aanschouwen daarvan eerbied afdwingt en aan vooruitgang in de ontwikkeling der mensch- heid doet gelooveo, waar de gruwelen van den tegenwoordigen oorlog de gedachte aan stilstand of achteruitgang zouden doen ontstaan. Aan het slot van ons verslag vergunne de com missie ons eene kleine opmerking. Reeds vóór twee of drie jaren, zoo wij ons niet bedriegen, riep de commissie eene bepaling in het leven, volgens welke de gewone toegangkaarten niet geldig zijn voor jonge lieden beneden achttien jaren. Op die bepaling werd speciaal gewezen in de advertentie, waarbij de samenkomst van giste renavond werd aangekondigd en toch trof het ons dat er zoovele jongelieden waren, die blijk baar beneden den gestelden leeftijd zijn. Hoe kwam dat? Hoogst waarschijnlijk was het toezicht niet al te gestreng en daarom nemen wij de vrijheid de Commissie hierop attent te maken; bij de vele moeite die zij zich reeds voor de zaak geeft zal zij ongetwijfeld bereid zij q het plaatshebbend misbruik te keeren en door een strenger toezicht aan den ingang der zaal te zorgen dat de pliatsen voor volwassenen bestemd, niet door jonge lieden worden ingeno men. Liet de localiteit het toe, gaarne zouden we jong en oud bij elkander zien zitten, maar nu dat eenmaal niet kan moeten hier de jongen voor de ouden wijken. Aan een vijftigtal aanvragen om toegangkaar ten kon gisterenavond niet meer worden voldaan uiet het oog op het aantal beschikbare plaatsen durft de commissie er geene meer uitgeven. Omtrent de Zaterdag te Utrecht gehouden bij eenkomst van commission uit onderwijzersver- eenigingen van Gelderland en Leiden,' waarvan wij reeds gisteren melding maakten, verzoekt men ons nog het volgende te willen mededeelen Zaterdag 11. had in Utrecht de vroeger in het Leidsch Dagblad aangekondigde, gecombineerde ver gadering plaats van de Commissiën uit Leiden en uit het VII, VIII en IXde district van Gelderland, die het zich tot taak hadden gesteld te onderzoe ken, welke middelen konden aangewend worden om het lot der schraal bezoldigde onderwijzers in Nederland te verbeteren. De vergadering werd, behalve door de genoemde Cominissiën, bijgo woond door Afgevaardigden van de Afdeelingen Haarlem, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch en Arn hem, welke zich bij Leiden hadden aangesloten, benevens door belangstellenden uit Utrecht en omliggende plaatsen. In het bijzonder moet hier genoemd worden de heer S. Gille Heringa, oud schoolopziener, die door zijne bemoeiingen, nut tige wenken en wijze raadgevingen de vergade ring ten zeerste aan zich verplicht heeft. Aan genaam werden wij ook verrast door een telegram van Dr. Salverda uit Groningen, waarin hij ons mededeelde dat hij, niet wetende of de vergade ring voor hem toegankelijk was, ons langs dezen weg zijne sympathie betuigde. Beide Commisiën stonden op zich zelve en werkten onafhankelijk van elkander, maar be grepen dat samenwerking noodzakelijk was om het grootsche, maar moeilijke doel te hereiken. Die samenwerking zal voortaan plaats hebben, omdat men er van beide zijden van overtuigd was, dat vooral in deze zaak „Eendracht maakt Macht" goldt. Het hoofddoel van deze bijeenkomst was aldus bereikt en uien kon nu een aanvang maken met het samenstellen van een Concept- Reglement voor de „Nederlandsche Vereeniging," die zich ten doel stelt: 1°. de jaarwedde van den onderwijzer in overeenstemming te brengen met de krachten die van hem geëischt worden, en bovendien met zijne positie in de Maatschappij 2'. het verleenen van dadelijke hulp. Ten einde zulke eene Vereeniging in het leven te roepen, zal er omstreeks het midden van November in Utrecht eene Algemeene Vergadering gehouden worden van belangstellenden uit alle oorden des lands. Kort na het huiswaarts zenden van de buiten gewoon opgeroepen lichtingen, verscheen een circulaire van Zr. Ms. Commissaris bij 4en Neder- landschen Weerbaarheidsbond, aan dien Bond, waarin den wensch werd geuit dat de Weer- baarheids-vereenigingen pogingen in het werk zouden stellen om de miliciens-verlofgangers tot verdere oefening inden wapenhandel gelegenheid te geven. Welke aanschrijvingen bij de Weerhaarheids- vereenigingen die den Bond erkend hebben, gericht zijn, is ons onbekend, maar de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de aandacht der miliciens-verlofgaDgers er op gevestigd, dat zij niet verplicht zijn deel te nemen aan de oefenin gen van w eerbaarheids vereenigingen, en de ge meentebesturen er op gewezen, dat zij niet ver plicht zijn te voldoen aan aanvragen van besturen dier vereeoigingen, ter bekoming van opgaven der in de gemeente verblijf houdende verlofgan gers der militie. Opheldering van dit gev.l komt ons wenschelijk voor. Er ligt iets duisters in de hier bedoelde schijnbaar eenvoudige feiten, en doet ook de ge dachte ontstaan, dat hier, om Diet meer te zeg gen, onregelmatigheden zijn begaan. Aan de N. A Ct. wordt uit 's-Hage gqmeld Sedert gisteren is hier het gerucht in omloop (maar ook niets meer da,n gerucht), als zou de minister van buitenlandsche zaken zijD ontslag hebben ingediend. Er is reden om te gelooven, dat er op dit oogenblik geen grond van geloof waardigheid voor dat gerucht bestaat, terwijl het daarentegen zeker is dat die minister zijne Me morie van Antwoord op het afdeelmgs-verslag over hoofdstuk III der Staatshegrooling in gereed heid heeft. De stemming waarmede in de zitting van de Tweede Kamer van gisteren, het amendement Miraudolle om het plantloon der koffie in de Pre- anger-regentschappen van ƒ10 op ƒ13 te brengen, verworpen werd is de volgende: Voor stemden: de heeren Gratama, Mirandolle, v. d. Hucht, Cremers, De Roo, Moens, v. Lijnden, Hoffmann, Sloet, Tak, Zijlker, Vader, Nierstrasz, Rutgers, v. Beijma, v. d. Putte, v. Voorthuysen, v. Sijpesteijn, Hingst, Blom, Lenting, v. Blom, v. d. Does, v. Houten, Stieltjes, Kops, Thorbecke, Viruly en v. d. Linden. Tegen: de heeren v. Eek, v. Kerkwijk, Pij Is, Rombach, v. Reenen, Insinger, v. Loon, Heiden- rijok, Storm, Dam, De Casembroot, Hasselman, Sandberg, Kérsteus, Borret, Kalft', Heemskerk Az. De Brauw, v. Naamen, Verheijen, Cornells, Id- serda, v. Nispen, Haffmans, v. Goltstein, Hein, v. Kuyck, Bergmann, 's Jacob, v. Wassenaer, v. Delden, Wijbenga, Begram, Blussé, Heemskerk Bz. Dumbar en de Voorzitter. Van de heeren Jhr. Mr. W. H. Savornin Loh- man, Mr. P. A. J. Bouvin, Mr. J. H. Hora Siccama, Mr. A. P. F. Sassen en Jhr. M. T. Laman Trip, zijn in de zitting van de Tweede Kamer van gisteren verzoeken iogekomen om in aanmerking te komen bij de benoeming van een commies- grieffier der Kamer. Men leest in den Ned. Industrieel: „De inkomstenbclastiug. Een welwillende hand meent ons te moeten verzekeren, dat de houding van dit blad in zake bij de conservatieven geen gunstigen indruk maakt. Het bericht verrast ons niet-, het bewijst ods alleen, dat de conservatie ven vergeten dat wij industrieelen sedert 10, 20 tot 50 jaren een patentbelasting betalen, die voor 99/100 pCt, inkomstenbelasting is; dat wij dit privilegie strijdig achten met de grondwet; eD dat de afschaffing der tegenwoordige patentwet, na de verschrikkelijke qualificatiën haar door de Minister van Finantiën openlijk en in régeering- stukken gegeven, een uiterste noodzakelijkheid geworden is, wil men den eerbied voor de wet niet aan gevaarlijke botsingen blootstellen. De industrieelen hebben in hunne vergaderingen meermalen verklaard, dat zij tegen het bedrag hunner aanslagen op zich zelf geen bezwaar haddenhunDe bezwaren zijn van betrekkelijken aardde omstandigheid h. v. dat in verhouding tot den aanslag van A. B. veel te weinig betaalt, ofschoon hij met veel minder stoomkracht veel meer verdient. De industriëlen beweren dat de patentwet dagteekent uit een tijdperk toen de Staat de nijverheid openlijk beschermde. Reeds met het verlaten van dat beginsel, had de pa tentwet moeten vervallen. Kon de Staat tot de toepassing, niet van beschermende invoerregten maar van een zeer eenvoudig, eerlijk en voor geen dubbelzinnigheden vatbaar tarief besluiten: grondstoffen en eerste levensmiddelen, ook het vleesch vrij; alle halffabrikaat 2; pCt.alle heel- fabriekaat 5 pCt., zonder eenige uitzondering, naar de maatstaf van het gewicht, maat en tel, de iudustrieelen zouden gaarne hooger patentrecht betalen en niemand, ook de consument niet, zou zich te beklagen hebben. Maar van hier tot daar is de weg nog niet in 't bereik onzer oogen. Wij weten nu dat Tilburg met zijn uitgestrekte werk plaatsen en werkkrachten minder patent betaalt dan Leiden en Leiden daardoor der concurrentie moeielijk het hoofd biedt, enz. Van welke poli tieke zijde nu de opheffing dezer grieven kome, wij zullen ze in dank aannemen. z/Het is waarlijk de schuld der liberalen niet, dat men Uen in de gelegenheid heeft gelaten de Kamers Ie overtuigen dat //de patentwet als een ongrondwettige inkomst-belasting op enkelen, hoe eer te beter moet afgeschaft worden." Te Leeuwarden is in den ouderdom van b(jna 71 jaren overleden de heer Mr. S. Van Weideren, baron Rengers, 'u leven l;d van Gedeputeerde Staten van Friesland, oud-lid vau de Tweede eu later van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voormalig grietmap, later burgemeester van Wijm- hritseradeel. De overledene was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en kommandeur van de Eikenkroon. Z. M. heeft op het daartoe door de vertegen woordigers der voornaamste maatschappijen en vereenigingen ter bevordering van nijverheid en kunst, te kennen gegeven verlangen, eene com missie benoemd van personen, waaraan de Neder- laudsche inzenders op de van 1 Mei tot 30 Sep tember 1871 te Londen te houden tentoonstelling van nijverheid en kunst de behartiging hunner belangen kunnen toevertrouwen. Tot leden dier commissie worden benoemd de heerenF. A. T. Delprat, kolonel der artillerie, lid van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van nijverheid te Delft; Mr. D. J. baron Mackay, voorzitter van de Ver eeniging ter bevordering van fahriek- en hand- werksnijverheid te 's-Gravenhage; F. W. Van der Putten, directeur der 's-Gravenhaagsche brood-en meelfabriek, lid van liet bewind der Vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen te's-Gra venhage; J. J. De Lange, directeur der Rotter- damsche katoendrukkerij te Rotterdam; Dr. J. Bosscha Jr., inspecteur van het middelbaar onder wijs te 's-Gravenhage; J. H. Krelage, voorzitter der Algemeene .Vereeniging voor bloembollen cultuur te Haarlem; Gbs. Rochussen, kunstschil der, lid van het bestuur der akademie van beel dende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam; D. Van der Keilen Jr., lid van het bestuur van liet Koninklijk Oudheidkundig ge nootschap te Amsterdam; D. J. Bles, kunstschil der, voorzitter van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio te 's-Gravenhage. Z. M. heeft aan S. De Graag, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Schoondijke. Z. M. heeft den lsten luitenant J. P. F. G. E. Delpy, van het depot van het 3de reg. inf. eervol ontheven van de hem bij Koninklijk besluit van 18 Augustus jl., N". 6, tijdelijk opgedragen waar neming der betrekking van commandant der dd. schutterij te Oud-Beijerland. Reeds voor eenigen tijd zijn te Vlissingen uit gebreide opnemiugen in verband met de haven werken aldaar in aanleg, bewerkstelligd. Thans verneemt men dat die in verband staan meteen door den heer Hope Loudon c. s. gedane aanvraag tot concessie ter uitbreiding dier havens, aanleg van dokken enz., tevens bevattende de exploitatie dezer uitgebreide onderneming. De toenemende handelsbeweging die zich naar Vlissingen ver plaatst belooft dit plan eene sclioone toekomst. Men wil dat pok van andere zijde dergelijke con cession zijn aangevraagd. Arnhem, 23 October. Gisterenmiddag te 1 uren arriveerde Z. M. de Koning op den Galgenberg alhier, en het door betinfanteriegarnizoen eenige manoeuvres uitvoeren. Te 4 uren reed Z. M. te paard, in de uniform van generaal der huzaren, de stad binnen, onder het luiden van al de klokken van den grooten toren. Voor de woning van den heer baron Van Tuyl van Serooskerken, lid van den gemeenteraad en der stedelijke feestcommissie, werd de Koning verwelkomd door den burge meester, Baron Van Pallandt, ep door den ge meenteraad, welke aldaar en corps tegenwoordig waren. Daarop reed Z. M. voorafgegaan door de muziek der infanterie en de deputatie uit de burgerij, in sectiën met wimpeldragers afgedeeld, en gevolg, door det garnizoen der infanterie, langs den Eusebiusbuitensingel en de Marktstraat naar de woning van den commissaris in deze provincie, alwaar eene kompagnie der schutterij en een gedeelte scherpschutters van de Veluwe, geschaard stonden. Luide en herhaalde kreten der menigte begroetten Z. M. Uit de meeste huizen wapperden de vlaggen en het geheel leverde een feestelijk schouwspel op. De optocht werd voorafgegaan door een menig'e werkvolk en jongens, die takken met gele blade ren zwierden en vaderlandsche liederen zongen. Blijkbaar maakte dit indruk op Z. M. en op ieder, die het aanschopwde. Gisterennamiddag heeft Z. M. het Invalidenhuis op Bronbeek bezocht en is hedenmorgen naar Doeshu rg vertrokken. Enschedé, 24 October. In eeDe algemeene ver gadering van de commanditaire vennooten der Twcnlsche Bankvereeniging (B. VV. Blijdenstein &C'. te Amsterdam), den 9de" dezer in de groote sociëteit alhier gehouden, zijn de op nieuwe grondslagen ge wijzigde statuten dier vennootschap met algemeene stemmen aangenomen, terwijl in de heden gehou den vergadering, voor de som van p. m. 1,200,000 is deelgenomen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1