N°. 3284. A0. 1870. Dinsdag 25 October. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVÏÏRTENTIEN, Voor iederen regelJ 0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 24 October. Het bestuur van bet Comité „Lelden en Ont breken" tot het verleenen van hulp aan ge- wetste en zieke krijgslieden in tijd van oorlog, eeft .aan de onderwijzers in het 3de en 4de chooldistrict hartelijkèn dank vopr hunne on- ersteuning van zijne pogingen gebracht. ,/Door te voldoen", zegt de betrekkelijkecircu- ,ire, „aan de behoefte van uw hart hebt gij edegewerkt om den goeden naam van ons ierbaar vaderland te handhaven." „Menige betuiging van innige erkentelijkheid ■oor de Nederlandsche weldadigheid is er in eze dagen door Duitsche en Fransehe lippen ;esproken." De schoolopzieners in het 3de en 4de district an Zuid-Holland, bestuursleden van het Leidsche 'omitJ voor het Roode Kruis, de heeren M. J. De oeje en J. A. F. Coebergh, hebben de volgende irculaire tot de Hollandsche jeugd op de scholen an het 3de en 4de schooldistrict gericht: „Hollandscha jongens en meisjes! Wij hebben niet te vergeefs een beroep op Uw ïart gedaan. Uwe vele kleine bijdragen hebben le aanzienlijke som van bijna twaalf honderd ulden opgeleverd. Wij brengen U daarvoor den nnigen dank over van de arme ongelukigen, wier longer en dorst gestild, wier wonden verbonden ;ijn en die zonder de hulp hunner medemenschen nisschien ellendig zouden zijn omgekomen. Ver- ilijdt U dus over de opoffering, klein of groot, ie gij voor dit edele doel hebt over gehad. Maar wij hebben Uwe hulp nog meer noodig, al is het thans niet om te geven. Met al onze weldadigheid kunnen wij slechts een klein deel van de ontzettende rampspoeden onzer naburen verzachten. Wanneer gij reeds lang volwassen mannen en vrouwen zijt, zal men in Frankrijk en ook in Duitschland nog steeds gebukt gaan onder al het leed en al den rouw in dit jaar 1S70 veroorzaakt. Zulk een vreeselijk onheil is de oorlog! Moge ons dierbaar Vaderland daarvoor lewaard blijven Wij kunnen daar zelf veel aan doen. Als er geen domheid en geen slechtheid in de wereld was, dan zou er vrede zijn en blij ven. Indien wij dus maar zorgen braaf en ver- itandig te zijn, dan zal het Nederland welgaan. Dit schijnt gemakkelijk, maar het is zeer moeilijk, en het zal vooral van U afhangen, of het ooit zoo ver zal komen. Als wij evenals Salamo vra gen en trachten „een wijs en verstandig hart" te bekomen, zal ons ook al het andere ten deel vallen. Weest gij dus eerlijk en nauwgezet, leert ijverig en tracht verstandig te worden, opdat onwetendheid eene oneer en lichtzinnigheid eene schande in Nederland zij. Dan zullen vrede en welvaart in ons Vaderland heerschen. Neemt U van dezen dag af voor, daartoe mede te werken, dan zal het rampspoedige jaar 1870 voor ons land een jaar van geluk zijn." Zaterdag vergaderden te Utrecht in het Ge bouw van K. en W. commissiën uit eene Gel- dersche en uit eene Leidsche Vereeniging, be nevens twee gecommitteerden uit Js-Hage en éen uit N.-Brabant, die zich tot doel stellen, het trach ten naar verbetering van de schraalste traktemen ten van onderwijzers. Met eenige belangstellende onderwijzers uit de stad Utrecht en provincie en een oud-schoolopziener, was de vergade ring een 3Qtal leden sterk; en leverde het aan genaam verschijnsel, dat alle besluiten eenstem- niig werden genomen, terwijl men gedurende het samenzijn, een blijk van instemming ontving in een telegram van den Hoogleeraar-schoolop ziener Salverda, te Groningen. De onderwijzer Haaustra, uit Leiden, leidde de vergadering en had het voorrecht mede te werken tot het arrestee ren van een concept-reglement, waarbij eene Vereeniging wordt vastgesteld tot opgemeld doel hie zich over het geheels land zal uitstrekken. Tot hoofdmiddelen daartoe dienstig, bepaalde men voorloopig: a. zedelijken invloed; b. ondersteu ning van invloedrijke mannen en c. medewer king van maatschappijen, genootschappen, dag bladen, enz. terwijl een onderzoek zoude ingesteld worden naar het bedrag van de vaste trakte menten der onderwijzers. Wij wenschen de nieuwe Vereeniging een goed succes en tevens, dat de algemeene vergadering, hie in de helft van November e. k. zal gehouden worden, honderden zal zien bijeenkomen. Vrijdag jl. hield de Leidsche Zangvereeniging haar eerste bijeenkopist in dit winter-saizoen. Bij die gelegenheid werd door den tijdelijken voorzitter in een korte toespraak hulde gebracht aan de nagedachtenis van den onlangs overleden voor zitter Dr. Leonides Van Praag. Ds. W. Zeegers, predikant te Alphen a|d. Rijn heeft voor het op hem uitgebrachte beroep als leeraar bij de hervormde gemeente te Maassluis bedankt. De Koning-Groothertog heeft tot commandeur der orde van de Eikenkroon benoemd den luit.- kol. J. G. G. H. Strengnaerts, ridder 3de klasse der Militaire Willemsorde. Volgens het N. en A. BI, v. Gorcum, bedraagt het aantal inschrijvers voor het nationaal ge schenk, H. K. H. Prinses Maria aan te bieden 26,969; er zijn 120 lijsten ingekomen, terwijl het bedrag der gelden ruim 2700 bedraagt. De liberale kiesvereeniging van de Laugedijk en St.-Pancras heeft in haar vergadering van 20 October te Zuid-Scharwoude, insgelijks Jhr. H. C. L. G. Janssens tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen. De commissie, onder voorzitterschap ran den hoogleeraar Miquel, belast met de herziening en vaststelling der Pharmacopea Neerlandica is dezer dagen te Utrecht vergaderd geweest. Decqmmissie zal weldra met hare taak gereed zijn. Naar men van goederhand verneemt heeft den Hoogen Raad der Nederlanden, Vrijdag surseance van betaling verleend aan de naamlooze vennoot schap der stoomweverij „Java' te Almelo. Het resultaat van de najaars examens over hun geheel is als volgt: De drie achter iedere acte- aanduiding gestelde cijfers wijzen respectievelijk aan het aantal geëxamineerden, toegelaten en afgewezenen. Dames: Hoofdonderwijzeres, 9,7,2; hulponderwijzeres 25, 22, 3; Fransehe taal: 24, 17, 7; Duitsche taal: 7, 5, 2; Engelsche taal: 6, 5, 1; Gymnastiek: 1, 1, 0; Teekeqen: 2, 2, 0; handwerken: 13, 13, 0. Heeren: Hoofdonderwij zer: 46, 22, 24; hulponderwijzer: 62, 35, 27; Fransehe taal: 8, 4, 4; VViskuude: 35, IS, 17; Gymnastiek: 1, 1, 0, en Teekenen: 6, 3, 3. Over 't algemeen is den einduitslag dezer exa mina zeer ten voordeele der Dames te noemen. De heeren Mrs. S. A. d'Engelbronner en A. Von Daehne van Varick hebben zich bij adres bij de Tweede Kamer aangemeld, verzoekende in aanmerking te komen voor de betrekking van commies-griffiier. Bij Koninklijk besluit heeft de eerstaanwezende officier van gezondheid bij het garnizoen te Naar- den, Dr. W. K. M. Van Leeuwen van Duiven- bode, vergunning erlangd om tijdelijk en voor 314 jaar zich in Japanschen dienst te begeven. Hij zal dientengevolge weldra naar Nagasaki ver trekken, ten einde daar zijne functiën aan de geneeskundige school te aanvaarden. Bij beschikking van 21 Octobet jl. is de termijn voor het in werking brengen der schroefstoom- dienst tusschen Breskens en Rotterdam, waar voor onlangs vergunning werd verleend aan H. G. Hammacker jr., te Groede, en P. H. Kousma ker jr., te Breskens, verlengd tot 12 April 1871. De luitenant ter zee der 2de klasse. W. A. Ar- riens, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 17d°° dezer in Neder land teruggekeerd, wordt met dien datum op non activiteit. gesteld. Z. M. heeft aan de scherpschuttera-vereeniging „Beekbergen" toestemming tot oprichting verleend. Z. M. heeft aan de vereeniging tot onderlinge oefening in den wapenhandel der gemeente Baarn en Soest en aan de Soestdijksche schietvereeniging te Baarn, toestemming verleend tot samenvoeging van de beide genoemde vereenjgingen, onder de be naming van: „Vereeniging tot oefening in den wapen handel te Soest en Baarn, Prins Hendrik der Ne derlanden." Z. M. heeft de benoeming van A. Bonten Nz., burgemeester van Papendrecht, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Z. M, heeft A. C. Vreede benoemd tot privaat docent bij de rijksinstelling van onderwijs in Indi sche taal-, land- en volkenkunde te Leiden. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Harderwijk J. Vervooren, thans inspecteur van politie te Amsterdam. Bij Koninklijk besluit van 15 October jl., is de betrekking van Rijkscommissaris voor de geldleening van f 11,000,000, ingevolge de wet van den lOden April 1869 Staatsblad n°. 66), onder waarborg van den Staat door de Nederlandsche-Indische Spoorweg maatschappij aangegaan, opgedragen aan den beer J. W. Blaauw, agent van bet Ministerie van Finan ciën te Amsterdam. 's-Gravenhage, 23 October. Den officieren van gezondheid 3de klasse U. C. Heringa en J. M. W. Van Dusseldorp, respeotivelijk in garnizoen te Naarden en Gorcum is op hun verzoek een buitenlandsch verlof toegekend, ten einde zich ter beschikking van het Roode Kruis te stellen. Vanwege hst departement van justitie is bekend gemaakt, dat voorshands geene gelegen heid bestaat tot plaatsing van bezoldigde rijks veldwachters. Scheveningen, 24 October. De oud-reeder van Scheveningen A. Mos, die gelijk men weet, naar Raltrum is geweest, is onverrichter zake moeten terugkeeren. De schuit, de Jonge Maria was reeds zoo diep gezpukeu, dat er bijna niets meer van zichtbaar was. Pe lijken van vier der opvarenden waren aldaar ter aarde besteld. Gisleren is te Scheveningen aangekomen een haringschuit van den reeder P. Kreel, stuur man A. L. Dijkhuizen, die eerst acht dagen geleden was Elfgevaren. Der bemanning is het volgende overkomen. Een Fransehe visscher heeft zich niet ontzien in volle zee 22 stuks haringnetten van hare vjeet te kappen pp aan boord te nemen. Van haar wedervaren kennis gegeven hebbende aan den Nederlandschen Consul, den heer Preston, te Yarmouth, begaf deze zich terstond met onze visschers naar de naburige haven (Holstein), al waar zich een 150tal Fransehe visschersvaartuigen bevonden, ten einde een onderzoek naar het ont vreemde vischwant in te stellen. Dat onderzoek werd echter niet alleen niet toegelaten, maar de consul werd zulks zelfs feitelijk belet, door hem bij de borst aan te grijpen. Toen sommigen zelfs messen te voorschijn haalden, heeft men het ge raden geacht zich met de vlucht uit de voeten te maken. Ondertusschen had gemelde stuurman Dijk huizen vóór zijn wedervaren met de Fransehe visschers het geluk gehad een tiental schipbreu kelingen, waaronder de vrouw van den kapitein, te redden uit een boot waarin zij op zee drij vende waren. De ongelukkigen hadden behoord tot een Engelsch barkschip, dat van Konstauti- pel kwam en met een lading koren, suiker en thee naar Hull was bestemd. Zij waren ver plicht geweest hun schip te verlaten. Welk een verschil tusschen het gedrag der Fransehe zee lieden en onze Scheveningsche visschers! Utrecht, 24 October. Heden is het 40 jaren geleden, dat de mobiele Utrechtsche schutterij te velde trok. Dezen dag wordt door de afdee- iing Utrecht van het Metalen kruis feestelijk herdacht door het houden van een diner, toe gankelijk voor al hare leden en te bokostigen uit de kas der Vereeniging. Amersioort, 23 October. De tweede batterij van het regiment rijdende artillerie, zal voor eenigen tijd te Venlo worden gedetacheerd. Arnhem, 22 October. In de op gisteren gehou den raadsvergadering is tot Directrice voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes alhier, benoemd Mej. M. B. Westerman Holsteijn en tot mede Directeur Dr. J. M. Van Bemmelen. Apelooorn, 22 October. Gisteren had alhier het concours plaats van het Koninkl. Scherpschutters korps van de Veluwe, dat door fraai herfstweer begunstigd werd. Z. M. de Kouing en zijn gevolg waren daarbij tegenwoordig, terwijl het muziek korps der Vereeniging liet feest opluisterde. De lste en 2de prijs voor officieren werd behaald door den luit. De Fueilletaz Goethart en den luit Van Heuven; de derde prijs, een fraaie pijp, door den kapit.-kominandant van het korps, Schafer. Behalve de lste en 2de prijs voor de manschap pen, door de HH. Hugenhotz en Tideman be haald, ontvingen deze twee schutters ieder een zilveren medalje; nog 8 andere schutters behaal den prijzen, benevens 2 van de Arnhemsche scherpschutters. Na afloop deed zich het muziek korps aan 't diner op 't Paleis bij Z. M. den KoniDg hooren. Deventer, 22 October. Naar men verneemt moet de heer G. A. Willich, majoor-commandant der dienstdoende schutterij alhier, het voornemen heb ben te kennen gegeven om aan Z. M. zijn ontslag als zoodanig aan te vragen. De aanleiding daartoe schijnt gezocht te moeten worden in een onaan gename correspondentie in hel weekblad alhier, over de leiding der buitengewone oefeningen van dit corps gedurende den zomer. De lieer Willich moet zelfs besloten hebben de stad met der woon te verlaten. Men heeft tot heden nog niets ver nomen van eenige ernstige poging om genoemden heer op zijn besluit te doen terugkomen. Groningen, 22 October. Het provinciaal kerk bestuur heeft een adres aan Z. M. den Koning en afschrift aan de Tweede Kamer gericht, om aan te driogen op het behoud van drie academiën. Blokzijl, 22 October. Na eiken storm ziet men op onze uiterwaarden, groote brokken grond aan gespoeld, schijnbaar bestaande uit een soort van veen cf derrie, losgerukt van een der eilanden in de Zuiderzee. Leeuwarden, 22 October. Bij den gemeenteraad alhier is ingekomen een voorstel van de heeren A. Duparc, Jhr. Mr. Humalda van Eysinga en Mr. H. Wiersma, tot het benoeuieu eener com missie van vijf leden, ten -einde te onderzoeken de noodzakelijkheid of weuschelijkheid van do oprichting eener school vau middel baaar onder wijs voor meisjes. Maastricht, 23 October. Tot leeraar iD de ge schiedenis en aardrijkskunde aan de H. Burger school alhier, is benoemd de heer Mr. J. G. DeSain van Venlo, eD dit ter vervaoging van Dr. J. W. Dc Groot als zoodanig benoemd aan de H. Burger school te KampeD. KOLONIËN. BATAVIA, 10 September. De verjaardag van Z. K. H. de Prins van Oranje is hier jl. Zondag feestelijk gevierd. Het gala-diner in het hotel van den Gouver neur-Generaal was zeer geanimeerd. In een toast op den Prins van Oranje heeft de Gouverneur-Generaal de stellige verzekering ge geven, dat Indië niet voor de derde maal door vreemden overheerscht zal worden. Overigens is hier sedert het vertrek der vorige mail niets bijzonders voorgevallen. De Javasclie Courant van 9 Sept. koDdigt het Kon. besluit af behelzende de naderende rege ling van eenige agrarische aangelegenheden in Nederlandsch Indië, in verband met de agrarische wet van 9 April 1870. (Dit Kon. besluit is dooi den Minister van Koloniën in de afgeloopen week onder geheimhouding aan de Tweede Kamer overgelegd.) De onderhandelingen in verband tot het Tient sin treurspel blijven in denzelfdeu toestand, door gebrek aan instructien uit Europa. Men vermoedt dat de ofücieele telegrammen via Kiaclita zijn onderschept en aangehouden geworden. Het ge voelen wint grond, dat indien de betrokken Man- darijns worden onthoofd, er geen oorlog volgen zou. De slachtoffers van den moord werden te Tientsin in tegenwoordigheid van een groot aanlal vreemde ambteuareu en officieren, Chung How en de andere Tientsin mandarijnen, begraven. Redevoe ringen werden door den Fraiisclien gezant, ad miraal Duprés, den Apostolischen Vicaris enden heer Wade gehouden. De Fransehe en Engelsche gezanten, zouden weder naar Peking vertrekken, om de onderhandelingen met prins Kung te be spoedigen. Men zegt dat de tegenwoordigheid van de En gelsche en Fransehe gezanlen en de twee admi raals te Tientsin, Tsengkwo fan heeft genoopt zijn onderzoek naar de medeplichtigheid der Tientsin maudarijen te bespoedigen. Door den Gouverneur-generaal van Noderlandsoh- ïndië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verl. naar Nederland, wegens ziekte, aan den contr. der lste kl bij de laud. ink. en cult. H. E. Arrions. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens. de res. van Palembang J. A. W. Van Ophuijsen. De hoofdcom. bij de algemeene se cretarie G. A. S. De Scheemaker. Benoemd: tot resid. van Palembang, de adsist- resid. der Zuider-dis- tricten van Celebes (gouvernement Celebes en onder- hoorigheden) F. E. P. Van den Bossche. Tot hoofd com. bij do algem. secret., de eerste com. H. L. Frank. Tot contr. der tweede ki. bij de land. ink. en eult. J. W. M. Van der Palm. Tot zoutverkooppakhuis;

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1