dezer stede, hebben in een officieel schrijven van Z.Exc., den minister van staat, intendant der kei zerlijke paleizen van den keizer aller Russen, de opdracht bekomen, een der zalen van het kei zerlijk paleis te Moskou door de levering van de daartoe benoodigde Japansche en Chineesche kunstproducten, volledig in Indischen stijl te ameu- bleeren. Kampen, 20 October. Het plan tot bedijking van het Kamper eiland is door den voormaligen inge nieur van den waterstaat alhier, thans te Gorcum, den heer Van der Toorn, en den directeur van stads waterwerken, den heer Swetz alhier, op ruim 500,000 geraamd. Hengelo, 19 October. Met genoegen zien wij hier de bezorgdheid voor den naderenden winter verminderen, doordat de levendigheid in de fa brieken sedert eenigen tijd zeer is toegenomen en men verwacht dat zulks zal blijven aanhouden. Rijssen, 20 October. De gemeenteraad alhier heeft dezer dagen, in eene voor deze gemeente hoogst belangrijke zaak, eene beslissing genomen, die weinig strookt met de vooruitgaande richting, die de meerderheid van den raad in de laatste jaren gevolgd heeft. Het betrof namelijk een voor stel van den wethouder, den heer G. Ter Horst, om, bij wijze van proef, een uitgestrektheid van omstreeks 30 bunders van de stadsweidegronden, de Mors genaamd, publiek te verhuren. De voor steller had hierbij een tweeledig doel op het oog; aan de eene zijde, de weidegrond meer productief te maken, en aan de audere zijde, de inkomsten der gemeente te vermeerderen. Niettegenstaaade de voorsteller de geopperde bezwaren, die voor namelijk bestonden in het ongerief, dat den min deren stand door het inkrimpen der algemeene weide zoude worden veroorzaakt, op onbetwist bare wijze wederlegde en de voordeelen opsomde, die zijn voorstel voor de gemeente zoude opleve ren, werd het evenwel met eene meerderheid van 7 tegen 4 stemmen verworpen. Naar men verneemt, bestaat bij eenige ingeze tenen het voornemen, om aan heeren Gedep. Staten van Overijsel bij adres bekend te maken, dat zij in deze zaak in geenen deele instemmen met de meerderheid van den Raad. Goes, 21 October. De gemeenteraad heeft zich vereenigd met het voorstel van B. en Ws. om de school voor gewoon en meer uitgebreid lager on derwijs voor meisjes alhier, in te richten tot een school voor middelbaar onderwijs voor meisjes. De kosten van daarstelling met inbegrip der veran dering van de naast die inrichting aanwezige bewaarschool zijn begroot op p. m. 3200 en de jaarlijksche uitgaven op ƒ6800. Gemengde Berichten. (PER LPCIITRALLO.V) Een welwillende hand staat ons de volgende vertaling ter openbaarmaking af, vaD een brief door eene eenvoudige Franjaise aan haren Hol- landschen minnaar te Rotterdam per luchtballon gezonden. Pakijs, 14 October 1870. Mon cher Ami. Met groote vreugde heb ik Uw schrijven ont vangen en vernomen dat gij en de uwen wel varende zijt. Ook ik ben gezond en hoop dat ik in deze treurige dagen mijn gezondheid zal mogen behouden. Zooals U maar al te zeer bekend is, mijn waarde, verkeeren wij in deze oogenblikken in gevaar. De kanonnen donderen dag en nacht over ons. Men was schrikkelijk beducht toen de eerste schoten vielen doch allengs is men er meer aan gewoon geraakt. Och, wat is er waar men niet aan gewend I Tot nog toe zijn hier geen bommen zooals in Straatsburg binnengeworpen en men gelooft ze ook niet te zullen zienwant tot heden worden de Pruisen duchtig geslagen. (Men ziet te Parijs spreekt men nog altijd van overwinningen. Red.) Zij zijn in den omtrek van al onze eenentwin tig forten en die dienen toch te zijn genomen willen zij tot den ringmuur doordringen, en dat is geen kleinigheid. Doch het is te hopen dat wat er gebeuren moet, snel zal worden ten uitvoer gelegd, want alles is reeds zóo duur en vele zaken zijn reeds in het geheel niet te krijgen. In de laatste week werd voor een pond boter vijf a zes frank betaald, nu is ze reeds niet. meer te krijgen. Dit is ook het geval met de houtskolen, tenge volge waarvan men nu steenkolen en cokes tot huishoudelijk gebruik aanwend, doch ook die zijn schaars. Uw marchand de vin heeft mij een haardje doen bezorgen opdat ik mij van deze brandstoffen zou kunnen bedienen. Dat ons papieren geld hier zeer slecht in aan zien is weet ge, doch ik geef U de verzekering dat ook Uw llollandsche briefjes even weinig crediet hebben. Men ziet het einde van dezen oorlog nog niet. Wilhelm moet gezegd hebben dat hij ons tot den laatsten man wil slaan. Nu dat willen wij eens zien! Zeker zal de een of den ander verslagen worden, doch God geve dat het spoedig tot eene beslissing kome, want zooals het nu is, is het ondraaglijk. O, wij zien hier zooveel ellende! Trouwens mijn proviand kan nog lang duren. Mijn voorraad aardappelen, (het zijn geen winter aardappelen) blijft goed. Nog heden heb ik een groote marmiet rijst gekookt daar ik wel acht dagen mee toe kan. Gij zijt bevreesd, naar het mij toeschijnt voor die soeurs de charité, doch ik durf u vertellen dat ik daar in het geheel niet bij ben. Wel heb ik mijne diensten aangeboden bij de ambulance in de rue d'Angoulème; in tijd van nood moet ieder wat doen voor het vaderland. Wees dus nu maar geheel gerust. Ik ben nu zeer blij dat ge ver van het oorlogstooneel ver wijderd zijt (want het is voor de mannen zeer gevaarlijk) ofschoon ik U maar al te zeer mis. De sombere eentoonigheid die hier heerscht maakt eiken dag tot een eeuwigheid, men ver gaat van verveling. Het is een booze krankheid. Nu mijn vriend, ik moet eindigen daar mijn brief niet te zwaar mag worden, en het verbo den is enveloppen te gebruiken; het doet mij echter genoegen u te hebben kunnen vertellen hoe het met mij is, en zoo ge daartoe gelegenheid hebt moet ge wederkeerig het zelfde doen. Uwe Eugenie. BUITENLAND. I>nitsolil:ui<I. Hoewel de volgende, bijzonderheden bevestiging behoeven, is het toch van belang die mede te deelen al is het slechts om te doen zien dat er overwegingen in dien geest aanhangig zijn. Wij bedoelen eene nieuwstijding uit de Neue Freie Presse, aan dit blad uit Müuchen geseind, dat men omtrent de onderhandelingen vau Pruisen met de Zuid-Duitsche staten verneemt, dat Pruisen voor zijn dynastie den keizertitel vordert, voorts de samenstelling van een Duitschen Rijksdag, eene uniforme, diplomatieke en consulaire verte genwoordiging van alle Duitsche staten, dat de vorsten eene bijzondere persoonlijke vertegen woordiging voorbehouden blijft. Omtrent het le ger zou men bedingen, de bijdrage van 225 thaler per man in den Noord-Duitschen bond te mati gen; de administratie zou nog voor eenige jaren in handen van de Zuid-Duitsche staten blijven, met het voorbehoud dat een bepaalde som welke de vertegenwoordiging niet vermag te vermin deren, daarvoor bestemd wordt en keizerlijke inspecteurs daarop toezicht uitoefenen. Dit zetfde blad had dezer dagen betoogd dat men zich ten onrechte laat verontrusten door de vrees dat na het. einde van den oorlog Pruisen dezelfde gevaarlijke politiek van Napoleon zal volgen, dat Pruisen met de vernedering van Frank rijk een doorgaande veroveringspolitiek inwijdt en zoo de Koning of Von Bismarck met die denk beelden niet bezwaugerd zijn, de overmoed van de Duitschers en de sterke verschijnselen van reactie in het Duitsch karakter, hen daartoe zul len doen overgaan. Niets onpaster en onbillijker dan deze denkbeelden, betoogde het blad in den breede. In hoever nu dit Wcener blad de politiek van v. Bismarck dient, weten wij niet, maar op merkelijk is het dat het orgaan van graaf Von Bismarck, de Nord-Deutsche Allgemeine Zeitung zich ten volle met dat betoog vereeDigt en er nog het volgende bijvoegt: „Zeker is het dat de wereld ten gevolge van den oorlog van 1870 eene geheel andere gedaante zal krijgen; dat Franrijk wel niet, zoo als de heer Jules Favre meent, tot eene mogendheid van den tweeden rang vernederd zal worden, maar toch de positie die het tot nog toe innam en het karakter zal verliezen vau eene mogend heid, die de ontwikkeling der naburige volken naar Frankrijks zin en belang regelen, bevorde ren en belemmeren kan; van eenen staat die aanspraak maakt op de opperste leiding der Europesche aangelegenheden; van eenen vulkaan, die voortdurend den vrede van Europa bedreigt. Het zal ietwat meer bescheiden moeten worden tot heil van ons, van zich zelf, van geheel Europa. „Maar daaruit volgt geenszins dat nu het pri vilegie om over alle naburige Staten en zelfs over volken in verre werelddeelen voogdij te oefenen, alle verhoudingen door inmenging in de war te brengen, de geheele beschaafde wereld jaar uit jaar in te verontrusten, met éen woord eigen bevrediging te zoeken in de aanhoudende vernedering van anderen, op Pruisen of Duitsch- laud zal overgaan. De Duitsche natie schept, in tegenstelling met de Fransche, er behagen in om zich met hare eigeu zaken te bemoeien, hare inwendige toestanden te verbeteren, voor zich zelve zoo veel mogelijk de volmaaktheid te berei ken; en met deze eigenschap, die de zucht uit sluit om voor heeren meester, voor schoolmeester van de gansche wereld te spelen, zijn wij een bij uitstek vreedzaam volk. Men late ons binnen onze vier muren vrij onzeu gang gaan, men benioeie zich niet met hetgeen ons alleen aangaat, en wij zijn van harte bereid om ook anderen met rust te laten. „Maar daarbij komt nog iets anders. Frankrijk is altijd, ook waar het tegendeel het geval scheen te zijn, absolutistisch geregeerd geworden. Waar de dwingeland niet den titel van keizer of koning voerde, daar heette hij Parijs. Centralitatie, be voorrechting van Parijs, onderdrukking der pro vinciën onder eiken regeenngsvorm, dat is de eigenaardige staat van zaken in Frankrijk sedert bijna twee eeuwen; een toestand, die geheel op het karakter van de groote meerderheid der Fran- schen gegrond is. „Anders is het met Duitschland gesteld. De Duitschers zijn een volk vau individualiteiten, en dit vindt .ook in het politieke leven der natie zijne uitdrukking Duitschland moet en zal voortaan eene foederatieve staatsinrichting hebben: het opperste bestuur zal daarbij op de publieke opinie, op de zienswijze der vorsten en der volken van Duitsch land acht moeten slaan wanneer het vraagstukken van oorlog of vrede, van onthouding of bemoeienis met aangelegenheden der naburen betreft; en deze publieke opinie laat zich bij ons niet in gelijke mate als in Frankrijk kunstmatig vormen. Voor doeleinden die het opperbestuur wellicht uit zucht Daar invloed, macht of roem zou kunneD najageD, zal de publieke opinie bij ons niet te winnen zijn, gelijk zij tot nu toe in Frankrijk altijd te winnen was, wanneer men haar het lokaas der gloire voorhield. De zege van Duitschland in dezen oorlog beteekeDt alzoo in waarheid de sluiting van den tempel van Janus voor langen tijd, de temming en beteugeling van een vredeschuwend volk door eene natie welke uit haren aard den vrede lief heeft en geene heerschzucht koestert. En hoe nadrukkelijker de macht van een volk, dat de wereld zoolang be dreigd en gedeeltelijk verwoest heeft, geknot wordt, des te beter voor het menschdom, voor ons, die zijne naburen zijn, en ten laatste, als men de zaak wel beziet, voor dat volk zelf." Over vredesonderhandelingen wordt nog steeds en met meer klem gewaagd. Dat hierbij niet uit het oog moet verloren worden, dat als de maat schappij iets wil, zij ligtgeloovi^er is en alles wat Daar het eens gevormd denkbeeld zweemt, ernstig wordt opgevat, is natuurlijk. En vandaar dat kruisvuur van geruchten, dat vastklemmen aan iederen stroohalm, dat zien waar niets is. De zon derlingste geruchten hoort men over de zending en de onderhandelingen van den adjudant van Bazaine in het koninklijk hoofdkwartier. In haar nummer van heden komt in eene cor respondentie uit Berlijn, voor, dat de generaal Boyer het „naiere" aanbod gedaan heeft, dat Bazaiue zich met het veldleger, dat op Metz terug gedrongen en daar ingesloten is, zou overgeven, daarentegen zou de kommandant der vesting met de aanvankelijke bezetting in de vesting blijven om haar verder te verdedigen. Terecht voegt de Kóln. Zeil. er bij dat dit met andere woorden niets anders is dan de krijgsge vangenen van Duitschland met 80.00U man te vermeerderen, terwijl 15.000 man het nog met gemak een langen tijd te Metz zouden kunnen uithouden. Zonder nu aan te nemen dat de voorstellen juist zoo geformuleerd waren, kan men dit in het midden laten, maar dat zij over niets anders dan Metz geloopen hebben, daarvan kan men vrij.zeker zijn. Vredesonderhandelingen staan hiermede niet in verband. De capitulatie van Metz zou den vrede kunnen verhaasten en in zoover hadden wij ge hoopt dat generaal Boyer geslaagd ware, hetgeen volgens de joDgste berichten niet het geval moet zijn. Over het doel der krijgsoperatiën van de gene raals v. d. Tann en v. Werder schrijft de Staats- anzeiger„Terwijl de enge insluiting van Parijs en van Metz door het gros van het Duitsche leger voortgezet wordt en de toestand van de in deze vestingen ingesloten vijandelijke troepen dagelijks ellendiger wordt, rukken twee andere Duitsche legerafdeelingen in zuidelijke richting onafge broken voorwaarts. En dit in de eerste plaats om de hoofdkorpsen te beveiligen tegen aanvallen van nieuwgevormde vijandelijke strijdkrachten, maar ook met het gewichtige doel om de aan de bezette landstreken grenzende departementen van de meer of minder geregelde vijandelijke korpsen te zuiveren en gewichtige stratetische punten en wegen van gemeenschap in bezit te krijgen. Te dien einde is generaal v. d. Tann met liet lste Beierscbe korps, onderscheidene cavalerie divisiën en de noodige artillerie van Parijs in de richting van Orleans, en generaal Von Werder met het 11de korps in die van Lyon vertrokken. Het korps v. d. Tann heeft na vele kleine en groote gevechten bij Artenay en Orleans, deze laatstgenoemde stad den llden 11. bezet en zich daardoor de ongehinderde overtocht van de Loire verschaft. Bijna gelijktijdig hebben gevechten aan beide zijden van den grooten straatweg van Parijs naar Orleans plaats gehad, ten gevolge waarvan in den avond van den 18den 11. het stadje Chateaudun, noordwestelijk van Orleans na een strijd van 10 uren door de Duitsche troepen is ingenomen. Het vereenigingspunt van de spoor wegen naar Tours en naar Bourges is door de inneming van Orleans bezet: de eerste zuid westelijk is gewichtig als zetelplaats van de delegatie van de tegenwoordige regeering te Parijs, en Bourges zuidelijk is van groote betee- kenis als hoofdarsenaal. Generaal v. Werder is nadat hij Straatsburg verlaten heeft, westwaarts getrokken; hij liet door een vliegend korps onder generaal v. De- genfeld de Vogezen doortrekken, en verstrooide in de dagen van 511 October in de omstreken van Etival en Epinal, gedeelten van het nieuw gevormd leger van Lyon. Op laatstgenoemden dag werd Epinal, de hoofdstad van het departe ment der Vogezen bezeten vervolgens wendde ge neraal Von Werder zich zuidelijk, den vijand steeds voor zich uitdrijvend, tot dat deze totaal verstrooid, zich deels naar het versterkt kamp van Belfort in het zuidelijk deel van den Elzas begaf, deels oostwaarts naar den spoorweg van Lyon vluchtte. Bij het verder voortrukken naar het zuiden nam het 14de korps, Besoul de hoofdstad van het de partement Haute Saone iD. TELEGRAMMEN. Tours, 21 October. Een decreet van het gou vernement te Tours constateert, dat Chateaudun op den achttienden dezer, heldhaftigen tegenstand geboden heeft aan een aanzienlijke Pruisische troepen-afdeeling, welke de stad eerst heeft in bezit kunnen nemen, nadat ze gebombardeerd en in de asch gelegd was. Het besluit prijst de geest kracht en vaderlandsliefde der plaatselijke, natio nale gardisten en der moedige Parijsche scherp schutters, verklaart dat Chateaudun zich jegens het vaderland verdienstelijk heeft gemaakt) en opent een krediet van 100,000 fr. tot tegemoet koming in de geleden schade. Thiers wordt hedennacht te Tours teruggewacht. Hedenmorgen is alhier de Nuntius uit Parijs aangekomen. Graaf De Kératry is uit Madrid teruggekeerd. Brussel, 21 October. De Francais bericht, dat de garde civiqne te Marseille weigert zich te ont binden, en dat ze den uit Tours afgezonden hoofdambtenaar heeft gevangen genomen en op gesloten. Volgens de Indépendance is generaal Boyer heden te Brussel aangekomen en des avonds te vijf uren vertrokken naar Engeland, naar men zegt om eene belangrijke zending bij de ex-kei zerin der Franschen te vervullen. Londen, 21 October. De diplomatieke agenten van Spanje hebben tot dusver geen enkele offi- cieele mededeeling ontvangen betreffende de can- didatuur van prins Amadeus van Italië, voor de Spaansche kroon, ofschoon de Spaansche regee ring die candidatuur aan de Cortes, bij hare wederbijeenkomst, hoopt te kunnen voorstellen. Het is ook zeker dat de prins de candidatuur heeft aangenomen, onder voorwaarde dat de Cortes die goedkeurden. Zoodra deze hem alscandiJ zullen hebben aangenomen, zal hy zich -■ Madrid begeven. Jtfew-York, 21 October. Het stoomschip is gisteren naar Brest vertrokken met een I; uitsluitend bestaande uit wapens en ammw| benevens 200 passagiers, meerendeels Frats] vrijwilligers. Versailles, 21 October. (Telegram van den AJ aan de Koningin te Hamburg), ik kom zoo tl terug van een klein gevecht bij Malmaison;| den Mont-Valérien heeft de vijand een uitvs|| daan met. twaalf bataljons en 40 stukken ges Na een gevecht van 3 uren is hij teruggewoiJ Wij hebben van de viaduct bij Marly hetj vecht gezien. Geheel Versailles kwam in opschudding. O/Jiciè'el bericht uil het Duitsche hoofdkmr\ Hedenuamiddag om 1 uur hebben de Frans I met aanzienlijke troepenmacht een uitval geil van den Mont-Valérien waarbij 40 kanoi] Door afdeeliugen van de 9de en 10de divisie) fanterie, het eerste garde-regiment van de weer, op het laatst ondersteund door de artii) van het 4de korps is de vijand van den reef oever van de Seine in het bijzijn van den Ko| zegevierend teruggeslagen. Tot heden zijn 100 gevangenen en 2 kauol in onze handen gevallen; het verlies aanf zijde is betrekkelijk gering. Brussel, 22 October. De Etoite Beige zegt) onze Regeering van die van PruiseD niet er) mededeeling heeft ontvangen over het ueint»| maatregelen om de pers te beteugelen. De Moniteur logenstraft eveneens datdevenl ding tusschen den Noord-Duitschen gezant, I. en den Minister van Buiteulandsche Zaken d1] than minder goed zou zijn, en ook het bet) dat er een vervolging zou zijn ingesteld tegel lndiscret. Londen, 22 October. De wapenschorsing Mezières is gisteren geëindigd, maar men I wachtte niet dat het bombardement in de et| dagen zou beginnen. Het garnizoen is 5 man sterk. Daily News verhaalt dat een deserteur uit] heeft gezegd dat Bazaine werd gedood, teil hij trachtte een manifestatie te bedwingen b I proclameeren der republiek in Metz. 'I Bitsch wordt door 8000 man, met belegeril geschut ingesloten. Tours, Fransche zijde22 October. Een déj-l aan het Ministerie van Oorlog uit Neufchal 21 October zegt dat de maarschalk Bazaine I 14 dezer met 80,000 man een uitval heeft getll waarbij hij 26 bataljons infanterie en 2 regitf ten cavalerie verslagen, de smederijen en de tl te Ars sur Moselle (z. w. van Metz) waaï| vijand zich had gedekt, vernield, en 193 wa; met levensmiddelen en ammunitie verovert li Het Duitsche insluitingsleger is reeds meeil eens vernieuwd, daar de manschappen wil afgemat door de schijn-uitvallen van BazaineT elke twee uren den aanval laat blazen eul kanon dreunen, waardoor de Pruisen gedwoif zijn op te staan en te waken terwijl onze sol teD rust nemen, daar zij de bedoeling van Bail kennen. De Pruisen erkennen dat de typhus, BazJ en de slapelooze nachten drie groote vijani zijn. Rijssel, 22 October. St.-Quentin is gisteren! een kort kanonvuur bezet. De vijand trekll twee kolonnes op naar Amiens. Gisterenwrf is éen daarvan verschenen voor Breteuil, üe dere voor Montdidier. De bevolking maakt; gereed tot krachtigen tegenstand. Brussel, 22 October. De nieuwe agent Reuters agentschap te Alouscrou telegrafeert I de Pruisen op 3 kilometers afstands van Ami! genaderd zijn, waar men zich ter verdedig] gereed maakt. De onder-stations chef te Rijssel in den afgeloopen nacht derwaarts vertrokif met een extra-trein met ammunitie. Men denkt dat Bourbaki hedenmorgen Rijssel zal oprukken met 30,000 man. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier Vrijdag 21 October, van den Notaris J.A.Pr N°. 1. De buitenplaats Stadwijk met hee huizing, tuinmanswoning, enz. bniten de Hoo woerdspoort onder de gemeente Soeterwoi sectie A, Nos. 459, 460,464, 466, 468, 2171 en 21 Kooper J. F. Rommel, te Castricum voor f5i N°. 2. De voormalige buitenplaats genas Veelzicht, verheeld aan perceel N°. 1, met opg; geboomte, eiken en beuken laan, Engelsch pl soen, enz. sectie A, Nos. 470, 471, 485,2248,2: en 2250. Kooper J. F. Rommel, te Castricum a ƒ5700. N°. 3. De moestuin van genoemde buitenpla in bod gebracht op ƒ4500, niet gemijnd. N°. 4. Een partij warmoesland met schuur nevens voorgaand perceel sectie A, Nos. 455,4 457 en 458. Kooper D. Laman, alhier voor ƒ2!; N°. 5. Een partij wei- of hooiland, in de boa huizer polder, buiten de voormalige Wittepo onder de gemeente Soeterwoude, sectie A, N< 144S, 1449, 1450 en 1451. Kooper P. Vromeste te Leiderdorp voor ƒ12500. N°. 6. Een partij wei- of hooiland in degroi Stadspolder in de Gasthuislaan, onder de meente Leiderdorp, sectie A, Nos. 41, 42 en Si Kooper C. Smit Jz. en C. Muller Cz., te Bar: gerborn voor ƒ5550. N°. 7. Een partij wel toegemaakt teelland geschikt voor bloementeelt in de Geest acht het dorp Warmond, in het buitenwater sectieI N°. 635. Koopster mej. M. E. Leemans, te ff' mond voor ƒ1775. N°. 8. Een partij wei- of hooiland, waar« een gedeelte met hout beplant in de Stevenholj polder onder de gemeente Voorschoten sectie Nos. 283 tot en met 288. Kooper P. De Kat. Noordwijkerhout, voor ƒ7000. N°. 9. Eenige perceelen wei- of hooi-en bot land, onder de gemeente Woubrugge, sectie Nos. 324, 325, 326, 327, 568, 569, 570, 571 en5

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2